Dm Keuedto Mobilisatie in Roemenië gelast UIT MOOI AtlERSrODRT i DmTvCücJto Kamer van Koophandel L. W. Groeneveldt t PREDIKBEURTEN R.K. GODSDIENST OEFENINGEN Geëvacueerde dame bestolen Ruimer verstrekken van schoenenbons WAT GEESTKRACH1 VERMAG Bepalingen voor de Sleepvaart NIEUWSBERICHTEN: binnenland Radio-Programma's buitenland 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 29 JUNI 1940 DE TUINF LU ITER JMZANNEER men het heeft over de echte W kleine zangers dan denkt men on willekeurig aan het vers van Guido Ga zelle: Zanggebroeders uit het woud, met Uw talen duizendvoud: „Gij, die kwinkt en gij die kwedelt, gij, die schuifelt en f,die vedelt, gij, die neuriet, gij die tiert, gij die piepl „en ^ieretiert, gij, die wistelt en die teutert" enz Men beweert wel eens en dit blijkt ook dat het zoo moeilijk is al die grauwe vogeltjes te leer en kennen, die verscholen tusschen het looier van den vroegen mor gen tot den laten avond, de lucht ver vullen van hun zang. Maar dan hebben we toch een troost, dat het ons met aan woorden ontbreekt om die verbijsterende verscheidenheid van geluiden aan te dui den. En dit is dan weer eens een bewijs, dat het in feite toch niet zoo'n groote inspan ning kost om die aardige geluiden en meteen dan ook die vogels uit elkaar te houden. Men kan beginnen met den Tuinfluiter een voortrcffelijkpn zanger, de babbelaar bij uitnemendheid. Het drukke gezang heeft een lange melodie met fluitachtige zachte en toch luide afwisselende toonen, een lied dat hij met weinig onderbreking den gehcelen dag zingt. Er zit wel wat m van het geluid van een Merel en men kan er ook wel klanken in onderscheiden van andere vogels, Sylvia barin houdt zich wel wat verscholen, maar hij is toch niet schuw en men kan het van boven olijf kleurige bruingrijze vogeltje zonder veel moeite tc zien krijgen- Men kan dan ook zijn lichte onderzijde bewonderen, waarbij de loodkleurige pootjes, het grijsbruine oog en donkerbruine snavel aardig afsteken De ondervleugeldekveeren, de zijden van de borst en de lichaamzijden zijn geel bruinachtig. De Gardengrasmiicke is een algemeene zomervogel, die broedt vooral in tuinen, boschfes langs wegen en in parken. Men kan het drukke 'maar aangename gezang be luisteren in het plantsoen van de Ruebens- straat vlak bij de wateruillaat van de ffsbaan, in de boschjes langs den Leus- derweg voorbij het voetbalterrein en ook in onze plantsoenen, vooral de plantsoen- gordel. Trouwens waar hoort men den Kersenpikker nu niet. In de tuinen in de stad, op onze Berg en in de boschjes in de Birkt, in Birkhoven en in Nimmerdor aan het einde van den zandweg bij den Doodcweg. Men begrijpt niet, dat het vogeltje nog tijd heeft om te eten zoo druk zingt het, maar het weet wel tijd te vinden om de Kleine rupsen, kevertjes bloesem- en knoppeninseclen tusschen een paar strofen te grijpen en ie verorberen. En wanneer de bruinachtige jongen groot zijn, dan wor den ze ook wel gevoerd met het vlecsch van kersen, erwten en hessen. In den na zomer en gedurende den herfst kan men ze aantreffen op bessen van vlier, vuil boom en aalbes. Wanneer men te dicht bij het nogal ijle nestje komt, dat bestaat uit plantaardig materiaal, vooral dorre stengeltjes van brandnetel en gevoerd met wat spinsel van rupsen en spinnen, soms ook wat paardc- haar, dan laat de Groote Hofzanger een karakteristiek „tsjck, tsjek, tsjek" hooren. Beide sexen bebroeden 13 dagen de 5—6 grijze, geel- of groenachtig witte met geelachtige of bruinachtige vlekjes, bezette eieren die legen einde Mei gelegd zijn- Van zijn Afrikaansch uitstapje geduren de den winter keert hij einde April terug en hij blijft niet langer dan tot half Octo ber, V1R1DIS. Gemeentelijke