FILMS voor deze week: STADSNIEUWS DE EERSTE HULP AAN DAKLOOZEN DE Politie-varia 0ud-Amersfoort(34i) tigsmda Verkeersexamen A.S.V. Bekendmaking Hoe hef bijeenbrengen van meubilair, kleeding en dekking voor de oorlogsslachtoffers in deze stad geregeld was ja Qeen vangst-angst Uit Stads Resolutie boeken 1770 (117) r~ Qrand'Thédtre City-Theater eindexamen gymnasium veiling 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 29 JUNI 1S40 A MERSFOORT heeft door de oor- logshandelingen, wat de huizen en gebouwen betreft, geen groote schade geleden. Toch waren er een 66-fal gezinnen, die door de vernie tiging van hun woonhuizen, van alle have en goed beroofd werden. Een groot gedeelte van deze slacht offers is geholpen, zij het dan voor- loopig, want naar men ons verze kerde, houdt de thans ontvangen hulp niet in, dat men later niet voor een eventuëele schadevergoe ding in aanmerking zou komen. De hulp, die gebracht is, strekt zich alleen uit tot huisraad, kleeding enz., goederen, die onder leiding van het Brokkenhuis-Comité bijeengebracht ziin. Het ophalen der goederen UOE de groote inzameling van al die goederen geregeld was, vertelde de heer A. ter Cock, waarnemend \oorzit- ter van genoemd comité in een onder houd met enkele vertegenwoordigers der pers, dat gistermiddag plaats vond. De burgemeester had aan het Brokkenhuis- Comité de opdracht gegeven om onder de burgerii een inzameling te houden van allerhande goederen, zooals huis raad en kleeding en deze terstond ter beschikking van de getroffenen te stel len. Maar, waar kon iets gehaald wor den en wat was het? Dat was de eerste puzzle, die opgelost moest worden. Hier hielp een uitstekend idee van den lieer Schuin, concierge van het Brokkenhuis, dié voorstelde, dat de hoofd- en groepleiders der evacuatie hun wijk of straat huis aan huis zouden rondgaan om navraag te doen wat er be schikbaar gesteld kon worden. Dit is al dus gebeurd. Alle gegevens werden op lijsten vermeld, die ter hand gesteld werden aan het Korps Vrouwelijke Vrij willigers, Padvindersorganisaties en ver der helpers en helpsters, die er op uit trokken met de fiets, handkar en paard en wagen om alles naar het Brokken huis te brengen. Vat er bijeengebracht werd. was fan tastisch én door de groote verscheiden heid èn door den enormen omvang. Wij hebben gisteren een gedeelte van den voorraad gezien. Van alles was er bij, jurken, jassen, mantels, hoeden alle mogelijke soorten schoenen, beddegoed, tafels, babv-uitzetten, ornamenten voor den schoorsteen enz. enz. Het Brokkenhuis te klein AL gauw was het Brokkenhuis te klein. Door de welwillendheid van de directie der Middenstandsbank kreeg men de beschikking over het oude bankgebouw der NA". Generaal Fabius stond voor enkele weken een huis aan den Utrechtscheweg af. Van deze weken zijn er weer enkele om. aldus de heer Ter Cock, zoodat we vandaar moeten verhuizen, maar we hebben hoop om alles, wat daar op het cogenblik ondergebracht is, elders vei lig en goed te kunnen bergen. Verder stond nog een school aan den Leoisderweg het gymnastieklokaal als bergruimte af. Het sorteeren van het aangebrachte was een zeer omvangrijk werk. Maar de dames hebben zich uit stekend geweerd. De 'heer Ter Cock noemde vooral den zeer grootcn en bereidwilligeri steun ont vangen van het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers. Zeer verdienstelijk werk is er verricht door de presidente mei. mr. L. Bollcman, die tevens als inter mediair optrad tusschen het gemeente bestuur en het comité. Daarnaast bracht de heer ter Cock, mevr. s' Jacob, die aan bet hoofd stond van alle jonge vrouwen, die in de afeeloo- pen dagen zooveel hulpvaardigs gedaan