KAMPEEREN ZONDER PETROLEUM Mr. Rost van Tonningen spreekt voor het Arbeidsfront Zaterdag a.s. collecten in circa 950 gemeenten Reisverbinding met Indië? DRIE PHASEN Wel aangifte, Het Bij belgenootschap in oorlogsbranding Behoud van werk te Aalsmeer DE NATIONALE INZAMELING 1940 AAN DE LAATSTE VOORBEREIDSELEN WORDT HARD GEWERKT HOE MAKEN WE EEN GOED HOUTVUUR? 250.000 pond hooi in vlammen geen aankoop van muntcollecties Provinciale Staten van Gelderland Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 3 JULI 1940 AMSTERDAM, 2 Juli. Het Neder- landsche Arbeidsfront, afdeeling Am sterdam, heeft gisteravond in de zalen van Bel lei ue een zeer drukbezochte vergadering gehouden, waar mr. Rost van Tonningen een rede heeft gehou den over de nieuwe arbeids-gemeen- schap in Europa. „We staan aan de puinhoopen van 'den ouden tijd, ving mr. Rost van Tonningen zijn rede aan. De strijd van den arbeider is een strijd geweest van het beste bloed van een \olk. De arbeider immers is de pionier geweest, de pionier, die vol hoop de stad introk, waar honderdveertig jaar geleden de machines begonnen te draaien. Ver deeld en geknecht werden zij door de politieke christenen en door den Jood. ."Vóór hun politiseering hebben de vak- vereenigingen zeer veel goeds verricht. Daar is meer geofferd, dan wij bijna kunnen bevroeden. En uit die offers is iets goeds geboren. De Jood, nauwelijks uit het ghetto bevrijd, kroop in het lichaam van den arbeider. Hii zaaide tweedracht en maakte de scherpe scheiding tusschen landvolk en stadsvolk. De vermomde christen, de dominéé en de pastoor protesteerden van den kansel af nooit tegen de uitbuiting van het volk. In tegendeel, zij misbruikten het Evange lie om berusting te prediken in dienst van het kapitalisme. Door deze facto ren werd do arbeidersbevolking gesple ten en.was de eeuwige knechting \an den arbeider verzekerd. In vele streken was het arbeiders kind gedoemd eeuwig een hongerende proletariër te blijven, zoowel geestelijk als lichamelijk. Jong versleten, rijp voor de mesthoop. Dat was in het christelijke Nederland. Maar even erg was het elders na 'den wereldoorlog. In Duitschland stond een arbeider op. Hij begreep een be roep te moeten doen op het bloed, het Moed van het volk. Dat beroep op het bloed van een volk vervulde den Jood en den verkalkten christen met doods angst. Daartegen vonden zij moesten zij zich verzetten. De volks vreemde machten hebben samenge spannen om den opstand van den ar beider te verhinderen. In Oostenrijk aldus mr. Rost van Tonningen was ik een tegenstander van het nationaal socialisme, maar er was iets, wat mij sterk aantrok: moed en offervaardigheid In ieder volk vin- 'den wij een deel geuzenbloed, de liefde voor vrijheid, het erfdeel van het volk. Een krachtig beroep deed het natio naal socialisme op het volk. Wij heb ben gevochten om de ziel van ons (volk en wij zijn belasterd. De arbei ders werden tegen ons opgehitst en hij werd geleid naar de slagvelden Van Europa. Nog altijd is ons volk verdeeld, bin nen en buiten de naiionaal-socialis- tische beweging zijn er reactionnaire burgerlijke elementen, weest waak zaam tegen die tendenzen. Hoe strij den wij tegen dit gespuis' Allereerst op de straat. Tien van mijn Rotter- damsche kameraden zijn tot bloedens toe mishandeld. Ik beschuldig Oud, den vrijmetselaar. Hij moet weg. Op veel plaatsen zijn wij aangevallen, maar het moet uit zijn, want wij slaan terug. Maar het zijn niet de arbeiders die den