Onzeluchtbescherming is onvoldoende Vergoeding voor geleden schade door den oorlog In beginsel zal Overdracht van een S.S. MYRA, HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET Den Haag schaft groote auto brandspuiten aan Honden worden geteld NIEMAND KAN AANSPRAAK MAKEN OP SCHADEVERGOEDING tegemoetkoming worden verleend De Rijksmiddelen Doodskopregiment EEN GEVANGENE ONTSNAPT Is het broodrantsoen grooter dan het gemiddelde verbruik? KINDERHOEKJE Van het blok- en groepssysteem kan niet veel goeds verwacht worden Clandestiene handel in vleesch voor de soldaten DUITSCH HELDEN KERKHOF TE DELFT 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 20 JUNI 1940 's-LRAYFXllAGE. in Juni. - Op Vrij dag 14 Juni j.l. is in 'lp pers meaedee- line gedaan van een beschikking van het waarnemend hoofd van hei depai- temcnt van Defensie, betreffende t-clia- deloosstelling voor opruimingen en in- gehruiknemingen van onroerende goe deren ten hehopv» voo Jp landsverdedi ging en de uitoefening van den mili tairen liens. \pKp hchhen plaats ge had op grond van de wet Slaat van ooi- log en heleg. de innndnliewu. en de al- gpmpenp vordering* wei 1998 en 10.19. In aansluiting aan deze hescrnkking, wel k- uitsluitend betrekking had op hii dp wet geregplde «chadplnosetelling. kan thans het volgende worden medege deeld; In tegenstelling met de hovenge- nopn.de schade tengevolge van op ruimingen. en ingebruiknemingen door het Xederlandsche militaire gezag kan degpne. wiens goederen tioo» oorlogsgeweld getroffen ziin. geen aanspraak op schade vergoeding maken, aangezien geen enkele wettelijke bepaling hem recht op schadevergoeding geeft. Bij besluit van den onperbevelheb- her van Land- en Zeemacht van 22 Mei j.l is prhter zooals reeds eer der in de pers medegedeeld een commissie ingesteld, welke tol taak heeft voorstellen te doen over de beginselen volgens welke van over heid* w ege tegemoetkoming zol wnr !en verleend in verband met geleden materieels oorlogsschade. Op advies van deze commissie waarvan, zooals bekend, ir. W. H. van Leeuwen voorzitter en prot mr P. Lieltinck secretaris is zal bin nenkort met een nauwkeurige regis tratie van alle gevallen van oorlogs- gew eldscbatie worden begonnen. Nader zal worden medegedeeld, op welke wijze en in welke mate door de overheid een tegemoetkoming in verband met de geleden oorlogsge- weldschade zal worden verleend. Wat onder oorlogsschade wordt begrepen Onder oorlogsgeweldschade moet wor den begrepen alle schade door oorlogs geweld. hetzij van Nederlandsohe, hetzij van vreemde herkomst, toegebracht aan de volgende goederen: onroerende goe deren, gebouwd of niet-gebcruwd, bos- schen en veldgewassen inbegrepen; al les wat behoort tot de uitrusting van bedrijven (b.v. machinerieën, gereed schappen. voertuigen, vee. enz.) alsmede roerende zaken, dienende tot de uitoefe ning van een beroep; bedrijfs- en han delsvoorraden; huisraad; gebruik voor raden; schepen. Onder bepaalde omstandigheden kan verlies of materieele beschadiging van deze goederen tengevolge van diefstal of plundering veroorzaakt door of recht- streeksch gevolg van den op 10 Mei j.l. ingetreden oorlogstoestand eveneens als oorlogsgeweldschade worden aange merkt. Niet als oorlogsgeweldschade wordi aangemerkt schade aan goederen ten gevolge van weeruimingen, ingebruik nemingen en vorderingen uit hoofde van de wet op den staat van oorlog en beleg, de inundatiewet, de algemeent vorderingswet 10.18 en 1919 en andere schade tengevolge \an Xederlandsche militaire maatregelen, waarvoor afzon derlijke wettelijke voorzieningen zijn getroffen. Ook geldt niet als oorlogsge weldschade, schade aan goederen ten gevolge van regelmatige vorderingen en ingebruiknemingen door buitenlandsche militaire autoriteiten Ook zal de schade aan vensterruiten en andere kleine schaden aan