GROOT-BRITTANNIE TEGEN HET VASTELAND De wederopbouw van België is in vollen gang Indische menschen worden geholpen Engelsche landings pogingen Italië en Egypte niet in oorlog Optreden tegen saboteurs en deserteurs De verwijdering Poolsche leger in Engeland Het Duitsch-Italiaansche doel is den grondslag te leggen voor een wer- kelijken vrede in Europa W apenstilstandsvoor- waarden hard maar eervol tusschen Franschen en Engelschen Hertog van Windsor naar Portugal Britsche bommen op Duitschland Honden en katten brood REEDS F 2200 PER MAAND AAN VASTE BIJDRAGEN ONTVANGEN Aan giften ineens: f 10.000 Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 27 JUNI 1940 BERLIJN, 26 Juni, (D.N.B.). Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Wanneer de lijn, die het Duitsche bezettingsgebied in de wapenstilstandsvoorwaarden omgeeft, op al haar punten defi nitief zal zijn bereikt, kan op het oogenblik nog niet worden over zien Dat zal o.m. ook wel afhangen van het optreden der wapen stilstandscommissie. die in Wiesbaden haar zetel zal hebben. Het beknopte legerbericht van vandaag doet duidelijk zien, dat de strijd tegen Engeland door de Duitsche weermacht krachtdadig voortgezet wordt. Het geheele Britsche eiland ligt thans volledig binnen het hereik van het Duitsche lucht- wapen Interessant is de nederlaag, die drie Engelsche bommenwerpers voor de tweede maal bi) het Noorsche vliegveld Stavanger-Sola zijn komen halen. Er blijkt, dat de Duitsche afweer ook in do gebieden, die niet zoo veelomvattend beveiligd zijn als bet Duitsche moederland, superieur is aan de Engelsche aan vallers. De herhaalde, succeslooze aanvallen van Britsche gevechtsvliegtuigen op Stavanger-Sola bewijzen bovendien, hoe buitengewoon pijnlijk den Engelschen de Duitsche bezetting van Noorwegen is. Men herinnert zich. dat Churchill reeds voor de bezetting van Noorwegen eens zeidc, dat Noorwegen in Duitsche handen een op het hart van Engeland gerichte pistool was. BERLIJN, 26 Juni. (D.N.B.). - Volgens een Reuterbericht zouden Dinsdag Geallieerde zee- en land strijdkrachten in samenwerking met de luchtmacht in het vijande lijke kustgebied troepen ont scheept hebben, waarbij de Duit- schers verliezen leden. Volgens het bericht waren nuttige inlich tingen verkregen. Deze slotzin van het Londensche be richt, zoo verklaart men te bevoegder plaatse te Berlijn, is reeds voldoende om te bewijzen, dat deze manoeuvre, die zoo grootscheeps zou zijn opgezet, blijk baar een beschamend gering resultaat heeft opgeleverd. In werkelijkheid, zoo wordt hier verder verklaard, hebben al leen eenige Britsche booten op twee plaatsen aan de Fransche Kanaalkust op de kleinst mogelijke schaal landings pogingen ondernomen, die volkomen verijdeld werden. De Duitsche verliezen bedragen twee gewonden. De volkomen onbeteekenen- rle en ondeugdelijke Britsche manoeu vres zijn, naar van Duitsche zijde vast gesteld wordt, niet anders dan verlate pogingen, de hulp aan Frankrijk te de- monstreeren, welke in beslissende uren nagelaten is. De uitdrukking „Geallieer de strijdkrachten" in het Londensche bericht kenmerkt alleen reeds de be lachelijkhcid van de onderneming. BERLIJN, 26 Juni. (D.N.B.). - De wapenstilstandsvoorwaarden zijn door maarschalk Pétain zelf „hard, maar eervol" genoemd. Daardoor wordt bewezen, aldus de Angriff, dat men ook in het huidige Frankrijk de moreele rechtvaardigheid erkent van elk der 24 punten van het wapenstil standsverdrag en inziet, dat de eischen overeenkomen met den huidigen toestand. De Lokalanzeiger beschouwt het als overbodig in te gaan op alle onderge schikte punten, daar