3ï Oorlogsvondsten STADSNIEUWS Üqsunjda DE HANZE EXAMENS In Amersfoort terug St. Jansprocessie te Laren Burgerlijke Stand Crematie W. A. van den Bovenkamp UCCES A Tuin Geëvacueerden betuigen hun dank Het ongeval aan den Kleinen Koppel Een oude kwestie in den Soester Raad Nationale collecte VERKOOPINQEN Amersfoort Baarn Hamersveld Hoevelaken WILLY PÉTILLON schrijft voor onze lezeressen over: RECEPTEN 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 25 JUNI 1940 Algemeene ledenvergadering TN Nieuw Amsvorde vergaderde A gisteravond de R.K. Midden- standsvereeniging „De Hanze'' on der leiding van den heer L. A. A. van Hamersveld, die in zijn ope ningswoord opmerkte dat het lang geleden is dat een algemeene ver gadering bijeen is geweest. In weerwil van de moeilijkheden, die over ons land zijn gekomen is er toch reden tot dankbaarheid. Onze stad is gespaard gebleven van de gruwelen van den oorlog en voo zoover bekend, is er geen onzer leden voor het Vaderland gesneuveld. Wel hebben we door den dood verloren een onzer ijverige mede werkers, n.l. den oud-penningmeester den heer Verwer. Spreker prees den overledene voor zijn arbeid. Voor zijn zielerust werd een kort gebed gestort. Als eerste punt werd ter sprake ge bracht het Centraal Comité Midden standsoffer 1940. Door het Centraal Co mité was een circulaire gezonden aan de verschillende standsorganisaties met verzoek een offer te geven voor hen, die door den oorlog getroffen zijn. Gevraagd is om 1 pet. ie willen offeren van het goed dat voor den middenstander is ge spaard gebleven. De vakbonden hebben echter al bij dragen gevraagd voor de getroffenen van hun vakgroep. De zaak is ter spra ke gebracht in de F.A.M. Men kwam tot de conclusie dat ons geheele volk moet betalen voor de oorlogsschade en deze zaak in handen moet zijn van een groot landelijk Comité. Dan kan men zich ook niet afschuiven door te zeggen: Ik heb al daar of daar aan gegeven. Men prees wel het initiatief om bepaalde vakge- nooten hulp te bieden. Bijdrage Bor'gstellingsfonds Daarna werd ter sprake gebracht om een bijdrage te schenken aan het Borg stellingsfonds. De voorzitter zeide met klem dat het Borgstellingsfonds aan zeer vele menschen afdoende hulp heeft kunnen bieden. De aanvragen zijn van dien aard, dat versterking van de kas van het fonds gcwenscht is, temeer daar door een toezegging van den Minister elke 100, 500 wordt. In de F.A.M. is deze kwestie besproken en is besloten 1.— per lid bij te dragen. Dit komt voor De Hanze voor 140. Ook de vakafdeelingen heb ben toegezegd een bijdrage te zullen geven. Vastrechttarief P.U.E.M. Het F.A.M. bestuur heeft getracht verlaging van het vastrech t tarief te verkrijgen in verband met de verduis tering. Het bestuur heeft in Utrecht een en ander bepleit en men heeft nul op het request gekregen. De heer Ha mersveld merkte echter op dat door de P.U.E.M. op zeer goede gronden een verlaging van het vastrechttarief werd verworpen. De winkelsluiting Door de omstandigheden is men ge komen tot aan onderlinge vrijwillige afspraak sluiting om 7 uur in de weck en 9 uur op Zaterdagavond. In 'de F. A. M. is deze kwestie ter sprake ge bracht en men wilde aansturen op een wettelijke sluiting op deze uren. De Kamer van Koophandel te Utrecht drong aan op een vrijwillige sluiting en achterwege laten van overheidsbe- palingen in deze. Na een korte bespreking werd beslo ten 'dat „de Hanze" geen overheidsbe- palingen wenfecht. Na een geanimeerde rondvraag volg de sluiting. GEBOREN: Hendrika Jacoba, d. van H. de Vries en Geesje Hogevcen; Roelof, z. van Gerrit van de Kamp en Heintje