onroeren de en roerende goederen niet als oorlogö geweldschade worden beschouwd en der halve niet voor eventueele tegemoetko ming van overheidswege in aanmerking komen. Voor schade aan vensterruiten van bedriisgehouw-pn. b.v. van kassen in een tuinbouwbedrijf, kan echter in bij zondere gevallen een uitzondering wor den gemaakt. Evenmin zal tegemoetkoming gege ven worden in schade aan huisraad en dergelijke, tenzij een belangrijk deel van dit huisraad e.d. is verloren gegaan. De registraties van de oorlogsgeweld schade zal als volgt geschieden: alle ge vallen van oorlogsgeweldschade worden opgenomen door schade-enquêtecom missies, welke plaatselijk of regionaal zullen optreden Van plke enquête-com missie zal een inspecteur der belastin gen deel uitmaken. Rayon en zetel der verschillende schade-enquêtecommissies zullen nader worden bekend gemaakt. Opgave over schade De belanghebbenden zullen in de gelegenheid worden gesteld opgave der geleden echade door oorlogsge weld te doen op formulieren, welke kosteloos op een nader mede te dee- len plaats en tijdstip ter beschik king zullen worden gesteld en inge diend kunnen worden bij de scha de-enquêtecommissie. die bevoegd is ter plaatse, waar het goed zich bevond, toen de. schade werd gelp- den. Schepen, henevens hun ladin gen, wplke'door oorlogsgeweldscha de zijn getroffen, moeten worden op gegeven bij de schade-enquêtecom missie van het rayon waarbinnen zij zijn geregistreerd. De schade-en- quêtecommissip jp. bevopgd opgaven van belanghebbenden te weigeren, indien deze naar haar oordeel van zoo onbelangriikcn aard zijn. dat zij voor de behandeling niet in aanmer king komen. Er zullen zes formulieren verkrijgbaar zijn. resp. voor schade geleden aan: a onroerend goed; h de outillage van he- drijven OwHalvp irlmp.-n en de rooien de zaken liencn le lot de uitoefening van een beroep; c. bedrijfs- en handels voorraden; d. huisraad en verbruiks- voorraden; e. schepen; terwijl tenslotte op een zesde formulier de eindcijfers der op de andere formulieren ingevulde schade zullen worden vermeld. Do reeds door de gemeentebesturen verzamelde gegpvons of door belangheb- benden hij de gemeentebesturen of de commissie oorlogsschade ingediende op gaven. omtrent oorlogsgeweldschade, zullen in handen der schade-enquête- commissies worden gesteld Indien der halve door helanchebhendrn reeds bij hel hesfutir der gemeente, binnen «elke do schade is gelpden. of hii de commis- sie oorlogsschade 'al of niet door bemid deling van notarissen of hvpotheekiip- mers) opgave dor «chade is gedaan, be hoeft geen nieuwe opgave bij dc schade- enquêtecommissie te geschieden, tenzij leze laatste de belanghebbenden daar toe oproept Dit laatste geldt echter niet voor oor- logsgeweldschade binnen de gemeente Botterdam, waar ook indien repds op gave der schade i= gedaan bij hel ge meentebestuur. hij de com missie-oor logs schade of hij andere instantiet-, door de belanghebbenden een opgave bij de scha de-enquêtecommissie moet geschieden op de bovenbedoelde formulieren. Aan belanghebbenden, die verzoeken, bij hp| invullen van de formulieren hij stand te mogen ontvangen, zal deze door de schade-enquêtecommissie (in Rotter dam namens deze op nader hekend te maken plaatsen) worden verleend. Herstel van landbouw bedrijven In gevallen, waarin de belangen der voedselvoorziening het onmiddellijk herstel van landbouwbedrijven ver- eischt, zal de tegemoetkoming in de schade worden opgenomen in een her stelplan. goed te keuren door den re- geeringscommissaris voor den weder opbouw. Het bedrag, dat de commissie voorloo- pie als schade aanvaardt, houdt geener lei he«li«sing in ten aanzien van de uit eindelijke tegemoetkoming in de scha de. Het bedrag, dat uiteindelijk als te gemoetkoming zal worden toegekend, wordt bij uitsluiting vastgesteld door of