de eeest beslissend Is. In Juni 1940 heeft een jonge staat, aan wien de toekomst is. den grondslag gelegd voor zijn overwinning op den laatsten tegenstander: Engeland. Deze staat is de eer van zijn overwonnen vijand niet te na gekomen. Hij schiep een wapenstilstand van zakelijkheid en waardigheid. De wapenstilstandsverdra- gen ontleenen hun befeekenis aan de eischen van den eindstrijd, die de zege vierende verbonden machten tegen Groot-Briltanniö moeten voeren. Dit heslissendp feit verklaart, volgens het Hamburger Fremdenblatt. veel van de militaire bepalingen, luist in zoover re deze bijzonder hard schijnen te zijn "uitgevallen Tndion het op dit oogenblik ■uitsluitend te doen was geweest nm een regeling van de oéroude strijdvragen "tusschen Duitschland en Frankrijk, 7.00 vervolgt het blad, dan had onverwijld begonnen kunnen worden met begaan onrecht weer goed te maken en den grondslag te lecrccn voor oen altijddu- renrlen vrede tusschen helde volkeren. Het pro-eramma van de voortzetting van den oorloe echter, dat. vanuit Lon den wordt verkonditzd. is na den wa penstilstand van Frankrijk met de beide mogendheden van de as, als een oor logsverklaring aan "het vasteland in zijn geheel te beschouwen. De Engelsche politiek Ir gelilk geworden aan het stel- linenemep te^en het vasteland De eind- striid van Duitschland tegen Groot- Brittnnnië is een eindstrijd voor de ver- dedieing van de leidende plaats van Europa in de wereld. Duitschland vindt de rechtvaardi ging voor de hardheid van verschil lende bepalingen in het wapenstil- standsverdrag In de Europeesche taak om de misdaad van Winston Churchill uit te wisschen en de En gelsche pocingen om op het vaste land tweedracht te zaaien voor im mer onmogelijk te maken Daarom is in het verdrag bepaald, dat de vlóot en de koloniën van Frankrijk als machtsfactoren voor den Brit sehen oorlog tegen Duitschland moeten wegvallen. De heerschappij door de Duitsche weermacht uitgeoefend over de kust van het Kanaal en van den Atlantischen Oceaan, schept de militaire voorwaar den voor een gunstige basis tot het doen van uitvallen hij den strijd tegen Groot- Bril tantiië. In het jaar 191S. aldus de Nachtaus- gabe. hebben roofridders der internatio nale politiek van de plutocratieën in Engeland, Frankrijk en andere landen. Duitschland gedwongen tot een wapen stilstand. waarvan het doel slechts was de overwinnaars te verrijken. In het jaar 1050 is door Duitschland en Italië aan Frankrijk den wapen stilstand opgelegd, die ten doel heeft om, behalve goed te maken wat aan Duitschland en Italië is misdaan, den grondslag te leggen voor een werkelijken vrede in Europa, waar aan allen deel zullen hebben, ook het door Engeland en zijn eigen plu tocratie uitgeplunderde, than6 in grooten oorlogsnood geraakte Fran- sche volk. De situatie in het Middellandsche Zee-gebied ROME, 26 Juni. (D.N.B.)- Naar van bevoegde Italiaansche zijde wordt verklaard, bestaat tus schen Egypte en Italië geenszins de oorlogstoestand, daar Egypte tegenover Italië evenals tegenover Duitschland zich beperkt heeft tot het afbreken van de diplomatieke betrekkingen. Stefi.n meldt uit Madrid: Sedert gis teren zijn in Spanje de eerste exempla ren van de mmjrkrant „Voz del Pueblo" i -urenlakt. arin worden de Spaan- sche eischen uiteengezet ten opzichte van Gibraltar. Rio Tinto, Gran, Pcnna- roja en andere tiona' bezittingen. Het Spaan«chp vo,., wordt opgewekt om zich gereed te houden om den Caudillo te volgen, wanneer hu dat zal vragen. In het officieele orgaan van Gibral tar is een verordeni gepubliceerd, waarin bepaald wordt, d alle in Gi braltar in