hebben. Verder verdienen mevr. Borre. die den ophaaldienst georganiseerd had en mej. v d Want. secr. van bet Brokken huis, die de leiding had bij bet sortee ren en het verstellen der goederen alle hulde. Tenslotte dankt de beer Ter Cnck al ïen, die in eenic opzicht aan het om vangrijke werk hebben deelgenomen/ Wie er geholpen zijn HET Brokkenhuis-Comité werkt als onderdeel der Grebbe-Commissie. Als zoodanig strekken zich de werk zaamheden van het comité uit over Hei binnendragen der goederen in per ceel Utrechtscheweg SO. (Foto Weers) Amersfoort, Hoogland, Lcusden en Stou ten burg. Van de 66 getroffen gezinnen in Amersfoort werden er 34 voorzien van alles wat zij noodig hadden, 12 gezinnen werden gedeeltelijk geholpen, tenslotte werden nog aan 7 gezinnen in Hoogland goederen verstrekt. De namen en adres sen der getroffenen werden door het ge meentebestuur verstrekt. Aan hen allen is een vragenlijst toegestuurd. Van ruim 40 gezinnen werd antwoord ontvangen. De overigen lieten niets van zich hooren, vermoedelijk daar ze van andere zijde hijstand ontvingen. Maar, zoo verzekerde de heer ter Cock moch ten ook dezen nog bij het Comité aan kloppen, dan zullen ze zeker geholpen worden. De vragers konden aan alles wat ze noodig hadden geholpen worden. De indruk was. dat allen over het algemeen zeer tevreden waren met hetgeen ze ontvangen hadden. Later kwam vast te staan, uit huisbezoek, dat velen zeer be scheiden in hun wenschen geweest wa ren. Maar door de goede zorgen van het comité werd dit te veel aan beschei denheid gecorrigeerd Dat op het oogenhlik nog zooveel goe deren opgeslagen zijn, komt, doordat de meeste gezinnen nog geen woning heb ben. Wat meegenomen kon worden, was alleen kleeding en dekking. Hetgeen er overblijft z.J later, als de Grebbe-Commissie, als centrale organi satie, een beslissing genomen heeft, naar andere gemeenten gaan. Het toeval wilde, dat één gezin uit Rotterdam geholpen kon worden. Deze menschen stonden op het punt naar Amersfoort te verhuizen toen de oorlog uitbrak. Bii het bombardement werd al les vernietigd. Toen ze hier aankwamen, ziin ze door het comité aan het nnodige geholpen. Twee verzoeken Tot voor kort had het Brokkenhuis Comité de beschikking over een aantal handkarren en een paard met wagen. De handkarren moesten weer naar de eigenaars terug. En \an de combinatie paard en wagen, is alleen de viervoeter nog over. Daarom is het eerste verzoek bezorg het comité een wagen, want aan een paard alleen heeft men voor goe derenvervoer niet veel. Het tweede verzoek is, dat zij, bij wie nog goederen opgehaald moeten worden, deze zelf voor zoover deze gemakkelijk te dragen zijn, aan het Brokkenhuis af leveren. Wat meubilair enz, aangaat, zal getracht worden, mits er een weg op gevonden wordt, deze te doen afhalen. Alle jongens en meisjes geslaagd GISTERMIDDAG werd den leer lingen van de 6e klasse \an de Amersfoortsche Schoolvereeniging het verkeersexamen afgenomen. Ge schiedde dit andere jaren wat vroe ger, de omstandigheden wijzigden den tijd, zoodat het einde Juni moest worden voor men er toe over kon gaan. In het geheel hebben 30 jongens en meisjes aan dit examen dat door het hoofd der school den heer J Asvee in samenwerking met de Vcreeniging voor Veilig Verkeer georganiseerd is, deelge- genomen. Om half twee vertrokken de eandida- ten in groepjes van vier om het voor geschreven parcours af te leggen De route die ge\olgd moest werden ging via Berkenweg. Utrechtsche weg. Berg straat, Julianaplein, Arnliemscheweg, Arnhemsche straat, Varkensmarkt Utrechtsche straat, Snouckacrtlaan, Sta tionsstraat. Stationsplein. Berkenweg. Op deze route stonden op verschillen de punten, die