MENSCH, DURF TE LEVEN! De Maansteen Gedenkteeken te Dubbeldam Georg. overleg in CHATEAUX PALMER J. A. SCHOTERMAM ZN. Bijna 300 koeien naar de Grebbe GEEN Vierdaagsche A.Z. P.C.-teams verliezen DE ZUIDERZEEWERKEN ambtenarenzaken Per flesch f 1.35 Per anker f 53.' TENNIS-PROGRAMMA V/ILLY PETILLON schrijft voor onze Vlezeressen over: RECEPTEN GLASTRA'S VISCHHANDEl A. A. HUMME Jr. Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 20 JUNI 1940 Ter herinnering aan de ge sneuvelden van 1-28 R.I. DORDRECHT. 19 Juni. pen so bere maar aangrijpende plechtig heid was de overdracht van het eenvoudige monument, dat nabij de algemeene begraafplaats te Dubbel dam is opgericht Ier eerbiedige na gedachtenis aan de gevallenen van het eerste bataljon van het 28ste regiment infanterie, dat gelegerd was op het eiland van Dordrecht en waaraan dus de verdediging van dit strategisch belangrijke punt was toevertrouwd. Zij die in den strijd het leven behiel den, hebben samen de gelden voor di' monument bijeengebracht, als hulde aan hun gesneuvelde kameraden. Een groot deel van hen. die aan het tot stand komen van het gedenkteeken meewerkten, zijn reeds met groot ver lof gegaan, zoodat ongeveer 40 k f>0 officieren en manschappen de plechtig heid bijwoonden. Ze stelden zich rondom het monu ment op, waarna de bataljonscomman dant majoor C. van Hoek. het woord voerde. I-Iij memoreerde onder groot? stilte de namen van de gevalenen sol daten, korporaals en sergeants, en bracht hun dank voor hun plichtsbe trachting, die ons aller diepe hulde ver dient. Hii legde daarop een krans op het gedenkteeken. Overste Ströink. reeimentcsomman- dant, wierp een terugblik op den ge- voerden strijd. Er is hier hevig gevoch ten en het regiment had het zwaar te verduren. Vandaar, dat er vele geval lenen zijn. Plichtsbetrachting was bier een zeer zware taak. maar men heeft getoond te beseffen, wat dit inhield. Eere zij de gedachtenis van hen die daarbij him leven lieten. Daarna sprak de veldprediker Ds. H. O Molenaar, Ned. Herv. predikant te Halfweg, die er op wees. hoezéer de ernst van den dood ons in deze dagen nabij is gokomen en hoezeer weemoed ons vervult wanneer we de gevalenen herdenken. Hij sprak voorts van Gods genade die den doorl overwint, zoodat wie op Christus vertrouwt steeds zich veilig weet, voor tijd en eeuwigheid. De heer G. F de Ren van Westmaas Burgemeester van Dubbeldam, aan vaardde daarna het gedenkteeken. na mens de gemeente, die voor het onder houd zorg zal dragen. Het bestaat uit een gedenknaald van natuursteen, 1.40 Meter hoog. Bovenaan is een helm afgebeeld en vlak daaron der een lauwertak. Aan den voet van de zuil staat op een blok natuursteen* Aan onze gevallen kameraden 128 RL, 10 Mei 1910. Rondom staan vier hoekpaaltjes. ver bonden door vier banden van natuur steen- (Standaard). Vanwege het hoofd van den dienst der Zuiderzeewerken is het volgende aanbesteed: Het uitvoeren van wijzigingen aan de haven van Vollenhove, raming ƒ90.000; laagste inschrijfster fa. Plas en iers te Edam met 101,700. De levering van klinkers, ten behoeve van den Meerdijk van den Noord-Ooste lijken polder; laagste inschrijver J. G. van Balen te Arnhem, met 11,11 per 1000 stuks. Het maken van her vak BlokzijlKt- telandsche kolk van het kanaal Blokzijl Kadoelen, de waterkeeringen langs dat vak en bijkomende werken; laagste inschrijver Pranger en RoeJe te Edani met ƒ141.000. Het baggeren van een kanaal ter leng te van pl.m. 5.7 km in den Noord-Ooste lijken polder beoosten Urk; laagste in- schrijfster de N.V. Mij. tot uitvoering van Zuiderzeewerken in Den Haag met 119.000. Het wijzigen van het binnenbermbe- loop van den Afsluitdijk Wieringen— Friesland tusschen de dijkpalen 14.500 —15.500 en 22.20023.500. Laagste in schrijver I G en M. J. van Oordt te Utrecht en W erkendam, met ƒ71,547. Steunactie voor door den oorlog getroffen over heidspersoneel 's-GRAVENHAGE. 