Handels avondschool Voor het einddiploma A Afdeeling Kantooropleiding slaagden: C. Bos. W. Broerzc, Geertrui Burger. Annie Engel, Hendrika A. M. v. d. Hei den, Débora Herschel, Affie Jamoel, J. .lekei, Antonia, J. Kolenbrander, Sophia Kuit, I. Manasse, G. J. Meier, P. M. Noordanus, Tine Otten, Elsje Roos, G. Storm, Maria Vredeling. W. O. v. d. Bor. N. M. Bounian, Hendrika Brouwer, "Woutera, G. Buddingh, P. Cloo, Eveline J Feitsma, Margaretha Goorhuis, N. H. v. d. Heuvel. Beitske Hottinga, Jannetje Kamerbeek, G. H. van Soest. K. Uncken. B. Afdceling Middenstandsdiploma: K M. v. d. Beek, Antonia M. Boog. J Hardeman, S. de Liever, A. H. van Nieuwkerk, C. L. Post, A. H. Smink, J. .van Stempvoort. Aan het einde van den cursus 193!>— 1940 zijn bevorderd van de Handels avondschool met 3 j. c. te Amersfoort: naar de 2de klasse: W. A. Dekkers, G. Dijkhuis, L. Feiten, G. Florijn, G. van Gelder, T. Geurtsen, Th. Hermscn, J. v. d. Hoeden, T. Hofman, G. Houtvecn, W. J. Kortes. L. Krabshuis, E. Laseur, Ric Ligthart, J. van Nieuwenhuizen, S. Sein- stra, J. A. Stahli, W. Versteeg. Johanna J. van Voorst, G. J. v. d. Wetering: H. van Bentum, C. W. Eggenkamp, Hen drika van Heun, Hermina P. Govaërt, Louise I. M. Hoogcnbosch, G. van Kleef. Gerda Larnmers, G. Nij hof, P. C. A. J. T. do Rubier, B. Roest, IT. de Ruig, P. W. Schuin, P. Storm, S. v. d. Vrugt, Marga retha L. G. v. d. Weide, H. Wielink; naar de 3e klasse: Fredcrika J. A. Balk, P. P. Ros, C. Buys. W. H. Folkerts, .1 F v. d Ilarn, W. Hamburger, T. H. Iluctiug, G. W. Kelder. Jacoba Klok, A. J. Ma< liielsc. G. C. Middelman, A. G. Nieuborg, Harmanna C. van Nieuwkerk, W. .1. Timmermans, Isidora van Tijn, Trijntje Venema, H. J. Vos; W. te Beek, Metje C. M. Brandt. J. B. M. van Els- dingen, K. Galenkamp. Alida J. J. de Goederen. J. I-Iofland, Hendrika Th. M. Hoogcnbosch, E. P. A. de Jong, Johan na koster, C. v. d. Kuilen, D. K. v. d. Linden, J. C van Ooyen, Catharine J. Padding, J. C. Ribberink. Alida M. Ros; C. Verschuur, H. v. d. Wetering. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Po-io's bad bedroeg hedenmorgen 70 gr. F. 21 gr. C. Afd. Stoffen oooooooooooooooooooo r\ O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O Kleurige Mouseline en Crêpe voor Zomer- japonnen M Kreuk-vrij Linnen in keur van mode-linten Georgette en Voile in aparte dessins ShantungToile-de-Soie in groote kleuren-keuze Cretonne voor Japonnen O O OOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Vergadering in „De Witte" VRIJDAG 28 Juni kwam de K. v. K. F. v. d. Geld. Vallei tc Amersfoort in openbare vergadering bijeen. De voorzitter, de heer J. H. v. Lonkhuyzen, ging kort de ver anderde situatie der laatste weken na en constateerde met voldoening, dat de bezettepdc mogendheid het Nederlandsche bestuursapparaat in geschakeld had voor de uitvoering van allerlei maatregelen, hetgeen hij juist gezien achtte met het oog op de activeering van onzen Neder- landschen aard. Vervolgens herdacht de Kamer het overleden lid F. J. Venver, waarna de voorzitter ook waardeering uitte voor het werk van het vertrokken lid ir. L. B. Huygen. In de vacature van laatst genoemde werd geïnstalleerd de heer H. A. J. Nefkens, Amersfoort. Ook sprak de voorzitter met instem ming der Kamer woorden van groote waardeering voor do wijze, waarop de heer W. Chr. Ruitenberg als ambtenaar der Kamer den secretaris tijdens diens mobilisatie vervangen had; de Kamer gaf hem den titel van chef-de-bureau. Voor de verkiezing in de vacature Vcrwcr werd als datum 11 Aug. e.k. vastgesteld. Meegedeeld werd, dat in de volgende commissies de Kamer als haar ver tegenwoordiger had aangewezen: Stichting Herstel prov. Utrecht 1940: A. de Ruiter (Vecnendaal); Coördinatie vervoer prov. Utrecht: W. v. Gent (Amersfoort); Adviescomm. Rijksver keersinspectie Utrecht: H. A. J. Nef kens (Amersfoort); Comm. v. Toez. M. O. gem. Amersfoort: II. A. J. Nefkens. Op verzoek van den burgemeester van Rhenen waren voorgedragen voor een adviescomm. industrievestiging her bouw Rhenen dc heeren: J. B. v. d. Ilaar (Amersfoort), Dr. W. v. d. Berg en A. J. Koekoek (Rhenen) en C. den Ouden (Eede). In den breede werd de distributiere- geling van benzine besproken. De Ka mer verleende in haar gebouw huisves' ting aan instanties, die wel niet van de Kamer zelf waren, maar aan wie de Kamer meermalen advies kon gpvcn, namelijk Benzinedistributiekantoor der gemeente Amersfoort en Stichting Her stel 1940 der provincie Utrecht. De voorzitter gaf, als resultaat eener enquête, een overzicht van het bedrijfs leven in het gewest na den oorlog en van het werk der Kamer in en na den oorlog. Spr. memoreerde verschillende verwoeste of beschadigde gemeenten zooals Rhenen, Scherpenzeel, Renswou- dc, Ede, Barneveld, Hoogland, Stouten- burg, Vecnendaal, Nij kerk, Leusden, enz. Spr. bedankte het bestuur Depart. Amersfoort Mpij. v. Nijv. Handel voor spontaan geboden hulp bij allerlei werk der Kamer. De Kamer besloot .dit jaar geen dis trictsdag tc houden. Aan het Borgstellingsfonds Geld. Val lei zal f 100.gegeven worden. In dc vaste Comm. Verkeerswezen werd bij benoemd het lid H. Nefkens. De Mobilisatie comm. der Kamer kreeg als Comm. voor oorlogsmocilijk- heden een nieuwe taak (voorz. Ir. J. Pb. Korthals Altes). Dc leden der Bevr. Comm. werden met 1 Sept. e. k. herbenoemd. De Kamer besprak diverse binnen vaartaangelegenheden. Ook besloot zij te agecren voor autobusdiensten voor liet toeristisch gedeelte van het district in de periode 15 Juli—15 September e.k, Enkele spoorwegaansluitingen werden ter behandeling aan dc Verkeerscomm. gegeven. Dc Kamer besloot de actie te steunen tot verruiming van de plaats der economie in het talenonderwijs aan de midd. scholen. Ook wil de Ka- mor steunen de actie tot sanctioneering van den makelaars-titel. Enkele poste- rijkwesties werden in handen gesteld der P.T.T. comm. Een speciale comm. bestaande uit de leden Knottenbelt, Dc Ruiter en Ruiters, werd belast met be studeering van het marktvraagstuk. Naar aanleiding van de hulpactie der Middenstandsbonden voor middenstan ders in verwoeste gebieden sprak de Kamer vrees uit voor teveel commis sies en daardoor verwarring. Daarna ging de Kamer over in een langdurig comité-generaal. Op 85-jarigen leeftijd is te dezer stede overleden de heer L. W. Groeneveldt, oud intendant van bet paleis Soestdijk. Louis Wulf Groeneveldt werd op 7 Juli 1854 Ie Raamsdoncksveer geboren Na de H.B.S. met 5 j. curstfs doorloo- pen te hebben voltooide de lieer Groe neveldt zijn studie aan de Landbouw- hoogeschool te Bonn en werd in 187S benoemd tot onderrentmeester van het rentambt Breda alwaar zijn vader rent meester was. In 1881 volgde zijn benoe ming door koning Willem III tot rent meester van Oranje Nassau's Oord. Daar vond de heer Groeneveldt een drukken werkkring want behalve een nieuw buitenverblijf liet Z. M, er be langrijke verbeteringen en verfraaiin gen aanbrengen. Deze werkkring werd evenwel nog uitgebreider toen na den dood van Prins Hendrik koning Willem II eige naar werd van Soestdijk. In 1888 werd de heer Groeneveldt benoemd tot inten dant van dit clomein en is dit gebleven tot 1919, toen hij om gezondheidsrede nen bedankte, in welke functie hij op gevolgd werd door dpn huidigen int en dant jhr. J. A. de Jonge van Zwijns- bergen. Een ieder die met den heer Groene veldt in aanraking kwam roemde om strijd zijn minzaamheid en hulpvaar digheid. Doorkneed