omloop zijnde bankbiljetten moeten worden ingev ssc'1 voor te goedbiljetten, die worden uitgegeven door de bank van Gibraltar. De Engelsche grenspolitie in Gibral tar, die tot dusverre de contróle uit oefende op het grensverkeer naar Spanje, is afgelost door militairen. Uit de centra van Fransch-Marokko, in het bijzonder uit de streek van Fez. komen berichten, volgens welke de Arabische bevolking in verzet komt tegen den stroom van vluchtelingen uit Frankrijk. Volgens deze berichten is het voor de hotels, waar de vluchtelin gen hun intrek hebben genomen, tot protestdemonstraties gekomen. Arrivee- rende vluchtelingen moesten overdag op de vliegvelden worden gehouden en des nachts onder sterke politiebegelei ding naar de hotels worden gehracht. Reuter meldt uit Boekarest, dat de scheepvaartverbindingen tusschen Roe menië en de havens aan de Middel landsche Zee hersteld zijn. Het Spaansche persbureau meldt van de Fransche grens, dat de Duitsche be ambten waarschijnlijk Donderdag te Hendaye aan de Spaansche grens zul len aankomen. Men gelooft, dat tus schen Frankrijk en Spanje een over eenkomst zal worden gesloten inzake de verbinding tusschen Spanje en herbe zette, alsmede de onbezette gebieden van Frankrijk. In antwoord op In het Lagerhuis ge stelde vragen betreffende Tanger heeft de onderstaatssecretaris Butler het vol gende verklaard: „De officieele diensten te Tanger zullen normaal functionnee- ren." Naar Butler hier nog aan toe voegde had de Spaansche regeering verklaard, dat zij voornemens was, de neutraliteit van Tanger te eerbiedigen. Engeland heeft de verklaring der Spaansche regeering, aan welker op rechtheid niet wordt getwijfeld, aan vaard. BRUSSEL, 26 Juni (D.N.B.). Naar „De Dag" meldt, zullen binnen het ka der van den wederopbouw der Bel gische economie maatregelen genomen worden om de door het opblazen van bruggen en het doen zinken van sche pen onbruikbaar gemaakte kanalen weer toegankelijk te maken voor het verkeer. De verbinding tusschen Ant werpen en Dendermonde en tusschen Antwprpen en Brussel is reed6 hersteld. De waterwegen tusschen Antwerpen en den Rijn. benevens die ten Noorden van de Llje zijn eveneens weer bevaarbaar. Reeds thans ia het In enkele Bel gische gemeenten mogelijk den omvang vast te stellen van de plunderingen en verwoestingen, welke de Franschen en Engelschen hebben aangericht. De groot te van de bedragen, waarop de schade wórdt geschat, bewijst hoe de terugtrek kende Geallieerde soldaten in de woon plaatsen van hun hondgenooten hebben huisgehouden. Volgens mededeeling van den bur gemeester van Brasschatt bedraagt de schade, veroorzaakt door de plun deringen Ven Franschen en Engel schen. alleen in deze plaats 50 mil- lioen franken. In de gemeente Dest- rr-alle is in de weinige dagen, dat hier een Fransche bezetting lag, ge plunderd voor een bedrag van 400.000 (ranken. Te St. Marieburg zijn in de villa „La Cravelle" in de Caterslei, volgens ver klaringen van den huisbewaarder, kunstvoorwerpen van vele honderddui zenden franken waarde vernietigd en gestolen. In de villa te Capellenbosch, welke don Portugeeschen bankier Ga- hrita toebehoort, hebben Engelsche sol daten, volgens den eigenaar, kleeding- stukken, dekens, tafelzilver, wijn en li keur gestolen voor een waarde van 53.000 franken. Naar de „Soir" meldt zal te Parijs door het Belgische Roode Krui6 een bu reau worden opgericht voor de orgaqi- satie van den terugkeer der Belgische vluchtelingen uit Frankrijk. Over de mishandelingen en te rechtstellingen va.n Belgische bur gers door de Fransche troepen w-or- den thans voortdurend nieuwe be richten