Kranten als hulp in de huishouding De Laatste Bus Rotterdamsche kinderen naar Drente MYRA. HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOEl Puinruimer gedood De muurinstorting aan de Valkensteeg Teraardebestelling A. J. M. Verspijck Vakgroep Tooneel en film van het arbeidsfront Twee jeugdige dieven aangehouden KINDERHOEK]! WILLY PÉTILLON schrijft voor onze lezeressen over: RECEPTEN GLASTRA'S VISCHHANDE Radio-Programma' Cecil Freeman Cregg 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 4 JULI ISfl Eerste groepen zullen heden worden overgebracht AMSTERDAM, 3 Juli. Donder dagochtend om kwart voor nepen vertrekken uit de hoofdstad een twintigtal kinderen uit Rotterdam, die hier mei hun ouders na den oor log een onderdak hadden gevonden, naar Drente, waar zij gedurende drie maanden hii verschillende fa milies een onderdak zullen vinden om te herstellen van hetgeen zij heb ben ondervonden. Het organiseerend lichaam van deze uitzending van kinderen is het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers te Amsterdam dat hierbij de destijds gedane uitnoodi- ging van de Centrale Vereeniging voor den Opbouw van Drente aanneemt en het zal hier niet bij blijven. In de komende dagen zullen zoo veel mogelijk Rotterdamsche kinderen, die thans in Amsterdam zijn, door het K.V.V. naar een der drfe noordelijke provincies worden gestuurd. Het zullen steeds groe pen van 20 kinderen zijn. In Drente staan deze kinderen onder toezicht van enkele maatschappelijke werksters die deel uitmaken van de ge noemde centrale vereeniging. Zooals wij reeds eerder meldden, heeft deze ver eeniging eenigen tijd geleden zich ont fermd over 70 kinderen, die uit Rotter dam kwamen. Ook in de toekomst zul len rechtstreeks uit Rotterdam nog tal rijke kinderen naar Drente komen. De sociale dienst van het K.V.V. te Amsterdam geeft zich zeer veel moeite voor de kleine slachtoffertjes van de geteisterde stad. Alle kinde ren ontvangen voor zij de hoofdstad verlaten een rugzak, waarin twee stel kleeren en schoenen geborgen zijn. Deze goederen zijn door de le den van het korps zelf vervaardigd. Tientallen kinderen zullen, naar wij vernemen, een onderkomen vinden bij families in Assen of in de naaste omge ving van de stad. De anderen gaan naar Meppel. Er is zeer veel zorg besteed aan het kiezen van de gezinnen, waar zij een onderdak zullen vinden. De kinderen, die een leeftijd van ZVz tot 13 jaar hebben zullen morgen wor den weggebracht door drie leden van het K.V.V. en direct nadat zij in Assen of Meppel medisch gekeurd zijn, naar hun gastheeren of gastvrouwen worden ge bracht. Ongetwijfeld zal dit belangrijke maat schappelijk werk er toe bijdragen, dat deze kleine oorlogsslachtoffers sjpoedig genezen zullen zijn van de doorgestane ellende. ROTERDAM, 3 Juli. Vanmorgen on geveer 11.30 heeft te Rotterdam op de Scheepmakershaven een ernstig onge val plaats gehad, dat aan den 32-jarigen A. v. d. Pol gewond hebbende in de Da- vidstraat het leven heeft gekost. Het slachtoffer zat op een puinauto die weg reed, sprong er af maar kwam onder de zware, wielen van den oplegger terecht en bleek op slag dood te zijn. Eigen on voorzichtigheid is hier de oorzaak, den chauffeur treft geen schuld. RADIOREDE VAN DEN HEER WOUDENBERG 's-GRAVENHAGE. 3 Juli. Naar wij vernemen, zal morgen. Donderdagavond om 20.15 uur, in aansluiting op de be richten van het A.N P. voor den zender Jaarsveld en om 21 uur voor den zen- dër Kootwijk de leider van het Neder- landsche Arbeidsfront Woudenberg een rede uitspreken. GIFT VAN DE NEDERLANDSCHE VRIJMETSELAREN 's-GRAVENHAGE. 3 Juli. Als bij drage van de Vrijmetselaarsloges in Ne derland is aan het Nationaal Hulpcomi té 1940 een bedrag van 25.000 over gemaakt Civiele vordering tegen ge meente ongegrond ver klaard ROTTERDAM. 