Uit het dagboek van een gelukkige vrouw uit mooi Amersfoort De Maansteen De moordzaak te Leidschendam Kooken of vuuK MYRA. HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET Waren er twee daders? PREDIKBEURTEN R.K. GODSDIENST OEFENINGEN KINDERHOEKJE WILLY PÉTILLON schrijft voor onze lezeressen over: Zondag 16 Juni Dinsdag 18 Juni Woensdag 19 Juni Vrijdag 21 Juni Vraag waf ge weten wilt RECEPTEN Weest zuinig met gas, water en electriciteit! A. A. HU$ME Jr. Ze BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 22 JUNI 1940 's-GRAVENHAGE, 21 Juni. In de zaak van den moord te Leidschen dam, waarin vanochtend de advo caat-generaal bij het Haagfrche Ge rechtshof. jhr. mr L. II. K. C. van Asch van Wijck, tegen den ver dachte R. A. levenslange gevange nisstraf heeft geeischt. conform aan het vonnis van de Rechtbank, heeft de verdediger, mr. J. H. Rolandus Hagedoorn, vanmiddag pleidooi ge houden. Spr. betoogt, dat hij zich niet aan het oordeel van het Hof zal referee- ren. De verdediger wijst er op, dat er in deze zaak een groot dubio is: één of twee daders. Hierover zal het in deze zaak moeten gaan. Dit heeft spr. met zijn cliënt diepgaand be sproken; dit eene punt echter heeft A. steeds volgehouden: er was nóg een dader. Het huren van een auto op 27 October mag niet als iets bijzonders gezien wor den; het huren geschiedde bij een adres, waar hij onder'eigen naam bekend was. Twee keer is hij bij don verkoopcr van het uniform geweest, dat doet men niet, als men niet herkend wil worden. Dit wijst op het systeem van de twee da ders. Den pleister had A. den morgen, waarop hij de auto huurde, reeds op het gezicht; dit was dus geen vermommine Ook het meenemen van zijn eigen plaid is geen aanwijzing voor voorbedachten rade. Spr. betwijfelde, of het niet-kennen van den achternaam van Arie wij6t op het niet-hestaan van dezen man. Wij weten niet. of A. inderdaad bij van der Horst geweest is, anderhalf jaar tevo ren. Er zijn heel wal hoeren, die kenne lijk veel rijker zijn dan van der Horst. Er is geen enkele aanwijzing, dat hij van der Horst zou opzoeken zonder dat iemand, die dezen hoer kende. A met hem in kennis had gesteld. Ilii had persé de opdracht om van der Horst mede te nemen. Van E6, die de eenige man it-, die dc auto volledig bekeken heeft, verklaar de. dat het leek. als of er een man on der het plaid lag. Was van Es maar nieuwsgieriger geweest. De houding van A was niet die van ieniand, die van plan is iemand een paar minuten later te vermoorden. De oplossing is. dat Arie, onder het, plaid vandaan gekomen is. en er op los geslagen heeft. Bij het naderen van van Velfièn is men weggereden en eerst op den Oost- vlietweg heeft Arie het slachtoffer, dat van de eerste verdooving bij kwam, afgeslacht. Toen is ook A. gewond geraakt aan de linkerhand, dit is alleen verklaarbaar alt een ander het mes hanteerde. In de tuniek zijn enkele sneden ge vonden, die volkomen onverklaarbaar zijn, als de drager het mes gehanteerd heeft. Van der Horst lag keurig netjes lang uit aan den kant van den weg. Het is onmogelijk, dat A. alleen dit lichaam van 295 pond aan den kant gelegd heeft. Als men aanneemt, dat van der Horst ruim 3000 gulden bij zich had, waar zijn dan de resteerende 2000 gulden gebleven? Kwam hem mis schien een portie van 2500 