EEN EXPERIMENT in de schoenenwereld NEDERLAND BOUWT BRUQQEN VIJF JAAR GEEISCHT tegen GIREERT U ONS NOG HEDEN? gewezen gemeentesecretaris De voeding in oorlogstijd Wat den stoot gaf Hoe de telefoon thans werkt De schoen zonder leer is er! Hij heeft alleen waarde als zomerschoen voor de dames DE FRAUDES TE DOORNSPIJK 160.000 GULDEN ZOEK MOBILISATIE VRIJSTELLING VOORLICHTENDE TAAK VAN DEN VOEDINGSRAAD Minder vertraging op groote afstanden N.S.B.-Hagespraak te Lunteren 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 21 JUNI 1940 O CHOENEN tn het blauw, schoenen in het rood; schoenen met een strikje daar en een bandje hier; schoenen van allerlei vorm en maat. Damesschoenen laag of hoog gehakt, heet enschoeuen met puntige op stompe neuzen. Men vindt ze te kust en te keur en in aile prijzen in de schoenwinkels in de stad, die het drukker hebben dan ooit nu het wandelcnd-winkelend-damespubUek-met-stamkaart zich vele zolen verslijt om pok een paar goede schoenen op den kop te kunnen tikken. Ja. het is misère in de schoencnwcreld. Met het leer en andere grondstoffen noodig voor de sckcentabricatR moet zuinig worden omgegaan. De gevolgen hiervan zijn dan ooh niet uitgebleven. Schuenwinkelicrs en zelfs schoenmakers beleven gouden tijden al zullen cok zij met een angstig hart de toekomst tegemoet zicru Wel kar men er van overtuigd zijn. dat een ..schoenloos" tijdperk niet gauw zijn intrede zal doen want daarvoor zijn in de eerste plaats de voorraden nog te veel op peil terwijl in de schoenenfabrieken waar wel-is-waar veel minder werk is, dan in normale tijden toch cok nog gearbeid wordt. En in de tweeda plaats ZANDER den druk van een grooten vraag naar schoenen en als ge volg van de zuinigheid, die er met het leer betracht moet worden, is er iets nieuws op de markt gekomen. Iets wat wel verwacht werd, maar dat nu het er is toch opzien baart: „de schoen zonder leer" ofte wel „kunstlederen 6choen". Het geval op zichzelf moet men nog slechts als een experiment beschouwen, maar als je „HET" zoo ziet staan, dan toont het toch inderdaad veel overeen komst rnet epn heusch damesschoentje. Een kunstlederen zool, een paar tiere lantijntjes er bovenop en een frisch zo merkleurtje, dat is het nieuwste, het allernieuwste wat er heden ten dage op de schoenen-markt gebracht wordt. Om dit wonderkind in onze schoenen wereld eens nader te bekijken en iets over zijn ontstaan en fabricatie te ver nemen, zijn wij getogen naar de N.V. Ned. Schoenccntrale Knoek en Ros te Bunschoten, welke onderneming als een vele plaatsen waar men anders leer pleegt aan te treffen niets. Op de an dere plaatsen koordjes, bandjes, stukjes gebloemd linnen of een soort wasdoek. Het geheel ziet er niet onaardig uit. De zolen zijn vervaardigd uit vezelstof, ver mengd met leerafval. Het lijken nor male zomerschoenen, alleen niet zoo de gelijk. Hoe oordeelt u zelf over dit pro duct, zoo vroegen wij den procuratie houder? Het is moeilijk te zeggen, ant woordde deze. Het is de vraag hoe het publiek erop zal reageeren. De materia len in deze schoenen verwerkt zijn, vol gens zeggen, minstens even sterk als leer, al komen zij mij niet zoo solide voor. U moet niet vergeten, dat dit soort schoeisel vroeger nooit een kans heeft had. Nu maakt het een goede kans, want een publiek, dat niet meer kan koopen wat het wil, is als- regel niet zoo kieskeurig. Momenteel is de vraag naar deze „Ersatz"-schoenen uiterst gering. Het artikel moet er nog inkomen. Ik voor mij aldus de heer van Keulen verwacht ech ter nietdat deze schoen zonder leergouden dagen zal beleven. Wanneer wij ze produceeren, dan beteekent dit ook niet meerdan dat wij haar een heel klein plaats- De dames-zomerschoen-zonder-leer; een nieuw probleem voor het schoenpoetsers-gilde je in onze schoenenfabricatie heb- der eerste in Nederland den „schoen zonder leer" in den handel brengt. De procuratiehouder van deze onderne ming de heer van Keulen vonden wij onmiddellijk bereid, iets te vertellen over dit nieuwe product. ..De kunstlederen schoen" zoo vertelde hii moet