Pothoven; Jan Evert, z. van Johannes Hcndrikus van de Grooterheen en Johanna Geurtje van den Hengel. Overleden: Anthonie Machielse, 75 jaar, «ohtg. van Gerarda Meyers; Wilhelmus Henricus Maria van Es, 10 maanden te Utrecht op 16-6.'40 overleden. DENK OM DE VERKEERS REGELS Wederom werden vele waarschuwin gen uitgedeeld aan personen die de ver keersregels niet in acht namen, terwijl enkele hardnekkigen bekeurd werden. PLOTSELINGE PAARDEN- DOOD Op d«n Ouden Soesterwepr kwam een paard, dat voor een militairen wagen ge spannen was, plotseling te vallen. Het bleef meteen dood. VRIJHEIDSDRANG Door de politie werd hier ter stede een 13-jarige jongen uit Hilversum aan gehouden, die zich aan het boven hem gestelde gezag onttrokken had. Hij is naar Hilversum teruggebracht. FRUIT. EN GROENTENVEILING Aardbeien 1326, kersen 1719, tomaten 1115, meloenen 3136, roodebessen 1315, snyboonen 1732, dubb- boonen 3337, sla 1017, spinazie 3—12, endyvie 58. wor telen 78, tuinbooncn 810, peulen 2032, doperwten 1420 aardappelen 68, seldery 610, peterselie 912, look 1120, kom. kommers 48, postelein 39. bieten 3037. bloemkool 611, öpitskool 56, rabarber 16—17. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pesie's bad bedroeg hedenmorgen 74 gr. F. 23 gr. C, VELEN waren Maandagmiddag naar Westeryeld gekomen om de laatste eer te bewijzen aan wijlen den heer W. A. van den Bovenkamp, in leven apo theker alhier, wiens stoffelijk overschot in het crematorium werd verascht. Namens liet Maatschappij-ziekenfonds, waarvan de ontslapene jarenlang voor zitter is geweest, was aanwezig het be stuurslid, de heer F. J. Herman, admini strateur. Bestuur, directrice en leeraren van de Amcrsfoortsche Industrie- en Huishoudschool, aan welke instelling de heer Van den Bovenkamp ongeveer een kwart eeuw als lecraar was ver bonden, waren vertegenwoordigd door mej. J. H. C. Smit. Verder waren er de heeren dr. P. K. Drossaart Lulofs, oud- directeur van de Amstcrdamschc Chi- ninefabriek en ovid-leeraar aan de H.B.S. alhier, dr. H. W. Schrcuder, rustend arts, S. B. van Delden. J. van Vollenhoven, Bern. A. L. Jansen, II. Tillema, P. Zwart \V. F. Caron, inspecteur der belastingen in Den Haag, J. Valkhoff e.a. In de kleine aula voerde eerst kolonel L. Prey het woord. Iiij zeide, dat met den heer Van den Bovenkamp een goed mensch was heengegaan, niet alleen goed voor zijn naaste omgeving, maar ook voor anderen. Van hem kan ge tuigd worden, dat hij geen vijanden had. Hij heeft steeds ijverig gewerkt en hij diende niet alleen eigen belang, maar ook dat van velen in de stad, waar hij vrijwel zijn geheele leven gewoond heeft en die hij zoo lief had. TaL van functies heeft hij bekleed en het had spreker wel eens pijnlijk getroffen, dat hij niet die erkentelijkheid heeft mogen ondervinden, waarop hij recht had ge had. Kenmerkend voor zijn persoonlijk heid was zijn onverstoorbare humor, welke hem in staat stelde, altijd, ook in moeilijke omstandigheden, de lichtzijde der dingen te zien. In elk gezelschap was hij ook daardoor een graag geziene gast. Hii is helaas te vroeg heengegaan, maar zijn vrienden zullen hem niet ver geten. Mej. C. H. van de Kamp, de assistente van den heer Van den Bovenkamp, sprak vervolgens diep gevoelde woorden van dank voor alles, wat deze voor haar is geweest. Hij was niet alleen onze pa troon, onze chef, maar bovenal onze vaderlijke vriend. Wij noemden hem al tijd onze beste haas. Altijd stond hij anderen met hulp en raad terzijde. Mo ge God zijn ziel in Zijn vrede opnemen, zoo besloot mej. Van de Kamp. Nadat een broer van den ontslapene een persoonlijk afscheidswoord