gulden toe en heeft hij 3400 gulden ontvan gen, doordat in het donker een briefje van 1000 gulden voor 100 gulden is aangezien? Bij de bominslag op 10 Mei in het Hui6 van Bewaring heeft R. A. zich. blijkens een mededeling van den direc teur, voorbeeldig gedrngen. Hij heeft al les gedaan om gewonden te helpen en heeft geen ontvluchtingspoging gedaan. Als er voorbedachte rade is, dan wij zen de feiten evengoed op een halsmis drijf als op diefstal. Overigens is de dood op klaarlichtcndag meer de dood van een waanzinnige in een vlaag, dan een dood met kalm overleg Het bewijs, dat A. alleen den man gedood heeft, acht. spr. niet geleverd. Voor medeplich tigheid is noodig, dat hij geweten heeft, dat een moordpartij zou plaats hebben. Men verhoede, dat iemand gestraft zal worden voor iets,dat hij niet gedaan heeft. Spr. legt het lot van A. vol ver trouwen in de handen van hel Hof. Na re- en dupliek werd de uitspraak vastgesteld op 1 Juli. VAN VARENS DIJ liet naderen van den zomer versie- ren de slootcn en bosschen zich met vele varenplanten. De vele vormen bij dc ontwikkeling van een varenblad zijn ware kunstwerken, vooral die van de Adelaar- varen. een zeer hooge fraaie varen waar van cr veel voorkomen in de bosschen langs Laan '14, richting de Hooge Klei en op onze Berg in de buurt bü de villa ,,Dc Wachter". Prachtige varens zijn ook de Mannetjes- varen en de Wijf lesvaren. De eerste forsch en groot en donker, dc tweede ook wel flink groot, maar sierlijk en lichter vun tint. Dc Wijfjesvaren komt hier veel meer voor dan dc Mannetlcsvaren. In niet ge ring aantal vindt men lioar langs de sloo- len van de zijwegen van den Heiligenber- gerweg. b.v. de Urselinestecg. in de Birkt. langs den Liendertsclicweg en de zijwegen van den Hoogeweg. De veeren zijn meestal meer dan een halven meter lang. Ze vormen tezamen een rnooien beker, doordat ze verspreid, in spi raalorde ontspringen uit het eind van den bijna verticaal groeienden wortelstok Het gedeelte van den aan de bovenzijde ge- groefden steel, dat niet bcbladerd is. neemt van een kwart tot de helft van de veer in beslag. Niet alle veeren dragen aan de achter zijde sporcndooslcshnoplcs, maar de vruchtbare en onvruchtbare veeren ver schillen slechts weinig in vorm. De sporen- doosjeshoopjes zijn langwerpig en smal en met een dekvliesje voorzien, dat aan zijn vrijen rand gewimperd is. De veeren van Athyrium Filix femina verwelken al tamelijk vroeg in den herfst in tegenstelling met die van de Mannetjes- varen, die nog lang groen blijven; dikwb'ls bezwijken deze pas in de vorstdagen van Februari. Dit kan men gedurende den win ter goed waarnemen in het beuken- en sparrenbosch tegenover Huize den Treek, waar een groot aantal Mannetlesvarens voorkomt. Zü verdient haar naam ten volle want de veeren zijn veel forscher dan die van de Wiiflcsvaren. De bladeren voelen ook ruwer en steviger aan en ze zijn donkergroen. Dc steel is zelden langer dan één vierde van de lengte van de ge- heele veer. Evenals die van de Wüflesva- ren ziin dc onderste zijvecrcn korter dan dc middelste, zoodat dc algcmccne omtrek van de veer spits-ovaal is. De sporcndoosjeshooples. die zich aan de achterzijde van de veeren bevinden, ziin rond en voorzien van eert dekvlicsic. dat er nlervormig uitziet, doordat het met één plooi