men op het oogenblik nog beschouwen als een experiment. Hoewel het idee niet nieuw is, zijn wij vroeger nooit tot het vervaar digen van zulk soort schoenen over ge gaan omdat de fabricatieprijs hooge- ligt. dan die van den gewonen schoen. Boven dien leek de gcheele onderneming ons te riskant. Nu het de vraag is. of ons eerstdaags nog leer zal worden verstrekt voor den nieuwen aanmaak v<an winterschoenen, leek het niet onverstandig de proef te nemen met dezen kunstlederen schoen. De prooven die wij met haar genomen hebben. leverden een betrekkelijk gun st ie resultaat op, zoodat wij er toe zijn overeegaan den kunstlederen zomer schoen in den handel te brengen". Welt? grondstoffen erin verwerkt zijn T ATEN wij nu eerst het product zelf eens bekijken. Voor ons op het een voudige bureau vin de directeurskamer staat een aantal damesschoenen uitge- 'ald. Het zijn zomerschoenen, dus op ben toegekend. Hoe zal dat tegen den winter moeten gaan DE materialen in dit nieuwste pro duct verwerkt lijken mii echter, zoo vervolgde de heer Van Keulen ons ge sprek onvoldoende voor de verwer king in de zoogenaamde winterschoe nen. Ik verwacht niet, dat er dan ook kunstledercn winterschoenen op de markt zullen verschijnen, zoolang de schoenfabrikanten nog maar een beetje leer kunnen krijgen ter verwerking in den oudcrwetschen degelijken winter- schoen. Zooals u begrepen zult hebben, maakt de kunstlefleren schoen dus alleen een kans als dames-zomer-schoen. „Voor den heerenschoen beteekent het mate riaal dus überhaupt niets", zoo besloot de heer Van Keulen ons onderhoud. i - J i s De kunstlederen schoen is heel mooi voor dames en dan nog alleen in den zomer Wat moet er van ons mannen terecht komen, wanneer eenmaal geen stukje leer meer te krijgen is? Blootsvoets naar onze kantoren, of ge wapend met onze huispantoffels? Laten wij er niet aan denken, tenslotte zijn er ook nog bergen winterschoenen. echt lede ren winter schoenen, in de magazijnen op gestapeld. Een overzicht van de werkzaamheden bij den bouw van de Hoornbrug te Rijswijk in den rijksweg Den Haag-Rotterdam ZWOLLE, 21 Juni. Gisteren heeft voor de Zwolsche rechtbank terecht gestaan de gewezen secreta ris van de gemeente Doornspijk, R. de V.t beschuldigd van verduiste ring ten nadeele van de gemeente, waarvan hij ruim twintig jaren se cretaris is geweest. Men zal zich nog wel herinneren hoeveel opschud ding deze kwestie teweeg heeft ge bracht, toen in Maart van het vori ge jaar bleek, dat zoowel de secre taris als de ontvanger der gemeente Doornspijk zich al jaren, ten nadee le der gemeente, die zij dienden, hadden bevoordeeld. De fraude liep in de honderdduizenden. Veertien dagen geleden heeft de ont vanger zich te verantwoorden gehad. Uit diens bekentenis en uit de verkla ringen van de getuigen kwam toen aan het licht, dat deze R. P. voornamelijk had gehandeld op instigatie van den secretaris. P., die een welgesteld land bouwer was, had zich destijds tot ont vanger. laten benoemen, hoewel hij van gemeente-administratie en boekhouden niet de minste notie had. De secretaris was clan ook degene, die in de praktijk het ambt van ontvanger uitoefende, en hij dacht daarbij niet in de laatste plaats aan zich zelf. De ontvanger werd in het geval gesleept, wel niet hcele- maal onkundig van de manipulaties van De V., maar toch voornamelijk, doordat hij niet tegen diens geraffi neerde practijken was opgewassen, zoo als ook nimmer eenige controle bleek te zijn geweest. De fiaude kwam aan het licht toen de heer U. de Vries zijn intrede als burgemeester te Doorn spijk had gedaan. Ruim vijftien maanden heeft het vooronderzoek geduurd, zij het, dat het werd vertraagd door de mobili satie van enkele deskundigen. Al dien tijd hebben de beide verdach ten in voorarrest doorgebracht. En kele weken geleden werd de gewe zen ontvanger tot anderhalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Thans eischte de officier van justitie tegen De V. 5 jaar gevangenisstraf. Tijdens het verhoor gaf De V. toe, dat. hij valschheid in geschrifte had ge