nieuwen tijd haten, het zijn de volksvijanden en die moeten wij bestrijden. Geen provocatie onzerzijds, maar ik waarschuw alle burgemees ters, aldus mr. Rost van Tonningen, dat wij hard terug zullen slaan als wij worden aangevallen. Als er ergens een organisatie is, die zich met ons bemoeit, dan bemoeien wij ons met die organisatie. Wij gaan naar binnen en trappen hen, die er zitten, de deur uit. Vele tegenstanders kan spr. zeer Waardeeren. Het plan-Weslhof, het plan van Loon en het plan-Smid, zie daar drie goede dingen, die wij tot onze plannen maakten. En daarom werden ze niet uitgevoerd. Het plan van den arbeid van de S.D.A.P. heeft veel goeds, maar het is gesproten uit een zieken geest. Eerlijk erkennen wij, wat in een tegenstander goed is en nooit is de arbeider onze vijand. Hij immers is dikwijls misleid door de schurken, die boven hem stonden. Vlug moet het Ncdcrlandsche volk veroverd worden. Het licht van den nieuwen tijd is doorgebroken. De vol keren, een van bloed, zullen een ge weldige arbeidsgemeenschap vormen, een gemeenschap, waarin een mensch niet meer gelooft in een heerlijk hier namaals in ruil voor een ellendig be staan op aarde. Het nationaal-socialis- ine wil een gemeenschap, waarin het een vreugde' is om te arbeiden en waarin de arbeider werkelijk vrij en gelukkig is (applaus). Uitgifte van boerderijen in de Wieringermeer ALKMAAR, 2 Juli. De directie van de Wieringermeer schrijft ons: Omtrent de uitgifte van 52 boerde rijen in de Wieringermeer met ingang van 1 November a.s. blijkt in land- bouwkringen eenig misverstand te be staan. In het desbetreffende prospec tus werd het persoonlijk bezoek ver wacht tusschen li en 31 Mei j.l., terwijl de termijn voor indiening van het aan gifte-formulier was gesteld op 7 Juni 19-40. In verband met liet uitbreken van den oorlog is de uitgifte ecnigen tijd opgeschort, waarvan aan degenen, die daaromtrent belangstelling hadden be toond, mededechng is gedaan. Op 11 Juni j.l. hebben al deze belangstellen den bericht ontvangen, dat met de voor bereiding van de verpachting der boven bedoelde boerderijen zou worden voort gegaan, hoewel niet met zekerheid kon worden gezegd, dat de toewijzing van al de boerderijen zou kunnen plaats hebben Het persoonlijk bezoek werd nader bepaald van 1729 Juni j.l. de termijn voor aangifte is thans dus ge sloten en het is niet meer mogelijk deze te verlengen. De tijd roept tot verdubbelde krachtsinspanning Een nieuwe uitgaaf verloren gegaan J—ET is niet toevallig, zoo lezen wij >5 A A in het Maandbericht van het Ned. Bijbelgenootschap, dat de oorsprong der Bijbelgenootschappen ligt in de droeve dagen der Napoleontische oorlogen, dus m tijden van zeer grooten druk en ellen de. Zoo roept ook thans deze tijd om Bij belgenootschap tot verdubbelde krachts inspanning." Over den arbeid onder de' huidige tijdsomstandigheden wordt het volgende meegedeeld: „De bijbelvoorziening voor de gemobi- lisecrden loopt thans met de demobili satie ten einde. Met groote dankbaarheid mag het Bijbelgenootschap terugzien op wat het in het laatste jaar in dit opzicht heeft mogen doen. Helaas zijn echter de kosten van dezen arbeid nog niet gedekt, want tot dusver overtreffen de uitgaven van deze bijbelvoorziening de iijkomsten nog met ongeveer twaalfduizend gulden. Het is zeer te hopen, dat bijzondere gif ten voor dit doel dit tekort zullen helpen wegnemen, want op het oogenblik zou het Bijbelgenootschap zulk een verlies bezwaarliik kunnen