Plannen der Geallieerden tot het vormen van nieuwe fronten ACTIE VAN DUIKBÖOTEN EN LUCHTMACHT DUITSCHE DUIKBOOTEN ZEER ACTIEF Aanteekeningen van Gamelin Bomaanvallen op Newcastle Roemenië en de Russische eischen Engeland en Ierland van 16 Maart 1940 Het Amerikaansch- Britsche vloot- accoord Het overlijden van Balbo Het Duitsche legerbericht Italiaansche aanvallen op Malta De spanning in den Balkan De levensmiddelen- rantsoenen in Duitsehland Britsche koopvaardijvloot nieuwe verliezen toegebracht De politiek van het Japansche leger Dubbele overwinning voor A.Z. P.C, Baumgarten wint de 200 meter Tennis-programma Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 4 JULI 1940 TT ET vijfde document der Duit- sche publicatie van in Frank rijk gevonden documenten is een aanteekening van Gamelin van 16 Maart 1940 betreffende de ver dieping der plannen tot het vor men van nieuwe fronten. Duitsch- land en Sovjet-Rusland moeten door het afsnijden van den erts toevoer uit Zweden en den olie toevoer uit Roemenië economisch worden verzwaki. Men wil een strategie volgens van „afsluiting der Duitsche strijdkrachten." In de uit het groote hoofdkwartier ge dateerde aanteekening over de oorlog voering wordt gezegd: „Aangezien de in het „oorlogsplan voor lOift" uiteenge zette opvattingen de grondslag blijven van ons optreden, is het aanbevelens waardig om. met het oog op de onder teekening van den Russisch-Finschen wapenstilstand, vast te leggen welke operaties worden ondernomen op kor ten termijn, om tastbare, zooal niet be slissende slagen tegen Duitsehland te ondernemen Te land lijkt het op het oogenblik zeer moeilijk, om buiten het onbezette gebied resultaten van belang te verwerven. Daarom moet Duitsehland gedwongen worden uit zijn huidige af wachtende houding te komen. Het eer ste wat noodig is, is een verscherping der blokkade Behalve de economische resultaten, die daarvan te venvachten zijn, moeten de volgende doelstellingen worden nagestreefd. Ten eerste kan het in het belang van Duitsehland zijn, Nederland en België te sparen, want deze ma ken het Duitsehland mogelijk de effecten der blokkade vergaand te ontwijken. Een strenge contin- genteering van den invoer in Ne derland en België zou derhalve geschikt kunnen zijn om Duitseh land er toe te brengen dat het korte metten maakt en binnenvalt in Nederland en België, aangezien deze landen het dan in econo misch opzicht nog slechts matig profijt zouden brengen. Ten tweede: België en Nederland die nen Duitsehland hoofdzakelijk als tus- schenhandelaars naar buiten, terwijl Zweden aan Duitsehland een onntbeer- lijke grondstof levert nl. hef ijzer. Er moet naar gestreefd worden een derge lijke voorziening te stuiten. Een eenvou dige procedure zou er in bestaan te ver klaren, dat de leverantie van zekere es- sentieele producten zooals bijv. het ijzer, door neutrale landen die aan Duitseh land grenzen een in allen vorm verleen den bijstand beteckent, en tot repressail- ie zou leiden. Zweden zou dus nog slechts onder bedreiging met blokkade zijn erts kunnen leveren aan Duitseh land. Evenzeer zou Noorwegen nog slechts onder hetzelfde risico het tran sito kunnen bewerkstelligen. Ingeval beide landen zich schikken, is het doel bereikt. Anders zou hun zeehandel moe ten worden stopgezet. Ten aanzien van een dergelijken toestand zou het kunnen zijn. dat Duitsehland zou besluiten, daar op te reageeren en in Zweden gewapen derhand in te grijpen. Het zou ons dan voor den afweer gereed moeien vinden Tot dit doel moet in Frankrijk en in En geland een eerste groep strijdkrachten gereed staan om naar Scandinavië te worden getransporteerd, hetzij als slag terug, hetzij als preventieve maatregel