had ge sproken, dankte de heer F. J. Herman den overledene voor hetgeen deze in de afgeloopen fa ren had gedaan voor het Maatschappij-ziekenfonds en voor de vaderlijke vriendschap welke hij voor de jongeren koesterde. Zii zullen in het bijzonder de humor herinneren, welke hem zelfs in moeilijke Tijden nooit ver liet. VC Nadat nog de heer W. F. Caron uit Den Haag de gevoelens van warme vriendschap had vertolkt, welke hem met den heer Van den Bovenkamp had den verbonden, dankte de zoon van den ontslapene voor de laatste, eer, aan zijn vader bewezen. De organist speelde het kerklied ..Abide with me" en bii het dalen van de kist de. Litaney van Schubert: „Ruh 'n in Friedcn, alle Seelen." Bij de vele bloemstukken was o.a. een krans als laatstcn groet van de Amers- foortsche apothekers. Aan dc Rijkskweekschool voor ondorwyzer (es) in de Hcerenstraat slaagden voor het examen Nuttige Handwerken L.O. de dames: H. Bos, Amersfoort: G- Gorter, Soest; M. dc Groot, Zeist; C. den Hartog, Amersfoort; G. Hetebry, Hardcrwyk. By het 5 Juni te Utrecht door ihet Cen traal Bureau Instituut Pont gehouden stenp. grafie.examen slaagden voor: Kantoorstenograaf Nederlandsch: Mej. R. Batenburg, mej. D- A. v. d. Bent, mej. P. Bruyn, Jkvr. H. H. J. v. Heemstra, mej. J. Jongerius, de heer M- Jonker, mej. M. Smit, mej. Th. Sonnenberg. mej. J. van Sonnsbeek en mej. A. P. Wessels. Kantoorstenograaf Duitsch: Mej. R. Baake. By bet op 6 Juni door het C-entraal Bu reau Instituut Pont alhier gehouden machi- nesdhryfexamen slaagden voor Snelheidsdiploma:.' Mej. J. C. Burmeister, mej. A. Kouwen- hoven, mej. H. de Vries, mej. C. Weevers en mej. A. P. Wessels. Practykdiploma: Mej. H. E. Assink, mej. A. Beerents, mej M- Braam, mej. P. Bruyn, mej. W. v. d. Biezcnbosoh, mej. M. de Roder, mej. D. van Silfhout, mej. D. Stuurman, mej. M. Smit, mej. M. Verhoeven, mej. J. Verwoerd en de heer J. Wamsteekcr. Vaardigheidsdiploma: Mej. I. Struykenkamp en de heeren H. v. d. Berg, A. H. Bouwmeester, J. Keppel en B. A- van Ruyven, IN DEN DE ZORG VOOR DEN WINTER Wie een deel van zijn tuin productief heelt gemaaktzal er zoo lang mogelijk van willen oogsten, en zoo beginnen we nu reeds aan de wintergroente te denken Wanneer We nog spruit kool willen aan planten. moeten we dat zeker deze weck nog doen, zaaien is niet meer mogelijk, dit moest half April al geschieden, maar wc kunnen de koolplantjes koopen en ze thans zoo. gauw mogelijk uitzettenWant we moeten bij het telen van spruitjes er aan denken dat zicli eerst flinke planten dienen te ontwikkelen voor de spruitjes gaan groeien, en daarom mag niet te laat geplant worden. Bekende aanbevelenswaardige soorten zijn: Echte Brcdaschc. Hooge Westland- sche of Liersche. We nemen de onderlinge afstanden 60 X 60 cM. Ook koolraap komt thans aan dc beurt die we vanaf half Juni tot begin Juli kun nen ultplanten, waarbij wc de bladeren Hink inkorten, wat we bij dc koolsoorten 'tooit toepassen. Wc kunnen de planten vrij dicht bii clkuur zetten, een afstand van 40 X 40 zal meestal wel voldoende zijn. Vanaf half October kunnen we oog sten en voor wintergebruik koolrapen in droog zand bewaren in den kelder of schuur. Dc meest bekende soorten zijn wel: Groote blauwkop. Engelsche en Frie- sche gele blauwkop. Boerenkool is bijzonder geschikt voor natcelt. zoodat zij in de plaats kan komen van vroege tuinbooncn. doperwten of aard appelen. We kunnen eind Juni de kool plantjes uitplanten, maar het is ook mo gelijk thans nog te zaaien tot begin Juli. In ieder geval moeten de plantjes begin Augustus wel uit geplant zijn. hoe later geplant hoe minder groot