De Duitsche verliezen DE BEZETTING DER KANAALEILANDEN De Italiaansche strijd aan het Alpenfront De toestand in de bezette gebieden De Duitsche bladen over de situatie in Engeland Wederom een luchtaanval op de haven van Bristol De behandeling der Italianen in Engeland De Polen in het Fransche leger De toestand in Hongarije Engelsche bom aanval op Kiel Zij zijn in den tegen woordigen militairen toestand van beteekenis De vlucht van de regeering-Reynaud Duitsche gevangenen in Frankrijk „Het continent mondig geworden" Vliegeraanvallen op Italiaansche steden De Noorsche opbouw Vergelijkende cijfers met die van den wereldoorlog Mussolini brengt hulde aan de weermacht Nationale rouwdag in Roemenië Overal is de economische wederopbouw thans ter hand genomen De spoorlijn Teheran- Taebris Het Duitsche legerbericht Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 3 JULI 1940 BERLIJN, 2 Juli. (D.N.B.) HET frontbericht van 't D.N.B. luidt als volgt: De beide Britsche Kanaaleilanden, Jersey en Guernsey, waarvan de bezet ting in het legerbericht van van daag werd gemeld, hebben bij den tegenwoordigen militairen toe stand hun beteekenis. Het bezit van het Noordelijkste Engelsche Kanaaleiland Alderney is na de verovering van de voornaamste eilanden voor Engeland vrijwel waardeloos geworden. Tot dusver was hPt niet algemeen be kend, dat deze in de. Golf van St. Malo liegende eilanden tusschen Normandië en Bretagne in het bezit van Engeland waren. Aardrijkskundig zijn de Nor- mandische eilanden vanzelfsprekend een bestanddeel van de Fransche kust. De Britsche souvereinileit was een overblijfsel van den honderdjarigen strijd, dien Engeland tegen bet einde van de middeleeuwen tegen Frankrijk heeft gevoerd. Het luchtwapen zette ook op l .Tuli zijn aanvallen tegen Engeland met suc ces voort. In bet legerbericht van van daag zijn ten slotte de zeer goede re sultaten van de luchtdoelartillerie op merkelijk, die zoowel door de luchtdoel- artillerie van het luchtwapen. alsmede door de oorlogsmarine tiidens de nach telijke aanvallen van Britsche vliegtui gen op Duitsch gebied zijn behaald Ook de nachtelijke aanval, waaraan het Britsche luchtwapen tol dusver als zijnde naar verhouding, weinig riskant, de voorkeur gaf, wordt met succes af geslagen. HOME, 2 Juli. (D.N.B.) Terwijl de Engelsche ambassadeur te Rome, Sir Percy Lorraine, en de hem vergezellen de Engelsche staatsburgers voor hun terugkeer naar Engeland beschikten over het Italiaansche luxe schip „Conle Rosso", heeft de Italiaansche ambassa deur Bastianini en de in zijn gevolg zijnde Italianen de reis van Glasgow naar Lissabon moeten volbrengen in de „Monarch of Bermuda", waarvan de accomodatie, naar den Londschen cor respondent van de Lavoro Fascista, die de reis heeft meegemaakt, mededeelt, met iedere beschrijving spotte. De hut ten waren met middelceuwsche gevan geniscellen to vergelijken, zonder licht, zonder lucht-en zonder water. Een mo gelijkheid om zich te wasschen bestond niet, de douche-inrichtingen werkten niet of waren verontreinigd. Volgens den zelfden correspondent Zijn in Engeland honderden Italianen gearresteerd en in vervuilde gevange niscellen geworpen. Duizenden Italiaan sche kinderen zijn in de concentratie kampen van Lingfield, Bury en Glas gow gestopt, alleen omdat zij in de af- geloonen jaren deelgenomen hebben aan de zomervacantiereizen naar Tta- lie. Talrijke Italiaansche winkels in En geland zijn door het volk vernield en geplunderd. BERLIJN. 