is vastgehecht. Vandaar, dat men dit geslacht dan ook Niervaren noemt. De dikke vleczige wortelstok van de Manne tlcsvaren wordt wel gegeten en hü is ook bekend als wormverdrijvend geneesmiddel. F.n wanneer men in den Treek de Man netlcsvaren gaat bezichtigen dan vindt men daar ook de Stekelvaren, een algc mccne bosclivarcn. die lichtgroen is. Deze is van Manneticsvarcn te onder scheiden door de stckelpuntige tanden der blaadjes, maar ook doordat de onderste zijvecrcn meestal langer zijn dan de middelste, zoodat de bludomtrek in hoofd zaak driehoekig is, hetgeen nok een eigen schap is van de Adcluarsvaren. Waar deze van 30—100 cm. hooge va rens ongehinderd laar in laar uit kunnen groeien, vormen liaur halfvergane, doodc veeren. in verloop van langen tiid een dichten, bruinen boschhumus. waarin maar weinig andere planten kunnen groeien. Bij twijfel met welke soort men te doen heeft kan men liet onderste gedeelte der bladstelen doorsnijden. De figuren die dan te voorschijn komen vormen goede kenmerken. BH de Adelaarsvaren kan men dan op de doorsnede liet Oostcnrijkschc wapen, een dubbele Adelaar onderschei den, hij de Wijfjesvnrcn twee tegenover gestelde komma's en bii dc Manneticsvarcn een hoefijzer van punties. F.n nu gaan we met Sint Jan varenzaad zoeken, dat voor verschillende doeleinden bruikbaar is. d.w.z. het geluk van Uw leven hangt er van af. maar daarover een volgende maal. VIRIDIS ZONDAG 23 Juni St. Joriskerk 10 uur v.m. ds. Pannebukker. 6 uur n m. ds. Dónszelmann. Nieuwe Kerk 10 uur v.m ds. v. d. Berg. 6 uur n.m. ds. Blok. Emmakcrk 10 uur v.m ds. Gerritsen. 6 uur nam. dr. J. J Stam, van Rotterdam. Kapel ..Zon en Schild" 10 uur v.m. ds. Nauta. Rusthuis „De Lichtenberg" 3 uur n.m. ds Dönszelmann. Gasthuiskerk 10 uur v.m de heer v. d. Heide. Wjjkgcbouw Laurens Costerplein 10 uur v.m. Kinderkcrk. Gebouw „Het Sluisje" 10 uur v.m. Kinderkerk. Evang. Luth Kerk 10.30 uur v.m. ds. de Jongh Vrviz. Hervormden Foyer Amicitia 10.30 uur v.m. ds. Van Rossum. Remonstr. Gemeente 10.30 uur v.m. dr. R. Miedcma. Doopsgezinde Gemeente 10.30 uur v.m. ds. W. F. Golterman. Geref. Kerk (Zuidsingel) 10 uur v.ni. cand. J. v. Buurcn 5.30 uur v.m. ds B. Holwcrda. Geref. Kerjt (L. Vrouwestraat) - 10 uur v.m. ds. B. Holwcrda. 5.30 uur n.m. ds. S. J. Popma. Westerkerk 10 uur v m. ds. S. J. Popma. 5.30 uur v.m. cand. J. v. Buuren. Gebouw „Bethel" (Eemstraat) 10 uur kinderkerk. Vr\je Evangelische Gemeente Gebouw „Ebon Haözer" (Muurhuizen 9a) 10 uur v.m. en 5.30 n.m. ds G. Post, van Apeldoorn. Dinsdag 25 Juni, 8 uur n.m. ds. J. Enter, van Zeist. Geref. Kerk in Hersteld Verband 10 uur v.m en 5.30 uur n.m. ds. Herngrcen. Chr. Geref. Gemeente 10 uur v.nv en 5 30 uur n.m. ds J. Drenth. Vru'c Geref. Gemccnto (Muurhuizen 63) 9.30 uur v.m. cn 5.30 uur n.m. Godsdienst oefening- Geref Gemeente (Stoovestraat 11) 10 uur v.m. en 5-30 uur n-m. Godsdienst oefening. Vrijdag 28 Juni, 7 uur n.m. ds. R. Kok, van Vecnendaal. Oud Katholieke Kerk. 't Zand 13 10 uur v.m, H. Dienst. 