De Engelsche plannen in Syrië Centraal overleg op sociaal gebied ARITA OVER JAPAN'S POLITIEK Kerkrade gebombardeerd De Roemeensch-Russische regeling Vanaf heden alle Zomera rtikelen in Zijde en Kunstzijde als ook Wol Fa. DUIM BURGER in pasteltinten, geheel vrij in verkoop, DUS ZONDER BON DE EEMLANDEK. Wie is Willkie? Na de bombardementen op Den Helder Medische Hulp Zaterdag 29 Juni 1940 Uitgave: VALKH0FF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 38e Jaargang No. 346 Zal het Fransche levantleger het mandaats- gebied tegen Groot-Brittannië moeten verdedigen? Het arbeidt aan de vestiging van een nieuwe orde in Oost-Azië PETROLEUM DISTRIBUTIE Samenwerking tusschen centralen van werkgevers, arbeiders, middenstand en landbouw DERTIEN DOODEN TE BETREUREN REYNAUD GEWOND Laatste Berichten Eerste blad pag. 3 Duitsche bladen wijzen op deze nieuwe nederlaag der Britsche garantie-politiek AMERSFÖORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per Week f 9.15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2 85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 PRIJS DER ADVERltnflEN van 1—4 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 ROME. 28 Juni (D.N.B.). De oor logscorrespondent voor de Middel- landsche Zee van het D.N.B. schrijft over de .Engelsche plannen met Sy rië" het volgende. Volgens de jongste berichten uit Damascus, hebben zich de aldaar door den politieken toestand angstig geworden politici tot koning Ibn Saud om hulp gewend, omdat zij uit het geharrewar in en om Syrië geen weg meer weten De toestand is in derdaad verward Door het wapen stilstandsverdrag is voor Syrië een eigenaardige toestand ontstaan Het is de vroegere opperbevelhebber van het Fransche Levantleger, generaal Weygand zelf, die zijn opvolger in Beiroet, generaal Mittelhauser, het nakomen van de verplichtingen die voor Frankrijk uit het wapcns'.il- standsverdrag voortvloeien, tot plicht heeft gesteld De berichten, dat generaal Mittelhau ser en de Hooge Commissaris in Beiroet, Puaux, deze bevelen niet willen opvol gen, komen uit Londen Daar het den Franschen uitdrukkelijk is toegestaan, de voor de bescherming van hun kusten in de overzeesche gebieden noodzakelijke strijdkrachten ook verder in dienst te houden, bestaat er voor Mittelhauser geen reden iets te ondernemen dat in strijd zou zijn met de hem gegeven beve len Overigens bieden de wapenstilstands voorwaarden niet het geringste aanknoo- pingspunt, dat een verdediging van Sy rië tegen de spilmogendheden acuut zou zijn Indien Mittelhauser werkelijk ge sproken heeft over een verdediging, dan zal hij daar andere vijanden mee op het oog gehad hebben Frankrijk heeft in Syrië en in den Libanon altiid een defen sieve positie ingenomen Gedeeltelijk was het Turkije, dat het oog gericht hield op deze verloren gebieden Het afstaan van Alexandrette kwam voor een gedeelte de Turksche aspiraties tegemoet. In een geheim verdrag \an 1937 heeft Turkije zonder medeweten van Frankrijk van Engeland reeds de belofte gekregen voor het afstaan van het gebied van Aleppo. Verder kreeg Turkije van Londen de toe zegging van het Noord-Syrische Dschesi- reh-gebied, de voorraadschuur van Sy rië. Het moeilijkste voor Frankrijk was echter, het hoofd te bioden aan de Engelsche begeerten op het voor naamste deel van Syrië met Damas- .cus. Hier was het Engeland te doen om den geheelen landrug tusschen de Middellandschc Zee en de Perzi sche Golf in bezit te krijgen. Door het bondgenootschap tusschen de oorlogen waren de Engelschen in staat, onder legitieme