Wat zullen wij drinken? Wat wel en wat niet moet worden aangegeven De Maansteen Goudprijs f 2009 per kilogram Ook Zondag nog Behandeling van geïnterneerden te 's Gravenhage Heeft iemand? De deviezen-verordening machtigingen en ver gunningen te krijgen WILLY PÉTILLON schrijft voor onze vlezeressen over: RECEPTEN A. A. HUMME Jr. 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 29 JUNI 1940 GEEN HORLOGES EN GEEN TAFELZILVER INLEVEREN! r~)E Nederlandsche Bank heeft de vol- -L^gende koersen bekend gemaakt, waartegen goud in baren en gouden munten worden overgenomen inge volge de zoo juist afgekondigde dev.e- zenverordening: Goud in baren per kg. fijn 2000—; gouden tientjes 12.14; gouden vijfjes 6.07; gouden 20 markstukken f 14.36; gouden 20 kronen. Oostenrijksch-Hon- gaarsche stukken 12.32; gouden 10 dollarstukken 30.16; gouden 20 francs stukken, Zwits'r- sche, Fransche. Belgische, alsmene 20 gouden Ital. lires f 11.62; gouden 20 Skandinaafsche kronen f 16.18: gouden Engclsche ponden (sove reigns) 14.68. Het is zaak goed na te gaan. wat de particulier verplicht is aan de Neder- landsche Bank aan te bieden. Het blijkt ten eerste, dat alle gouden munten, dus ook gouden tientjes, moeten worden aangeboden. Ook goud in baren en al liages van goud. voor zoover die onbe werkt of halffabrikaat zijn. Niet aangeboden mmten wor den gouden sieradpn, horloges, ket tingen. ringen, armbanden cn gou den kunstvoorwerpen zou ion s-r- viezen. Edele metalen, zilver en platina, moeten alleen worden aan keboden, indien zij onbewerkt of halffabrikaat zijn. Dus gepn zilve ren of platina horloges en kettin gen, sieraden of laboratoriumbenoo digdheden. En ook geen Nederland sche zilveren munten, zooals gul dens en rijksdaalders. Voorts moeten worden aangeboden buitenlandsch metaal- en papiergeld, buitenlandsche bankbiljetten en soort gelijke betaalmiddelen. Zij, die dollars, ponden, Zweedsche kronen, Fransche of Zwitsprsche francs en ander buiten landsch geld. hetzij in munten of in bankpapier beziltcft. moeten deze aan bieden. Menigeen zal van buitenland sche reizen nog ecnige munten curio- siteitshalve bewaard hebben. Deze be hoeven slechts aangeboden te worden, indien haar waarde meer 'lan f 5 be draagt. Van het grootste belang is. dat de Nederlandsche Bank de waarden, waar over zij verlangt te beschikken., aan koopt. Er is dus, wij vermelden het slechts om ongegronde vrees te doen verdwijnen, geen sprake van eenige confiscatie. De nrijs, welke de Neder landsche j-ank zal betalen, zal "-oor elke soort der activa worden vastge steld. Naar de Nederlandsche Bank ons voorts nog uitvoeriger mededeelt, zijn ineevolge artikel 9 van de deviezenver ordening 1940 alle ingezetenen van het bezette Nederlandsche gebied verplicht de navolgende waarden, die hun bij 1 in werking treden ^n noemde veror dening in eigendom f^belv- en welker waarde een bedrag van vijf gul den te boven gaat. aan cU Nederland sche Bank aan te bieden en op verlan gen van de NederlauJsche Bank aan deze te verkoopen en over te dragen:: (a) goud, (h) edele metalen, (c) buitenlandsche betaalmiddelen. (d) buitenlandsche geldswaardige papieren. De aanbieding moet geschieden bin nen veertien dagen na het in werking treden van de deviezenverordening. dus vóór 12 Juli 1940. Voor de aanbieding van bovengenoem de waarden worden formulieren be schikbaar gesteld, die gratis verkrijg baar zijn van Zaterdag 29 Juni 1940 af bij de hoofdhank en bij het kantoor Heerengracht van de Nederlandsche Bank te Amsterdam, en van Maandag 1 Juli 1940 af bij de bijbank