pleegd in het kasboek der inkomsten der gemeente. Bij het vooronderzoek en tegenover de marechaussee had hij voorts de verduistering van eeli bedrag van 21.000 gulden toegegeven. Nu kon de president niet verder met hem ko men dan de bekentenis betreffende de verduistering \an bedragen tot een to taal van 10.000 gulden. Geruimen tijd heeft het verhoor gehandeld over een bedrag van lGOcOOO, dat zoek was en niet terecht gebracht is kunnen worden. Verd. ontkende dit geld in zijn zak te hebben gestoken. „Helaas", zeide de officier van justi tie, mr. J. C. van Hasselt, in zijn requi sitoir, i6 nooit gebleken waar dit geld gebleven is. Men kan verd. slechts ver oord eel en voor wat hem ten laste is ge legd. Alleen wat volkomen bewezen is bekent hij. Spreker meent, dat er alle reden is om aan te nemen, dat verd veel meer heeft bedreven dan hem ten laste, gelegd is kunnen worden. Ver rlachte is de hoofdpersoon geweest bij de knoeierijen te Doornspijk. Verdaehte's raadsman, mr. J. G. Nv- sineh te Zwolle, kwam op tegen de be wering van den officier, dat verd. zich zou hebben misdragen op een wijze als deze veronderstelt. Hij meent, dat de ontvanger, bij de gepleegde onregelma tigheden niet zoo dom is geweest als hij voorgeeft en verd. niet zoo uitgeslapen als de officier hem schildert. De V. heeft zijn heele leven lang in de schulden ge zeten, zegt pk, is kort. geleden gefail leerd en heeft nooit iet© verbrast. Maar die 1G0.000 zijn toch. nog weg, zegt de president hierop. Waar zijn die dan? Verd. Het ligt niet op mijn weg, dat te verklaren als ik het niet weet. Pres.: tot den verdediger: maar hij weet het wèl. De raadsman voert verder aan, dat de persoonlijke omstandigheden nim mer gunstig voor verd. zijn geweest. Hij heeft een gezin met 7 kinderen, waar van vier nog minderjarig zijn. Voor an deren stond hij steeds tot helpen klaar. PI. refereerde zich aan het oordeel van cle rechtbank, doch meent, dat er redenen zijn aan te wijzen om clemen tie te gebruiken. De uitspraak werd daarop bepaald op 27 Juni. Thans werklooze dienstplichtigen (met klein verlof) moeten zich onverwijld melden 's-GRAVENHAGE. 21 Juni. In ver band met de algemeene bekendmaking van den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht in zake het in werkelijken dienst blijven en het wederom oproepen van werklooze dienst plichtingen, wordt het volgende medegedeeld: Dienstplichtigen, die tot nu toe werk zaam waren in diensten of bedrijven, ten behoeve waarvan hun een mobili satie-vrijstelling van bepaalden tijdduur werd verleend en die in verband hier mede niet klein verlof werden gezon den, zijn verplicht zich te melden bij liun depot, indien zij thans uit die func tie ontslagen zijn en geen anderen loon- gevenden arbeid gevonden hebben, noch op andere wijze in eigen onderhoud kunnen voorzien, zoodat zij ten laste van de gemeenschap zouden komen. Zij dienen- zich daartoe onverwijld te ver voegen bij den burgemeester der ge- tneenle van inwoning, door wiens zorg zij gedirigeerd worden op de depots. Dienstplichtigen, die ingevolge een hun verleende mobilisatie-vrijstelling in het genot van groot verlof gesteld of gebleven zijn, doch voor ivie cle reden, op grond waarvan hun die vrijstelling verleend werd, thans een einde heeft genomen, behoeven, voor zoover niet nader anders wordt bepaald, geen ge volg meer te geven aan de lastgeving, gesteld in hun zakboekje. 's-GRAVENHAGE, 21 Juni. De voe dingsraad schrijft ons- De voeding is een der grondslagen van het menschelijk leven en het is dan ook zonder meer duidelijk, dat van groote be- teckenis moet worden geacht hoe de menscli zich voedt. Immers het gaat hier om het welzijn van het volk in al zijn ge ledingen. Ecu goed gevoed mcnschenge- slacht kan geestelijk en lichamelijk meer verrichten dan een generatie, aan welker voeding een minder nauwlettende zorg wordt besteed. Volksgezondheid en volks huishouding worden 'beide in sterke mate beïnvloed door de voedselvoorziening. Eigenlijk kan men zeggendat de belangen van deze beide voor ons maatschappelijk