Ten derde: het afsnijden der Duitsche invoeren van Russische olie uit den Kau- kasus werpt het probleem op van het openen van vijandelijkheden tegen de Sovjet-Unie. Voorts doet zich daarbij het probleem voor der medewerking of min stens der toestemming van Turkije Evenals bij alles wat in het Oosten ge schiedt kan daarbij de Italiaansche hou ding niet uit het oog worden verloren Hoe dit ook zij. de bombardeering van de petroleuminstallatics van Bakoe cn Batoem uit de lucht zou Duitschlands voorziening vnn benzine zeer aanzienlijk belemmeren. Volgen? de op het oogen blik ingestelde onderzoekingen zouden daarvoor 9 groepen vlieeers noodig zijn De he vel voering der Fransehe lucht strijdkrachten stelt zich voor daarvoor vier groepen te leveren, de rest zou ge leverd moeten worden door de Roval Airforce Deze groepen die haar basi<= in Dzjezireh zouden hebben, waar het terrein ervoor aanwezig i* of aangelegd wordt, zouden zoo mogoliik ook steun punten moeten hebben in het Aziatische depl van Turkije. De bevelvoering der Fransehe lucht strijdkrachten zou reeds thans, nadat zii veertien dagen tot een maand tevoren een waarschuwing hebben laten hooren de homhardementsoperaties in Trans kaukasië ter hand kunnen nemen, en wel met twee groepen zware hommen werpers, die versterkt zouden kunnen worden met twee croepen middel-zware bommenwerpers. Deze zouden wanneer de toestand aan het Fransehe front dit toelaat, aan het moederland kunnen worden onllrokken De operaties in de ïuchf zouden doeltreffend kunnen wor den gesteund, in de pprste plaats door acties van de vloot welke ten doel zou den hebben de stopzetting van het ver keer in de Zwarte Zee Daarmede zonden principieel Fransrh- Britsche onderzeeërs belast moeten wor den. Hun passage door de zee-engten zou de uitdrukkelijke of stilzwijgende instemming der Turken vooronderstel len. Zij zouden verder een basis aan de oevers van de Zwarte Zee noodig heb ben. In de tweede plaats zouden de operaties in de lucht kunnen worden gesteund, door de operaties te land, die alleen door Turkije kunnen worden uit gevoerd en die overigens door zekere doelen van onze T.evantlrocjien zouden kunnen worden gesteund Aan de ope ratie zou ook Tran op aandrijven van Groot-Brittannie kunnen deelnemen. Ten vierde: Al houdt men reke ning met alle bezwaren, die in den loop van de besprekingen van bet laatste oorlogscomité daartegen geop perd zijn, is het van belang het w er pen van mijnen op de rivieren en met behulp van het luchtwapen, zoo spoedig mogelijk ter hand te ne men. Op deze wijze zou een gedeel telijke verlamming van het binnen- landsche ti'ansport in Duitsehland bereikt kunnen worden. Al met al behoeft de Russisch-Finsche wapenstilstand niets te verandei-en aan de essentieele doelstellingen, die wij ons voor 1910 konden stellen! Hu moet ons er echter toe brengen, sneller en krachtdadiger op te treden. Door een combinatie van blokkademaatregelen en zekere militaire operaties, kunnen wij niet slechts de'economische afsnoe- ring steeds nauwer aanhalen, maar Duitsehland er ook toe brengen zijn mi litair afwachtende houding los te la ten. De ervaringen van zes oorlogsmaan den toonen, dat de neutralen Duitseh land vreezen. Zonder ook van onzen kant even dreigend tegen hen op te tre den, moeten wij hen onze kracht laten voelen. Welbegrepen moet het diploma tieke en het militaire optreden afge stemd worden op denzelfden energieken toon. w.g. GAMELIN. Amerikaansche oorlogs bodems in Lissabon LISSABON, 3 Juli (D.N.B.). De Amerikaansche kruiser „Omaha" en de torpedojager „Golf" zijn na lange ma- noevres vandaar* alhier Aangekomen, en zullen als het Europa eskader hier ge stationeerd worden. Ook