19 Juni. De cen trale commissie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken kwam gisteren in vergadering bijeen In deze eerste vergadering der com missie sinds Nederland in den oorlog betrokken werd, kwamen verschillende met de bijzondere omstandigheden van het oogenblik verband houdende kwes ties der ambtenaren ter sprake. Overeenkomstig de zoowel door de Duitsche als Nedcrlandsche autoriteiten voorgeschreven algemeene gedragslijn, besloot de commissie haar laak op nor male wijze te blijven vervullen, met ln achtneming van door de bijzondere om standigheden geboden zelfbeperking en werkelijkheidszin. In verband met de bij verschillende bedrijven en diensten en door de onderscheiden ambtenarenorganisa- ties reeds aangevangen zelfstandige steunacties voor de door den oorlog ernstig getroffen slachtoffers onder het overheidspersoneel, werd de re- geeringsdelegafie verzocht met de daarvoor aangewezen autoriteiten en reeds beslaande comilé's overleg to plegen, aangaande de mogelijk heid om de steunactie voor de door den oorlog getroffenen te stimulee- ren en meer algemeen te doen zijn. Ook omtrent enkele andere met de bij zondere omstandigheden van het oogen blik verbond houdende aangelegenhe den van het overheidspersoneel werd de regeeringsdelesatie ultgenoodigd met de daarvoor aangewezen instanties bespre kingen te voeren om tot algemeene richtlijnen ter zake te geraken. Besloten werd de regeering te verzoe ken de bij den aanvang der bezetting van Nederland aan het Rijkspersoneel bij wijze van voorschot uitbetaalde loo- nen en salarissen, niet ineens doch ge leidelijk te doen inhouden. Aangaande de aangelegenheid van de verhooging van het gezin6pensioen, stemde de commissie in met het voor stel van den minister van Binnenland- sche Zaken in het daartoe strekkende wetsontwerp de bepaling op te nemen dat de datum van iwerkingtreding na der bij K.B. wordt vastgesteld. Overi gens gaf de haar ter kennisneming toe gezonden nadere correspondentie tus schen genoemden bewindsman en den Pensioenraad haar geen aanleiding op haar advies ter zake van 5 Maart 1940, terug te komen. Voorts vereenigde de commissie zich met enkele voorstellen lot wijziging en aanvulling van het bezoldigingsbesluit. In overleg met de commissie stelde de voorzitter zijn beslissing vast aangaan de een hem voorgelegde competentie kwestie van de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor het niet deceerend H.O.-personeel. (3me cru Margaux Van het uitmuntende oogstjaar 1934 TELEFOON 3450 Ao IS78 UTRECHTSCHESTRAAT 17 Gcmeenschapspólder bood geen voedsel meer Een hoofdambtenaar van het bureau .Ontruiming" te 's-Gravenhage heeft, vergezeld van den leider der vee-evacua lip voor Weesp en Weespei karspel, den heer D Venvev. tevens voorzitter van den Aefsveldsehon nolder naar Do Tijd meldt, een beroek gebracht aan den Ge meenschapspolder teneinde zich te ovpriijjopn in hop verre deze nog ge schikt is. om een deel van bei vee dat daar eertijds graasde, te voe den. Het onderzoek bracht aan het licht dat de overvloedige regens der vorige week niet in staat ziin geweest het polderland in eenlg«zins gunstiger conditie te brengen Volgens den heer Vervvey was het grasdek geheel dood en soms was liet, of men over bordpa pier liep in plaats