„EXTRA" liÜ® Geestdriftige Führer en verwelkoming van Duce te München Duitschers zetten de achtervolging voort Engeland vastbesloten verder te strijden Dictatoren kwamen vrij snel tot overeenstemming Ovaties voor den Duce Frankrijk en de Ver. Staten Pantserwagens van 70 ton BETALING ABONNEMENT SCHOTËRMAN'S per .kn& f 3.25 OUDE GENEVER bij 6 kr. «13.- 1,'tr.str. 17 Tel. Ao 1878 VLUCHTELINGEN NAAR ZWITSERLAND Van staking der gevechtshandelingen nog geen sprake Besprekingen van Koning Carol Churchill spreekt in de zitting van het Lagerhuis BOSCH- EN HEIDE BRANDEN IN DENEMARKEN Radio-Programma's NIEUWSBERICHTEN: AMERSFOORTSCH DAGBLAD Ie 8LAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 19 JUNI 1940 MUNCHEN, IS Juni. (D.N.B.) München, de hoofdstad der beweging, heeft den Führer een grootsche ontvangst bereid. Behalve de rijksstadhouder, generaal Von Epp, en de gouwleider minister Wagner, waren alle op het oogenblik in München vertoevende per soonlijkheden van partij, staat, weermacht en stad op het feestelijk met de Duitsche en Italiaansche vlaggen getooide hoofdstation aan wezig. Achter de rijen van troepen verdrong zich de menschcn- menigte'en juichte den Führer geestdriftig toe De rit door de ver sierde stad tijdens welke de Führer, zooals gewoonlijk, rechtop in zijn auto stond, was een ware triomftocht. De Duce is, in gezelschap van den minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, van den chef van ziin kabinet. Sebastianini. van gezant Buti en van den plaatsvervanger van den chef van den gene- ralen staf generaal Roatta, om drie uur op het centraal station aan gekomen. De Führer begroette den leider der Italiaansche regeering op het perron en na inspetie van de eerecompagnieën, vergezelde hij hem in een auto naar het Prinz Karl-paleis, waar de Duce zijn intrek heeft genomen. De minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. is door den rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop, tot het Prins Karl-paleis vergezeld, terwijl de plaatsvervanger van den chef van den generalen staf, generaal Roatta, zich daarheen be gaf in gezelschap van gencraal-overste Keitel. wapenstilstand tot overeenstem ming gekomen. De Führer en de Duce zijn na de beëindiging der besprekingen weer uit München vertrokken. De bevolking van München heeft den Duce, bij zijn aankomst en tijdens de rit met den Führer door de straten van de stad, een onbeschrijfelijk geestdriftige ont vangst bereid. Nadat de Führer den Duce naar het Prins Karl paleis had geleid en afscheid van hem had geno men, weerklonken het heilgeroep en de spreekkoren uit de ontel bare menigte, die hartstochtelijk den Duce verlangde te zien Mus solini voldeed aan het verzoek en verscheen op het balcon. Hij groette en dankte naar alle kan ten. De menigte bracht den Duce onbeschrijfelijke ovaties. Ook toen de Duce lang weer het bal con had verlaten, weerklonken nog de ovaties. Steeds weer steeg «.het geroep „Duce" naar zijn ven ster omhoog. De besprekingen begonnen Om vier uur zijn in den Führer- hau op het koninklijke plein de be sprekingen begonnen tusschen den Führer en den Duce, aan welke be sprekingen ook de rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribben trop en de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. deelnemen en waarbij dé ge zant. dr. Schmidt, als tolk ter be schikking staat. Tn de zalen van den Führerbau be vinden zich o.a. de directeur-generaal van de afdeelinc Europa en Middelland. sche Zee van het Italiaansche ministe rie van buitenlandsche zaken. Buti. de directeur-generaal van de centrale af- deeliner van het Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken. Yitelti, ver