2 Juli (D.N.B). Over de toestanden in het zoogenaamde Pool- sche legioen, dat in Franschen opdracht tegen Duitschland heeft gevochten, zijn belangwekkende verklaringen afgelegd door een Franschen soldaat van Pool- eche nationaliteit, die op 9 Juni bij Troissereux gevangen is genomen. Hij zelf was sedert April 1939 als landarbei der in Frankrijk werkzaam en werd te gen zi.in wil en onder dwang der poli tie gedwongen dienst te nemen in het Fransche leger. De andere leden van het legioën hadden geen andere ervaringen. Daar men in zulke elementen geen ver trouwen had werden, in opdracht van hooger hand, de zuiver Poolsche eenhe den ontbonden en verdeeld over ver schillende Fransche regimenten en daarin weer over verschillende com pagnieën. Hierdoor moest aan de Polen de gelegenheid worden ontnomen tegen het deelnemen aan den oorlog en tegen andere gewelddadige maatregelen in verzet ie komen. Door de Fngclschen zijn thans- zulke Polen naar Engeland ontvoerd, om nu onder F.ngelsch com mando in het vuur te worden gebracht. GENEVE, 2 Juli (D.N.B.) Chef het plan voor dc vlucht van de regeering Reynaud naar Noord-Afrika en de ge deeltelijke uitvoering hiervan meldt de Petit Dauphinois" de volgende biizon- deflieden: Op Zondag 16 Juni scheen alles er oji te wijzen, dat de ministerraad, die door Paul Reynaud werd gepresideerd, onver, wijld het besluit zou nemen naar Algier te vertrekken. Voor dit doel waren reeds voorbereidingen getroffen. Aan boord van het passagiersschip „Massilia" had den zich ingescheept: dc vroegere minis ter-president Daladier en zijn zoon Jean, de minister van binnenlandsche zaken Mandei, de minister van nationale op- voeding Yvon Delhos, en verschillende parlementsleden. Toen het schip Bor deaux verliet, wisten dc ministers en de andere ïiassagicrs niet. dat in beginsel was besloten wapenstilstand te sluiten Daarom werd in verschillende Atlan tische havens reeds een vergunning tot ontscheping geweigerd. Hier kwam nog bij, dat op een formeel bevel van gene raai Nogucs. den resident generaal van Marokko, aan het schip niet werd toe gestaan daar een haven aan te doen Sindsdien heeft men van het. lot van hel schip niets meer vernomen. Een later bericht uit Bordeaux, gedateerd 1 Juli meldt, dat het schip „Massilia" dat op weg was naar Noord-Afrika. in volle zee is aangehouden om te wachten op het bevel naar Frankrijk terug te keeren PARIJS, 2 Juli (D.N.B.). Talrijke Duitschers, die na 10 Mei door de Bel gische regeering aan Frankrijk waren uitgeleverd en naar Zuid-Frankrijk wa ren gevoerd, zijn na den wapenstilstand weer vrijgelaten, zij zijn voor het grootste gedeelte naar Parijs terugge keerd. De meesten hunner doen verha len over de onmenschelijke behandeling, die zij gedurende deze zeven weken hebben ondergaan. Alle Duitschers, die voornamelijk in het bij Perpignan gele gen verzamel kamp waren onderge bracht, zullen eveneens onmiddellijk te- rugkeeren. Onder hen bevinden zich ook de vertegenwoordigers voor het buiten land van de in Brussel geaccrediteerde Duitsche pers. Deze Duitsche journalis ten zijn 10 Mei door dc Belgische auto riteiten gearresteerd en aan de Fran schen uitgeleverd. Beschouwing van de Frankfurter Zeitung over het afstand doen van de garanties door Roemenië BERLIJN, 2 Juli (D.N B.). Naar aan- leiding van het feit, dat Roemenië van de Fransch-Britsche garantie afstand heeft gedaan, schrijft de Frankfurter Zeitung, dat het vasteland mondig is geworden en zijn eigen weg gaat. Frank rijk is na zijn vernietigende militaire nederlaag niet meer in staat op den Balkan garant ie^ na te komen of zelfs maar toe te zeggen. De rol van Engeland op het vasteland is uitgespeeld. Het be sluit der Roemcensche regeering heeft slechts formeel bevestigd, wat de ge beurtenissen zelf reeds hébben bepaald. Met ieder militair en politiek succes, dat Duitschland sedert den vorigen herfst behaald heeft, is Engeland een stuk verder uit het continent teruggedron gen. Met het laatste besluit der Roe- meensehe regeering wordt ook voor Roemenië een hoofdstuk afgesloten, dat pas na harde ervaringen een laat in zicht deed rijpen. Voor geheel Europa echter zet dit besluit een dikke streep onder het laatste hoofdstuk der Britsche