ROEMENIE DOET AFSTAND VAN BESSARABIE Berlijn's opvattingen inzake Bessarabië J( VREEDZAME REGELING TUSSCHEN Ook in Noord-Afrika leggen Franschen de wapens neer Verbetering der Duitsche erts-voorziening Een officieele Russische uiteenzetting De thuisreis der Italianen uit Egypte „Een verstandige regeling" MYRA. HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET Wli in ROEMENIE EN RUSLAND Strijd gestaakt in Marokko, Tunis en Algiers Door bezetting van Frankrijk Regeeringsverklaring aan het volk over de inwilliging der Sovjet- Russische eischen De Engelsche voedsel voorziening KINDERHOEKJE '1 lit Hongaarsche ministerraad bijeen Lucifer Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCK ÖA^BLAO ZATERDAG 29 JUNI 1940 BOEKAREST, 28 Juni. (D.N.B.). Na een Vrijdagmiddag gehou den ministerraad is een communi qué gepubliceerd, waarin het Roe- mcensche volk wordt medege deeld, dat de regeering heeft toegestemd in den afstand van Bessarabië en de Noordelijke Boekowina. Verder wordt gezegd, dat de steden Czernowitz, Kisji- new en Akkerman Vrijdagmiddac door de Russen bezet zijn. De mi nisterraad heeft zich bezig gehou den met de bestudeering van maatregelen voor de vluchtelin gen. Bij koninklijk decreet is het Roemeen sche parlement dezen Zaterdag bijeen geroepen. Daar volgens de grondwet voor het afstaan van gebied een besluit van het po riemen t noodig is en dit niet door de kroon of door de regeering al leen kan gebeuren, wordt aangenomen, dat het parlement een besluit zal moe ten nemen over het afstaan van Bes«a- rahie en de Noordelijke Boekowina aan Rusland. De telefoonverbindingen van Boe karest met Czernowitz en Kiöjinew zijn verbroken. Het binnenlandsche luchtverkeer in Roemenië is ge staakt. Het spoorwegverkeer naar Bessarabië en de Noordelijke Boeko wina is geheel voor de doeleinden der evacuatie gereorganiseerd. Voor de ontruiming van Bessarabië en de Noordelijke Boekowina waren van Roemeensche zijde vele maanden geleden voorbereidingen getroffen. Met name in September 1939 was de ontruiming overijld geschied. Zij moest later weer ongedaan worden gemaakt. De Roemeensche regeering, welke in den nacht van Donderdag op Vrijdag is gewijzigd, is nog vergroot door het toetreden van twee vertegenwoordigers van rechtsche nationale kringen. De lei der van de vroegere IJzeren Garde en opvolger van Codrcanu, Horia Sima, is benoemd tot onderstaatssecretaris in het ministerie van onderwijs, de leider van de eveneens rechtsnationaal gezin de „studentengeneratie 1922" dr. Simio- nescu, tot onderstaatssecretaris in het ministerie van volksgezondheid. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft voor het gcheele land voor den tijdsduur van drie dagen alle fees telijkheden, theater- en bioscoopvoor stellingen, alsmede alle openbare mu ziekuitvoeringen, verboden. Officieel Russisch communiqué In het officieele Punische communi- qué over de Russisch-Roemecnsche on derhandelingen wordt gezegd: Op 26 Juni hpeft Molofof tot den Roemeen- 6chen gezant te Moskou, Davidescu, het volgende vertoog gericht: „In 1918 heeft Roemenië, gebruik makende van de mi litaire zwakheid van Rusland, de Sov jet-Unie met geweld een deel van haar gebied, Bessarabië, ontnomen en daar mede de eeuwenoude, eenheid van het in hoofdzaak door Oekrainers-gekoloni seerde Bessarabië met de Oekrainsche Sovjet-republiek geschonden. De Sovjet unie heeft zich met dit gewelddadige afscheuren van Bessarabië nooit ver zoend: Zij heeft dat herhaaldelijk en openlijk voor de gcheele wereld ver klaarrl. Daar thans de militaire