der de plaatsvervangende chef van den Italiannschen generalen staf. Roatta. generaal de Castiglione van den Itali- aanschen generalen staf. admiraal De Courion van den Italiaanschen marine staf en generaal Perino van den Itali aanschen staf van het lnchtwapen. Van Duitsche zijde ziet men den chef van het opperbe\el van de weermacht generaal Keitel, chef van het ministe- rieele bureau in het ministerie van luchtvaart, generaal Bodenschatz. rijk; perschef dr. Dietrich, den leider van de juridische afdeeling van bet ministerie van buitenlandsche zaken, onderstaats secretaris Oaus. den chef van het pro tocol. von Doernherg. Verder ambassadeur Al fieri en am bassadeur von Mackensen. den ambas saderaad van de Italiaansche ambas sade te Berlijn Tamsoni en den Itali aanschen consul generaal te Munchcn. *^ttalis. de zalen van den Führerbau dringt geen enkel geluid van buiten door. De besprekingen worden ,in volkomen afzondering gehouden. In de straten, die leiden naar den Führerbau. gaat het gewone leven zijn gang. Slechts het toegenomen verkeer en de met vlaggen versier de huizen herinneren aan de groole gebeurtenis. Overeenstemming bereikt Later werd gemeld: De Führer en de Duce zijn over het standpunt van de beide ver bonden regeeringen ten aanzien van het Fransche verzoek om een Nadat de besprekingen in den Füh rerbau waren afgeloopen, verschenen de Führer en de Duce op het balcon Zij werden met een onbeschrijfelijke geestdrift en minutenlang durend heil geroep door de ontzaglijke mpnigte be groet. Urenlang had de bevolking van zeer dichtbij deze wereldhistorische bij eenkomst afgewacht. Nog eenmaal bedankten de Duce en de Führer met de rechterarm omhoog geheven naar alle kanten. Toen werden de deuren achter hen gesloten. Korten tijd later vergezelde de Führer den Duce naar beneden, naar de hal van den Führerbau alwaar hij op de meest hartelijke wijze afscheid nam van den Duce. De Führer heeft Mussolini van bet Prinz-Karl paleis naar het Centraal station vergezeld. Nogmaals schreden de beide leiders der verbonden volken langs het front der op het Stationsplein aangetreden eerecompagnieèn en groet ten zij de geestdriftige menigte. De wei nige minuten voor het vertrek van den trein benutte Mussolini nog voor een levendig gesprek met Adolf Hitler. Kort na het vertrek van den Italiaanschen specialen trein verliet ook de speciale trein van den Führer de hoofdstad der beweging. WASHINGTON, 18 Juni (Reuter). De minister van Financiën, Morgen- thau, heeft verklaard, dat hem is me degedeeld. dat Groot Brittannie de Fran sche bestellingen voor wapenleveranties van de Vereenigde Staten zal overne men. De New Vork Times deelt mede, dat een lid \an de Britsche inkoopcommis sie heeft verklaard, dat Engeland bij zijn pogingen om de leveranties van oor logsmateriaal door de Vereenigde Sta te te verdubbelen, nu ook van het Fran sche inkoopfonds gebruik zal maken. Roosevelt heeft vandaag een besluit onderteekend. waarhij de Fransche cre- dieten en andere Fransche saldi in de Vcreenigde Staten geblokkeerd worden. Bevoegde kringen schatten het goud-be zit. de saldi en het tegoed aan effecten van Frankrijk in de Vcreenigde Staten op meer dan een milliard dollar. Historische uren in Verricres BERN, 18 Juni (D.N.B. V De Zwifeercche militaire en burgerlijke overheid heeft aan de Noord-Weste lijke grens omvangrijke maatregelen getroffen om het hoofd te bieden aan den toestand, die is ontetaan door het aankomen van talrijke Fran sche vluchtelingen. Het overschrij den van de grens is slechts toege staan aan personen onder de 18 en boven de 65 jaar en aan vrouwen. Auto's moeten worden