Het droevig geval der verwisselde kinderen GIREERT U ONS NOG HEDEN? De Maansteen Verklaring der pleegzusters De Bredasche vluchtelingen MYRA. HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET Getuigenverhoor in kort geding voor de Haagsche rechtbank ALLE DUIVEN MOETEN BINNEN BLIJVEN KINDERHOEKJE De dood van luit.-kol. J. L. Mussert „VOORTGAANDE" SCHOTËRMAN'S per kruik f 3.25 OUDE,..GENE VER bij 6 kr. a f 3,= F1TTTR A bij 12 kr. a f 2.85 JL JC\xjk LJtr.str. 17 Tel. f iEETH Ao 1878 Het stedentournooi Radio-Programma's NIEUWSBERICHTEN: A. A. HUMME Jr. 2e BLAD PAG 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 25 JUNI 1940 's-GRAVENMAGE. 2i Juni. - Van middag had het getuigenverhoor plaats in het kort geding tusschen de families S en van der \Y. vooi den president van de Haagsche rechtbank mr. A. S. Rueh. over de vraag,, aan die het kind behoort dat de laatste familie thans bezit Zooals men zich herinneren zal, heeft eerstgenoemde familie een eisch tot afgifte gesteld van het kind, dat de familie van der \Y. thans bezit en als het liare be schouwt. Mevrouw S. is overtuigd, dat dit jongetje baar toebehoort Dp onzekerheid over de afkomst van het kind is een gevolg van de verwar ring die in den ochtend van 10 Mei ont stond, toen in de kraamvrouwenkliniek Huize Bethlehem" op den boek van de Casuo rist raat en de Princessegracht een bom insloeg Mevrouw S. beeft echter een kind waarvan zij overtuigd is, dat bot liet hare was, aan een helper door hei» raam aangereikt. Deze heeft lift naar den schuilkelder van de Eerste Nederlandsehe Levensverzekering Maat schappij gebracht. Zij heeft het kind niet meer tri ugtrevonden en heeft de politie in den arm genomen. Deze maakie met haar een rondgang langs alle oud-patientcn. die daarvoor in aan merking kwamen en in het kind, dat bij mevrouw van der \V werd aangetrof fen, herkende zu haar kindje. Mevrouw van der W. heeft echter verklaard, het kind in den schuilkelder van een ge heel ander huis aan de Princessegracht teruggekregen te hebben. Daar de zaak ter terechtzitting op 15 Juni niet zeer duiddijk was en de fa milie van fier YY'. bovendien het rapport van de politie op enkele punten be streed, gelastte de president een enquê te, die heden plaats had. Welke schuilkelder? Uit het verhoor van den agent-recher cheur van politie, die het onderzoek in handen heeft gehad, bleek, dat de mo gelijkheid beslaat, dat mevrouw van der W. indprdaad niet in den schuilkelder van de Eerste Nederlandsche is geweest. Toen het rapport werd opgemaakt kon zij niet nader aanduiden, in welk ge- U wilt ons het abonnements geld gireereru voor het derde kwartaal? Mogen wij U dan een vriendelijk verzoek doen. Ontvangen wij Uwe giro na 1 Juli, dan zijn de kwitan ties reeds aan de bank gegeven en ontstaat de mogelijkheid van vergissingen. GIREERT ONS DUS NOG HEDEN, DAN HEBBEN WIJ DE OVERSCHRIJ VING NOG VOOR 1 JULI IN ONS BEZIT. Wilt U het even doen; dank U. Het boverostaande geldt niet voor hen die ons per automati sche giro betalen. ADM. A.D. bouw zij geweest was, doch later is zli iiipi baar man er langs geloopcn en toen wees zij het pand Princessegracht tl of da als zoodanig aan. Twee keer heeft getuige een rondgang 'gemaakt langs de patiënten: den persten keer bij alle patiënten, die op 10 Mei op de zalen 8 (waar mevrouw S. verpleegd werd) en 0 (waar mevrouw van dei* \V. lag) aanwezig waren en later,, na het vin den van het (weede kinderlijkje in het puin van zaal 0 op ."0 Mei, langs de patiënten van die zaal. die daar beval len waren van een zoontje. Bij den eer sten rondgang is de begeleidende zus ter alleen binnen geweest, wanneer er sprake was van een dochtertje. Mevrouw S. ging mee om naar het kind te kijken, wanneer het een jon getje waf. Alleen bij mevrouw