vanwege het waarnemend hoofd van het departement van Financiën en zal te zijner tijd aan de belanghebbenden worden medegedeeld. Mei 1940 elf millioen achter bij Mei 1939 De rijksmiddelen hebben aan In- directe belastingen in Mei 25.6 mil lioen opgebracht tegen een raming van 37 5 millioen en een opbrengst van 36.5 millioen in Mei van het vorig jaar. De groote klap is gevallen bij de in voerrechten; in Mei van dit jaar was de opbrengst nog geen 5 millioen. tegen ruim 10 millioen het vorig jaar en van een raming van 9 millioen. Ook nagenoeg alle overige posten lie pen achteruit. Zoo o.a. de tantième- en dividendbelasting met 8 ton, de accijns op het gedistilleerd met 3 ton. de sui- keraccijns met bijna 3 ton, de omzet belasting met 1.7 millioen. het zegel recht met 6.5 ton, de registratierechten met 5 ton. de successiebelasting met een millioen. Doordat in de vorige maanden de op brengst aanmerkelijk honger was dan het vorig jaar. gaat de opbrengst der vijf eerste maanden van dit jaar (bijna 185.4 millioen) die van hetzelfde tijd vak in 1939 nog 3 ton te boven. Rij de raming is intusschen al een achterstand van 2.3 millioen. Toespraak van Rijkscommissaris Rijksminister Seyss Inquart 's-GRAVENHAGE. 19 Juni. Bij de overdracht van een S.S. „Doods kops-regiment aan den Rijkscom- mit-saris Rijksminister Seyss-In- quart hield deze een toespraak waar in hij o.m. hel volgende zeide: Mannen der Waffen-S.S. Gij zijr hier te 's-Gravenhage. op Ne- lerlandsch grondgebied aangekomen als soldaten van don Führer. bereid om door uw houding ten allen tijde te ge tuigen dat gij zijt Duitsche mannen, na- tionaal-sócialisten en strijders voor Füh rer en Rijk. Hoe zou de glanc»rijke /.ege van onze weermacht mogelijk zijn geweest, als niet iedere Duifscher innerlijk door drongen was van zijn geloof aan Duitsch land en den Führer? Wij zijn ons volkomen bewust van de hPteekenis van dit gvootschp moment. Hel paal hier om hel Int van een volk van 80 millioen menschen, dat zijn recht tot leven onder alle omstandigheden moet kunnen verdedigen. Geen vijanden van Nederland Ter bescherming van onze levens rechten moesten wij ook dit land binnenrukken. Maar wij «staan hier. in dit land, niet als vijanden. Wij vvenschen het Xederlandsche volk te achten als een Germaansch volk. Ook al moesten wij strijden voor ons recht, dan willen wij toch den Ne derlanders hun levensrechten niet ontnemen. Er is in de krijgsgeschie denis geen voorbeeld aan te wijzen waarbij een land en volk, dat bezet werd, zoo vrij aan eigen beheer en bewind werd overgelaten als het Duitsche Rijk in Nederland vrijheid en eigen beheer heeft laten bestaan. Wij doen dat hier in het volle be wustzijn. dat het hier menschen geldt van Germaansche bloede die eens zullen hegrijpen welke groote daad de Führer heeft ver richt door het Xederlandsche volk deel te laten hebben aan de bestem ming van een nieuw lot voor toe komstige generaties De Rijkscommissaris zeide verder nog met betrekking tot de overwinning in Frankrijk: Wij zullen niet meer naar de wapens behoeven te grijpen, want de Franschen zullen tot het bewustzijn zijn gekomen dat thans met wapens niets meer te be reiken valt. Deze openlijke bekentenis zal leiden tot een opklaring in de ver houdingen tusschen Frankrijk en Duitschland. Gij weet dat wij bijzondere plichten hebben. Wij zijn bereid het Duitsche bloed te offeren als- dat moet. Het gaat hier om het Duitsche Rijk. De Rijkscommissaris beëindigde zijn rede met er op te wijzen dat de drie eenheid van het nationaal geloof is; het Duitsche volk, het Duitsche Rijk en de wil van den Führer. AMSTERDAM. 