N.S.B.-leden verlaten de statenzitting van Noord-Holland TWENTE ZOEKT NAAR NIEUWE WEGEN Bezuinigen en Besparen Postvervoer in sneller tempo Kanalen weer bevaarbaar Chauffeur wilde niet verduisteren SORGHVLIET IN GEVAAR Vergaderingvan Letterkunde uitgesteld Nieuwe leden beëedigd Ontginning van veen in verband met brandstofvoorziening Voor de N.S.B. is het parlementaire stelsel verdwenen Voorloopig nog geen nachtposttreinen DE MOORD TE GEULLE Gedeputeerde E. Polak geschorst WILLY PÉTILLON schrijft voor onze lezeressen over: RECEPTEN RIJSTETAART 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 19 JUNI 1940 (Van één onzer medewerkers) A LLERWEGEN is men in Twente bezig een afdoende oplossing voor de problemen, die uit den nieuwen toestand zijn ont staan, te vinden. Vooral de indu striegebieden in de vele Twent- sche plaatsen zijn ten nauwste met deze oplossing betrokken. Ook op allerlei ander gebied legt men in Twente een groote voort varendheid aan den dag. Het brandstoffenprobleem is daar zeer urgent en reeds zijn talrijke plan nen opgemaakt om hierin te kun nen voorzien. Van groot belang is voorts de openstelling van de Twentschc kanalen, welke sinds 10 Mei voor alle scheepvaart ge stremd zijn. De toestand in de in dustrieën is van dien aard. dat er geen directe moeilijkheden zijn te verwachten. Tn Twente is een werkverschaffings plan in ontwikkeling, dat beoogt eenigs zins te voorzien in het gebrek aan brand 6tof. dat misschien in den aanstaanden winter tengevolge van den oorlogstoe stand kan ontstaan Oeze zaak zal op de gewone wijze geregeld worden, d.w.z. de werkverruiming zal dienen te wor den ingeschakeld. Te Wierden zal wor den gegraven op gronden, die zijn be grepen in een plan tot onteigening, zoo dat met de eigenaren een spocdover- eenkomst kan worden getroffen. Ook hoopt men spoedig met het graven van de turf aan te vangen om de zekerheid te hebben, dat de turf nog dezen winter voor het gebruik gereed zal ziin. In de gemeente Wierden bevindt zich een complex woeste grond, groot plm. 1000 H.A.. waarin eedeelteliik nog veel veen zit. Het plan bestaat dezen grond door middel van de riikswerkverschaffing te ontginnen. De bedoeling is. dat de ont ginning door werklooze arbeiders, waar bij werklooze veenarbeiders het eerst in aanmerking zullen komen, in werkver schaffing zal worden uitgevoerd Dok de gemeenten 'in Twente, die. hoewel In het plan deelnemende, geen arbeiders kunnen zenden, moeten op gelijken voet als de anderp gemeenten deelne men aan de verdeeling van de geprodu ceerde turf. Ook heeft mep het plan om een complex van c.a 20 H A van ie Westerhoeve onder Yriezenveen te ont ginnen. Met deze ontginning zal direct kunnen worden aangevangen. De scheepvaarf kan alen De talrijke bruggen over de Twent- sche kanalen liggen voor een groot deel nog als verwrongen staal massa's in het water en het verkeer is sinds den vroe gen morgen van 10 Mei gestremd. De schepen, die toen onderweg waren, zijn inmiddels de havens binnengegaan en hebben sinds dien dag hun ligplaatsen niet meer kunnen verlaten Op sommige plaatsen konden de schepen met voor raden voor de industrieën worden ge lost, zoodat er nog van eenigen aanvoer sprake was. Het economische leven in de Tw-entsche industriegebieden hangt voor een groot deel af van de aanvoe ren via de kanalen. Intusschen zit men in dit deel van ons vaderland niet stil. Over al waar men komt, kan met vreug de geconstateerd worden, dat met kracht aan den opbouw wordt ge werkt. Vooral het aanbrengen van een aantal noodbruggen is een be langrijke verbetering gebleken Het sinds eenigen tijd herstelde treinverkeer met het Westen des lands over de spoorbrug te De venter is van niet te schatten be- teekenis gebleken. De directie van den Rijkswaterstaat heeft eenige dagen geleden in Den Haag een bespreking gehouden over de