Interpellatie van ds. Ekering werd niet toegestaan BETALING ABONNEMENT De Maansteen N.S.B.-fractie verlaat de vergadering Bomaanvallen op Nederland MYRA. HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET spoedige terug keer van de vluchtelingen villabranddoor blikseminslag AMSTERDAMSCHE RAAD De eerste 5 jaar geen nieuwe bedrijven in Rotterdam AMERSFOORTSCH DAGBLAD KINDERHOEKJE 2y2 millioen voor de Textielstichting Rotterdam SCHOTËMJ A.AN S per kruik f 3<25 OUDE GEN EVER bjj 5 Jkr. a f 3.= FXT1R £99 bij 12 kr. a f 2.85 IJJJLL/SL JL JO Utr.str. 17 Tel. ETEffl Ao 1878 A. A. HUMME Jr. 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 27 JUNI 1940 AMSTEHDAM, 26 Juni. Vanmiddag kwam de gemeenteraad van Amsterdam onder voorzitterschap van burgemeester dr \Y. de V 1 u g t in vergadering bijeen. De voorzitter installeerde den heer C. A. F. Lammers IS D.A.P.) als raads lid. Aan de orde waren vervolgens dp ingekomen stukken. Rij deze stukken bevond zich de interppllatie-aanvraav van het raadslid ds. mr. Ekering (N.S.B om eenige vragen tot B. en W. te mogen richten o\er het optreden dor politie. Aangenaam zou het mij zijn geweest aldus de burgemeester indien ik den Raad zou kunnen voorstellen deze interpellatie toe le staan. Dit kan ech ter niet In de eerste plaats moeten de vragen over dit onderworp tot den bur gemeester en niet tot R. en W. worden gericht en in de tweede plaats kan men den burgemeester over hef optreden der politie niet interpelleeren De burge meester stelde dus voor de interpellatie niet toe te staan. De heer Seeeprs (Comm.) deelde niet het standpunt, dat de burgemees ter over deze zaak niet geïnterpelleerd zou kunnen worden. Toch zou hij niet tegen het voorstel van den burgemees ter stemmen, omdat hij als de instantie, die verantwoordelijk is. dp regeering be schouwt. Deze bevindt zich niet in het land en is niet ter verantwoording te roepen. Ds. mr. F. k e r i n g (N.S.B.) was over het antwoord van den burge meester zeer teleurgesteld De bur gemeester immers had hem zelf den weg der interpellatie gewezen. Het betreft hier een hoogst ernstige zaak, n.l. de rust en veiligheid van de burgerij van Amsterdam. Wij zullen over deze zaak het oordeel van den Raad afwachten en mocht de interpellatie niet worden toege staan, is de geheele raad mede ver antwoordelijk voor de gebeurtenis sen te Amsterdam tusschen 10 en 15 Mei De N.S.B.-fractie zal geener lei verantwoordelijkheid in zulk een beslissing kunnen drogen. De burgemeester antwoordde, dat hij inderdaad, toen ds. Ekering de zaak met hem besprak, deze gezegd heeft dat het aanvragen van een interpellatie de weg zou zijn om de zaak aan de orde te stellen. Doch spr. heeft ds. Ekering onmiddellijk gezegd, dat hij den Raad zou voorstellen de interpellatie niet toe te staan op de reeds aangegeven gron den De discussie was hiermede ten einde en het voorstel om de inter pellatie niet toe te staan, werd in stemming gebracht en aangenomen mp| 38 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de N.S.B.