Maarschalk Petain vormt nieuwe Fransche regeering DE SOVJET-TROEPEN HEBBEN LITAUEN BEZET De Fransche ministerraad bijeen te Bordeaux „Geen militaire verplichting der Ver. Staten" De bezetting van Tanger De houding van Egypte Fransch leger- bericht MYRA, HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET Pres. Smetona wijkt uit naar het buitenland Grensincident in Letland Leiders der weermacht en voorzitter van Senaat en Kamer geraadpieegd Antwoordtelegram van Roosevelt aan Reynaud Fransche vlucht naar de Zwitsersche grens De Engelsche bommen op Zwitsersch gebied Ook Letland en Estland aanvaarden nieuwe Russische eischen Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 17 JUNI 1940 GENEVE, 16 Juni. (D.N.B.) Volgens hier ontvangen be richten uit Bordeaux is de Fransche regeering om 22.30 Fran- schen tijd afgetreden. Een nieuwe regeering is gevormd met maarschalk Petain als minister-president. Generaal Weygand is plaatsvervangend minister-president geworden. Minister van oor- lag is geworden generaal Colson, van luchtvaart de onlangs ge pensionneerde generaal-vlieger Pujo en van marine de chef van den marinestaf, Darlan. Tot minister van justitie is de vroegere premier en minister van buitenlandsche zaken Laval benoemd. Minister van buitenlandsche zaken is Bausoin, die tot dusver on derstaatssecretaris van buitenlandsche zaken was. Bouthillier is minister van financiën gebleven, minister van binnenlandsche zaken is Marquet. GENEVE, 16 Juni. (D.N.B.) Sedert vanochtend 11 uur was in Bordeaux de Fransche ministerraad bijeen onder voorzitterschap van president Lebrun. Naar verder vernomen wordt, heeft Reynaud voor den aanvang van den ministerraad den Engelschen ambassa deur in Frankrijk. Sir Ronald Campbell, ontvangen. Verder heeft hij geruimen tijd geconfereerd met Jeanneney, den voorzitter van den Senaat, en met Herriot, den president der Kamer. Deze besprekingen met Jeanneney en Herriot duiden er op, naar men aanneemt, dat het Fransche parlement zal worden ingeschakeld. Bij den ministerraad waren aanwezig de Fransche opperbevelhebber generaal Weygand, admiraal Darlan en de bevelhebber der Fransche luchtvloot generaal Vuillemin. Over dezen ministerraad was in den loop van Zondag slechts bekend, dat besluiten van zeer groot belang zouden worden genomen. spreking geweest was. Er zijn den pre sident geen formeele mcdedeelingen gedaan. De minister van buitenlandsche zaken. Huil, heeft in een perscon ferentie verklaard, dat de Ameri- kaansche zaakgelastigde te Berlijn Kirk, die dit weekend op Roose- velts vacht doorbrengt, spoedig naar Berlijn zal terugkeeren. Naar de New York Times meldt, heef-t het Witte Huis alsmede het de partement van buitenlandsche zaken tegengesproken, dat eenïg voorstel ont vangen is van de Westelijke mogend heden, waarbij de -Ver. Staten werden uitgenoodigd om aan den oorlog deel te nemen. Oneenigheid? PRESIDENT ROOSEVELT heeft aan minister-president Reynaud een telegram gezonden in antwoord op het beroep, dat Reynaud op hem heeft gedaan. In dit telegram zet Roosevelt uiteen ten eerste, dat hij Frankrijk slechts zoolang met oorlogsmate riaal kan ondersteunen als Frank- M aar schalk Pétain rijk zelf den tegenstand voortzet, en ten tweede, dat hij weliswaar de meest volledige sympathie ge voelt voor Frankrijk en vastbe sloten is om militaire veroverin gen niet als geldig te erkennen, maar dat hieruit geenerlei mili taire verplichting der Vereenigde Staten mag worden afgeleid. Al leen het federale parlement kan besluiten tot een militaire