van over polderland Slechts een klein deel van den polder zal nog gebruikt kunnen worden, zoo dat voor het overige vee een andere be stemming moest worden gezocht Het vee, waarvoor geen voedsel in dien pol der meer te vinden is. zal niet worden afgeslacht, maar overgebracht naar de Grébbélinie, waar nog maar de helft van de vroegere veestapels aanwezig is. Het overige vee werd reeds in het vorig jaar weggevoerd, toen een proef genomen werd met de inundatie aldaar. Thans is men aan de Grebbe-linie om het vee verlegen en daarom werd besloten, de koeien, die thans in andere polders grazen, omdat zij in den Ge meenschapspolder niet kunnen worden toegelaten, naar de genoemde streek over te brengen. Uit Wcespeikarspel zouden van (laag 150 koeien worden weg geleid en uit Dicmen. waar een deel van den Gemeenschapspolder gelegen is, 80 stuks vee. Uit Nederhorst den Berg zullen 50 koeien, die in een der geïnundeerde polders niet voldoende voedsel kunnen vinden, eveneens naar de Grebbe-linie worden overgebracht. wiNHFispnm 's-GRAVENHAGE, 19 Juni. De leider der Vierdaagsche afstands- marschen deelt ons het volgende mede. Verschillende omstandigheden hebben het houden der vierdaag sche afstandsmarschen van 23 tot en niet 26 Juli a.s. onmogelijk gemaakt. Talrijke factoren betreffende de lege ring, voeding, de parcoursen alsmede de beschikbaarstelling van materieel den personaal zijn hierop van invloed geweest. De leiding der marschcn is dan ook van meening, dat met deze onzekerheid het niet verantwoord is dit jaar den 30sten marsch te houden. Zij hoont dat dc trouwe deelnemers (sters) dit standpunt zullen kunnen billijken en ook in de toekomst hun moreel en steun aan onze mooie Vier daagsche zullen blijven geven. De reeds gestorte in leggelden zullen binnenkort den ingeschrevenen worden teruggezonden. LAW NT EN NU Competitiewedstrijden K.N.L.T.B. Programma 23 Juni. Hoofdklasse: Het Spiegel 1Leimonias I; Hilversum ILeimonias 11. Eerste klasse: Nwe. Marlot Club IBilt- hoven I. Ovcrgangs-klasse: Gron. Bond IRhij- n au wen II. 2de klasse A, N.W.: Kat IIBilthoven II; Shot IHilversum II; D D.V. IVSoest X; Hilversum IIIRh\jnauwen III. 2de klasse B. N.W.: Spiegel IIITw. Bank I; Stadivo IHilversum IV. 3de klasse A., N.W.: Het Gooi I—S.M.N. Ij Thomas IShot II; Soest IAdvantage 1; Bilthoven IIIV.V.G.A. II; De BlarenRed- cover II; Nwe. Meer IIMeycnhagcn I; Alta IIID.D.V. VI; Rhynauwen IVHilverheide III. 3de klasse B.. N.W.: Het Gooi III— Mac- eabi II; Hilverheide IVDash II; Kcdcovcv IVDe Koenen II; Mevenhagen IIHet Gooi II; Gooiland IIITivonio I: N. Hilver sum IIBaarn III; Alta IVHilversum V; Khjinauwcn VHilversum IV; Advantage IILeerdam II; Tivonio IIBilthoven IV. WATERPOLO Brandenburg II won met 42 en de dames met 71 eerste wedstrijd voor de zomercompetitie is voor de A. Z. P.C. op een nederlaag uit- geloopen. Brandenburg II, dat eenige spelers ui: het eerste zwem- tal in haar gelederen hr 1 heeft op tactische wijze de fouten in het spel der groen-witten welen uit te buiten, zoodat zij, met een *42 overwinning uit Pesic's Bad naar Bilthoven vertrok. Het krachtsver schil tusschen beide teams was niet groot, al mogen wii niet ont kennen, dat d. thuisclub, die eeni ge invallers telde, meer verdedi gend optreden moest, dan de te genpartij. Daar staat tegenover, dat de grocn- witten meer gescholen hebben, doch Smeilink. die de aanvallen moest af werken. had eenige malen pech met schieten, doordat hot leder tegen de lat kwam. Fouten hebben dus dezen wedstrijd in het nadeel van onze stad genoot en beslist Het was de eerste wedstrijd, r is dus tijd om de fouten tc herzien. Onder leiding van den heer Un- kraut gingen d^ beide zeventallen te water. Het 1 e' balen was voor Bran denburg; zij raakte onmiddellijk in duel met de A.Z. P.C.