zwakheid van de Sovjet-Unie tot het verleden be hoort en de bestaande internationale toestand een zoo snel mogelijke rege ling der vroeger riicl besliste vraagstuk ken eischt en met het doel, eindelijk de bac-is voor een duurzamen vrede tus- schen de staten te leggen, meent de Sovjet-Unie, dat de noodzakelijkheid en het tijdstip gekomen zijn om in het be lang van bet heitel der rechtvaardig heid, in. samenwerking met Roemenië, over te gaan tot een onmiddellijke re geling van de teruggave van Bessara bië. De Sovjet-regeering verklaart, dat dit vraagstuk organisch verband houdt met dat van de teruggave van de Sovjet unie van het deel der Boekowina, welks bevolking in overgroote meerderheid met de Sovjet-Opkraine verbonden is. zoowel door bet gemeenschappelijke his'orische lot al? door de gemeenschap van taal en nationale samenstelling Een dergelijk feit zou te rechtvaardigen zijn, daar 1e afstand van het Noorde lijke deel der Boekowina aan de Sovjet- Unie, zij het ook in eeringe mate, be schouwd kan worden als schadeloos stelling voor de reusachtige verliezen, die de Sovjet-Unie en rlp bevolking van Bessarabië ziin topgehrarht door de 22- farise heerschappij van Roemenie in Be^s-s rabië. De Sovjet-regeering ^telt de Roemeen sche receering voor Bessarabië aan de So\ jet-Unie terug te geven en het Noor delijke deel der Boekowina volgens de bijgevoegde kaart af te staan. De Sovjet- regeering hoopt, dat de Roemeensche cgeering dezen eisch inwilligt en daar door de mogelijkheid schept, dat langs vreedzamen weg het langdurige conflict 'usschen beide staten bijgelegd wordt. Zij verwacht het antwoord der Roe meensche regeering in den loop van den 27en Juni. Op 27 Juni heeft de Roemeensche ge zant aan Molotof het antwoord zijner regeering overhandigd, waarin gezegd wordt: „Evenals de Sovjet-regeering be zield door den wensch. door vreedzame middelen alle kwesties opgelost te zien. welke verschil van meening tusschen de Sovjet-Unie en Ropmenië zouden kunnen veroorzaken, verklaart de Roe meensche regeering bereid te zijn on verwijld in den ruimsten geest' over te gaan tot vriendschappelijke en gemeen schappelijke onderhandelingen over alle voorstellen, welke van de Sovjet- regeering zijn uitgegaan. In overeen stemming daarmede verzoekt zii de Sov jet-regeering plaats en tijd voor bespre kingen te willen vaststellen." Daarop volgt de uiteenzetting van de verdpre gebeurtenissen, die reeds is ge publiceerd. ISTANBOEL. 28 Juni. (DN.B.) De circa tweehonderd Italianen, die uit Egypte hier zijn aangekomen, zouden vandaag onder leiding van den gezant Mazzolini naar Italië doorreizen. Zij hebbën verklaard, dat zij rloor de Eg>p tische autoriteiten zeer hoffelijk behan deld waren. In hun specialen trein waren zij tot de grens door den chef van het protocol .vergezeld. De bewaking van den 'plomalcn- trein werd aan de grens van Palestina door zwaar gewapende Engel.-chen overgenomen. Aan de reisfaeiliteiten kwam een einde. De verzorging was primitief en de reizigers hadden vooral gebrek aan water. Voor Haifa bleef de trein zonder reden 36 uur in het open veld staan; De toestand werd echter nog erger bij den tocht door het Fran sche mandaatgebied Syrië. Een gewa pend escorte van negers trad brutaal op. Eerst moest men reizen in overvolle autobussen, waarhij geen voedsel en geen water te krijgen was, daarna in oude spoorwagens vol ongedierte. Ier- wijl de Franschen- voortdurend chica nes maakten. Alle reizigers klaagden over de onwaardige Engelsche en Fran- sche behandeling, die met ieder diplo matiek gebruik