dragen. Buitendien is in plaats van deze bijbel- \oorziening voor de gemobiliseerde» thans een nieuwe arbeid gekomen ten behoeve van de door den oen-log getroffe nen. elen hebben met hun huis en hun bezit ook hun bijbel verloren. Zoowel door middel van de plaatselijke afdeclin- gen als ook rechtstreeks bij het Bijbel- huis te Amsterdam kwamen reeds vele aanvragen in, waaraan natuurlijk in de- zen tijd gaarne voldaan wordt. De verzending van bijbels naar Indië zal voorloopig wel onmogelijk zijn. Ge lukkig is er in de agentuur te Bandoeng voorloopig voldoende voorraad aanwezig, terwijl de belangrijkste uitgaven in de Indische talen zooals liet Nieuwe Testa ment in het Malcisch, in het Toba-Ba- ta.ksch, en in het Javaansch met Ja- vaansclien letter in het laatste jaar in Indië gedrukt werden, zoodat de geheele voorraad aldaar aanwezig is. Dit betee- kent tevens, dat de onkosten van cle agentuur en van de bijbelverspreiding in Indië voorloopig gedragen kunnen wor den door de opbrengst van den verkoop dezer voorraden, zoodat deze. arbeid nog voort kan gaan ook al is het thans on mogelijk hiervoor geld uit Nederland over te maken. Hiertegenover moei het hoofdbestuur in Nederland er natuurlijk" zorg voor dragen dat, zoodra de verbin ding weer mogeliik is, er ook de noodige middelen zijn om den geslonken voor raad weder aan te vullen, want anders zou de bijbelvoorziening der Indische kerken spoedig ten einde zijn. Voorts zullen buitengewone uitgaven, zooals het ter perse leggen van nieuwe Indische vertalingen, voorloopig achter wege moeten blijven. "W at de bijbelvoorziening van Neder land betreft, zoo heeft het BiibelgenooU schap voorloopig voldoende voorraad van bijna alle meest gevraagde uitgaven. De eenige uitzondering vormt de bijbel met dessendiaanlctter. Hiervan was een nieuwe uitgaaf ter perse op de drukkerij der N.V. Zomer en Keuning te Wagenin- gen. Met deze drukkerij is ook deze in voorbereiding zijnde uitgaaf geheel ver loren gegaan, zoodat het nog wel eenigen lijd zal duren, voordat er nu een nieuwe uitgaaf van den dessendiaan gereed kan zijn." Door een reisbureau te Amsterdam is aan verschillende personen, die reeds vroeger passage naar Ned.-Indië had den aangevraagd, een schrijven gericht, waarin de mogelijkheid wordt uitge sproken om via Berlijn en Moskou niet den Transsiberischen Express naar het Verre Oosten te reizen. In ongeveer eertien dagen zou vanuit Den Haag het eindpunt van den spoorweg door Mandsjoekwo, Daiien, kunnen worden bereikt, vanwaar de reis naar Ned.-In- dié overzee zou kunnen worden voort gezet. Volgens de laatste beschikbare gegevens beslaat er een vliegverbinding tusschen Berlijn en Moskou, bij gebruik making waan an de treinreis met en kele dagen zou kunnen worden bekort. Wat de reis overzee van Daircn naar Sjanghai betreft, deze kan eenmaal im de drie dagen worden gemaakt, niet een schip van cle Dairen Kisa Kaisha. Reis- duur 52 uur. Het traject SjanghaiJava kan in 1215 dagen worden afgelegd met een schip van de JavaChinaJapanlijn. Voor de uitreis uit Nederland en de doorreis door Duitschland is de beken de vergunning noodig van de Diiitsche overheid. Vervolgens zijn doorreïsvisa benoodigd van Rusland, Litauen en Let land. Toewijzing van deze reis neemt 5 k 6 weken in beslag. Voor Japan en Mandsjoekwo zijn vol gens de thans geldende bepalingen g-=»en visa noodig, doch het aanvragen daar van is toch aan te raden. Tot zoover het schrijven van genoem de firma. Een