Krijgsgevangenen in de Keistad terug Politie-varia Bridge-drive De Maansteen Raadsagenda De laatste kus De belevenissen van twee stadgenooten, die een maand in krijgsgevangenschap doorbrachten Gulle ontvangst in Arnhem Üqsmda A. A. HUMME Jr. 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 17 JUNI 1940 Vf A een verblijf van ruim een maand in een Duitsch krijgsgevan- J-X genkamp zijn Vrijdag twee stadgenooten bij hun familie terug gekeerd. Op het station te Utrecht waren we reeds in de gelegenheid de gelukkigen te verwelkomen en in den trein naar huis kwamen de .verhalen over hun terugreis en ontvangst los. Hieronder laten wij het verhaal volgen dat een van de twee terug gekeerden, de heer G. Verweij, ons deed. g IJNA een etmaal heeft de reis M1-* geduurd," aldus ving de heer .Verwey zijn verhaal aan. Woensdag middag om halféén zijn we vertrok ken, Donderdagochtend 11 uur kwa men we voor het eerst weer op Hol- landschen bodem. Gedurende de reis hadden we steeds [gezongen. Hue dichter we bij Holland I kwamen, hoe enthousiaster dit zingen werd. De wagons waren open en dege nen die een plaatsje in de deuropening hadden weten te bemachtigen lieten lustig hun beenen builen boord benge len. Warm weer, 's nachts onweer (een maal sloeg de bliksem in een telefoon paal langs de lijn) en geen slaap. Wie kon er op weg naar liet moederland slapen? Onderweg deed zich nog een klein incident voor, doordat een van de wagenassen warm liep. We waarschuw den den machinist, de trein stopte en wachtte tot de as afgekoeld was alvo rens zijn reis te vervolgen. Zoo storm den we Holland-waarts en omstreeks 11 uur Donderdagochtend verstomde het gezang toen de eerste kilometers weer op vaderlandschen grond afgelegd wer den. Niemand kon meer zingen van ontroering en ouderen zoowel als jonge ren konden hun tranen niet bedwingen. In Westervoort Het stationnetje waar de trein stopte wa^ Westervoort, Nog terwijl de trein in beweging was, werdpn we overladen met reepen chocola en cigaretten en degenen die hun veld- muts kwijt waren kregen meteen een nieuwe. Direct na aankomst werden we in groepen verdeeld naar de streek waar uit we afkomstig waren. Die het verst weg woonden kwamen het eerst, wij waren bij een van de laatste groepen. Dit alles ging vlug in zijn werk. Groote vrachtauto's en autobussen kwamen voorrijden om ons verder naar Arphem te brengen. Onderweg werden we toege- juichd door voorbijgangers die ons kar nemelk, bonbons en cigaretten presen teerden. Zoo hotsten we in de beste stemming voort, naar het „verdeel ings- centrum": Arnhem. Een geweldige menschenmenigte stond bij „Musis Sacrum" op ons te waohten en het gejuich was niet van de lucht. Ook hier was de organisatie weer perfect. Terstond werden we do zaal binnengeleid, waar we konden gaan zitten en waar pakken brood en koffie uitgedeeld werden. Meisjes van de V.V. H. (Vrijwillige Vrouwelijke Hulpdienst) brachten briefkaarten en telegramfor mulieren rond. die gretig aftrek vonden en na ingevuld of beschreven te zijn door hen ook weer opgehaald werden. Ook hier werden we weer met cigaret ten overladen! In groepen van 25 gin gen we toen naar de groote zaal waar we, gezeten rond een groote tafel, onze namen en het onderdeel waartoe we be hoorden moesten opgeven. Geknipt en geschoren Nadat deze formaliteiten vervuld waren moest oen andere, zeer be langrijke vervuld worden: knippen en scheren! Vijftig kappers namen ons onderhan den en in een minimum van tijd waren we van het overtollige haar ontdaan en voelden we ons langzamerhand meer mensch worden. Weer stond 'n uitgebreide maaltijd van