in strijd was. De rpis over land heeft zeven dagen geduurd. BERLIJN, 28 Juni. Van semi-offi- cieele Duit6che zijde wordt gemeld: Op belangstellende vragen van buitenland- sche journalisten, of door de oplossing van het Beesarabische vraagstuk tus schen de Sovjet-Unie en Roemenië de economische belangen van Duitschland beïnvloed worden, is vandaag door wel ingelichte Duitsche zijde geantwoord, dat zulks niet verwacht of gevreesd wordt, temeer daar Duitschland steeds begrepen heeft hoe het zijn economische belangen In Zuid-Oost-Europa op de juiste wijze moest behartigen Naar aanleiding van de gebeurte nissen zelf, die zich. naar wordt op gemerkt, zonder verstoring van de rust op den Balkan afspelen, is er op het oogenblik noch van officiee le, noch van semi-off:cieele Duitsche zijde een standpunt bekend. In politieke kringen kan men echter de opvatting hooren, dat de oplossing van het Bessarabi6che vraagstuk in den thans gevolgden vorm een verstandige regeling beteekent. Men herinnert er aan. dat door het vestigen van belangen in Zuid-Oost-Europa, die niet in dit ge bied passen, zich nu en dan ontwikke lingen hebben voorgedaan, die in het belang van de onmiddellijk hierbij be trokkenen beter vermeden hadden kun nen worden. Zoo komt de vraag naar voren, of juist het Bessarabische vraagstuk in de Russische-Roemeensche betrekkingen zich zoo zou hebben toegespitst wan neer de Engelsche invloed in Roe menië een van werkelijkheidszin getui gende en nuchtere, met de gegeven om standigheden rekening houdende beoor deeling van de kwesties, die op een op lossing wachtten, niet had tegenge werkt. Blijkbaar heeft men in Boekarest het gevaar en de schadelijkheid van de zen Engelschen invloed niet bijtijds on derkend. Men herinnert zich te Berlijn, dat bepaalde groepen van het Roemeen sche parlement geestdriftig hebben geklapt, toen destijds het aannemen van het Engelsche garantieaanbod, dat zooalé. bekend duidelijk tegen Duitschland was gericht, werd be kend gemaakt. Thans erkent men in Roemenië, dat de Engelsche po litiek in Zuid-Oost-Europa een ne derlaag heeft geleden. Herhaaldelijk hoort men te Berlijn ook de meening, dat Engeland, toen het met ziin garantieaanbiedingen ookZuid- 'Oost-Europa in zijn invloedssfeer pro beerde te betrekken, evenzeer rekening hield met een misbruik van Roemenie als van de anderen gegarandeerde lan den. In dit verband wijst men op een Reuterbericht. waarin werd gezegd, dat na het aannemen van de Sovjet-Rys- sisrhe eischen door Roemenië, operaties overeenkomstig de Engelsche garantie niet meer in aanmerking komen. In politieke kringen te Berlijn wordt opgemerkt, dat een dergelijke liquidatie van de Engelsche politiek van garan ties op den Balkan, weliswaar door den huidigen toestand van Engeland afge- dwongen, ook door de onmiddellijk hier bij betrokkenen in geen geval kan wor den betreurd. FINSCH-RUSSISCH HANDELS. VERDRAG HELSINKI. 28 Juni. (D.N.B.) Naar uit Moskou wordt gemeld, zijn de on derhandelingen over een Finsc.h-Rus sisr.h handelsverdrag met goed succes beëindigd. STOCKHOLM, 2S Juni. (D.N 3.) - Dc levensmiddelenvoorziening van Enge land wordt gekenmerkt door het feit. dat de Engelsche bladen op aanraden der regeering een verscherpte rantsoe neering eischen. Zij wijzen daarbij op het-onweerlegbare feit, dat de voorra den van Engeland niet onuitputtelijk zijn. Tegelijkertijd is de propaganda voor een grootere productie van levens middelen toegenomen. De vrees voor parachutisten heeft er toe geleid, dat thans de naamplaten, waarop plaats namen staan vermeld, in