6 30 uur n.m. Vesper. Vrije Katholieke Gemeente Geen dienst Leger des Ilcils (Havik 25) 10 uur Hcibgingsdienst, 7 uur n m. open. luchtsamcnkomst bü de Kei n.m 8 uur Verlossingssamenkomst. Christian Science Society Arn.hcmscheweg 7 10 uur Hollandsche dienst 11.15 English service. Onderwerp: „I? het Heelal, dc mcnsch inbegrepen. door atomische kracht ontwikkeld?" Nicasiusstraat 4 Evangelisatie-samenkomst 6.30 uur Amersfoortsche Bergkapcl Theosofische Loge 10.30 uur v.m. ds. P. B. Boendermaker, van Hilversum. Deutschcr Gnttcsdienst Gasthuiskerk Westsingel 47 Geen dienst. Jcziël Stoovestraat 14 Donderdag- en Zondagavond 8 uur Evange lisatie Zending N. Vetter. Vryz- Chr. Jeugddienst Doopsgez. Kerk Geen dienst. nOOGLAND 10 uur v.m. ds. Posthumus Meyjes. LEUSDEN 10 uur v m- ds Hofstede (Wüziging voorbehouden) Parochie v. d H- Franciscus Xaverius 't Zand 31 H.H. Missen om 6.30, 8 00. 9 15 en 10.45 uur gezongen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie O.L. Vrouwe Hemelvaart Langegraoht 36 H*H. Missen om 7 uur, 8 30 en 10.30 uur gezongen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie v. d H. Hcnricus P. Borstraat 41 H.H- Missen om 7 uur, 8.30 cn 10 uur ge zongen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie v. d H- Ansfridus Jacob Catalaan 28 H.H Missen om 7 en 8.30 uur. Hoogmis te 10.30 uur, 6 uur Lof. «n^piwwn aanzien van ~n 171. Vlug loopt de man naar 't ventje, dat daar kreunend ligt en zich niet kan verroeren. Hil trekt zijn jas uit en legt deze over de rotsblok, zoodat Peter prettiger ligt. Hij gaat hulp halenwant Peter schijnt zijn enkel gebroken te hebben. Hij wenkt naar de menschen bij 't tentje cn roept: Hier komen, ons gidsje heeft een ongeluk gehad. 172. Even daarna komen twee mannen int 't ziekenhuisje met een baar. waar ze Peter voorzichtig opleggen. Het vrouwtje loopt handenwringend achter de baar aan. De vriendelijke mijnheer loopt naast de baar om Peter moed in te spreken. Houdt moed. Peter, zegt ook My ra. die na tuurlijk ook mee naar 't ziekenhuis gaat. D EGEN tn den vroegen morgen. Niet de stortbui van Pijpcstclcn, maar dc ge stadige, miezige druilregen, die weinig lijkt cn je doornat maakt. Voor den ochtendlij ken tocht naar de konijnen, die letterlijk zitten te springen naar hun ontbijtis niets minder dan een regenjas noodig. De zwa re houten deur, die zoo veel als de slot poort van hun verblijf is gaal op zij cn overal worden wille snuffelende snuitjes door de tralies gestoken, de een nog onge duldiger dan dc ander. Vlug deel ik de eer ste rantsoenen uit, toch niet zoo vlug of er moet met ieders eigenaardighelen rekening worden gehouden. Daar is Hagnr, dip je gewoonlijk hot brood uit dc hand grist en er mee weg holt of ze een roofdier is in plaats van een limiedc konijn. En Cleo, de prin- sesselijke, die pertinent weigert te eten, als je niet eerst zacht hebt gestreeld over baar kopje, dat ze over den drem pel buigt en haar sneeuwige, zijden vacht. Ik leg even mijn wang tegen het smalle kopje, zeg een paar woordjes, dan begint zo tevreden haar maal. Bea trixde andere prinses is precies het tegenovergestelde. Ze is vinnig en wan trouwend en als zij maar een schaduw van ecu kans krijgt, bijt ze in je hand, als je haar voerbak je noemt om het te vullen. Ik heb haar nog niet lang. mis schien verandert ze nog. Met langst blijf ik dralen hij de moeder van het zestal, dat nu precies vijf weken oud is. De kleintjes zitten als goedgcdrilde kindertjes netjes op een rijtje, in af wachting van 4vat komen zal. De moe der cr achter. Wat ziet ze frêle cn toer tjes. net of de oogen veel