van de Nederlandsche Bank to Rotterdam cn hij alle agentschappen van de Neder landsche Bank. Goud De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de toepassing van bovenbe doeld voorschrift onder goud wordt verstaan: Gouden munten (Nederlandsche zoo wel als buitenlandsche) en fijn goud en alliages van goud (onbewerkt en halffabricaat). Gouden sieraden en gebruiksvoorwer pen worden niet beschouwd als goud in den zin van de deviezenverordening. Gouden munten welke niet meer gangbaar zijn, moeten worden aange boden. Vcrzamelstukken in den be perkten zin des woords zullen als regel niet of althans voorloopig niet worden aangekocht. Edele metalen Onder edele metalen wordt verstaan: zilver, platina en platina-metalen (on bewerkt of half fabricaat). Sieraden en gebruiksvoorwerpen van zilver of platina worden niet be schouwd als edele metalen in den zin van de diezen verordening. Gangbare zilveren buitenlandsche munten zijn als buitenlandsche betaal middelen te beschouwen en als zooda nig aan te bieden. Buitenlandsche betaal middelen Onder buitenlandsche betaalmiddelen wordt verstaan: Metaal- en papiergeld, bankbiljetten en soortgelijke betaalmiddelen (met uitzondering van gouden munten), voor zoover zij niet in het bezette Nederland sche gebied de hoedanigheid van wet tig betaalmiddel bezitten. Bankbiljetten van de Javasche bank zijn derhalve als buitenlandsche betaal middelen te beschouwen. Saldi bij banken in het buitenland zijn niet te beschouwen als buitenland sche betaalmiddelen in den zin der de viezenverordening. Duitsch bankpapier behoeft niet to worden aangeboden. Niet meer gangbare buitenlandsche munten van ander metaal dan goud be hoeven niet te worden aangeboden. Buitenlandsche gelds waardige papieren Onder buitenlandsche geldswaardige papieren wordt verstaan: Chèques, wisselbrieven, promessen en soortgelijke geldswaardige. papieren (rnct uitzondering van coupons, divi dendbewijzen en effecten) voor zoover zij niet binnen het bezette Nederland sche gebied betaalbaar zijn en de schul denaar geen ingezetene is. Chèques in vreemd gold. getrokken op in Nederland gevestigde bankinstel lingen, zijn derhalve niet te beschouwen als buitenlandsche geldswaardige pa pieren in den zin der deviezenverorde ning. Geldswaardige papieren in Neder- landsch courant en betaalbaar buiten het bezette Nederlandsche gebied, moe ten w e1 worden aangeboden. Buitenlandsche chèques in rijksmar ken die geen vrije rijksmarken zijn, be hoeven niet Ie worden aangeboden. DE BENZ1NE-D1STR1BUT1E 's GRAVENHAGE. 28 Juni. De secretaris-generaal. waarnemend hoofd van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart maakt den houders van motorrij tuigen en motoren bekend, dat ten einde de motorhrandstoffendistribu- tieregeling op 1 Juli 1940 volledig te doen werken, de rijksverkeersin specties. de posterijen en de plaat selijke distributiediensten op Zon dag 30 Juni a.s. normaal zullen functioneeren. Ook a.s. Zondag kunnen dus be langhebbenden den heelen dag nog machtigingen verwachten. Op deze machtigingen zullen hij aanbieding denzelfden dag nog zooveel als mo gelijk de benoodigde vergunningen door de distributiediensten worden verstrekt. s GRAVENHAGE. 