vlag, de ondermijning van de Fransche heerschappij grondig voor te bereiden. Het Fransche bestuur probeerde energiek hier tegen in te gaan. De door de Engelschen gesteunde op stand van 1925/1926 werd beantwoord met den door Frankrijk ondersteunden Arabischen opstand van 1936 in Palesti na. Het uitbreken van den oorlog heeft aan de rivaliteit over Syrië niets veran derd. Integendeel, onder het mom van broederlijke argumenten hebben de En gelschen Syrië met talriike officieren en leden van hun geheimen dienst over stroomd. Zij eischten van den minister van buitenlandsche zaken van Irak, Nuri Said, het plan op, dat deze onder den dekmantel van de Panarabische ge dachte had opgesteld over de vereeni- ging van Palestina. Transjordanië en Syrië met Irak. De troepen van Mittel hauser zullen Svrië in de eerste plaats tegen de Engelschen moeten beschermen. In dit verband gozien, krijgt het bericht over de meening van het Fransche op perbevel in Syrië, liet mandaatsgebied ook verder te willen verdedigen, een eigen karakter. De Arabieren echter wil len niet van den Franschen regen in de Engelsche drup komen. Na twintig jaar lang bedrogen te zijn over de beloofde vrijheid richten zij thans hun oogen op Ibn Saud. TOKIO, 29 Juni (Domei). In een radiorede over den internationalen toestand en de positie van .Tapan heeft de minister van buitenlandsche zaken, Arita, gezegd: „Sinds de stichting van het Keizer rijk is het het ideaal van Japan ge weest. dat alle volken in staat zou den zijn hun plaats in de wereld te vinden. Onze buitenlandsche politiek •heeft een ideaal gehad, waarvoor wij soms zelfs niet hebben geaarzeld te strijden door ons nationale bestaan op het spel te zetten. De geheele mensehheid verlangt naar de tot standkoming van een sterken wereld vrede. Het spreekt echter vanzelf, dat een vrede nooit duurzaam kan zijn, tenzij het. een vrede is. waarbij alle volken hun eigen plaats innemen. Ongelukkig is het moeilijk, bij den te- genwoordigen stand der menschelij- ke ontwikkeling een wereldvrede in dezen zin spoedig tot stand te bren gen. Voor het bereiken van een zoo groot ideaal lijkt het zeer natuurlijk dat vol ken, die op aardrijkskundig, cultureel en economisch gebied en ton aanzien \an het ras nauw met elkaar verbonden zijn, allereerst een eigen kring vormen, waar in zij tezamen leven en welstand genie ten en in deze kring orde en vrede op bouwen en dat zij tegelijkertijd betrek kingen van gemeenschappelijk volksbe staan en welvaart met andere kringen aanknoopen. In dezen geest werkt Japan thans aan het vestigen van een nieuwe orde in Oost Azie. Het is daarom ten zeerste te betreuren, dat er sommigen moeten zijn, die niet alleen de groote .Tapansche on derneming, welke op dit grondbeginsel berust, niet begrijpen, maar zelfs tegen het tot stand brengen van een vrede in Oost-Azië. ageeren door het regime van Tsjang Kai Sjek te steunen. Wij hebben hun reeds gevraagd hun houding te her zien en wij zijn thans voornemens, er ernstig bij hen op aan te dringen, dat zij deze kwestie overwegen. Wij zijn vastbesloten niets ongedaan te laten om alle actie tot steunverleening aan Tsjang Kai Sjek uit te roeien. Soms zijn er menschen, die een. verandering van den status quo door wapengeweld af keuren, zonder de motieven daarvoor in aanmerking te nemen. Voor het vestigen van een rechtvaardigen en blijvenden wede heeft Japan de afgeloopen drie jaar in China gevochten. De landen van Oost-Azië en de stre ken in het Zuidoosten zijn op aardrijks kundig historisch en economisch gebied en ten