De dakloozen te Rotterdam worden geëvacueerd Redevoeringen ir. Mussert en Woudenberg DE EERSTE EVACUATIE Ergerlijke vorm van oplichting Plunderaars Bijeenkomst te Amsterdam De K.L.M. in 1939 THANS ZIJN ER NOG 50.000 PERSONEN. DIE GEEN WONING HEBBEN WEER ROOFDIEREN in Ouwehands dierenpark De Leidschendamsche moordzaak Signalement van den dader voor de Bredasche rechtbank EERVERGETEN ELEMENTEN Schaapherder in functie te Rotterdam Kazerne - diefstallen te Groningen 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 14 JUNI 1940 ROTTERDAM, 14 Juni. Rotterdam telt thans nog vijftig duizend personen, die geen woning hebben, waarvan een gedeelte bij familie, vrienden of kennissen wordt verzorgd, ofwel in de verschillende noodtehuizen, die.overal in de stad zijn opgericht, tijdelijk werden ondergebracht. Het meerendeel hunner moet naar andere plaatsen worden geëvacueerd, waar zij beter dan hier kunnen worden verzorgd, aldus luidde de mededeeling op een persconferentie in het centraal evacuatie-bureau aan den Stadhoudersweg. dat onder leiding staat van den heer H. van Dijk, waarbij ook de wethouder voor Onderwijs en Volksontwik keling, de heer L. de Groot tegenwoordig was. Deze gaf een beknopt overzicht van hetgeen onmiddellijk na de ramp door vrijwillige helpers was gedaan. Afleiding en zakgeld REEDS op Woensdag 15 Mei be gon men met het evacueeren van diegenen, die dakloos waren en den vorigen nacht onder den bloo- ten hemel ofwel in kelders hadden doorgebracht. De leiding hiervan be rustte bij den heer P. de Bruin te Schiedam, lid van Ged. Staten, die contact zocht met gemeentebestu ren van omliggende plaatsen. Van alle kanten verleende men medewer king. zoodat de eerste vluchtelin gen in Schiedam, Delft, Vlaardin- gen en nog enkele andere gemeenten onderdak vonden. Niet zoodra was de ergste schrik ver dwenen of de stroom van vluchtelingen slonk. Blijkbaar verkoos men een be krompen en onmogelijk verblijf te mid den van de puinhoopen boven een be hoorlijke huisvesting elders. Ook wa ren er, die bii de eerstvolgende gelegen heid weer terugkeerden om te trachten hij familie of vrienden onderdak te vin- den. De heer de Groot bracht hulde aan de vrijwilligers, die ongeveer gedurende drie weken zooveel tot verlichting vin den nood hebben bijgedragen. Toen even wel bleek, dat het hier geen zaak van korten duur gold. is men van gemeente wege overgegaan tot het instellen van een evacuatiedienst onder leiding van den heer van Dijk. Na een telling kwam men tot de slotsom, dat er nog meer dan 50.000 personen daklooa waren te wier behoeve maatregelen moesten worden genomen. De heer de Groot zeide ervan overtuigd te zijn dat binnen een half jaar het probleem der dakloozen zal zijn opgelost, zoo dat men den winter inet vertrouwen kan tegemoet gaan. De heer van Dijk kon thans nog geen officieel schema van evacuatie voor leggen, waaraan de autoriteiten in Den Haag hun goedkeuring hebben ge hecht. Gedurende de eerste weken werden 20.000 personen geëvacueerd, aanvan kelijk in wilde vlucht. Later volgden duizendtallen in een geregelde organi satie, waaraan evenwel nog gebreken kleefden. Men heeft daarop contact ge zocht met het bureau „afvoer burger bevolking" in Den Haag. Vrees voor evacuatie DE evacuatie gaat met groote moeilijkheden gepaard, mede omdat de achtergeblevenen, die voor evacuatie in aanmerking ko men eerst moeten worden over tuigd van de noodzakelijkheid om onder de huidige omstandigheden niet in de stad te blijven. Daarom heeft men ook den gemeentelijken woningdienst in het plan ingescha keld. Zij, die