achtergela ten. Vertegenwoordigers van de re geering van het kanton Bern bevin den zich sedert Zondag aan de grens om de uitvoering van de getroffen maatregelen te leiden. De vluchte lingen, die tot dusver zijn aangeko men, zijn ondergebracht in het gym nasium \an Concourt, ten Zuiden van Delle. Voor de ontwapening en interneering van deelen van het Fransche leger, die over de grens komen, zijn eveneens maatregelen getroffen. In het geheeie grensge bied i# de Zwitsersche grens door vlaggen duidelijk aangegeven. Maandag zijn rond 1500 burgers over de Zwitsersche grens gekomen. Boven dien zijn ongeveer 500 a 600 Fransche soldaten op Zwitserschen bodem aange komen. Zij werden ontwapend cn ge ïnterneerd. Denzelfden dag kwam een Fransche roodekruis trein en een trans port gewonden in Zwitserland aan. He denochtend zijn wederom burgers over de grens gekomen. Fransche froepen- deelen van verschillende sterkte zijn ontwapend, .verzorgd en geïnterneerd. De vluchtelingenstroom over de ver schillende grensovergangen van Frank rijk langs het Jumgebergte heeft, naar een speciale correspondent van het D.N.B. mededeelt, in de laatste 24 uur den vorm van een ware volksverhuizing aangenomen. Te voet. op fietsen, mei kruiwagens, handkarren, kinderwagens, paarden wagens cn auto's komen vrou wen, kinderen en grijsaards, zoowel Z wit serf, als Franschen. slechts met ae noodzakelijkste bagage en hun have en goed in beddenlakens geknoopt over de grenzen van het asyl verleenende Zwit serland. Daarbij komen in steeds grootere groe pen Fransche soldaten en officieren, spoorwegarbeiders, douanebeambten en grensgendarmerie op Zwitserschen bo dem, waar zij direct ontwapend en in interneeringskampen worden onderge bracht. Don grootst en stroom Fransche soliton verwacht men in den grenssec- lor tusschen Boze] en Vcrrierc6. In de omgeving van Chaux de Fonds zijn vanmorgen vroeg drie honderd Fransche soldaten onder aanvoering van een generaal, die be hoorden tot de bezetting van een vliegveld, overgeloopen en geïnter neerd. Ook bij Val lores zochten Fransche troepeneenheden hun toe vlucht in Zwitserland. De inwoners van Verricres beleven opnieuw his torische uren. Hier overschreden reeds eenmaal in de geschiedenis, tijdens den Fransch-Duitschen oor log van 1870'71 een verslagen Fran6ch leger en duizenden vluch telingen de neutraio grens. Toen trokken over de grens bij Ver- rieres 88.000 man. Het voorbijtrekken der artillerie, die voorop marcheerde, duurde 18 uur. Het oorlogsmateriaal be stond uit 12.000 paarden, 1200 wagens en 1200 stukken geschut. Ook thans be leefde Verrieres dergelijke tooneelen als toentertijd, alleen met dit verschil, dat door den bliksemsnellen opmarsch der Duitsche troepen .geen groot aantal sol daten van het verslagen en terugtrek kende Fransche leger meer op neutralen bodem heeft kunnen vluchten. SPOORWEGVERBINDING LAUSANNE—PARIJS VERBROKEN BERN, IS Juni (D.N.B.). De Fran schen hebben den tunnel van den Mont d'Or zeer dicht bij de Zwitsersche grens, ten Westen van Vallorbe, vernield. De spoorverbinding Lausanne—Parijs is hierdoor verbroken. BERLIJN, 18 Juni. (D.N.B.) Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: De radiotoespraak van maarschalk Pétain, met de mededeeling, dat Frankrijk de wapens moet neerleggen, is veelal zoo opgevat, dat nu terstond de gevechtsbedrijvigheid aan het geheeie Duitsch-Fransche front zou ophouden, of moest ophouden. De Duit schers zetten echter overal de snel oprukkende achtervolging van den tegenstander voort. De gevechtshandelingen kunnen eerst ge staakt worden, wanneer een wapenstilstandsverdrag tot stand is ge komen. In dit verband moge er aan herinnerd worden, dat in 1918 het Duitsche streven naar neerleggen der wapens, dat op 5 October begon, eerst op 11 November tot een resultaat leidde. BOEKAREST, 18 Juni (D.NB.). Onder den onmiddellijken indruk van de verklaring van maarschalk Pétain heeft Koning Carol met zijn politieke raadgevers den toestand hesproken. Al le ministers hebben hun aftreden zon der opgave van datum ingeliend. zoo dat de Koning in staat is. ieder oogen blik het kabinet te reorganiseert. Over de leden van het nieuwe kabinet worot het grootste stilzwijgen in acht ffeno men. Dc Roomeensche regeering heeft een ministerraad gehouden, waarover een korte verklaring is verschenen. Daarin wordt meegedeeld, dat minister-presi dent Tafarescu. in verband met de jong ste internationale geheurtenissen een algemeen overzicht van den toestand heeft gegeven, waarin de houding van Roemenië nader was vastgelegd. De Roemeensehe politiek heeft al'ijd t°n doel gehad de nationale belangen ie be hartigen De minister-president 2e:i verdere mededPelincen gpdaan over .e maatregelen der regeering Mjn he-, rt eenige wetsontwerpen behandel»» en Le- sloten de volgende zitting van den mi nisterraad te Czernowitz te houdeni De teekenen van een snel ver minderende weerstandskracht en van de ineenstorting van de Fran sche legers nemen van uur tot uur in aantal toe. Met de snelle inne ming der vesting Metz heeft de Duitsche leiding een buitenge woon belangrijke positie in den rug der Maginotlinie gewonnen, die nu ook in dezen sector on houdbaar is geworden, vooral daar zij uit de groote voorraad schuren van Metz voortdurend van het noodige werd voorzien. Voor de oorlogsindustrie van Frank rijk is de bezetting van le Creusót van beslissende beteekenis. Le Creusot be- teekent voor de Fransche bewapenings- industrie evenveel als het Ruhrgebied voor Duitschland. De geweldige verlie zen der Franschen aan wapens en oor logstuig kunnen thans niet meer ver vangen worden. Terwijl de vesting Diion zonder strijd bezet kon worden, werd Colmar door een aanval ingenomen. In welken omvang de heerschap pij in de lucht kon worden ver overd. wordt het best gekenmerkt door dc lage verliescijfers, die in het leeerbericht van vandaag wor den vermeld. Maar ook do gewel dige luchtaanvallen on het station van Rennes in Noord-West Frank rijk. evenals die op de vijandelijke transportschepen in de monding van de Loire, zijn hiervoor kenmer kend. Naar van bevoegde militaire zijde wordt medegedeeld, heeft een ge deelte van dc in den Elzas en In Lotharingen ingesloten Fransche troepen bij Vesoul in de richting van de vlakte van Langres oen wan hopige poging tot doorbraak onder- nomen. De aarnal werd met zeer zware verliezen voor den vijand af geslagen. De Duitschers maakten 20.000 gevangenen. De Duitsche troepen hebben, zooals reeds in het legerberioht van het op perbevel van de weermacht gemeld, de Loire, boven Orleans tot Ncvers en ten Zuid-Oosten daarvan bereikt. Onder hel oorlogsmateriaal, dat buitgemaakt werd bevonden zich bij Nevers meer dan hon derd gepantserde gevechtswagens, waar onder zes zeer zware pantserwagens met een gewicht van 70 ton. Deze wa gens zijn hier voor de eerste en tevens voor de laatste maal in den strijd ge worpen. Hef treffen in de Moray- Firth Zooals reeds in het Duitsche le- gerbericht is meegedeeld, is het succes van een onderzeeër tegen een Britschen hulpkruiser in de Moray-Firth te danken aan het be leid. dat kapitein-luitenant Kuppisch heeft getoond. Hieromtrent verneemt het D.N.B. nog de volgende bijzon derheden: de huj.pkruiser die door vliegtuigen en door visschersbooten werd beveiligd werd tegen midder nacht door een