het Amerikaansche 6chip „Excel- libur" met 21S Amerikaansche vluchte lingen aan boord op weg van Italië naar New York, is vandaag hier binncngeloo- pen. DEMONSTRATIE TE BOEDAPEST BOEDAPEST, 3 Juli (Stefani). Gis teravond laai is een demonstratie gehou den voor de Britsche legatie. De politie is onmiddellijk opgetreden en heeft 4 personen aangehouden. CHURCHILL IN SUSSEX LONDEN, 3 Juli (Reuter). Churchill heeft een bezoek gebracht aan de verde digingswerken aan de kust van Sussex. Gemeenschappelijke belangen in den Stillen Oceaan Overeenkomst veel omvattend TOKIO, 3 Juli (D.N.B.). - Over het geheime vlootaccoord tusschen Enge land en de Vereenigde Staten, waarvan de pers melding heeft gemaakt, schrijft de „Kokoemin Sjimboen" nog, dat reeds cenigen tijd tusschen ambassa deur Lothian, den Australischen gezant Casey en Huil besprekingen gaande zijn. Volgens een telegram, dat door bepaal de Japanoche kringen gisteren is ont vangen, staat achter Engelands vastbe sloten houding en achter de Engelsche voorbereidingen in het Verre Oosten de Amerikaanschp hulp. Het vlootaccoord is zeer veelom vattend. Het stelt vast, dat indien in den Stillen Oceaan een nieuwe internationale toestand ontstaat, En geland en de Vereenigde Staten daar gemeenschappelijke belangen heb ben. Beide landen zullen dan voor gemeenschappelijke doeleinden hun vloten en versterkte punten vereeni gen. In vcrlwnd met zijn oolitieke en mili taire beteekenis zal Hongkong onder controle van Amerika worden gesteld. De andere Pacifichavens, zooals Singa pore, Port Darwin, Honoloeloe, Dutch Harbour enz. zulen ter beschikking staan ven beide landen. Dit accoord heeft in officieele en niet- officieele kringen groote belangstelling. Naar verluidt zou senator Pittman. als voorzitter van de commissie voor bui- tenlandsche zaken in den Amerikaan- 6chcn Senaat het accoord zelfs hebben goedgekeurd. Onder deze omstandighe den, zoo verklaart het blad, is het te be grijpen. dat Engeland, tegenover het Japansche verzoek om de leveranties van oorlogsmateriaal over Burma, cn Hongkong aan Tsjiane Kai-Tsjek te ver bieden, een aarzelende houding aan neemt. Japan moet. voorbereid zijn op een gemeenschappelijke Engelsch-Ame- rikaansche actie. Plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot ROME. 3 Juli. (D.N.B.l Nadat de geheele bevolking van Tripolis gisteren in de residentie van den gouverneur- generaal van Libve de. laatste eer had bewezen aan het stoffelijk overschot van maarschalk Balbo en zijn kame raden. is vandaag de plechtige hijzet ting geschied. Langs den weg van de residentie naar de kerk had zich een reusachtige menigte opgesteld Na de Mis in de kerk hield maarschalk Gra- ziani het fascistische appèl der gevalle nen. Het stoffelijk hulsel van Balbo werd vervolgens bijgezet in de aan de zee gelegen eerehai der gevallenen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH RER. 3 Juli (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Kapitein- Luitenant Schuhart heeft met zijn duik boot 21.000 bruto registerton scheeps- ruimte van de vijandelijke koopvaardij, o.m. liet Britsrhe stoomschip „Athel- laird" groot 8900 ton tot zinken gebracht. Een andere duikboot ten Westen van het Noorderkanaal heeft het gewapende Kn gelsche stoomschip „Aram Dora Star" groot 15.500 ton. getorpedeerd. Op 2 Juli hebben Duitsche gevechts vliegtuigen hij gewapende verkenning boven de Kanaalkust een convooi aan gevallen en een vrachtschip van 12.000 bruto registerton. benevens een vracht schip van 600 ton tot zinken gebracht. Een ander vrachtschip van 8000 ton is door inslaande bommen zwaar bescha digd. Aan de Schot6che kust wierpen Duitsche gevechtsvliegtuigen bom men op