19 Juni. Dinsdag avond om kwart over zeven is het een il-jarigen glazenwasscher, die een hechtenisstraf in het Huis van Bewa ring onderging, op tot nog toe niet op gehelderde wijze gelukt, aan zijn gevan genschap te ontkomen. De man genoot een zekere bewegings vrijheid en verrichtte verschillende werkzaamheden. Waarschijnlijk is hjj hierdoor in de gelegenheid geweest, of zijn eigen of anderen toebehoorende bur- gerklceding te bemachtigen. Hierin is hij ontsnapt Uiteraard wordt er door de politie met ijver naar den voortvluch tige gezocht. Het is echter nog niet mo gen gelukken, den man wederom te ar- reeteeren. Een becijfering leidt inderdaad tot deze merkwaardige conclusie Op de vraag: hoe bet broodrantsoen van twee kilo (2000 gram) per persoon en per week zich verhoudt tot het nor male verbruik, baseert het Hbld. zich op de officieele cijfers nopens het meel- en bloemverbruik over het jaar 1933 In het jaar 1933 bedroeg de behoede aan tarwebloem voor menschelijk ge bruik 550.000 ton. plus 50.000 ton tarwe meel (voor tarwebrood), tezamen dus 600.000 ton. Van die hoeveelheid was toen noodig voor: banket 1991 beschuit 4855 ton zelfrijzend bakmeel 2481 ton suikerwerken 21 ton scheepsbeschuit 1200 ton biscuits en wafels 10.368 ton macaroni, vermicelli 5400 ton stijfsel 5272 ton ouwels 00 ton diversen 4000 ton totaal 39.2S0 ton Bovendien werd voor broodbakkers, die tevens banket en beschuit maakten, een hoeveelheid \an 28.000 ton. n.l. 5 pet. \an hun totale bloemverbruik. be schikbaar gesteld in den vorm van on vermengde d.w.z. niet aan het maalge- bod onderworpen, bloem. Men moet aannemen, dat een deel daarvan Is ge bruikt voor banket en beschuit, zoodat men tenslotte komt op een verbruik boor brood van 520 k 540 millioen kilo bloem en meel Bij een gemiddelde bak- uitkomst van 90 hrooden van 800 gram uit een baaltie bloem van 50 kilo (en meel voor bloem rekenende), komt men dan, bij een toenmalige bevolking van 8.3 millioen zielen, op een gemiddelde broodconsumptie van 91 a 95 kilo brood per jaar. In de laatste jaren was het totale bloem- en meelverbruik (dus voor alle doeleinden samen) gestegen van 600 ton ongeveer 700 millioen kilo per jaar. Rekening houdende met de toeneming der bevolking (pl.m. 6 pet.) kan men aannemen, dat ook het brood verbruik thans wat hooger was. waarschijnlijk tusschen 98 en 100 kilo. Het thans vastgestelde rantsoen be draagt rond twee kilo (dat is twee en een half hpele hrooden) per week. dus 104 kilo per jaar. Hieruit blijkt derhalve dat het rantsoen crooter is dan het ge middelde verbruik der laatste jaren. Aan de bezwaren van elke „distribu tie". n.l. dat zij het verbruik „bevriest" op een gemiddelde dat normaliter ont staat uit uiteenloopende individueele verbruiks-hoeveelheden, is thans teee- moetgekomen door aan arbeiders met zwaren resp. zeer zwaren arbeid. 50 pet. en 100 pet. extra toe te wijzen Bovendien wordt een half pond meel of bloem per maand toegewezen voor pannekoeken e.d., terwijl beschuit, koek en biscuit alsnog vrij ziin gebleven. Men kan. ter vergelijking van rant soen en gemiddeld verbruik, ook „te- rugredeneeren". Wanneer onze gemid delde consumptie tot dusver 104 kilo brood per persoon per jaar zou hebben hedraeen dus gelijk zou zijn geweest aan het huidige rantsoen dan zou, bij een bevolking van thans 8.8 mil- linen zielen, er een totaal verbruik zijn geweest van 910 millioen kilo brood, overeenkomende niet rond 610 mi!liortn kilo hloem en meel. waarvan de totale consumptie in 1918 echter ronu 700 millioen kilo heeft bedragen, n.l. fill productie en 68 invoer, waarvan don nog afgaat de exoort van bloem in eenigerlei vorm F.r zou dan du« nog rond 70 millioen kilo bloem overblijven voor beschuit, banket, biscuit enz. Deze hoeveelheid is voor het jaar 1938 waar schijnlijk wat te laag. zoodat hel ze- middelde hroodverbruik in 1993 jpfs he neden 104 kilo per jaar heeft gelegen. l(i? Zeker zeker maar wat mot ten zulke kleine kinderen alleen op dien langen u-eg doen? Gaan iullie maar met mil mee. Ik verkoop