3 Juli. Op 4 Mei 1938 gebeurde een ernstig ongeval aan de Valkensteeg te Rotterdam, waar een losstaande muur instortte, waarbij 7 personen om het leven kwamen, o a. de 18-jarige expeditie- knecht L. P. van der Walle, wiens vader, A. v. d. W. tegen de gemeente pen civiele vordering instelde, waar in werd geëischt een vergoeding van 4.per week. gedurende 5 jaar en 500 vergoeding voor immaterieele schade of een bedrag van totaal 1350. Mr. de Bakker trad voor eischer op, mr. Koert voor de gemeente Rotterdam. Vandaag heeft de rechtbank onder presidium van mr. Marx uitspraak ge daan en overwoog dat er geen sprake was van behoeftigheid. Onstoffelijke schade kan slechts worden toegewezen bij blijvende invaliditeit van den getrof fene en niet aan zijn nabestaanden Eischer werd zijn vordering ontzegd en veroordeeld in de kosten van bet ceding. Groote belangstelling op Westerveld VELSEN. 3 Juli. Hedenmiddag heeft op de begraafplaats Westerveld te Velsen onder veel belangstelling de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk ovreschot van den heer A. J M. Verspijck. oud-hoofdinspecteur der Nederlandsohe Spoorwegen, oud-officier der infanterie, in Den Haag overleden. Van de directeuren der Nederland- sche Spoorwegen was aanwezig ir. W. F. H. van Rijckevorsel. verder waren er de heeren E. F Baron van Haersolte, Amersfoort hoofdinspecteur, chef van het beheer van het goederenmateriaal H. J. van Aalderen. Bilthoven, hoofd ingenieur, chef van het seinwezen. enz.; L. A. M. Ankersmit. Zeist, hoofdinge nieur. chef van de werken Zuid; P. H. Roessingb, hoofdingenieur, chef der centrale werkplaats te Utrecht; dr. F. F. de Bruvn, afdeelingschef le klas te Utrecht, A C. S Schweers. hoofdinge nieur te Nijmegen;; A. E. M. J. Hanlo, ingenieur le klasse te Amsterdam; ir. A. J. Boland, directeur Bouwbedrijf Ned Spoorwegen te Utrecht; N. F. A. Mulder, chef de bureau, afdeeling wagenver stelling te Utrecht Verder waren aanwe-zig gep. generaal majoor H. Gramberg, kapitein van den generalen staf J. J. Jurrissen. C. de Ruyter. oud-officier der infanterie, dr. VV. van Bemmelen, A. Judell, L. M. F. G. Knape. J. G. de Greef. L. Hansman. M. Koouisr. W. D. Knijff, F. E. Piekema. allen te 's-Gravenhage; mr. M. C. Wijt, Haarlem, ir. D. te Groen. Utrecht en F. N Bronkhorst, Hilversum, e.a. Op verzoek werd er niet gesproken. De organist speelde het Largo van Han del en bij het. uitdragen van de kist „Es ist bestimmt in Gottes Rat" van Mendelssohn. Een broeder van den over ledene heeft voor de belangstelling be dankt, in het bijzonder de velen van de Nederlandsche Spoorwegen, die waren gekomen. Bij de vele bloemstukken was een krans met linten in de Nederlandsche kleuren van eenige kameraden van den hoofdcursus 1897. f DIAMANTEN EN GOUDEN DOCTORAAT LEIDEN, 3 Juli. Vrijdag 5 Juli a s. zal dr. A. Pekelharing, oud-gemeente secretaris van Groningen, thans wonen de te Hilversum, het zeldzame feit her denken, dat hij zestig jaar geleden pro moveerde in de staatswetenschappen. Op dienzelfden datum zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. H. W. van der Mey, thans wonende te Amsterdam, be vorderd werd tot doctor in de rechts geleerdheid Eerste openbare vergadering te Amsterdam AMSTERDAM, 3 Juli. - De Vakgroep Tooneel en Film van het Nederlandsche Arbeidsfront heeft vanmiddag onder leiding van den heer Adriaan van Hees de eerste openbare vergadering gehou den in het gebouw van hot Arbeidsfront aan de Heerengracht. De vergadering was druk bezocht De heer van Hees hield een uitvoerige inleiding, in welker aanvang hij er op wees, dat het noodzakelijk is, dat niet lanes elkaar heen wordt gesproken, zoo als dat in het