inter ventie. Wat Tanger betreft, heeft de staats secretaris Huil verklaard, dat Amerika niet betrokken is geweest bij de desbe treffende internationale overeenkomst en derhalve ook geen op verdragen ge gronde aanspraken heeft op het ver- leenen van de „open deur" in dit ge bied. Na een conferentie met Roosevelt op Zaterdag hebben de Britsche ambassa deur Lothian en de Fransche ambas sadeur de St. Quentin volgens de As sociated Press bekend gemaakt, dat „zekere punten opgehelderd werden", maar dat geen beslissingen genomen zijn betreffende verdere Amerikaan- sche hulpverleening aan de Geallieer den. Lothian heeft volgens dit bericht verklaard, dat het een informeele be- VAN DE FRANSCH-ZWITSERSCHE GRENS, 16 Juni. (D.N B.) Naar hier vernomen wordt, is het onder de par lementsleden, die met de Fransche re geering te Bordeaux bijeen zijn, tot ernstige politieke conflicten gekomen. De partijen trachten de verantwoorde lijkheid voor de catastrophe aan Rey naud toe te schrijven. De regeering tracht met alle middelen, deze plotse ling oplaaiende partijconflicten te sus sen, te meer daar Reynaud thans het voornemen zou hebben het parlement voor een buitengewone zitting te Bor deaux bijeen te roepen. Reynaud is, naar het schijnt van plan, nu de cata strophe onafwendbaar geworden is, de hoofdverantwoordelijkheid voor bet geen thans verder moet geschieden, op het parlement af te wentelen. Een aan tal politieke groepen zou zich reeds daartegen verzet hebben. Andere groe pen daarentegen dringen er op aan, dat het parlement zonder tusschen- komst van de regeering-Reynaud een oordeel over den toestand velt. MADRID, 16 Juni (D.N.B Uit Tan- ger heeft het D.N.B. bijzonderheden ver nomen over de bezetting van deze stad. Op Vrijdagmorgen, om 9 uur liep, als eerste Spaansch oorlogsschip sedert het einde van den burgeroorlog, de mijnen- legger „Vul ca no" met een compagnie mariniers de haven binnen. Tegelijker tijd reden afdeelingen der Garde Mo- halla uit Totoean, onder bevel van lui tenant-kolonel Garpia Ripoul en inspec teur Antonio Yusle op vrachtwagens Tanger binnen. Korten tijd laler waren alle huizen, die door Spanjaarden en Italianen bewoond werden, met vlaggen getooid. De troepen bezetten de strategi sche punten. Met hun commandant aan het hoofd marcheerden zij door de stra ten van de internationale stad. Op het „Frankrijk-plein" en op de groote markt was een groote menigte Europeanen en inlanders te hoop sploopen, die de troe pen met geestdriftige jubelkreten op Spanje verwelkomden. De Spaansche gezant, Amieva. bezocht 's middags de vertegenwoordigers van de mogendhe den, die liet Tangerstatuut ondertce- kend hebben, om hun het besluit der Spaansche regeering mee te doelen Dp Engelsche de FranSche gezanten droegen daarop hun landslieden op geen tegenstand te bieden. De comman dant van de Fransche hulpkruiser, die in de haven lag. bracht den Sr-ansrhen commandant der „Vnlrano" een bezoek, dat deze beantwoordde. ALBANIË IN DEN OORLOG TIRANA, 16 Juni. (D N.B.) De op perste raad van de fascistische corpo raties en de wetgevende organen van Albanië hebben bij acclamatie het voorstel aangenomen, op grond waar van Albanië aan de zijde van Italië aan den oorlog deelneemt. Nota aan de Italiaansche regeering ROME, 16 Juni (Stefani). De Egyp tische regeering heeft de Italiaansche regeering door tusschenkomst van den Italiaansellen gezant te Cairo en den Egyptischcn gezant te Rome de volgen de mededeeling gezonden: „Ingevolge de oorlogsverklaring van den kant van Italië heeft de