eerste vereischte om de reis te kunnen aanvaarden, is natuur lijk de vergunning van de Duitsche overheid. Naar ,.De Telegraaf" verneemt, zal deze lang niet in alle gevallen worden verleend. Ambtenaren en officieren in dienst van het Indische gouvernement bijvoorbeeld, komen voor een dergelijke vergunning niet in aanmerking. Alle andere gevallen zullen een vo'or een worden beoordeeld. AALSMEER, 3 Juli. in de Aals- meersche bloemisterij dreigde het ge vaar, dat taT van werkgevers hun per soneel zouden ontslaan. Het departe ment van sociale zaken heeft goed ge vonden, dat voor 25 000 gulden bijslag in de Iconen wordt gegeven. Reeds zijn 100 arbeiders door deze regeling in dienst gebleven of genomen. ARBEIDSINSPECTIE 's-GRAVEN'HAGE, 3 Juli. De rlirec- teur-generaal van den Arbeid deelt mede, dat wegens overstelpende drukte cle bureaux der arbeidsinspectie a.s. Vrijdag en Zaterdag gesloten zullen zijn voor het in ontvangst nemen van mondelinge klachten over gegeven ont slagen. alsmede ioor mondelinge aan vragen van werkgevers om tot ontslag te mogen overgaan. ATOORD-HOLLAND cn Friesland 1 zullen via den Afsluitdijk verbon den worden door een spoorlijn. Tus schen Anna Paulowna en Ewycksluis is hel baanvak reeds uit!*ezel cn worden cr proeven genomen met betrekking tot de drukvasthcid van den grond. 's-GRAVENHAGE, 3 Juli. Allerwege wordl thans hard gewerkt aan de laatste voorbereidselen voor de nationale inzameling 1040die Zaterdag a.s. in vrijwel het gchccle land zal worden gehouden, nadat deze door verschillende omstandigheden tweemaal was uitgesteld. Een redacteur van het A.N.P. had een onderhoud met eenige hccren van het comité, die een uiteenzetting gaven van hetgeen reeds is geschied en wat nog zal worden gedaan. De voorbereidingen voor de. inzameling waren in enkele gemeenten reeds zoover gevorderd, dat daar de inzameling reeds op 22 Juni werd gehouden. In deze gemeenten wordl dus Zaterdag a.s. niet ingezameld. Voornamelijk zijn dit kleinere gemeenten, doch ook Leiden cn Utrecht bchooren daaronder. Voor Utrecht geldt nog een andere bijzonderheid, n.l. dat de opbrengst van de inzameling aldaar ten goede is gekomen aan de getroffenen, die in het gebied van de Grebbe- linie woonachtig zijn. Bij de vcrdeeling van de "opbrengst der landelijke inzameling over de getroffen gebieden zal hiermede rekening worden gehouden. Dit is mogelijk, omdat de opbrengst zal worden verdeeld naarmate de schade, welke een streek heeft geleden, zoodal rekening wordt gehouden met de geleden verliezen en het bedrag niet in gelijke deelen wordl verdeeld. AMSTERDAM, 3 Juli. De beschikbare voorraad petroleum is niet groot genoeg om de kampeerders dezen zomer de voor hun primus noodige brandstof te verschaffen en juist nu de omstandigheden het onmogelijk maken de vacantie buiten onze grenzen door te brengen zullen de kampeerterreinen in ons land veel meer bezoekers trekken dan voorheen, te meer daar in de laatste jaren deze sport zoo men het wel mag noemen aanmerkelijk meer aanhangers heeft ge kregen. Hoe nu echler het potje gekookt? Het leven in de buitenlucht maakl den mensclinu eenmaal hongerig cn men kan ergens op de heide of in het bosch geen eten van den kok bestellen. P) E A.X.W.B.. meer in het bijzonder de kampeercommissie van dezen bond, heeft zich ernstig met deze vraag bezig gehouden. De oplossing is: koken op eep houtvuur. Wel kan men nog in beperkte mate brandspiritus krijgen, doch deze brandstof eischt speciale toe