verleden helaas zoo dik wijls is gebeurd door begripsverwarring. Verleden week is in den Stadsschouw burg een vergadering van de A.N.K.O. gehouden op mijn betoog, aldus spr., dat ik niet in de A.N.K.O. gclooven kon en wel in de oplossing van het Arbeids front kon de heer van Eijsselsteijn geen ander argument stellen, dan dat de A.N.K.O er naar streefde het pro bleem van de Nederlandsche kunste naars op zuiver Nederlandsche wijze op te lossen. Dit argument bevatte de suggestie, als zou de oplossing van het arbeidsfront geen Nederlandsche op lossing zijn Wij streven echter uitslui tend naar een zuiver Nederlandsche op lossing der moeilijkheden. Sterk gevoelen wij één ding: op de een of andere wijze moeten wij kunstenaars den w-pg tot elkander vinden en wij moe ten samen voor de belangen van onze kunst, die typisch Nederlandsche be langen zijn, opkomen. Spr. is er van overtuigd, dat de Duit- 6chers taal, cultuur en kunst niet zul len ontnemen, zij zullen die eerder be vorderen door enkele typisch on-Neder- landsche dingen uit ons volksleven te bannen. Door ons aan te 6luiten bij het Ned. Arbeidsfront bereiken wij twee dingen: Wij vormen een onderdeel van een enorme organisatie, wier heele kracht achter ons staat en ten tweede zal slechts het Ned. Arbeidsfront de sociale omwenteling tot stand kunnen brengen. Slechts één groote, massale, dynamische kracht zal in staat zijn de rechtvaar dige sociale orde te verzekeren. De fun damenten hebben wij reeds gereed, doch werkt nu allen mee aan den opbouw. Tenslotte liet spr. een waarschuwend woord hooren: tegenover terreur zal een nog werkzamer terreur worden ge plaatst. Na deze orienteerende rede sprak de heer Thomass, leider der afd. Amster dam van het arbeidsfront een kort woord, waarna gelegenheid was tot het stellen van vragen. Op transport gesteld naar Sleen ENSCHEDE, 3 Juli. Hedenmor gen zijn in een hotel te Enschede op verzoek van den burgemeester van Sleen (Dr.), aangehouden twee 18-jarige Amsterdammers G. en D. Zij worden verdacht van een in braak in een boerderij te Noord- Sleen waar zij een bedrag van f 230 buit maakten en ook een aantal sieraden ontvreemdden. Zij zijn op transport gesteld naar Sleen. RECEPTIE OP DE AMERIKAANSCHE LEGATIE 's-GRAVENHAGE, 3 Juli. Ter gele genheid van den verjaardag van de on afhankelijkheid van de Vereenigde Sta ten van Amerika op Donderdag 4 Juli a.s., zullen de gezant en mevrouw Gor don in het gebouw der legatie. Lange Voorhout 32, van 5 tot 7 uur een recep tie houden voor de leden van de Ame- rikaansche kolonie en voor de vrien den van de legatie. BURGEMEESTER VAN DEN HAAG 's-GRAVENHAGE. De werkzaam heden van den burgemeester worden voorloopig waargenomen door den oud sten wethouder, prof. ir. C. L. van der Bilt, wethouder van onderwijs. 79/. En samen met den hotelknecht doorzoeken ze 't heele gebouw Ook de tuin krijgt een beurt. Myra en Peter zit ten achter een struik te rillen van angst, dat ze gesnapt zullen worden. Steeds dichterbij komt de agent. Geen vin verroeren, zegt Myra tegen Peter en ze houden hun adem in van angst. 192. Hei daar. hooren ze plotseling. Daar hebben we de dieven. En de agent wil ze beiden al grijpen. Maar voor 't zoover is hebben Peter en Myra de beenen genomen. Kiik ze eens loopen. Ze ziin den agent een heel eind vooruit. En voor hij 't weet zijn ze 't hek uit en verdwenen in 't bosch achter 't hotel. L?EDOELD ziin oude kranten, nddat ze gelezen zijn. Als ik dit er niet uitdrukkelijk ■*-* bij vermeldde zou misschien iemand mij van domme verwaandheid beschuldigen, althans verdenken en dat zou heel akelig zijn- Wij hebben het dus over de eenmaal weggelegde kranten, die wachten op een aschrnan of zijn bentgenooten. Gewoonlijk kijken we daar