-raadsleden, die onmiddellijk na den uitslag \an de stemming de vergadering verlieten. De Raad behandelde voorts een serie hamerstukken. De Raad benoemde tot leeroar in de geschiedenis aan het Bar- laeus-gymnasium dr. C J. Vos. conrec tor aan het Stedelijk Gymnasium le Tiel en tot leeraar in de oude talen aan hei Barlaeuc-gvmnasium den heer H. J. de Marez Ovens, leeraar aan het Ba ara's Lyceum. ROTTERDAM, 26 Juni. Teneinde de moeilijkheden voor de Rotterdam- sche winkeliers, die hun zaken verlo ren hebben, niet nog grooter te maken, zal de raad van Rotterdam, die mor genmiddag bijeenkomt, een verordening te behandelen krijgen, volgens welke het verboden zal zijn eenig beroep of bedrijf in Rotterdam uit te oefenen, tenzij de betrokkene dat beroep of be drijf reeds op 9 Mei in de gemeente uitoefende. Ook zal het verboden zijn meer filialen, bijkantoren of andere nederzettingen van eenige zaak of on derneming te hebben, dan men op 9 Mei j.l. binnen Rotterdam bezat. De bedoe ling is. deze verordening direct in wer king te doen treden en haar vijf jaar van kracht te verklaren. Om huurverhooging en huuropzeg- ging tegen te gaan hebben B. en W. van Rotterdam een verordening ont worpen. welke in hoofdzaak bevat de voorschriften van de huurwetten 1918. Een hoogere huurprijs dan op 9 Mei j.l. gold, zal niet mogen worden bedon gen tenzij met toestemming van B en W. Bij opzegging van de huur zal de huurder zich schriftelijk tot B. en W. kunnen wenden met verzoek 'de opzeg ging nietig te verklaren. Als een opzegging van huur niet wordt vereisclit kan de huurder zich tot B. en W. wenden met verzoek te bepalen, dat een nieuwe huur tot stand zal komen. Ook deze verordening zal onmiddel lijk in werking treden. VEE AAN BESLAG ONTTROKKEN 's-GRAVENHAGE, 26 Juni. Bij den landbouwer A. G. J. van D. in de omgeving van Den Haag was beslag gelegd op eenige stuks vee. Dit vee had hij naar een andere plaats ge bracht. Het betrof hier een executie maatregel van de overheid. De procu reur-generaal had S maanden gevan genisstraf gecisclit. Het hof veroor deelde den landbouwer tot 4 maanden gevangenisstraf. De gemakkelijkste vorm van betaling van het kwartaal abonnement op het „AMERSFOORTSCH DAGBLAD" Is per automatische giro. Op aanvraag zendt onze Administratie (Tel. 4620) U een machtiging ter teekenlng, de girodienst zorgt dan automatisch voor overschrijving van Uwe rekening op de onze. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnementsgel den voor het derde kwartaal 1940 reeds automatisch overgeschreven worden. DE ADMINISTRATIE. De laatste dagen is Den Helder het doelwit van de Engelschen 's-GRAVENHAGE, 26 Juni. In een persconferentie van de Presse-Abtei- lung van bet Rijkscommissariaat heeft de Pressedezernent. de heer W. Janke. gewezen op de groolere activiteit in de lucht, welke de Engelschen de laatste dagen aan den dag lecgen. Zij toonen daarbij, aldus de heer Janke, dezelfde methode als in Duitschland. Dc aanvallen geschieden moest 's nachts van groote hoogte, als het zicht slecht is en het wolkendek schuil caan mogelijk maakt. De Engelschen vliegen dan in kleine groepen of met een enkel vliegtuig en werpen bommen zonder ander aanwijsbaar doel, dan om de bevolking te terroriseeren. Deze methode bereikt het tegendeel van wat er mee bedoeld wordt en heeft geen ander ehVrt dan het uitlokken van reprcssailles. die intü'sschen reeds be gonnen zijn. Ook hier te lande lijden vreedzame visschersdorpen, afge- l°gen boerderijen, woonhuizen, die ver van elk militair doel \erwijderd zijn, onder deze Engelsche wijze van oorlog voeren. Bij de Engelschen wordt het be zit der „bondgenooten" blijkbaar niet ontzien, aldus de heer Janke. Do laatste