in administratie, met een helderen blik, heeft hij Soest dijk tot nooit gekenden bloei gebracht. De overledene was voorzitter van het waterschap De Pijnenburgergrift en commissaris van liet sanatorium voor longlijders Oranje-Nassau's Oord te Ren- kum. Voorts waren den overledene dc volgende onderscheidingen verleend: Commandeur in de Huisorde van Oranje Commandeur in do Kroonorde van België. Officier van de Eikenkroon van Lu xemburg. Ridder le klasse van de orde van de Witte Valk. Commandeur van de Leeuw en de Zon van Perzië. Commandeur in de orde van verdien sten van Waldeck en Pyrmont. Commandeur in de orde van Saksen- Coburg Gotha. De teraardebestelling zal plaats vin den op Dinsdag 2 Juli a 6. te 11.45 uu'r op de Algemeene Begraafplaats aan den Soesterweg. ZONDAG 30 Juni St. Joriskerk 10 uur v.m- ds. J. v. Veen, van Workum. 6 uur n.m. ds. Pannebakker. Nieuwe Kerk 10 uur v m. ds. Blok. uur n m. ds. v. d. Berg. Emmakerk 10 uur v.m. ds, C. J- v. d. Graaf, van NykeWt- 6 uur nam. ds. Gerritsen. Kapel „Zon en Schild" 10 uur v.m. ds. S. Ybejna, van Doorn. Rusthuis „De Lichtenberg" 3 uur n-m. ds. Dönszelmann. Gasthuiskcrk 10 uur v.m. de heer v. d. Heide. Wjjkgebouw Laurens Costerplein 10 uur v m- Kindeïkerk Gebouw „Het Sluisje" 10 uur v.m. Kindcrkerk. Evang. Lubh. Kerk 10-30 uur v.m- ds. de Jongh. Vriiz. Hervormden Foyer Amicitia 10-30 uur v.m. ds. Van Rossum. Rcmonstr. Gemeente 10 30 uur v.m. dr. R. Miedc'ma. Doopsgezinde Gemeente 10.30 uur v.m. ds. W. F- Golterman. Geref. Kerk (Zuidsingel) 10 uur v.m. ds. S. J. Popma. 5-30 uur n.m ds. S. J Popma. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 10 uur v.m. ds. B. HolweTda. 5.30 uur n.m. ds. B. Holwerda. Westerkerk 10 uur v.m- ds. Ohr. Bruins, Soest. 5-30 uur v.m- ds. Chr. Brunis, Soest. Gebouw „Bethel" (Eemstraat) 10 uur kinderkerk. Vrije Evangelische Gemeente. Gebouw „Eben Haëzcr" (Muurhuizen 9a) 10 uur v.m- en 5 uur n m. Zendeling A Brect. Apeldoorn. Elke Dinsdagavond 8 uur Bidstond o van ds. J. Enter Jr. Geref. Kerk in Hersteld Verband 10 uur v.m- en 6 uur n.m. ds Herngreen. Chr. Geref. Gemeente 10 uur v.m, en 5.30 n-m. ds. J. Drenth. Vrije Geref. Gemeente (Muurhuizen 53) 9-30 uur v.m. en 5-30 uur n.m. Godsdi^ist- oefening Dinsdag 2 Juli, 7 uur n.m- ds. W. Blaak, van St. Philipsland. Geref Gemeente (Stoovestraat 11) 10 uur v.m- en 5.30 uur n.m. Godsdienst, oefening. Oud Katholieke Kerk 't Zand 13 10 uur v.m. H- Dienst. 6.30 uur n.m. Vespe'r. Vrije Katholieke Gemeente 10.30 uur v.m- H. Mis. Leger des Hcils (Havik 25) 10 uur Heiligingsdienst, 7 .uur n.m. open. luchtsamenkomst bü de Kei n.m- 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Christian Science Society Arnhemscheweg 7 10 uur Hollandsche dienst 11.15 English service. Onderwerp: Christelijke Weten schap. Nicasiusstraat 4 Evangelisatie.samenkomst 5-30 uur. Amer3foortsche Bergkapel Theosofische Loge Geen dienst. Deutsoher Gottesdienst Gasthuiskerk Westsingel 47 Geen dienst. Jeziël Stoovestraat 14 Donderdag 8 uur n-m. en Zondag 6 uur n.m- Evangehsatiezcnding N. Vetter. Vrij*. Ohr. Jeugddienst Doopsgez. Kerk Geen dienst. HOOGLAND 10 uur v-m. de heer C. E- v. Voorbhuyzen. LEUSDEN 10 uur v.m. de heer van Rossum, van Scher penzeel. (Wijzigingen voorbehouden) Parochie v. d. H. Franciscus XaveYius 't Zand 31 H H. Missen om 6.30, 8.00, 9.15 en 10.45 uur gezongen Hoogmis. 