torpedo in het ach terschip getroffen. Daar het schip niet zonk. waagde de onderzeeër zich na ongeveer drie uur opnieuw in zijn nabijheid en vuurde een tweede torpedo af. welke den krui ser midscheeps trof ïntusscben werd de, Duitsche onderzeeër door talrijke vijandelijke torpedojagers, duikboot ja gers en vliegtuigen, die inmiddels na derbij waren gekomen met diepte- en vliegtuigbommen bestookt Daar de hulpkruiser echter nog steeds drijvende was. besloot de commandant van de Duitsche onderzeeër niettemin na 2 uur een derde torpedo af te vuren, welke den hulpkruiser tegen halfzes tot zin ken bracht Door ziin buitengewoon be kwame leiding slaagde de commandant er in met zijn schip aan de hardnekkige achtervolging, welke uren duurde: te ontsnappen en in de thuishaven terug te keeren. LONDEN, 18 Juni. (D.N B.) - In het Lagerhuis heeft Churchill een verklaring afgelegd over den oorlogstoestand. In den aanvane van zijn rede schreef hij de schuld van de „kolossale militaire ramp" toe aan het Fransche opperbevel, dat den terugtocht van de Noor delijke legers uit België na den doorbraak door het Fransche front bij Sedan en aan de Maas had vertraagd. Deze vertraging heeft het verlies van vijftien of zestien Fransche divisies ten gevolge ge had en het gehee'e Britsche expe- ditieleger tijdens de critieke perio de uit zijn actie geworpen. CHURCHILL Het uitblijven van een Engelsch espe- ditieleger motiveerde Churchill er me de, dat het verlies van het materiaal in den slag in Vlaanderen eenige weken had geëischt voor het opnieuw vervaar digen van oorlogstuig. In de eerste twee van die weken is de slag in Frankrijk verloren. Slechts drie Britsche divisies, hadden aan het front kunnen blijven. Zij hebben zware verliezen geleden. Voortgaande keerde Churchill zich te gen de oneenigheden betreffende de sa menstelling van het kabinet. Zijn leden zulen ook verder naast elkander blijven staan en met goedkeuring van het La gerhuis den oorlog verder voeren. Churchill stelde voor de debatten uit te stellen tot de geheime zitting op Don derdag. Reeds veertien dagen geleden heeft hij gezegd, rlat, wat er ook in Frankrijk zou gebeuren, dit geen effect zou hebben op de vastbeslotenheid van Engeland om.verder te strijden. „Zoo noodig jaren long. zoo noodig alleen". Verder zeide Churchill, dat de Franschen hun toekomst op het spel zouden zetten, wanneer zij niet den oorlog-zouden voortzetten volgens hun verdragsverplichtingen, waar van Engeland hen niet bevrijd heeft. Verder sprak Churchill over de mo gelijkheid van een inval in Engeland uit zee of uit de lucht, welke mogelijk heid hij ontkende. Voortgaande sprak hij over de rede nen. waarom Engeland den oorlog wil voortzetten Deskundigen hebben hem aangeraden zulks te doen. Er bestaat goede hoop op 'n eindoverwinning De Dominions hebben verklaard het lot van het moederland te willen deelen cn tol het einde te willen volhouden. Nadat Churchill ten slotte Frankrijk had beticht van een verdragsschending, wanneer het eventueel den oorlog niet voortzet, verklaarde hij terzelfdertijd dat Engeland na de eindoverwinning Frankrijk wilde doen deelen in de winst. Heizelfde beloofde hij don Po len, den Noren, den Nederlanders, den Belgen en allen anderen, die hun zaak vereenigd hadden met de Britsche. KOPENHAGEN, 18 Juni (D.N.B.). De laatste dagen hebben bo6ch- en hei debranden aanzienlijke schade aange richt in verscheidene deelen van Dene marken. Zoo is op een der grootste hei den van Jutland, ten Zuiden van Aal- borg, brand ontstaan. Door omploegen van het bedreigde terrein gelukte het weliswaar een zekere beperking te be reiken, maar het vuur heeft toch op en kele