grooter staan dan anders. Er is een robijnen gloed in. die me vaag verontrust. Ik buig me voorover in het hok; ze steekt vertrou welijk haar neusje vooruit. Dan krijg ik de schrik van mijn leven! Achter in het hok liggen groote dotten wol. die er cisteren niet waren cn uit die wol schiet pijlsnel iets zwarts omboog, valt weer npor. Er krioelt daar wat. Muizen! flitst door me heen. Nee. Géén muizen. F.cn nest pikzwarte, hulpclooze konijn tjes. in don nacht geboren... Het brengt pie van de wijs. Hoe kftn dat? Waar kómen ze vandaan? Er is maar èèn antwoord: tijdens de evacuatie zijn de hokken open geweest, hebben ze los geloopen in den tuin. Maar 't is wèl machtig. We zullen zien er het beste van te maken CP F.N dag uit d- stacl Naar Den Haag het dorado van de meeste vrou wen cn wat dat betreft niet van vrouwen alleen. Waarom houd ik toch niet van groote winkels en drukke stra ten en veel verkeer en modepoppen en „gesoigneerde verschijningen", wier schoonheid uit sprookjesachtig mooie doosjes en flacons komt! Waarom wil ik aileen naar het strand op stille grii ze herfstdagen of in den winter, als er een noordwester op de zeeweringen beukt, die net nog niet officieel genoeg storm is om publiek te trekken! Als ik al die dingen prettig kon vindon, als ik hunkerde naar een Zitje in een res taurant, dat om de een of andere on naspeurlijke reden en vogue is. als mijn verlangen uitging naar een robe van mai^on zus of een vos van maison zoo ja, dan zou ik het natuurlijk ook ..zalig" vinden. Maar als je daar nu niet om geeft! Als ie de straten alleen maar stoffig en druk en roezig vindt, als de boulevard met en zonder strand pyama's je niet hekoren kan. omdat je door al de menschen de zee niet kunt zien, als de huizenmassa's. die tot den zeekant zijn doorgedrongen je benau wen och, dan kan je maar een ding doen en vluchten. Blij zijn als ie weer de zuivere lucht inadpmt. die alleen de nabijheid van bosschen geven kan. als je al de heerlijke geuren ruikt van bloeiende rozen en kamperfoelie, van vlier en muurbloemen en frisch gras en verborgen kruiden! Dan zou je er gens midden in zoo'n stille laan je ar men willen uitibreiden en de heele we reld nnn ie hart drukken. De wereld in een schemeravond, als niemand je ziet om het gek te vinden! Ik zou niet meer in een stad kunnen wonén. Mis schien juist daarom zou het Lot wel eens van me kunnen vragen dat tooh te dopn. DE jasmijn bloeit! Vannacht in alle stilte zijn de knoppen opengebro ken en nu staan daar de heide oude struik:» in een bruidstooi van witte sterren, zoo prachtig, dat je het niet onder woorden kunt brengen. Je kunt er alleen maar stil naar staan te kijken. Zoo zuiver van vorm, zoo teerwit, zoo heerlijk mooi zijn de bloesems van de iasmijn. De geur stijgt je naar het hoofd Ze is als een wijn die "orjongl, die ia- ren dopt wegvluchten. Daar zijn bloe men, waarvan ik de geur niet meer ver dragen kan. Die van de jasmijn is niet anders dan verheugend, dan eindeloos liefelijk en slroplend zopt. Als ik een heel jong meisje was, zou ik me een bruidsboeket vvonsche» van jasmijn. VTü is dlancsle dae alweer voor- Ik kan nooil laten dat even te be denken. De langste dag. St. Jansnncht. De zonnewende. In vele landen wordt de St. Jansnacbt nog gevierd met veel ritueel, overgebleven uil heidensche