-achlerhoede, welke met aan liet hoofd den jeugdi gen doelman Wevnschcdé de eerste aanvallen moedig weerstond. De beurt was hierna aan de thuisclub. Smcitink, die uit de achterhoede wegzwom, zag zijn werk bekroond met een corner, welke geen resultaat opleverde, even min een fel schot van zijn hand. dat Vuvsf stopte. Dit aanvallend spel leid de er toe, dat de geheele achterhoede iets meer naar voren trok. zoodat v. Bodegraven meer bewegingsvrijheid kreeg dan wenschelijk was. Hij maak- 'e daar dankbaar gebruik van (01). Het gelukte A.Z. P.C. nog voor de rust den stand peliik te maken. Uit een vrijen worn zette C. dc Jager het leder voor het doel. waar Smeitink met een fraai schot den doelman pas seerde (11). De tweede helft was nog maar eenige minuten oud, toen Smeitink met een ver doch houdbaar boog schot zijn club de leiding gaf (21) Dit schot verraste den doelman volkomen. Doordat eenige A.Z. P.C.-ers het tempo niet meer kondon volgen, werd de thuisclub oen verdedigende taak opgelegd. Doelman Weynschedé deed in het doel prachtig werk, doch kon niet verhinderen, dat van Eijk den ge lijkmaker scoorde, waarna K. v. Bode graven Brandenburg de leiding her gaf (2-3). Tegen het einde liet de A.Z. en P.C. doelman' „een steek" vallen. ZQodat met den stand 24 het einde kwam. A.Z. en P.C.Branden burg (dames) De A.Z. en P.C.-dani.s speelden een vriendschappelijken wedstriid tegen de dames van Brandenburg. De bezoeksters waren over het geheel genomen veel sterker. Met rust leidden zij reeds met 30. Na den stand 50 redde mej. van Hoogevest de eer, doch Brandenburg scoorde hierna nog tweemaal. Het ein de gaf een 71 overwinning aan voor de club uit Bilthoven. VOETBAL D.W.V.A.F.C. 6—2 AMSTERDAM, 19 Juni. Op het D. W.V. terrein te Nieuwendam vond he denavond om het kampioenschap van Amsterdam de wedstrijd D.W.V.A.F.C. plaats. Nadat dc rust met 10 voor de bezoekers was ingegaan, eindigde de wedstriid tenslotte in een groote 6—2 overwinning voor D.W.V. "N f J tl is al verscheidene jaren geleden, dat Pisuisse, de onvergetelijke, het refrein van Cl het lied was David Tomkins of Dirk Witte daar ook weer de auteur van? met zijn machtige stem de zaal in slingerde. Dan ging er ccn rilling door zijn publick, zoo ingedut in tradities en conventies kon iemand niet zijn, of hij of zij voelde het biocd wat feller jagen, er worstelde binnenin iets naar het daglicht toe: dc drang om werkelijk te durven leven! Och en dat liedje was toch alleen maar voor de heer gewone dingen, die eigenlijk zoo gemakkelijk tc veroveren zijn, als je inderdaad maar eventjes durfde. Er was al leen maar die dagelijkschc moed voor noodig, die zoo veel meer betcekent dan dc moed-van-ecn-oogcnblik, in liet leven geroepen als een reactie op iets dal diep heeft vctroffen en, misschien, verwond. De moed om iederen dag opnieuw weer den strijd aan tc binden tegen vooroordeel en kleinzieligheid in hei leven van iederen dag. Hel is jammer, dat dit liedje, nu de levende stem reeds zoo lang is verstomd, via ie radio per gramofoonplaat niet opnieuw in onze herinnering wordt gebracht. Want nu, op ander terrein en onder andere omstandigheden is het zoo noodig. dat iemand dc wcifclmoedigcn wat moed inspreekt en hen toeroept, met ccn stem als ccn bazuin: '..durf tc leven!" meestal een aaneenschakeling van klei nigheden. Een kleine sneldenprik, de beet van een klein insect, de troost van een