van der \Y. is zij de eerste kper door een ver gissing niet binnen geweest. Bij den tweeden rondgang herkende zij ter II. van de inrichting het kindje bij me vrouw van der \V alt* liet zoontje vaji de familie S. Uit zijn aanteekeningen, dus niet uit zijn rapport, putte deze ge tuige nog de mcdedeeling, dat zuster de hbet kindje als dat van de familie van der YV. meende te herkennen aan den vorm van het linkerbeentje en -voetje. Naar deze getuige voorts verklaarde, waren op zaal 9 tijdens den bominslag negen kraamvrouwen en acht kinderen. De als getuige gehoorde kraamverzorg ster mej. van H. echter verklaarde, dat op die zaal zeven kraamvrouwen ver pleegd werden met in totaal zes kinde ren, waarvan vier jongetjes. De raads man van de familie S. legde een lijst over van de verpleegden op 10 Mei, waarop, naar enkele getuigen verklaar den, ocnige namen stonden, die hun onbekend waren Deze getuige had in het kind in het huis van mevrouw van der W. het zoontje van die familie her kend. Later had zij zich echter herin nerd, dat dit niet zulk een groot neusje had. Mevrouw de G., een patiënte, die op zaal 9 naast mevrouw van der \V. ver pleegd w erd, was door een heer naar een huis naast de Casuaristraat gedragen, op de Princessegracht, en heeft daar mevrouw van der W. gezien. Zij weet zeker, dat dit gebouw niet de Eerste Ne derlandsche is geweest. In een zaal met schotten als bij een kapper zaten werk meisjes met kinderen- In een van die kinderen herkende mevrouw van der \V. het hare. De president merkte op, dat hij zich ter plaatse heeft overtuigd en geen zaal met schotten heeft gezien. Deze getuige zal den president het ge bouw7 nader aanwijzen. De kwestie van het gewicht De hoofdzuster van zaal S, zuster H., die de kinderen dagelijks hielp, herken de het kindje, dat mevrouw van der W. had, dadelijk als dat van de familie S. Zij heeft niet getwijfeld en twijfelt nog niet. Deze getuige verklaarde zeker te weten, dat alle kinderen van zaal S gered zijn. Mevrouw7 S. heeft zelf haar eigen kind uit het raam aan een heer aangereikt, aldus zuster H. In het hij zijn van de politie heeft zij het kind ten huize van de familie van der W. gewo gen: het woog toen acht pond en 70 gram. Bij de geboorte op 1 Mei woog het kindje S. op anderhalf ons na acht pond», het kindje van der W. op 2 Mei zes en een half pond. Het wegen had plaats op 30 of 31 Mei. Ook een lecrlingverpleegster, mej. M die alleen op zaal S werkte, had het kindje ten huize van mevrouw van der \V. herkend als het kindje S. Geduren de tien dagen had zij het heel veel in handen gehad. De kraamverzorgster zr. de F., die op zaal 9 werkte, ontmoette des morgens na den bominslag mevrouw van der W., toen deze met haar kind uit de richting van de teekenacademie kwam. Zij is niet in het huis geweest, waarin mevrouw van der YV. geweest moet zijn, rloch zij verklaarde, dat. dit zeker niet het gebouw van de Eerste Nederland- t-che geweest was. De moeder had het kind niet aan getuige willen laten zien of afgeven. Later bij confrontatie, vond de getuige hei kind wel erg groot ge worden, naar zij verklaarde. Het linker voetje stond een beetje scheef en getui ge heeft dadelijk daarnaar gekeken, doch verklaarde thans dat dit wel meer voorkomt bij pas geboren kinderen, hl tegenstelling tot zuster van H. verklaar de deze getuige, rlat liet kind niet in de zaal. doch drie weken na den bominslag een vlekje van zilvernitraat op de neus had Eerstgenoemde getuige had dit vlokie later niet meei gezien. In ver band met het geboortegewicht achtte zuster de F. het kind bij mevrouw van der \V. te veel aangekomen. Overigens kon zi| het kindje niet a.s dat van mevrouw van der YV. herken nen Een belangrijke getuige voor bet be wijs van de aanwezigheid van mevrouw van