den deelnemers niet be kend waren, agenten van de verkeers politie om te controleeren of allen aan de voorgeschreven regels van handuit steken, bellen, buitenbocht-nemcn, enz. voldeden. Na den terugkeer in de school werden de deelnemers in het gymnastieklokaal door de verkeerspolitie onder leiding van inspecteur Ovcrbeek nog eens ter dege aan den tand gevoeld over het theoretisch gedeelte. Hier werd de kennis, die ze in den loop dor 3 jaren opgedaan hadden (in de 4e klasse wordt reeds met het verkeerson- derwijs begonnen) aan de hand van het afgelegde parcours getoetst en moesten de meisjes en jongens de fouten die ze bij het praktisch gedeelte gemaakt had den verbeteren. Om drie uur was alles afgeloopen en kon inspecteur Overbeek de insignes aan alle candidaten uitreiken. In de korte toespraak welke de heer Overbeek daarbu hield hoopte hij, dat de correctheid, die allen betracht had den in het naleven der verkeersvoor- schriften, er niet een van één dag. van dit examen zou zijn, maar dat zij ook in de toekomst, hun geheele leven lang, deze zouden volhouden om daardoor het leven van zich zelf èn van anderen te beveiligen. De namen van de geslaagden, die over eenige dagen ook nog het V. V. V.-ver- keers-diploma ontvangpn zullen, zijn: Jongens: Wvbren Callenbach; Rudv Dam; Jim Dillewijn: Tjalling v. Droo- ge; Kees v. Esveld: Tonnv Fraase Storm. Nico Hevkoop; Hans de Kat An- celino; Berti Keulen; Ton Kool; Jan W. v. d. Lely; Maurits v. Nieuwenhuv sen, Robbie v. Rees; Herman Schmitz; Theun ter Velde; Joost Visscher: Gerrit v. d. Vlugt; Jan v. Weeren: Alan Zeeers Meisjes: Liesbeth Bonnet; Lies Hup- kens v. d. Eist; Tilly .Torrissen: Geeske de Kat: Toos de Kat: Nellie Monsma; Witia Roscam Ahbing; Freetje Sisse- laar; Guusje v. d Spek; Hanny v. d. Spek; Jannv v. d. Tol. Een brandstoffenhandelaar die een hoeveelheid brandstoffen \erkocht, wat in strijd is met de vastgestelde voor schriften, werd geverbaliseerd. Eenige jongens vernielden een rij wielhek. De vader van één der bel hamels zal het hek repareeren, terwijl de ander in de kosten zal bijdragen. De politie zag zich genoodzaakt eeni ge bekeuringen uit te deelen voor ver keersovertredingen. Op verzoek van den'Commissaris van Politie te Rotterdam werd een man aan gehouden, die nog een straf moest on dergaan. Op den hoek WijerssfraatUtrecht sche weg werd een 17-jarige jongen door een auto aangereden. Met een her senschudding en een paar gebroken ribben werd hij naar het St. Elisabeth's Ziekenhuis vervoerd. (Waarschijnlijk zal de haringvloot dit jaar niet uitvaren (Couranten bericht) DE Hollandsche Nieuwe bekijkt dezen tijd Met sappige haring-erkentelijkheid Z'n leven is veilig, een rustig idêe, De haring-familie zwemt „ergens in zee" En niemand bedreigt er dat haring- bestaan, In vrijheid vcrmag-ic z'n zee-weg te gaan. Zeg. Hollandsche Nieuwe, ik snap je gevoel: De zee is aan m ij! Het haring-hoofd koel! De mensch leeft aan land in 't bezettegebied, Maar ik hier op zee 'k onderga dat juist niet. Voor m ij is de toestand verbeterd voorwaar, Ik zwem zonder vangst-angst met 't ouderlijk paar. De vloot vaart niet uit en de zee blijft dus vrij, Wie visch eet, eet visch maar i k ben er niet bij' Ik voel me zoo vrij als een visclije in zee, Verlost van het knagende haringen- wee De zee is m'n woning gevaarloos terrein Wie katterig is, moet maar katterig zijn Ik glij in geen keelgat! 