dagen heeft speciaal Den Helder, waar geen militaire objecten meer bestaan, sinds de Nederlandsche marine deze plaats verliet, een en an der van deze Engelsche methode er varen. Het meest schokkende feit daar bij is, dat het marinelazaret, dit maal bij uitzondering overdag ter wijl de roode-kruisteekens kilome iers ver zichtbaar zijn. op Vrijdag 21 dezer door bommen getroffen werd en de vliegtuigen bovendien met machinegeweervuur op burgers in de omgeving schoten. In het la zaret waren geen militaire gewon den aanwezig. Uitsluitend burgers zijn van deze handelswijze het offer geworden. Ook in den afgeloopen nacht werd den Hel der opnieuw aangevallen en is een aantal woonhuizen, dat ver van elk militair object, voorzoover men daar over in den Helder nog zou kunnen spreken, verwijderd is. getroffen. Naar verschillende onzer correspon denten in Noord-Holland melden, heeft de bevolking van den Helder ernstig ge leden onder de nachtelijke aanvallen der Engelsche bommenwerpers op de burgerlijke bevolking. De bommen werden over verschillende deelen van Den Helder uitgestrooid. Er zijn vele dooden gevallen en tal van gewonden. Onder de bevolking heerschte de grootste verontwaardiging, die zich vaak in de heftigste bewoor dingen tegen de Engelsche belagers uit. Vele menschen zijn uit den Helder gevlucht en vonden in de omgeving gastvrij onthaal. Sommigen zijn veel verder gevlucht en in Amsterdam aan gekomen. Allen zijn het er over eens, dat de bommen geen militaire doelein den troffen, de Engelschen hadden het blijkbaar op de burgers voorzien, die zij in den slaap overvielen door van zeer groote hoogte hun bommen neer te werpen. NED. VER. VOOR VROUWENBELAN- GEN EN GELIJK STAATS BURGERSCHAP 's-GRAVENHAGE, 26 Juni. Naar wij vernemen is de jaarvergadering \an bovengenoemde vereeniging voor- loopig uitgesteld, terwijl het maand blad tot nader te bepalen datum niet zal verschijnen. De zetel van het bu reau is uit bezuinigingsoverwegingen verplaatst. In September hoopt het hoofdbestuur zijn werkzaamheden weder te kunnen voortzetten. C.A.O. VOOR DE SCHOENINDUSTRIE 's-GRAVENHAGE, 26 Juni. De be- drijfsraad voor de schoenindustrie heeft een verzoek ingediend tot verbindend verklaring van bepalingen der nieuw afgesloten collectieve arbeidsovereen komst voor de schoenindustrie. 179. Ineens komt ze te voorschijn en springt op Peters bed. Ze kriebelt hem even onder zijn neus. Hatsjie! niest Peter en is meteen wakker. Wat doe jij liier. Myra, roept hij Mü- Heeft de zuster je hier gebracht? Nee. Peter., ik ben achter haar aaii geloopen toen zij je melk binnenbracht. Ik heb een zalfje gemaakt om je beter te maken. Kom. ik zal je verband er af doen. ISO. Als 't verband er af is smeert Myra den zieken enkel goed in met 't koele zalfje. Als de enkel goed gewreven is gaat Myra weer naar de keuken terug. Wat zal de zuster verwonderd zijn, als ze ziet, dat Peter weer loopen kan En dat is ook zoo! Want den volgenden morgen vindt ze een dansenden Peter voor zich. Ze slaat haar handen in elkaar en gelooft, dat er een wonder is gebeurd. ROTTERDAM, 26 Juni. Eind Mei werd op initiatief van den heer H. G. Hey, directeur van het rijksbureau voor distributie van textielproducten door den handel, een contactcommissie ge vormd uit de doör den oorlog getroffen textielbedrijven ie Rotterdam. Deze commissie onder leiding van haar