inrichtingen van de Brit sche bewapeningsindustrie, in het bijzonder in Newcastle. In den loop van den nacht van 2 op 3 Juli leidden verscheidene aanvallen op haveninstallaties aan de kust van Zuid-Engeland tot tal rijke branden en ontploffingen. Overdag hebben drie Britsche ge vechtsvliegtuigen van het Bristol Blen heim type getracht Nederland binnen te vliegen. Zii werden echter tijdig ont dekt en tot den strijd gedwongen Het gelukfp twee van deze vliegtuigen in een luchtgevecht neer te schieten. Ook in den nacht van 2 op 3 Juli hebben vijandelijke vliegtuigen in Ne derland. Noord- en West-Duitschland bommen neergeworpen die voor het grootste deel op open terrein terecht kwamen cn derhalve slechts geringe materieela. maar geen peisoonlijke schade veroorzaakten Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Engelsche oorlogsschepen voortdurend in beweging ROME, 3 Juli OD.N.B.). Bij hun aan vallen op Malta hebben de Italiaansche vliegers, naar de Tribune meldt, waar genomen, dat de weinige Engelsche oorlogsschepen, die nog te Malta gesta- tionneerd zijn, voortdurend in beweging zijn. Zij varen van den eenen inham naar den anderen onder de bescherming der kustverdediging. Ook de vliegtuigen worden dagelijks naar andere bases ge bracht of gecamoufleerd in het veld ver- horgen. Op de leege vliegvelden worden nagebootste toestellen geplaatst, die de Italiaansche öanvallei'6 moeten mislei den. Waarom tot inwilliging werd besloten BOEKAREST. 3 Juli (Reuter). De minister van buitenlandsche zaken, Ar- getoianu, heeft in een rede uiteengezet, waarom Roemenie de Russische eischen heeft in gewilligd. Ilij zeide: „Na lange besprekingen is de Kroonraad tot de slotsom gekomen, dat tegenstand onzer troppen zonder eenige hulp onmogelijk was en dat wij derhalve de Russische eif-chen niet konden afwijzen". Men verwachtte vanmiddag, dat mi nister-president Talèrcscu in de verga dering van het parlement een belang rijke verklaring zou afleggen. Zeer bin nenkort wordt ook een reorganisatie van het kabinet verwacht. Vooral de houding ten aanzien \an Duitsehland is hierbij van belane. Hongaarsch dementi inzake troe penbewegingen aan de Hon gaarsch- Roemeensche grens BOEDAPEST, 3 Juli (D.N.B.). Hel Hoiigaarsche Nieuwsagentschap ver spreidt het volgende officieele dementi ten aanzien van de geruchten over troe penbewegingen en botsingen aan dc Hongaarsch-Roemeensche grens: „Van bevoegde zijde wordt verklaard, dat deze ongegronde geruchten uit niet-Hongaar- sche bron stammen. Deze geruchten zijn alleen en uitsluitend bestemd om onrust te scheppen. Dergelijke pogingen, die de atmosfeer moeten vergiftigen, moeten in de toekomst met wantrouwen worden ge volgd." ONTWERP VOOR BELASTING OP INKOOP IN ENGELAND LONDEN, 3 Juli (Ass. Press.). De regeering heeft een ontwerp voor het heffen van een inkoopbelasting inge diend. De bepaling van de hoogte der belasting en van den datum \an het in werking treden wordt aan het Lager huis overgelaten Men wil door deze be lasting in de eerste plaats een groot be drag voor de schatkist verkrijgen en verder de hinnenlandsche uitgaven be perken cn het verbruik van levensmid delen verminderen. De belasting zal gel den voor groothandelaars en fabrikan ten bij hun transacties met wederver- koopers in het kader van het licentie- stolsel. ONDERHOUD TUSSCHEN CHUR CHILL EN MAISKY LONDEN. 