politiek op het vasteland. ROME. 2 Juli (D.N.B.). De vijande lijke vliegeraanvallen op Italiaansche 6teden hebben volgens een officieele pu blicatie van 11 lot 30 Juni de volgende slachtoffers onder de burgerbevolking geëischt: 99 dood en, waarvan 77 door vijandelijke bommen, vier door granaat splinters van dc eigen luchtdoelartille rie. acht door vijandelijke vlootacties en twee door vijandelijk artillerievuur; 392 gewonden, waarvan 339 door vijan delijke bommen, 23 door granaatsplin ters van de eigen luchtdoelartillerie, 29 door vijandelijke vlootacties en een door vijandelijk artillerievuur. OSLO, 2 Juli (D.N.B.). Op de her- houwleening. die verleden week geopend is, is alleen gisteren reeds voor biina anderhalf milliocn kronen ingeteekend De Noorsche werkgevers verceniging heeft voor een half millioen ingeteekend de landelijke organisatie van vakver- eenigingen voor een even groot bedrag en de Noorsche spaarmaatschappij voor 200000 kronen. De bladen wijzen er op dat in alle kringen der bevolking be langstelling voor een spocdigen herhouw bestaat. Dat blijkt vooral uit het feit, dat ook de kleine spaarders in verrasénd groot aantal aan de leening deelnemen, Het opperbevel van de Duitsche weer macht heeft een uitvoerig overzicht ge geven van de operaties in Frankrijk van 5 tot en met 25 Juni. Daarin worden ook mcdcdeelingen gedaan omtrent de verliezen. Wij ci'teeren uit dit ovor- zicht voorloopig het volgende: Aan het hoofd van zijn legercorps is de commandcerende generaal, Ritter von Speek, den heldendood gestorven. In de periode van 5 tot 25 Juni lieten 16.822 dappere officieren, onderofficie ren en manschappen hel leven voor den Führer, volk en rijk. 9921 officieren, onderofficieren en manschappen wor den vermist. Van hen zal een deel even eens den heldendood gestorven zijn. Ge wond zij n6S.511 officieren, onderofficie ren en manschappen. Als er iets is, dat de prestaties der Duitsche weermacht nog grootcr kan doen zijn, dan zijn het deze verliezen, die voor den enkeling bitter en smartelijk, maar voor het ge- hcele Duitsche volk bijna ongelooflijk gering zijn. Volgens de gegevens, waar over men thans beschikt, bedragen de verliezen van 10 Mei tot den wapen stilstand: gesneuveld 27.071, vermist 13.381, gewond 111.034. In totaal 156.492. Daartegenover bedroegen de Duitsche verliezen in den wereldoorlog geduren de het jaar 1914 in het Westen 638.000, onder wie 85.000 gesneuvelden, hii den aanval op Verdun in 1916: 310.000 man, DE NOOD ONDER VLUCHTELINGEN GENEVE, 2 Juli (D.N.B Hel inter nationale comité van het Roode Kruis maakt in een mededeeling melding van de omvangrijke en praelisclie maatrege len, die de Duitsche „Volkswohlfahrt" in opdracht van den Führer heeft geno men tot leniging van den nood onder de vluchtelingen in de bezette Fransche ge bieden. Het internationale comité van het Roode Kruis is bereid zoo luidt deze mededeeling verder, rnet alle middelen •waarover het beschikt, alle maatregelen van het werk tot hulpverlecning aan de vluchtelingen te bevorderen en van alle beschikbare hulp. in het kader van het internationale Roode Kruis, een dank baar gebruik te maken. ROME, 2 Juli (Stefani). De Duce heeft generaal Pricolo, onderstaatsse cretaris van luchtvaart en commandant van den gencralen staf van het luchtwa pen, het volgende telegram doen toeko men: „Deel den bestuurders en den beman ningen der vliegtuigen mede, dat het Italiaansche volk hun optreden met ge- rechtvaardigden trot6 gadeslaat. Deze eerste twintig dagen van den luchtoor log hebben eens te meer bewezen, dat de geest, der luchtstrijders Francesco Ba- nacca waardig is". Baracca was de grootste Italiaansche vlieger uit den wereldoorlog. Aan den Prins van Picmont, commandant van de legergroep aan het Westelijk front heeft de Duce een schrijven doen toe komen, waarin hij onder meer zegt: „Bij