aurdheien met slagroom aan touristen. die zindschen gletscher komen bekijken Misschien wil Peter als gids hen den weg wijzen naar al dat iis. My ra zal helpen bedienen in 't tentje. Ha. juicht Peter daar komt het schip met touristen al aan 168. Vlug loopt Peter de reizigers tegemoet, die intusschen aan land gekomen ziin. Ze hebben kiektoestellen bij zich. Mijnheer, mag ik u den weg wijzen naar onzen mooien gletscher, vraagt Peter. Zeker, jongetje. Peter kijkt on derweg 't gezelschap goed aan. om te zien of hij zijn ouders ook er bij ziet Maar ze zijn er niet bij- De vriendelijke mijn heer gaat met Peter op weg. Men schrijft aan het Vaderland: Bij de bescherming van de burgerbe volking tegen luchtbombardementen is in de laatste jaren meer en meer de zelf bescherming op den voorgrond getreden waarbij, naar het Duitsche voorbeeld, voor de groote gemeenten maatregelen werden getroffen, wijks- en bloksgewijs Daarnaast werd de collectieve bescher ming eenigszins geregeld; in de eerste plaats de inrichting van openbare schuilplaatsen. Wat deze openbare schuilplaatsen be treft, was men het omtrent de construc tie in de verschillende gemeenten niet eens. In Den Haag gaf de meerderheid van den gemeenteraad voorkeur aan houten onderkomens, gedekt met een laag aarde en met de omgeving in over eenstemming gebracht. De openbare schuilplaatsen bij het Malieveld werden met groene zoden af gewerkt, die op het Buitenhof en het Lange Voorhout met klinkers. Onnoodig te zeggen, dat deze laatste tegen scherf- werking meer zekerheid boden. In Rotterdam, waar oök de meenin gen onderling verdeeld waren, werden openbare schuilkelders gemaakt van betonplaten, schuin tegen elkaar ge plaatst en aan de bovenzijde voorzien van een ijzeren bint. Een aardlaag en eenige camouflage volmaakten het ge heel. Geen ervaring Aangezien in Den Haag alleen enkele partieele bombardementen hebben plaats gehad, kan de doelmatigheid van de hier getroffen technische luchthe- schermingsmaatregelen niet worden be oordeeld. Het neergestorte vliegtuig in de Adel- heidstraat, dat in drie woonhuizen brand veroorzaakte, bewijst echter wel, dat de gevolgen van luchtgevaar van eenigen omvang niet met een gloedvol enthousiasme en een wankel blokbrand weerw agent je gekeerd kunnen worden; alleen een forsch ingrijpen van beroeps instanties kan dergelijke onheilen bin nen zekere perken houden. Ditzelfde geldt niet alleen voor de brandweer, doch ook voor den geneeskundigen dienst, de opruimingsploegen. enz. Wat er gebeurd zou ziin indien een krachtig bombardement op Den Haag zou hebben plaats gehad, ver mogen wij niet te benordeelen. doch ons spiegelend aan het Rotterdam- sche gebeuren op 14 Mei j.l.. doet ons vreezen, dat van ons systeem van blok- en groepswezen niets, of zoo goed. als niets terecht zou ziin gekomen, ondanks de activiteit der vrijwilligers en ondanks den goe den wil van de leiders. De oorzaak ligt voor de hand: Het Duitsche stelsel is alleen dan bruikbaar, wanneer dit steunt op een krachtige actieve luchtverdedi ging. Beschikt men daarover nipt. dan heb ben luchtbeschermingsdiensten, zooals die bij ons in de steden georganiseerd zijn. slechts kans op succes indien klei ne vernielingen plaats hebben en het aantal branden gering blijft. Voltreffers Bij een bombardement als Rotterdam onderging, zouden de best uitgeruste diensten machteloos staan en wordt iedere individueele luchtbeschermings maatregel practisch totaal uitgesloten. Het is wel zeer duidelijk bevestigd, dat tegen de uitwerking van een groot aan tal voltreffers, geen heschermine der burgerbevolking mogelijk is tenzij de gemeentebesturen hij hun uithreidings- en verbetprincsnlnnnen in de perste plaats rekening houden met de moge lijkheid van een verspreide b houwing en de houwing en de bouwconstructies aan een hoogeren graad van