De zeeslag bij Oran Blokkade van Europa is een illusie Ongerustheid in Engeland over de organisatie van de landsverdediging Duitsch pers-commentaar op de Britsche actie tegen de Fransche vloot Deed Engeland wat het kon? Duitschland en Denemarken De toekomst van Syrië Onzekerheid over de voedsel voorziening Sovjetiseering der Baltische staten Argentinië wil geen hegemonie der Ver. Staten Frankrijk verbreekt de diplomatieke betrekkingen met Engeland Londens speculatie op muiterij mislukte Het uitvallen van Frankrijk beteekent voor Engeland een onherstel baar verlies Scherp oordeel over de houding van Churchill OVERWINNINGS ROES IN HET LAGERHUIS Zweedsche berichten Ie ELAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 5 JULI 1940 CHl RCHILL's motiveering van den Britschen overval op belang rijke onderdeelcn der Fransche vloot had heter geheel achterwege kunnen blijven. Want wat de Britsche premier te berde bracht, heeft den ongunstigen indruk van het gebeurde slechts kunnen versterken. Krachtens het wapenstilstandsverdrag was de Fransche vloot ver plicht zich voortaan buiten den strijd tegen Italië cn Duitschland te houden; de Duitsche regeering gaf hiertegenover de plechtige verklaring af, dat de As-mogendheden de Fransche schepen niet tegen Engeland zouden gebruiken. De Britten, ont daan over het feit, dat zij voortaan alleen in de Middellandsche Zee tegen de Italiaansche vlootstrijdkrachten moeten opereeren, eischten van ecnige Fransche opperofficieren der marine, dat zij in strijd met de door de wettige Fransche regeering verstrekte bevelen hun schepen aan de Britten zouden uitleveren. Natuurlijk wei gerden de Fransche officieren aan dezen Britschen eisch te voldoen. Het gevolg van deze weigering was, dat de Britsche oorlogsschepen het vuur op de betrekkelijk wcerlooze Fransche onderdeelen openden. Eenige schepen werden vernietigd; zeer veel manschappen vonden den dood. Toch wisten eenige Fransche schepen zich door de Britsche een heden heen te slaan en de haven van Toulon te bereiken. DIT zijn de feitelijke gegevens, op grond waarvan een oor deel kan worden uitgesproken. Dit oordeel moet instemming betuigen met de verontwaardiging der Fran sche regeering en van het Fransche volk over het optreden der Britten. Frankrijk heeft als een leeuw gevoch ten; duizenden van zijn zonen vonden den dood op de Westelijke slagvelden; groote materieele schade ondervond het land. door zijn optreden aan de zijde der Britten tegen de Duitsche legers. Toen Frankrijk de nederlaag had geleden en de eerbiedwaardige maarschalk Pétain een wapenstilstand sloot, verweet de groep der Churchillianen den maar schalk, een verrader te zijn. Wij hebben indertijd dit verwijt als schaamteloos gekenschetst. Frankrijk heeft jegens zijn Britschen bondgenoot gedaan, wat het kon. Kan Engeland hetzelfde zeggen jegens zijn Franschen en andere bondgenooten? Deze vraag bevestigend beantwoorden beteekent, dat de Britsche regeering op geheel onverantwoordelijke wijze dat wil zeggen ongenoegzaam sterk en on genoegzaam voorbereid in den oorlog is gegaan. De vraag ontkennend beant woorden beteekent hel leggen van een zwaren blaam op de Britsche eer. Toch moet een van beide antwoorden juist zijn; anders gezegd, öf d.e verantwoor delijke militaire en politieke leiders van het Britsche Rijk zijn op hoogst onver antwoordelijke wijze in den oorlog ge gaan, óf zij hebben het vertikt om, toen de oorlog was uitgebroken, alles in het werk te stellen om hun bondgenooten bijstand te verleenen. De tijd om de voorgeschiedenis en de geschiedenis van den huidigen oorlog te schrijven, is nog niet aangebroken. Wel worden van diverse zijden docu menten en andere bescheiden aange dragen, die eens voor het vormen van een historisch oordeel van groote betee- ikenis zullen blijken te zijn, doch zoo lang de kruitdamp niet, definitief is op getrokken, moet de historicus met het uitspreken van een eindoord e e 1 wachten. Niettemin kan, met volledige erkenning van het voorgaande, thans reecis gezegd, worden, dat de Britten zich om welke reden dan ook slechte bondgenooten hebben getoond, terwijl de Franschen zich, althans je gens de Britten, als dappere en goed willende geallieerden betoonden. Te