28 Juni. - Het raadslid J. H. Soholte heeft onder dag- teekening van 20 Juni 1940 de. volgende schriftelijke vragen tot Burgemeester en Wethouders van 's Giavcnhage ge richt: (1) Hebben B. en W. kennis geno men van de schandelijke behandelin gen, die sommige beambten van het Haagsche politiecorps, vele leden van de Haagsche burgerwacht en vele func tionarissen der luchtbescherming, al hier. zich gedurende het tijdvak van 1014 Mei j.l. hebben veroorloofd je gens de personen, die in die dagen wer den geïnterneerd? (2) Is het B. en W. bekend, dat vele functionarissen van de luchtbescher ming huiszoekingen hebben gepleegd zonder daartoe ecnige bevoegdheid te bezitten, doch eenvoudig misbruik maakten van de ontstellende verwar ring. die in die dagen heersebte? (3) Dat deze handelwijzen, welke kortweg neerkomen op het bedrijven van huisvredebreuk, gepaard gingen met onbeschoftheden jegens vrouwen cn dat ontelbare diefstallen en beroo- vingen door velen dezer functionaris sen hebben plaats gehad? Voorts, dat door deze functionarisse.n geheel op eigen initiatief, vele arresta ties zijn verricht zonder dat zij daar ecnige bevoegdheid voor bezaten, zoo dat zij zich ook door deze handelwijzen aan ernstige misdrijven hebben schul dig gemaakt? Kunnen B. en W. mededeelen, wie verantwoordelijk is voor de onmen- schelijke wreedheden begaan door al deze categorieën van personeel, ook je gens zieken en ouden van daeen, die men, onder voortdurende bedreiging met den dood. in tallooze gevallen den nacht liet doorbrengen ln schuilkel ders. autobussen enz., dat epen eten of drinken werd verstrekt, terwijl anderen dagenlang in cellen werden opgesloten en ln al dien tijd geen buitenlucht heb ben ingeademd? (5) Kunnen B. en W. mededeelen, wie verantwoordelijk is voor don onhp- schrijflijken toestand o.m. in „filmstart", waar ondergeteekende met nog honder den andere geïnterneerden onder ont zettende hygiënische omstandigheden opeen gepakt lagen in een verstikkende atmosfeer, terwijl leden van de Haag sche burgerwacht met rle geweren In den aanslag de geïnterneerden, die geen van allen in staat van beschuldi //V iedere moeilijke situatie zijn er altijd bepaalde kleinigheden, die het zwaarst tijken te wegen. Bij alle bereidheid om zich te schikken, bij alle filosofische aan- aarding van wat nu eenmaal onvermijdelijk is, komt allijd die èène druppel, die éélie stroolialm, die zich weet te verhonderdvoudigen tot iets reusachtigs. Voor velen is het gemis van liet dagetijkschc kopje namiddagthec die druppel. We vinden alles goed, we zijn tot veel bereid, maar dat kopje thee! Het ons toege meten rantsoen is wel zoo, dat u»c wonderen dienen tc verrichten om er min of meer profijt van te hebben. Natuurlijk, er zijn ook andere dranken, die de leemte min of meer kunnen vullen en die ook wel aftrek zullen vinden. Maar het is toch niet ons gezellige, verkwikkende kopje thee. De meeste, om niet te zoggen alle, huisvrouwen zullen dan ook stellig mei vreugde de niededecling van een onzer lezeressen begroeten, die een maniertje aan de hand deed om met de helft van de thee dezelfde smakelijke drank tc verkrijgen, die we tot nu toe gewend waren tc drinken, een maniertje, zoo eenvoudig, dat liet geen extra werk be zorgt, zelfs geen extra nadenken. Men gaat als volgt te werk: Doe de helft van tic hoeveelheid thee, die U anders ge bruikt in de trekpot, die niet van te vo ren warm wordt gemaakt. Voor de thoe aan het ontbijt doet men dit den avond te voren; voor de namiddagthee eenige uren vooruit, b.v. direct na het ontbijt; voor 's avonds wie het zich permit- teeren kan eveneens eenige uren te voren. Schenk op de droge theebladeren een beetje koud water, niet te veel en laat het zoo staan. Giet dan als de thee gebruikt moet worden kokend water bij, zooals altijd. Onze lezeres verzekerde, dat de op deze wijze gezette thee even geurig cn verkwikkend is als de op de gewone