kleine daad van vriendschap, zij hebben hun eieen beteekenis En ook in die kleinigheden moeten we durven Ie leven. We moeten bet nie „gek" vinden en niet vragen wat do menschen er wel van zullen denken, wanneer we, als er voor een jarige een bloemetje moet zijn, dat plukken uit eigen tuin, in plaats van. zooals vroe ger maar al te dikwijls gebeurde, den bloemist op te bollen met een: „Och, stuurt u eens even wat bloemen naar dat adres. Ja, voor een. oudere dame: u weet wel wat bet zijn moet. En mijn naam op een kaartje van U. Ja. dank u, dan reken ik daar op Heeft het simpele bosje bloemen uit eieen horder dan toch niet veel meer waarde? ln de jaren, die achter ons liggen, is er vaak en veel geofferd aan den schooncn schijn. Daarmee moeten iv<? durven breken. Wij moeten realiteiten, en dikwijls harde realiteiten, durven aanvaarden en het bes te er van maken wat cr van tc maken is. Liefst met een blijmoedig gezicht. Dot is niet zoo moeilijk, als we ons steeds kun nen voorhouden, dat tiet veel erger kon zijn. Onverschillig wat het nu in het bij zonder mag zijn, dat we speciaal erg vin den. Natuurlijk zouden cr tal van dingen zijn om op te noemen, maar ieder voor zich kan wel uitmaken welke ergernissen haar het zwaarst wegen. „Niets is zoo erg, dat het niet nog erger zou kunnen zijn" is een zegswijze, die we tot onze lijfspreuk kunnen maken, ieder voor zich. En dan met het vaste voornemen ons er door tc staan. GEFARCEERDE SNOEK Benbod igd heel en: Per persoon ander half ons snoek, gewogen zonder graat. Dit recept is berekend voor vijf per sonen; men zal dus ongeveer anderhalf pond visch zonder graat noodig hebben, die in water met zout g'aar gekookt moet zijn. Verder op deze hoeveelheid een ons boter, ruim een ons oudbakkpn brood zonder korst of als men geen brood kan missen een overeenkomstige hoeveelheid fijn gewreven beschuit. Twee eieren, ongeveer twee dL. melk, peper, zout, nootmuskaat. Bereiding: Zoek zorgvuldig alle graat jes uit de hoeveelheid visch. Hak of maal ze fijn en vermeng ze met de ge klopte eieren, de ln melk geweekte be schuit en de kruiden. Roer er tenslotte de gesmolten boter door. maar houd een stukje achter voor bet afmaken van den schotel. Doe de massa in een vuurvas ten schotel, bestrooi ze met paneermeel, leg er de overgebleven boter in klontjes op en laat den schotel in don oven heet en bruin worden. Wil men geen oven gebruiken, maak de massa dari goed heef. boven op het gas, strooi er daarna paneermeel over en druppel de rest van de boter, die men laaf smelten en even bruin wor den, er zoo heet. mogelijk over. De benoodigde viscb even bestellen Alleen gevestigd Utr.straat 40. Tel. 4092 WIJ moeten durven leven. Dat be tcekent, dat we onzen weg moe ten durven gaan zonder voortdurend vreezen, zonder al dan niet gemotiveer de angsten, zonder geknies en zonder morren. Niemand wordt er mee gehol pen, als iedereen de moeilijkheden, groot of klein, die ons worden opgelegd, in den brcede uitmeet en ze stuk voor stuk etaleert, zoodat ze op hun grootst en zwaarst uitkomen. Moeilijkheden zijn geen Paaschossen. ze hoeven niet zoo groot en zoo zwaar mogelijk gemaakt worden. Integendeel; beter is ze te om hangen met wat groen en bloemen, om er de scherpe hoeken van te verdoeze len en ze wat .kleiner te doen schijnen dan ze zijn. Als wii zelf maar weten, dat die hopken er zijn. als we voor ons zelf maar* kunnen vechten om pr overheen te komen, dan is IiPt volstrekt niet noo dig dal anderen dat ook zien. Ook niet, al wordt onze eigen verdienste er in hun oogen misschien wat door ver kleind en beseffen ze