niet meer naar om en toch kunnen zij nog zoo enorm veel diensten verrichten en ons werk besparen. Oude kranten ziin om te beginnen zeer geschikt om de hooikist aan te vullen of geheel te vervangen. Terloops is daar al eens op gewezen, maar ik wil het nog eens extra herhalen nu een lezeres enthousiast schrijft met hoe groot succes zij geregeld in kranten kookt, ook die dingen, welke volgens de officieele opvattingen in een hooikist niet zoo geschikt kunnen worden klaar gemaakt. Wij laten haar even zelf aan het woord: j" K kook bijna alle spijzen door mid- Adel van kranten verpakking. Bloem kool, wortelen, postelein, zelfs andijvie en groene kool worden op deze wijze gaar. Bloemkool, twee stuks, werden om kwart voor twaalf met koud water op gezet dezelfde hoeveelheid water als men altijd gebruikt ongeveer zeven minuten voor twaalf stonden ze flink te koken; inmiddels had ik tien twaalf kranten uitgelegd. Vlug de pan er op gezet en goed ingepakt, daaromheen heb ik ten overvloede een schoon laken gewikkeld en om half één zaten we aan tafel. De bloemkool was prachtig. Zoo ook worteltjes in denzelfden tijd. 't Is eerst probeeren hoe lang het duurt eer de spijzen gaar zijn; weet men den „stoomtijd" eenmaal, dan is het een kleine moeite en het spaart veel gas. Rauwe bietjes, die veel menschen een angst bezorgen vanwege het lange koken, laat men vijf minuten voor koken; goed verpakt, zijn ze in twee uur gaar. Van dez. laatste groente heb ik twee en een half pond op deze wijze gaar gekregen. Ook nieuwe aardappelen worden op deze manier gaar. Alleen moet men ze, als ze zijn afgegoten, even op het gas Uten „droogstoomen". Misschien zou met deze tip menige huisvrouw gediend zijn..." P)IT is stellig het geval. Door op deze U wijze vondsten uit de practijk aan elkaar door te geven kunnen wij uiting ge ven aan onzen gemeenschapszin en saam horigheidsgevoel. Niemand hoeft ooit te denken, dat een tip de moeite niet waard is. Wij moeten allen ons steentje bijdra gen. daaruit wordt tenslotte iets opge bouwd. Met niets kan niemand werken. Dezelfde lezeres gaf ook nog een eigen recept voor koffie extract. Dit hopen wij morgen te plaatsen. Behalve bij het koken kunnen oude kranten ons helpen allerlei werkjes te verlichten. Messen worden voor zij af- gewasschen worden eerst afgeveegd met een oude krant. Dit neemt het grootste deel van het vuil weg en spaart het af- waschwater. Bij het schoonmaken van groenten en het schrappen van aardappelen leg gen we oude kranten op het aanrecht. Daarop worden de werkzaamheden ver richt, Na het schoonmaken kan met een enkele handbeweging het papier wor den samengevouwen en het aanrecht is zonder moeite meteen weer schoon. Ook voor het afvegen van aanrecht en for nuisplaat gebruikt men proppen oude kranten, die het eerste vuil wegnemen, zoodat de helft van het werk daarmee gedaan is. Ze worden meteen wegge gooid. men heeft geen uitspoelen van vettige doeken en de doek, die voor de verdere reiniging wordt aangewend, wordt ook veel minder vuil. Het gebruik van oude kranten bij het schoonmaken van vensterruiten en spiegels mag vol doende hekend worden verondersteld. Bij overkoken van melk of van spijzen kunnen fornuis en de buitenkant van de pannen ook goed met oude kranten eerst afgeveegd worden. Het schoonma ken gaat daarna met veel minder moeite. Wie in de keuken steeds een flink sta peltje oude kranten bij de hand heeft, bezit een goede hulp. Kranten, die voor koken zijn gebruikt, worden in elkaar gevouwen en later weer gebruikt, tot ze vervangen moeten worden. De afge dankte doen dan dienst voor reiniginge- doeleinden, zoodat we ook hierin zui nigheid kunnen betrachten. ELKE BCANDENDE SIGAAB l£> IN B055CNEN BGANDGEVAAÖ. N6DE5L- HEiP6Mr