Parijs in Duitsche handen Noorsche veldtocht is ten einde Roemeensche aardolie SCHERPE DISCUSSIES IN DE VER. STATEN Hitier brengt in een dagorder dank en hulde As Rome-Berlijn tegenover de Geallieerden De houding van tal van staten boezemt den strijdenden mogendheden belangstelling in IJslandsL'he protesten tegen de bezetting door Engeland De Duitsche luchtmacht bleek de beslissende factor voor het welslagen der operaties Qeweldige prestatie der oorlogsmarine ïsolationisten contra voorstanders van interventie in Europa SINDSDIEN is de veldtocht in Noor wegen ten einde. Zijn bijzonder ka rakter verwierf deze veldtocht doordat hij een militaire operatie is geweest, welke in verhoudingen, die tot dusver onbekend waren, deelen van het leger, van het luchtwapen en van de oorlogs marine onder centrale leiding in een tactische prestatie combineerde. De oor logsmarine heeft een taak, welke tot dusver onmogelijk scheen, volbracht. r"5 Duel tusschen een Ie BLAD PAIL 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 14 JUNI 1940 13 ARIJS is gevallen. Het Fransche front tusschen de Argonnen en de beneden-Seine is ineengestort. Duitsche troepen trokken hedenochtend de Fransche hoofdstad binnen. Reeds gisteren bereikte ons het opvallende bericht, dat de stad niet verdedigd zou worden. Zoowel de bevolking van Parijs voor zoover niet geëvacueerd als de kunst- en cultuurschatten, waaraan de Fransche hoofdstad zoo rijk is, zijn dus voor dood en ver nietiging gespaard. Wie, die Parijs kent, zou zich hierover niet verheugen? Want Parijs moge dan in de eerste plaats de hoofdstad van Frankrijk zijn. de stad is tevens een Europeesche stad, en wel in den zin van cultureel en artistiek centrum. Het verheugt ons, dat onze gisteren te dezer plaatse uitgesproken sombere verwachtingen ten aanzien van Parijs' lot en toekomst door de feiten gelogenstraft zijn. Zelden hebben wij dan ook een „rectificatie" met meer genoegen geschreven en gepubliceerd dan deze. KOPENHAGEN, li Juni (D.N.B.). - Vangaande de bezetting van IJsland op 10 Mei dooi Engelsche troepen, waarover ot dusver maar weinig berichten zijn uit vangen, meldt het Dcenschc telegraaf- igcntschap Ritzau, dut de IJslandsche regeering op 10 Mei. zoowel mondeling als schriftelijk, krachtig tegen deze En gelsche bezetting hoeft geprotesteerd Do IJslandsche zaakgelastigde te Londen hoeft eveneens bij de Engelsche regee ring geprotesteerd. In de protestnota van dc IJslandsche regeering wordt gezegd, aldus Ritzau, dat door de militaire bezetting van IJsland do neutraliteit van I Jsland op grove wijze is geschonden, terwijl de zelfstandigheid van het land er door is aangetast. De IJs landsche regeering toekent den geweld dadiger. overval, die door Britsche troe pen is gepleegd, krachtig protest aan Voor de schade, welke tengevolge van de inbreuk op het statuut van IJsland als vrij neutraal rijk is aangericht, wordt vol. ledige \ergoeding verwacht. In verband met het feit, dat de Duit sche consul-generaal te Reykjavik op een Engelsch oorlogsschip naar Engeland ontvoerd is, heeft de IJslandsche regee ring, naar verder verluidt, eveneens pro test aangeteekend terwijl later aan het Engelsche bestuur om zijn vrijlating is verzocht. DE berichten, die over en uit Frank rijk binnenkomen, duiden op nieu we politieke verwarringen. Opnieuw io er sprake van kabinetswijzigingen: we derom vonden in de hoogere legerleiding mutaties plaats. Geen wonder, zijn wij geneigd te schrijven. Want wie zich ook maar een wijle indenkt in de zeer groote politieke, sociale, oeconomische en mili taire moeilijkheden, waarvoor de Fran sche civiele en militaire autoriteiten zich gesteld zien, kan zonder meer begrijpen, dat meeningsvcrschillen. angst cn onrust aan de orde van den dag moeten zijn in vele gebieden. Gisteren