uit de provincie ontvangen. Naar thans bekend wordt, i6 o.a. ook de burgemeester van het Waal- sche plaatsje Gouy-les-Pieton door de Franschen, zonder de minste aanleiding, neergeschoten. Bij Ge- metoux is een geheele boerenfamilie door de Fransche soldaten gedood. Tegen deserteurs De Brueselsche „Soir" meldt, dat door de Belgische burgerlijke autoriteiten scherpe maatregelen zijn genomen tegen de Belgische ambtenaren, die zonder toestemming zijn gevlucht, in plaat6 ven op hun post te blijven. Thans wor den lijsten aangelegd van de namen de zer deserteurs, De Duitsche militaire autoriteiten ves tigen er in een mededeeling de aan dacht der bevolking op, dat op het oogenblik nog Engelsche en Fransche soldaten in burgerkleeding in België rondzwerven, om door daden van sabo tage ook thans nog verdere verwarring en onrust te stichten. De Belgische be volking wordt opgeroepen zulke aansla gen te helpen verhinderen en de Engel sche en Fransche dader*. onmiddellijk te ontmaskeren. Om het normale leven weer op gang te brengen hebben de Duitsche militaire autoriteiten de amhtenoren van de Bel gische gendarmerie en van rt« douane opgeroepen om hun werkzaamheden on der hun oude chefs te hervatten. Met de stadskas verdwenen De Soir meldt uit Antwerpen, dat het stadsbestuur aldaar, in samenwerking met het Duitsche militaire bestuur, al les doet om het economische leven van de stad weer op gang te brengen. De moeilijkheden hebben hun oorsprong niet zoozeer in de verbreking van de handelsbetrekkingen door den oorlog, als wel in het feit. dat burgemeester Huysmans en eenige gemeenteraadsle den bij het uitbreken van den oorlog zijn gevlucht met medeneming van de stadskas. Om de 10.000 werkloozen van de stad LONDEN, 26 Juni (Reuter). De Fransche ambassadeur in Groot-Britlau- niè, Corbin, is vandaag door Halifax op het ministerie van buitenlandsche zaken ontvangen. Men gelooft, dat Corbin aan Halifax zijn standpunt wilde duidelijk maken. Het D.N.B. meldt uit het Vaticaan: Door den wapenstilstand der asmogend- heden met Frankrijk is de verhouding tusschen de naar Vaticaanstad verhuis de vroegere diplomatieke vertegenwoor digers bij het Quirinaal sterk vertroe beld, meldt Stefani. De eens goede ver standhouding is in liet tegendeel omge slagen. De Fransche ambassadeur en de Engelsche gezant zijn vijanden gewor den en groeten elkaar niet meer. De zelfde houding hebben leden van de Fransche ambassade tegenovbr de En gelsche aangenomen. Ook de Belgische en Poolsche vertegenwoordigers nemen dezelfde houding tegenover den Engel schen gezant aan. De politie van hei Vaticaan bewaakt al deze personen, wier leven niet erg aangenaam meer is, daar zij niet meer met anderen binnen of bui ten het Vaticaan, ook niet telefonisch, in verbinding kunnen treden. De Fransche koopvaardij schepen Met de onderteekening van het Duitsch-Fransche wapenstilstandsver drag heeft de Fransche regeering zich verplicht Fransche koopvaardijschepen, die zich buiten Fransche havens bevin den, naar Frankrijk terug te roepen of indien dit niet uitvoerbaar is. naar neu trale havens te laten varen. Wanneer nu in de Engelsche radio de bond van offi cieren der Britsche koopvaardij aan de Fransche schepen verzoekt Britsche ha vens binnen te loopen, komt dit, naar men hier verklaart, met een oproep tot muiterij, resp. tot desertie aan de Fran sche zeelieden overeen. Frankrijk hoeft voor den opbouw van zijn land eiken man, vooral ook eiken zeeman noodig. Ook de Fransche zeelieden weten, dat de oproep van den bond van officieren van de Britsche koopvaardij zonder re kening te houden met de werkelijke be