voor zitter, den heer A. H. Yegter. riep alle Rolterdamschc textielfabrikanten-gros siers en -détaillisten op en stelde een werkprogramma samen. In de vergadering van belanghebben den, welke on 28 Mei j.l. werd gehou den, verleende de vergadering aan de contactcommissie vrij mandaat voor hare werkzaamheden. Het werkpro gramma werd daarna gepubliceerd. Vele besprekingen werden vervolgens gevoerd, waarbij de commissie contact kreeg met veie officieele instanties, waaronder de stichting Rotterdam 1940. Met medewerking van deze stichting werd besloten op Dinsdag j.l. de ,,Rot- terdamsche contactcommissie uit door den oorlog getroffen textielbedrijven" om te zetten in een stichting, genaamd Textielstichting Rotterdam". De nieuwe stichting heeft ten doel den wederopbouw en het verschaf fen van hulp bij den wederopbouw van door den oorlog getroffen te Rotterdam uitgeoefende textielbe drijven. De stichting heeft van het Rijk de beschikking gekregen over een cre- diet van 2M millioen gulden. Zij heeft de bevoegdheid aan hare le den bepaalde credieten te verleenen voor het aanleggen van nieuwe handelsvoorraden. Leden der stichting zijn de door den oorlog getroffen Rotterdamsche textiel firma's. die van de stichting een cre- diet ontvangen tot aankoop van koop mansgoederen. Het bestuur der textielstichting Rot terdam is samengesteld uit de vroegere leden der Rotterdamsche contactcom missie uit de door den oorlog getroffen textielbedrijven. Het bureau van de stichting is geves tigd in het gebouw St. Homobonus, Walenburgerweg 130. Rotterdam. DE DOOD VAN OVERSTE MUSSERT 's GRAVEXHAGE, 26 Juni. Omtrent den dood van overste Mussert verneemt het A.N.P. nader, dat de beide officieren, wier arrestatie door den au'diteur-mililair is gelast, beiden tot het korps wielrijders behooren en dal het bevel tot arrestatie is gegeven ter zake van muiterij, den dood ten gevolge hebbende. Commissie voor hulp en bijstand naar Frankrijk vertrokken 's-GRAVENHAGE. 26 Juni. Heden is de heer A. van Nijnanten. voorzitter van de commissie voor de vluchtelingen te Breda met den heer J. Meeus, eva cuatiecommissaris, en den heer van Dijk naar Frankrijk vertrokken, ten einde de vluchtelingen aldaar te verza melen en hun aller Ihulp en steun te ver leenen voor een spoedigen terugkeer. De hulpactie strekt zich niet alleen uit tot de Bredasohe vluchtelingen, maar tot alle Nederlanders. Aan de hand van nauwkeurig bij gehouden lijsten van de vluchtelin gen van Breda en omgeving, en vele honderden gegevens' van personen buiten Breda, zal de commissie al het mogelijke doen om allen op te sporen en behoudpn thuis te bren gen. Daar de volledige medewerking der Duitsche autoriteiten tot in fi nesses geregeld is, zal de terugkeer al zal die door de groote afstan den natuurlijk vele dagen in beslag nemen betrekkelijk snel geschie den. Is de heer van Nijnanten in staat om lijsten van hen, die zich in Frankrijk bevinden, al eerder naar Nederland te zenden of radiografisch door to geven (er gaat een kortegolf-zender mee), dan zal hij dit stellig doen en wordt er te Breda voor gezorgd, dat deze lijsten zul len worden gepubliceerd en ter inzage gelegd op het gemeentehuis en op Ko ninginnestraat 80. Zouden tijdens zijn afwezigheid de lijsten werden ontvangen, die de Zwit- sersche gezant voor Breda zou trachten te verschaffen, of die de heer van Nij nanten