niet, hoe subliem wij eigenlijk zijn. Durf te leven. Sterker- durf het leven nog goed te vinden ookl Zeker, het is lang niet alles rooskleurig en voor ve len toont de toekomst allesbehalve een lachend gezicht. Maar er zijn op het oogenblik talloozen, die er nog veel er ger aan toe ziin, voor wie het in werke lijkheid een bijna tc zware opgave is om te durven leven! Toch juist zijn het vaak de zwaarst getroffenen in het leven, de meest beproef den, die den moed vinden om voort te gaan. Voort, naar een doel, dat zij zelf nog niet vermogen te zien, voort, naar een toe komst, die verborgen is. Misschien vinden zij dien moed juist in de omstandigheid, dat zij zoo bitter weinig meer van het le ven verwachten of vlagen, dat zij weinig of niets meer te verliezen hebben. Zij gaan voort, met koppige vastberadenheid, met taaien levensdurf en uiteindelijk winnen zij den strijd. Zij moeten winnen; het kan niet anders ALS wij naar zulken zien, dan moe ten we toch meestal wel erkennen, dat wij aanzienlijk veel minder reden lot klagen hebben als we eerst meen den. Iets moeten ontberen, iets niet kunnen doen, wat we graag zouden willen, ergens niet been kunnen gaan, omdat of tijd of eeld of gelegenheid of misschien alle drie ontbreken; iets niet kunnen koopen, wat we altijd gewend zijn geweest te knopen. afstand moeten doen van een tot tweede natuur gewor den gewoonte; minder rust, meer werk, zwaarder verantwoordelijkheid het zijn toch alle geen onoverkomelijke din gen. Integendeel, ze zijn te beschouwen, als we het zoo maar willen zien, als een nuttige, schoon niet aangename thera pie voor verslapte zenuwen en uit trai ning geraakte spieren. Letterlijk en fi guurlijk. Durven leven, dat is durven gelukkig zijn. Ook al zijn alle voorwaarden an ders dan we altijd gemeend hebben, dat ze zouden moeten zijn om gelukkig te wezen. Gelukkig of ongelukkig zijn ligt vaak maar aan een kleinigheid. Een enkel vriendelijk woord, een onver wachte vriendelijkheid, een attentie waar niet on gerekend wordt; ze kun nen voor een heelcn dag alle verschil maken. Het klinkt vaak heel mooi om met een zeker hooghartig air te verkondi gen, dat wp boven kleinigheden staan. Maar onze dagen zijn schokkende gebeurtenissen daargelaten toch FEUILLETON Door WILKIE COLLINS Nederlandsche bewerking van 86) „Daar kom ik direct aan, mijnheer Blake. Onder do documenten, waarme de ik mijn theorie wilde bewijzen, is er één, waarin uw naam voorkomt. Een geheelcn nacht lang heeft dokter Can dy zijn hersens beziggehouden met een voorval tusschen hem en u. Ik heb de woorden, die ik kon opvangen, opge schreven en op een ander papier de ontbrekende schakels genoteerd, zoodal ik een samenhangend relaas verkreeg over iets, dat hii in het verleden had gedaan en vervolgens wat hij in dc toe komst wilde doen. De vraag is, of dit betrekking heeft op het voorval, da' hij zich vanmorgen vergeefs tp binnen trachtte te brengen." „Ongetwijfeld." zei ik. „Laat ons di rect teruggaan om die notities door te lezen." „Dat kan ik onmogelijk doen, mijn heer Blake." „Waarom niet?" „Denkt u zich een oogenblik in mijn positie. Zoudl u een ander deelgenoot maken van hetgeen een patiënt en vriend in zijn ziekte onbewust vertel de, zonder overtuigd te zijn van de noodzaak van zoo'n mededceling?" „Dat zou er groptendeels van afhan gen," meende ik, „of ik mijn vriend daardoor zou compromitteeren." „Dien kant van de zaak kan ik bui ten beschouwing laten," zei dokter Jen nings, „want indien cr in de notities, die ik gedurende het verloop van dok ter Candy's ziekte heb gemaakt, iets voorkwam, waarover