vraag, of het mogelijk was met allen spoed en met alle mogelijke middelen te kunnen overgaan tot het maken van een vaar geul in dp Twentsche kanalen Direct nadat de beslissing tot het opruimen van de vernielde bruggen was genomen ls men overal in Twente begonnen met dit kolossalp werk De opruiming is thans in vollen gang Reeds is e^n groot gedeelte dezp Twente-kanalen weer he vaarbaar geworden: het zal daarom ook niet lang meer duren, dat het geheelp scheepvaartverkeer in Twenfp zich weer volkomen hersteld zal hphben Toestand in de industrieën Ook Twente is door de gebeurtenissen gedwongen de ontstane problemen tot oplossing te hreneen In vele gevallen is deze oplossing niet gemakkelijk Door het verlies van bepaalde afzetgebieden en het verbreken van relaties pn de be hoefte aan grondstoffen ziin allerlei eco nomische veranderingen doorgevoerd moeten worden. De erootp Twp.ntsrhe indu«tricen. wel ke eveneens gerekend mogen worden tot de grootste in den lande, maken moeilijkheden op velerlei gebied mee. De totale veranderingen zijn thans in middels doorgevoerd en het industrie gebied heeft nu bijna ziin normalen gang weer hervat. Wat de zoutindustrie hetreft. kan wor den medegedeeld, dat deze nog steeds op volle kraeht blijft werken. Wol heef' mpn door de ontreddering van het ver voer met moeilijkheden te kampen waardoor het vervoer der productie thans één zevende van het vervoer per week in normale omstandigheden is ge worden Mleen hpt chemisch bedrijf ie •'enigszins ingekrompen omdat niet over voldoende opslagruimte wordt be schikt. De textielfabricage heeft nog ceen dpfinitievp beslissingen kunnen ne men aangaande de verdere werk zaamheid Wel is besloten om den werktijd te verkorten. De voorraden katoen ziin nog groot genoeg om de productie in tact te houden Tn Twen te heeft men nog voor eenige maan den voorraad, terwijl ook in andere declen des lands croote opslagplaat sen zijn zoodat deze bedrijven al thans voorloopig de productie kun nen voortzetten De eenige moeilijk heid. die thans naar voren komt. is het brandstoffenvraagstuk Talriikp fabrieken zullen binnen korten tiid niet mppr over een voldoenden voor raad kolen beschikken. Met de Duit- sche autoriteiten ziin hierover reeds besprekingen gevoerd en naar ver luidt. zouden reeds onderscheidene transporten met kolen uit Duitsch- land in de verschillende industrie plaatsen zijn afgeleverd. Nu allerwegen aan den verderen op houw wordt gewerkt en de bevoegde instanties alles doen om de bedrijven weer normaal te laten werken, heeft men de verwachting, dat spoedig een beter overzicht van den toestand ver kregen zal worden, waardoor het moge lijk zal zijn. dat een definitieve regeling van de industrie een feit zal worden. In ieder geval laten de Duitsche auto riteiten niets onbeproefd om het volle dige herstel te bespoedigen en dit heeft in de Twentsche industriecentra een on gekende vreugde gewekt. AMSTERDAM, 18 Juni. - Op een avond in Mei van het vorig jaar, werd te Amsterdam en omgeving, w.o. Nieu wer-A-mst el en Ouderkerk, een luchtbe schermingsoefening gehouden. Een chauffeur had buiten Amsterdam de blauwe afscherming van zijn lam pen verwijderd, tengevolge waarvan hij onder Ouderkerk werd aangehouden door leden van den Luchtbeschermings dienst. Hij wist niet zeide hij dat te Ouderkerk ook verduisterd moest worden; zijn excuus werd aangenomen en hij kreeg blauw papier om zijn weg te kunnen voortzetten. Vijf kilometer verder werd hij op nieuw aangehouden door een rijksveld wachter: hij had groote gaten in het papier gescheurd. Hét proces-verbaal had tengevolge, dat hij door den politierechter werd veroordeeld tot tien dagen gevangenis straf. Voor het Hof heeft de procureur-gene raal mr. J. Versteeg thans bevestiging van het vonnis gerequireerd Interpellatie van den heer W. Drees in den Haag- schen