der \Y in den schuilkelder van Princessegracht fia was de lichtdrukker A., die baar van vroeger kende op in dien kelder werkte, toen do patiënten van „Bethlehem" in den kelder kwa men Zij had baar kind toen reeds bij zich, doch getuige wist niet. hoe het in haar bezit was gekomen. Er waren vele dames met kinderen in den kelder. Deze getuige had met haar gesproken. Bij de behandeling van de zaak op 15 luni had mevrouw van der YV. ver klaard het kind van een werkmeisje van ..Bethlehem" in het bewuste buis in ontvangst te hebben genomen. Bij licj verhoor van dit meisje, mej. N\, block thans, dat deze na rlen inslatr lvd gebouw is uitgeloopcn en uit liet raam van zaal 8 een kindje hooft aangeno men. waarmede zij naar den kolder te- gonover do pastorie is gegaan. Daar zij tengevolge van een kwel sure het kind niet langer kon vasthouden, lieoft zr hot in den kelder afgegeven aan een dame niet een bril op, een van de pa tiënten Zij wist echter niet, wie dit was. doch zeker wsij zij. dat deze dame niet mevrouw van der YY'. was geweest. Deze laatste verklaarde hierop, dat zij liet kind inderdaad niet van een werkmeis je, doch van een der patiënten in ont vangst had genomen. Als laatste getuige werd gehoord de lieer YY'., die verklaarde van mevrouw S. die hij herkende, een kind te hebban aangenomen door een geopend raam van zaal 8. Dit hoeft bij naar de Eerste Nederlandsche gebracht, waar hij bet in den kelder aan een dame gegeven hoeft. Bij een confrontatie met het gc- heolr personeel van die maatschappij in het bijzijn van de politie heeft een d.or dames van dat personeel rlen heer W. herkend als dehgene, die Haar het kind hoeft gegeven. Naar de heer YY; ver klaarde is haar naam door de politie- genoteerd, hoewel er geen rapport van is opgemaakt. Alvorens een beslissing te nemen zal de president op enkele plaatsen een persoonlijk onderzoek instellen. BREDA, 24 Juni. De 'heer J. M. Meeuws, stadscommissaris voor de evacuatie, is benoemd tot leider van een Nederlandsche missie, welke zich Dinsdag naar Frankrijk zal be geven om te zorgen voor de repa- trieering van de Nederlandsche vluchtelingen. Het Duitsche opperbevel in Neder land heeft het Duitsche opperbevel in Parijs verzocht alle medewerking te verleenen, opdat zoowel het noo- dige materiaal als de Roode Kruis- voorziening ten dienst van de mis sie zullen worden gesteld. AMSTERDAM. 2.1 Juni. De com- missie voor de gezamenlijke postdui- venhouders in Nederland maakt be kend, dat het vanaf heden verboden is alle soorten duiven, dus ook sierduiven. uit te laten vliegen. Alle soorten van duiven moeten dus vanaf beden worden vastgehouden, geringd of ongeringd. De commissie maakt voor de laatste maal de postduivenhouders opmerkzaam, dat het verplichtend is haar een opgave te doen toekomen van de op hun "hok aan wezige postduiven. Opgaven van de jaartallen en ringnunrmeis. uitsluitend 175 Myru is toch bedroefd. Maar ze weet een goed plan netje Ze zal een zalfje voor Peter's voet maken, waardoor hii ineens geneest. Tegen den avond loopt ze naar de fjord, waar een vingerhoedskruid staot. Myra Iaat de plant eerst groot norden cn vraagt dan of ze een bloem mag hebben. Waarvoor heb ie een van ons noodig? vragen de kelken haar verbaasd. 176. Wel, mijn vriendje heeft een zieke enkel, waardoor wij niet verder kunnen reizen. Ik wil graag een zalfje ma ken om hem te genezen. Daarvoor heb ik een van julllts noodig, vertelt Myra haastig. Zoo, ja, dan zal een van ons graag met je meegaan, om zich fijn te laten wrijven fei een zachte zalf. Vlug plukt Myra een bloem af en in de bijkeuken maakt ze zalf. 's-GRAYENHAGE. 24 Juni. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zijn twee officieren in arrest gesteld en naar den krijgsraad verwezen, verdacht van betrokken te zijn bij den dood van luit.