stellen, waarvan cle aanschaffingskosten mogelijk voor vele kampeerders te hoog zijn. Bovendien verhoogt het koken op een houtvuur het sportieve element en is het vuur, mits goed gestookt, een ideale verwarming voor hen, die van lekker eten houden. Hoe s-t.ookd men een goerl houtvuur? Voor vele overigens ervaren kampeer ders zal dit een moeilijk probleem zijn, terwijl de beginnelingen zich volkomen onwennig zullen voelen. Inderdaad is het met een houtvuur zoo, dat men, als het goed gestookt wordt, eier veel ge noegen va nbeleeft. terwijl een slecht vuur de grootste ellende kan bezorgen. Ton Koot, een der vooraanstaande kampeerdeskundigen van ons Neder land, schreef in zijn boek „Klaar voor liet Kamp" een hoofdstuk over houtvu ren, waarin alle moeilijkheden dienaan gaande op duidelijke wijze uiteengezet worden en waarin een eenvoudige oplos sing daarvoor wordt gegeven. Een uit treksel daaruit is bij de A.N.W.B.-kan toren te verkrijgen. Teiiéinde evenwel het publiek op nog uitgebreider schaal voor te lichten or ganiseerde het bestuur van clen AN. W.B., in samenwerking met de spoor wegen een tweedaagsch kamp voor journalisten, die op het bondskampeer- centrum „De Paalbcrg" nabij Ernielo op zeer aangename cn duidelijke wijze door den lieer Koot en zijn medewerkers in de praktijk de mogelijkheden en moei lijkheden -van het stoken van houtvuren hebben ondervonden. Veelal heerschte de meening. dat het stoken van vuurtjes, zeker op cle heide, groot brandgevaar oplevert. Mits volgens de regelen cler woudlooperskunst ge maakt, zijn deze vuren nimmer gevaar lijker dan bijvoorbeeld een primus. TTOE maak ik een goed houtvuur? Het ±1 is eenvoudig genoeg en ver eischt slechts eenige handigheid. Om te beginnen zoekt de kampeerder-kok een onbegroeide plek in de nabijheid van de tent cn zoo die cr niet is, steekt hij een paar plaggen weg om aldus een goede vuurplaat tc krijgen. De gras- of heidezoden worden zorgvuldig bewaard om bij het verlaten van het kamp weer op hun plaats gelegd te worden. Is cn goede vuurplaat gevonden of gemaakt dan is de tweede zorg de schoorsteen. Het vuur moet kunnen trekken. De eenvoudigste schoorsteen is een liggende. Deze maakt men door een gang te maken van vuurvaste steenen of groote houtblokken. De richting is uiteraard de windrichting. Het beste is een kruis te maken, dus vier schoorsteenen. Dan kan de wind draaien zonder dat men er hinder van heeft. Maakt men het vuur aan dan wordt begonnen met het bouwen van een klein tentje van droge dunne tak ken. Het moet luchtig zijn. Zonder zuurstof geen verbranding Het tentje moet aan dc windzijdc aangestoken worden en brandt het eenmaal goed, dan dient men het met dikkere cn vooral droge takken of houtblok ken tc onderhouden. Verspreidt uw vuur niet, dat is warmlcverspilling. Een gecon troleerd vuur onder de pan is het besle. Overhaast u niet en denk aan brandgevaar. En nu liet probleem van do brhndslof overwonnen is de natuur biedt zelfs op regendagen een overvloed van dood en droog hout nog iets over bet kam peeren zelf. Wanneer u straks de wijde velden of bosschen intrekt, en wij raden u dat sterk aan, in dc eerste plaats dooi de prachtige ervaring opgedaan, dank zij cle gastvrijheid van den A.NAV.B, doch ook, omdat er geen betere wijze is uw land in al zijn schoonheid te loeren kennen, nog enkele opmerkingen. In de eerste plaats: heb eerbied voor de. na tuur. Verniel dus nooit iets en laat uw kampeerterrein achter zooals het. was toen u er kwam. Ten tweede, bedenk, dat het terrein niet uw eigendom is, en ten slotte: weest netjes. Laat dus geen afval, papieren of blikjes achter. Eetbare afval is goed beestenvoer. Oneetbare af val kan worden verbrand, terwijl blikjes en papier het eenvoudigst aan het oog onttrokken kunnen worden door het te begraven. Geniet van de natuur in uw shelter om het.houtvuur. Het is een goedkoope. sportieve cn gezonde wijze om uw va cant ic door te brengen. Nieuw raadhuis te Aalsmeer AALSMEER. 