't Is uit met de pret! Wie dat nog zou willen, vischt achter het net! (Nadruk verboden). PHILIA. v Inlevering van draadlooze in stallaties enz. en lijsten van duiven De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis: le. op grond van 2 der op 24 Juni 1940 in werking getreden verordening \an den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, betreffende maatregelen op het gebied van bericht geving en fotografeeren moet hij, die daadwerkelijk in zijn bezit heeft: a. zendinstallaties voor draadlooze te legrafie of telefonie of seinlampen of geschreven of gedrukte handleidingen voor het gebruik daarvan; b. ontvanginstallaties voor draadlooze telegrafie of telefonie en de handleidin gen voor het gebruik daarvan, deze op Maandag 1 Juli 1940 inleveren op het bureau van Politie, Utrcchtschestraat tusschen 9 uur v.m. en 5 uur n.m. Deze inlevering is eveneens noodzakc lijk wanneer iemand na het in werking treden dezer verordening zend- of ont- vang-installaties voor draadlooze tele grafie of telefonie, seinlampen of hand leidingen voor het gebruik daarvan, daadwerkelijk in zijn bezit krijgt. De gewone in den handel verkrijgbare radio-ontvangtoestellen vallen niet on der deze regeling en kunnen dus worden behouden. 2do a. Volgens 3 van bovenge noemde verordening, moet hij, die dui ven, die geschikt zijn voor het overbren gen \an berichten (postduiven) daad werkelijk in zijn bezit heeft, aangeslo ten zijn bij een door den Duitschen Weermachtsbevelhebber in Nederland toegelaten postduivenverbond of -ver- eeniging of binnen 24 uur van zoo n bond of vereeniging lid worden. b. Op grond van 4 dezer verordening moeten de houders van slagduiven (in goed afgesloten ruimten gehouden dui ven) een lijst hunner duiven inleveren op Maandag 1 Juli 1940 op het bureau \an Politie, Utrechtschestraat, tusschen 9 uur v.m. en 5 uur n.m. Amersfoort, 28 Juni 1940. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK Het in consumptie brengen van rauwe melk FRUIT- EN GROENTEN VEILING Prijsnoteering veiling 28 Juni. Aardbeien 926; roode bessen 611; frambozen S36. kruisbessen 79, ker sen 1517, druiven 53, meloenen 2931, perziken 3_5, tomaten 814, dubb. boo- nen 3035. snijboonen 19—33, sla 1025, seldery 1115, look 13—15, tuinboonen 68, wortelen 79. doperw ten 821, pos. telijn 310. rabarber 3951. peterselie 11—15. spinazie 7—11. aardappelen 45 59, spitskool 57. peulen 3136. andijvie 510. komkommers 5—S. bieten 3447; bloemkool 413. Heden wordt wat klein goed gegeven, dat toch goed onder kalkmaat was 24 Amersfoortse schepel groot, dus 12yz H.L. Een Amersf. zak kalk telde 3 schepel. Aan notarissen werd verboden zonder permissie van de Stads- regeringe publieke verkoop te houden van vaste goederen, Het voornoemde terrein was dus het Kolfsveld, waar het Kolfspel zal beoefend zijn. Vanaf 1770 bleef het militair. Later was het o.a. liet artille riepark voor de Rijdende Artil lerie, de Gele rijders, in de volksmond de Kanaries ge noemd, naar de veelvuldige ge le koordversiering op de dol mans. Weer later bouwrijp maken noordelijk van de Nude belette afvloeiing naar de Rijn. Ook met de Luntersc bestond geen communicatie. Dit 'veranderde, toen Gillebert van Schoonbeke, die zijn veen gronden aldaar wilde vertur- ven, van Keizer Karei V de vergunning kreeg de Broek- sloot of Schoonebekcr grift te graven tot aan de Lunterse beek nabij Lambalgen. Zo een of ander opzicht waard is, plcgten (schuldbekentenissen) opgemerkt te worden. obligaties of diergelijke, on- Aft F Pt Fl mundigen compcterende. Hier- ALLLKLLt. van waren uitgezonderd verko- Om de Burgerlijke Stand zo'n pingen onder de handwaar beetje bij te houden werd den pcricula in mora plaats heeft voor villabouw. Toen kwam de kreeg de beek en de Eem ook naam Christiaanspark. Of deze het water te verduwen van de- naam het succes tegenhield, wc ze exonerende (uitlozcnde) lan- collccteur van het Ratelgeld, Daniel Hageman, opgedragen exactelijk na te