aanzien van het ras zeer nauw met elkaar verbonden. Het is hun be stemming samen te werken, bij te dra ger. tot de voorziening in elkanders noo- den ten bate van hun gemeenschappe lijke welvaart en vrede en vooruitgang in hun gebied te bevorderen. Toen de Europeesche oorlog uitbrak, heeft de Japansche regcering onmiddel lijk haar politiek van niet-inmenging be kend gemaakt. Zij heeft duidelijk ge maakt, dat Japan niet voornemens was in Europa tusschenbeide te komen en niet wensehte te zien dat de oorlog zich tot Oost Aziö uitbreidde. Zooals vanzelf spreekt verwacht Japan dat de Wesler- schc mogendheden niets zullen doen, dat een ongewenschte uitwerking op de sta biliteit van Oost Azië zou kunnen heb ben. Terwijl Japan zijn taak, het tot stand brengen \an een nieuwe orde in OosfAzië met kracht voortzet, wijdt het ernstig aandacht aan de ontwikkeling van den Europeeschen oorlog en aan de reactie in de verschillende deelen van Oost Azië met inbegrip van het Zuidzee gebied. Ik wensch te verklaren, dal het lot van dit gebied, elke ontwikkeling daarin en elke beschikking daarover, een zaak van groot gewicht \oor Japan is met het oog op zijn taak en zijn verant woordelijkheid als stabiliseerende macht in Oost-Azië". •s-GRAVENHAGE, 29 Juni. Gedurende het tijdvak van Maandag 1 Juli a.s. tot en met Zondag 14 Juli a.s. zal de met periode 2" gemerkte petro- leumzegel recht geven op het koopen van twee liter petro leum. NEW YORK, 28 Juni (D.N.B.) - De republikeinsche candidaat voor het pre sidentschap, Willkie, die eerst sedert 2 jaren van de partij deel uitmaakt en in 1932 nog voor Roosevelt heeft gestemd, is te Elwood in Indiana geboren. Van boerenarbeider heeft hij zich in ver schillende beroepen opgewerkt tot juri disch adviseur van de firma „Common wealth and Southern", de holding-com pany van verschillende electriciteitsbe- drijven in het Midden-Westen en in de Zuidelijke Staten. Later nam hij de lei ding van het kantoor dezer firma te New York op zich. Zondag hebben dienst de volgende ge- neeshceren: A. F. Batenburg, Utrechlscheweg 18, tel. 5358. P. Chr. Kok, Langegracht 11, tel. 3008. Hulp wordt alleen verstrekt voor ziektegevallen, die mediache hulp drin gend noodig hebben. Zondag heeft dienst de apotheek J. A. Schouten, Varkensmarkt 19 B, tel. 3767. Zondag hebben dienst de vroedvrou wen: Mej. H. v. d. Grient. Breestraat 8, tel. 6830 cn mej. M. A. J. de Leeuw, Soester- weg 15, tel. 4973. ALLEEN FRANSCHE REGEERING TE BORDEAUX WORDT ERKEND WASHINGTON, 29 Juni (D.N.B.) Do Fransche ambassadeur graaf de Saint Quentin heeft volgens de Washington Post verklaard, dat voor hem alleen maar de zich in Frankrijk bevindende Fransche regeering bestaat, en dat hij met het z.g. nationale comité van de Gaulle te Londen niets tc maken heeft. BOVENSTE FOTO: Met have en goed zijn vele inwoners van Den Helder uit hun stad vertrokken om aan de En gelsche bombardementen te ontkomen. Het huisraad wordt op wagens ge laden. ONDERSTE FOTO: Sommige vluch telingen uit Den Helder hebben langs het Noord-Hollandsch kanaal op den u'eg naar Alkmaar hun tenten opge slagen. 's-GRAVENHAGE. 