mijn terugkeer in Rome wcnsch ik opnieuw uiting te geven aan mijn groo- le voldoening over de dicipline van de troepen, dip onder uw bevel slaan. Ita lianen cn buitenlanders moeten weten, dat zich van 21 tot en met 24 Juni een strijd heeft afgespeeld, die den slag aan het Westelijk Alpenfront zal boeten en die gevoerd is over een afstand van 200 K.M. op hoogten tusschen 2 000 cn 3.000 meter en onder een voorldurenden sneeuwstorm Italianen en buitenlan ders moeten weten, dat van den Kleinen St. Bernard tot de rivier de Roja het eerste Maginot-stelsel aan het Alpen front is bezweken onder de aanvallen der Italiaansche infanterie, die het heeft doorbroken tot een diepte van 8 tot 32 kilometer. Italianen en buiten landers moeten weten, dat de Fran schen, voorzien van alle soorten ge schut en beschermd in hun grotten, met verbetenheid tegenstand hebben gebodnu tot het einde en zelfs tot eenige uren na den wapx6tilstand, doordat zij niet in ken nis waren gesteld van hetgeen in het overige deel van Frankrijk geschied was. Italianen en buitenlanders moeten weten, dat de Franschen zelf verbaasd waren over de hardnekkigheid, de geest drift en de waarlijk souvereine doods verachting, die de Italiaansche soldaten toonden. De strijd was hevig en bloedig. Dc duizenden buiten gevecht gestelde man nen, getuigen dat. De lijst van hen, die op het veld van eer zijn gevallen, zal gepubliceerd worden. Wat de gewonden betreft, die ik in de hospitalen bezoehr heb. verklaar ik, dat men in de wereld moeilijk een ander ras zal kunnen vin den. dat tegenover de wreedste gevaren zoo als het Italiaansche ras bewezen heeft over kalmte cn stoicisme te be schikken." Nu de laatste troepen Bessarabië en het Noorden der Boeko- wina verlaten BOEKAREST. 2 Juli (Stefoni). De rejteerinn heeft besloten, dat de 3e Juli, de dag, waarop de laatste elementen der Roemécnsche troepen de gebieden van Bessarabië en het Noorden der Boeko- wina zullen verlaten, een dag van na tionale rouw zal zijn. De minister van binnenlandsche zaken heeft besloten, dat de bioscopen gesloten zullen zijn, evenals- de openbare gelegenheden na 23 uur, terwijl de herbergen om half 9 des avonds zullen sluiten. De bladen „Uuversul" en „Curcntul" schrijven, dat wanneer Roemenië Bes sarabië en de Bockowina heeft moeten verliezen zonder zich er tegen te kunnen verzetten, dit te wijten is aan het feit. dat Roemenië op een ernstig oogenblik volkomen alleen stond. Het isolement van Roemenië j^- veroorzaakt door de onjuiste politiek der regeeringen, die sympathiseerden met de Geallieerden en door de ondoeltreffendheid der Fransch-Engelsche garantie. ROME, 2 Juli (D.N.B.). De opzeg ging van de Engelsch-Fransche garan tie door de Rocmeensche regeering wordt in Italiaansche politieke kringen beschouwd als een bevestiging van de opvatting, zooals die van den aanvang af door dc mogendheden van de «6 is gehuldigd, dat deze garantie niet alleen volkomen nutteloos, maar bovendien gevaarlijk is. In deze Italiaansche krin gen wordt hel daarom toegejuicht, dat de Rocmeensche regeering met li-aar be sluit van gisteren den weg van het ver stand heeft ingeslagen. MAARSCHALK GRAZIANI ROME, 2 Juli. (D.N B.) Maarschalk Graziani heeft, naar officieel wordt me degedeeld. niet alleen het opperbevel op zich genomen over de Ttaliaansc'he strijdkrachten in Noord-Afrika. maar ook de functie van gouverneur generaal van Libyc. Of maarschalk Graziani ook de functie van chef van den generalen staf van het leger zal bl.jven vervullen, slaat nog niet vast. onder wie 41.000 dooden. in den slag aan de Somme in 1916 417.000 man. on der wie 58.000 dooden, in den grooten slag in Frankrijk van 21 Maart tot 10 April 1819: 240.000 man. onder wie 35.000 dooden. Over de vijandelijke verliezen in het jaar 1940 heeft, men geen betrouwbare gegevens. Vast staat, dat meer dan 1.900.000 