Egyptische regeering, overeenkomstig het hondge- nootschapsverdrag met Groot Britlan- nie, besloten de diplomatieke betrek kingen met tic Italiaansche regeering te verbreken. Het Egyptische parlement heeft kennis genomen van dit besluit en in zijn zitting van 12 Juni j.l. hebben de kamer van afgevaardigden en de senaat goedkeuring gehecht aan de volgende verklaring, afgelegd door den minister president: 1. Egvpte zal de verplichtin gen van zijn bondgenootschap met Groot, Brittannië eerbiedigen en al het noodige doen in het binnenland van zijn gebied om zijn bondgenoot alle hulp en alle faciliteiten te verschaffen, welke deze zal vragen. 2-. Egypte zal slechts aan den oor log deelnemen ingeval het zal wor den aangevallen door Italië op een van de drie volgende wijzen: a. Wanneer Italiaansche soldaten het initiatief zullen nemen tot een inval op Egyptisch gebied, b. wan neer Italië Egyptische steden door bombardementen zal verwoesten, c. wanneer Italië luchtaanvallen zal ondernemen op Egyptische mi litaire doelen". GENEVE, 16 Juni. (Stefani). Het gerucht doet in Genève de ron de, dat een Fransch leger, dat door de Duitschers wordt achtervolgd, op weg is naar de Zwitsersche grens en dat het voornemens is de ze te overschrijden. Verschillende Fi^ansche soldaten zouden er reeds in zijn geslaagd zich op Zwitsersch grondgebie-d te begeven. De Zwit sersche autoriteiten vorderen in groote haast te Genève autobussen op om soldaten naar de grens te brengen. In de Zwitsersche steden zijn plotse ling de autobusdiensten gestaakt. Men gelooft, dat de autobussen onmiddel lijk naar de grens zijn gezonden om de Fransche troepen, die zich eventueel naar Zwitserland zouden begeven om aan de achtervoleing der Duitsche troepen te ontkomen, naar concentra tiekampen over te brengen. Volgens een officieele mededeeling hebben zich in den loop van Zondag bij de Zwitsersche grensposten in de Berner Jura kleine groepen vluchten de Fransche vrouwen en kinderen uit de omgeving van "Belfort gemeld. GENEVE, 16 Juni (D.N.B Op den Zwitserschen stap in Londen, wegens het uitwerpen van bommen in het me rengebied van Genève, heeft men in Engeland nog steeds geen goed ant woord gevonden. Een verklaring luidt, dat de Engelsche vliegers wellicht had den willen probeeren zich van de bom men in het meer van Genève te ont- onfdoen. Daar staat echter het officieel geconstateerde feit tegenover, dat de Engelsche vliegers bijna een halfuur lang boven Genève en omgeving heb ben gevlogen. Bovendien waren Genève en de oevers van het meer zoo sterk verlicht, dat het mogelijk geweest zou zijn de bommen in het water te wer pen zonder menschen lot slachtoffers to maken en materioele schade aan te richten. De Engelsche vliegers hebben echter, zooals bekend, een reeks bom men midden in woonwijken, zelfs op bruggen, geworpen. De tweede verkla ring luidt, dat de Engelsche vliegers wellicht het meer van Genève verwis- spld hebben met het Lago di Maggiore. Dit zou echter, zoo constateert men hier aan hun schuld niets afdopn. De Dailv Herald meent, dat hier waarschijnlijk sprake is van een „tragische vergis sing" van een Britsche piloot. LONDEN, 16 Juni (Reuter). Het "ransche onnerbevel deelt mede: Sedert 24 uur heeft de slag zijn hoogtepunt bereikt. De vijand werpt voortdurend nieuwe troepen en nieuw materiaal in den strijd en voert zijn aanvallen met ontzaglijke kracht uit. Hij is reeds de hoogvlak te van Langres voorbij. Het gelukte den vijand zijn gepantserde verken ningscolonnes tot voorbij Chaumont te doen oprukken. De vijand is tot in het gebied van Gray doorgedron gen. KINDERHOEKJE 767. Puntmuts durft zich wel in 'r bosch te wagen om eten te zoeken voor zijn zieken vriend. Zelf heeft hij ook zoo'n honger. Hij schrikt van elk geluid en blijft steeds achter iederen boom staan om te luisteren of er iemand aankomt. Stel Ie voor, dat ik gepakt word. Mijn vriend Zwartvoet zal dan zeker van honger omkomen, denkt Puntmuts. 