bijna alle dee- len van de stad Londen zijn verwijderd. ENGELSCHEN ONTRUIMEN KANAAL-EILANDEN LONDEN, 28 Juni. (D.N.B.) Naar officieel wordt medege deeld, hebben de Engelsche mili tairen de Kanaal-eilanden ont ruimd. Alle gewapende strijd krachten en de gcheele militaire uitrusting zijn door de Britten reeds van de eilanden wegge haald. MUSSOLINI OP PRANSCH GRONDGEBIED ROME, 28 Juni. (Stelani). De Duce heeft vanmorgen in gezelschap van maarschalk Badoplio een bezoek pe- brachf aan het pebied der pevechls- operaties op Fransch prondpehied. Hij vertoefde peruimen tijd in het pebied der voorste linies, waar hem door den commandant van hpt vierde leper, ge neraal Guzzoni, verslap over den strijd werd uitgebracht. oi vJ J IS3 Ecu puur uur rijden ze langs bossclicn cn berg$trao- men Dun houdt Peter's vriend stil voor een hotel. Hier zullen we een puur dagen blijven, zegt hü Ze moeten zich eerst melden bij den portier Ja mijnheer voor u en dal jongetje hebben we wel een kamer maar dat elfje wordt hier met toegelaten. Ze zal bii mij moeien blijven. Met tra nen in haar oogjes neemt Myra weer afscheid van Peter, die naar zijn kamer gaat. 1S4 Vol angst over Myra loopt hij naar boven. O. o, als de zwurtvocters maar niet komen om haar mee te nemen. Maai dan komt Peter's vriend de kamer binnen en zegt: Ga je mee wat eten. Peter? Ze gaan naar de eetzaal. En als de vriendelijke man al lang zijn eten op heeft, zit Peter nog voor zijn volle bord. Hij kan geen hap naar binnen krijgen! Hoe zou dat komen? MOSKOU, 28 Juni. (D.N.B.) - Over alle Sovjet-Russische zen ders is een speciaal bericht uitge geven, waarin wordt medegedeeld, dat in den loop der laatste dagen tusschen de Sovjetregeering en dc Roemeensche regeering een vreed zame beslissing tot stand is ge bracht in het Sovjet-Russisch-Roe- meensche conflict betreffende Bessarabië en het Noorden van de Boekowina. Op 26 Juni heeft de commissaris van buitenlandsche zaken Molotof den Roe- meenschen gezant in Moskou Dividescu een nota overhandigd, waarin de Sov jetregeering, verwijzende naar het his torisch behooren van Bessarabië tot Rusland en de bezetting van dit gebied in 1918 door Roemenië, de onmiddellijke oplossing voorstelt van het Bessarabi sche probleem onder de volgende voor waarden: 1. Bessarabië moet onmiddellijk-aan de Sovjet-Unie worden teruggegeven. 2. Het Noordelijke deel der Boeko wina moet afgestaan worden aan de Sovjet-Unie volgens een aan de docu menten toegevoegde kaart. In haar nota spreekt de Sovjetregee ring verder de hoop uit, dat de Roe meensche regeering deze voorstellen zal aanvaarden en aldus het conflict tus schen de Sovjetregeering en Roemenië zal brengen tot een vreedzame oplos sing. De Sovjetregeering verwachtte bel antwoord van de Roemeensche regee ring in den loop van 27 Juni. Op 27 Juni heeft de Roempensche gezant te Moskou de Sovjet-regeering een antwoord doen toekomen, volgens hetwelk de Roemeensche regepring in stemt met de vreedzame regeling der in de Sovjetnota behandelde vraagstuk ken en bereid is, met de Sovjetregeering onderhandelingen op zoo breed moge lijken grondslag aan te knoopen. De Sovjetregeering wordt verzocht, tijd en plaats daarvoor te bepalen. Harerzijds zal de Roenipenschp regeering gedele geerden benoemen. Zij hoopt, dat de op lossing der genoemde vraagstukken tot ROME, 28 Juni. (D.N.B.). - In welingelichte Italiaansche kringen bevestigt men het bericht, dat de opperbevelhebbre der Fransche strijdkrachten in Noord-Afrika, generaal Nogues, op grond van het bevel van den generalisimus Weygand, zijn