Fransche gevangenen, onder wie vijf legerbevelhebbers en ongeveer 29000 officieren, gemaakt zijn. Sedert 5 .Tuni is de gehcele bewapening en uit rusting van ongeveer 55 Fransche divi sies in Duitsche handen gevallen, onge rekend de bewapening en uitrusting van de Maginotlinie en de andere Fransche vestingwerken. Tot den buit behoort bo vendien bijna de geheele zware en zeer zware artillerie van Frankrijk en een onoverzienbare hoeveelheid andere wa pens. uitrusting en voorraden Het vij andelijke luchtwapen verloor sedert Juni in luchtgevechten 383 vliegtuigen, door afweergeschut 155 vliegtuigen. Op den grond werden 239 toestellen ver nield. door afweergeschut of in lucht gevechten 15. in totaal 792 vliegtuigen alsmede 26 versperringsballons en een kabelballon. Door de marine zijn tof. zinken ge bracht: de hulpkruiser Carinthia (23.000 ton), de hulpkruiser Scotstown (17 000 ton), het troepentransportschip Oram a (21.000 ton), het marinetankschip Oil Pioneer (9100 ton), een transportschip van li 000 ton een hulpkruiser van 9000 ton. Onze duikhooten hebben sedert midden Mei meer dan 400.000 ton aan koopvaardijscheepsruimte tot zinken ge bracht. In totaal 493.100 ton. De luchtmacht heeft sedert 5 Juni vernietigd: een hulpoorlogsschip en een torpedobootjager van tezamen 5100 ton en veertig vrachtschepen van tezamen 299.000 ton. Beschadigd werden drie kruisers, een torpedobootjager en 25 vrachtschepen. Door de bepalingen van het wapen stilstandsverdrag zijn ook, naast deze geweldige vijandelijke verliezen, de resten der Fransche weermacht voor het verdere verloop van den oorlog uit geschakeld. Na deze grootste overwin ning in de Duitsche geschiedenis over den tegenstnder van het groot Duitsche Rijk die beschouwd werd als de sterk ste mogendheid te land en die even goed als dapper gestreden heeft, zijn er geen Geallieerden meer." DE ZUSTERS ROTHSCHILD CADIZ. 2 Juli (D.N B.). De gezus ters Mary. Alicia en Hermine Rothschild zijn hier aangekomen. Zij willen zich aan boord van het Spaansche m.s. Ciu- dad de Sevilla naar Buenos Aires be geven. BERLIJN, 2 Juli. (D.N.B.) In de bezette gebieden komt het leven ten deele al weer op vredesvoet, aldus is heden van bevoegde zijde verklaard in een voordracht voor buitenlanclsche cor respondenten De economische opbouw is overal al ter hand genomen Naast het terugbrengen van de gevluchte be volking is het verstrekken van onder dak en voedsel de eerste taak. waarhij de Duitsche militaire autoriteiten de plaatselijke overheid metterdaad ter zij de staan. In Nederland en België staat het scheppen van arbeid oj-> den voor grond De herbouw van de verwoeste doelen van Rotterdam. Luik cn Antwer pen is in vollen gang Tn de eerste plaats wordt het verkeersnet in orde gebracht, waarhij de compagnieën van den Duit- sclien arbeidsdienst en Duitsche arbei ders den Belgischen autoriteiten ter zij de staan. Intusschen loeft ook de Euro- peesche handel weer op. ook in landen, die tot nu toe overwegend met Engeland handel dreven. Zoo komen in Noorwe gen de visscherij en de hout- en de me taalindustrie weer tot ontwikkeling. De onderhandelingen tusschen de Duitsche en de Zweedsche papierindustrie zijn met succes bekroond. Als gevolg hier van zal dc totale uitvoer van de Zweed sche papierindustrie naar Diiitschlani vijfvoudig worden verhoogd. De afvaar diging, die in Zweden is opgetreden, is doorgereisd naar Finland. Ook in Fin land zal de Duitsche handel, na de laat ste overeenkomsten met 75 pet. tegen over 19381939 toenemen. Tenslotte ver toeft thans nog een Decnsche economi sche delegatie te Berlijn. Overal in Euro pa stelt men vast. dat Duitschland 'n af nemer is tegen vaste prijzen, die niet van dc wereldmarkt afhangen. De clea- ringmarkt. die voortduren in koers stijgt, is een steeds hooger gewaardeerd betalingsmiddel ten aanzien van indu strieproducten. Een