162. Wacht, daar zie ik een bloempje, misschien wil dat zijn honing aan mij geven, denkt Puntmuts en loopt zoo hard hij kan naar 't plantje toe. Maar, o. wee. wie staan hem ach ter een boom op te wachten? Koning Inkt zwam en de wach ter hebben Puntmuts beet. voordat hij 't weet. Zoo. ben jij ZwartvoetNee. sire, dit is zijn helper. Puntmuts, antwoordt de wachter. MOSKOU, 16 Juni. (D.N.B.) Naar Zaterdag te Moskou offi cieel bekend werd gemaakt waren onderhandelingen geëindigd, die de laatste dagen werden gevoerd tusschen Molotof en vertegen woordigers van de Litausche re geering. Deze onderhandelingen vonden haar ontstaan in herhaal de incidenten en ontvoeringen van leden van het Sovjet-Russische leger uit de in Litauen liggende Sovjet-Russische garnizoenen. Zij hebben geleid tot de conclusie, dat Litauen volgens de opvatting van de Sovjetregeering de bepa lingen van het verdrag van bij stand op grove wijze heeft ge schonden. De onderhandelingen der laatste da gen hebben na het vertrek op 12 Juni van den Litauschen premier uit Moskou geleid tot een crisis waarhij de Sovjet regeering aanleiding zag haar eischen in ultimatieven vorm te stellen. Het ul timatum der Sovjetregeering is van Li tausche zijde aangenomen, waardoor bij- legging van het conflict mogelijk werd. Volgens de officieele mededeeling ko men de Russische eischen op de volgen de drie punten neer: (1) De Litausche minister van bin nenlandsche zaken, Skoecas, en de chet van politie Powalaitis moeten terstond voor het gerecht gedaagd worden, aan gezien zij naar Sovjet-Russische opvat ting, de voornaamste schuldigen aan de incidenten van den laatsten tijd zijn. (2) In Litauen moet een nieuwe re geering gevormd worden, die „in staat en bereid" is om het Sovjet-Russisch Litausche bijstandspact ten uitvoer te- leggen en op te treden tegen de vijanden van dit verdrag. (3) In Litauen moeten Sovjet-Russi troepen loegelaten worden om verdeeld te worden over de belangrijkste centra in voldoenden getale om de mogelijk heid van de uitvoering van het bij standspact te waarborgen en om alle incidenten te voorkomen. Het Litausche telegraafagentschap heeft een bericht uitgegeven, dat luidt: De minister van buitenlandsche zaken, Urbsys, heeft heden om 14 uur het vol gende telegram uit Moskou gezonden: De minister van buitenlandsche zaken Molotof, heeft de Litausche regeering de volgende eischen gesteld: (1) Het Sovjet-Russische leger over schrijdt heden om 15 uur de Litausche grens op de volgende plaatsen: Eisisjkis, Droeskeninkai Droeskeninkeliai cn Doeksfas (2) De Sovjet-Russische troependeelen zullen in het bijzonder bezetten de ste den Wilna, Kaunas, Sjaulen, Ponjwjesj en Raseyny. (3) Wat de andere plaatsen betreft, deze zullen worden vastgesteld door den Sovjet-Russischen generaal Pawlew en den Litauschen opperbevelhebber gene raal Vitkauskas. Zij zullen elkander he den om 20 uur oj) het station Goeda- gojo ontmoeten. Teneinde onaangename incidenten te vermijden, zoo wordt tenslotte in het bericht van het agentschap gezegd, be velen de Litausche regeeringsinstanties geen hinderpalen in den weg te leggen