3 Juli. (D.N.B.) Volgens Reuter heeft Churchill hedenavond een langurig onderhoud met den Sovjet ambassadeur Maiskv gehad. Extra toewijzingen boven de tot dusverre geldende rantsoenen BERLIJN, 3 Juli (A.N.P.). De goede stand der levensmiddelen van alle soor ten heeft het mogelijk gemaakt, dat voorloopig van 1 tot 28 Juli boven de tot dusverre geldende rantsoenen extra toe wijzingen geschieden, die overigens waarschijnlijk ook voor de volgende maanden zullen gelden. Van bijzondere beteekenis is de verhooging van het bo- terrantsoen met 125 gram per persoon. Van bevoegde zijde wordt in dit verband medegedeeld, dat de voorraden in dc koelhuizen een recordhoogte bei-eikt hebben. Zooals bekend heeft Duitsehland na de Vereenigde Staten de grootste bo- tcrproductie ter w-ereld, die ruim drie maal zoo groot als de Deensche was. Door het verbod van het gebruik van volle melk, dat bij het uitbreken van den oorlog werd uitge\ aardigd, is de productie met ongeveer 40 procent toe genomen. Zij zal waarschijnlijk, bere kend naar de vroegere cijfers, meer dan 700.000 ton in een jaar bedragen. Daarbii komt nog de mogelijkheid van het be trekken van boter van de Deensche en Nederlandsche productie, die uitvoei noodig hebben, om slechts de belang- lijkste landen te noemen, die vi-oeger aan Engeland leverden. Voor den tijd van den melkovervloed zal van 1 Juli al wrongel zonder bons worden afgegeven De Duitsche aardappelvoorziening wordt te Berlijn buitengewoon gunstig ge noemd. De aanstaande oogst van vroege en late aardappelen zal waarschijnlijk een record-hoogte bereiken, met het oog op de uitbreiding der verbouwopper vlakte en den goeden stand van het ge was. Een bewijs, dat de Duitsche gezond heidsdiensten zich voortdurend bezig houden met den samenhang tusschen volksvoeding en Jcvensmiddelenrantsoe neering, kan men zien in het feit, dat de broodrantsoenen voor personen tusschen 10 en 20 jaar met 200 gram verhoogd worden. De aanvankelijk vastgestelde rantsoenen voor gewone gebruikers wor den daarentegen met 150 gram verlaagd, omdat gebleken is, dat er nauwelijks ge zinnen zijn, die de rantsoenen gebruiken Door deze verlaging zal een einde wor den gemaakt aan het verloren gaan van brood, dat op tal van plaatsen is waar genomen. LONDEN, 3 Juli. (D.N.B.In een beschouwing over de lersche kwestie legt de News Chronicle er den nadruk op. dat te Londen de bezorgdheid over het uitblijven van een regeling tus schen Ierland en Ulster groeit. Helaas is gebleken, aldus het blad, dat er nog steeds verschillen van mcening bestaan SJANGHAI EN HONGKONG SJANGHAI, 3 Juli (D.N.B.). Het be- richt uit Londen, volgens hetwelk het Britsche earnizoen te Sjanghai naar Hongkong zou worden overgebracht, is door de Engelsche autoriteiten hier nog niet bevestigd. Zij hebben verklaard geen order in dien zin te hebben ont- vaneen. Niettemin worden in rle Engel sche kazernes verschillende maatrege len waargenomen, die aan voorbereidin gen voor liet vertrek der troepen doen denken. BERLIJN. 3 Juli. (D.N.B.) - Het frontbericht van het D.N.B. meldt: De Britsche koopvaardij heeft den laatsten tijd door de zeer groote bedrijvigheid van de Duitsche duikbooten voortdurend groote verliezen geleden. De nieu we cijfers van torpedeeringen, waarvan in het legerbericht van heden melding wordt gemaakt, zijn een nieuw bowijs voor het in tensiveeren van den handelsoor log tegen Engeland. Kapitein-luitenant Schuhai't, die als duikboot-commandant reeds grooten naam heeft gemaakt, heeft thans het tot zinken brengen van 24.000 bruto re gisterton vijandelijke scheepsruimte kunnen melden. Bijzonder gevoelig zal men in Engeland zijn getroffen door het verlies van een tankschip van bijna 9000 ton, waarvan bij het cijfer, dat door Sc'huhai't wordt eenoemd. melding is gemaakt. Ook het verlies van het gewapende stoomschip „Aran Dora Star", dat door een andere duikboot is getorpedeerd, treft de Engelsche han delsmarine zoo zwaar, omdat afge zien van de geroofde Noorsche cn Ne derlandsche schepen neutrale tonna ge voor de ravitailleering van Engeland nauwelijks meer ter beschikking staat. De toegebrachte verliezen treffen daarom onmiddellijk de Britsche koopvaardij en dragen er in belangrijke mate toe bij. de hinnenlandsche moeilijkheden in Engeland te vergrooten. Ook de bedrij vigheid van het Duitsche luchtwapen tegen Engeland neemt een steeds meer omvattend karakter aan. CHURCHILL BIJ DEN KONING LONDEN. 