troepen in Marok ko, Tunis en Algerije order gege ven heeft, de wapens neer te leg gen. De Fransche generaal Gouraud is Donderdag in Tanger aangekomen en vandaar naar Fransch-Marokko door gereisd Naar verluidt heeft hij een spe ciale opdracht van maarschalk Pétain. Zijn reis moet verhand houden met wij zigingen in het opperbevel der Noord Afrikaansche troepen. Naar uit Casablanca wordt ge meld, zal de Fransche zender Radio Maroc .op bevel van de Fransche re geering en op grond van de wapen stilstandsvoorwaarden zijn uitzen dingen tot nader order staken. Dit besluit wordt beschouwd als een bewijs, dat de Fransche autoritei ten in Marokko bereid zijn te ge hoorzamen aan de aanwijzingen van Pétain. De vroegere minister-president Paul Reynaud heeft vanuit Bordeaux aan de dagbladen een vlammend protest ge zonden tegen de Britsche propaganda Hij veroordeelt de on mi lit ai re en onva derlandslievende houding van generaal de Gaulle. De Parijsche correspondent van Svenska Daebladet beiicht aan zijn blad. dat het beeld in de straten en het zakenleven in Parijs geleidelijk weer normaal wordt. Hij heeft in Parijs nau welijks een afkeer tegen de Duitschers opgemerkt. Veeleer verbroederden de Paiijzenaars zich dikwijls met hen. LONDEN ERKENT DE GAULLE LONDEN, 28 Juni. (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche regeering generaal de Gaulle als den leider van alle vrije Franschen beschouwt, onge acht waar zij zich bevinden of zich verbinden om c'e zaak der Geal lieerden te steunen. een goede overeenstemming en vriend- öchap tus6chen beide landen zal leiden. Op de mondelinge vraag van Molo tof, of de Roemeensche regeering on middellijk bereid was, Bessarabië en de noordelijke Boekowina aan de Sovjet unie af te staan, antwoordde de Roe meensche gezant bevestigend. In een nieuwe nota aan de Roemeen sche regeering verklaarde de Sovjetre geering, dat het antwoorü der Roe meensche regeering vaag was, dat het geen duidelijke aanvaarding der Rus sische eischen inhield. Uit de verklaring van Dividescu leid de de Sovjetregeering echter af, dat de Roemeensche regeering er mee instem de en wensclite, dat met de Sovjetre- geering overeenstemming werd bereikt. Zij stelde derhalve voor: 1. De Roemeensche troepen zullen in den loop van 4 dagen (te beginnen op 28 Juni te 14 uur) het gebied in kwestie ontruimen; 2. De Sovjettroepen zullen op hetzelfde oogenblik met de bezet ting van dit gebied beginnen; 3. De Sovjet-Russische troepen zullen in den loop van 28 Juni de steden Czernowitz, Kisjinew en Akkerman bezetten; 4. De Roemeensche regeering zal waarborgen geven voor de be scherming en de onbeschadigde overdracht van alle openbare ge bouwen, verkeersmiddelen enz., in het te bezetten gebied. 5. Een gemengde commissie van Roemeensche en Sovjet-Rus sische vertegenwoordigers zal bij een komen om de vraagstukken, welke samenhangen met de eva cuatie van het gebied in kwestie te regelen. Verder verlangt de Sovjetregeering in deze nota een antwoord van de Roe meensche regeering voor 28 Juni te 12 uur. Op 2S Juni te 11 uur overhandigde de Roemeensche gezant te Moskou het volgende antwoord: „De Roemeensche regeering ver klaart in te stemmen met de mili taire bezetting van Bessarabië en de noordelijke Boekowina, alsmede met de bepalingen voor de e\acua- tie voor dit gebied. Zij verzoekt echter om verlenging van den voor de bezetting vastgestelden termijn (punten 1 en 2 der Russische voor stellen)" De Sovjetregeering heeft zich bereid verklaard do bezetting eenige uren uit te stellen. Tot vertegenwoordigers