groenten-soep met brood óp ons te wach ten. Weer ging deze vergezeld van de noodige cigaretten. Toen we allen verza digd waren, gingen we naar de groote zaal waar majoor J. M. N. v. d. Drift ons hartelijk toesprak, ons gelukwenschtc met ons behoud en ons welkom heette op Hollandschen bodem. Terwijl het orgel het Wilhelmus speelde werd ter herdenking van de gevallen kameraden eenige minu ten stilte in acht genomen. Na deze kleine plechtigheid marcheer den we de stad door naar het Sport- fondsenbad. Jongens schoten toe om on ze bagage te dragen, we kregen bloemen, hef was één feest. In het bad kregen we allen een stel schoon ondergoed, daarna kwamen we onder de douche en tot slot van deze rei nigingsreeks passeerden we den dokter die ons aan een nauwgezet onderzoek onderwierp en kleine verwondingen op nieuw verbond. Weer zingend terug naar Musis Sa crum, waar we onze inkwartierings plaatsen toegewezen kregen. Over de in kwartiering niets dan lof! Ieder sloofde zich uit, om het ons zoo aangenaam mogelijk te maken. Het beste eten was niet goed genoeg. We hebben dan ook gegeten als marmotten en 's nachts ge slapen als een os. Den volgenden dag hebben we na het appèl naar huis op gebeld (ondanks het telegram dat al weg was), weer warm gegeten en om haiftwee kwam het hevel: alles meene men en afscheid nemen van de „inkwar- tierings ouders". Het slot van ons één-dags verblijf in Arnhem was de soldij en verlof pas uitreiking waarna we de Diesel naar Utrecht pikten en de boemel naar Amersfoort, naar huis! Gedurende het afgeloopen weekend werden talrijke rijwielen ontvreemd- Do eigenaars deden aangifte bij de po litie. Door d.e politie zijn eenige minderja rigen aangehouden die zonder verlof op stap waren gegaan. Overbrenging naar de ouderlijke woning volgde. Zaterdag en Zondag kwamen enkele vechtpartijen voor. In de Langestraat wilde een man bij een twist met een vrouw met wapengeweld i. c. een mes, zijn argumenten meer kracht bijzetten. Door ingrijpen kwam het niet tot da den. In de Coninckstraat werd dc poli tie om assistentie gevraagd toen daar een vechtpartij gaande was. De politie wist de gemoederen te bedaren. Bij een vechtpartij in de Valkestraat kreeg een zekere K. met een bicrflcsch een slag op het Ihoofd. Volgens getuige- verklaringen zou een zekere L. de schuldige zijn. Uit dezelfde bron stamt de verdenking tegen een zekeren P. dal hij in de Valkenstraat een ruit zou in gegooid hebben. De politie zal het ge beurde onderzoeken. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der gemeente Amers foort op Dinsdag 25 Juni des avonds om 7 uur. 1. ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Benoeming van een lid van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. 3. Benoeming van een onderwijzer (es) aan school No. 7. 4. Voorstel van B en W. om aan G P.A.L. te Leuken overeenkomstig zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als lid \an de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs. 5. Voorstel van B. en W. om aan A. Mebius een tijdelijke aanstelling te ver leenen ale leeraar aan de Handelsdag school. 6. Gunstig advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van het Be stuur der Vcreeniging tot bevordering van Chr. Nat. Schoolonderwijs om de noodige gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van zes 2-per- soonsbanken voor de school aan de van Effenlaan. 7. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een gemeenschappelijke re geling met de gemeente Maarn betref fende de toelating van kinderen uit de gemeente op dc openbare scholen te Amersfoort. 8. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de gemeente-begrooting dienst 1939 en 1940. 9. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de verordening betreffende het financieel beheer, krachtens artikel 122 der Gemeentewet, van de fondsen niet behoorende tot de bedrijven der ge meente. 10. Voorstel van Burgemeester om een crediet te verleenen voor aansohaf- fing van 2 motorrijwielen met zijspan voor de politie. 11. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van credieten voor centrale werkverschaffingsobjectcn. 12. Voorstel van B. en W. tot aan vulling van Raadsbesluiten tot ver pachting van gemeentegrond. 13. Voorstel van B. en W. tot ver pachting van een complex weiland, ge legen aan dc Eem-mond onder Eemnes aan A. Huygen Hzn. 14. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van het Raadsbesluit van 30 Jan. 19-40 betreffende de verpachting van de boerderij „De Glashut" met bijbehoo- rende landerijen. 15. Ontheffingen en reclames straat- rioolbelasting dienst 1938, 1939 en 1940. 16. Ontheffingen en reclames school geld. 17. Staten van oninbare posten straat- en rioolbelasting. Ten bate van de door den oorlog getroffenen DE bridge-drive ten bate van de door den oorlog getroffenen, welke Zaterdagmiddag in Amicitia is gehou den, mocht zich niet in die belangstel ling verheugen, als met het oog op het doel verwacht mocht worden. Mogelijk dat het middaguur, noodzakelijk met het oog op de verduisterings bepalin gen, voor velen een bezwaar was. Het financieele succes is gelukkig niet te gengevallen, dank zij de royale mede werking der vier Amersfoortsche brid- ge-clubs. Ook hadden vele stadgenooten prijzen beschikbaar gesteld, terwijl het bestuur van Amicitia welwillend de societeitszaal afgestaan had. De onkos ten blcvon door een en ander tot een minimum beperkt. Aan het Plaatselijk Hulpcomité zal dan ooft een bedrag van ongeveer f 125.kunnen worden afgedragen. De regeling was in handen van den heer J. de Vries, onder wiens beproef de leiding de drive een zeer vlot ver loop had. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pesie's bad bedroeg hedenmorgen 68 gr. F. 20 gr. C. Nieuwe film in het Grand Théatre VAN morgen- (Dinsdagavond) af wordt in het Grand Théatre dc film „De laatste kus' vertoond waarin de hoofdrollen vervuld wor den door Bette Davis, Miriam Hop kins en George Brent. Hieronder volgt in het kort den inhoud van deze film. Het is 1S61, de geschiedenis begint in het oude trotsche Huis Lovell te Phi ladelphia, waar grootmoeder Lovell de scepter zwaait Den dag voordal Delia Lovell in het huwelijk zal treden met James Ral ston, een rijk man uit de societv krin gen, ontvangt zij bericht, dat Clcm Spender, een fascineerende jonge ver kwister nir-i wien zij vroeger verloofd was, uit Parijs terugkeert, ten einde zijn bruid op ie eischen. Haar nicht Charlotte, die altijd in stille op Clem verliefd was, reis* dezen in het geheim tegemoet om hem hot nieuws xoorzichtig mede te doelen Op den avond van de bruiloft gaat Char lotte met Clem uit en den volgenden dag doen beiden, Charlotte en Delia, Clem tot het station uitgeleide, daar Clem hij de Noordelijken dienst genomen heeft. Het is duidelijk, dat Delia, alhdewel getrouwd, Clem nog steeds bemint Spoedig daarop gaat Charlotte naar het Westen op reis, onder voorwendsel, dat zij aan haar „longen" lijdt. .Xe waarheid is, dat Charlotte een kind van Clem venvacht. Daar het Charlotte onmogelijk ic in het openbaar voor haar dochtertje, Tina genaamd, te zorgen, richt zij een kin- derhewaarplaats op. Na een drietal jaren stemt Charlotte in een huwelijk met