noemden wil Frankrijk's positie hachelijk: de sedert dien ontvangen militaire mededeelingen de inname van Chalons sur Marne, het passeeren van Seine en Marne op verscheidene plaatsen, de bezetting van de hoofdstad geven alleszins aanleiding om vandaag (het Duitsche legerbericht van 14 Juni staat nog niet te onzer beschikking) Frankrijk's positie .hachelijker' te noemen. Wel wordt er op vele plaatsen aan het Fransch-Duitsche front nog fel gevochten, doch de berich ten duiden er op. dat in deze gevechten het succes vrijwel geheel aan Duitsche zijde is. En wat liet uiteindelijk succes betreft, geldt, dat dit tot dusverre geheel aan de zijde der Duitschers ligt. Met groote spanning zién wij thans uit naar het einde van den grooten slag om Pa rijs. Zal dit einde nog lang on zich laten wachten? Het is nauweliike denkbaar. DE berichten van do operaties in Zui delijker streken zijn tot dusverre be trekkelijk schaarsch. Bombardementen op Malta. Toulon en Bizerta: luchtactie in de Afrikaansche koloniale gebieden: vernietiging van schepen in de Middel- landsche Zee: hiertoe beperken dc me dedeelingen zich vrijwel. Men gaat ech ter niet te ver, als men rekening houdt met schokkender berichten in de ko mende dagpn. Zooals wij gisteren reeds 6chreven is de Middcllandsche Zee door Italiè's intrede in den oorlog geworden tot een operatietooneel van Europeesche bcteekc- nis. Spanje, Egvptc en Turkije hebben hun houding nog steeds niet definitief bepaald. Geen wonder dus, dat heide strijdende partijen eenigszins gereser veerd optreden, daar zij met de mgeluk- heid van verdere complicaties beide re kening moeten houden. In de Verecnigde Staten van Nord-Amerika houdt de publieke opinie zich ten zeerste met den gang van zaken in Europa bezig. Roose velt heeft een betuiging van sympa thie aan het adres der geallieerden uitgesproken op den avond, dat Rome aan Londen en Parijs den oor log verklaarde Tal van politici heb ben inmiddels de Europeesche vraagstukken ter sprake gebracht en hun meening gegeven over de houding, die huns inziens Washing ton daartegenover moet innemen. Onder deze politici waren er. die voor krachtige hulp aan de geallieer den pleitten; anderen echter wezen op de beslommeringen en andei'c on aangenaamheden. die Washington door het volgen van een schemeren pro-geallieerden koers zich op den hals zou halen. Vooralsnog lijkt het er dan ook niet op, dat Waslvngton tot rechtstrceksche militaire hulp aan de geallieerden zal besluiten. En wat de indirecte, mate rieels hulp betreft, rijst de vraag of deze soort hulp nog van beslissende betccke- nis kan zijn. Waarschijnlijk achten wij dit niet, gelijk wij trouwens aan een eventueel* besluit tot het vcrlcenen van militairen bijstand niet veel invloed op korten termijn op den loop van den oorlog zouden toekennen. Het tempo der gebeurtenissen is zóó veel sneller dan in de jaren 1011191S! TT EX enkel woord nog over de Roo- meensche aardolieproductie. Nu de Middellandsche Zee tot oorlogsgebied is geworden, zullen de geallieerden vrijwel niet in staat zijn om de aardolie hetzij van I-Iaifa (velden bij Mossoel in Irak) hetzij van de Roemeensche havens uit te verschepen. Berlijn en Rome zulcn er dus waarschijnlijk in Boekarest op aandrin gen om thans de quanta aardolie, vroe ger bestemd voor Britsche en Fransche havens, ter beschikking van Duitschland en Italië te stellen. Er moet Roemenië veel aan gelegen zijn om zijn aardolie- productie op peil te houden en dus is er een goede kans voor de as-mogendheden, ZJOOFDKW ARTIER VAN DEN EUEH- 11 RER. 13 Juni (D.N.B.). - Na hel ze gevierende einde van dc gevechten om Narvik deelt hel opperbevel van de Duit sche weermacht in een samenvatting over het verloop der mililaire operaties in De nemarken en Noorwegen mede: „De plan nen der