- kolonel J. L. Mussert. Naar men ons mededeelt zijn de vele verhalen, welke in omloop zijn omtrent den dood van dezen officier, als zouden daarbij ver schillende militairen en burgers tegen woordig zijn geweest, volkomen uit do lucht gegrepen. Behalve de heide ge arresteerden waren hierbij nog slechts drie andere officieren aanwezig, die bij de behandeling van deze zaak als ge tuigen zullen w orden gehoord. Nog ver schillende klachten omtrent aanslagen op personen tijdens de oorlogsdagen zijn in onderzoek, evenals eischen tot schadevergoeding wegens geleden oor logsschade bij interneering en huiszoe king. KUNS1 Ook het tijdschrift „De Stem" vervolgt zijn taak A NTHONIE DONKER opent het nieu- we juist verschenen nummer van De Stem met een wijs en bedacht zaam woord onder den titel „Y'oortgaan- de", waaraan door ons het volgende is ontleend: „Wij hebben ons land, ons volk en hen, die ons persoonlijk het naast staan, nog nooit zoo lief gehad als nu. YY'ij hebben ons hartsbezit en geestes- eigendom nog nooit zoo sterk beseft als nu. Het Duitsche gezag heeft den moed geëerd van hen die vergeefs getracht hebben met de wapenen liet lot, dat ons land is overkomen, af te wenden. Het sterk ontwikkeld volksbesef der Duit sche natie wettigt de verwachting, dat dit ook het Nederlandsch volksbesef in ons zal eeren, en begrijpen dat wij met de kracht tot het dragen van ons lot den wil vereenigen tot behoud van ons zelfstandig volksbestaan" .„YY'ij hebben vaak genoeg aange drongen op nationale zelfcritiek, om het zonder onrechtmatige trots of groot spraak te kunnen uitspreken, dat in dit kleine land naast de groote en rijke Duitsche cultuur en de vereeuwigde na men van haar dichters, vvijsgeeren en componisten, in den loop der eeuwen een schat is opgezameld van wijsheid en schoonheid en zedelijke kracht, voor welke wij niet alleen voor ons zelve maar voor de wereld durven en moeten hopen, dat dezo op haar eigen plaats en in haar eigen vorm zal blijven ge handhaafd. Dat deze bedoeling ten op- aan het secretariaat, den heer Joh. Hornstra. Prinsengracht 407 te Amster dam. Binnenkort zal met de controle worden aangevangen. De hoklijst moet dan aanwezig zijn. - zichte van ons land bestaat, mag ver wacht en verondersteld worden, na wat daarover officieel gesproken is" ...Ilct Nederlandsche volk zal zich ook bewust moeten worden van het voordeel dezer beproeving, dat wij niet langer toeschouwers zijn, dat het met de ongeschokte rust onzer allang te weinig beweeglijke maatschappij nu gedaan is en dat het kal ine vaderland zich midden in het versnelde cn verhevigde sociale gistingsprocs bevindt. Hopen wij. dat wij in staat zullen blijken ie bewaren cn te behoeden wat er waardevols uit de Ne derlandsche cultuur in den loop der eeuwen voortgekomen is, orn daarop de nieuwe toekomst te bouwen." Aan den kop van Critisch Bulletin schrijft dezelfde hand: „Op het waardevolle te wijzen in de litteratuur en de kunst van ons land is thans nog meer dan tevoren het hoofd bestanddeel van de taak, die dit tijd schrift wil vervullen. Ook aan het leven van kunst en letteren buiten onze lands grenzen willen wij naar mogelijkheid aandacht blijven besteden. YY'ij onttrek ken ons niet aan de stormen des .tijcis als wij beseffen, ter versterking van ons innerlijk leven, onze richtsnoeren cn in zichten, juist ook de stilte noodig te hebben, waarin de geest zich uit den tijd naar de eeuwigheid terugtrekt, of beter waarin hij uit den tijd het eeuwi ge put, dat op den bodem van eiken tijd ligt." V OFT Ti Al. AMSTERDAM. 