gaan, welke personen van tijd tot tijd ne vens hun familicn zich hier metterwoon mochten nederzet ten, en daarvan maandelijks een memorie in te leveren. Daarvoor werd hem jaarlijks een recognitie van vier ducaten (rijksdaalders) toegekend. Ook de bovenlaag van veen grond, de vcenplaggen, werden als brandstof gebruikt. Deze armelui's brand werd eveneens met belasting bezwaard, even goed als de turf zelve. Zo was het ook met de kalk van buiten het gewest inge voerd. Gedep. Staten drongen erop aan, een vertrouwbaar kalkmeester aan te stellen. Dit werd Lambert van de Leeuwe rikepol. Hij zou genieten 2 stuivers, 8 penningen, dus 2y2 stuiv. per hoed kalk. Deze of waar geen tijd was om te voren permissie voor verkoop te verzoeken. weten het niet, maar villahouw wou niet vlotten. Het werd be ter toen er waren ontworpen de burgemeesterstraten, Pcr- sijnstraat, Wijersstraat en Asch van Wijckstraat. HET KOLFSVELD. Onderlaatst spraken we een nieuw exercitieterrein van aan DE GELDERSE BALKEN. 13 Aug. 1770 werd tot verdie pen en ontruimen der genoeg- saem verlaadde Stads de Utrechtse weg tegenover de gragt bij monnikendam en ver- herberg Crispijn. Later nog- volgens ncderwoards tot de maals uitbreiding van parui- zoogenoemde gclderse Balken, zoen. Toen werd voor f55 ge- Dit zijn de balken aan de Klei- huurd een tweede terrein „liet ne Koppel om het beekwater in Pothland aan de rechterhand de Plantsoengracht op peil te buiten de Utrechtsche poort, houden. Gelderse balkenHoe noordwaards langs de buiten gracht, na de kant van Jerusa lem gelegen." ferusalem heette de kleine boerenhoeve, later tot burger huis verbouwd, een eindje af van het Smallcpad. Bij het aan leggen van de Wijersstraat ging dit Jerusalem voor de grond. Kortes heette de laatste bewoner komen ze aan die naam. We menen iets te ruiken. De naam zal in verband staan met de z.g. Exonerende landen in liet zuidelijk deel der Gelderse Val lei, de oude veenstreck met Veenendaal als midden. Voor heen had die streek geen uit watering: daar vandaan de veenvorming. Een terreinver- heffing van een paar meter den. Veel geharrewar natuur lijk met het College van Wa- tergraaf en Heemraden van de rivier de Eem, beken en aankle ve van dien, vanaf 1516 (in Heemraadschap omgezet in 1871over waterlast en kost en- bij dra ge. Wel was door de z.g. Conven tie van 1714 de zaak geregeld en de bijdrage der Exonerende buiten- Landen vastgesteld, maar deze waren erg slap in het betalen van een stuiver per morgen lands en het onderhoud van het stuk buitengracht te Amers foort tussen Monnikendam langs Slijk- cn Utrechtse poort tot aan de Kleine Koppel en de balken aldaar. Heden geeft de verhouding geen reden meer tot klagen en de Exonerende Landen betalen ook de helft aan het onder houd van bovengenoemd stuk. Plantsoengracht plus der bal ken aan de Kleine Koppel. Daarin ruiken we de naam Gelderse balken. HEUKS Over een eventueel verbod van het in consumptie brengen van rauwe melk schrijft het weekblad van Zuivelberei ding en handel het volgende: Volgens Prof. S. Orla—Jensen is de voorkeur, welke vele menschen voor rauwe melk hebben, een gevolg van traditie en vooroordeel. Jaren geleden vond in de medische wereld het dogma ingang, dat rauwe melk gezonder en voedzamer is dan verhitte. De oude dokters blijven nog aan deze meening hangen, ofschoon er werd aangetoond, dat ze onjuist is. De waarheid is, dat melk, welke op moderne wijze gepasteuriseerd is, hare vitaminen heeft behouden, terwijl ze even coed verteerbaar is En wat den smaak betreft, men moet al een buiten gewoncnen fijnen smaak hebben om bet verschil te kunnen proeven tusschen rauwe en op moderne wijze gepasteu riseerde