wijze gezette. Dit is stellig een flinke besparing op de thcernntsoenen, maar we kunnen ons toch indenken, dat het in vele gezinnen niet afdoende zal zijn. Dan is het eenige om in den namiddag iets anders te schenken. Gelukkig staan de warme da gen voor de deur, zoodat voorloopig de behoefte aan een warmen drank niet groot zal zijn. Bovendien kunnen we bessensap maken; met spuitwater ge serveerd is dit een bijzonder smakelijk uitziende drank. Ook bessenwijn met spuitwater behoort op warme dagen tot de gelukkige vondsten; daar bessenwijn echter niet volkomen alcoholvrij is, moe ten wij ze liever niet aan kinderen ge ven. Een eenvoudig glas karnemelk zal op ging gesteld waren, voortdurende met den dood bedreigden? (6) Zijn B. en W bereid hun volle medewerking te verleenen bij het op sporen der schuldigen, zonder aanzien des persoons? Aangezien deze vragen geheel en al huiten de bevoegdheidssfeer van B. en W. liggen, hebben zij die aan den bur gemeester voorgelegd, die. hoewel on verplicht. de vragen, als waren zij tot hem gericht, als volgt heeft beant woord: (1) Er zijn drie klachten ingekomen omtrent handelingen van politic-amb tenaren in het tijdvak van 1014 Mei. Deze klachten zijn of worden zorgvul dig onderzocht. Geen enkele klacht geldt het optreden der Haagsche bur gerwacht. (2) In een vierde klacht wordt moi ling gemaakt van hulp. die een func tionaris van de luchtbescherming, daartoe door militairen gerequireerd, aan dezen bij een huiszoeking zou heb ben gegeven. (3) Uit de ingekomen klachten, zelfs al zouden die hij onderzoek juist blij ken, volgt geenszins, dat de handelin gen.'waarover geklaagd wordt, tc qua- lificeeren zijn. als in vraag 3 is ge schied. (1) Zie het antwoord on vraag 3. (5) De qualiftcaties geheel voor re kening van den vrager latende, kan de burgemeester mededpelen. dat de inter- neering in „filmstad" geschied is op last van de militaire overheid. Politie en burgerwacht, verrichtten daarbij slechts opgedragen bewakingsdienst. (6) Zie het antwoord op vraa# 1. gewone dagen dankbaar aanvaard wor den, evenals de verschillende limonade- soorten. Maar we willen, als er b.v. be zoek komt. toch ook wel weer eens iets anders. rr/7 de ervaringen van den vorigen oor- LJ log is nog dc herinnering overgeble ven aan thee van bramcnbladcrcn cn ver gissen wij ons niet, dan worden ook nu daarmee reeds weer proeven genomen. Dc thee van lindebloesem is voldoende bekend als ziekendrankje. Een meisje, dat er dezer dagen voor hel eerst door haar moe der op getractecrd werd, zei met een even opgetrokken wipneusje: Het smaakt niet naar en het ruikt zelfs wel lekker, maar je krijgt net een gevoel of je ziek bent. Een ander, blijkbaar onder den in vloed van dezelfde gedachtenassociutie beweerde, dat het goed naar kamillen smaakte. In Frankrijk echter, waar men in het algemeen toch wel begrip heeft voor wat lekker is, drinkt men sinds ontelbare jaren geregeld lindcbloesem- thec. In de café's bijvoorbeeld, wordt het geregeld geserveerd, althans in den winter. Ze moet niet te sterk worden getrokken, zoodat ze slechts een geel- groenig kleurtje heeft en men drinkt zc zonder melk. Dat is werkelijk dc meest aanbevelenswaardige methode. Kinderen en in het algemeen de jon gere generatie zal echter, vooral nu, dc voorkeur geven aan meer verkoelende dranken. Behalve de reeds genoemde kan men zelf nog enkele dranken berei den, die niet te veel suiker vragen, wat in het algemeen het nadeel is van het zelf limonade maken. Hoewel, als wc niet te groote hoeveelheden maken, zoo dat de