via het internationale Roode Kruis in Oenève heeft aangevraagd, dan zullen deze eveneens worden gepubli ceerd. Man valle het lenigingscomité te Bre da niet lastig met aanvragen om inlich tingen, die toch nu niet te geven zijn, maar wachte even geduldig af. Nadruk kelijk wordt, voorts verklaard, dat deze hulpactie alle Nederlanders geldt en zich uitstrekt over geheel Frankrijk tot Bordeaux. Een slachtoffer bij het blusschingswerk ARNHEM, .26 Juni. Hedenmiddag omstreeks half vijf sloeg de bliksem in het landhuis van jhr. Roëll, oud-nota ris, gelegen aan de Kluizenaarslaan te Velp. Het huis, dat met riet was ge dekt, stond weldra in lichter laaie. On middellijk ging men aan het werk om van den kostbaren, antieken inboedel nog zoo veel mogelijk in veiligheid te kunnen brengen, doch doordat het vuur zich snel uitbreidde, slaagde men hier in slechts gedeeltelijk. Inmiddels was de brandweer van Velp aangekomen, welke met veel materiaal den strijd tegen het vuur aanbond. Eerst tegen halfacht had men den brand geheel gebluscht. Bij een ingesteld onderzoek vonden de brandweerlieden op de eerste verdieping het lijk van den gep. sergeant-majoor Sutherland, die vermoedelijk behulpzaam was bij de redding van den inboedel, doch daarbij door den rook werd b.e- dwelmd en in het vuur om het leven kwam. De heer Roëll bevindt zich in een zie kenhuis, zijn echtgenoote was met een dienstbode alleen thuis. Huis en inboe del zijn tegen brand verzekerd. OPBRENGST VAN DEN P.T.T.-DIENST 's GRAVEXHAGE, 26 Juni. De op brengst van het staatsbedrijf P.T.T.- dienst was over April 1940 totaal f 780.509 hooger dan in dezelfde maand van het vorig jaar. De totale opbrengst over de eerste vier maanden van dit jaar was f 2.087.256.hooger dan over dezelfde pe riode van 1939. FEUILLETON Dooi WILKIE COLLINS Nederlandsche bewerking van 42) Ik keek om mij heen, om te zien, of ik onder het aanwezige publiek de d.rie Indiërs kon herkennpn. doch zae nie mand met een donkere gelaatskleur, be halve pan langen man met een zwartpn baard, die er uitzag als een zeeman „Zij zullen wel ergens hun spion heb ben". zei mijnheer Bruff. dip Hen zee rnan eveneens had opgemerkt. Op r),inngenblik werd hij voorzichtig aan zijn jas getrokken door ..Klapbes" die hpm attent maakte op mijnheer Lu- ker, die, gevolgd door zijn lijfwacht, uit het privé kantoor kwam „Houdt hem in de gaten" fluisterde mijnhee» Bruff. „Als hij den diamant aan iemand moet overhand,igen. zal hij dat zeker hier rlopn" Zonder ons ie zien. baande mijnheer Luker zich langzaam een weg naar don uitgang. Toon hij een kleinen gezetten man. geklped in grijs rosluum. passeer de, zag ik dat hij pen beweging met zijn hand maakte De man schrok even en keek hem na Rij de d,«>ur gekomen, na men de agenten hem tusschen zich in en het drietal verliet zoo de bank, ge volgd door een van mijnheer Bruffs mannen. Ik keek den advocaat aan en wierp vervolgens een beteekenisvollen blik op den man in het grijs. „Ja", fluisterde mijnheer Bruff, „ik heb het ook gezien". Hij keek rond,, waar „Klapbes" en de an dere man gebleven waren, doch beiden waren verdwenen. „Wat voor den drommel, heeft dat te heteekenen?" zei hij nijdig. „Juist nu wij hen het meest nnodig hebben, zijn ze er niet". „Wat doen wij nu?" vroeg ik. „Gaat u maar mee naar mijn kantoor. „Klapbes" en d.e andere man hebben ze ker iemand anders