Geallieerden om den oorlog via Scandinavië een voor hen gunstige wen ding te geven, waren het opperbevel der weermacht reeds lang bekend. Zii noop ten tot de voorbereiding van een bliksem snelle tegenactie. Af deelingen van leger cn luchtmacht, alsmede de gehccle vloot wer den daarom ter voorbereiding van een eenparige actie bijeengebracht onder per soonlijke leiding van den Fuehrer. Na herhaalde flagrante schendingen der Noorsche neutraliteit door Britsche vlootstrijdkrachten ontketende een on middellijk dreigende aanslag der Brit sche vloot de operaties op den 9dcn April bij het krieken van den dag. Zii begon nen met het oprukken over de Duitsch- Deensche rens, alsmede met de landing in en op talruke havens en vliegvelden in Denemarken en Noorwegen. Na korte gevechten aan de grens werd de beveili ging van Denemarken nog op denzelfden dag vlot tot stand gebracht tengevolge van de verstandige houding van den ko ning en zijn regeering. Op 9 April landden in Noorwegen Duitsche troepen, en wel zoowel aan boord van schepen als in vliegtuigen, waarbij men soms zeer dicht langs de Britsche vlootkrachtcn passeerde. Narvik, Drontheim, Bergen. Stavan- ger, Egersund, Kristiansand. Arendal en Oslo werden bezet. Op 21 April waren de bemachtigde steunpunten uitgebreid, versterkt en beveiligd. Nadat de Engelschen er in geslaagd waren om de kustbatteriien. welke ter bescherming van de haven van Narvik waren opgesteld, buiten gevecht te stel len, kon het binnendringen van sterkere Britsche vlootstrijdkrachten in de Lofod- denfjord niet worden verhinderd. Aan deze vlootstrijdkrachten vielen onze tor- pedobootjagers na dapperen strijd ten offer,- nadat zii hun laatste granaat af geschoten cn den tegenstander zware verliezen toegebracht hadden. De he manning dezer jagers voegde zich als welkome versterking bij de kleine schare onzer bergiagers, die zich aan de met sneeuw bedekte en rotsachtige kust nes telden en in de daarop volgende weken het zware vuur van het vijandelijke scheepsgeschut en alle landingspogingen trotseerden! Met een zoo groot mogelijk ge bruik van oorlogs- en vrachtsche pen bereidden de Geallieerden een tegenactie voor: zij brachten te An- dalsnes, Namsos en Harstad troe pen aan land. De vijandelijke po gingen om de Duitsche luchtmacht de heerschappij over het luchtruim boven Noorwegen te betwisten, strandden met zware verliezen voor den tegenstander op de Duitsche af weer door jagers en lu?htdoelge- schut. Toen wierpen zich jonge Duitsche re gimenten, op voortreffelijke wijze dooi de luchtmacht gesteund, op de Noor sche en Britsche strijdkrachten, die trachtten de vereeniging van de uit Oslo naar het Noorden en de.uit Dront heim naar het Zuiden aanvallende Duit sche afdeeiingen te verhinderen. Onder de moeilijkste terreinomstan- dat in de nabije toekomst méér Roemeen sche aardolie te haier beschikking zal komen. Wie weet welke beteekenis de aardolie voor de moderne oorlogsvoering veel in het werk zullen stellen om groo- tere leveranties dan tot dusverre uit Roe menië te verkrijgen. digheden, en met overwinning van alle vernielingen werd de vijand in de dalen van pas tot pas teruggeworpen en reeds op 30 April reikten de te Oslo en Drontheim gelande troepen elkander de hand bij Stoeren, 50 kilometer ten Zui den van Drontheim. Daarmede waren de Britsche opera tieplannen mislukt. De Engelschen vluchtten naar Andelsnes terug om zich daar weer in te schepen, onder de doel treffende aanvallen der Duitsche lucht macht en met achterlating van groote hoeveelheden materiaal en voorraden. Op 2 Mei heschen onze troepen te An- dalsnes de Duitsche vlag. Van Dront heim uit had reeds op 25 April een Duitsche afdeeling, gesteund door lichte vlootstrijdkrachten, den pas van Stcink- jer genomen en daar den viiandelijken aanval, van