langen van Frankrijk en van het Fran sche volk is uitgevaardigd. LONDEN, 26 Juni (Reuter).. Minis ter-president Churchill heeft gister avond den opperbevelhebber van de Poolsche troepen, minister-president Si- korski, ontvangen. Zij bespraken de si tuatie van het Poolsche leger en de rol, die het in Engeland vervult. Er bestond volkomen eensgezindheid ten aanzien van de beginselen der samenwerking om „den oorlog tot de overwinning voort te zetten." Verscheidene Poolsche troepenafdeelingen, die met de Geal lieerden in Frankrijk gestreden hebben en onlangs in Engeland zijn aangeko men, worden than*, in Groot-Brittannië gereorganiseerd. MADRID, 26 Juni ('D.N.B.). De her tog van Windsor is vanmorgen met zijn gevolg per auto uit de Spaansche hoofd stad vertrokken in de richting van Por tugal. De hertog had verzocht om ver lenging van zijn verblljfs visum, dat voor drie dagen geldig was. Naar ver luidt hebben de Spaansche autoriteiten dit echter geweigerd. De hertog van Windsor heeft in de Britsche ambassade te Madrid de verte genwoordigers der Amerikaansche en Engelsche pers ontvangen, wien hij een beschrijving gaf van zijn laatste beleve nissen in Frankrijk. In Perpignan heeft hij vijf dagen moeten wachten op een pasvisum. De laatste dagen had hij al leen geleefd van conserven. De hertog is voornemens spoedig naar Engeland terug te keeren. „OORLOGSGEVAAR VOOR RUSLAND IS TOEGENOMEN" MOSKOU, 26 Juni (Reuter). De cen trale raad van den bond van syndicaten roept de arbeiders op, de wapenproduc tie der Sovjet-Unie to yerhoogen. Hier aan wordt nog toegevoegd, dat het oor logsgevaar voor Rusland is toegenomen. Dientengevolge moet men od verrassin gen voorbereid zijn en daarom zoowel de landsverdediging als ook het economi sche systeem versterken. De zes a zeven- urige werkdagen moeten tot acht uur verlengd worden. De raad stelt even eens voor de arbeidsweek van zes op zeven dagen te brengen. FRANSCH GOUD NAAR DE VER- EENIGDE STATEN WASHINGTON. 26 Juni (D.N.B.), Het ministerie van financien heeft medegedeeld, dat de kruiser „Valen ciennes", die tot het in de Portugeesche wateren gesfationneerde Europeesche eskader behoorde en onlangs i*. afgeloit. groote hoeveel linden Fransch goud naar de Vereenigde Staten he"ft gebracht. Antwerpen onmiddellijk aan arbeid te helpen, zullen groote openbare werken ter hand worden genomen, zooals de vergrooting van een ziekenhuis, de houw van een nieuw abattoir, de slech ting van de oude vestingwerken, de in richting van schuilkelders en verder het herstel van de havens en van de beide Sehcldetunnels. die zwaar geleden heb ben door de ontploffingen, daarin door de terugtrekkende Geallieerde troepen veroorzaakt. Met behulp van het Duit sche legerbestuur is de voorziening van water, gas en electriciteit weer snel ver zekerd. Het systeemloos bombardeeren van open land en niet-militaire objecten wordt voortgezet BERLIJN, 26 Juni. (D.N.B.) In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn door Engelsche vliegers in totaal 371 dynamiet- en brandbommen op Duitsch gebied geworpen. Zestien burgers wer den gedood en 41 gewond. Zoo werd een bomaanval gedaan op Duisburg, waar door drie huizen en een katholieke kerk ernstig werden beschadigd. In de stad Rhynern, in het district Unna, werden twee huizen vernield en een huis ernstig beschadigd. Op talrijke kleine plaatsjes werden bommen ge worpen, waardoor gedeeltelijk schade aan huizen, gedeeltelijk slechts schade aan velden werd veroorzaakt. In den nacht van 23 op 24 Juni is het Engel sche luchtwapen er toe overgegaan, be halve de gebruikelijke bomaanvallen op kleine en