gevolgd." Toen wij in Grav's Inn Square aan kwamen. bleek de tweede man al epn kwartier op ons te hebben gewacht „Wat hpb je vnor nieuws?" vroeg mijnheer Rruff. t „Hel spiit mij, u te moeten zeggen, dat ik mij heb vergist" antwoordde hu Ik had er een epfl op d.ur\on doen. dat ik mijnheer Luker iets aan een heer in een grijs costuum had zien geven Maar die hepr blijkt een zeer respectabel ïjzer- handelaar in Easlcheap te zijn." „Waar is „Klapbes"?" vroeg mijnheer Rruff berustend. De man kepk hem verwonderd aan. „Dat w-eei ik niel. mijnhper Ik heb hem niet meer gezien, spdert ik dp bank ver liet." Mijnheer Bruff zei hem. dat hij kon gaan. en stelde mij voor. op zijn, kan toor te blijven eten. voor hot geval dp jongen mocht komen opdagen Wij kon den een eenvoudig maal uit het dicht- bi.i gelegen restaurant laten komen. Ik ging hiermee accoord. doch toen wij nog een half uur na hot beëindigen \an ons maal vergeefs op den jongen had den gewacht, besloten wij naar huis ie gaan. De man. die mijnheer Luker gevolgd was, had zich intusschen gemeld, doch hij kon ons niet anders mededeelen. dan dat mijnheer Luker regelrecht naar huis was gegaan, vergezeld van de bei de agenten, die daarop waren vertrok ken. Het was dus duidelijk, dat de Maansteen zich niet meer in het bezit van mijnheer Luker bevond, daar hij anders de agenten zeker niet zou heb ben laten gaan. Mijnheer Bruff begaf zich naar zijn huis in Hampstead en ik haastte mij naar Rachel Bij den portier van het kantoor liet ik een visitekaartje achter, waarop ik schreef, om hal fel f thuis te zullen zijn. en verzocht hem. dit aan den loopjongen te geven, als hij daar zou terug komen. Mijn bezoek bij Rachel duurde lan ger dan ik had voorzien, en het was halfeen toen ik thuis kwam. De huis knecht overhandigde mij een stukje pa pier, waarop in ren keurige hand ge schreven stond: „Plet is al over half- elf. mijnheer en ik hen erg moe Ik zal morgenochtend tusschen negen en tien uur terugkomen." Te norcleelen naar de beschrijving, die de huisknecht van den bezoeker gaf. was het „Klapbes" geweest, die een uur op mij gewacht had en ten laatste den bediende met een ernstig gezicht verzekerd had dat hij niets waard zou zijn. als hij niet voldoende nachtrust kreeg Om negen uur den volgenden morgen was ik klaar om mijn bezoeker te ont vangen Om halflien hoorde ik nade rende voetstappen. die voor mijn deur stilhielden. „Kom binnen. Klapbes!" riep ik. „Graag, mijnheer antwoordde een sombere stem, waarna de deur open gins en voor mij stond brigadier Cuff! „Ik dacht, dat ik beter even hier kon aanloopen, mijnheer Blake, om te zien of u in de stad was, voor ik naar York shire schreef. Ik ben pas gisteren uit lerjand teruggekeerd", zei de brigadier, als inleiding tot het doel van zijn be zoek. „Ik las uw brief voor ik naar bed ging Ik kan slechts één ding zeggen ik heb het geval geheel verkeerd heoor deeld. Maar ik geloof niet. dat er iemand is, die in de positie, waarin ik mii toen bevond, een oplossing had kunnen vin den." „U komt nel op tijd om u te rehabili- teeren", zei ik. Ik vertelde hem vervolgens van het experiment met de opium en wat er daarna in het bankgebouw was gebeurd. Hij was zeer geïnteresseerd in het ex periment hij had er nooit eerder van gehoord en hij stelde vooral belang in het denkbeeld van dokter Jennings om op die manier te weten le