gemeenteraad In den Haagschen gemeenteraad heef* de heer W. Drees (soc.dem.) een inter pellatie gehouden over de, tien jaar ge leden aan het Rijk gedane, schenking van het buitengoed „Sorghvtiet Deze kwestie was nog steeds niet op gelost en wegens het verstrijken van den gestelden termijn, dreigt deze vorstelijke schenking nu verloren te gaan daar de voorwaarde der schenking was. dat binnen tipn jaar aan den grond een bestemming zou woeden gegeven. De voorzitter zeide dal hei gemeente bestuur steeds overtuigd is geweest van het belang van het landgoed Men heeft de laatste tien jaren herhaaldelijk ge wezen op het verloopen van dien ter mijn. Spreker heeft een onderhoud ge had met mr. Trip en den landsadvocaat Men bleek van zins te zijn den termijn te laten verloopen. Hij stelde toen voor de gemeente de som te doen betalen on der voorwaarde, dat de Staat binnen tien jaren tot den bouw van een repre sentatief gebouw zou overgaan. De heer Trip achtte echter liquiditeit van groo- ter belang dan het landgoed en weiger de aan deze oplossing mede Ie werken. De erven Goekoop stellen zich op net standpunt, dat de termijn verstreken is en dat het landgoed aan hen is terug gevallen. De zaak heeft de volle aan dacht van R. cn W. Laat ons hopen, dat het landgoed voor de gemeente en het land behouden kan blijven. Waakzaam voor het behoud van onze vaderlandsche geestelijke goederen Het bestuur van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden heeft aan de leden den volgenden brief gezonden: „De omstandigheden, waarin het Ne derlandsche volk thans verkeert, leg gen aan de Maatschappij in bizondere mate de taak op te waken voor het be houd onzer vaderlandsche geestelijke goederen en het Nederlandsche stambe- wustzfjn te versterken. Het bestuur zal er naar streven, bin nen de beperkte grenzen der financieele mogelijkheden, deze taak te vervullen. Daartoe zal de uitgave van werken der Nederlandsche letterkunde, die verhoo ging van het nationale besef beoogen, in den grootst mogelijken omvang voort gezet worden. Daar staat tegenover, dat de Maat schappij zich in andere opzichten in hare werkzaamheden zal moeten be krimpen. De Staringherdenking, die ter gelegenheid van de jaarvergadering te Zutphen zou plaats hebben, zal niet kunnen doorgaan. De heperkte verkeers middelen zouden betrekkelijk weinig leden gelegenheid geven de vergadering bij te wonen. Het bestuur heeft daarom besloten, in het vertrouwen, dat dit uw instemming zal hebben, de jaarverga dering voorloopig uit te stellen. Bestuur en commissies zullen zoolang in onee- wijzigden vorm hun werkzaamheden voortzetten, behalve dat het bestuur zal trachten de open plaats in zijn midden aan te vullen. De verkiezing van nieuwe leden meenden wij niet te mogen uitstellen; de uitslag ervan wordt 25 Juni bepaald door de gewone commissie en in de pers hekend gemaakt. Het vereemgings- iaar wordt geacht te eindigen op 26 Juni. Het begluur stelt zich voor, indien de omstandigheden het toelaten, de maand vergaderingen in het naiaar te hervat ten op Zaterdagmiddagen". Geleidelijk herstel over het geheele land 's-GRAVENHAGE. 18 Juni. Reeds enkele dagen na het einde van de oor logshandelingen in Nederland is de post begonnen alles in het werk te stellen, teneinde met de grensprovincies, vooral ook met hel moeilijk bereikbare Zee land, verbinding tot stand te brengen Het begon per auto, n.l een dagelijksche aulorit van l'trecht via Breda naar Mid delburg. vice versa Intusschen begon het treinverkeer zich te herstellen en kon het autovervoer dienovereenkom stig worden ingekrompen. Eerst was al leen nog de treinroute Utrecht— s-Her- •ogenboschBreda— Bergen op Zoom beschikbaar. waarvan, wegens het ont breken van de brug over de Waal. nog het traject Waardenburg— Den Bosch per auto moest worden afgelegd. Daar na kwam. op 15 Juni. de spoorverbin