6 uur Lof- Parochie O L. Vrouwe Hemelvaart Langegracht 36 H.H. Missen om 7 uur, 8.30 en 10.30 uur gezongen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Henricus P. Borstraat 41 H.H. Missen om 7 uur, 7.45, 8 30 en 10 uur gezongen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie v. d H. Ansfridus Jacob Catalaan 28 H.H. Missen om 7 en 8.30 uur. Hoogmis te 10-30 uur, 6 uur Lof. Drie verhuizers door de Haagsche politie in arrest gesteld Een dame uit Amesfoort, aldus ver neem! „De Telegraaf", die naar de resi dentie was geëvacueerd en hier aan den Kranenbtirgerwcg tijdelijk verblijf hield, besloot dezer dagen weer naar baar oude woonplaats terug te keeren Een Haagsche expeditiefirma zou haar bezittingen, welke zij mee naar Den Haag had genomen, terugbrengen. Hier onder bevond zich een linnenkast met een busje met een aantal gouden tien tjes on gouden vijfjes. Toen de verhuis boel in Amersfoort was aangekomen cn de Amersfoortsche den inhoud van de linnenkast inspecteerde, bemerkte zij, dat dc gouden munten alle verdwenen waren. Zij waarschuwde de Amersfoort sche politie, die op haar beurt de Haag sche politie verwittigdo. Men vatte da delijk verdenking op tegen knechten van de expeditiefirma, die evenwel nog niet in Den Haag waren teruggekeerd, daar zij een verhuizing van Zeist naar de residentie en passant zouden waar nemen. Toen zij don volgenden dag hier verschenen werden zij aangehouden en bij fouilleering van een der verhuizers kwamen drie gouden tientjes te voor schijn. De man bekende uit de bus zes gouden tientjes en zes gouden vijfjes te hebben gestolen en voor vrij hooge prijzen van de hand te hebben gedaan. De opbrengst hadden de drie verhui zers onder elkaar verdeeld. De daders beweren, dat er niet meer clan wat zij opgaven in de bus heeft gezeten; de dame houdt vol, dat het, aantal gesto len gouden munten grooter is. Men heeft liet verschil nog niet. kunnen op lossen. Inmiddels zijn de drie mannen, de.41-jarigo G. R-, de 27-jarige J. van der B. en de 27-jarige W. v. d. M. op het hoofdbureau van politic opgesloten. Het. Centraal Distributiekantoor ver zond aan allo Distributiediensten de navolgende circulaire: Hierdoor deel ik U mede, dat aan dc in het rondschrijven van den Secre taris-Generaal, Waarnemend Hoofd van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart d.d. 22 Mei j.l., No 27235 M/A2/doss.24, Directie van Han del en Nijverheid, Afd. C.D.K., vastge stelde salarisgrens van 1200per jaar als „richtlijn" niet langer de hand behoeft te worden gehouden. Voor de beoordeeling of betrokkenen in aanmerking kunnen komen voor de verstrekking van schocnenbonnen voor écn nieuw paar gewone of werkschoe nen, behoeft voortaan derhalve uitslui tend rekening te worden gehouden met de ter zake reeds verstrekte overige voorschriften. Werk-, dienst- of orthopaedisch schoei sel mag uitsluitend tegen de door dc distributiediensten te verstrekken bon nen worden gekocht en afgeleverd na de voorgeschreven waarmerking van het vakje A3 van de distributiestam kaarten van de desbetreffende personen. Sportschoenen van leder, of waarin leder is verwerkt, mogen voorshands niet worden gekocht cn afgeleverd. Een regeling ter zake is in voorbereiding. Personeel enz. in gestichten, zieken huizen, instellingen, onderwijsinrich tingen e.d., waar het dragen van een speciaal soort schoeisel is voorgeschre ven: aan kloosterlingen, zosters, bij zonder personeel, leerlingen e.d. kun nen bij intrede in voorgenoemde in stellingen en inrichtingen bonnen voor één paar van het voorgeschreven soort schoenen worden verstrekt, voor zoover betrokkenen niet reeds in het bezit van dergelijke schoenen zijn. 25-JARIG BAKKERS JUBILEUM Gisteren herdacht de heer J. Hamhuis den dag waarop hij voor 25 jaar bij de banketbakkerij J. Stoové in dienst trad. Ter gelegenheid van dit feit was er gistermiddag een feestelijke bijeen komst in besloten kring waarbij de •heer Stoové uiting gaf a.