3 Juli. B. on W. stel- len den Raad voor aan den heer J. F. Berghoeff opdracht te verleenen voor het ontwerpen van een plan voor den bouw van een raadhuis. De opdracht zal zich beperken tot een advies om trent de plaats van het raadhuis, het toetsen van die plaats aan een op te stellen bouwprogram en het maken van een voorloopig ontwerp van het raadhuis voor cle uiteindelijk bepaalde bouwplaats. B. en W stellen nog voor een raadhuiscommissie. bestaande uit vijf raadsleden in het leven te roepen. OUD-GEMEENTEONTVANGER VAN BREDA VEROORDEELD BREDA, 3 Juli. De Bredasche rechtbank heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen den 56-jarigen nir. C., oud-gemeente-ontvanger van Breda, en hem veroordeeld wegens ver duistering tot een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van voorarrest. De cisch was een jaar en drie maanden. T^\E nationale inzameling 1940 heeft ten doel om zooveel mogelijk tege moet te komen aan cle inwoners van gebieden, welke door den oorlog hebben geleden. Uitdrukkelijk zij hierbij aange- teekend, dat cle ontvangen gelden in hun geheel zullen worden aangewend voor hul pvcrle.cn ing in de getroffen gebieden van ons land, zulks in tegenstelling met de daarover verspreide geruchten. In deze hulpverleening zijn drie pha- sen te onderscheiden. Dc eerste phase is het verleenen van onderdak en verzor ging van hen, wier tehuis verloren is gaan door liet oorlogsgeweld. Deze pha se is thans vrijwel achter den rug, doch deze verzorging heeft slechts een tijde lijk karakter, immers velen vonden on derdak bij familie of bekenden, ja dik wijls zelf hij geheel onbekenden. Het is duidelijk dat deze voorziening daarom slechts tijdelijk kan zijn. De tweede phase van hulpverleening, die thans reeds is ingezet, is het ver strekken van financicele hulp aan hen, die daarvoor in aanmerking komen, b.v. door het aankoopen van meubels en kleeding, en het verstrekken van een klein bedrijfskapitaal aan de kleinste middenstanders. Dc voorziening met kleeren is vrij bevredigend, doch anders is het gesteld met meubels. Hier bestaat een groote vraag van de zijde van hen, die uit hun voorloopig onderdak over gaan naar hun nieuwe semipermanente verblijfplaatsen. Het comité is thans in onderhandeling met verschillende meu belfabrikanten, waarbij liet. een gerust stellende verzekering is, dat alles in vol doende mate en snel kan worden gele verd. mits er geld is voor clen aankoop. Maar het comité koestert geen twijfel of door cle inzameling van 6 Juli zal hierin ZWOLLERKERSPEL. 