melk. Verder kan men ook aan epn bepaalden smaak wennen Wat moet het niet waard zijn, aldus Prof. Orla-Jensen, verschillende jaar- lijksche enidemiei-n Ie kunnen ont'uo pen. welk/» de le\ens van zoo \rle in- deren en volwassenen vragen! Deze ze kerheid moet wel een kleine opoffering waard zijn Naar het inzicht van prof. Jensen zullen steeds meer landen het voorbeeld van Zweden volgen, in welk land het vorig jaar het in consumptie brengen van rauwe melk verboden werd. Grand-Théfttre. Van Vrtidng 28 Juni t m Donderdag 4 Juli vertooning van dc film Congo Express. Voorstellingen: Zondag 145, 4U0 6. l on 8-8U uur doorloopcnd Andere dagen 8 uur. Zaterdags 6 cn 8.15 uur. Zatcr- da*- en Woensdagmiddag 2.30 uui matinée CITY-THFATFR Van Vrjjdag 28 Juni t m Donderdag 4 Juli vertooning van Tnrznn's Verbanning. Voorstellingen. Zondag 145. 4UU 6.16 en 8 30 uur doorlnopend Andere dagen 8 uur Zaterdag 6.15 en 8 uur doorloo pend Zaterdag cn Woensdagmiddag 2 30 uur matinée FM BRANDT -THF.A'I FR Vertooning van „De roos van de RU Gran" en „De jonge pohtichcld". OPEN BA RF. FEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL Muurhuizen 9., BELL AMY. BIBLIOTHEEK (kosteloos). Appelweg 6. MUSEUM FLEHITE. Westslngol - Geopend dageltik? van 10—12 en 1—4 uur, uitge zonderd Zondag 'a Zaterdags 10 12 en 1 303 uur (Stadgcnooten hebben s Zaterdags vr\jcn toegang) nI FRHUIS. Korte Beekstraat 4. - Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zondags van 2 uur GILDEHUIS A.K.G linff. Voorjaarstentoonstel- Marianne Hoppe, Willy Birgel cn Congo-Express' REXATE BRINKMAN is verloofd met den vliegenier Gaston Thi- bault. Deze is in de Congo in dienst bii de luchtvaart, wegens een ver grijp raakt hij zijn vliegbrevet kwijt. Gaston is zeer onder den indruk, en hij ziet zijn toekomst vernietigd. Hij is van plan de verloving met Renate te verbreken, doch Renate wil hem niet verliezen, en vast besloten reis de ze naar Afrika. Wie dit stukje inhoudsbeschrijving leest begrijpt direct dat hier een rijk ar beidsveld voor den filmman zich ont plooit. Bij het verdere verloop van het verhaal komen er nog vele verwikkelin gen bii waarvan de voornaamste is dat Renate op haar reis naar Gaston ken nis maakt met Viktor Hartman, die la ter blijkt de vriend van Galton te zijn. Wie eenigszins in filmverhalen thuis is zal vermoeden wat nu volgt. Ten dcele zullen deze vermoedens echter slechts uitkomen, want het scenario plaatst ons nog voor vele verrassingen die wij hier niet vertellen willen om niet hij voor bant alle spanning aan bet verhaal te ontnemen. De man die (achter de scher men) in dezp film voor de verrassingen gezorgd heeft, is de regisseur Eduard v. Rorsodv. Die heeft van deze film ge maakt wat zij is: een spannende avon turenfilm met een bijzonder vlotte dia loog en vele amusante gebeurtenissen waarnaar men met voortdurend toene mend genoegen kijkt. Bijzonder fraai ziin ook de opnamen van de twee op elkaar toestormende Express-treinen. Van de spelers willen we hier apart vermelden de actrice Marianne Hoppe die met elke meter film beter spel te zien geeft. fs zij hij don aanvanc van de film iets te slap in haar uitbeelding van de kor date Renate. lanczamerliand raakt ze meer ingespeeld totdat ze halverwege het verhaal de vereischtc vlotheid be reikt heeft en niet weinig bijdraagt tot het gunstige eindresultaat. Als geheel een film die stellig de moei te waard is gezien te worden en die een ieder. \an groot tot klein een avond van prettige ontspannende spanning kan be zorgen. In hef voorprogramma behalve de ge bruikelijke journaals een grappig film pje waarin ..Our Gang" een voetbalwed strijd speelt en zelfs wint. Renó Dcltgen