29 Juni. Zoo als bekend is, werd reeds gedurende een aantal jaren geregeld overleg ge pleegd tusschen de centrale organi saties van werkgevers en arbeiders over actueele vraagstukken op so ciaal gebied. Onmiddellijk na het staken van de vijandelijkheden stel de dit overleg zich volledig ter be schikking van de Nederlandsche autoriteiten, terwijl voorts ook de middenstandscentralen werden uitge- noodigd in den vervolge aan dit overleg deel te nemen, welke uitnoo- diging gaarne werd aanvaard. Ook de Nederlandsche vakcentrale is se dert dien tot dit overleg toegetreden. Toen van de zijde van de bezettende overheid via het departement van so ciale zaken contact werd gezocht met de sociale organisaties in den lande, vond de desbetreffende Duitsche autoriteit in bedoeld overleg het Nederlandsch contactpunt om vraagstukkken van so ciaal belang in onderling overleg nader onder oogen te zien. Sedertdien werden ook de landbouwcentralen uitgenoodigd aan het overleg te willen deelnemen, welke uitnoodiging inmiddels is aan vaard. Uit het voorgaande moge blijken, dat de reeds bestaande samenwerking tus schen centrale organisaties op sociaal ge bied eenerzijds werd verstevigd en anderzijds uitgebreid, zulks met de bedoeling naar Nedërlandschcn trant een centraal contact te vormen, niet slechts voor onderling overleg, doch ook ten aanzien van de Nederlandsche en Duitsche overheidsinstanties. Gebleken is, dat de verkregen samenwerking zoo wel door de Nederlandsche als door de Duitsche overheid met waardeering is begroet. Het contact-adres voor de in het overleg samenwerkende centralen bleef, evenals tot dusver, berusten bij mr. B. C. Slotemaker, algemeen-secretaris van het Verbond van Nederlandsche Werkge vers. De aan bedoeld overleg deelnemende centrale organisaties zijn dc volgende: Werkgeverscent r'alen: Verbond van Nederlandsche Werkge vers, Centraal Overleg in Arbeidszaken voor Werkgeversbonden, Algemeen Kath. Werkgevcrsverceniging. ILK. Verbond van Werkgeversvakvercenigingen. Ver bond van Prot-Christ. werkgevers in Ne. derland. Arbeiderscent ralcn: Nederlandsch erbond van Vakver- eenigingen, ILK Werkliedenverbond in Nederland. Christ. Nationaal Vadver- bond jn Nederland. Nederlandsche Vak centrale. Middenstandscentralen: Koninkl. Neder). Middenstandshond Nederlandsche B K. Middenstandsbond. Christ. Middenstandsbond in Nederland Lan d hou wcenf ra 1 en Koninkl. Nederl. Landbouw Comité. Kath. Nederl. Boeren- cn Tuindersbond. Christ. Boeren- en Tuindersbond in Ne derland. KERKRADE, 29 Juni. In den afgeloopen nacht hebben de Engel sche vliegers hun lukrake bombardementen op Nederlandsch grond gebied voortgezet. Dadelijk na het invallen van de duisternis ronkten de Engelsche machines over de stad. Er werd spoedig luchtalarm ge maakt en vele menschen begaven zich in de schuilplaatsen. Om ongeveer twee uur wierpen de vliegtuigen een vijftal bommen uit op de buurtschap Bleijerheide, tengevolge waarvan dertien men schen werden gedood en verscheidene mijnwerkerswoningen werden vernield. Een voltreffer viel op een wo ning van de mijnwerkersfamilie Scholtes. De geheele familie, be staande uit man, vrouw en vijf kin deren. is om het leven gekomen. De woning werd totaal verwoest. In een huis, dat tegenover dat van de familie S. is gelegen, werd een kind van vier jaar, dat tusschen twee andere kinderen in bed lag, door een granaatscherf gedood. De tweede bom kwam in een weiland terecht zonder te ontploffen. Tweehon. derd nieter verder viel een treffer op een huis, dat werd bewoond door de mijn werkersfamilies Schaefer en Fuchs. Do beide echtparen, alsmede de baby van de familie Fuchs werden gedood. In de zelfde straat werd de kleuterschool van de zusters Ursulincn geheel vernield. Vlak bij de school sloeg een bom in den grond en maakte een trechter van zes bij vier meter. Alle slachtoffers zijn naar het zieken huis in Kerkrade overgebracht. Ter ver pleging zijn daar nog opgenomen juf frouw Westcndahl en haar kind. De toe