zeer kleine plaatsjes, gehou wencomplexen op open terrein te bom- bardceren. In dezen nacht werden b.v. twee bommen geworpen op het slot Styrum bij Muehlheim aan den Ruhr, waardoor de beheerder werd gedood. Er werd slechts matige materieele scha de aangericht. Op het slot Rheydt, drie kilometer ten Noordwesten van de stad Rheydt, werden zeven bommen gewor pen. die echter slechts schade aan het veld aanrichtten. In Duitsche politieke kringen trekt men hieruit de gevolgtrek king, dat de onzekerheid en zenuw achtigheid in Londen en in geheel Engeland toenemen, nu aldaar iedereen zich afvraagt, hoe nu de verdere ontwikkeling van den oor log tegen Engeland zal zijn. De al- gemeene zenuwachtigheid is thans ook op het Britsche ministerie van luchtvaart overgeslagen. Want de aan de Roval Airforce opgegeven aanvalsobjecten duiden op een vol ledige verwarring. De Duitsche bevolking verdraagt deze aanvallen met kalmte. Zij is zich er van bewust, dat de tegenzet van het Duit sche luchtwapen in Engeland een dui zendvoudige schrik teweeg zal brengen, waarbij de door do Britsche leiding van den luchtoorlog ongedr een nachtelijke overvallen in het niet zullen verzinken. De rekening van de Britsche schuld neemt toe, zoo merkt men in Duitsch land op. In den nacht van Maandag op Dins dag hebben vijandelijke vliegtuigen over bijna alle deelen van den Gouw Weser-Ems gevlogen. Hierbij zette de vijand zijn geheel systeemloos uitwer pen van dynamiet- eri brandbommen op niet-militaire objecten voort. Op plaat sen waar in afzonderlijke gevallen een aanval op militaire of ook maar op voor den oorlog belangrijke objecten werd ondernomen, werd deze overal door de luchtdoelartillerie reeds in de klem ee- smoord. In totaal werd een burger ge dood, een sleepboot beschadigd, twee woonhuizen licht beschadigd, een schuur vernield, overigens slechts on belangrijke materieele schade en vielen geen persoonlijke ongelukken te betreu ren. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is opnieuw een vijandelijken aanval gedaan op Bremen. De meeste bommen vielen op open terrein. ENGELSCHEN NAAR FRANKRIJK TERUGGESTUURD IRUN, 26 Juni. (D.N.B.) Vijfhon derd Engelschen, die uit Frani k aan de Spaansche grens aankwamen en op Spaansch gebied wilden komen, zijn door de Spaansche politie weer terug gestuurd, daar hun papieren niet in orde waren. f Binnenkort zal het ter be schikking worden gesteld 's-GRAVENHAGE, 27 Juni. Het rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd brengt onder de aandacht van honden- en kattenhouders, dat per officieele publicatie in de dagbladen (men zie de adver tentie-pagina's) een regeling wordt bekend gemaakt voor het binnenkort ter beschik king stellen van honden- en kattenbrood van uniforme sa menstelling voor houders van honden en katten voor zoover deze dieren behooren iot één van de in de publicatie ge noemde groepen. Degenen, die volgens bedoel de regeling voor een toewij zing in aanmerking komen, moeien vóór 1 Juli a.s. een briefkaart inzenden aan de sectie bijzondere diergroepen van het rijksbureau voor de voedselvoorziening, 't Spelder- holt 22 te Beekbergen, met verzoek om toezending van een beschrijvingsformulier. Op dat formulier zijn nadere aan wijzingen gegeven. DE FRANSCHE VLUCHTELINGEN IN ZWITSERLAND BERLIJN, 26 Juni. (D.N.B.) Inzake de geruchten, dat Duitseh-Zwitsersche onderhandelingen over de Fransche vluchtelingen in Zwitserland -evoerd worden of zullen worden, verklaar! men te bevoegder Duitsche plaatse, dal der gelijke onderhandelingen niet plaats vinden en evenmin voorgenomen zijn. De Duitsche opvattie is, dat een terug brenging der Franschp vluchtelingen uit Zwitserland geen Duitsch-Zwitser- sche maar een Fransch-Zwitsersche aangelegenheid is. CANADEESCHE TROEPEN IN NED. WEST INDIE BERLIJN. 