limonade vrij vlug op raakt, dan is ook hier de suiker wel door een zoet- middcl te vervangen. Uit den vorigen oorlog stamt nog een recept van koffie-limonade. Men mengt daartoe een liter water en een glas niet tc slappe koffie en voegt er citroon- csscnce en suiker bii naar smaak. Dc suiker tc vervangen door een zoetmid- del. Alles goed dooreen roeren en de drank is gereed. MINDER bekend bij 0H6 is het gerste water, dat in sommige landen gaarne gedronken wordt. Daartoe wascht men twee flinke handen vol pa relgort zoo lang tot het water volkomen helder blijft. Daarna laat men ze twee uur koken in een goed sluitende pan met een liter water. Zeef dc vloeistof door een fijne zeef en los er suiker of een zoetmiddel in op. In suiker uitge rekend moet de hoeveelheid vier ons zijn. Rasp in een kom wat citroenschil zoo lang die er is, giet er de vloeistor op, voeg er het sap bij van vier citroe nen of zoo veel aangemengde citroen essence als hiermee gelijk staat, giet dc vloeistof in een steenen kon, die bij voorkeur poreus moet zijn, dus b.v. van zgn. Keulsch aardewerk, en zet ze op een koele plaats om koud te worden. Verder zijn er nog tal van combina ties mogelijk van melk met limonade. De rnelkdranken uit de „droge" periode van Amerika hebben langzamerhand ook hier hun intrede gedaan in zoo verre, dal in de groote steden reeds di verse „milkbars" zijn gekomen, wat heel iets anders' is dan onze goede oude „melkealon". Ingeburgerd zijn deze lich telijk exotisch aandoende dranken nog niet cn recepten er van zijn er nog wei nig te vinden. Eer dergelijke buitenis sigheden zoo ver doorgefilterd zijn, dat ze ook in de gezinnen toepassing vin- last van verstopping, slechte spijsvertering, overmatige vetvorming of de schadelijke gevolgen er van: aambeien, onzuiver bloed en vale onreine huid, dan zuivere men bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzouf De betrouwbare en aangename werking hiervan is een weldaad voor hef geheele organisme. Flacon f 1.05. Dubbele flacon f 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. den, moet er heel wat gebeuren. Om een klein verbeeld te noemen: de ham- en-kaas-sandwiches, waarvoor de laat ste jaren zoo n stevige propaganda is gemaakt ter wille van onze Ilolland- sclie kaas, waren in 1912, dus een res pectabel aantal jaartjes geleden dc spe cialiteit van een bepaald restaurant te Brussel. In den vorigen oorlog lanceer de de toenmalige chef van de Witte in Den Haag de „salamander" die er een variatie op was door toevoeging van paprika. Nu zijn de „kaassnccdjes" gemeengoed geworden. Zoo zal het met de speciale milk- drink ook wel gaan. Mocht een onzer lezeressen toevallig in het bezit zijn van een paar van dergelijke recepten, dan zou zij mij een groot genoegen doen door er ook anderen in te laten deelen. Als wij elkaar den bal toewerpen, blijft die rollen. Kruidtaart Benoodigdheden: 125 gram boter, 125 gram bloem of half bloem, half aardap pelmeel: 125 gram krenten, evenveel ro zijnen; 100 gram donkerbruine suiker; 2 theelepels fijne kaneel; een theelepel geraspte nootniuscaat; een theelepel ge stampte kruidnagelen; 2 eieren; wat zout. Bereiding: roer de boter tot room, voeg er oen voor een de eieren hij en roer zc tot ze zich geheel met dc boter vermengd hebben (wil men hot deeg luchtiger hebben, dan roert men alleen dc dooiers er door, klopt het wit afzon derlijk tot schuim en voegt dit cr hei laatst zoo vlug mogelijk hij). Voeg er de suiker hij en roer ze zoo fijn mogelijk. Voeg nu de gezeefde bloem, het zout, dc kruiden en het laatst de