Namsos uit ondernomen, tot staan gebracht. Met de intusschen aangekomen versterkingen werd de op- marsch naar het Noorden zonder ver wijl voortgezet. T~A OCH de Britsche en de Fransche strijdkrachten, die te Namsos ge land Waren, hebben den strijd niet meer aanvaard. Ondet smadelijke om standigheden lieten zij de Noicn in den steek en scheepten zich in. Eerst daar na hebben deze laatsten, verbitterd, eveneens de wapens neergelegd. Op 6 Mei zijn Grong, Namsos en Mosjoen Generaal von Falkenhorst door onze troepen ingenomen Van daar uit hebben vervolgens bergt; oepen, strijdend tegen Noorsche en Engelsche bataljons en met het buitengewoon zware terrein, den weg naar hauske en Bodö dat meer dan 500 K.M. van Dront heim verwijderd ligt, op 1 Juni bereikt. Daarmee was de noordelijkste basis genomen, van waaruit over volkomen ongebaande wegen in het hooggebergte de in het nauw ge brachte groep te Narvik ook over land de noodige hulp kon worden verleend. Deze groep was n.tus schen door een bijna zesvoudige overmacht van zee uit, op de heide vleugels cn in den rug aangevallen. Engelschen, Fransche Alp njagers, Poolsche bergjagers en si-:ikg af deeiingen van dc Noorsche Gdi visie poogden de zwakke Duitsche troep opeen te drijven en te ver nietigen. Weliswaar moesten de stellingen aan de kust en op 23 Mei ook de stad Nar vik worden opgegeven, maar in de ber gen aan beide zijden van de Rombakken- fjord en aan den ertsspoorweg vermocht de vijand het verzet van deze troep, die hard was als staal, cn den onbuigzamen wil van haar voorbeeldigen leider niet te breken. Zoo hield .zij stand, alleen door het luchtwapcn ondersteund, van onmisbaar materiaal slechts op spaar zame wijze voorzien en door gelande bergiagers en valschermspringers ver groot en verstrekt, steeds weer zich door tegenaanvallen lucht verschaffend, tot de Duitsche strijdgroepen vanuit hun ver naar het Noorden verplaatste vlieg- velden de verliezen aan vijandelijke oor- Tïpwrvp vvppet ppn Nolgens Associated Press woirlen UCtt JC V X 1/ i onder leiding van den democrati- schen senator Ciark pogingen in het am werk gesteld om een blok van Con- ll3>X.kOllClj.0 ramp grcelcden te vormen, dat zich wil verzettentegen iedere directe re- gecringshulp voor Engeland en Frankrijk, zooals het ter beschik king stellen van oude torpedoboot- jagers aan Engeland. In Congreskringen is de overeenkomst tusschen do lede van .Roosevelt en het beroep van Reynaud opgevallen. Sena tor Wheeler (democraat) verklaarde, dat hij het hinderlijk zou vinden, in dien Roosevelt, hetgeen luj niet wil aannemen, zijn rede eerst aan een bui tenlandsche mogendheid heeft doen toekomen. Senator Clark (democraat) acht deze gebeurtenis een verder bewijs er voor. dat Amerika op weg is naar den oorlog. Andere sprekers waar schuwden voor een inmenging in de Europeesche aangelegenheden. In den Senaat heeft de democraat Downey medegedeeld, dat de Ameri- kaanschc ambassadeurs te Londen en Parijs het vorige jaar een oorlog van korten duur met spoedige capitulatie van Engeland en Frankrijk voorspeld hadden. Ook Roosevelt heeft Downey indertijd gezegd, dat de overweldigende militaire macht van Duitschland een Duitsche overwinning vrijwel waar borgde. Waarom dan. aldus vroeg NEW YORK. 14 Juni (D.N.B.) De republikeinsche candidaat voor het presidentschap Dewey heeft heden geëischt, dat het Con gres voor den duur van den oor log in Europa permanent zitting zal houden. Als motief voerde De- svey aan. dat een overijld of on bezonnen optreden van een over- ijverigen regeeringschef anders een nationale ramp zou kunnen ontketenen. '=/yooew£6iM eiVÈKUM^ CL"' MAM AR* :'v oit0 ^ZWEDEN) i-stavahger. stockholm ff Overzicht van het door de Duitsche troepen In Noorwegen bezette gebied na het terugtrekken van dc Geallieer de troepen