-^i zijn groote waardecring voor het werk en den per soon van den heer Hamhuis en dezen als blijk van die waardeering een fraaie fauteuil aanbood. - Namens den Ned. Bakkers Bond feli citeerde dc heer C. v. Ommeren den heer Hamhuis en overhandigde hem den gedenkpenning van den Bond. Ook de Amersfoortsche Bakkerspatroons Vereeniging bood haar gelukwenschen aan cn liet deze vergezeld gaan van een bloemenmand. Namens het personeel werd nog een handschoenendoos met borstclhanger aangeboden. MAKELAAR IN ONR. GOEDEREN Onze stadgenoot, de heer R. Kamer beek is geslaagd voor het examen ma kelaar in onroerende goederen, afgeno men door de Ned. Broederschap van gediplomeerde makelaars. EXAMENS Voor het Middenstandsdiploma slaae- den onze stadgenooten de heeren J. W. van Kempen, S. de Liever. D. J. Meijers A. H. van Nieuwkerk. Blinde leerling van een H.B.S. slaagt voor het eind examen Onder de geslaagden voor het eind examen der chr. h.b.s. te Leiden be vindt zich ook dc 17-jarige leerling J. v. Veen. 1-Iet „Leidsch Dagblad" maakt hierbij de volgende aanteekening: Het betreft hier don leerling J. van der Veen, die een zeer bijzondere en bewonderenswaardige prestatie heeft verricht, wanneer men in aanmerking neemt, flat hij van zijn geboorte af de beschikking heeft gehad over slechts zéér beperkt gezichtsvermógen. Wan neer men bedenkt welk een ontzaglijke handicap dit beeft gevormd bij het on derwijs alle leerboeken moesten in Brailleschrift worden veranderd, zijn schriftelijk werk moest hij op den tast af in machineschrift of ook in gewoon handschrift maken, terwijl het hem uit den aard der zaak onmogelijk was om gemaakte vergissingen naderhand te corrigeeren! dan moet men wel groo- ten eerbied hebben voor die ijzeren wilskracht, welke hem in staat stelde op nauwelijks 17-jarigen leeftijd dit examen te presteeren. En die eerbied groeit tot oprechte bewondering, wan neer men verneemt, dat deze jongeman nimmer één onvoldoende rapportcijfer behaalde en dat hij bii zijn eindexamen werk, dat hem vanzelfsprekend ook in Brailleschrift werd verstrekt, voor alle vakken, waarin dat mogelijk is. vrij stelling van het mondeling examen werd verleend, terwijl zijn cijferlijst geen enkel cijfer lager dan een 7 be vatte. Het gemiddelde lag boven de 8! Voor een dergelijke prestatie is een bijzondere gelukwensch en een woord \an oprechte hulde dubbel en dwars verdiend! 's-GRAVENHAGE, 29 Juni. Het ver ordeningenblad bevat het volgend be sluit van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat be treffende de organisatorische samenvat ting der sleepvaart. Art. 1. Het ter beschikking stellen van een in Nederland thuisbehoorend bin nenschip ten behoeve van het verrichten van sleepdiensten binnen de grenzen van Nederland is slechts geoorloofd aan hen, die lid zijn van een vereeniging, aangesloten bij: hetzij sitchting Slecpvaart-centrale. hetzij vereeniging centraal bureau voor de Rijn- en Binnenvaart, hetzij een andere, door het departe ment van Waterstaat voor de toepas sing van deze regeling erkende organi satie. Art. 2. Onder binnenschepen, die in Nederland thuisbehooren, worden ver staan die, welke voor meer dan de helft loebehooren aan Nederlanders of Ne derlandsche rechtspersonen. Art. 3. Van het onder art. 1 bepaalde zijn uitgesloten motorbooten, andere dan sleepbooten, waarmede niet als be roep ten behoeve van derden sleepdien sten worden verricht. Art. 4. Ingesteld wordt een commissie, bestaande uit een vertegenwoordiger van elk der hierboven genoemde orga nisaties, onder voorzitterschap van een door bet departement van Waterstaat aan te wijzen deskundige, welke com missie tot taak heeft bet bevorderen van een juiste behandeling van Neder landsche sleepvaartaangelegenheden. Art. 5. Beslissingen van deze commis sie, voor zoover zij financieelc gevolgen hebben voor de aangeslotenen, behoe ven de goedkeuring van of vanwege den regeringscommissaris voor den weder opbouw. Art. 6. Deze beschikking treedt in werking met ingang van den dag harer afkondiging. „Wanneer Ernst er maar toe kon komen zijn brieven wat duidelijker te schrijven nu kan ik weer niet ont cijferen, of liij mij 100 of 1000 kussen zendt." orkest. 