tijden. Ze zullen wel zijn blijven leven, omdat de symboliek er van onsterfelijk is. Waarom gedenken wij den St. Jans nncht niet. met zijn wonderlijke magi sche bekoring? Waarom staan we niet even stil hij die keer, toch wel even be langrijk als hel voorbijgaan van den koristen dag? Zijn we er waarlijk te nuchter voor? Zegt het passceren van den langsten dag en den koristen nacht ons niet; anders dan dat het nu lang zamerhand moeilijker zal worden om onze verduisterings^liehten te vervul len en dat nu de electriciteitsrekcning wel hooger moét worden. Wij staan nu midden in den zomer En dan? Mevr. A M v. d. K. te A Hartelijk dank voor de toegezonden recepten. Daar u er waarschijnlijk prüs op stelt de histo rische knipsels te behouden, zend ik u die na gebruik gaarne terug. Aardappelsla met makreel Maak aardappelsla, zoo mogelijk vtn versch. gekookte aardappelen. Neem er bij voorkeur nieuwe voor. Ontdoe een gestoomde of gerookte makreel van het vel en alle graten en snijd er zoo veel van aan kleine stukjes als overeenkomt met de hoeveelheid aardappelen. Voeg nog wat olie en azijn toe en meng daar na de visch goed door de .lardnppctela. Deze wordt nog smakelijker al? men er wat in schijfjes gesneden radijsjes en een paar augurkjes door doet Bestrooi het geheel met wat fijngehakte peter selie. FEUUJLETON Door WILKIE COLLINS Nederlandsche bewerking van 3S) Het kan zijn dat u zich onder invloed van een tweede dosis opium, die plaats zult herinneren." „U verwacht iets. dat onmogelijk is", onderbrak ik. „De diamant bevindt zich in Londen". Hij scheen zeer verwonderd over deze mededeeling. „In Londen?" herhaalde hij. „Hoe is de steen uit het huis van lady Verindei in Londen terecht gekomen?" „Dat weet niemand." „U heeft hem zelf uit juffrouw Ver- inder's kamer crohnald Wie heeft hem u dan afhandig gemaakt?" „Ik heb niet het flauwste vermoeden." „Hoe weet u, dat de diamant in Lon den is?" Dezelfde vraag had ik mijnheer Bruff gesteld, (oen ik. na mijn terugkeer in Engeland, het onderzoek naar den Maan steen weer opvatte Ik caf dokter Jen nings nu hetzelfde antwoord, dat ik van den advocaat had eekregen Dit scheen hem echter niet te bevredigen „Met allen eerbied voor u en uw rechtskundigen adviseur", zei hij, „blijf ik bij mijn meening. Die berust welis waar slechts op een vermoeden, doch de uwe doet dat eveneens". Ik wachtte met gespannen aandacht, hoe hij zijn standpunt zou verdedigen. „Ik neem aan", vervolgde de dokter, ,dat de opium, die u er eerst toe heeft gebracht, het juweel weg te nemen uit veiligheidsoverwegingen, u vervolgens den steen ergens in uw kamer heeft doen verstoppen. U neemt aan, dat de Indiërs zich niet konden vergissen. Zij begaven zich naar het huis van mijn beer Luker dus de diamant moet in zijn bezit zijn geweest. Heeft u ecnig bewijs, dat de diamant naar Londen is gebracht? U heeft zelfs geen vermoeden hoe cn door vvien hij uit lady Verin dcr's huis is gehaald. U kunt evenmin bewijzen, dat de steen bij mijnheer Lu ker is heleend. Hij ontkent iets van den Maansteen af te weten en het bank en omschrijft den steen als een kost- liaar juweel. De Indiërs hebben aange nomen. dat mijnheer Luker loog en u denkt, dat de Indiërs zich niet om dpn tuin laten leiden. Ik kan hierop alleen zeggen, dat ik even goed gelijk