uit Andalsnes cn Namsos bij Drontheim. De pijlen geven de op mar schrichtingen aan der Geallieerde troepen, die tevergeefs hebben ge poogd de bij Narvik geisolecrde Duit sche troepen tot overgave te dwingen en tenslotte zelf op 8 Juni het Noor sche gebied ontruimden. logs- en koopvaardijschepen tot in het ondragelijke opvoerden. Toen eerst gaf de vijand ook dit laatste stuk Noor- schen bodem op. Op zijn terugtocht werd hij op S Juni aangevallen door Duitsche zeestrijd krachten, die het vliegtuigmoederschip „Glorius" met zijn heide begeleidende torpedojagers transport- en koopvaardij schepen met een totale tonnage van hij- na 30.000 bruto-registerton vernietigden. Te land werden Narvik en Elvegards- moen opnieuw bezet en op 10 Juni werd de capitulatie tusschen het Duitsche opperbevel in Noorwegen en het Noor sche opperbevel ondertcekend. De geza menlijke nog aanwezige Noorsche troe pen legden de wapens neer. Zonder onderbreking heeft zij over zee de massa der Duitsche zeestrijd krachten en haar reserves naar Noor wegen overgebracht, wat op transport gebied een geweldige prestatie vormt. Het succes moet te hoogcr geschat wor den, omdat de landingshavens der vij and bekend waren cn de nauwe door vaarten van Kattegat cn Skagerrak ge passeerd moesten worden. De Duitsche vloot heeft den Britschen en Franschen zecstrijdkrachten de vol gende verliezen toegebracht: vliegtuig- moederschip. 1 kruiser, 10 torpedoboot- jagers, 1 duikbootjager, 19 duikbootcn, tezamen ongeveer 05.000 ton. Verder: een transportschip: tezamen 29.100 ton. Voorts zijn 11 Noorsche oorlogsschepen vernietigd, 2 gepantserde Lustschepen, 3 torpedojagers. 7 mijnleggers, 2 mijn- zoekers, 14 torpedobooten, eenige duik bootcn en vele kleinere vaartuigen buit gemaakt. De Duitsche luchtmacht bleek in Noorwegen de beslissende fac tor voor het welslagen der opera ties te zijn. Zij heeft een bewijs geleverd, dat voor de verdere ont wikkeling beslissend is, nl. dat geen vloot, al is zij nog' zoo sterk, op den duur kan optrei'en dicht in dc nabijheid van een superieure vijandelijke luchtmacht. De Duitsche luchtmacht heeft de vijandelijke vloot, zoowel bij ue landing te Namsos en Andalsnes ah pij de in scheping daar, reusachtige vei liezen toegebracht. Zooals steeds heeft de luchtmacht ook hij den strijd te land doeltreffend ingegrepen, zo.) tusschen Oslo en Bergen en vooral tusschen Oslo en Drontheim. Met haar jagt*is cn bom menwerpers heeft zij van üeii eersten dag af het luchtruim bcheersci.t en bij het aanleggen van nieuwe \iieg\elden is zij ook voor de grootste mooilijKneden niet teruggeschrikt. Haar meest ïiotsche succes was de vernietiging \an oen En gelsch slagschip bij Namsos op 3 Mei. Het succes van haar optreden komt Aan de soldaten, die in Noorwegen hebben gestreden HOOFDKWARTIER v d. FÜHRER, 13 Juni. (D.X.B.). De Fuehrer cn op perste bevelhebber van de weermacht heeft de volgende dagorder gericht tot dc soldaten, die in Noorwegen ge streden hebben: „Soldaten, de veldtocht in Noorwegen is geëindigd. De Britsche poging om zich meester te maken van dit voor Duitsch land vitale gebied is mislukt dank zij uw doodsverachting, uw moed, uw zelf opoffering en uw taaie volharding. Ik heb aan u de hoogsto cischen moeten stellen. Gij hebt meer gedaan. Ik betuig de leiding mijn erkentelijk heid en mijn dank: den generaal der infanterie Von Falkenhorst voor de or ganisatie en de leiding van de operaties le land, generaal-admiraal Saalvvaech- ter, admiraal Carls en vice-admiraal Luetjens voor de voorbereiding en de actie dor vloot, admiraal Boehm voor de versterking van de kustverdediging, ge neraal Milch en luitenant-generaal Geissler voor de actie en de leiding van de luchtmacht. Ik betuig mijn dank en erkentelijk heid aan alle soldaten van leger, marine en