ding Rotterdam—Breda tot stand, welk traject dus weer geheel per rail kon worden afgelegd. En binnenkort reist de post tus- schen Bergen op Zoom en Vlissingen ook reeds weder per spoor. Dit spoorvervoer beteekent niet alleen een snellere overkomst, maar ook een belangrijk grootere vervoersfre quentie. Zoo wordt er thans reeds vijf maal per dag p06t van Dan Haag naar het Zuiden, weldra ook naar Middelburg, verzonden. Met Zeeuwsch Vlaanderen wordt verbin ding onderhouden via Antwerpen; binnenkort wordt ook via Hoede- kenskerko weer post vervoerd. Ook Maastricht wordt e-edert 15 Juni, via Venlo, weder geheel per spoor be reikt. Op het traject Den BoschMaas tricht moet het stuk Eindhoven—Roer mond echter nog per autobus worden afgelegd. Naar Maastricht vindt, van het Wes ten en Noorden des land uit, weer eeni ge malen per dag postvervoer plaats. Hetzelfde geldt voor de verbindin gen met Twente, en de Noordelijke provinciën. Via Deventer de brug bij Zwolle is nog defect wordt naar en van deze bestemmingen thans 5 maal per dag post vervoerd. Post voor Friesland wordt ook re gelmatig via de route Enkhuizen— Stavoren verzonden. Daar de ver voerscapaciteit der treinen beperkt is, worden ook nog groote hoeveel heden pakketpost en drukwerk voor het Noorden met den bootdienst AmsterdamKampen meegegeven. Zoo begint het post\ervoer zich ge- 'eidelijk over het geheele land te her stellen. Door snelle en veelvuldige ver zending staat het, wat het dagvervoer betreft, nog slechts weinig bij het post vervoer van voor den oorlog ten achter Alleen het nachtpostvervoer ontbreekt nog On een t-poedige weder in dienst- stelling van de nachtposttreinen en de daarbij aansluitende autodiensten is op dit oogenblik echter nog weinig uit zicht. HAARLEM, 18 Juni. De Provin ciale Staten van Noord-Holland zijn he den bijeen gekomen onder leiding van den Commissaris der Koningin mr. dr. A. baron Rocll, die in zijn openingsrede een beroep deed op aller medewerking om de beraadslagingen te voeren met waardigheid en in den geest van samen werking, welke bovenal noodig zijn in de tegenwoordige omstandigheden. Het Nederlandsche volk moet met vast be leid en zelfvertrouwen zich aanpassen aan den gewijzigden toestand. Spreker herdacht de overleden staten leden, den heer P. Stapel, dr. ir. Th. van der Waerden alsmede ir. J. van Olden- borgh, directeur van het provinciaal waterleidingbedrijf. Ten slotte hoopte spreker, dat een wijs hart aan allen de kracht, het plichtshesef, de nauwgezet heid en de kloekheid zouden mogen «chenken. welke onmisbaar zijn om ons land, en onze provincie uit de diepte van het heden weer op te voeren tot de hoogten eener hetero toekomst. Na deze rede kreeg de heer Vlek- ke (N.S.B.) het woord. Hij verklaar de, dat het toeval was, dat deze ver gadering gehouden kon worden en dat de N.S.B.-leden haar kondon bij wonen. Het had ook kunnen zijn, dat de voorzitter ook de vier N.S.B.- leden had kunnen herdenken, aan- gezien^ tijdens de oorlogsdagen een golf van terreur tegen de nationaal- socialisten is ontketend. De heer Vlekke zeide voorts, er aan gedacht te hebben, hoe men zijn intrede moest doen in een gezelschap, waarvan de leden behooren tot het politiek ver bond der democratie, dat moordaansla gen gepleegd heeft op nationaal-socialis- ten. De voorzitter verzocht den heer Vlek ke, thans geen politiek debat te hou den. De heer Vlekke zeide. dat de N.S.B.