gewasschen en gedroogde krenten en rozijnen bij. Doe liet deeg in een taart- of cakevorm en bak het in een vrij warmen oven lichtbruin en gaar. Zie nf de taart gaar is door er met een breinaald in te prik ken. die er droog moet uitkomen. Stort de taart en laat ze bekoelen. Indien be waard in een goed gesloten blikken trommel, blijft deze taart dagen goed. Men kan ze geven als aanvulling ven het broodrantsoen. Schoeisel, dat weer in eere komt. Do klompen gaan weer op menige plaats de schoenen vervangen, waardoor een •cht-Hollandsche Industrie een nieuwen bloeitijd beleeft FEUILLETON Door WILKIE COLLINS Nederlandsche bewerking van 44) Mijn zenuwen waren hiertegen niet bestand en ik draaide mij om. Het eerste wat ik zag, was „Klapbes", die op een stoel was geklommen en over de hoofden der aanwezigen heen het ver dere verloop der handelingen in adern- looze spanning volgde: „Hij trekt hem zijn pruik af", fluis terde „Klapbes", die mij beslist op de hoogte wilde houden. Er was een pauze, daarna een kreet van verwondering van de aanwezigen. •Tij heeft hem zijn baard afgedaan!" schreeuwde Klapbes. Cuff vroeg daarop den herbergier om een waschkom met water en een hand doek. die deze zich haastte aan te dra gen. „Hij wascht hem zijn bruine kleur af!" gilde „Klapbes", die op zijn sloel stond te springen. De brigadier baande zich plotseling een weg door den kring van omstan dors en liep met afgrijzen in zijn oogen op mij toe. „Als u den brief, dien ik u vanmorgen gaf. bij u hebt. maakt u dien dan open." Ik deed wal mij gezegd werd en las op het ingesloten velletje papier den J naam Gódfrev Ablewhile. „Komt u nu nog even mee naar het bed en zie wie daar ligt." Ik gaf gehoor aan zijn verzoek. De doode was Godfrey Ablewhite. ZESDE DOCUMENT Het rapport van brigadier Cuff. I. Dorking, Surrey, 30 Juli 1S49. Aan den heer Franklin Blake. Mijnheer U gelieve mij te veront schuldigen voor de vertraging in het zenden van het rapport, waar u mij om heeft gevraagd, doch ik wenschle dit zoo volledig mogelijk te doen zijn. en ondervond verschillende moeilijkheden bij het opsporen van alle details, die op de zaak betrekking hebben. II Ik zal beginnen met den dood van uw neef. Naar mijn meening staat het vast, dat hij in zijn slaap, of voor hij goed wakker was, door de drie Indiërs is vermoord, die hem onder zijn hoofd kussen hebben doen stikken, met de bedoeling zich van den diamant, den zoogenaamden Maansteen, mpester te maken. In het rapport van den lijk schouwer is eveneens verstikking als doodsoorzaak opgegeven. Het doosje, dat in de kamer gevon den werd, is door den heer Luker her kend als hetzelfde, waarin hij den Maansteen bij de bank in bewaring had gegeven, evenals het beschreven papier, waarin de doos was verpakt en hij gaf toe, dit doosje op den zes en twintigsten Juni aan den heer Godfrey Ablewhile ter hand tc hebben gesteld. Bij onderzoek van de kamer, waarin de moord werd bedreven, bleek hel luik. dat tot het dak toegang geeft, open te staan en een ladder, die ge woonlijk onder het bed was opgebor gen en die gebruikt werd om op het dak te komen, stond onder het luik. zoodat mag worden aangenomen, dat de persoon of personen, die zich in de kamer bevonden langs dien weg ver trokken zijn. In het luik zelf was juist achter den grendel, waarmede het van binnen kon worden afgesloten, een gat gemaakt, waardoor dc grendel kon worden te ruggeschoven en het luik geopend. Daar de hoogte \an de kamer slechts twee meter tien bedraagt, kon iemand zich geruischloos naar beneden laten zakken of door een