luchtmacht, die door hun dapper heid en hun offervaardigheid voor het Duil6che Rijk hebben geholpen bij het afwenden van een groot gevaar. Ik richt dezen dank in het bijzonder tot die naamlooze soldaten, wier heldenmoed helaas zoo vaak voor de wereld verbol gen blijft. Ik vertolk den strijders van Narvik de trotsche bewondering van het Duitsche volk. Zij allen, die daar in het hoogo Noor den schouder aan schouder hebben ge staan, soldaten van de bergen der Ctet- mark, bemanningen onzer oorlogssche pen, valschermtroepen, gevechlsvllcgcrs en bestuurders van transportvliegtui gen, zullen in de geschiedenis genoemd worden als de beste vertegenwoordigers van het hoogste Duitsche soldatendom. Luitenant-generaal Diotl breng ik den dank van het Duitsche volk voor de eervolle bladzijde, die hij aan het boek der Duitsche geschiedenis heeft toege voegd." De opperbevelhebber van het Duitsche luchtwapen, gcneraal-veldmaarschalk Goering, en de opperbevelhebber der Duitsche oorlógsmarine, groot-admiraal Raeder, hebben in dagorders hulde ge bracht aan luchtmacht en vloot voor de prestaties hij de operaties in Noorwegen. ook tot uiting in de verliescijfers van den vijand. emietigd werden: 87 vijan delijke vliegtuigen, buiten de toestellen op de Britsche vliegtuigschepen, die op 25 Mei in de Lofoddenfjord en op S Juni op de Noordzee tot zinken werden ge bracht, verder 28 oorlogs- cn hulpsche pen met een tonnage van ongeveer 90.000 ton, 71 koopvaardijschepen met een lon- nage van 280.000 ton. Door bom treffers werden beschadigd S0 oorlogs- en hulp- schepen en 39 vrachtschepen. De leger divisies hebben, afgezien van dc Fran sche en Engelsche strijdkrachten, zes Noorsche divisies verstrooid, gevangen genomen, tot capitulatie gedwongen of over de Zwecdsche grens gedrongen. Dc Duitsche verliezen aan officieren, onderofficieren en manschappen bedra gen 1317 gesneuvelden en 1604 gewon den. Tijdens het transport ter zee of el- dors vermist: 2375. De vloot heeft 3 krui sers 10 torpedojagers, een torpedoboot, 6 duikbootcn cn ongeveer 15 kleinere oorlogs- en hulpschenen verloren. De luchtmacht verloor 90 toestellen in den strijd cn bij noodlandineen op zee. Voi der zijn 27 vliegtuigen bij noodlandingen te land cn door vijandelijk ontreden op den grond beschadigd. De veldtocht in Noorwegen heeft het Engelsche blokkadefront verbroken Groot-Duitschland is In het bezit van de strategisch belangrijke flankstelling te genover de Engelsche Oostkust. senator en minister BUENOS AIKES. IJ Juni (D.N.B.) De voorzitter van de senautseominis- sie voor builenlandsche zalccn. San chez Zoroiuio, heeft dm minister van justitie, Coll. tot een duel uitgedaagd. He aanleiding tot de uitdaging was een hevige woordenwisseling tusschen hen In een geheime zitting van den Senaat. De minister heelt de uitda ging aanvaard cn voorloopig zijn be voegdheden neergelegd. K.-J Downey, al deze hysterie? Het verloop van don oorlog is slechts in overeen stemming met de voorspellingen van alle militaire experts Lindbergh over den Europeeschen oorlog Op een conferentie, waaraan vooral werd deelgenomen door isolationisti sche leden van het Congres, heeft ko lonel Lindbergh als luchtvaartdcskun- digo gesproken over de beteekenis van den Europeeschen oorlog voor dc Ver ecnigde Staten. Gedurende onze gene ratie, aldus verklaarde hij volgens As sociated Press, kunnen de Verecnigde Staten niet niet succes worden aange vallen. Lingbergli, die Indertijd op Groen land naar geschikte landingsterreinen voor een verkeere lucht dienst op Europa heeft gezocht, zeidc, dat de omstandig heden voor de luchtvaart daar zóó on gunstig zijn, dat hel onnoozel is te ver wachten, dat een land, hetwelk een in val in de Vereenigde Staten zou wil len doen, op Groenland bases zou kun nen inrichten. Wat een inval