24 Juni. - In het ste dentournooi ten bate van Rotterdam komt thans, gelijk men onderstaand ranglijetje ziet, eenige teekening: gesp. gew. gel. verl. pnt- A isterdam 4 2 115 Haarlem 3 2 0 1 4 Den Haag -4 2 0 2 4 Utrecht 3 0 12 1 Hieruit blijkt, dat de wedstrijd Am sterdamHaarlem, welke YY'oensdag- avond a.s. in het Stadion wordt ge speeld, van zeer groot belang voor de uiteindelijke bezetting van de eerste plaats is. YVint het Amsterdamsch elf tal, dan hebben de hoofdstedelingen een prachtige kane op den door rle Amster- damsche Sportpers voor dit doel be schikbaar gestelden beker. Bij een ge lijk spel of verliezen hebben de Haar lemmers de beste papieren. Te Utrecht wordt gespeeld de wed strijd UtrechtDen Haag. WOENSDAG 26 JUNI JAARSYELD. 414,4 M. Y'ARA-Uitzen- ding. S.00 Berichten ANP. 8.10 Orgelspel. 8.30 Gram.muziek. 10.00 Y'PRO. Morgenwijding. 10.15 Gram.muziek 10.20 Declamatie. 10 40 Gevarieerd programma (opn.). 11 40 Decla matie. 12.00 Berichten. 12.05 Y'ARA-orkest. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Gram.muziek. 1 10 Y'ARA-orkest. 2.00 Esmeralda. 2.40 Gram. muziek 3.15 Orgelspel en zang 3.45 Y'oor 'de kinderen. 5 30 Accordeonduettcn. 3.45 VARA-orkest. 6.10 Letterkundig overzicht. 7.00 Berichten. 7.05 Felicitaties. 7.10 Koor zang. 7.30 „De Golfbrekers". 7.40 Hoho en piano. 8.00 Berichten ANP. 8-15 Puzzle-uit- zending. 8.30 De Ramblers. 9.00 Radiotoo- necl. 9 25 Rosian-oëkest 10.0010.10 Berich ten ANP KOOTWIJK. 1875 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Berichten (Fransch). 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Gew'yde muziek (gr.pl.). 10.30 Dc Twilight Sercnaders en solist (opn.). 11,15 Berichten (Engelsch). 11 30 Omroep orkest 12.30 Berichten (Duitsch), 12.45 Be richten ANP, eventueel Gram.muziek. 1.00 AY'RO-Amusementsorkcst. 1.45 Berichten (Fransch). 2.00 Berichten (Duitsch) 2.15 Oniroep-orkest. 3.15 Berichten (Fransch). 3.30 „La forza del destino", opera (opn.). 4.40 Orgelspel. 5.00 Berichten (Duitsch). 6 30 AYRO-Aeolian-orkest en gram.muziek. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 Berichten ANP. 8.45 Zang en orgelspel. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 AY'RO-Dansorkest. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP, sluiting. 11.1511.30 Berichten (Fransch) De uitzendtijden van de nieuwsberichten in het Nederlandsch. Fransch en Engelsch, op den zender Kootwjjk. 1875 M. zjjn als volgt: 8.008.15 nieuwsberichten van het A.N.P 9.00— 9 15 berichten in het Fransch. 11.1511.30 berichten in het Engelsch. 12.30—12.45 berichten in het Duitsch. 12.4513 00 nieuwsberichten van het A.N P 13.4514.00 berichten in het Fransch. 14.0014.15 berichten in het Duitsch. 15.1515.30 berichten in het Fransch 17.00—17.15 berichten in het Duitsch. 18.1518,30 berichten in het Engelsch 20.0020.15 berichten in het Duitsch. 20.1520.30 berichten in het Engelsch 20.3020.45 nieuwsberichten van het A.N.P 21.1521 30 berichten in het Engelsch. 22.0022.15 berichten in het Duitsch. 22.1522.30 nieuwsberichten van het A.N.P 22.3023.15 geen uitzending. 23.1523.30 berichten in het Fransch. Tot nader order zullen de zenders Jaars veld en Kootwijk om 22.30, na de nieuwsbe richten van het A.N.P., sluiten, behalve dat, zooals uit bovenstaande opgave blijkt, de zender Kootwijk om 23.15 terugkomt met be richten in het Fransch. FEUILLETON Door van WILKIE COLLINS Nederlandsche bewerking 40) „Ja?" antwoordde hij. „Anders nog iets?" „Daarna gelieve u met mij mee te gaan en toe te zien, dat ik de medicijn toe dien". „Verder niets?" „Nog iets. Ik verzoek u daarna in de kamer van mijnheer Blake te blijven en toe te zien wat er gebeurt". „O, is dat alles?" zei de advocaat uit de hoogte. „Of ik in mijn kamer zit of in die van mijnheer Blake ik kan overal w el met mijn werk doorgaan" YY"ij vonden juffrouw Y'erinder bleek en zenuwachtig in haar kamer op en neer loopen. Bij een tafel in een hoek stond Betteredge hij de