land, dat zoo goede wapens fabri ceert. is ook in staat producten voor ge bruik in vredestijd, die van eerste kwa liteit zijn. te produceercn, In verhand hiermede werd de aan dacht van de correspondenten gevestigd op eenige bijzonderheden van de nieu we economische ordening, waarvoor in Europa de weg wordt gebaand en welke zich kenmerkt door arbeid en orde en door liet ontplooien van alle productie ve krachten. De nieuwe economische ordde. die door het afbrokkelen van het ecohomisch liberalisme wordt aange kondigd. bouwt op de stelling, dat geld onvruchtbaar is, indien het niet wordt gebruikt voor het scheppen van nieuwe waarden. De opvattingen van Engelsch- \merikaansche economische kringen, dat na den oorlog de welvaart van het liberalisme ten einde zal spoeden, moe ten als absurd worden beschouwd. In- tcgenddeel, na het sluiten van den vrede zal zich een welvaart ontwikkelen, waar van men zich thans geen voorstelling kan maken, want die nieuwe economi sche orde berust op den arbeid van alle volkeren. BOEDAPEST, 2 Juli (D.N.B.). In de club der regeeringspartij deelde minis ter-president Teleki mede. dat hij het parlement, dat binnenkort op zomer reces gaat, bijeen zal roepen, indien dc ernst van den toestand dit noodzakelijk maakt. Het land moet alle gebeurtenis? sen met kalmte en zelfvertrouwen tege moet zien. De regeering blijft waakzaam en streeft er naar dc belangen van het land te behartigen. Zij vertrouwt op de natie, op het zelf bewustzijn, op den drang naar onafhan kelijkheid en op het eergevoel van de natie De minister-president kondigde tevens een verscherping van de Joden- wet aan voor liet geval liet ontduiken van de bepalingen niet ophoudt. Krach tens deze wet zijn 75.000 hectare grond bezit voor de onteigening vrijgegeven, die reeds in October aan degenen, die hierop aanspraak kunnen maken, zul len worden verdeeld. TEHERAN. 2 Juli. (D.NB.) Een verder deel der groote zij-spoorlijn van Teheran naar Taebris. van waar later de aansluiting zal komen op het Russi sche cn Turksche verkeersnet, is thans gereed gekomen. Uit Sandjan is thans het 227 K.M. van Teheran liggende plaatsje KhorramDarrch bereikt. Ter gelegenheid van de aankomst van den eersten trein in KhorramDar' rch heeft de gouverneur een feest ge geven, in den loop waarvan hij den sjah in een redevoering dank zeide voor de ontsluiting der tot dusverre afgelegen gebieden van hot Iraansche rijk door zijn verkeèrspolitiek. BETOOGINGEN OP CYPRUS ROME, 2 Juli (D.N.B.). In Nicosia de hoofdstad van Cyprus, zijn, naar de „Giornale d'Italia" meldt, betoogingen gehouden tegen den door Engeland in- gevoerden algemeenen dienstplicht. Tal rijke vensterruiten van het regeerin.es- paleis werden met steenen ingeworpen Militairen moesten ingrijpen om de de monstranten le verspreiden. AMERIKAANSCHE AMBASSADEUR TE CLERMONT FERRAND GENEVE, 2 Juli (D.N.B.). Naar uit Clermont Ferrand verluidt is de ambas sadeur der Vereenigde Staten Bullitt, op 1 Juli aldaar aangekomen. BERLIJN. 2 Juli (D.X.B.). De inter nationale stemmen over het lot van En geland en de uitlatingen, waarmede Engeland zelf aan deze discussie deel neemt, worden door de Duitsche bladen met opmerkzaamheid gevolgd. Als ken merk van al deze beschouwingen, voor zoover zij van Britsche. zijde zelf afkom stig zijn, noemt dc Berlijnsclic corres pondent van het Hamburger Fremdèn- blatt het feit, dat. geen enkele stem meer gesteund wordt door het bewust zijn van Engelsche overwinningsmoge lijkheden. De correspondent wijst er op, dat zelfs een zoo hartstochtelijke voor vechtster voor dc Britsche zaak als de New York Times gedwongen is een in de onmiddellijke toekomst liggend tijd stip onder het, oog te zien, waarop nog slechts „brokstukken van Groot Brit- tannie zullen zijn overgebleven. De oorzaak, dat Churchill, Chamberlain, HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 2 Juli. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Op 30 Juni. resp 1 Juli zijn de Brit sche Kanaaleilanden Jersey cn Guern sey door een overval door deelen van het luchtwapen genomen en vervolgens door stoottroepen der marine en nage zonden afdeelincen van hef leger bezet. Daarbij schoot een Duitsch verken ningsvliegtuig 2 Britsche gevechtsvlieg tuigen van het Bristol-Blenheim-type in een luchtgevecht neer. Bij de gewapende verkenning bo ven het Kanaal werd in den mid dag van l Juli een Britsch kust- wachtschip ten Oosten van Tor quay aangevallen en in brand ge worpen. Een tweede succesvolle aanval was gericht op de haven van Wieck in Noord-Schotland. In den nacht van 1 op 2 Juli vielen onze gevechtsvlieg tuigen wederom haveninrichtingen aan het kanaal van Bristol aan. Branden en ontploffingen werden waargenomen. In den loop der aanvallen van Brit sche vliegtuigen in den nacht van 1 op 2 Juli p Noord- en West-Duitschl~;.d werden o.m. hommen geworpen op Kiel. Zij richtten echter slechts geringe maleneele schade aar.. Eenige burgers werden gedood. In totaal werden vijf vijandelijke vliegtuigen door luchtaf weergeschut neergehaald Bovendien weiflcn bij den nachtelij ken aanval op Kiel nog twee vijande lijke vliegtuigen neergeschoten door het luchtafweergeschut der marine. D<ie eigen vliegtuigen worden vermist. Het aantal van de op 30 Juni en 1 Juli. tijdens luchtgevechten neergeschoten vijanJe lijke toestellen is met vijf gestegen vergeleken met de tot dusver opgege ven getallen, zoodat het totaal thans 23 bedraagt. Cooper, Eden enz. toch nog de voortzet ting ven den kansloozen strijd tot aan den ondergang de letterlijke tekst van hun aan phrasen zoo rijke verklaringen prediken, ziet de correspondent in de noodzakelijkheid den oorlog in hei eigen land tc moeten doorstaan, na niet geaarzeld te hebben hem anderen vol ken op te dringen. Er is geen andere keus, o ld us dc correspondent, daar zelfs dc Dominions van de Britsche kroon, zich vol afschuw zouden afwenden van een universeele gedachte, waarin zij eer lijk haar vertrouwen stelden, wanneer de oproep voor de laatste troepen uil Londen niet zou weerklinken. In zijn verdere betoog wijst de correspondent er op, hoe met het noodlottige uur van de geheele Engelsche Europeesche poli tiek ook de crisis van die leidende klas se verhonden wordt, die in Engeland sedert liet einde van de ze\entiende eeuw heeft, geregeerd. Wij zullen geen prognose stellen, doch het vroolijke oude Engeland van liet machtige landbezli en de invloedrijke clubs der bevoor rechte families behoort tot het verle den. De Berliner Nachtausgabe schrijft over den toestand ia Engeland, dat men probeert de verdediging van het eiland zoo te organiseeren, dat de toonaange vende kringen der plutocratie, de moge lijkheid hebben, nog tijdig na het bcjin der militaire beslissing de wijk te kun nen nemen. Tegelijkertijd wil men het Engelsche volk nog zoo ver in slaap wiegen, dat lipt nog eenigen tijd de dic tatuur der plutocratie verdraagt, opdat de voornaamste klasse in staat is dc fi- nancicele transacties uit te voeren, waardoor zij haar vermogen naar Ca nada of de Vereenigde Staten kan mee nemen. DE ENGELSCHE AANVAL LEN OP DUITSCHLAND BERLIJN. 2 Juli (D.N.B.). Het sy- steemlooze van de Britsche luchtaanval len op Duitsch gebied wordt opnieuw bewezen door de in den nacht van 28 op 29 Juni neergeworpen bommen op verschillende Duitsche plaatsjes, zonder dat hierbij eenig militair.doelwit werd getroffen. Daarentegen werden vijf hui zen door drie dvnamietbommen bescha digd en een persoon licht gewond. Een schuur werd door een dvnamietbom ver meld. Drie bommen vielen op wijnber gen en richtten daar geringe materieele schade aan. Een van deze bommen ont plofte eerst na zeven uur.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2