de afstand tus schen de planten behoeft te zijn, 40 cM- is dan voldoende. Met vroeg uitplanten. bereikt men wel het ontstaan van zware plantenmaar de onderste bladeren wor den stug. Een uitstekend soort is de half- hooge lijn gekrulde. Wanneer we de kool gaan uitplanten moeten wc er op letten of de wortels verdikkingen vertoonen. en als dat het geval is moeten dergelijke plantjes vernietigd worden, verder zullen we weinig moeite hebben met onze boe renkool. al prefereert zij een zwaren vochthoudendcn grond. Tweeduizend stadgenooten, die tij dens de oorlogsdagen in Nieuwe Nie- dorp ondergebracht waren, hebben als dank voor de ondervonden goede zor gen een bedrag van 400.— bijeenge bracht. Deze som zal in overleg met het ge meentebestuur,, besteed worden voor 'het aanbrengen van een electrische klok in den raadhuistoren der gemeente. Het 5e, 16e en 21e regiment infanterie weer thuis AMERSFOORT, 25 Juni. Gistermid dag zijn het 5e, 16e en 21e regiment infanterie weer in hun garnizoensstad teruggekeerd. Te ruim 4 uur rolde een lange, trein liet station binnen. Hierin bevonden zich de manschappen van het 5e en 16e regiment infanterie onder lei ding van 'hun commandant majoor J. R. v. d. Drift. Gepakt en gezakt verlieten de jongens den trein, welke hen van Alkmaar naar Amersfoort had vervoerd. Op het perron waren vele familieleden ter begroeting aanwezig. Op het stationsplein stond een aantal wagens gereed om de bagage te vervoe ren. De manschappen begaven zich naar de kampementen „Oud Leusden" en „Waterloo". Om halfzes kwam het 21e regiment infanterie op het emplacement aan den Soesterivcg aan. Vandaar vertrok het regiment naar het barakkenkamp „Wa terloo" op de Leusdcrhcide. VP ANDF.LSPORl WANDELMARSCHEN HET LEUSDERKWARTIER Zaterdag 13 en Zon da# 14 Juli orga niseert de vvandelsportvereeniging „Het Leusderkwartier" ter gelegenheid van het tweede lustrum der speeltuinver- eeniging een wandclmarsch over 30 K.M. en een jeugdmarsch over 18 K.M. De start vindt plaats bij den Speeltuin Ampères t raat. Duitsche troepen, die Parijs doortrekken, marcheeren langs de Are de Triomphe Duilsche officieren werpen van de Are dc Triomphe een blik op hoofdstad van Parijs, waar het machtige bouwwerk hoog boven uitsteekt. De rechtbank wees heden vonnis in de zaak legen den overwcgvyachter der Ned. Spoorwegen, dienst doende aan den Kleinen Koppel te Amersfoort, die op 6 December van het vorig jaar ver zuimde dc hoornen te sluiten, waardoor twee vrachtwagens door een passccren- den trein werden gegrepen. De bestuur der van oen der wagens kwam daarbij om het leven. Wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld eischte veertien dagen geleden de Officier van Justitie tegen verdachte een geldboete van 100. De rechtbank, thans vonnis wijzende, veroordeelde verdachte tot 25.subs. 10 dagen hechtenis. OMTREK LAREN, 24 Juni. Begunstigd door een fraai zomerweer is heden weder de aloude St. Jansprocessie te Laren in liet Gooi uitgetrokken. Évenals andere jaren was het oudste pittoreske Gooi- sche dorp geheel versierd, terwijl van de torens der St. Jansbasiliek en ook van vele particuliere woningen de pau selijke kleuren wapperden. In tegenstel ling met de oude traditie, waren ditmaal de fraaie en overdadig versierde eerbo gen niet geplaatst ter voorkoming van stagnatie in het verkeer. De wegen, waarlangs de processie trok, van en naar bet St. Janskerkhof, dat gelegen is tusschen Laren en Hil versum, waren aan weerszijden versierd met witte masten waaraan wimpels in witrgele rood-witte en paarse kleuren, terwijl daartusschen sparreboompjes waren