Delia's zwager toe, maar wanneer zij onnadenkend Dplia vertelt, dat de kleine Tina haar eigen kind is, besluit Delia een -"fokje voor dit huwelijk te steken en zegt Joe, haar zwager, dat Charlotte een hernieuwdé aanval van haar „long-lijden" heeft en nooit trouwen mag. Kort daarna sterft James Ralston; Delia stelt nu aan Charlotte en Tina voor bij haar en haar twee kiiTiïeren te komen inwonen. De twee vrouwen wed- ij eren voortdurend om de liefde van het kind te winnen, van den man, dien zij beiden beminden. Delia wint dezen strijd, daar zij Tina in alles haar zin geeft, terwijl Charlotte zich verplicht voelt haar dochter streng op te voeden. Wanneer Tina hevig verliefd raakt, probeert Charlotte te xerhinderen, dat Tina den jongenman vaak ontmoet, daar diens ouders er op tegen zijn, dat hun zoon met een meisje van onbeken de familie en zonder geld in het huvve- lijk treedt. Charlotte van haar kant tracht haar Eindexamens Gemeentelijke Handelsscholen Onder goedkeuring van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zijn door B. en W. benoemd tot gecommitteerden hij de eindexa mens der Gemeentelijke Handelsscho len a. der Gemeentelijke Handelsschool 4 met j. c.: Dr. B. J. van Enst, Voorzitter van het Bestuur der Nutsspaarbank; r. J. G. Bijdendijk, Secretaris Departe ment Amersfoort, der Nëderl. Mij \oor Nijverheid en Handel; Ir. A. C. II. Calkoen, Directeur dor Amstcrdamsche Bank; Ds. G. D. Goedhuis, Emeritus-Predi kant; J. J. H liaan. Apotheker, Lid der Commissie van Toezicht op het M.O.; F. W.. M. Halewijn, Oud-Administra teur der Deli-Maatschappij A. H. Martens, Oud-Directeur der Ne- derl. Middenslandsbank; O. Plantinga, Inspecteur der Registra tie on Domeinen; Mr. P. J.Rogaar, Directeur der Rot- terdamsche Bank; A. Scllomans, Directeur der Nuts spaarbank; D Heerink, Directeur der N. V. Meursing's Biscuitfabrieken. b. der Gemeentelijke Handelsavond school met 3 j. c.: G. Slcyt, Directeur der Ncderl. Mid- densfandsban k; J. .T. M Hovius, Secretaris van het Borgstcllingsfonds voor dc Midden stand in de Geldersche Vallei P. Nierop, Secretaris der Ver. „Ilandol en Nijverheid"; M. Th. J. van Wessum, Adj.-chef boek houder C. B. EXAMENS Aan de Rijkskweekschool in de Hee renstraat slaagden voor het examen on derwijzer do hceren J. van Assolt, Maarn; A. D.imen, Soest; B. Hcijsman, Rhcnon; Fr. Korving, Amersfoort; J. van Mannen, Hoevelaken en J. Noor- lander, Harderwijk. Afgewezen geen. DE MODEL ECHTGENOOT In het City Theater wordt vanaf morgenavond, een reprise gegeven van de bekende Rühmann-film: „De Model echtgenoot.Voor verdere bijzonderhe den zie men de advertentie in dit nummer. dochter het harteleed te besparen, dat zijzelf eens ondervond. Delia biedt ech ter aan, Tina te adopteeren en haar aldus wettelijk het recht, op den naam Ralston te geven; vanzelfspre kend wordt Tina dan ook haar erfge name. Op den dag van haar huwelijk ver telt Delia Tina, dat Charlotte haar lief de en huwelijk voor haar opgeofferd heeft en ton leste beseft het meisje, dat zij haar moeder veel liefde verschul digd is. t Scène uit dc film „Dc laatste kus", Grand-THéétre). GRAND TIÏéATRE. Van Vrtfdnir 14 Juni t.m Maandag 17 Juni vertooning van de film „Liefdesspel". Voorstellingen: Zondag 1 45, 400. 6.15 en 8.30 uur doorloopend Andere dagen 8 uur. Zaterdags 6 en 8.15 uur. Zater dag- en Woensdagmiddag 2.S0 uur matinée. CITY-THEATER. Van Vrijdag 14 Juni t m Donderdag 20 Juni vertooning van de films. „Alles op \js" en „Het legioen der verbannen piloten". Voorstellingen: Zondag 1 45. 