in Zuid- Amerika betreft, pen eventueele vijand zou daar niet alleen lucht.bases, mnnr ook werkplaatsen cn fabrieken nooclig hebben. Zaterdag zal Lindbergh opnieuw oen radio-rede over „onze wég tegen den oorlog" houden. De Britsche propagan da in de Ver. Staten De Senaat heeft zich gisteren in zijn huitenlandsche politieke debatten met de Engelsche propaganda in de Ver ecnigde Staten bezig gehouden. Senator Wheeler (democraat) cischtc een on middellijk onderzoek naar do Biilscho „vijfde colonne" en naar de actie van bepaalde financieele kringen in Wall- street, die Amerika bij den Europeeschen oorlog trachten te betrekken. Op do vraag van Wheeler, waarom do Senaats commissie nog haar houding niet be paald had ten aanzien van dc mot io van den dcmocratischen senator Clark over liet optreden van „vijfde colonnes", merkte senator Holt, (democraat) sar castisch op, dat de Engelsche ambassa deur Lothian deze motie niet heeft goedgekeurd. Volgens Associated Press is gisteren te Washington een persoonlijke koerier van den Engelschen koning, Roninson genaamd, aangekomen. Robinson, die dc reis per CÏipper-vliegtuIg had ge maakt, had belangrijke documenten voor de Britsche ambassade te Was hington bij zich. Het agentschap wijst op de ongewo ne voorzorgsniaatregelen, welke Robin son genomen had. Tijdens het vliegen des nachts had luj de documentenmap bij zich in bed genomen cn deze over dag met een strik aan zijn pols vastge bonden. Om er zeker van te zijn, «bit de map ingeval het, vliegtuig mocht erongel ukkendirect zou zinken, had Robinson haar met lood verzwaard. BERLIJN, 14 Juni (D.N B Dc Deut sche Diplomatisch-Politlsche Korrespon- denz schrijft: „Ook Italië is thans den oor log ingegaan om eindelijk af te rekenen met de onverdraaglijke tyrannic van de niet te verzadigen hebzucht en zeeroovc- rij der Westelijke mogendheden. De oor log heeft den kleinen staten tot dusver genoeg getoond wat de Westelijke mo gendheden eigenlijk wilden. Evenals Pa rijs en Londen niets onbeproefd hebben gelaten om de landen rondom Duitsch land tegen dit Rijk in het harnas te ja gen, zoo zijn ook in het gebied van de Middellandsche Zee dezelfde doeleinden sinds geruimen tijd ook tegenover Italië nagestreefd. Het was de politiek van Parijs en Lon den daarbij om niets anders te doen, dan om in het verwachte conflict ook in het Zuiden steunpunten cn hulpvolkoren ter beschikking te hebben om tegen Italië te kunnen gebruiken. De oorlogsgebeurte nissen bobben tijdig genoog het gevaar lijke karakter \an deze belangenpolitick der Westelijke Staten onthuld, zoodat al len. die hierdoor bedreigd worden, nog tijdig gewaarschuwd zijn. Waar de vrijheid van het eigen souve- reine besluit onaangetast is gebleven, komt, daarom heden reeds de vastbera denheid lot uiting, de kalmte te bewaren en de veiligheid van het, eigen volk niet uit het oog te verliezen." DUITSCHE VROUWEN BETOOGEN BERLIJN, 14 Juni (D.N.B.) In het Sportpaleis is gisteravond een groote bc tooging van vrouwen gehouden, welke werd bijgewoond door den Italiannsclicn ambassadeur, de ministers Goebhels en Ley en een delegatie Italiaansche vrou wen. De vele duizenden aanwezige Ber- lijnsche vrouwen werden eerst toege sproken door de rijksleidster der vrou wenorganisatie, die betoogde: In ons le ven staat in de eerste plaats Duitsch land, vervolgens onze kinderen en pas tenslotte wij zelf. Onzfe mannen hebben naar de wapens gegrepen en wij vrou wen moeten hun die wapens zoolang toereiken totdat de overwinning bevoch ten is." Vervolgens deed d/> rijksleidstcr een beroep op de vrouwenarbeid le ver richten in oorlogsbedrijven of op het land. of anderen hulp te verleenen. Met een korte toespraak van minister Goeb- bels werd de bijeenkomst gesloten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3