kan hebben." „ïk kan hiertegen niets Inbrengen," caf ik toe. „Heeft u bezwaar, dat ik mijnheer Bruff schrijf en hem uw ziens wijze verklaar?" „Integendeel. Ik zal gaarne zijn oor deel vernemen. Maar laten wij terug- kecren tot ons onderwerp. U zult van nu af aan het rooken staken. Wij moe- ten nu uitmaken, hoe wij u in het mi lieu, waarin u verleden jaar verkeerde, kunnen terugbrengen." Iloe was dit mogelijk? Lady Verinder was overleden cn fusschen Rachel en mij wa* een onoverbrugbare kloof ont ■daan. Godfrey Ahlawhite was op reis. dus het was in één woord onmogelijk dezelfde menschen bij elkaar te bren gen, die een jaar geleden in het huis vertoefden. Deze mededeeling scheen dokter Jpnnings echter niet te veront rusten, daar hij er weinig waarde aan hechtte mij in het gezelschap van de zelfde personen te brengen. Hij oordeel de het daarentegen noodzakelijk voor het slagen van zijn experiment, dat ik dezelfde voorwerpen om mij heen zou zien. „Voor alles, moet u in dezelfde ka mer slapen, die op dezelfde wijze ge meubileerd moet zijn. De trap, de gan gen en juffrouw Verinder's kamer moe ten eveneens in denzelfden staat worden gebracht en de opoffering, die u zich wilt getroosten, door niet te rooken. zou vergeefsch zijn als wij niet de toe stemming van juffrouw Verinder kun nen verkrijgen om eventueel elders op geslagen meubels weer op hun oor spronkelijke plaats terug te brengen." „Wie moet haar om die toestemming vragen?" vroeg ik. „Zou u dat niet kunnen doen?" „Onmogelijk. No hetgeen er tusschen ons is voorgevallen naar aanleiding van den diamant, is dat uitgesloten." Dokter Jennings dacht eenigen tijd na en nam toen een besluit. „Dan zal ik aan juffrouw Verinder schrijven als u dat toestaat." „Wilt u haar schrijven over het voor stel, dat u mij heeft gedaan?" „Ja en over alles, wat wij vandaag hebben besproken." Het snree.kt vanzelf, dat ik zijn aan bod gretig aanvaardde. „Ik heb nog gelegenheid om mijn brief met de laatste post te verzenden," zei hij. op zijn horloge kijkende. „Ver- neet niet. uw sigaren weg te sluiten, wanneer u in het hotel terugkeert. Ik zal morgenochtend bii u aanloopen, om te informeeren, hoe u den nacht heeft doorgebracht." Ik stond op om afscheid te nemen en kon geen woorden vinden, om voldoen de uitdrukking te geven aan mijn waar deering. Het was toen de veertiende Juni. De gebeurtenissen van dc volgende tien da gen. die alle min of meer betrekking hebben op het experiment, waarvan ik bet middelpunt vormde, zijn genoteerd in het journaal, dat dokter Jennings hierover bijhield en dal hierna volgt. VIERDE DOCUMENT Uit het Journaal van dokter Ezra Jennings 181915 JuniIk heb vandaag aan juffrouw Vorinder geschreven. De brief werd langer dan ik van plan was. maar ik geloof dat ik haar alles duidelijk heb uitgelegd. Ik heb haar volkomen vrij gelaten. Als zij haar medewerking wil vcrleenen. doet zij dat uit vrijen wil 16 Juni Ik bracht vanmorgen een bezoek aan mijnheer Blake en vond hem op den divan uilgestrckt. waar hij zijn ontbijt nuttigde, bestaande uil een glas brandy en soda met een droge be schuit. ,,1-Ict begint al goed, zei hij. „Ik heb ellendig geslapen en heb totaal geen eetlust, net als cpn jaar geledon. toen ik ophield met rooken. Iloe eerder ik in conditie ben voor mijn tweede dosis laudanum, hoe prettiger ik het zal vinden". 