3.00 Declamatie. 3.30 Zang en piano 4 00 Gram.muzick. 4 30 Voor de kinderen. 5.00 Orgelspel. 5.30 De Ramblers. 6.00 Es meralda en soliste. 6.10 „Onze huisdieren in moeilijkheden", lezing. 7.00 Berichten. 7.05 Gram.muziek. 7 20 De Golfbrekers. 7.30 Frie- sche uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.15 VARA-orkcst. 9.00 Radiotooneel. 9.25 VARA- orkest. 10.00 Gram.muziek 10.1510.30 Be richten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV-Uitzending. 11.1511.30 nam. Berichten. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing meditatie 8.25 Gewyde muziek (gr.pl.). 8.35 Gram.muziek. 9.15 Celesta-ensemble cn gram.muziek. 10.30 Gram.muziek. 11.15 Be richten (Engelsch). 11.30 Solistenconcert en gram.muziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.00 Stichtsch salon orkest en gram.muziek (2.002.15 Berich ten Duitsch) 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Hobo. piano en gram.muziek. 4.00 Gram.mu ziek. 4.40 Pianovoordracht (5.005.15 Be richten Duitsch). 5.35 Gram.muziek. 6.15 Be richten (Engelsch) 6.30 Zang met orgelbe geleiding en gram.muziek. (Om ca. 7.00 Be richten). 7.30 Reportage of muziek. 8.00 Be richten (Duitsch). 8.15 Berichten (Engelsch) 8.30 Berichten ANP. 8.45 Kamcrmandoline- ensemble „Mandolinata" 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gram.muziek. 9.45 Gewijde muziek (opn.). 10 00 Berichten (Duitsch) 10.15—10.25 Berichten ANP. 11.15—11 30 Be richten (Engelsch). De uitzendtijden van de nieuwsberichten in het Nederlandsch, Fransch en Engelsch, op den zender Kootwijk, 1875 M., zijn als volgt: 8.00— 8.16 9.00— 9.15 11.15—11.30 12.80—12.45 12.45—13.00 13.45—14.00 14.00—14.15 15.15—15.30 17.00—17.15 18.15—18.30 20.00—20.15 20.15—20.30 20.30—20.45 21.15—21.30 22.00—22.15 22.15—22.30 22.30—23.15 23.15—23.30 nieuwsberichten van het A.NP. berichten in het Fransch. berichten in het Engelsch, berichten in het Duitsch. nieuwsberichten van het A.N.P. berichten in het Fransch. berichten in het Duitsch. berichten in het Fransch. berichten in het Duitsch. berichten in het Engelsch. berichten ln het Duitsch. berichten ln het Engelsch. nieuwsberichten van het A.NP, berichten in het Engelsch. berichten in het Duitsch. nieuwsberichten van het A.N.P. geen uitzending, berichten in het Fransch. Tot nader order zullen de zenders Jaars veld en Kootwijk om 22.30, na de nieuwsbe richten van het A.N.P., sluiten, behalve dat, zooals uit bovenstaande opgave blijkt, de zender Kootwijk om 23.15 terugkomt met be richten in het Fransch. WAARNEMEND BURGEMEESTER VAN ZWOLLE ZWOLLE, 29 Juni. Bij besluit van den Commissaris der Koningin in de provincie Overijssel is, ingevolge arti kel 84 van de Gemeentewet, jhr. mr. G. A. Strick van Linschoten, burgemeester der gemeente Zwollerkerspel, belast met de waarneming van het burge meesterschap van Zwolle, ZONDAG 30 JUNI JAARSVELD. 414.4 M. 8.00 KRO. 8 30 VPRO 9.00 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—10.25 KRO. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Wij beginnen den dag. 8.30 Korte studiodienst. 9.00 Gram. muziek. 10.30 Pontificale H. Mis. 12.15 Mid denstandspraatje. 12.30 Gram.muziek 12.45 Berichten ANP. 1.00 Letterkundige causerie. 1.20 KRO-Melodisten. 2.00 Gram.muziek. 2.10 Rococo-octet. 