schrijnender, te grievender is hierom de Britsche gewapend/} actie tegen de Fransche vloot. Thans heeft de Fransche regee ring besloten, de diplomatieke be trekkingen met Engeland, te verbre ken. Welke politieke consequenties deze Fransch—Britsche troebelen voor de toekomst van Europa met zich zullen brengen, laat zich nog niet voorspellen, al is het zeker denkbaar, dat zij tijdens de vredes besprekingen en ook nadien een fac tor van betcekenis zullen zijn. Frankrijk is een integreerend deel van het continentale Europa; door de Entente Cordiale' is dit feit, tot schade van Frankrijk en van bet overige Euro pa, gedurende eenige decennia op den achtergrond gedrongen. De .zeeslag' bij Oran zal vermoedelijk tal van Fran schen d.e oocren openen voor de toekom stige mogelijkheden, welke voor Frank- ri|k binnen Enrnncesch verband be staan. Reeck fluistert men hier en daar, dat Pierre Laval tol hooge functies in zijn vaderland zal worden geroepen; reeds vangt men klanken op over La- tijnsche verbondenheid Het is, zoolang de oorlog niet ten einde is, niet het mo ment orn reeds in conereto plannen te opperen, dorh dat cr vele plannen wor den en reeds zijn gemaakt, staat voor ons vast. ROEMENIE heeft, na de inwilliging der Russische territoriale eischen. het roer zijner binnen- cn buitenland- sche politiek omgegooid. Naar binnen is het den fascistisch en weg definitief opgegaan; naar buiten zal het streven naar eene hechte samenwerking met de as RomeBerlijn Waarschijnlijk zal er een zeker causaal verhand bestaan tus- schen de binnenlandsche en de buiten landsche zwenking, al zal de buiten- lanclsche draai zeker voor een niet ge ring deel mede bepaald zijn door de revisonnistische eischen vap Hongarije (Zevenburgen) en Bulgarije (Dobroeds- ja), eisohen, die als een zwaard van Damocles boven het hoofd van koning Carol cn zijn staat hangen. De Oost- Europeesche problemen winnen dan ook geleidelijk aan beteekenis, althans zij zijn sedert de stiijd in Frankrijk is gestaakt, acuter geworden. Hun oplos sing houdt reeds thans menig Euro- peesch staatsman bezig, al zullen wij de definitieve regeling wel niet vernemen vóór de Duitsch-Britsche oorlog ten ein de is. VEILIGHEIDSMAATREGELEN TE SINGAPORE SINGAPORE, 5 Juli (Reuter). Don derdag zijn nieuwe maatregelen voor de beveiliging van Singapore genomen. Vijfentwintig Duitschers, voor het mee- rendeel Joden, zijn gearresteerd. De Duitschers zijn overgebracht naar de interneeringskampen, waar zich ook reeds Italianen bevinden. TSJOENGKING OPNIEUW GEBOMBARDEERD TOKIO, 5 Juli (Domei). Donderdag middag hebben luchtstrijdkrachten van de Japansche vloot voor de twintigste maal een aanval ondernomen op Tsjoengking. Ruim twintig Chineesche vliegtuigen werden gedwongen te dalen. Er werden treffers gelaatst op munitie fabrieken in de buitenwijken; op een twaalftal plaatsen ontstonden branden. KOPENHAGEN. 5 Juli (D.N.B.). In het Folketing heeft de minister van slaat Stauning bij de behandeling van de begiooling o.a. gesproken over de be trekkingen lusschcn Duitschland cn De nemarken. De betrekkingen tusschen bezettingsautoriteiten en bezettingstroe pen aan den eenen kant en de Decnsche autoriteiten cn dc Dcensche bevolking aan den anderen kant, aldus Stauning. zijn goed. Het Decnsche volk voelt zich gerustgesteld door dc toezegging, dat Denemarken ziin onafhankelijkheid zal herkrijgen en dat de integriteit van het land niet zal worden aangetast. Het hliift de wensch van Denemarken, de goede en vriendschappelijke betrekkin gen met Duitschland en het Duitsche volk tot ontwikkeling te brengen. Ten aanzien van Groenland zeide Stauning, dat Denemarken er van uit gaat, dat zijn rechten op Groenland op geen enkele wijze door de verhoudingen, die tenirevolge van den Europeeschen oorlog zijn ontstaan, kunnen worden aangetast. De regcerinc beschouwt het als een taak. die vanzelf spreekt. Groen land voor Denemarken te behouden. STOCKHOLM. 