bestel zoo bij uitstek gewichtige factoren ineenvloeien. Voorlichting en vorming van de openbare meening op vocdingsgebied is daarom een arbeidsveld, dat dringend om ontginning roept. Deze roepstem laat zich met te meer klem hooren in een tijd als deze, waar in met de beschikbare le\ ensmiddelen zorgvuldig moet worden omgegaan en waarin het meer dan ooit geboden is cr naar te streven om het verkrijgbare zoodanig aan te w enden, dat een zoo groot mogelijk nut voor \olksgezond- hcid en volkshuishouding wordt be- rpikt. Waar het hier een zaak betreft, die slechts met krachtige medewer king van ons volk in zijn geheel vruchtdragend kan worden aangevat, heeft cle voedingsraad de taak op zich genomen om, door het verstrekken van in begrijpelijken vorm gestelde, doch wetenschappelijk verantwoorde merle- deelingen, dienaangaande voorlichting te geven. Dit zal langs verschillende wegen geschieden, waarbij ook gaarne van cle tusschenkomst van cle dagblad pers gebruik zal worden gemaakt. Deze voorlichtende taak strekt zich uit over een omvangrijk terrein, waar van de verschillende gedeelten stelsel matig aan een verkenning dienen te worden onderworpen. Onderwerpen van zeer ersrhoiden aard zullen al dus nader tot het publiek kunnen wor den gebracht. De plaats van het brood in onze voeding en cle waarde van den aardappel als volks voedsel leve ren in dit verband al dadelijk een tweetal belangrijke onderwerpen. Ook omtrent de wenschelijkheid van een aanvulling van het dage- lijksch menu door het gebruik van versch fruit, waartoe tomaten, rammenas en radijs eveneens mo gen worden gerekend, valt in ons land, met zijn groote productie op dit gebied, nog belangrijk voorlich tend werk te verrichten. De rol van groente in onze voeding vormt al evenzeer een gewichtig hoofd stuk. Twee èL drie ons groente op het bord is in ons land voor volwassenen geen overdreven portie. Niet minder dan cle hoeveelheid aardappelen en groente, die wij tot ons nemen, ver dient ook de bereidingswijze een nauw lettende beschouwing. Dan is er nog het vraagstuk van de melk en de eieren, waarbij al dadelijk mag wor den aangeteekend, dat de melk in cle voeding van den volwassene een nau welijks minder belangwekkende func tie kan vervullen dan in de kinder voeding. Wanneer eindelijk nog de plaats van het vleesch en dc visch in onze voeding wordt bezien, dan is met deze summiere opsomming wel genoegzaam duidelijk gemaakt, welk een uitgestrekt domein door de onder scheidene problemen der voeding wordt bestreken. In waarheid gaat het hier om cle aanvatfing van een bij uitstek natio nale taak: cle instandhouding en de verbetering van onze volkskracht. Er moet echter rekening mede wor den gehouden bij cle besprekingen, dat niet steeds aan nuttig en noodig ge achte vvonschen kan worden voldaan en door het op een gegeven oogpnblik ter beschikking staande voedsel ver schuivingen kunnen optreden. Dat daarbij ook vastgewortelde voe dingsgewoonten wel eens in het ge drang kunnen komen, zal zeker niet te vermijden zijn. Te bevorderen dat deze veranderingen zich zoodanig voltrek ken. dat wezenlijke schade wordt voor komen, en waar mogelijk betere ge bruiken worden ingevoerd ziedaar het doel, waarop de voorlichtende ar beid van den voedingsraad zich zal richten een taak, waarvoor stellig de belangstelling en de medewerking van heel ons volk mag worden inge roepen, waar het hier immers gaat om een naiionaal goed bij uitnemendheid: cle ongerepte handhaving en de ver sterking van geestelijke en lichamelij ke krachten, van cle grondslagen van ieder gezond volksbestel. U wilt ons het abonnements geld gireeren) voor het derde kwartaal? Mogen w(j LI dan een vriendelijk verzoek doen. Ontvangen wij Uwe giro na 1 Juli, dan zijn de kwitan ties reeds aan de bank gegevem en ontstaat de mogelijkheid van vergissingen. GIREERT ONS DUS NOG HEDEN, DAN HEBBEN WIJ DE OVERSCHRIJ VING NOG VOOR 1 JULI IN ONS BEZIT. Wilt U het even doen; dank U. Het bovenstaande geldt niet voor hen die ons per automati sche giro betalen. ADM. A.D. 