Vruchtenschotelije mei beschuit en slagroom Vruchtenschoteltje met beschuit slagroom. Benoodigdheden: een deel bessen et een deel frambozen (men kan naai smaak de verhouding wijzigen) eenigi groote beschuiten. Voor een porii vruchten moet men zes beschuiten re kenen. Wat suiker, een stukje boler slagroom. De hoeveelheid slagroon hangt af van de kosten die men ma ken wil. Men kan ze ook laten verval len en stijfgeklopt eiwit in de plaal nemen. Bereiding: Rits de bessen af. Woscli ze en ook de frambozen, de laatste zee voorzichtig. Laat ze goed uitlekken ot een zeef en doe ze in een vuurvast scho teltje. Bestrooi ze met suiker naa smaak of zoo veel men missen kar. Strooi er de fijngestampe beschuites over, leg hier en daar een klontje bote en laat het schoteltje in een matii oven bruin worden. Laat het bekoele; on garneer het met de geslaeen room p het stijfgeklopte eiwit, waardoor wat su ker is geklopt. De benoodlgde visch even besteller Alleen gevestigd Utr.straat 40. Tel. 409 VRIJDAG 5 JULI JAARSVELD. 414.4 M. VARA-uitzei ding. 8.00 Berichten ANP., gram.muziek. 10,0 Cello en piano. 10.30 Declamatie. 10.50 Oi gelspel. 11.30 Declamatie. 11.50 Gram.muziei 12.00 Berichten. 12.05 Esmeralda en solis 12.45 Berichten ANP. 1.00 VARA-orkest. 2 0 „Zuinigheid in het huishouden", causeri 2.20 Gram.muziek. 3.00 Zang, piano en gran muziek. 3.30 Gram.muziek. 4.00 Gram.muzn met toelichting. 4.30 Voor de kinderen. 5.9 Orgelspel en zang. 5.45 VARA-orkest en list. 6.30 VPRO: Cyclus „Groote mannen bewogen tijden". 6.45 Wenken voor pluic veeliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.05 Felicitt ties. 7.10 Voor de kinderen. 7.35 Gram.rrr. ziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Bont pre gramma 9.15 Gram.muziek. 9.45 De Ran blers. 10.1510.30 Berichten ANP. KOOTWIJK. 1875 M. NCRV.uitzendir; 11.1511.30 nam. Berichten. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezin] meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.! Gram.muziek. 10.30 Zang met pianobegele: ding en gram.muziek. 11.15 Berichten (Ei gelsch). 1130 Canzonetta-sextet en gram muziek (12.3012.45 Berichten Duitse! 12.451.00 Berichten ANP.). 1.45 Gram.mi ziek (2.002.15 Berichten Duitsch). 2.40 Geei teliike liederen (opn). 3.15 Berichten (li gelsch). 3.30 Rotterdamsch pianokwartet e gram.muziek. 4.30 Gram.muziek. 5.00 Bene": ten (Duitsch). 5.15 Molto Cantabile en grai muziek. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Go o landers en gram.muziek. (Om 7.00 Berichten 7.30 Reportage of muziek. 8.00 Bericht. (.Duitsch). 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 B richten ANP. 8.45 Gereformeerd Evangel satic-koor en gram.muziek. 9.15 Berichte (Engelsch). 9.30 Orgelconcert (opn.). 10.C Berichten (Duitsch). 10.1510.25 Berichte ANP. 11.1511.30 Berichten (Engelsch^ FEUILLETON door 3) Hij wierp een vluggen blik op het lichaam, dat op den grond lag, zag direct een slang, welke van daar naar een gasarm aan den muur voerde, stapte vlug over de onbewegelijke fi guur op den grond heen en sloot de gaskraan. Daarna besteedde hij zijn aandacht aan het raam. volgens ad vies. De naden tusschen het houtwerk en het kozijn waren met kranten vol gestopt, welke hij met enkele vlugge bewegingen wegtrok. Het volgende oogenblik had hij de pen uit het raam getrokken en het opgeschoven. Daarna verliet hij de kamer weer, trok de deur dicht en vulde zijn longen begee- rig met frissche lucht. „Hè, hè." Nu gebruikte hij zijn zak doek om zijn voorhoofd af te vegen, dat nat van het transpireeren v\js. „Hoe lang. dokter?" „We kunnen beter een minuut of vijf wachten. Het was dus geen grap. is het wel?" „Neen. dokter, dat is het zeker niet." Summers stem klonk een tikje triomfantelijk, want