nog arbeid of een re delijken kans daarop hebben kun nen in Rotterdam blijven en voor hen wordt voor een onderkomen in minder dichtbevolkte wijken ge zorgd. Hoewel er reeds aanbiedingen voor huisvesting van medeburgers inkwamen is het aantal bij lange na niet voldoen de om in de behoefte te voorzien, zooclat men waarschijnlijk binnenkort tot ge dwongen inkwartiering zal moeten over gaan, zooals reeds op verschillende plaatsen in de omgeving is geschied. Er wordt zooveel doenlijk naar gestreefd personen van eenzelfden stand bij el kander te brengen. Er bestaan plan nou tot het oprichten van een aantal nood woningen. terwijl met. de militaire auto riteiten onderhandelingen worden ge voerd over het afstaan van een aantal barakken, welke tot kampen zullen wor den ingericht. De kinderuitzending staat onder lei ding van het evacuatiebureau. De eer ste groep vertrok reeds naar het Bio- vacantieoord te Bergen aan Zee, onder leiding van den heer C. .T. van der Waals, secretaris van „Kinabu". Ook kinderen van niet-getroffen gezinnen zullen zoo noodig worden uitgezonden De beer S. Pronk, die als contro leur verschillende plaatsen waar vluchtelingen verblijven bezocht, deed mededeeling van zijn ervarin gen waaruit bleek, dat de eerste vluchtelingen er minder gopd aan toe waren. Thans is alles veel beter georganiseerd, zoodat de vrees voor evacuatie, als gevolg van overdreven verhalen, van allen grond ontbloot is. LJET comité is in staat met hulp van het 1 1 Rijk aan volwassenen een klein zak geld toe te kennen. Voor voldoende af leiding wordt gezorgd en ook op dit gebied is er veel medewerking, o.a. van den radiodislributiedienst, theaterdirec teuren en de bevolking, die voor boeken en couranten voor ouderen en voor speelgoed ten behoeve van kinderen zorg dragen. Reeds hebben vluchtelin gen in hun nieuwe verblijfplaats werk gevonden. De vluchtelingen-comité's zorgen naar beste vermogen, dat ook de familieband gehandhaafd blijft. De hulpactie onder de burgerij vindt voort gang, maar er komt nog steeds veel aan kleeding en meubilair te kort. Er is vooral gebrek aan mannen onder- en bovcnkleeding. Tenslotte heeft men een overzicht ge kregen van de organisatie van het vluchtelingenwerk in onderscheidene gemeenten en er was slechts één roep over de goede verzorging. Uit alles blijkt, dat ondanks de door stane angsten en het geleden verlies de vluchtelingen nog ongebroken menschen zijn en zij die alsnog evacueeren kun nen profiteeren van een goed Reorgani seerden dienst, die het hun mogelijk zal maken om zoo spoedig mogelijk weer mede te werken aan den verderen op bouw van Rotterdam, waarmede zij zich zoo nauw verbonden gevoelen. RHENEN, 14 Juni. Vandaag ar riveerden in Ouwehand's dierenpark enkele roofdieren en een collectie tropische visschen. welwillend ter beschikking gesteld door dc directie van den Haagschen Dierentuin, den heer W. graaf van Bylandt. Ouwehands dierenpark heeft in het buitenland een aantal leeuwen en beren aangekocht, zoodat de die- reneollectie spoedig opnieuw com pleet zal zijn. Behandeling in hooger beroep op Vrijdag 21 Juni 's-GRAVEXHAGE. 