2 30 Rotterdamsch Phil- harmonisch orkest en Koninklijke Zangver- eeniging Schiedamsch mannenkoor „Or pheus" (3 153.45 Toespraak ter gelegen heid van den dag van de K.R.O.-werelduilzen dingen, omlijst door gram.muziek). 4.30 Voor de zieken. 4.50 Gram.muziek 5.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 5.50 Nederlandsch Hervorm de Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek fgr.- platcn). 7.45 Gram.muziek. 8 00 Berichten ANP. 8.15 KRO-orkest en gram.muziek. 9.00 Inleiding, hierna: Radiotooneel met luister wedstrijd. 9 30 KRO-kamerorkest 9.55 Gr- muziek. 10.10 V. U sluiten den dag. 10.15 10.25 Berichten ANP. KOOTWIJK. 1875 M. VA RA-Uitzending 11,1511.30 nam Berichten. 8.00 Berichten ANP. gram.muziek. 10.00 Orgelspel. 10.40 Zang en piano. 11.15 Be richten (Engelsch). 11.30 Esmeralda. 12 00 VARA-ork. (12.3012.45 Berichten Duitsch 12.451.00 Berichten ANP) 1.45 Gram. muziek (2.002.15 Berichten Duitsch) 3.15 Berichten (Engelsch). 3 30 Gram.muziek met toelichting. 3.45 Tuinbouwhalfuur. 4.15 Or gelspel. 5 00 Berichten (Duitsch). 5.15 Syl- via-amusementsorkest cn solist 6.00 Gram. muziek. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Zuid-Amerikaansch programma. 7.00 Repor tage. 7.20 De Ramblers. 8 00 Berichten (Duitsclj) 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 Berichten ANP. 8.45 Rosian-orkcst. (9.15 9.30 Berichten Engelsch). 10 00 Berichten (Duitschl. 10.15—10.30 Berichten ANP 11.15 11.30 Berichten (Engelsch) MAANDAG 1 JULI JAARSVELD, 414.4 M. VARA-Uitzen- ding. 8.00 Berichten ANP, gram.muziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 Declamatie. 10.35 Viool, piano en gram.muziek. 11.15 De clamatie. 11.30 Gram.muzick. 12.00 Berich ten. 12.05 Esmeralda en solist. 12 45 Berich ten ANP. 1.001.45 Orgelspel. 2.00 VARA- Cernauti en andere Roemeensche steden door Russische troepen bezet Eenige incidenten BOEKAREST, 28 Juni. (D.N.B.). Vrijdagavond zijn twee konink lijke besluiten inzake de alge- meene mobilisatie gepubliceerd. In het eerste decreet wordt de algemeene mobilisatie van de ge- heele Roemeensche weermacht te land, ter zee en in de lucht gelast. T-Iet tweede behelst bepalingen tot uitvoering van het eerste decreet, o.a. worden alle verleende verloven terstond ingetrokken. Aan de militaire autoriteiten wordt onbeperkt vorderingsrecht verleend. Stefani meldt: Vrijdagavond om halfr zeven heeft een Sovjet-Russische gene raal bezit genomen van de stad Cer nauti. Hetzelfde geschiedde even later te Chisinau en Cotatea Alba aan de monding van de Dniester. Er hebben zich enkele incidenten voorgedaan, o.a. te Cernauti. waar Jo den met steenen hebben geworpen naar twee vrachtauto's, die Roemeensche sol daten vervoerden. De soldaten openden hierop het vuur, waarbij verscheidene Joden gedood werden. Te Cluj. de hoofd stad van Transvlvanië, zijn betoogin gen gehouden voor een onmiddellijken oorlog tegen Sovjet-Rusland. De politie dreef de betoogers uiteen. Volgens den tekst van de nota, die Vrijdag door Moskou aan de Roe meensche. regeering is overhandigd, blijkt, dat zoodra de bezetting van de door de Sovjet-Unie geëischte ge bieden voltooid is. de Sovjet-Unie het conflict met Roemenië als gere geld zal beschouwen. Zaterdagochtend begeeft zich de Roe meensche militaire commissie, die be last is met de regeling der kwesties voortvloeiende uit de vaststelling der nieuwe grenzen met de Sovjet-Unie, naar Constanza. van waaruit zij zich naar Odessa zal begeven.- Naar officieel wordt medegedeeld, aldus het D.N.B., was het parlement oor spronkelijk tegen Zaterdag bijeengeroe pen. doch aangezien het dan een wetti ge feestdag en de daaropvolgende dag een Zondae is, zal het parlement pas Maandagmiddag bijeenkomen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6