stand van de vrouw, die waarschijnlijk een hersenschudding heeft opgeloopen, is ernstig. Een drietal geneesheeren was spoedig aanwezig met eenige paters Francisca. nen voor het. verleenen van genee-skundi* gen en geestelijken bijstand aan de slachtoffers, die gedeeltelijk onder de puinhoopen waren bedolven. De huizen in de buurtschap Bleijer heide hebben belangrijke schade opge loopen. Tot ver in den omtrek sprongen de ruiten, tal van daken werden afge rukt. De bevolking van de gemeente Kerk rade is diep onder den indruk van dezen ramp. Er is geen sprake van militaire doelen in deze gemeente, zoodat het ook hier weer paniekzaaien onder de onschul dige burgerbevolking betreft. Verschillende autoriteiten waren spoe dig ter plaatse, waarna men van gemeen tewege is begonnen met het opruimen van het puin. ROME, 20 Juni (D.N.B.) Volgens een Stefanibericht uit Genève wordt uit Bordeaux gemeld, dat de vroegere Fran sche premier Reynaud hij een autotocht naar St. Maxime verongelukt is. De wa gen sloeg over den kop en Reynaud werd zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat zijn toestand eenigszins bedenkelijk geacht wordt. SPAANSCHE AANSPRAKEN MADRID, 29 Juni (D.N.B.). Aan de openbare gebouwen te Madrid is een nieuw propagandablad aangeplakt, dat onder het opschrift „Oproep aan het volk" en met bijvoeging van foto's dc Spaansche aanspraken op Oran. Gibral tar en Bio Tinto uiteengezet. Dc bevol king verdringt zich voor deze aanplak biljetten. BERLIJN, 29 Juni. (D. N. B.) De Roemeensch-Russische regeling voor Bessarabië en de Noordelijke Boekowina wordt door de Duitsche pers in korten commentaar behandeld. Het Roemenie van gisteren, aldus de Berliner Bocrsen- zeitung, heeft het licht zelf op de grens kwestie doen schijnen door de Engel sche garantie te aanvaarden. Zijn weifelende politiek was niet ge schikt om de regeling van problemen als het Bessarabische te bevorderen. Het heeft de gelegenheid tot een rustige overeenkomst met den Russi sche» buur verzuimd. Het Roemenie van thans, waarin zich nieuwe con structieve krachten doen gelden, en waarin een realistische gedachtenwe- reld hccrscht, heeft thans den weg van een verstandige regeling gekozen, zij het ook onder omstandigheden, die te Boekarest smartelijk zullen worden ge voeld. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, dat het binnentrekken der Rus sen in Bessarabië een nederlaag betee- kent voor de Engelsche politiek, die in Zuid-Oost-Europa evenzeer schipbreuk heeft geleden als in Noord- en West- Europa. De Engelschen gedragen zich thans niet anders dan hu dc andere nederlagen, die zij reeds hebben moe ten slikken. In een Reuterberieht wordt met opluchting geconsla^erd, clat En geland tegenover Roemfnië zijn bond genootschap niet behoeft na te komen, daar Roemenië een Russisch ultimatum heeft ingewilligd. De volgorde is na tuurlijk andersom. Daar Engeland zijn bondgenootschap niet kan nakomen, heefi Roemenie aan den Rtissischen eisch toegegeven. De terugkeer van Bessarabie tot Rusland is derhalve een nieuw voorbeeld van de waardeloosheid der garanties, die Engeland liet vorige jaar zoo gul heeft rondgedeeld. In dit speciale geval had Engeland een waarborgplicht op zich genomen, hoewel het moest weten, dat de Russi sche regecring haar aanspraken op Bessarabië niet had laten varen. De regeling van de Bessarabischc kwestie in Russischen geest sluit een hoofdstuk .der liquidatie van den wereldoorlog af. Dames- en Kinder confectie - Arnh.weg 26 Tel. 3977

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1