14 Juni. Voor het gerechtshof te 's-Gravcnhage stond lie den in hooger beroep terecht dc 30-ja- rige Rotterdamsche koopman R. A., die terzake van den moord te Leidschen- dam door de rechtbank alhier is ver oordeeld tot levenslange gevangenis straf. De advocaat-generaal, jhr. mr. Van Asch van Wijck, zeide in deze zaak aanvankelijk 12 getuigen te hebben op geroepen. o.w. 2 deskundigen omdat de verdachte plotseling van zijn raadsman verstoken werd, zou spreker gaarne zien, dat de zaAk werd aangehouden. De oproep van getuigen was intusschen in getrokken. Het Hof bepaalde hierna de behande ling op Vrijdag 21 Juni. Verdachte zal dan verdedigd worden door mr. .T. H. Rolandus Hagedoorn te 's-Gravcnhage. NIEUWE RECTOR MAGNIFICUS R.K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN NIJMEGEN, 14 Juni. Het bestuur der St. Radboudstichting beeft tot rec tor magnificus der R.K. Universiteit te Nijmegen voor bet studiejaar 19401941 benoemd prof. mr. W. J. A. J. Duynstee, hoogleeraar in de faculteit der rechts geleerdheid. Echtgenoote van vermisten soldaat het slachtoffer AMSTERDAM. 17 Juni. Bii de politie van het bureau Stadhou derskade deed gistermiddag een vrouw aangifte van een wel zeer ergerlijke vorm van oplichting. De echtgenoot van de vrouw vocht als soldaat in den oorlog en wordt thans vermist. Enkele dagen geleden vervoegde zich bij haar een 22 jarige man, die beweerde, dat hij er voor kon zorgen, dat haar man spoedig weer tihuis zou zijn. Hij had baar man in een ziekenhuis „ergens in Nederland" aan getroffen, waar bij verpleegd werd voor een schampschot en voor een zenuwin storting. Zijn toestand was echter niet ernstig en hij zou den vermiste Woens dag weer thuis brengen. Uiteraard wa ren daaraan eenige kosten verbonden en de verheugde vrouw offerde graag enkele guldens om haar echtgenoot weer thuis te krijgen. De Woensdag verstreek evenwel zonder dat. er iemand kwam. Gisteren wachtte de vrouw^ nog af, doch aan het einde van den middag begreep zij, dat zij bedro gen was. Gelukkig kon zij de politie een uit voerig signalement van den oplichter geven. Het luidt.: Lang ongeveer 1.70 meter, middelma tig postuur, zwarte achterovergekamde haren, donkere oogen en uiterlijk, donke re hoornen bril, draagt grijs colbert cos- tuum en hoed. Zwarte lage schoenen, een geelachtig overhemd met. rood ge stippeld vlinderdasje en al of niet een donkerblauwe regenjas. Aan den rech- terringvingcr draagt de man een ver chroomde ling met zwarte vierkante steen. Vermoedelijk is hij in het bezit van een rijwiel, voorzien van een ver snelling en twee (handremmen. Daar gevreesd wordt, dat hij zal trachten zich nogmaals aan soortelijke praktij ken schuldig te maken, zij een ieder ge waarschuwd. SOEP VOOR DE VLUCHTELINGENMet goedkeuring van de militaire autoriteiten zijn overal in België voedsetuit- deelingcn georganiseerd voor de behoef tigen, die op de terugreis zijn naar hun woonplaatsen. Hulpvaardige handen aan den arbeid te Leuven. BREDA, 14 Juni. Voor de meervou dige kamer der Bredasche rechtbank stond gisteren een aantal personen te recht, verdacht van plunderingen tijdens de evacuatie gedurende de pinksterda gen. Een drietal jongelieden uit Prin- conhage van 20 en 17 jaar, bekende een groote voorraad lekkernijen te hebben weggekaapt uit een bakkerswinkel en een winkel van Jarnin. Bovendien had den zij ook in een schoenenwinkel hun slag geslagen. De eenige goede noot, die er van hen te vermelden viel. was, dat zij zich in deze dagen ook verdienstelijk hadden gemaakt bij het vervoer van ge wonden naar de ziekenhuizen. De officier van justitie cisehte tegen de heide 20-jarige verdachten acht maan den gevangenisstraf en tegen den 17-ia- rigen acht maanden plaatsing in een tuchtschool. Ook de moeder .van dezen laatsten verdachte stond terecht Zij had haar zoon en zijn vrienden aangespoord worst en kaas weg te halen en boven dien had zii in haar huis de door de jongelui verzamelde waren opgeslagen. Tegen haar werd een jaar gevangenis straf gerecfuireerd. Een 45-jarige