in de gemeng de commissie heeft de Sovjetregeering de generaals Koslow en Boldin benoemd. De commissie heeft haar zetel te Odessa. Na de aanvaarding der Sovjet-Russi sche voorstellen door de Roemeensche regeering hebben de Russische troepen op 28 Juni te 2 uur de grens overschre den. Zij rukken op om de steden Czerno witz, Kisjinew en Akkerman te bezetten. De indruk in Turkije Stefani meldt uit Istanboel:^ Het be richt over de door 'Je U. R. S. S. aan Roemenië gestelde eischen is hier on verwacht gekomen en heeft grooten in druk gemaakt, evenals eenige ongerust heid, die niet heelemaal is weggenomen door de radiomededeeling, wolke in hield, dat het Roemecnsch-Russische conflict bezig is lancs diplomaticken weg geregeld le worden. Officieele krin gen en de openbare meening voleen met groote aandacht de houding van Bul- earije, overwegende, dat Turkije door de Balkanentente met Bulgarije verbon den is. BOEDAPEST, 28 Juni. (Stefani). Vanmorgen heeft d© ministerraad vergaderd en vanmiddag de opper ste verdedigingsraad. Hongarije wacht de gebeurtenissen met disci pline en kalmte af. Hedenavond werd medegedeeld, dat de Hongaar sche regeering in verband met den in Roemenië onlstanen en nog niet geheel opgehelderden toestand be sloten heeft, langs de geheele Roe meensche grens een strengere con trole in te stellen. SCHOUWBURG VAN „KRAFT DURCH FREUDE" TE BRUSSEL BERLIJN, 28 Juni. (D.N.B.) Het Duitsche Arbeidsfront zal binnenkort een permanent „Kraft durch Freude"- Theater te Brussel openen. De voorstel lingen zullen niet alleen voor de_ Duit sche soldaten, maar ook voor de Vlaam- sche bevolking toegankelijk zijn. 'li Hnlvc is ol méér don genoeg om een héél bosch in een holf uur in lichterlaaie te doen komen I BERLIJN, 28 Juni. (DN.B.) - Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: In overeenstemming met het bezettingsplan sedert hel van kracht worden van den wapen stilstand zijn. evenals voorbeen overal in Frankrijk geweldige boe veelheden wapens en oorlogstuig van allerlei soort alsmede groote voorraden benzine en belangrijke grondstoffen voor den oorlog in vei ligheid gesteld. Door het vlucge tempo, waarmede de Duitsche divisies overal voorwaarts stormden, is liet tot dusver nog niet mogelijk geweest ook maar sdechts een globaal overzicht over den totalen buit te verkrijgen. Vast staat, dat de groote voorraden aan oorlogsbuit, voorname lijk van industrieele grondstoffen, van groote waarde zijn voor de voortzetting van den strijd tegen Engeland. In dit verband moet er aan herinnerd worden, dat zich thans de geheele Fran sche ijzerertsproductie, met een jaar- lijksche productie van dertig tot vijftig millioen ton erts van prima kwaliteit in Duitsche handen bevindt en ten g'>e- de komt aan de Duitsche oorlogvoering, terwijl voorheen een aanzienlijk ge deelte van de Fransche productie aan ruw ijzer en ruw staal naar Engeland werd uitgevoerd. Daar Engeland sedc't de bezetting vaa Narvik door de Duil- sche troepen ook geen Zweedsch erts meer kan betrekken, staat de Briische oorlogsvoering voor een bijzonder groot dilemma. Met bijzondere genoegdoening heeft de Duitsche openbare nieening kennis genomen van de mededceling, dat kapi tein-luitenant Prion meer dan 40.090 ton vijandelijke scheensrui mte tot zinken heeft gebracht. Hierbij vergeet men niet, dat in hef buitenland herhaalde lijk geruchten zijn verspreid, volgens welke kapitein-luitenant Prien met 7.ijn duikboot door Engelsche zeesirijdkraeh- ten of vliegtuigen was vernietigd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2