3 Juli. Gistermiddag is in clen polder Mastenbroek, gemeente Zwoller kerspel, brand ontstaan bij den vee houder W. Rietman, doordat de mo tor in brand vloog, waarmede men bezig was het hooi in bergen op te tasten. In een oogwenk stonden twee hooibergen, de boerderij en een schuur met landbouw w erktuigen in brand, welke geheel verloren gin gen. Een varkcnsschuur kon door de brandweer worden behouden. Naar schatting is 250.090 pond hooi verbrand De aangerichte schade, die aanzienlijk is, worclt door ver zekering gedekt. worden voorzien door het Nederlandsche publiek. WAT het verstrekken van een klein bedrijfskapitaal aangaat, zooals gezegd, geldt dit slechts voor de groep der kleinste middenstan ders, die met een betrekkolijk klein bedrag weer op da been geholpen kunnen worden, cn daardoor in staat worden gesteld weer voor zichzelf te zorgen. Als voorbeeld kan b.v. dienen een mid denstander die geholpen wordt aan een kleinen voorraad voor zijn bedrijf, ge reedschap. enz., terwijl daarbij ook moe ten worden gerekend schippers wier vaartuig is gezonken, cn die dit moeten laten lichten en nazien Met een betrek kelijk gering bedrag zijn deze. nijveren weer geholpen en kunnen zij hun plaats innemen bij den wederopbouw van ons land. Over liet algemeen zullen deze gel den niet als voorschot worden be schouwd. Voor de tegemoetkoming voor de door den oorlog getroffen grootere be drijven zorgen cle provinciale comitë's, die aan deze bedrijven voorschotten ver leenen op de uitkeeringen waarop zij recht hebben bij cle definitieve regeling der oorlogsschade. Deze regeling be treft echter cle derde phase, waar het comité geen bemoeienis mede heeft. Wat het werk van liet comité betreft, bestaat er via liet Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden en verschillende com missies een samenwerking, waardoor de controle op individuele gevallen moge lijk is. Zoo zullen er dus Zaterdag 6 Juli in ons land in ongeveer 950 gemeenten col lecten worclen georganiseerd. Welk een hoeveel hei cl arbeid hiervoor moest wor den verzet, behoeft geen toelichting. De organisatie klopt en thans is het wach ten op antwoord van liet Nederlandsche volk. dat Zaterdag a.s, in de gelegen heid wordt gesteld om een steentje bij te dragen tot den opbouw van de stre ken in ons vaderland, die liet oorlogs geweld over zich heen zagen gaan. Dat dit. antwoord onze Nederlandsche tradi tie waardig zal zijn. daaraan behoeft niet te worden getwijfeld, gpzien het feit, dat reeds nu een bedrag van ongeveer 125.000.is gestort op giro 3SSOOO van het. comité. In herinnering zij gebracht, dat het adres van het bureau voor de Nationale inzameling is: Koningskade 17, Den Haag. tel. 721302 of 775455. Collecte- speldjes en ander collectenmatcriaal kunnen daarvoor worden aangevraagd. Munten, welke tot sieraad zijn verwerkt, zijn vrij De publicatie van de Deviezenverordc- ning zal den muntenverzamelaars onge twijfeld clen schrik om liet hart. (hebben doen slaan. Van vele zijden werd de waag gesleld wat er thans met de mun tenverzamelingen zou gebeuren. Het antwoord op deze vragen kan kort zijn, aldus „De Telegraaf". Alle gouden en zilveren munten, welke niet meer gang baar zijn, moeten worclen aangeboden. Verzamelstukken in den beperkten zin des woords zullen echter als regel niet of althans voorloopig niet worden aan gekocht. De verzamelaars dienen dus hun ver zameling op te geven en doen er ver standig aan het aangifteformulier van een specificatie van hun verzameling vergezeld te doen gaan. Maar liet ligt dus zooals de zaken nu staan mo menteel niet in de bedoeling van De Nederlandsche Bank om de specifieke verzamelingen van bona fide verzame laars aan te koopen. Gouden en zilveren munten, welke daadwerkelijk zijn verwerkt tot siera den, behoeven volgens de huidige bepa lingen, niet te worden opgegeven aan De Nederlandsche Bank. Gangbare zilveren buitenlandsche munten worden