5 Juli. (D.N.B.) Stockholms Tidningen concludeert, dat de Engelschen niet het negatie ve doel wilden bereiken, de Fran sche vloot te verhinderen gebruikt te worden tegen de Engelschen, maar het positieve doel zelf ver sterking te krijgen. Toen de specu latie op een muiterij van grooten stijl op de Fransche vloot tegen de regeering van Frankrijk mislukte, heeft Engeland geweld toegepast. De kloof tusschen Frankrijk en Groot-Brittannië is sedert eeuwen niet zoo breed geweest als tegen woordig. De Britsche regeering heeft weloverwogen gehandeld, zij draagt zelf haar verantwoordelijkheid. ROME, 4 Juli (D.N.B.De Tevero meldt uit Ankara, dat men aldaar van meening is. dat een Engelsche manoeu vre tegen Syrië de Turkschc belangen zou benadeclen. In Turksche politieke kringen neemt de belangstelling voor de toekomst van Syrië toe. Men acht het vooral na de Britsche verklaringen over het statuut van Svrië zeer goed mogelijk, dat Engeland eenige stappen tegen Syrië zal ondernemen. HET bezetten door de Duitsche troe pen \an de geheele Fransche kust van het Kanaal vormt een onherstel baar verlies voor Engeland. De havens aan zijn Oost- cn Zuidoostkust hebben zoo goed als geen waarde meer. Het deelnemen aan den oorlog door Italië heeft reeds geleid tot een aanzienlijke belemmering van het scheepvaartver keer door de Middellandsche Zee. Voor den toevoer van levensmiddelen en voor de oorlogsindustrie onmisbare grondstoffen moet Engeland thans voor een groot deel den weg om de Kaap ne men. Deze route is echter 11 tot 11 da gen langer dan door het Suezkanaal Bovendien vercischt deze weg natuur lijk veel meer scheepsruimte, om nog te zwijgen van het grootere risico, dat de schepen op deze lange route loopen. Dit beteekent voor Engeland ongeveer hetzelfde, als het voor Duitschland zou beteckenen, wanneer het Roergebied plotseling werd verplaatst naar Si bcric! ONDANKS zijn benarden toestand heeft Engeland nog steeds den treurigen moed, te blijven spreken van een „hon- gerblokkade van Europa." In den vori* gen oorlog bad Engeland alleen de Duitsche kust van enkele honderden kilometers te blokkceren; thans echter zou zij een geheel werelddeel moeten omvatten, dat niet eens te scheiden is \an Azië cn Afrika! Daarenboven zal Engeland dan nog de handen vol heb ben, om zijn eigen handelswegen te beveiligen. Ook schijnt liet te verge len, dat Duitschland en Italië, die het grootste deel van het Europeesche vas leland in hun macht hebben, natuur lijk de laatsten zouden zijn, die honger leden. Duitschland weet reeds sinds lange jaren nauwkeurig, wat het noodig heeft.. Daarnaar heeft het tijdig zijn maatregelen afgemeten en zich zoover mogelijk onafhankelijk gemaakt van invoer. Daarmede is het Engeland ver vooruit, waar men dergelijke maatre gelen verzuimd heeft, omdat het de tegenwoordige ontwikkeling van de gebeurtenissen niet heeft voorzien Het gevolg is. dat het zich op allerlei ge bied plotseling moet gaan hepprken Vooral de voedselvoorziening is sterk ui het gedranc gekomen. Verschillende bronnen voor de oor logsindustrie ziin ook opgedroogd En geland was gewoon, tal van grondstof fen voor deze industrie te betrekken uit Scandinavië, Nederland. België en liet Zuidoosten. Voor zijn bewapening rekende het op Frankrijk, dat het zoo wel grondstoffen als afgewerkte pro ducten leverde. Met de levering van Fransch ijzererts, ijzer en staal is het nu natuurlijk gedaan; daarvan profi teert op het oogenblik Duitschland. Voor aluminium zorgde eveneens Frankrijk, dat het voornaamste bauxitland ter wereld is. Engeland be zit deze grondstof zoo goed als in het geheel niet. Deze voorbeelden zouden met tal van andere aan te vullen zijn, want Frankrijk heeft, ook door middel van zijn koloniën, krachtig bijgedragen tot de levering van grondstoffen, wel ke Engeland brood noodig had. Daarbij werkte de Fransche oorlogsindustrie voor het grootste deel voor Engeland. AANGEZIEN Frankrijk zooveel aan Engeland kon leveren, is het dui delijk, dat zijn eigen voorraden aan oorlogsmateriaal zeer groot waren. Deze bevinden zich thans in Duitsche han den, waardoor de Duitsche oorlogsin dustrie zich veel minder behoeft in te spannen. Ook het feit, dat Engeland nu niet meer kan beschikken over de Fransche koopvaardijvloot is een leclijke streep door zijn rekening. Tot dusverre had het veel nut gehad van de Fransche tankschepen, die petroleum uit Roe menië enz. door de Middellandsche Zee. vervoerde. De in Frankrijk sterk ontwikkelde chemische industrie mist