stabiliteit voldoen dan de muren van. baksteen. In Rotterdam zijn de muren van gewapend beton, graniet, hardsteen e.d. niet ingestort, terwiil de dubbe le steensmuur bezweek door den druk dpr explosies. In dit verband is het uiterst interessant om te zien hoe huizen waren ingestort en schuilkelders od den Goudsehesin- gel en Diergaardelaan onbeschadigd zijn gebleven. Wat voor Rotterdam geldt, geldt ook voor andere Xederlandsche steden. Het gebeurde in de Maasstad zou herhaald kunnen worden indien de geallieerden een luchtaanval zouden uitvoeren. De versterking der Amslerdamscho brand weer door een compagnie Duitsche hrandweertroepen zal niet vreemd zijn aan een. van Duitsche zijde voorziene, mogelijkheid. Voor deze uitbreiding technische hulptroepen kan de Amster damschë burgerij dankbaar zijn en wij vertrouwen, dat de leiding van de half slachtige landelijke luchtbeschermings dienst onder zijn nieuwen inspecteur, minder zal praten, doch meer maatre gelen zal doen uitvoeren door terzake kundige beroepstechnici. Ook hier zij het parool: minder politiek gepraat en meer daadwerkelijk „doen"; minder ge- pensionneerde „ouden van dagen" als hoofden der gemeentelijke organisaties doch rneer ervaren, actieve krachten. De functie van hoofd van den lucht beschermingsdienst mag niet langer een bijbaantje zijn, zij eischt den vollen mensch. De bevolking heeft hier rech ten. de overheid plichten. De Haagsche gemeenteraad heeft zoo juist besloten in plaats van een seriP kleine w ijkbrandspuiten eenige norma le groote autobrandspuiten aan te schaf fen, juist omdat de w ijkbrandspuiten onvoldoende werden geacht. Zij krijgen noodvoer Van Regeeringswege zal. aldus het Vaderland, binnenkort een telling wor den verricht van alle honden. Dit houdt verband met het feit, dat er voor onze trouwe huisvrienden een oorlogsvoed- sel zal worden samengesteld naar voor schriften. die van hoogerhand gegeven zullen worden. Het voer zal worden ge distribueerd De samentselling. die men op het oogenblik ontworpen heeft, en waarin geen dierlijk afval verwerkt is het zou gedeeltelijk uit fijngemalen aard appelen bestaan belooft een weinig smakelijk en weinig voedzaam gerecht voor die dieren te worden. De voedsel- commissie, waarin naar wij vernemen prof. dr. W. F. Donath zitting heeft zit echter niet stil en doet al het moge lijke om een betere samenstelling te be reiken. Het Duitsche noodvoedsel voor honden bevat n.l. wèl dierlijke best an d- deelen. Drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf gëeischt AMSTERDAM, 19 Juni. Een onder nemer schilde voor het garnizoen te Zeist de aardappelen, en het was ge woonte, dat hij zoo nu en dan wat over geschoten vleesch kreeg. Die restantjee werden restanten en langzamerhand werden het flinke porties, die moeilijk als „overschot" konden worden beti teld. Tenslotte was de ondernemer be reid 30 cent per pond te betalen, zoodat een geregelde clandestiene vleeschhan- del ontstond. De, man zond het door hem gekochte vleesch aan zijn broer te Am sterdam. die het deels consumeerde, deels verkocht De broer stond vandaag voor de Rechtbank terecht wegens heling en de officier van justitie mr. 's Jacob eischte een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van 3 jaar Mr. E. Heldring zeide in zijn pleidooi, dat verd. veel berouw van deze zaak heeft. Hij is gestruikeld, omdat hem de gelegenheid zoo gemakkelijk was. PI. drong aan op Je uiterste clementie. Vonnis 3 Juli. Plechtige overdracht aan de Duitsche kolonie DELFT, 19 Juni. Op het kruispunt KanaalwegKanaalstraat hier ter stede, zijn dezer dagen 33 Duitsche soldaten be graven. Zij zijn gesneuveld tijdens de ge vechtshandelingen tusschen 10 en 15 Mei j.l. en hun stoffelijke resten rusten thans in een gemeenschappelijk graf. Er staan temidden van bloeiende bloemen 33 kleine