17 JuniEen brief van juffrouw Verinder. Een heel hartelijk schrijven, dat mij direct voor haar innam. Zij doet geen poging, haar belangstelling in het ex periment te verbergen en zegt, door mijn brief van mijnheer Blake's on schuld overtuigd te zijn, en dat zij wat haar betreft, geen verder bewijs van mijn theorie noodig acht. Zij verwijt i.ich zelfs, dat zij niet zelf op het idee gekomen was, hierin dc oplossing van het raadsel te zoeken. Ik kan tus6chcn de regels door lezen, dat zij hem lief heeft cn alles wil doen om een gedaan onrecht te herstellen. Zij verzoekt mij ,.den brief niet aan mijpheer Franklin 'Blake ter inzage te geven, doch staat mij toe, hem te zeg gen, dat zij baar huis gaarne tot onze beschikking stelt. Zij heeft nog een ver zoek dat mij in verlegenheid brengt Niettegenstaande zij reeds aan mijn beer Botterredge geschreven heeft, dat hij mijn aanwijzingen moet volgen, vraagt zij mijn toestemming, om zelf bij het inrichten van haar kamer en daarna als getuige van het experiment tegenwoordig te mogen zijn. Ik vermoed, dat aan dezen wensch haar eerste verzoek ten grondslag ligt ei dat z'j hem zelf wil vertellen, dat zij aan zijn onschuld gelooft, voordat hij zich aan mijn proefnemingen onder werpt. hetgeen ik echter niet kan toe staan. daar hij door de opwinding, ver- r rzaakt door het weerzien en het her stel van hun goede verhouding wel eens geheel ongeschikt zou kunnen zijn voor het experiment. Twee uur. Ik ben net terug van r tièntenbczoek. De toestand van mijn heer Blake is onveranderd. Hij heeft slechte met tusschonpoozen geslapen, maar hij voelt zich minder vermoeid, daar hij gisteren na het diner heeft ge slapen, waarschijnlijk als gevolg van den rit, dien hij op mijn advies heeft gemaakt. Ik zal hem minder beweging in de buitenlucht moeten voorschrij ven. Hij mag zich niet te ziek en even min te goed voelen. Een kwestie van den gulden middenweg. Vijf uur Ik heb juffrouw Verinder mijn bezwaren uiteengezet en geochre- vcn dat zij het beste doet, als zij pas ii. den avond van het experiment in Yorkshire aankomt. Als zij den mid dagtrein uit Londen neemt, kan zij haar komst tot negen uur uitstellen en i' zal er dan voor zorgen, dat mijnheer Blake naar zijn slaapkamer is gegaan. Zij kan dan haar eigen kamer betrek ken. tot het tijd wordt de laudanum toe 1 dienen en daarna is er geen bezwaar als zij met ons getuige ia van het resul taat. Zij kan desgevvcnscht den volgen den morgen haar aan mij geschreven brief aan mijnheer Blake toonen, om hem te laten weten dat zij, reeds voor het bewijs van zijn onschuld geleverd was. hiervan de overtuiging bezat. Ik zal morgen naar mijnheer Bette- redge gaan. om hem de noodige instruc ties te geven, aangaande het in orde brengen van het huis. 18 Juni Mijnheer Blake had slecht geslapen en voelde zich erg vermoeid. Hij vertelde, dat hij een brief van mijnheer Bruff had ontvangen, waarin deze ui ling gaf aan zijn misnoegen over den weg, dien hij op mijn advies had ingeslagen, daar hierdoor verwachtin gen werden gewekt, die waarschijnlijk niet vervuld zouden worden. Hij zag er het nut niet van in. Ik vroeg hem of de advocaat het be wijs had kunnen leveren, dat de dia mant in Londen was. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7