geplaatst. Ook in de huizen van talrijke particulieren waren, versierin gen, de een nog fraaier dan den ander, aangebracht rondom de beeltenis van St. Joannes den Dooper. Om negen uur werd in de' St. Jans basiliek. die tot in de uiterste hoeken gevuld was. een plechtige hpogmis op gedragen. Om elf uur begonnén de klok ken te luiden en trok de processie vanaf het kerkplein uit. Inmiddels waren tal van pelgrims van heinde en verre, te voet en per fiets, per tram en autobus garriveerd. zoodat Laren weer bet oude beelrl van een drukken St. Jansdag bood. Op het St. Janskerkhof werd de predi katie gehouden door den zeereerw. heer A. IT. Elschot, pastoor te Hilversum, die in gloedvolle woorden den lof van het H. Sacrament des altaars bezong. Op den terugweg werd het Allerheiligste gedragen door mgr. Th. Huurdeman, terwijl na de processie het Allerheiligste werd uitgesteld op de loggia der basi liek. Een plechtig moment was het, toen mgr. Huurdeman, vanaf de loggia, on der doodsche stilte den geknielde com pacte msasa, en onder tromgeroffel en bazuingeschal, den zegen met het Al lerheiligste gaf. De LarenSühe bevolking zong tot 6lot het Te Drum en het aloude lied van St. Joan. De feestdag werd besloten met een plechtig lof. 's avonds om halfzes in do St. Jansbasiliek, die eveneens op fraaie en artistieke wijze versierd was en waarin een zoon der parochie, de wel- eerw. pater Caspar van den Bergh, O. Carm. uit Zenderen, de feestpredika tie hield. SOEST. Een oude kwestie zal in de Raadsvergadering worden behandeld. De heer .1. Olijslager alhier heeft tegen de gemeente een proces aanhangig ge maakt op grond van het feit dat toen O. met den herbouw van zijn in 1923 afge brande woning aanving, bleek dat het le Heeserlaantje achter zijn woning om werd aangelegd, terwijl O. voor dezen aanleg grond had afgestaan. Voorts zou hij schade hebben geleden, omdat de gemeente het le Heeserlaantje niet voltooid had, zulks in strijd met een door O. beweerde wederkcerige overeen, komst. De schade-eisch beloopt totaal ƒ5.360 en een dwangsom van 50,per week, voor iedere week dat de gemeente in ge breke zou blijven den weg te voltooien, een en ander voorts met veroordeeling van de gemeente in de kosten dezer pro cedure. Overwegende, dat uit een rechtskundig advies van jhr. mr. K. J. Schoror te Utrecht, blijkt dat dc vorderingen van eischer niet op kunnen gaan, vragen B. en W. machtiging zich in rechten te ver weren. Te Hoevelaken werd de Nationale Col lecte reeds f.1. Zaterdag gehouden. De opbrengst was zeer bevredigend, in totaal werd een bedrag van 1063.60 bij eengebracht. Een collecte langs de huizen bracht 6S3.60 op. terwijl aan girobijdragen nog 380.ontvangen werd. 27 Juni. Verkooping door not. Knop pers van een woonhuis a.d. Tollenslaan 9 en een blok van drie woonhuizen a.d. Soestcrweg nos. 98, 100 en'102 in Con cordia. 8 uur n.m. 28 Juni. Verkooping van een boeren hofstede gelegen tusschen den Dorre- steinscheweg en den spoorweg Amers foortKestcrcn en een perceel bouw land, een woning, en een dubbel woon huis te Hoogland gelegen aan de Koek Boersteeg of Niemvesteeg door not. Knoppers in Concordia aan de Lange- straat. 11 uur v.m. 31 Juli. Verkooping van een inboe del door not. Knoppers ten sterfhuize van wijlen mevr. de Wed. C. Th. Kamp, Arnhemschestraat 28. 9.30 uur v.m. 26 Juni. Verkooping van het huls met tuin „Hoogerlust", aan de Pen straat 67 door notaris A. Römer in het hotel „Het Kasteel van Antwerpen" aan de Laanstraat 59 8 uur n.m. 26 Juni. Veiling van diverse roeren de goederen aan de Nic. Beetslaan 27 door not. mr. A. E. Schouten. 10 uur voorm. 