arbeider uit. Zevenher- gen, vader van tien kinderen, hoorde negen maanden tegen zich eischen, we gens het stelen van een aantal textiel- goederen uit een ten deele vernield pand aldaar. Twee gedetineerde arbeiders uit Prin- cenhagë, respectievelijk 45 en 37 jaar oud, waren op den eersten Pinksterdag 'langs den weg onder Princenhage op getreden. Zij hebben daar, naar zij zei den met. toestemming van een militair, een formidabclen buit van allerlei goe deren bijeengegaard uit de ettelijke langs den weg liggende automobielen, autobanden, levensmiddelen, radiotoe stellen, kleedingstukken, bankbiljetten, schoenen en nog een heele collectie an dere gebruiksvoorwerpen en zelfs een motorrijwiel hadden zij buitgemaakt. Tegen beiden werd negen maanden ge vangenisstraf geeischt. Ten slotte verscheen een 45-jarige koopvrouw uit Breda, die door den offi cier als een echte plunderaarster werd gebrandmerkt. Zij had het geheele huis van haar buurvrouw doorgesnuffeld en daar alles meegenomen, wat van haar gading was. Tegen deze vrouw werd een jaar gevangenisstraf geeischt. In alle zaken bepaalde de rechtbank de uitspraken op 27 Juni a.s. PRIJSVRAAG VOOR DEN MARSCH „DE WACHT" 's-GR A V EN I-I AGE, 14 Juni. Zooals bekend verondersteld mag worden, heeft de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging „Ons Leger", die het u eek blad „De Wacht" voor de gemobiliseer de weermacht cn het Nederlandsche volk heeft uitgegeven, een prijsvraag uitgeschreven voor een mi'itairen marsch „De Wacht". De inzending At as 15 Mei 19-40 gesloten, doch werd in ver hand met de moeilijke postverbindin gen, stilzwijgend verlengd tot c-n met 31 Mei. De jury. bestaande uit de hceren dr. Joh. Wagenaar, Sem Dresden en kapi tein dr. C. L. Walther Boer, heelt van de 84 ingekomen inzendingen mtt alge- meene stemmen die, met hel motto „Semper Paratus" voor toekenning van den prijs in aanmerking genracht. Xa opening van het hij de inzending be- hoorende briefje, bleek de componist te zijn: Willem Klinkert, Rembrandtstraat 36 te Nijmegen. De inzenders van de niet bekroonde composities ontvangen van den secre taris van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging „Ons Leger" huii inzendin gen per post terug. Wij lezen in de rubriek „Van den Torentrans" in het Algemeen Week blad: „Op Woensdag 22 Mei j.l. gaf de N.R.Ct. een plaatje, bijzonder geslaagd, van een kudde schapen in den Kralingerhout, op den achtergrond twee molens. Het was een idylle, zoo kort na den zwarten dag van den 14en! Zelfs de trouwe be zoekers van onze nieuwe aanplanting keken verbaasd op. Dezer dagen zochten wij de kudde op, ongetwijfeld de eenige op Rotterdams grondgebied behalve dan de vroeger op het Vliegveld Waalhaven grazende schapen. Bij een kudde behoort een herder; wij vonden hem en maakten een praatje: de eigenaar der schapen heeft den Kralingerhout gepacht, om do dieren op de groote grasvelden te wei den. Maar waar kwam de herder van daan? Toen bleek ons, dat deze 50-ja- rige man een der velen was, die vroeger jaren uit Zeeland naar hier gekomeji was, hier ook werk gehad had, nu reeds jaren werkloos was, ergens in de binnenstad woonde en dan ook op den zwarten dag met zijn vrouw van een tweede verdieping naar beneden was gestort, waarvan hij nog mank liep. Hij was echter in dit. voorjaar hoe weet ik niet .niet den' eigenaar der kudde in aanraking gekomen, bad zich herinnerd, dat hij in zijn jeugd bij grootvader en vader al9 herdersjongen had dienst gedaan. Daar hij als 50-ja- rige man toch wel nooit meer elders aan den slag zou komen, had hij deze taak op zich genomen, voelde zich daar in zeer wel, was nu in de laatste van 4 proefweken en had alle kans op een vaste aanstelling. Schapen scheren ken de hij ook nog. Een herdershond was onderweg! Wie had gedacht, dat een Rotter- damsch werklooze ter plaatse schaap herder zou kunnen worden? Het lijkt een sprookje! Dat een der schapen door een granaat-scherf gedood is, overtuigt ons van de werkelijkheid." AMSTERDAM. 