-ers op 10 Mei als tuchthuis boeven zijn behandeld en dat het sadisme op hen werd bot gevierd, ook in de provincie Noord-Holland (geroep op de publieke tribune „schande"). De voorzitter: „Uw verklaring heeft met de provinciale zaken niets te ma ken. Als u zoo doorgaat, moet ik u het woord ontnemen". De heer Vlekke: „Laat u mij toch spreken. U verwekt zelf incidenten. Mannen en vrouwen zijn uit hun gezin nen weggehaald, waardoor kinderen aan hun lot werden overgelaten". De voorzitter: „U moet nu uitschei den". De heer Vlekke: „Ik wil u ons besluit mededeelen en desnoods de argumen teering daarvan weglaten." De voorzitter ontnam echter den heer Vlekke hierna het woord en stelde het volgende punt van de agenda aan de orde. De heer Vlekke vroeg wederom het woord, hetgeen de voorzitter niet toestond. Nadat van de tribune al lerlei uitroepen weerklonken, schorste de voorzitter de vergade ring en gaf order aan het publiek op de tribune deze te verlaten. Aan vankelijk werd hieraan geen gevolg gegeven, doch op een wenk van den heer Vlekke gingen alle bezoekers op één na weg. Een bode verzocht dezen bezoeker ook heen te gaan, doch hij kreeg een weigerend ant woord. De voorzitter liet daarna po- litie-assi6tentie inroepen. Toen twee agenten verschenen, verliet ook de laatste bezoeker de publieke tribune. Vervolgens bracht mr. Bruch rapport uit over het onderzoek der geloofsbrie ven van vier nieuw benoemde leden. De vergadering besloot tot toelating der le den. De heer Vlekke vroeg opnieuw het woord, hetgeen door den voorzitter ge weigerd werd. De heer Vlekke: „U ontneemt mij mijn recht als statenlid". De voorzitter: „Ik heb u alle ge legenheid gegeven een verklaring af te leggen, maar daarvan hebt u misbruik gemaakt. Wilt u thans het woord p\er de toelating van de nieuwe leden?" De heer Vlekke antwoordt bevestigend en verklaart, dat het thans niet meer r.oodig is de provinciale staten in hun tegenwoordige samenstelling te conti- nueeren. Daarom is ook het vervangen van afgetreden leden overbodig. Voor de nationaal-socialisten is na 10 Mei het parlementaire stelsel verdwenen. Zii er kennen dus deze vergadering der sta- 'en niet en zullen hein verlaten om ei in een andere hoedanigheid in terug te keeren. De vier N.S.B -leden, die o.a. hun zwart hemd en een koppelriem droegen, verlieten hierna de zaal. Vervolgens werden de nieuwe leden der staten, de heeren P. Kuiper, mr. N. Okma. mr. H. Westermann en Joh. de Veer beëedigd en geïnstalleerd Op 2 Juli zullen de staten weer bij een komen. BEEK, 18 Juni. Vanochtend is de 21-jarige M. S., afkomstig uit Stein, die Maandagavond «ie 24-jarige vrouw M. PloemScheper*, op den Kanaaldijk te Geulle met een tweetal revolverschoten doodde, te Maastricht aangehouden. M. S. is heden voorgeleid voor den officier van justitie en in arrest gesteld. Nader vernemen w ij nog, dat tusschen den dader M. S. (die nog in het. bezit van den revolver was) en den echtge noot van de verslagene een worsteling heeft plaats gehad, waarbij Ploem pro beerde de revolver aan den onverlaat te ontrukken. Terwijl hij zich los trok loste M. S. twee schoten op de echtge- noote van Ploem, waarna de vrouw doodelijk getroffen ineen zonk. DISTRIBUTIE VAN MOTOR BRANDSTOF 's-GRAVENHAGE, 18 Juni. In de bladen is bij bekendmaking van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart een nieuwe regeling voor de distributie van motor-brandstof open baar gemaakt. In aansluiting daaraan zal zeer bin nenkort een vergunningstelsel voor het vervoer van goederen en personen langs den weg worden bekend gemaakt. Tn af wachting van deze nadere bekendma king zij reeds medegedeeld dat de aan- vraag-formulieren voor een vergunning zich bij de distributie-bureaux bevinden en daar kunnen worden afgehaald. Voorstel tot ontslag als zoodanig HAARLEM. 