hij, naar ik kon aannemen, onder normale omstandig heden nooit met een ander zou spre ken, heb ik die vernietigd. Mijn ma nuscript bevat niets, dat hij zou aar zelen aan anderen mee te cleelen, a's hij zijn geheugen niet had verloren en ik geloof, dat mijn notities iets bevat ten, dat hij u had willen zeggen." „En toch weigert u?" „Ja. U moet bedenken, onder welke omstandigheden ik deze informatie heb gekregen. Hoewel er niets achter steekt, kan ik er niet toe besluiten, u hierom trent in te lichten, tenzij u mij kunt overtuigen, dat u er ecnig belang hij heeft." Ik zocht weer mijn toevlucht lot de korte verklaring, die ik voldoende oor deelde om de nieuwsgierigheid van vreemden te bevredigen. Tk hoefde mij nu niet te beklagen over gebrek aan belangstelling van de zijde van mijn toehoorder, want dokter Jennings luis terde aandachtig tot ik had uitge sproken. .„Het spijt mij. dat ik ongegrondo hoop bij u gewekt heb. want ik moet u teleurstellen." zei hij. „Gedurende zijn ziekte heeft dokter Candy met geen woord over den diamant gerept. Ik ver zeker u. dat de kwestie in verband waarmede hjj uw naam heeft genoemd, voor zoover ik kan beoordeelen, geen verband houdt met het verloren ju weel." Wij waren hiermede aan een twee sprong gekomen. De eene weg leidde naar het huis van de Ablevvhite's, de andere naaf een dorpje, dat eenige mij len verder lag. „Ik moet dezen kant uit," zei dokter Jennings. „I-Iet spijt mij werkelijk, dat ik u niet van dienst heb kunnen zijn, mijnheer Blake." Zijn stem verried, dat dit geen be- leefdheidsphrase was. Hij keek mij een oogenblik met een weiwillenden blik aan, boog en begaf zich op weg naar liet dorp. Ik bedacht mij een oogenblik en riep hem tciug. „Ik moet hem nu wel dc hccle Waarheid vertellen," zei ik tot mijzelf, toen hii op zijn schreden te rugkeerde en ik hem tegemoet liep. „Dokter Jennings", begon ik, „ik heb u iets verzwegen. Mijn 'belang in uw notities betreffende dokter Candy houdt geen verband met liet opsporen van den Maansteen. Ken persoonlijke aangelegenheid heeft mij naar Yorkshi re gebracht. Als verontschuldiging voor het feit, dat ik de ware reden niet h?b vermeld, kan ik u zeggen, dat dit zeer pijnlijk voor mij is, mijn positie te moe ten blootleggen." Zonder langer Ie aarzelen, vertelde ik hem nu de ware toedracht, zooals ik die reeds in dit relaas heb uiteengezet Toen ik bij het punt gekomen was. waar ik hem vertelde, dat ik zonder twijfel in de kanier was geweest cn den diamant had weggenomen, doch dat ik nuj hiervan niets kon herinneren, creep hij mij opgewonden bij den arm. „Wacht!" riep hij uit. „U heeft mij op een idee gebracht. Heeft u ooit een regelmatig gebruik gemaakt van opium?" „Nooit." „Was u een jaar geleden erg zenuw ach tig Was u erg prikkelbaar en 9licp u slecht?" „Ja, dat wel. Er waren nachten, dal ik geen oog dicht deed." „Maakte de nacht van den verjaar dag daarop misschien een uitzonde ring? Kunt u zich dat nog herinneren? 1 Ice ft u toen misschien voor het eerst weer eens goed geslapen?" „Dat klopt." Hij liet mijn arm los en keek mij aan als iemand, bij wien alle twijfel is weg genomen. „Dit is een heel belangrijke dng in uw leven en het mijne," zei hij ern stig. „Ik weet nu zeker, dat ik u kan inlichten omtrent hetgeen dokter Can dy u had willen zeggen. Nog meer! Ik ben overtuigd, dat ik het bewijs kan leveren, dat u niet bij uw bewustzijn was, toen u de kamer binnenging en den diamant wegnam. Ik moet tijd hebben, om hierover kalm na te den ken cn u daarna eenige vragen te stel Ion. Ik geloof, dat ik uw onschuld zal kunnen bewijzen „Tn