aan den intocht der Sovjet-Russische troepen in Litausch gebied. Smetona naar het buitenland Het Litausche telegraafagentschap deelde Zondag mede: „Op 15 Juni is de president der republiek Smetona naar het buitenland vertrokken. Zijn vertrek acht de regnering onder de gegeven om standigheden gelijk met zijn aftreden uit de functie van president der repu bliek. De plichten van den president der republiek worden volgens de Litau sche grondwet uitgeoefend door Merkis, die de functie uitoefent van minister president.' De Litausche regecring, welker vor ming in overleg met de Sovjet-Russische regeering geschiedt, was Zondagochtend nog niet tot stand gekomen. De plaats vervangende commissaris van buiten landsche zaken, Dekanossow, heeft voor de vorming der regeering contact ge zocht met de Litausche regeering. Er zijn nog geen gemeenschappelijke be raadslagingen gehouden. De bezetting van het gebied is overal rustig verloopen. Er zijn gcenerlei be richten ontvangen over ordeverstorin gen. Op de intochtswegen zijn de Sov jettroepen ontvangen door de bevoegde Litausche commandanten. In Kaunas zijn alle intochtswegen en het station bezet. Des nachts patrouilleercn hier en daar pantserwagens en motorrijders door de stad Over het verloop van de bijeenkomst tusschen den Litauschen opperbevelheb ber en den Sovjet-Russischen generaal Pavlaw, welke Zaterdagavond in Goe- dagoja aan de Sovjet-Russische zijde plaats vond om het tijdstip te bepalen voor de bezetting van andere plaatsen, is nog niets bekend. Duitsch-Russisch grens regelingsverdrag Op 10 Juni 1940 is in Moskou een overeenkomst tusschen het Duitsche Rijk en de Sovjet-Unie onderteekend over do procedure tot regeling van geschillen en incidenten aan de staatsgrens, welke door het Duitsch-Sovjet-Russische vriendschaps- en grensverdrag van 25 September 1939 was vastgelegd. De on derhandelingen werden in vriendschap- pelijkon geest gevoerd en in den loop van deze maand met succes beëindigd. Het accoord is aan Duitsche zijde on derteekend door den gezant Reinhold Saucken en aan Russische zijde door Alexander Michailowitsj Alexanclrow. Geen verrassende gebeur tenis verklaart Stefani De diplomatieke redacteur van het agentschap Stefani merkt op, dat tenge volge van de mislukking van de Brit sche blokkade en de verdwijning van de Engelsche overheersching van de Noordzee en het Britsche afzetgebied in de Oostzee. Litauen een radicale veran dering heeft ondergaan, evenals de bei de andere Baltische landen Estland en Letland. Aangezien de verbindingswe gen tusschen deze kleine naties en de Britsche havens is verdwenen, keeren zij automatisch terug in haar natuur lijke kring, getrokken door de aardrijks kunde, en worden zij weer de satellie ten van Rusland en de handelsafzetge bieden van Rusland of Duitschland. Daarom is onder de huidige omstandig heden de vreedzame bezetting van ver scheidene Litausche steden door Rus land geën verrassende gebeurtenis. Het geen geschiedt aan de oevers van de Oostzee is slechts het gevolg van de verlamming der centrifugale kracht, die de Engelsche en plutocratische vloot- macht uitoefende op de randgebieden van Noord-Europa. v Ook eischen aan Estland REV AL, 16 Juni (D.N.B.) Zondag, kort voor middernacht, is hier de vol gende officieele mededeeling gepubli ceerd: De regeering van de Sovjet-Unie heeft heden aan de Estlandsche re geering eischen voorgelegd, welke ten doel hebben de tenuitvoerleg ging van het pact van wederzijd- schen bijstand tusschen Estland en de Sovjet-Unie te waarborgen. De