medeplichtige met een touw hierbij worden geholpen. Wat betreft dc wijze, waarop die per sonen op het dak zijn gekomen, kan ik vermelden, dat het derde huis van de herberg af verbouwd werd en dat de werklieden daar een lange ladder had den laten slaan, waartegen zij een plank haddeft gebonden, om tc belet ten dat anderen cr gebruik van zou den maken. Toen zij den volgenden morgen op hun werk terugkwamen, bleek de plank verwijderd te zijn. Men kon dus de logische gevolgtrekking maken, dat de persoon of personen in kwestie van die ladder gebruik hebben gemaakt om op het dak te komen en daar Shore lane een stille straat is. waar 's nachts niemand voorbij gaat. hoefden zij zich nauwelijks in acht te nemen. De drie Indiërs zijn in den vroezen morgen \an den zeven en twintigsten Juni in Lower Thames streel gezien, van waaruit zij zich naar dc Tower kade begaven cn zich inscheepten op de boot naar Rotterdam. Hoewel hel wettel like bewijs nicl geleverd is, mogen wij als vaststaand aannemen, dat de drie Indiërs den moord bedreven hebben. Nu ik u geschreven heb over alles, betrekking hebbende op den dood van den heer Godfrey Ablewhite, zal ik overgaan tot de bijzonderheden van ziin leven voor. tijdens en na zijn ver blijf in het huis lady Verinder. waar u hem ontmoette. III. Om te beginnen kan ik u vertellen, dat hij een dubbel leven leidde. Voor de wereld was hij de man, die een uit stekende reputatie genoot als spreker hij openbare vergaderingen cn secreta ris van liefdadige genootschappen, spe ciaal van het vrouwelijk geslacht. Wat hij zorgvuldig geheim hield, was dat hij in een van de buitenwijken van de stad, onder een valschen naam. een villa had gehuurd, waar hij een vrouw onderhield, die evenmin zijn waren naam kende. Toen, na zijn dood, orde op zijn za ken moest worden gesteld, kwamen er verscheidene dingen aan het licht. In de eerste plaats, dat hij twee jaar geleden, als curator, tezamen met een ander persoon, belast werd met het be heer over een nalatenschap van twin tigduizend pond in effecten, tocbehoo- rende aan een minderjarigen jongen, die pas hij zijn meerderjarigheid, in Februari van het volgend jaar, in hel bezit van dit vermogen zou worden ge steld. In dien tusschentijd moest hem het inkomen daarvan ten bedrage van zeshonderd pond, in twee halfjaar!ijk- sche termijnen, op \icr en twintig Juni en met Kerstmis, worden uitbe taald. Dit bedrag werd hem door don heer Godfrey Ablewhite, die het eigen lijk beheer voerde, regelmatig toegezon den. doch de effecten, die veronder steld werden, dit inkomen op te leve ren, waren op verschillende tijdstip pen. het laatst in '47 door den hoe» Ablewhile verkocht, en dc opbrengsl ten eigen bate verbruikt. De door de bank benoodigde verkooporders waren steeds, zooals vereischt. door beide cu ratoren onderteekend. doch achteraf is gebleken, dat de handteckening van den anderen curator, een genension- neerd officier, die in een kleine pro vinciestad woont, door den lieer Able- white is nagemaakt. Wij kunnen nu verder gaan tof den oen en twintigsten Juni \an verleden jaar, den datum van juffrouw Verin- dors verjaardag. Den vorigen dag was de heer God frey Ablewhite bij zijn vader geweest en had hem een bedrag van drie hon derd pond te leen gevraagd, zooals ik hij navraag van den ouden heer Able- white heb vernomen. II gelieve te let ten op het bedrag en hef tijdstip, waarop hij trachtte de leening te slui ten. Den vier cn twintigsten Juni moest hij dit bedrag overmaken en het ge heele fortuin van den jongen man was reeds door hem opgemaakt. De