plaatsen verder om zich heen ge grepen. Een bosehbrand, die dezer da gen bij Vejers, in de nabijheid van Esbjerg uitbrak, is dank zij het ingrij pen van Duitsche militairen gebluscht, voor hij grooteren omvang aannam. Vandaag is een gevaarlijke brand uit gebroken in de onder natuurbescher ming staande heide bij Hundested in Noordseeland. DUITSCHE AMBASSADEUR BIJ MOLOTOW MOSKOU, 18 Juni (Reuter). De Duitsche ambassadeur te Moskou, graaf Schulenburg, heeft gisteravond een on derhoud gehad met Molotow. UONDERDAG 20 JUNI JAARSVELD, 414.4 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8 25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.muziek. 11.25 Cello en piano 12.00 Berichten. 12.15 Jac. Stoffer'a sextet en gram.muziek (12.451.00 Berichten ANP). I.45 Gram.muziek. 2.20 Zang en piano. 8.00 Christ, lectuur. 3.30 Gram.muziek. 4.00 Bij bellezing 4-45 Christ, liederen (gr.p).). 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelspel en gram.muziek. 6.15 Gram.muziek. 6,45 NCRV-orkost en eon vrouwenkoor. 7.30 Re portage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Vervolg van 6.45. (8 559.15 Land'oouwpraatje). 9.30 Gram.muziek, schriftlezing. 10.00 Berichten ANP, sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. VARA-Uitzending. II.1511,30 n.m. Berichten 8.00 Berichten ANP, gram.muziek (9.00 9.15 Berichten Fransch). 10.00 Orgelspel. 10.30 Cello cn piano. 1100 Gram.muziek. 11.15 Berichten (Engclsch). 11.30 Esmeralda. t2.00 VARA-orkest (12.30—12.45 Berichten Duitsch. 12.451.00 Berichten ANP). 1.45 Berichten (Fransch). 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gram.muziek (3.153.30 Be richten Fransch). 3 45 Voor de vrouw 4.15 Gram.muziek. 4.20 Keukenpraatje. 4.50 Gram. muziek., 5.00 Berichten Duitsch. 5.15 Rosian- orkest. 6 15 Berichten Engclsch. 6.30 Do Ramblers. 7.00 Reportage. 7.20 Gram muziek. 7.30 Natuur-historische causerie 7.45 Gram. muziek. 8 00 Berichten Duitsch 8.15 Be richten Engelsch. 8 30 Berichten ANP. 8.45 VARA-orkcst (9.159.30 Berichten En- gelsch). 10.00 Berichten Duitsch. 10.1510.30 Berichten ANP. 11.1511.30 Berichten Fransch. De uitzendtijden van de nieuwsberichten n het Nederlandsch, Fransch en Engelsch, op den zender Kootwijk. 1875 M., zijn als volgt: 8.008.15 nieuwsberichten van het A.N.P 9.009.15 berichten in het Fransch. 11.1511.30 berichten in het Engelsch. 12.3012.45 berichten in het Duitsch. 12.4513.00 nieuwsberichten van het A.N.P 13 4514.00 berichten in het Fransch. 14.00—14.15 berichten in het Duitsch. 15.1515.30 berichten in het Fransch. 17.00—17.15 berichten in het Duitsch. 18.1518.80 berichten in het Engclsch 20.0020.15 berichten in het Duitsch. 20.1520 30 berichten in het Engclsch 20.3020.45 nieuwsberichten van het A.N.P 21.1521 30 berichten in het Engelsch. 22.0022.15 berichten in het Duitsch. 22.1522,30 nieuwsberichten van het A.N.P 22.302S.15 geen uitzending. 23 1523-30 berichten in het Fransch. Tot nader order zullen de zenders Jaars veld en Kootwijk om 22.30, na de nieuwsbe richten van het A N.P., sluiten, behalve dat, zooals uit bovenstaande opgave hljjkt, de zender Kootwijk om 23.15 terugkomt met be richten in het Fransch. De gemakkelijkste vorm van betaling van het kwartaal abonnement op het „AMERSFOORTSCH DAGBLAD" is per automatische giro. Op aanvraag zendt onze Administratie (Tel. 4S20) U een machtiging ter teekenlng, de girodienst zorgt dan automatisch voor overschrijving van Uwe rekening op de onze. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnementsgel den voor het derde kwartaal 1949 reeds automatisch overgeschreven worden. DE ADMINISTRATIS.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2