17 Juni. Op grond van onderstaande motiveering en in verband met artikel 58 der Prov. Wet stellen Ged. Staten van Noord- Holland voor hun medelid E. Polak te ontslaan. Inmiddels hebben zij hem in zijn betrekking geschorst. Gedeputeerde schrijven hierover den Staten: „Ons medelid de heer E. Polak, die op Dinsdae 14 Mei j.l. nog aan een buitengewone vergadering van ons col lege had deelgenomen, is in onze gewo ne vergadering van Woensdae 15 Mei daaraanvolgend niet verschenen en heeft sedert dien de vergaderingen van Gedeputeerde Staten niet meer bijge woond. Artikel 58 der Provinciale wet schrijft voor, dat een lid van Gedeputeerde Sta ten. hetwelk gedurende één maand zon der geldige reden de vergadering niet bijwoont, door het college in zijn be trekking wordt geschort tot de eerstko mende gewone of buitengewone zitting der Staten. Naar het ons voorkomt, is van een geldige reden voor het afwezig blijven van den heer Polak niet gebleken. Wij hebben ons daarom verplicht gezien ons medelid den heer E. Polak in zijn be trekking van lid van Gedeputeerde Sta ten te schorsen. Uw vergadering zal thans hebben te besluiten of zij den ge schorste schuldig bevindt, in welk ge-1 val hij van zijn lidmaatschap zal moe ten worden vervallen verklaard en tot het doen van een nieuwe keuze dient te worden overgegaan." KNAAPJE VERDRONKEN ALPHEN AAN DEN RIJN, 18 Juni. Hedenmiddag omstreeks halfvljf is 'e tienjarige Theo van Rijsdam. na hit verlaten van de R.K. school aan de Pa radijslaan, in het daarlangs Lopende kanaal achter Alphen geraakt. Hoewel men den jongen reeds binnen enkele minuten op het droge had, gif hij geen teeken van leven meer. J7*R moet bezuinigd worden we weten het. Niet eens altijd of alleen om der wille ■Li/ van het lieve geld, maar ook, omdat we van vershillende levensbehoeften niet meer toegewezen krijgen dan een bepaalde hoeveelheid, waarmee we ons redden moeten. Dus we bezuinigen. Dit is het moment, waarop onze sportieve opvoeding, die wij toch allen in meerdere of mindere mate gehad hebben, ons helpen kan. Laten we maar doen of het een spelletje is of een tak van sport. Laten we ieder op onze eigen manier probeeren de moeilijke sommen op te lossen en laten we dan ook even terugdenken aan onzen schoolmeisjestijd, toen we 's morgens bij elkaar troepten met de schriften in de hand en gretig elkaar vroegen: Wat heb jij er uit? Door het uitwisselen van opvattingen, door het meedeelen van gelukkige invallen, door eens te praten met elkaar en dan hindert het niet of onze medepraatster mis schien in een ander milieu verkeert en haar kruidenierswaren koopt bij een andeen winkelier door zelf te puzzelen en te zoeken, kunnen we elkaar helpen moeilijkheden overwinnen. De tijd is er gunstig voor niemand vindt het meer „gek" of banaalof „Terre d terre" als we wederkeerig probeeren-ons licht op te steken. En nog minder denkt iemand er over het arrogant of aanmatigend te vinden als we een vondst jubelend van de da ken verkondigen. |T EX va*1 onze lezeressen is reeds be- 1gonnen met een aantal nuttige wenken te geven voor het besparen van gas en brandstof. Zij schrijft: „Indien men 'n ketel, emmer of pan water eenige uren op 'n zonnig plekje zet in tuin of op balcon neemt deze de temperatuur der omgeving aan on is veel gauwer op kookhitte. Ook voor fla nellen goed te wasschen een teil en 't behoeft niet nagewarmd te worden enz. Indien men een deksel van een veel grootere pan op de melkkoker zet. zoo noodig ten ondersteboven, kookt de in houd veel vlugger, zoo ook met kleine pannetjes. Het is dan echter wel iets meer opletten. Een groote afwaschteil omgekeerd op 'n groote ketel water scheelt veel op de kooktijdsduur, enz. Om kinderen te baden en wasschen 's avonds is dit ..zonnewater" heerlijk. Ons dagmeisje wist daaraan nog toe te voegen, dat haar moeder, die een kolenfornuis of een ca«stel gebruikt, over de pan een vierdubbele krant legt om de warmte vast te houden. Ook hier is het uitteraard opletten, opdat de krant geen vlam vat. Wij hebben zelf eenige van de vorenstaande wenken beproefd, o.a. het gebruiken van een veel groofer deksel bi| het aan de kook brengen van melk. Het scheelde in den tijd van het aan de kook komen inder daad zoo veel. dat de melk glad over kookte eer we er idee van hadden. Vol gend maal dus