Estlandsche regeering heeft onder voorzit terschap van den president der republiek de gestelde eischen aanvaard en daarvan aan de regeering der Sov jet-Unie mededeeling gedaan. In verhand hiermede heeft de Est landsche regeering haar ontslag aange boden, dat de president der republiek heeft aangenomen, terwijl hij onverwijld maatregelen nam voor de vorming eencr nieuwe regeering. Op grond van het met de Sov jet-Unie gesloten accoord, wor den Sovjet-Russische troepen on dergebracht in verschillende cen tra van Estland, waar zij tot dus ver niet geweest zijn. De regee ring is er van overtuigd, dat alle burgers zich bij aankomst der Sovjet-Russische troepen op de nieuwe standplaatsen met de ge bruikelijke tegemoetkomendheid en kalmt gedragen zullen. Eischen aan Letland MOSKOU, 16 Juni. (D.N.B.) Naar officieel verluidt, heeft de Sovjetregeering aan de regeerin gen van Letland en Estland gelijk luidende nota's gezonden, waarin soortgelijke eischen worden ge steld. als die welke reeds door Li tauen zijn aangenomen. In de nota'5! aan Letland en Estland verklaart de Sovjet-regeering. dat deze beide staten de zoogenaamde Baltische alliantie na de onderteekening van het pact van wederzijdschen bijstand met de Sovjef-Unie niet geannuleerd, doch in tegendeel versterkt hebben door Li tauen in dit bondgenootschap te be trekken en door te pogen, ook Finland tot de Baltische alliantie te doen toe treden. De Sovjet-regeering kan tegen over deze politiek, die in strijd is met het in het vorig jaar gesloten pac-t van wederzijdschen bijstand, niet onverschillig blijven, te meer daar zij zelf haar uit de pacten voortvloeiende verplichtingen uiterst stipt is nagekomen. De Sov- jpt.-regeering ziet in de Baltische alliantie niet slechts een gevaar, doch ook een directe bedreiging tegen de Sovjet-Russische grenzen. Derhalve acht de Sovjet-regeering de volgende minimale eischen ab soluut noodzakelijk: 1. De vorming eener nieuwe regee ring in Letland en Estland, die in staat en bereid zijn, de voorwaarden van de pacten van wederzijdschen bij stand eerlijk na te komen. 2. Vrij doortocht voor de Sovjet troepen in Letland en Estland ter be zetting van de belangrijkste punten der beide landen, om de naleving der pacten van wederzijdschen bijstand to waarborgen. Zondagavond, zoo wordt ver der meegedeeld, hebben de ge zanten van Letland en Estland den regeeringschef en volkscom missaris van buitenlandsche za ken Molotof medegedeeld, dat hun regeeringen de eischen der Sovjet-regeering aanvaarden. RIGA, 16 Juni (D.NB.). Naar het Letlandsche telegraafagentschap meldt, is de standplaats van de Letlandsche grenswacht in Maslenki in de streek van Abrene gisterochtend in dc asch gelegd. Men vond de lijken van twee grenswachters en een vrouw, voorts een zwaargewonde vrouw en een zwaarge wonden jongen. Bovendien zij elf grens wachters en verscheidene bewoners der plaats verdwenen. Een commissie van onderzoek onder leiding van den com mandant der grensbewaking, generaal Bolstein. is naar Maslenki vertrokken. HST ONGELUK WET HET FINSCHE VERKEERSVLIEGTUIG HELSINKI, 16 Juni (D.N.B.). Het verkeersministerie heeft een commissie van onderzoek benoemd naar het onge luk met het Finsche verkeersvliegtuig op het traject Tallinn—Helsinki. Vol gens ooggetuigen is er aan boord van het toestel een ontploffing ontstaan. Onder de negen slachtoffers bevinden zicb twee rijks-Duitsche passagiers. De opvatting, dat hier sprake is van een aanslag, wint steeds meer veld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2