14 Juni De Natio- naal-Socialistische Beweging, district Amsterdam, heeft Donderdagavond in twee groote zalen te Amsterdam, n.l. in liet Concertgebouw on Bellevuc, beslo ten bijeenkomsten gehouden, die zeer druk bezocht waren en waarop de lei der der N.S.B. Ir. A. A. Mussert en dc heer H. J. Woudenberg het woord voer den. Reeds lang voor hot vastgestelde uur waren de beido zalen tot in dc uiterste hoekon gevuld. In liet Concert gebouw was hot podium versierd mot de groote N.S.B.-vlag, do Leeuwenvlag on de vlag van de Zuid-Afrikaansche Unie. De vergaderingleider, de heer C. Huij- gen, herdacht in zijn openingswoord de gevallen kameraden en hen, die in naam der democratie tijdens de internecring zijn vermoord. De eerste spreker was de heer II. J. Woudenberg, die in de eerste plaats den vooruitzienden blik van den leider der N. S. R. schetste. Arlit jaar geleden, zoo zeide hij o.a. zijn wij den strijd tot heil van ons volk begonnen. In ons be ginsel zijn wij nooit aangevallen, wij werden slechts met modder gegooid, wij werden verdacht gemaakt en belasterd, gehoond en uitgescholden. Uniform smokkelarij, liclitkogels, spionnage. ja wat werd ons al niet aangewreven. Wij begrepen toen pas dat we terreur slechts met terreur kunnen breken. (Applaus). Een van onze grootste bestrijders was de kapitalist Colijn; prominent in de bestrijding waren ook de sociaal-demo craten en niet te yergèten Goseling, Oud en zooveel anderen. Maar hun tijd is voorbij. Thans hebben wij vijf dagen terreur meegemaakt of er over gelezen. Maar iemand, die liet niet heeft meegemaakt, kan niet begrijpen, hoe yreeselijk het was. Laat. ieder, die nog wil beweren, dat wij landverraad hebben gepleegd, bedenken, dat wij kerngezond uit de bajes .zijn teruggekomen. Ons leven heb ben wij te danken aan Adolf Hitler, (Applaus). Want wanneer de oorlog langer geduurd had. zou er van ons niet veel zijn overgebleven. De leider van de N. S. B. heeft mij opgedragen het Nederlandsche. arbei dersfront to gaan vormen. Met een be spreking van het arbeidsfront besloot spreker onder langdurige toejuichingen zijn rede. Rede van ir. Mussert Na de pauze sprak de leider van de N.S.B.ir. A. A. Mussert, die met een daverend en langdurig „Hou zee"-gcroep enthousiast werd verwelkomd. Wij heb ben vijf dagen oorlog gevoerd, ving spreker aan, wij hebben ons voorbereid, mobilisatie en stellingen kostten 1000 mil lioen gulden. Men zeide: nu zijl gij vei lig en bovendien zal eventueel Enge land ii te hulp komen. In 41/? dag was het afgeloopen! Omdat wij zulke slechte soldaten hebben? Neen! Slechts doordat er geen X'ederlandsch volk meer was en er een geestelijke verwarring heerschto. Tientallen Nederlandsche militairen zijn, door de verwarring, niet. gesneu veld door het vuur van den vijand, maar door eigen vuur, omdat men elkaar voor parachutisten aanzag. Maar ook staaltjes van moed en fatsoen heb ben zich in dien tijd afgespeeld. Het is jammer, aldus zeide de leider der N'.S.B., dat het goede Nederlandsche volk jarenlang onder het georganiseerde bedrog heeft gestaan. Wij stonden daartegenover cn thans worden wij van landverraad beschul digd. Maar daar is