heter oppassen en re kenen met den veel snelleren kooktijd. LJ ET gebruik van kranten naast of 1 1 in plaats van de hooikist mag al gemeen hekend worden verondersteld. Minder algemeen bekend is misschien een pas in den handel gebracht appa raat. waarin gebakken kan worden op 'n petroleumstel of op epn gasvlam, die laag moet branden, dus goedkoop is. in plaats van in den oven. Het geheele ap paraat bestaat ui! een blikken trommel, waarbinnen pen bikken vorm. zooals een rakpvorm staat met een deksel. In dezen vorm doet mpn het deeg voor brood, krentenbrood, koek of wat men bereiden wil. De baktijd hedraagt voor een brood ongeveer een uur. dit zal dus voor ander deeg ook wel ongeveer zoo zijn. Overieenc wijst dit zichzelf in de practijk wel uit. naarmatp wij er han diger mee leerPn omgaan. Daar w'ij waarschijnlijk allen dankbaar gebruik zullen maken van de hoeveelheid blopm aarover de beschikking wordt eege ven en ter aanvulling van het brood rantsoen misschien wel eens iets wil len bakken, dat langer bewaard kan worden dan een paar uur. kan dit toe stel zijn nut hebben. Het groote voor deel in het gasverbruik springt onmid dellijk in het oog. Veel huisvrouwen zijn bij de gedwongen bezuiniging op gas- pn brandstofgebruik huiverig om den gasoven aan te steken, want deze verslindt inderdaad gas. Dan hebben we nog de wonderpan, bekend uit vroe ger jaren voor het bakken van deeg, dat we willen hestempelen met den weidschen naam van „taart", maar dat daar niet anders van heeft dan den ronden vorm. In dit verband zou ik willen vragen: weet wellicht een van onze lezeressen nog het recept van den beroemden aardappeltaart uit de vorige oorlogsperiode? Het was een geval met krenten, rozijnen, sucade en een smaakje. Er kwamen fijngemaakte aard appélen bij te pas en het stond in de maag. Gezinnen met jongens op den leeftijd, die altijd hongerig is zouden aan dezen aardappeltaart een flinken steun hebben. Zoo lang er rijst is. kan ook rijstetaart in aanmerking komen. Als men die iets eenvoudiger bereidt dan de meeste recepten aangeven, is ze. nu de eieren nog niet zoo duur zijn, niet onvoordeelig. En ze heeft het voor deel van ook werkelijk voedzaam te zijn. Wij moeten bij de samenstelling van de dagelijksche menu's niet alleen re kening houden met de voedzaamheid, er moet ook een zekere maagvulling zijn. Vooral jonge menschen staan soms met een onvoldaan gevoel van tafel op, terwijl er toch aan de voedingswaarde van het maal niets mankeerde. Dat houdt verband met hun leeftijd en we moeten er rekening mee houden. Met dieren is dat trouwens ook het geval. Bij honden, paarden, koeien en klein vee wordt daarmee ook altijd rekening gehouden. Daarom is het zoo goed om, als het eenigszins mogelijk is. hun iets te kunnen geven, naast den zorgvuldig berekenden en bereiden maaltijd, dat volume heeft en da' „staat in de maag". Benoodigdheden: 14 L. melk, 100 gr. rijst, half stokje vanille of halve ge raspte citroenschil. 25 gr. boter en 2-5 gr. margarine of 50 gr. boter, zooveel sukretten of ander zoetmiddel plus sui ker. dat dit gelijkstaat met 75 gr sui ker. 3 eieren, een snuifje zout. Despe- wenscht wat gehakte amandelen of su cade of gember. Kook rijstebrij van de melk met de rijst en laat het vanille stokje in meetrekken. Los het zoetmid del hierin op. Roer de boter tot rootn, voeg er d geklopte eierdooiers met de suiker b'l en hierbij de rijstebrij en eventueel de amandelen of sucade of gember (droge gember). Klop het eiwit stiif en meng het voorzichtig door_het overige. Doe de massa in een met bo ter bestreken en met paneermeel be strooiden vorm en hak de taart in een matig warmen oven lichtbruin en gaar (drie kwartier h een uur). Baktii bo ven on het gas of petroleumstel waar schijnlijk een uur. Stort de taart na be koeling.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6