400, 6.15 en 8 30 uur doorloopend Andere dagen 8 uur. Zaterdag 6.15 en 8 uur doorloo pend. Zaterdag, en Woensdagmiddag 2.30 uur matinée KEMRR ANDT-TREATER Vertooning van „De doodende straal" en „Grensinci denten". OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9., BELLAMY-BIBLIOTHEEK (kosteloos). Appelweg 6. SrERHUIS. Korte Beekstraat 4. Voor alle meisjes icderen avond geopend, des Zondags van 2 uur MUSEUM FLEIIITE. Westsingel - Geopend dagelijks van 1012 cn 14 uur, uitge zonderd Zondag 's Zaterdags 1012 cn 1.303 uur (Stadgenooten heb'oen 's Zaterdags vrijen toegang) 's PRINSENHOF. 17 Juni Ned. Ver. van Luchtbescherming, lezing door moj. Ku. kuk „Hoe te verduisteren cn toch to verlichten" 8 uur. REMONSTRANTSCHE KERK. 20 Juni, Wijdingsavond. 7.30 uur. Verkeerslichten in werking Hedenmorgen zijn de verkeerslichten aan de Varkcnsmarkt in werking ge steld. Een bijzonderheid is, dat agent Schouten, die als eerste verkeersagent in Amersfoort optrad, de laatste was, die vanmorgen het verkeer op de Var kcnsmarkt regelde. Tegen 10 uur kon hij zijn post verlaten. Het licht kwam BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johanna Niklasina, d. v, Niclaas Bosma en Gelsjen Jongman. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). AMERSFOORTSCH KUNSTENAARS GILDE Op Zaterdagdagmiddag 22 Juni a.s. om 3 uur opent het Gildehuis wederom zijn poorten om de Amersfoortsche Kunstliefhebbers te laten genieten van de Voorjaarstentoonstelling van Schil derkunst en Kunstnijverheid. De opening zal geschieden door Dr< R. Miedema, Algemeen Voorzitter van het. A.K.G., terwijl Afd. 4 deze opening met muziek zal opluisteren. Mag ik als Voorzitten' van de Pers* commissie van alle ingezetenen van Amersfoort en Omstreken voor dezo opening nog eens extra de aandacht vragen, omdat hieruit gezien kan wor den. dat. de Kunst cnaarsgilde niet hij de pakken neer zit, maar dapper ver der hoopt te gaan. Brengt het. A. K. G. aan den eenen kant aan de belangstellenden veel schoons, aan den anderen kant heeft het ook een sociale plicht te vervullen, nml. te zorgen, dat de kunstenaar kan „leven"' en zoo is deze tentoonstelling er speciaal op ingericht om tegen la gen prijs datgene te koopen, wat mert gaarne in zijn bezit zou willen hebben* Op deze wijze gezien, beantwoordt, het' A.K.G. ook in dezen tijd nog ten volle aan zijn doel. Moge het Bestuur a.s. Zaterdagmld* dag vele belangstellenden welkom kun- nen heeten en moge de Voorjaarsten toonstelling door den grooten verkoop den kunstenaar moed gewen om zijn! kunst, getrouw te blijven. F. J. HERMAN. Amersfoort, 17 Juni 1940. i, KAASMARKT I! AMERSFOORT, 17 Juni. Heden geeft aanvoer. FEUILLETON Door WILKIE COLLINS Nederlandsche bewerking van S3. Bijna onbewust van mijn handelingen liep ik naar haar toe en vatte haar hand. misschien met de bedoeling, haar terug te houden, om meer van baar to weten te komen. Het eenige, dat ik kon uit brengen, waren de woorden: „Rachel je hebt mij toch lief gehad". Zij huiverde en wendde het hoofd af, terwijl haar hand in de mijne beefde. Ik leidde haar terug naar het midden van de kamer en ging naast haar zitten. „Rachel", zei ik, „ik kan de tegenstrijdig heid in hetgeen ik je zal vertellen, niet verklaren; ik kan je alleen de waarheid zeggen. Je hebt met eigen oogen gezien, dat ik den diamant wegnam en voor God, die ons hoort, verklaar ik, dat ik nu eerst weet, dat ik dat heb gedaan. Twij fel je nu nog?" Zij scheen mij niet geboord te hebben. Zij liet haar hoofd tegen mijn schouder rusten en haar vingers sloten zich om de mijne. „Ik moet je iets vragen", zei ik. „Wil je mij vertellen wat er gebeurd is, van het oogenblik af, waarop