3 Juli. (D.N.B.) Minister president Churchill is. naai^ Reuter meldt, hedenavond door den Koning ir» Buckingham Palace in audiëntie ont vangen. Verzoek aan Arita om ernstig rekening te houden met de opvatting in het leger TOKIO, 3 Juli (D.N.B.). De aldee- lingsehefs van het ministerie van oor log hebben vandaag in hun ministerie een bespreking gevoerd van meer dan 3 uur, waaraan ook de plaatsvervangende minister van oorlog Anami. heeft deel genomen. Naar verluidt is bij deze be spreking de positie van het leger vast gelegd ten opzichte van de radiorede, welke de minister van buitenlandsche zaken, Arita. onlangs heeft gehouden over de Japansche buitenlandsche poli tiek en over den huidigen stand van za ken. Na deze bespreking heeft de minis ter van oorlog, Hata, een bezoek ge bracht aan den minister van buitenlaud- sche zaken om hem de eenstemmige op vatting van het leger mede te doelen en Arita te vei'zoeken met deze opvatting ernstig rekening te houden. Hata heeft vervolgens ook minister-president Yonai ingelicht over de opvatting van het le ger. De „Tokio Asahi Sjimboen" schrijft dat de houding van het leger door Arita in zijn radiorede verkeerd is voorge steld. Daarover is binnen en buiten Ja pan ernstige twijfel ontstaan. Daarom heeft het leger geéischt, dat onmiddel lijk maatregelen worden getroffen om met den huidigen toestand rekening te houden. Het leger heeft besloten een fer me houding aan te nemen. In Japansche politieke kringen wordt aan de stappen van den leider van het leger bij Arita en Yonai groote beteekenis toegekend en men is benieuwd welke houding het ka binet tegenover de eischen van het leger zal aannemen. In een gemeenschappelijk communi qué van het leger en het departement van buitenlandsche zaken wordt vastge steld, dat met betrekking tot de radiore de van den minister van buitenlandsche zaken over de autonomie in Oost-Azië tusschen het leger en het ministerie van buitenlandsche zaken geen meeningsver. schillen hebben bestaan. SPORT EN SPEL Zoowel de dames als heeren wonnen met 20 van Woest- duin en V.Z.C. II Gisteravond speelden in Pezie's Bad twee zeventallen van de A.Z. P.C. die beiden een overwinning wisten te be halen. De A.Z. P.C.-dames gingen het eerst te water tegen dc dames van Woest- duin. Reeds vrij spoedig na den aan vang gelukte het Truus van Berkel haar vereeniging de leiding te bezor gen. De Woestduin-dames speelden een fa natiek spel, doch vonden in de verdedi ging cler grocn-wittcn, bestaande uit de dames Goedhart, Hoogevest en De Geus, een groot struikelblok, zoodat de doelverdedigster, mej. Mosterd, weinig gevaarlijk werk te doen kreeg. Toch kwam de voorsprong der thuisclub in gevaar toen Frankie Steenbeek voor een overtreding het water verlaten moest. In de tweede helft nam de A.Z. P.C., ondanks dat zij slechts zes speelsters had. het spel in handen. Her haaldelijk verscheen de voorhoede voor het doei van de Woestduin-keepster. Een vrijen worp wist zij o.a. te keeren, doch een goed geplaatst schot van Truus van Berkel was haar te machtig. (2-0). Het spel ging na dit doelpunt weer gelijk op. Zelfs gelukte het Woestduin een tegenpunt te maken, dat de heer Unkraut zeer terecht afkeurde, aange zien de maakster binnen de 2-meterlijn lag. Met een verdiende 2—0 overwinning voor de ontvangende vereeniging kwam het einde. A.Z. en P.Cll-V.Z.C. ll Met dezelfde cijfers waarmede de da mes de club uit Doorn klopten, wonnen de heeren van V.Z.C. II uit Veenendaal. A.Z. A P.C. kwam met een vrij sterke ploeg in het water. Zij ontwikkelde di rect een aanvallend spel, wat tot gevolg had, dat V.Z.C. zich tot verdediger be palen moest. A.Z. P.C. drukte haar meerderheid spoedig in een doelpunt, gescoord door Van Zuiden, uit. (10). Slechts sporadisch moest de A. Z. P.C.