's-GRAVENHAGE, 21 Juni. De toe. stand van het telefoonnet w^s, na het einde der oorlogshandelingen, zorgwek kend. Niet alleen was er veel schade aan cle locale netten en installaties, maar ook cle interlocale geleidingen waren voor een groot deel gestoord. De interlocale kabels hangen 11J. onder de verkeers. en spoor bruggen en voor zoover deze verwoest waren, en in vele gevallen ook elders, waren de kabelverbindingen verbroken. Thans, ruim 1 maand later is, dank zij den harden en voortvarenden arbeid der P.T.T.-dicnsten, het telefoonverkeer, op enkele uitzonderingen na, reeds weder in menig opzicht bevredigend. Wat cle lo cale kwestie betreft: allo telefoonnetten in Nederland ook met zekere beperkin gen, in Zeeuwsch Vlaanderen, zijn thans bereikbaar. Waar de rivierovergangen zijn verstoord, zijn thans overal door het water noodkabels gelegd. Het spreekt vanzelf, dat deze verbindingen in den re gel een geringer capaciteit hebben dan de later te leggen, definitieve kabels. De telefonische verkeerswegen zijn dus zeer versmald, en daarom kan het niet an ders of de aanvrager van een telefoon gesprek, vooral op langen afstand, moet veelal langer wachten. Dit wachten duurt echter op de meester verbindingen reeds belang rijk korter, dan nog voor enkele da gen het geval was. Daarbii komt, als gunstige factor.dat het automatische districts- en interdistrictsverkeer, dat uiteraard steeds zonder tijdverlies wordt afgewikkeld, thans vrijwel ge heel hersteld is. Ook de snelverkeers- verbinding tusschen Amsterdam en 's-Gravenhage kon weder in werking worden gesteld. In een minder gunstige positie verkeert daarentegen Rotterdam, waar do inter locale centrale ernstig werd beschadigd, zoodat het interlocale verkeer thans in een noodcentrale van kleine capaciteit onder weinig gunstige omstandigheden moet worden afgewikkeld. Is dus de toe stand over het geheel thans niet onbe vredigend, aan het snelle, bijna wacht- tijdlooze verkeer van vóór den oorlog is men nog geenszins toe. De voor-oorlog- sche toestand zal eerst weder kunnen worden bereikt, wanneer de herstelde nieuwe definitieve kabels de noodkabels zullen hebben vervangen. Dit zal uiter aard nog wel eenige maanden duren.- 's-GRAVENHAGE, 21 Juni. Naar reeds werd medegedeeld zal cle Hage- spraak der N.S.B. op Zaterdag 22 Juni a.s. om 4 uur n.m. op het terrein „De Goudsberg" te Lunteren worden gehou den. Een aantal extra-treinen uit cle groo te steden en omstreeks 400 autobussen uit dc kleinere plaatsen zullen de deelne mers naar Lunteren vervoeren, terwijl eveneens op eigen gelegenheid kan wor den gereisd. Onder de tegenwoordige omstandighe den wordt er op gerekend, dat men uit den wijden omtrek van Lunteren per rij wiel komt. Dit ten einde te vermijden, dat het normale treinverkeer wordt overbe last. Daartoe is gezorgd voor een ruime gelegenheid voor het stallen van rijwie len. De bijeenkomst is voor een ieder toe gankelijk. Het enorme verfraaide Hage- spraakterrein biedt plaats aan vele tien duizenden bezoekers. Toegangskaarten zijn nog verkrijgbaar aan de kringhuizen der N.S.B. en verder op het terrein. De Hagespraak zal wor den gewijd aan cle gevallenen voor het vaderland reden waarvoor den bezoe kers dringend wordt verzocht zoowel op reis als op het terrein, een daarmee, over eenstemmende ernst tc bewaren. Dc ver keersregeling ter plaatse is in handen van de gemeentepolitie van Ede onder leiding van hoofdcommissaris Hulsman. Verder verleenen marchaussée en Rijks- veldwacht, zooals gewoonlijk, hun mede werking. OUDE DAME OPGELICHT ARNHEM, 21 Juni. Voor het ge rechtshof heeft terechtgestaan A. S. S. -32 jaar, koopman te - Gravenhage, die met eenige anderen een 75-jarige dame te Arnhem voor een aanzienlijk bedrag heeft opgelicht. De overige veroordeel den hadden in bun vonnis berust. De advocaat-generaal mr. Héimans eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank te Arnhem, waarbij verdach te tot 2V2 iaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Uitspraak 27 Juni.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6