26 Juni. (A.N.P.) Vol gens een bericht van Nederlandsche correspondenten uit Willemstad zijn daar ter versterking van de reeds in Mei aangekomen Fransche en Engel sche troepen Canadeesche soldaten aan gekomen. NEDERLANDERS IN SPANJE GEARRESTEERD LISSABON, 26 Juni. (D.N.B.) Uit Irun wordt gemeld, dat daar gister- at ond verscheidene Nederlanders uit Frankrijk zijn aangekomen, die een aantal baren goud bij zich hadden tot een waarde van twee milliard francs. Aangezien zij geen geloofwaardige ver klaring konden geven voor de herkomst van het goud. zijn zij door de politie gearresteerd. Het goud werd in beslag genomen. T~AE samenwerkende Indische ver- eenigingen. welke in de Kon. Ver. Oost en West zijn gecentrali seerd voor de hulpverleening aan de menschen, die geen geldzendingen meer uit Indie ontvangen, Hebben veel succes gehad met hun opwek king aan de leden. Men herinnert zich dat de vertegen woordigers van deze vereenigingen op 27 Mei samenkwamen en besloten, een circulaire aan hun leden tc zenden waarin gevraagd werd, bijdragen te stor ten, opdat de menschen in nood gehol pen zouden kunnen worden. Het resultaat hiervan is buitengewoon verheugend. Zoonis de heer F. II. von Mevenfeldt. de secretaris van Oost en West gisteren verklaarde, overtreft de wijze, waarop men gehoor heeft gege ven, alle verwachtingen. Ei zijn al toe zeggingen tot een bedrag van f 2200 per maand aan vaste bijdragen, en voorts ongeveer f 10.000 aan giflen ineens ont vangen. Nog dagelijks vloeit het geld binnen en verder zijn er nog toezeggin gen van groote maatschappijen." Maar er is ook veel noodig. Reeds is 1300 uitgekeerd en de aanvragen nemen hand over hand toe, naarmate de tijd verstrijkt, de eigen middelen uitgeput raken en de geldzendingen uit Indië uitblij ven. Sommige banken, die geregeld chèques en wissels namens hun cliënten in Indië aan menschen in Holland uitbetaalden, hebben dit nog één maal gedaan, hoewel de op dracht niet is binnengekomen. Zulks gebeurde in het vertrouwen, dat in de toekomst wel verrekening zal plaats hebben; doch zij kunnen daarmee niet doorgaan, zooals van zelf spreekt. Er ziin trouwens andere banken, die meenden zelfs die eene maand niet te kunnen voorschieten. Het mag als een gunstig teeken wor den opgevat, dat het tehuis van de Ned. Ind. Sociale Vrouwen-organisatie aan de Groothcrtoginnelaan in Den Haag, nog niet als noodverbliif voor schoolgaande jongens en meisjes en ook voor Indische dames zonder middelen in bedrijf is ge steld. Dit bewijst, dat de betrokkenen zich voorloopig nog zelf kunnen redden, of persoonlijk regelingen hebben getrof fen, waardoor zij het nog een poosje kunnen uitzingen. Dit is echter van tndeliiken aard; en niemand weet, wanneer do zilvervloot uit Indie weer aankomt. Vandaar dat het hoofdbestur van Oost en West een verzoek aan de Regeering 'heeft gericht, om voor dit hulpwerk naast steun van particulieren ook een subsidie te mogen ontvangen. Het is een gelukkige omstandigheid, dat Kolomen de relaties van in Indie verblijvende ambtenaren of-ugepension- neerde landsdienaren, welke relaties re gelmatig geldzendingen uit Indië ont vangen, zooveel mogelijk helpt met voor schotten. Daarvan wordt veel gebruik gemaakt dat is ook tijdens den vori- gen oorlog gebeurd, toen het contact met Indië verbroken was: eveneens een maatregel, welke slechts kan gelden zoolang de financiën reiken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2