-doclman handelend optreden, waaruit voldoende, blijkt, dat de thuis club sterk in de meerderheid was. De groemvitten kwamen aan het tweede doelpunt op goedkoope wijze. De doel man stopte een schot van De Jager, doch hij haalde den bal door het doel heen. wat den leider niet ontging. (2-0). In de tweede helft werd er niet meer gescoord, hoewel de A.Z. P.C. eenige kansen onbenut liet. Ook dazen wedstrijd werd door den heer Unkraut op correcte wijze geleid VOF.7 HAI STEDEN COMPETITIE In Utrecht werd gisteravond de ste- denwedstrijd UtrechtAmsterdam ge speeld. Hoewel Utrecht tot tweemaal toe de leiding had, won Amsterdam dezen wedstrijd met 43. De wedstrijd HaarlemDen Haag eindigde in een 2—2 gelijk spel. VGRAVENHAGE. 3 Juli. Op de Sintelbaan van de sportterreinen aan de Laan van Poot in den Haag werden hedenavond de kampioenswedstrijden voortgezet van de Hoagsche athletiek- commissie. Verleden week won Osendarp hier de 100 m. voor H. Baumgarten in 11.3 6ec., terwijl de 400 m. toen gewonnen werd door Noord hoek. Hedenavond werd gcloopen over 200, 800 en 5000 m. en 4 x 100 m. estafette. Jammer was het, dat Osendarp ver stek liet gaan. Hierdoor kreeg II. Baum garten het zeker makkelijker en boven dien kwam dit niet aan de spanning ten goede. Een tweede factor was het slechte weer. Er stond een harde, koude wind over de lengte van het veld. waardoor de loopere danig gehandicapt werden. Bijzondere tijden werden dan ook niet genoteerd. De 200 m. werd onbedreigd gewonnen door H. Baumgarten van de Trekvo gels. Bij de 800 m. nam Naula van Trekvo gels de leiding en behield deze langen tijd. Tegen het einde kwam Heringa echter onweerstaanbaar naar voren en ging als eerste over de streep. Dc uitslagen luiden: 200 m. Ie serie: 1. H. Baumgarten (Trekvogels) 24.4; 2. Mulder (Vlug en Lenig) 24.9. 2c serie: 1. Noordhoek (Vlug en Lenig) 25.2; 2. H Hendriks (Trekvogels) 25.6. 3e serie: 1. Mahieu (Vluar en Lenig)24.6: 2. W. Roest (Trekvogels) 21.7. Finale 200 m. c. 1. H. Baumgarten (Trekvogels) 23.3: 2. Mahieu (Vlug en Lenig) 23.7; 3. Noord- li opk (Vlug en Lenig) 23.7. 800 m.: 1. Heringa (Shot) 2.15,5; 2. Grootes (Vlug en Lenig) 2.15,8; 3 Nauta (Trekvo gels) 2.16. 5000 m.: 1. P. van Rijn (Trekvogels) 17.5; 2. Verloop (Trekvogels) 18.2,8; 3. Van Hou- tert (Vlug en Lenig) 18.11,5. 4 x 100 m. estafette: Gewonnen door Vlug en Lenig junio ren 45.5 (bestaande uit Spree, Poetirey, Koomen en Verhulstdonk). 2. Trekvogels 1 45.8; 3. Vlug en Lenig 1 45.9. Discuswerpen: 1. A. de Bruyn (Vlug en Lenig) 42.02; 2. H. Houtzager (Vlug en Lenig) 34.45; 3. G. Appel (Trekvogels) 33.23 4. Timmer (Vlug en Lenig) 31.61. Hoogspringen. 1. Geursen (Trekvogels) 1.75 m.; 2. J. Krijgsman (Vlug cn Lenig) 1.60 m.; 3. Nelissen (Vlug en Lenig) 1.50 m. Het programma voor 7 Juli luidt: Hoofdklasse: Rhijnauwen—Leiinonias I Anglo Dutch ILeimonias II Overgangsklasse: Gron. Bond I—Rhijnauwen II Roadv I—Volley I Tweede klasse A, N.W.: Bilthoven II—Hilversum II D.D Y IVSoest I. - Tweede klasse B, N.W.: Hilversum IV—Twentsche Bank I. Stadivo ISpiegel III, Derde klasse B. N.W.: Het Gooi III—Maccabi II. Hilverheide IV—Dash II. Redcover IVDe Koenen II.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2