als buitenlandsche be taalmiddelen aangemerkt. Zooals ge meld, behoeven binncnlandsche zilve ren munten, welke nu nog gangbaar zijn, niet te worden aangeboden. Ten aanzien van cle verplichting tot aanbieding van goud, alle gouden mun ten en edele metalen kan worden op gemerkt» dat deze zich ook uitstrekt tot het bezit, dat zich in het buitenland be vindt. Wanneer De Nederlandsche Bank goud koopt, dat zich in het buitenland bevindt, is het mogelijk, dat in sommi ge gevallen genoegen zal worden geno men met levering bij een buitenïand- sclie bankinstelling. In dat geval zal van de door dc Bank voor aankoop vast gestelde prijzen een zeker bedrag wor den afgetrokken ygor vervoer- en assu- rantiékosten. De grootte \an dezen af trek wordt van geval tot geval door De N'cderlandsclie Bank vastgesteld. De betaling van den koopprijs voor goud en gouden munten zal behalve bij aankoop van gangbare Nederland sche gouden tien- en vijfguldenstukken, die in Nederland worden geleverd over het algemeen eerst kunnen ge schieden, nadat het goud bij cle Hoofd- bank van De Nederlandsche Bank is nagezien cn gewogen. De Nederland sche Bank behoudt zich voor liet door haar tc koopen goud op kosten van de aanbieders te doen versmelten en/of essayeeren. Behoudens in zeer dringende geval len gelieve men geen goud bij De Ne derlandsche Bank in te leveren alvo rens men bericht heeft, ontvangen, dat de Bank (het wenscht te koopen. Ten aanzien van de edele metalen is be paald, dat, indien de Bank de haar aan geboden edele metalen wenscht aan i<3 koopen, zij den aanbieder daarvan in kennis zal stellen. Indien men in geregelde verbinding staat met een particuliere bankinstel ling of bankfirma verdient, het aanbe veling voor de aanbieding van goud go* bruik te maken van de tusschenkomst van zijn bankrelatie. Geldleeningen goed gekeurd ARNHEM. 3 Juli. In de zonierzit- ting van de Provinciale Staten van Gelderland is een voorstel goedgekeurd om Ged. Staten te machtigen eon geld- leening aan te gaan van f 90.000 tegen een rente van ten hoogste 6 pet. ten einde aan de N.V. Ontginningsmij. Gel derland gelden ter leen te verstrekken voor den aankoop van een onontgon nen veengebied, groot 78 I-LA. en gele gen in het polderdistrict Hattem ter weerszijden van den Middeldijk. Het ligt in de bedoeling dit terrein onder leiding van genoemde maatschappij te doen ontginnen. Besloten werd een geldlecning aan te gaan van maximum f. -430.000 tegen een rente van ten hoogstu 6 pet., ten einde aan de N.V. Waterleiding Oost- Gelderland gelden ter leen le. verstrek ken voor den bouw vart drinkwater leidingen in Oost-Gelderland. Aanvaard werd een reorganisatie voorstel van de N.V. Betuwsche Stoom-Tramwegmaatschappij volgens welk voorstel het door de provincie aan deze vennootschap verleende ren teloos voorschot, thans nog groot f 101 000, voor 90 pet wordt kwijtge scholden, onder beding daA de provin cie het recht verkrijgt op een, in over leg met liet rijk vast te stallen aandeel in de helft der tot uitkeering komende netto-winst, totdat het restant van het voorschot op deze wijze zal zijn terug betaald. SCANDINAVISCHE RECLAMEKUNST In verband met de groote belangstel ling voor bovengenoemde tentoonstel ling. welke gehouden wordt, in de zalen van het bureau Meerkotter en Co.. in het Polmanshuis tegenover het Konink lijk Paleis te Amsterdam, is de sluitings datum uitgesteld tot Zaterdag 6 Juli a.s.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3