in „Congo-Express". (Grand Théatre) Tarzan en diens lieflijke levensgezellin. Een vliegtuig dat twee rijke Engelschen naar Kaapstad brengen zal, valt in de jungle te pletter. Wonder boven wonder blijft de baby leven en vindt in de be woners van de hoog in het geboomte ge bouwde hut zijn pleegouders. Vijf jaar later is hij een zijn vader in alles na doend klein oermensch. Johnny Shef field is een even wonderbaarlijke onver vaarde kleine athleet als Weismuller dat is in het groot. Dan is er natuurlijk ook weer de geestige aap Cheeta. We kunnen hem niet beschuldigen te veel voor de lens te coquetteeren want daar voor is ziin snuit niet bekoorlijk genoeg, maar hij is onweerstaanbaar grappig en intelligent. Adembenemende gevechten met de dieren van het oerwoud zijn on vermijdelijk, de kreet die Tarzan be roemd en gevreesd maakte heeft ook Tarzan Jr. zich eigen gemaakt. Hii heeft geleerd die te gebruiken wanneer hij in gevaar verkeert om er zijn vader mee te waarschuwen. Meer dan eens komt vader Tarzan maar juist op tijd om zijn zoon van reuzen spinnen rhinocerossen of ander „speelgoed'' te reddpn. Onge ëvenaard is de opname van het onder water zwemmende tweetal, een spel zoo sierlijk cn fragiel, dat het ons ontroert door de schoonheid ervan. Rondom staat dc grootsche natuur van watervallen, bergmeren, ontoegankelijke rotsplateaus jieillooze kloven vol gevaar, wouden en prairie en vervult ons met heimwee naar den „onheschaafden" natuurstaat, waar alleen het recht van den sterksten geldt, waar een oogenhlik de vrede werd verstoord door eenige blanken die door hun geldzucht deze srboone idylle dreigden te vernielen. Wie eenigen tijd in een andere, onbekende wereld wil vertoeven moet zeker niet verzuimen deze film te gaan zien. Een uitgebreid en zeer goed verzorgd voorprogramma vult den avond voor de pauze. „Tarzan*s verbanning ^Jp.ARZAN, de legendarische figuur, geschapen door den schrijver Ed gar Rice Burroughs, is voor ons le- \end geworden door de prachtige uitbeelding van Johnny Weismuller. En Jiet zullen heusch niet alleen de eenvóudigen van hart zijn. die genie ten van de vaart en de durf die den gezond avontuurlijken inhoud ken merkt. Dat Tarzan een zoon zou krijgen kon niet uitblijven, Tarzan Jr. wordt op een aardige wijze in het verhaal gezet, want hij is slechts de aangenomen zoon van BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Everardus Anthomus, z. van Evcrardus Anthonius Borghuizen en Corne lia Voigt; Gerrit Adrianus, z. van Karei Abraham Klaverstjjn en Marrigjc Johanna Kapteyn; Cornelia, z. van Cornells de Nig- terc cn Emma Christina Kaljec; Johanna Cornelia, d. van Cornells de Nigterc en Em ma Christina Kaljec; Maria, d. van Ohristi. aan Dirk Willemse cn Elisabeth van Es; Alexander Franciseus, z- van Johannes An- tonius Kraan en Maria Boon. OVERLEDEN: Jan Jclko Driest. 78 j. wedn. van Johanna Belia Elisabeth van der Horst, ovcrl- te Amsterdam; Johan Arnold Schouten, 44 j. echtg van Adriana Jacoba Relyk (gesneuveld te Dordrecht 11 Mei 1910) Voor het eindexamen Gymnasium afdcc. ling B slaagden Francina Va. Frederiks, Tj. Hclmcns en Nelly An. Kaan Het examen wordt met één candidaat voortgezet. Afge wezen écn. Uitslag der veiling van vaste goederen gisteren ten overstaan van notaris Joh. Knoppers in „Concordia" gehouden. Perc. I Boerenhofstede nabjj den Dort steinsdhéweg No. 320. Perc. 2 en 3 weiland terzyde van percce: 1. in combinatie aan Mr S- van 't Eind q.q voor f 14500. Perc. 4, 5 en 6 bouwland, een woning met grond en een dubbel woonhuis aaneengele- gen te Hoogland aan de Nieuwe steeg aan P. K- van Eukelenburg voor f 2900.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5