3 Juli. Verkooping van de boerderij „Het Smousche Land" door not. te Leu ken in het „Ros Bayart. 11 uur v.m. Grand.Théètre. Van Vrydag 21 Juni t.m. Donderdag 27 Juni vertooning van dc film „Fifth Avenue Girl". Voorstellingen: Zondag 1.45, 400, 6.15 en 8.30 uur doorloopend. Andoro dagen 8 uur. Zaterdags 6 en 8.15 uur. Zater dag- en Woensdagmiddag 2.30 uur matlnde. CITY-THEATER. Van Maandag 24 Jun! t.m. Donderdag 27 Juni vertooning van de film „Verbannen". Voorstellingen: Zondag 1.45, 400, 6.15 en 8.30 uur doorloopend. Andere dagen 8 uur. Zaterdag 6.15 en 8 uur doorloo pend. Zaterdag, en Woensdagmiddag 2.30 unr matinée. REMBRANDT-THEATER. Vertooning van „De roos van de Rto Gran" en „Do jonge politieheld". OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9., BELLAMY-BIBLIOTHEEK (kosteloos), Appelweg 6. MUSEUM FLEHITE, Westaingel. - Geopend dagelyks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag, 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang) jfERHUIS, Korte Beekstraat 4. Voor alle meisjes iederon avond geopend, dea Zondags van 2 uur. GILDEHUIS A.K.G. Voorjaarstentoonstel» ling. 4 Juli. Verkooping van 11 perceelen grond nabij den Rijksstraatweg door no taris Knoppers in het koffiehuis van den heer J. M. Fontein. 11 uur v.m. HET BAARNSCH LYCEUM Afdeeling H.B.S.-A. Geëxamineerd 21 candidaten. Geslaagd de dames: H. B. Boude wijn, W. Bronsveld, A. M. Ch. Is raël, A. J. Molenkamp, C. J. de Muinck Keizer, L. F. Stierhout, D. W. Tegelberg, C. Vor der Hake, H. Vunderink. P. van der Zee; de heeren A. D. Bakker, jhr. A. W. van den Brandeler, P. Doorne kamp, J. C. van Es, E. H. van Kempen, VV. van der Leek, R. R. P. van der Mark, F. van der Meer. G. Roosendaal, J. van Silfhout. fp ENIGE lezeressen waren zoo vriende- lijk onmiddellijk te antwoord op mijn noodkreet om het recept van de aardap peltaart, die in den wereldoorlog zoo vaak een vervulling is gebleken en een vul ling voor zorgvolle huismoeders en hongerige magen. Ook kreeg ik nog an dere recepten, die dienst kunnen doen om het tekort aan te vullen, dat er vaak aan den disch zal ontstaan, nu we niet al tijd kunnen zooals we graag zouden willen. Ik laat ze hier alle volgen, dan kan leder een keuze doen en het recept nemen, dat haar het beste lijkt. Daar is dan eerst de aardappeltaart of aardappelcake. le manier: Een pond oude aardappelen, twee theekopjes rauwe gemalen rijst of gort. Twee theekopjes witte suiker (waar schijnlijk gedeeltelijk wel to vervangen door een zoetmiddel) een half ons na tuurboter, een ei, wat citroen- of aman delolie of als die niet te krijgen is wat laurierkerswater. Dit dient alleen voor het smaakje, dus men moet er slechts zeer weinig van gebruiken. De aardappelen worden gaar gekookt zonder zout. Hierbij worden de overige ingrediënten gevoegd, het laatst het smaakje. Het deeg wordt in een met boter bestreken en met paneermeel be strooiden vorm gedaan en in een mati gen oven gaar en bruin gebakken. Dit recept is, naar verzekerd wordt in den oorlog van '14'18 beproefd en zeer smakelijk bevonden. 2e manier: Een pond gekookte aardappelen, een ons suiker, oen eetlepel meel, griesmeel of gemalen rijst; een rol amandelpers, een derde fleschjc citroenessence. Men kan om het deeg nog smake lijker te maken een ei en wat krenten en rozijnen toevoegen. Het ei wordt geklopt met een deel van de suiker en geleidelijk worden alle andere ingrediënten er flink door geroerd. Hel laatst de krenten en rozij nen. Het deeg wordt in een blikken vorm in matigen oven gebakken. Steek er een naald in om te zien of het gaar ;s. De naald moet er droog uitkomen. 