het laatste woord nog niet over gesproken. Ik venvacht nog steeds de eerste bij mij, die een aan wijzing over dat. bedrog kan geven. Trouwens, tijdens den oorlog zaten wij bij duizenden in de interneeringskam- pen. Hoe zouden wij dan verraad kun nen plegen? Gebroken zal worden met de leugen, dat iedereen gelijk is. Het leidersbegin sel zal begrepen moeten worden. Er zijn werkers en slampampers. En die slam pampers moeten verdwijnen. Er zal een Germaansche, een Latijnsche en een Slavische unie van volkeren ontstaan, aldus zie ik de toekomst. Laten wij. Ger manen, begrijpen, dat wij bij elkaar hooren. Er zal een groot Nederlandsch Nolk zijn, van Dollart tot Duinkerken. Willem de Zwijger reeds poogde Noord cn Zuid te vereenigen, thans zal weder om een Duitscher beide volkeren ver eenigen. Noord en Zuid, een eenheid van weldra twintig millioen menschen. een goede buur van het, Duitsche land! Deze eenheid is steeds een onzer idealen geweest, al konden wij er slechts uit de verte op wijzen. Dit jaar. uiterlijk het volgende jaar hebben wij een kans, dat ons ideaal van vereeniging tot werke lijkheid wordt. Een land tusschen Rijn, Maas en Schelde. Die delta is de drie hoek van ons insigne. Welke levens- ruimte ons zal worden toegemeten heb ben wij niet te bepalen, maar dat zal aan hem zijn, die het vredestractaat dicteert, Hoe zou het gegaan zijn, wanneer Engeland ons bezet had, zouden wij er ooit onderuit zijn gekomen? („Neen"- geroep). „Zonder ons", riep ir. Mussert uit. „heeft ons volk geen toekomst meer. Wat voorbij is, komt nooit terug." Spr. zeide voorts met klem, dat de nationaal- socialist nooit mede zal doen aan ver guizing van H M. dp Koningin. „Wij ber inneren ons slechts het goedp, dat het 1-Iuis van Oranje voor ons volk heeft gedaan" (langdurig applaus). Vervolgens de gebeurtenissen van den laatsten tijd besprekende, zeide spr.. dat de nationaal-socialisten van den dood gered zijn door de Duitsche troepen. Wij zullen dat nooit vergeten. Thans is echter de terreur van jaren ten einde en mocht het ooit zijn, dat de Duitschers weggaan en wij zouden worden aange vallen, dan zullen wij vechten tot clen laatsten man (krachtig applaus). „De uitzonderingsbepalingen, waaron der wij N.S.B.'ers gebukt gaan, moeten verdwijnen. Wij laten ons niet langer de kleur van ons hemd voorschrijven en ons drijven uit ambten. Wij willen be straffing van de mishandelaars, dc plunderaars, van hen, die ons bedreig den. M ij willen bouwen voor ons volk. Met werk van Willem de Zwijger zal iu onzen tijd voltooid worden Hiermede eindigde tie leider der N.S.B. zijn rede. Een langdurig „Hou zee"-gcroep vertolkte de gevoelens van de vergadering. Buiten werd ir. Mussert een ovatie gebracht. Flinke straffen tegen dieven cn heler geeischt GRONINGEN, 14 Juni. Voor de rechtbank te Groningen is gisteren be handeld een aantal zaken, voortvloeien de uit de diefstallen, welke in (het tijd vak van September 1939 tot April 1940 op het kazerneterrein te Groningen ten nadeele van liet rijk zijn gepleegd en waarbij groote hoeveelheid gaas en draad, gereedschappen, schoonmaakar tikelen, zakken met anthraciet enz. zijn ontvreemd. Wegens de diefstallen stonden te recht de gewezen rijkswerkman-opzich ter A. H. en de gewezen rijkswerkman J. R N., beidon thans gedetineerd. Deze verdachten, die de feiten bekenden, hoor den respectievelijk 1 jaar en 3 maan den gevangenisstraf cn 8 maanden ge vangenisstraf tegen zich eischen. Tegen den expediteur G. II. te Gro ningen, die de gestolen goederen heeft vervoerd en een gedeelte ervan ten ge schenke heeft