komen, wa' ik met den diamant had gedaan. Jk ben het niet met dokter Jennings eens. dat u den Maansteen in uw ka mer heeft verstopt", zei brigadier Guff „maar wel. dat u hem daarheen heeft mee/zenomen „Nu?" vroeg ik „Wat heb ik er dan mee gedaan ..Heeft ii zelf geen vermoeden?" „Neen." De rechercheur stond op en hegif zich naar mijn schrijftafel. Na eenice oogenblikken kwam hij terug met een gesloten enveloppe. „Verleden jaar heb ik de verkeerde persoon verdacht, en misschien doe ik dat nu weer. Wacht u met het openen van dit couvert, tot u rle waarheid hee't \ernomen en vergelijk dan den naam \an den schuldige met den naam die hierin staat vermeld". Het was al bijna tien uur en de jon gen was nog niet gekomen. Brigadier Cuff praatte over andere onderwerpen, informeerde naar Betteredge en zijn vriend, den tuinman, toen mijn bedien de kwam zeggen dat de jongen beneden wachtte. Ik liet hem boven komen en toen „Klapbes" den brigadier in het oog kreeg, bleef hij bij de deur staan en nam hem achterdochtig op. „Zeg maar wat ie op het hart hebt." stelde ik hem gerust „Deze heer is van alles reeds op de hoogte en verleent mij assistentie. Brigadier Cuff," vervolgde ik, „dit is de loopjongen van mijnheer Bruff." „Hoe heet je?" vroef Cuff „Octavius Guy," antwoordde de jon gen „Op kantoor noemen ze mij ..Klap bes", vanwege mijn oogen." „Octavius Guy", hernam Cuff op ern- stigen toon, „je was gisteren op de bank plotseling verdwenen. Wat heb je uitgevoerd „Ik volgde een man." „Wie was dat?" „Een langen man met een zwarten baard in zeemanscostuum." „Dien herinner ik mij heel goed." viel ik in. „Mijnheer Bruff en ik dachten, dal hii een spion van de Indiërs was" Brigadier Cuff scheen niet de minste belangstelling te koesteren voor hetgeen wij dachten en vervolgde zijn ondervra ging. „Nu, waarom volgde je dien man?" „Ziet u, mijnheer Bruff had gezegd, goed uit te kijken of en aan wien mijn heer Luker iets zou overhandigen en ik zag. dat hij dien zeeman iets gaf." „Waarom heb je dat niet aan mijnheer Bruff verteld?" „Daar had ik geen tijd voor. De zee man maakte direct dat hij weg kwam en nam een rijtuig." „En jij liep dat rijtuig achterna?" „Ja, mijnheer." „Klapbes," zei Cuff, terwijl hij hem op het hoofd klopte, „er zit wel wat in die kersepit van jou. Ik ben zeer over je tevreden tot dusver." De jongen bloosde van genoegen bij deze goedkeuring en de rechercheur wil de zijn ondervraging voortzetten, toen de bediende mij kwam zeggen, dat mijn heer Bruffs procuratiehouder mij wenschte te spreken. Ik liet Cuff met den jongen alleen en ontving mijn be zoeker in een andere kamer. Ik hoorde van hem, dat de oude heer ongesteld was geworden en om hem op de hoogte te houden, schreef ik hem een briefje, waarin ik hem vertelde, dat „Klapbes" bij mij was en op dit oogen- blik zijn wederwaardigheden aan bri gadier C.uff vertelde. Toen ik miin bezoeker uitgeleide had gedaan, keerde ik terug naar r|p knmer, waar ik Cuff met den iongen alleen had gelaten. Het verhoor \va« blijkbaar juist afgeloopen en de brigadier «telde voor. onmiddellijk een rijtuig te bestellen. „Wij hebben al veel kostbaren liid ver loren, doordat u gisteren niet om.halfelf thuis was," zei hij. Binnen vijf minuten zaten wii in een huurrijtuig, de jongen naast den koet sier, om hem den weg te wijzen. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6