ondanks inspec teur Higgins woorden, had hij nooit geloofd, dat iemand zich een dergelijke grap met Scotland Yard zou durven veroorloven. Nu beschouwde hij zijn meening als volkomen bevestigd. Het wachten duurde lang en Sum mers werd ongeduldig. „Veronderstel, dat de arme kerel nog leeft, dokter? Moeten wij dan niets doen?" „Indien hij zich zelf doodde toen hij dien brief gepost had, is hij er al lang geweest In elk geval vermoed ik, datje de gaskraan hebt dicht gedraaid zoo dat hij geen verder vergif meer naar binnen krijgt en wij kunnen niets doen voor we vrij kunnen ademhalen. Kom nu maar mee, de vijf minuten zijn om." Dokter Pape ging opzij, zoodat de ander kon voorgaan. Hij was een le venswijs man en begreep hoe de ander gebrand was deze, zijn eerste zaak aan te vatten. Zoodra hij binnen was haalde Sum mers onderzoekend adem. Het open doen van het raam had blijkbaar het gewenschte succes gehad, want de lucht was er zoo frisch als op de gang. Samen met dokter Pape ging hij daar op naar het op den grond liggende li chaam toe. Het was een man, klein en tenger, wiens hoofd was gewikkeld in een kussensloop, dat blijkbaar van het bed tegen den muur was wegge haald. Een stuk rubberslang vei bond den gasarm met het kussensloop, het welk door den dokter voorzichtig ver wijderd werd Het hoofd van den man lag op het kussen in het sloop dat eerst was losgemaakt en daarna onder de. kin weer was vastgeknoopt. „Dood als een pier", mompelde de dokter en om de een of andere reden was Summers ten zeerste geschokt. „Is al een^aar dagen dood, zou ik zeg gen. Ik zal dat later misschien beter kunnen uitmaken. H'm." Summers keek de kamer rond, den dokter aan zijn beschouwingen overla tend. Het meubilair bestond uit een tafel, waarop een hoed en een paar hand schoenen lagen, twee stoelen en een bed. Op de tafel stond ook een stukje kaars, met kaarsvet vastgezet en op den grond lag een krant. De man had er zorg voor gedragen alle naden van het raam met kranten op te vullen, waarvan de rechercheur het meeste al had verwijderd toen hij voor 't eerst de kamer was binnen ge gaan, maar hij had niet aan den ven tilator bij de zoldering gedacht. In een der hoeken stond een kleine kast, waarheen Summers nu zijn schreden ritfitte. Hij opende de deur. „Summers", zei de dokter, van zijn griezelige karwei opkijkend en de lee- ge kast bemerkend. „Ja dokter?" „Je kunt het beste de ambulance waarschuwen. Sluit dan de kamer af en neem den sleutel mee/' „Dat was ik juist van plan, dokter", antwoordde Summers. ,„Dat wil zeg gen, indien u er geen bezwaar te-gen hebt hier even te wachten, terwijl ik ga telefoneeren. Ik denk niet, dat er hier in huis een telefoon aanwezig zal zijn/' „Goed, ik zal wachten. Zeg maar te gen de ambulancemenschen, dat ik hier ben, dan begrijpen ze het wel. „Uitstekend, dokter." Summers vertrok, de deur zorgvul dig achter zich sluitend, om de gang volkomen geblokkeerd te vinden door kinderen en bewoners van de andere verdiepingen, die hem vol verwachting aanstaarden. Juffrouw Hicks was, niet te zien, maar hij veronderstelde te recht, dat ze niet ver uit de buurt zou zijn. Met moeite wist hij zich een door gang te banen, maar tot zijn ergernis zag hij, dat hij door de nieuwsgierige kinderschaar naar beneden gevolgd werd. Bij het dichtst bijzijnde postkan toor wist hij ze echter van zich af te schudden en bracht hij de boodschap van dokter Pape over aan de ambu lance. Zijn terugtocht droeg opnieuw het karakter van een processie, daar hij terstond door de buiten wachtende kinderen herkend werd. Weer baande hij zich een weg door de volgepropte gangen en stond op het punt de deur te openen. Toen schoot het hem te bin nen, dat het tijd werd zijn autoriteit tegenover