jyij elkaar goeden nacht wenschten, totdat je mij den dia mant zag wegnemen?" Zij hief het hoofd op. „Ach, waarom zouden wij dat alles weer oprakelen?" „Omdat wij beiden het slachtoffer zijn van een waanvoorstelling, waardoor wij de waarheid niet kunnen zien. Als wij samen de gebeurtenissen van dien be- wusten avond onder de loupe nemen, kunnen wij elkaar misschien beter be grijpen". „Daar heb ik steeds naar verlangd", zuchtte zij. „Ik heb zoo vaak geprobeerd, een oplossing van het raadsel te vin den". „Je hebt het altijd alleen geprobeerd", antwoordde ik. „Nu doen wjj het samen. Laten wij beginnen met wat gebeurde, nadat wij elkaar goeden nacht hadden gezegd. Ging je direct naar bed, of bleef je lezen?" „Tk ging naar bed." „Weet je nog hoe laat het was?" „Een uur of twaalf, geloof ik." „Sliep je gauw in?" „Neen. ik kon niet slapen. Ik dacht aan jou", voegde zij er schuchter aan toe. Haar antwoord bracht mij van streek en ik wachtte even, voor ik verder ging. „Had je licht In je kamer?" „Neen totdat ik ongeveer een uur laten opstond en de kaars aanstak". „Ben je uit je kamer geweest?" „Ik was juist van plan naar mijn bou doir te gaan om een boek te halen en had mijn peignoir aangedaan en de deur geopend, toen ik een lichtstreep onder de gangdeur zag en voetstappen hoorde. Ik dacht dat het mijn moeder was. Zij had dien avond geprobeerd, mij over te ha len, den diamant aan haar in bewaring te geven, en ik dacht, dat zij kwam kij ken, of ik. al in bed lag, misschien inet de bedoeling, op het onderwerp terug te komen als zij zag, dat ik nog op was". „Wat deed je toen?" „Ik blies mijn kaars uit, opdat zij zou denken, dat ik al naar bed was gegaan. Ik was misschien onredelijk, maar ik wa6 tegelijkertijd vast besloten, den dia mant te bewaren op de plaats, die ik er voor had bestemd." „Wat deed je, toen je de kaars had uilgeblazen? Deed je de deur van je slaapkamer weer dicht?" „Neen, want op hetzelfde oogenblik ging de deur van mijn boudoir open en ik zag „Wie?" „Jou." „Wat had ik aan?" „Een nachthemd en Je had een kande laar in je hand". „Weet je zeker dat ik het. was? Kon je mijn gezicht zien?" „Ja, duidelijk." „Had ik mijn oogen open?" „Ja." „Zag je er iets vreemds in? Een sta rende, afwezige blik misschien?" „Absoluut niet. Je oogen schenen hel der helderder dan gewoonlijk. Je keek rond, alsof je wel wist, dat je daar niel behoorde te zijn en bang was, ontdekt te zullen worden". Heb je opgemerkt hoe ik liep?" „Net zooals gewoonlijk. Je liep de ka mer in en keek toen rond, alsof je iets zocht." „Wat deed je toen je me zag?" „Niets. Ik kon niets doen of zeggen. Tk was verlamd. Ik kon zelfs de deur niet meer sluiten". „Had ik jou kunnen zien van de plaats, waar ik stond?" „Je had mij best kunnen zien, maar je keek niet in mijn richting. Het lijkt mij overigens een overbodige vraag, want ik weet zeker, dat je mij niet hebt gezien." „Hoe weet je dat „Als je mij gezien had. zou Je den diamant niet hebben durven wegnemen en je zou toch daarna ook niet die co- medie hebben gespeeld. Zou je hier gekomen zijn, als je geweten had, dat ik je heb gezien? Laat mij daarover niet verder praten. Ik wil graag kalm blij ven, dus laat dit punt verder rusten." Zij had gelijk in elk opzicht. Ik vroeg haar vervolgens, wat "ik deed, -nadat ik de kamer was binnengegaan. „Je liep naar het Indische kabinet in den hoek hij het raam." „Maar toen stond ik toch met mijn rug naar jou toe gekeerd? Hoe kon ie dan zien. wat ik deed?" „Toen jij daar heen liep, verplaatste ik mij ook, zoodat ik in een van de spie gels kon zien waar je mee bezig was." „Wat deed