kruisjes, met daarop voor zoover mo gelijk de namen der slachtoffers. Zij allen behoorden lot het Duitsche lucht wa pen. In hel midden van deze houten kruis jes slaaf een groot kruis. Met duidelijke teller staat op de dwarsbalk: Dcutsch- land muss lebcn, und wenn wir sterben mtissen". Een bekende uitspraak van Duitschlands' Führer. Vanmiddag heeft de Duitsche mili taire bevelhebber in het bezette Xeder landsche gebied, generaal Christiansen, dit Duitsche heldenkerkhof aan de zor gen van de Duitsche kolonie in Delft overgedragen. Deze plechtigheid werd bijgewoond door den Rijkscommissaris Rijksminister Sevss-Inquert en door ver scheidene andere Duitsche burgerlijke en militaire autoriteiten. Ter weerszijde van het heldenkerkhof stonden opge steld het muziekkorps- van het lucht- vaarlregiment „Herman Goering", een detachement van het Duit6che luchtxva- pen en enkele afdeelingen van de men nen- en jongensgroepen van de Duitsche kolonie in Nederland, in het bijzonder uit Delft en omgeving. Ook de burgemeester van Delft, mr. G. van Baren, de gemeente-secretaris, de commissaris van politie en de gar nizoenscommandant van deze gemeente, alsmede enkele andere Xederlandsche militaire autoriteiten, woonden de plech tigheid bij. De wacht betrokken Bij den aanvang van de officieele overdracht werd de wacht hij de graven der Duitsche soldaten betrokken door vier leden van het Duitsche luchtwapen. Nadat het muziekkorps drie coupletten had gespeeld van het bekende: „Wilt heden nu treden" werd allereerst gespro ken door generaal Christiansen die, in een korte, kernachtige toespraak, hulde bracht aan de heldendaden van de hier ter ruste gelegde kameraden, die thans in het tweede gelid zijn getreden. Gij zoo zeide generaal Christiansen zijl niet van ons heengegaan. Onze gedach ten zijn bij u en zij zullen altijd bij u blijven. Spr. bracht den Ncderlandscheii autoriteiten dank voor de goede zorgen, die zij aan de stoffelijke resten en aan de laatste rustplaats van deze gevalle nen hebben gewijd. Aan het slot van zijn toespraak droeg de generaal het kerkhof aan de Duitsche kolonie in Ne derland over. Hitlerjugend aanwezig De rede van generaal Christiansen werd beantwoord door den leider van de N.S.D.A.P. in Nederland, de heer Ruh- berg, die de rond het graf verzamelde Hitlerjugend op het hart drukte, dat de hier ter ruste gelegde soldaten zijn ge vallen voor hen en voor hun toekomst. De wacht bij deze graven zal door leden van de Hitlerjugend in Nederland wor den betrokken. Vier leden van deze organisatie na men daarop hun plaatsen naast de reeds op wacht staande soldaten in. Nadat nog was gesproken door een R.K. en een profestantsch Duitschen geestelijke, speelde het muziekkorps het ook in ons land bekende lied: „Ik haa een wapenbroeder". Het detachement luchtvaarttroepen loote tijdens het spe len hiervan een aantal geweersalvo's. De plechtigheid was hiermede afgelo.o- pen Het groote graf was gedekt met kran sen van d^n Rijkscommissaris Rijks minister Seyss-Inquart, van generaal Christiansen, van de Duitsche kolonie in Nederland en van den Duitschen com missaris in de provincie Zuid-Holland. ONDERNEMERSOVEREENKOMST SCHOENENINDUSTRIE 's-GRAVENHAGE. 19 Juni. - De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel. Nij verheid en Scheepvaart heeft aan dp vaste commissie uit den economischen raad voor de ondeinemersovcreenkom- stcn verzocht hem van advies te wil len dienen o\er een door de federatie van Xederlandsche schoenfabrikanten ingediend verzoek tot hernieuwde alge meen-verbindendverklaring van een on dernemersovereenkomst in deschoen industrie. Deze overeenkomst Is be stemd om in de plaats te treden van die, welke voor de periode van 10 Angus tus 1939 tot en met 1940 algemeen ver bindend is verklaar ci.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6