medicijnkist Mijnheer Bruff ging direct op een stoel zitten en wijdde weer alle aandacht aan zijn paperassen. „Hoe is het met hem?" vroeg juf frouw Y'erindor „Is hij zenuwachtig? Denkt u eenig succes te zullen heb ben? Zou het hem geen kwaad kun nen doen?" „Geen kwestie van", stelde ik haar gerust. „YY'ilt u toezien, terwijl ik de dosis afmeet?" „Hoe lang zou het duren, voor er iets gebeurt?" „Dat is moeilijk te zeggen. Misschien na een uur." „De kamer moet zeker donker zijn net zooals verleden jaar?" „Natuurlijk." „Ik zal in mijn slaapkamer wach ten. achter de deur, zooals ik toen ook deed. Zoodra ik de zitkamerdeui zie opengaan, zal ik mijn kaars uit blazen. In den nacht van mijn ver jaardag was het precies zoo en alles moet hetzelfde zijn, nietwaar?" „Denkt u zichzelf voldoende in be dwang te kunnen houden, juffrouw Verinder?" „Als het in zijn belang is, kan ik alles". Nadat ik veertig grein laudanum had afgemeten en dit met water had aange mengd. nam ik een stuk kristal uil mijn zak. dat dc plaats van den Maansteen moest innemen. „\Y"ilt u dit op dezelfde plaats leg gen waar u verleden jaar den diamant [heeft opgeborgen" verzoent ik. Mijnheer Bruff volgde ons gesprek met een misprijzenden blik. doch Bet teredge kwam langzamerhand onder den indruk van de dramatische wen ding. die mijn experiment had geno men en kon den kandelaber door het heven van zijn hand niet stilhouden Gevolgd door mijnheer Bruff en Bet teiedge. keerde ik terug naar de ka mer van mijnheer Blake. die ongedul dig en rusteloos in bed op de lauda num lag Ie wachten. In het bijzijn van de getuigen gaf ik hem de medicijn en zei hem rustig te blijven liggen. Zijn bed, voorzien van lichte sitzen gordijnen, was met het hoofdeinde te gen den muur geplaatst. Aan één kant Nan het bed trok ik de gordijnen dicht en verzocht den advocaat en Betteredge aan die zijde op een paar stoelen plaats te nemen. Aan het voeteinde liet ik de gordijnen gedeeltelijk open cn ging zoo zitten, dat mijnheer Blake mij kon zien cn tot mij spreken, als hij dat wensch- te Daar hij altijd met licht in zijn ka mer sliep, zette ik een kandelaber op een tafeltje bij zijn bed, waar li ij geen hinder van het licht zou hebben; een tweede kaars gaf ik aan mijnheer Bruff. Deze voorbereidselen getroffen zijnde, nam ik mijn plaats bij het voet einde in en wachtte tot de laudanum zou beginnen te werken. Mijnheer Blake bleef rusteloos en wierp zich van de ecne zijde op de an dere. zich verwonderend, dat de uitwer king van. de opium zoo lang op zich Let wachten, doch hierdoor bereikte hii slechts, dat het gewenschte resul taat nog langer werd uitgesteld. Ik pro beerde daarom zijn gedachten op een ander onderwerp te brengen dat van den diamant. Ik eprak over het risico, dat hij had geloopen, door den steen van Londen naar Yorkshire te brengen, hel deponceren in de bank te Frising- liall cn de onverwachte komst van dc Indiërs op den avond na het verjaar- dagsdinor. I-Iet was vijf minuten voor twaalf toen de eerste symptomen van de uit werking van de laudanum zich kenbaar maakten Een onnatuurlijke glans ver scheen in zijn oogen en een bijna on merkbare transpiratie lag als een fijne fbuw op zijn gezicht. Het wae nu twintig minuten over twaalf. Binnen het half uur zou waar schijnlijk zijn uitgemaakt, of hij al of niet zou opstaan en de kamer verlaten. Ik zag. dat de advocaat niettegenstaan de zijn uitgesproken vooroordeel, vol belangstelling door de gordijnen gluur de. terwijl Betteredge over zijn schouder keek. Toen zij zagen, dat ik hen had opgemerkt, gingen zij haastig op hun s'oel zitten als een paar kwajongens, die door den schoolmeester bij het doen van kattekwaad werden betrapt. Ik beduidde hén, mijn voorbeeld te vol gen en hun schoenen uit te trekken, want