vredesnaam, verklaar u na der. Wat bedoelt u?" Wij werden op dat oogenblik aange roepen door een man, die ons op den landweg tegemoet kwam cn die blijk baar op zoek was naar den dokter. „Jn, ik kom onmiddellijk!" riep deze terug. „Er wacht een spoedgeval op mij." zei hii nu tot mij, „cn ik had er nl een half uur geleden moeten zijn. I' moot nog twee uur geduld hebben: als u dan bij dokter Candy aan wilt loopen, ben ik te uwer beschikking." „Ik kan zoo lang niet wachten," zei ik ongeduldig. „Kunt u mij nu niet, adlmns met een paar woorden, ge ruststeden „Ik Kan u rilt niet in een paar woor den uitleggen, mijnheer Blake, maar u kunt er van op aan, dat het niet mijn bedoeling is uw geduld noodeloos op de proef 1e stellen dus tot over twee uur in FrifiinghallI" HOOFDSTUK X Het was mij onmogelijk dien tijd in rustige afwachting door te brengen, en ik maakte een lange wandeling over de heide, om precies na twee uren bij dokter Candy's huis terug te zijn, waar dokter Jennings reeds op mij wnchtt? 1-Iij ontving mij in ccn spaarzaam ge meubeld vertrek, dat door een matgla zen deur toegang gaf tot zijn spreek kamer. „Dit is de eenige plaats, waar wij ze ker kunnen zijn, niet gestoord tc zullen worden," zei hij, bij wijze van veront schuldiging. „Hier heb ik mijn pape rassen en een paar werken, die wij zoo noodig kunnen raadplegen. Komt u wat dichter bij de tafel zitten, dan kunnen wii mijn notities tezamen doorlezen." Ik gaf gevolg aan zijn verzoek en hij overhandigde mij vervolgens een paar vellen papier, waarvan het eene met meer of minder groote ruimten tus schen de woorden beschreven was, ter wijl op het andere die tusschenruim- ton niet woorden in ronde inkt waren ingevuld. „Heb medelijden," zei ik. „Kunt u mij geen verklaring geven van hetge-n ik hieruit moet vinden, voordat ik mei deze puzzle begin?" „Zeker, mijnbeer Blake, maar dan moei ik u eerst een paar vragen siei len." „Vraagt u maar wat u wilt." „U heeft mij al verteld," begon hij. „dat u, voor zoover u bekend, nooit in uw leven opium heeft gebruikt." „Voor zoover mij bekend is", beaamde ik. „U zult direct begrijpen, waarom ik hierop terugkom. Een iaar geleden was u zeer nerveus en prikkelbaar en u sliep slecht, behalve in den nacht van den verjaardag. U sliep toen uitstekend niet waar?" „Juist." „Kunt u een verklaring geven voor dien nerveusen toestand cn slapeloos heid?" „Neen, maar ik herinner mij, dat Bet- teredge meende, dat dit veroorzaakt werd, doordat ik met rooken ophield." „Was u een zwaar rooker?" „Ja." „En gaf u die gewoonte ineens op?" „Ja." „Dan 'had Betteredge gelijk mijnheer Blake. Iemand, die gewend is, veel te rooken, moet wel een ijzersterk gestel hebben, om met die gewoonte plotseling te kunnen breken, zonder dat zijn ze nuwgestel daaronder lijdt. Mijn tweerla vraag heeft betrekking op dokter Candv. Herinnert u zich, dat u gedurende* het \erjaardag$dirief of later, een mcenings- verschil met hem heeft gehad, in ver band met zijn beroep als modieus?" Deze vraag maakte ccn herinnering wakker aan het dispuut, dat ik met den dokter op dien gedenkwaardigon avond had gehad, doch do bijzonderheden wa ren mij geheel ontgaan. Tk kon dokter Jennings slechts vertellen, dat ik mij herinnerde, den spot te hebben gedre ven met dc medische wetenschap en dat dokter Candv hierover zooi gebelgd was geweest, doch dat wij daarna weer als goede vrienden waren gescholden „Er is nog een belangriik punt," zei dokter Jennings, „ik wil graag weten of ii zich gedurende dien tijd zorgen maak te over den diamant". (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3