aangenomen, werd on danks zijn ontkenning, dat hij geweten, althans begrepen zou hebben, dat het hier om gestolen goed ging twee maanden gevangenisstraf geeischt we gens heling. Voorts werden wegens he ling, althans 6chuldheling, n.l. het. koo- pen van gedeelten der gestolen goede ren, beneden den marktprijs, tegen ver schillende winkeliers eveneens gevan genisstraffen voor den tijd van 2 maan den geeischt. De uitspraak der rechtbank in al deze zaken werd op 20 Juni bepaald. Eenige grepen uit het jaarverslag 's-GRAVENHAGE. li Juni. Ver schenen is het verslag van de Kon, Luchtvaart Mij. over 1939, waaraan het volgende wordt ontleend: In den loop van 1939 werd het twee de decennium voltooid van de ontwik» keling der Nederlandsche luchtvaart. Het uitbreken van den oorlog in West- Europa en de daaraan voorafgaande spanningen hebben deze geleidelijke ontwikkeling onderbroken. Dat de K.L.M. den terugslag zou on dervinden van de politieke verwikke lingen was te verwachten. Ook toen er nog geen sprake was van den feitelijken oorlog deden zich alom moeilijkheden voor. Op 23 Augustus werd een aantal buitenlandschc luchlverbindingcn stilge legd. Een dag te voren was men er too overgegaan het gchccle binnenlandsche luchtverkeer stil te loggen. Toen den 3den September, Frankrijk en Engeland verklaarden zich in staat van oorlog te bevinden met Duitsch- land, en ook in West-Europa dc vijande lijkheden werden geopend, was het luchtnet dor K.L.M. teruggebracht tot 2 diensten AmsterdamLonden v.v. en 2 diensten Amsterdam—Kopenhagen Malmo v.v. Van 10 September af moest ook het verkeer tusschen Nederland en Engeland worden gestaakt. Door de inkrimping van de inkom sten in September met ruim 45?o ten op zichte van de vorige maand, diende het peil der vaste-lastcn met spoed te wor den aangepast. De organisatie werd op verschillend gebied herzien. liet perso neel der K.L.M., waarvan de sterkte in Augustus nog ruim 1300 man bedroeg, onderging reeds een vermindering door de mobilisatie van 322 man. Een aantal van 262 man werd daarenboven nog ge detacheerd bij andere bedrijven. Mede dank zij deze verminderingen was het personeel op 1 November teruggebracht tot ca. 1200 man. De toon van vertrouwen, waarmede in 1938 het jaaroverzicht der K.L.M. kon worden besloten, ligt ditmaal niet voor de hand. De onzekerheden, welke de staat van oorlog nu eenmaal niet zich mede brengt, laten geen ruimte voor een blik in de verder afgelegen toe komst. De ontvangsten bedroegen in dit ver slagjaar bijna f 11.000.000.hetgeen ongeveer f 264.000.— minder beteckent dan in bet jaar 1938. In de eerste drie maanden van dpn oorlog werd in totaal 750.000.minder ontvangen, waardoor de gunstige resultaten, welke reeds wa ren bereikt, volkomen teniet werden ge daan. Het was nog net mogelijk te ein digen met ongeveer hetzelfde verlies als in 1938. Dit \erlies werd gedekt dooi de subsidie. VOORSCHRIFTEN VOOR DRUK- VATEN OP SCHEPEN 's-GRAVENHAGE, 13 Juni. De Staatscourant bevat een besluit, waa bij bepaald is. dat voor het gebruik van flcsschen. transport- en voorraadreser- voirs, tijdelijk of blijvend bevestigd aan motorvaar- en -voertuigen en gevuld met gas onder druk in samengen^rsten of vloeibaren toestand, dienende voor de voortbeweging van di> mot .-rvnar en voertuigen, een verklaring van deug delijkheid is vereischt, afgegeven door het rijkstoezicht op het stoomwezen on der door dien dienst te stellen voorwaar den. Deze verklaring moet te allen tijde hij het motorvaar- of voertuig aanwezig zijn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7