de lastige bewoners ie doen gelden. Hij draaide zich met een ruk om: „Wel, wat is er aan de hand? .Wat moeten jullie hier allemaal, voor den drommel? Maak, dat je wegkomt! Vooruit of ik zet jullie op de bon." Niemand bewoog zich ook maar in het minst en één oogenblik stond hij sprakeloos. Dan haalde hij zijn zak boekje te voorschijn, greep hetzelfde potlood, dat reeds eerder had dienst gedaan en ging naar één der voorste vrouwen toe, die met haar armen in de zij de meeste plaats innam. „Je naam en adres, alsjeblieft. Be lemmering van de politie in de uitoefe ning van haar werk. Ernstig vergrijp." Hij wachtte vol spanning en de vrouw schuifelde aarzelend achter uit en droop dan tenslotte maar af „Goed, goed. ik ga al!" Summers keek haar na en zag dan rond naar een volgend slachtofic-r. De een na den ander ontweek zijn blik ken. Vijf minuten later was de gang heelemaal ontruimd en met een zucht van voldoening betrad Summers op nieuw de onheilskamer. Dokter Pape keek vlug op van zijn verstrooide beschouwing van het be hang en rookte daarbij een cigaret. „In orde?' „Ja zeker, dokter", antwoordde de detective, „zij zullen wel direct hier zijn." Dokter Pape keek in gedachten de kamer rond. „Er schijnt hier niet veel te vinden. Er is echter één ding, dat je doen moet vóór de ambulancemen schen hem weg komen halen als ik eh het zeggen mag." „Het is vriendelijk van u mij te hel pen, dokter. Wat moet ik doen?' Summers dacht koortsachtig na, maar hij kon zich niet voorstellen wat er nog gedaan moest worden. „Wel, in de eerste plaats moet je de hospita hier roepen om hem te identi- ficeeren." „Denkt u dan, dat hij een ander kan zijn, dan Henri Hamper?'' „Ik denk niets van dien aard, maar het is jouw werk je zekerheid hierom trent te verschaffen. Dit is zijn kamer indien wij tenminste de bewonderens waardige juffrouw Hicks mogen geloo- ven maar wij weten niet, of du wer kelijk Henri Hamper is. En dan nog een tip." Dokter Pape keek den rechercheur onderzoekend aan en deze knikte ge spannen „Ja, dokter?" De dokter vervolgde glimlarhend. Volgens den brief dien Hig eh in specteur Higgins mij door de leiefoon voorlas, is deze Hamper op de Yard be kend. Neem dus zijn vingerafdrukken dat zal de identificatie vergemakkelij ken. De inspecteur zal er mogelijk naar vragen en dan hen je er op voorbereid." „Dank u dokter. Ik zal het terston doen." Het was echter gemakkelijker gezegi dan gedaan en eerst nadat dr. Pap voorgesteld had een beetje roet uit de: schoorsteen te nemen, was deze puzz! op te lossen. De rechercheur was ve: rast den schoorsteen volgepropt met pt pier te vinden. Toen Henri Hamper b'. sloten had fr tusschen uit te trekker had hij blijkbaar geen risico willen loo pen. Een beetje roet. een paar blaadjes zijn notitieboekje en het zaakje 1 voor elkaar. Het. scherpe, doordringende geluid va; een bel in de straat kondigde de konü van de ambulance aan en een paar io> nuten later klonken zware voetstappe op de trap. „Hallo, dokter, daar zijn we weer. D hoofd verpleger begroette den doku hartelijk en keek dan nieuwsgierig nar het lichaam op den grond. „H'm, het Ï6 weer zoo. Radicaal f tusschen uit, zeker. Geen lawaai. Gee. drukte. Kalm en afdoende! Enfin Ben u met hem klaar, dokter?" Dokter Pape knikte bevestigend "En u!" Hij wendde zich tot Summer: die bij deze vraag opschrok, schijn haar vergetend dat hij bij deze zr.ak d leiding had. Eh ja, zeker ik ben ook klaar. „Prachtig! Vooruit dan maar jon gens. Kalm aan maar. Nou, die weeg ook niet veel meer dan een, ons Pa' op de deur". Summers snelde naar de deur. open de die en zag opnieuw de nieuwspie rige menigte die zoo mogelijk nog tal rijker was aan eerst. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6