ik dan?" „Je zette je kaars op het kabinet en opende een voor een de laden, totdat je bij de lade kwam, waar de diamant in lag. Je trok die open en nam den steen er uit. Je nam den steen met je rechterhand, vervolgens de kaars in je linker en verliet de kamer, nadat je langen tijd, blijkbaar in gedachten was blijven staan." „Deed ik de deur achter mij dicht?" „Neen. Je liep snel de kamer uit en ik hoorde het geluid van je verwijde rende voetstappen op de gang." „Gebeurde er daarna niets meer van dat oogenblik af. totdat de ver dwijning van den diamant in het heele huis bekend werd gemaakt. „Neen." „Wcpf je dat zeker? Heb je niet ge slapen?" „Ik heb geen oog dicht gedaan en er gebeurde niets, totdat Penelope op den gewonen tijd in den morgen bij mij kwam." Ik stond op en liep een paar maal do kamer op en neer. Op al mijn vragen had ik duidelijk antwoord gekregen pii mijn theorie, gebaseerd op de mogelijk- reid van dronkenschap of slaapwande len was waardeloos gebleken, door de verklaring van een ooggetuige. Wat bleef mij nu nog over? Niets dan de verschrikkelijke gedachte, dat ik den diefstal had bedreven, en evenmin na dat Rosanna Spearman mij deelgenoot bad gemaakt van haar, geheim, had ik nu eenige hoop de sluier te kunnen op lichten. die het raadsel van de verdwij ning van den Maansteen verborg. Rachel verbrak het eerst de stilte. „Nu," zei zij, „je hebt gevraagd cn ik heb je naar waarheid geantwoord. Je hebt mij doen hopen, dat dit alles eenig resultaat zou hebbpn, omdat jij er blijk baar veel van verwachtte. Wat heb je nu tp zeggen?" Dc toon. waarop zij dit zeide, maakte het voor mij duidelijk, dat ik mij dien de te rechtvaardigpn. wilde ik m:jn in vloed over haar behouden. „Wij zouden samen trachten een op lossing te vinden en wij zouden elkaar beter kunnen begrijpen. Doen wij dat?" ging zij mpedoogenloos voort. Zij wachtte onverbiddelijk op mijn antwoord. Toen ik haar eindelijk ant woordde, beging ik een grove fout. In een hoek gedreven, waar ik geen uitweeg uit zag, liet ik mij door verbittering over den hopeloozen toestand, waarin ik mij bevond, meesleepen pn verweet haar het stilzwijgen.» waardoor zij mij al dien tijd in onwetendheid had ge laten. „Als je dit verteld had. toen Je be hoorde 'te spreken," begon ik, „als je mij recht had laten wedervaren en eert verklaring had afgelegd Zij scheen door mijn woorden buiten zichzelf gebracht en onderbrak mij met een kreet van woede. „Een verklaring had afgelegd!" herj haalde zij. „O, hoe is het in vredes naam mogelijk! Ik spaar hem, hoewel mijn hart breekt, ik bescherm zijn naam, hoewel ik mijn reputatip daarmee op het spel zet en nu verwijt hij mij, dat ik een verklaring had moeien afleggen! Na in hem vertrouwd te hebben, hem lipf gehad te hebben, na dag cn nacht aan hem te hebben gedacht, begrijpt hij niet, waarom ik hem niet hij onzo eerste ontmoeting hpb begroet met do woorden: „Mijn liefste schat, je bent een dief! Mijn held, dien ik lief heb en vereer, je bent 's nachts in mijn kamer binnen geslopen en je hebt mijn dia mant gestolen!" Dat harl ik moeten zeg gen. Ellendeling! Ik zou liever vijftig diamanten hebben verloren, dan nu jo Ieueens te moelpn aanhooren!" Ik nam mijn hoed en wilde, zordcr een woord te zegge v., hef ver'rek ver- h'.tcn. Ik had de deurknop reed^ in de hand, toen zij, die mij gevolgj was. mij hij den arm greep m una- de plaats we-'-, ie ik juist ve'laten had. „Neen!" zei zij. „Nog niet' Het schijnt, dat ik mijn gedrag jegens jou moet rechtvaardigen. Je blijft hier cn zult mij aanhooren. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5