3e manier: Zes ons koude gekookte aardappelen worden fijn gewreven en met een eierdooier vermengd. Voeg er twee ons suiker bij (of gedeeltelijk een zoetmid del) en roer tot alles goed vermengd is. Hoe meer men roert en klopt, hoe soe peler het deeg wordt. Na tien minuten roeren wordt het stijf geklopte eiwit er door geroerd. Vul nu een vorm, die flink niet boter bestreken is en met pa neermeel gestrooid, met het deeg tot even onder den rand en bak de cake een uur in een matigen oven. 4e manier: 250 gr. koude aardappelen, 150 gr. suiker, 20 gram maizena of tapioca- meel, twee eieren, twee lepels mefk. De eierdooiers uitroeren met de sui- (icr, het meel, de melk, de fijnge maakte aardappelen en het laat6t het stijfgeklopte eiwit goed dooreen roeren. Een taartvorm met boter bestrijken en met meel bestrooien. De massa in den vorm doen en ongeveer twintig minu ten in dén oven bakken. Deze t—»ri is precies cake, vooral, als ze warm is. Daar was zelfs nog een vijfde ma nier, doch het recept stamde blijkbaar uil den zeer goeden en zeer ouden tijd, toen er nog kwistig met. eieren omge sprongen kon worden. Het recept vroeg namelijk niet minder dan zestien eieren! In deze dagen leek het wat bui tensporig om over zulke hoeveelheden zelfs maar te spréken. EEN fijner recept, dat in deze dagen ook nuttige diensten kan doen is dat van de Pérette, eveneens ingezon den door een belangstellende lezeres. Het lijkt op de Evenveel, alleen wordt cr aardappelmeel voor gebruikt in laats van bloem en dat heeft, nu ook de bloem gerantsoeneerd is, zijn voordeel. Voor deze cake worden 250 gr. aardap pelmeel, evenveel suiker (iets minder kan ook) en evenveel boter met drio eierdooiers lang en terdege dooreenge- kneed. Tenslotte wordt het tot schuim geiklopte wit er zoo luchtig mogelijk doorgewerkt. In een taart- of cakevorm, die met boter bestreken en met ge stampte beschuit bestrooid i6, bakt men het deeg ruim een uur in een zachten oven. Tenslotte voor hongerige magen, die iets stevigs verlangen de „leinenwe- ber". Een ons vet rookspek in dunne plak jes snijden en den bodem van dc kocke- pan er mee beleggen en zachtjes laten bakken. Snipper hierop eenige koude aardappelen, zoodat het spek bedekt is en laat ze met. het spek bruin worden. Mank intusschen een beslagje van on geveer een kopje meel, een kopje melk, een ei en wat zout. Giet dat uit over de aardappelen en het spek. Men krijgt nu een soort dikke pannckoek. Keer ze om en bak ook de tweede zijde mooi bruin. Tenslotte maakte een lezeres ons op merkzaam, dat het water, dat gebruikt wordt om pas gekookte melk, vlaas, puddingen, vruchtensausen en dergelij ke af te koelen, door de heete pan flink warm wordt, zoodat het zonder na ver warmen voor verschillende doeleinden gebruikt kan worden. Gemengde vruchten op brandewijn Neem een groote glazen stopflesch en doe hierin aardbeien, kersen, misschien een rest vruchten in blik en alle verde re vruchten, die men hij dc hand heeft. Voeg er witte kandijsuiker bij, ongeveer de helft van het gewicht aan vruchten. Telkens als men vruchten heeft, die er voor geschikt zijn. doet men ze in de flesch, steeds zorg dragende, dat alles door de brandewijn bedekt is. Reeds na drie weken kan men er van gebruiken. Blijf steeds aanvullen met vruchten en brandewijn en zoo veel suiker als noo dig is. Nu de vruchtentijd weer aankomt fs zulk een flesch een nrettig bezit. Uiter aard zijn deze vruchten geen kinder drank, maar hij gebrek aan de namid dagthee zal menige gastvrouw graag iets bijzonders hebben om aan te bie den.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5