als wij mijnheer Blake moesten volgen, zou dit geruischloos moeten ge schieden. Tien minuten verstreken er ge beurde niets. Plotseling wierp hij de dekens vart zich af en ging overeind zitten. „Ik had hem nooit uit de hank moe ten weghalen", zei hij tot zichzelf „Hij was daar veilig." Mijn hart klopte sneller Zijn gedach ten waren weer met den diamant be zig. Daarvan hing immers het succes van mijn experiment af. Ik werd zoo zenuwachtig, dat ik. mijn oogen moest afwenden, om niet mijn zelfbeheer sching te verliezen. Na eenige oogenhlikken zag ik, dat hij naast zijn bed stond. De pupillen van zijn oogen waren verkleind en weerkaatsten hej kaarslicht, terwijl hij langzaam het hoofd heen en weer be woog. Hij was blijkbaar in gedachten in twijfel. „Jc kunt nooit weten', zei hij Weer. „Di1 Indiërs hebben zich misschien in huis verstopt." Hij liep langzaam naar het andere einde van de kamer, om vervolgens op zijn schreden terug te keeren. „Hij is niet eens achter slot", her nam hij. „Hij ligt in het laadje van haar kabinet en dat kan niet afgeslo ten worden." Hij ging weer op zijn bed zitten. „Iedereen zou het kunnen stelen." Hij zweeg weer. Ik trok mij terug achter het bedgordijn. Hij keek de kamer rond met een afwezigen blik. Het was een adembenemend moment Alles hing af van hetgeen hij nu zou doen. Na een lange pauze ging hij weer op bed liggen! Een afschuwelijke twijfel kwam bij mij op. Zou de verdoovende working van de opium nu al begonnen zijn? Neen, toch niet! Hij kwam plotse ling overeind. „Hoe kan ik in vre desnaam slapen, wanneer ik daar over moet blijven piekeren", hoorde ik hem zeggen. Hij keek naar de kaars, die bij zijn bed stond cn nam die daarna in de hand. Ik blies snel dc andere kaars uit en beduidde mijnheer Bruff cn Betteredge, dat zij zich zoo ver moge lijk in den hoek, achter de gordijnen moesten terugtrekken. YY'ij wachtten in ademlooze spanning. Plotseling scheen hij tot een besluit tc zijn gekomen. Hij liep ons, met de kaars in de hand, snel voorbij in de lichting van de deur en begaf zich naar buiten. YY'ij volgden hem door de gang, langs de trap en door de ben« dengang naai de zitkamer van juffrouw Y'erinder. waar hij binnentrad en dc deur achter zich open liet. Hij liep naar het mid den van de kamer en keek om zich heen. Ik zag de deur, die toegang gaf tot haar slaapkamer, op een kier staan cn daarin vaag den omtrek van haar gestalte, gekleed in 'n wit zomertoilet Zij beheerschte zich volkomen en ver ried door geen geluid of beweging haar aanwezigheid. Na een paar minuten besluiteloos te zijn blijven staan, begaf hij zich naar den hoek van het raam, waar het In dische kabinet stond. Hij zette zijn kaars op het kabinet, opende achter eenvolgens de verschillende laden, tot hij hij de lade kwam, waar het stuk kristal in lag. Hij greep hei met zijn rechterhand en nam daarop de kaars in zijn linker, om weer naar het midden van de kamer terug te keeren. Tot dusver had hij dezelfde hande lingen verricht, die juffrouw Verinder hem in den nacht van haar verjaardag had zien doen. Zou het vervolg nu ook hetzelfde zijn? Zou hij naar zijr ka mer terugkeeren en ons laten zien wat hij met den Maansteen had gedaan? Zijn eerste beweging, nadat hij naar het midden van de kamer was terug gekeerd. was echter geen herhaling van vroeger. Hij zette de kaars op la- fel en liep in de richting .an een sofa, dip aan den anderen kant van hei ver trek stond. Ilij greep met zijn linker hand de leuning vast scheen te kampen tegen c!p verdoovende werking van de opium, die nu was ingetreden en keerde op zijn schreden terug. Ik kon nu zijn oogen zien. De glans was daaruit verdwenen en had plaats ge maakt voor een doffe, slaperige uit drukking. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6