oude heer Ablewhile wilde zijn zoon zelfs geen penny leehen. Den volgenden dag kwam de heer Godfrey Ablewhite met zijn zusiers naar lady Verindcr's huis en een paar uur na zijn aankomst, zooals u mij zelf heeft verteld, vroeg hij juffrouw Verinder ten huwelijk. Hii zag hierin natuurlijk dc oplossing voor zijn finan- cieelo moeilijkheden, doch hij had geen succes. Zijn positie was nu als volgt: op den vier en twintigsten Juni moest hij driehonderd pond hebben en dan twintigduizend pond in Februari acht tienhonderd en vijf lig. Als hij hierin niet slaagde, zou hij geruïneerd zijn. Wat gebeurt er dan? U jaagt dokter Candv tegen u in het harnas on hij bakt u een pools dnor een dosis laudanum loe te dienen. Hij roept hiertoe de hulp in van uw neef, die u de medicijn in de brandy cn soda doet, die u voor u ging slapen, hebt gedronken. Ik zal u vervolgens vertellen, wat de heer Luker mij heeft medegedeeld, na dat mijnheer Bruff cn ik, die pressie op hem konden uitoefenen, hem in het nauw hadden gedreven. Wij hebben zijn verklaring zorgvuldig getoetst en zij volgt hieronder. IV. Laat in den avond van Vrijdag, den di ie en twintigsten Juni (1848) kreeg de heer Luker bezoek van mijnheer God frey Ablewhite. Ilij was zeer verrast toen deze hem een Maansteen liet zien. HIJ stelde den heer Luker voor, den steen te koopen, of indien hij hiertoe niet bereid was. hem in commissie te verkoopen en er hem een voorschot op te geven. De heer Luker onderzocht den steen en schatte de waarde op dertigduizend nond. waarop hij den heer Ablewhite vroeg, hoe hij er aan was gekomen. Deze begon een fantastisch verhaal, waaraan zijn toehoorder geen geloof hechtte, die hem dat ook ronduit zeide, De heer Ablewhite deed daarop een ander verhaal, doch zijn leugens waren zoo doorzichtig, dat mijnheer Luker zijn bediende belde om zijn bezoeker uit te laten. Deze achtte het toen blijkbaar raadzaam, de ware toedracht te vertel len. daar hij inzag, zoo'n ouden rot als mijnheer Luker niet om den tuin te kunnen leiden. Na dc met water aangemengde lauda num, die dokter Candy hem in een klein fleschje had ter hand gesteld, in uw brandy Ie hebben gegoten, wehschte hij u goeden nacht en ging naar zijn eigen kamer, die door een deur met do uwe in verbinding stond. Hij kon niet. sla pen, gekweld als hij was door finan* cieele zorgen en na ongeveer een uur in zijn stoel te hebben gezeten, hoorde hij u, in de aangrenzende kamer, tegen u zelf praten en toen hij de lusschcn- deur open deed. om te zien, wat er aan de hand was. zag hij u. met een kaars in de hand, de kamer verlaten. Hij hoor de u met een vreemde stern zeggen: „Je kunt nooit weten. De Indiërs hebben zich misschien in huis verstopt." ILj volgde u naar juffrouw Verinder's bou doir en zag u daar binnengaan. D liet de deur open staan en door een kier, gevormd tusschen deur cn muur, zag hij niet alleen wat u deed. maar ook. dat juffrouw Verinder u uit haar slaapka mer gadesloeg. U aarzelde, voor u het vertrek ver liet, en hiervan maakte hij gebruik om naar zijn slaapkamer terug te keeren voordat u hem op de gang zou kunnen zien. Koit daarop kwam u in uw kamer terug en u riep hem met een slaperige stem, waarop hij in uw kamer kwam* U gaf hem den diamant en zei: „Breng hem terug in de bank. Godfrey. Daar ligt hij veilig niet hier." U deed uw kamerjas aan en ging op een stoel zit ten en zei nog* ..Ik kan zelf niet naar de bank; mijn hoofd is 7.00 zwaar en mijn beenen zijn als lood." waarna u in slaap viel. (Slot volgt)*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7