Engeland eveneens noode. De Fransche verkeers middelen komen nu Duitschland en Italië ten goede In de voorwaarden voor den wapenstilstand is nadrukke lijk bedongen, dat in het bezette ge bied het nnodiere personeel en het rol lende materieel van de spoorwegen enz aanwezig moet zijn, zooals dit in nor male omstandigheden het geval was. Frankrijk verkeerde in de gelukkige omstandigheid, dat het levensmiddelen genoeg voortbracht, om in de behoef ten van liet eigen volk te kunnen voor zien. zoodaf het deze niet behoefde in te voeren Het had zel's nog een over schot, hip van versche groenten, die het p^rr F.n^el^nd exporteerde. Tn het kort: het verlies van Frank rijk vormt voor Engeland in alle op- 7,rhtcn een onherstelbaar verlies. Meer dan ooit is Engeland een een zaam en verlaten eiland. LONDEN, 5 Juli (D.N.B.). - Tijdens de zitting van het Engel sche Lagerhuis stelde een lid gis teren de vraag, of het niet nuttig zou zijn, het militaire en civiele ge zag in écn hand te verecnigen. Churchill noemde het inopper- tuun op het huidige oogenblik de bestaande organisatie omver te werpen. De ontevredenheid over de slechte or- ganieatie van de landsverdediging en het wantrouwen, dat in Engeland toe neemt jegens hen, die voor het lot des lands verantwoordelijk zijn, breidt zich steeds meer uit. Zelfs leden der regee ring, die tot dusverre hoog in de gunst hebben gestaan, worden nu openlijk be- critiseerd. Onder de laatste offers van deze golf van critiek bevindt zich de minister van oorlog, Eden. Aan zijn mi nisterie wordt verweten, dat het niet genoeg activiteit ontplooit. „White Hall ontwaak" luidt de titel van een hoofd artikel in de Daily Mail, dat hierover handelt. Een oproep van het Britsche minis terie voor de voedselvoorziening tot het aanleggen van een voorraad meel voor het geval dat „vervoersmoeilijkheden ontstaan", heeft in Engeland groote on gerustheid gewekt. De bevolking er vaart door dezen oproep, dat de brood voorziening van Engeland op geen en kele wijze gewaarborgd is. In den op roep werd den huisvrouwen tevens op het hart gedrukt, in de zomermaan den zoo weinig mogelitk conserven te gebruiken, doch versche groente en fruit. Als gevolg van de prijsstijging zijn versche groente en fruit voor het grootste gedeelte van de arbeidersbe volking niet meer te betalen. In arbei dersgezinnen is een besparing op meel zoo goed als onmogelijk. In het Lagerhuis heeft de minister van binnenlandsche zaken Sir John Andprson op een desbetreffende vraag verklaard, dat men de regeering heeft voorgesteld. Sir Oswald Mosley en an dere met het fascisme sympathiseeren- de persoonlijkheden naar een dominion te verbannen. Naar uit Quebec gemeld wordt, zijn daar 300 „Aristocratische" Engelsche kinderen aangekomen, die voor den duur van den oorlog in Canada zullen blij en. Gebrek aan vliegtuig bestuurders Het gebrek aan vliegtuigbestuurders neemt in Londen, naar thans ook offi cieel wordt toegegeven catastrophale vormen aan. Alle afdeelingen van het ministerie van luchtvaart, die te zorgen hebben voor de opleiding der piloten, zullen onder leiding van den vice- luchtmaarschalk Garrant worden geco ördineerd. Door middel van de radio worden alle geschikte personen opge roepen, zich voor de opleiding aan te melden. In afwachting van den totalen Duit- schen aanval bevindt Engeland zich niet alleen militair, maar ook in bui- tenland6ch politiek opzicht in de erg ste situatie, die men zich maar kan denken. Engeland is geïsoleerd zoo schrijft vandaag de diplomatieke me dewerker van de Berliner Boersenzei- tung. Evenals het militaire genie van den Führer Groot-Brittannië uit de eene vooruitgeschoven positie na de andere op zich zelf heeft teruggeworpen en de strategisch-militaire uitgangs-po- sitie der Engelschen in haar tegendeel heeft omgezet, zoo heeft zijn. buiten- landsch politiek genie Engeland ook ui' zijn diplomatieke posities verdreven en het gedrongen in absolute vereen zaming. In de buitenwereld, in bel Engelsche rijk, aldus besluit dit artikel, komen reeds de centrifugale krachten in be weging. de economische en moreele po sities slingeren weg en wat Engeland thans nog aan weerstandskrachten op roept, zijn nog slechts wanhoopskrach- ten. De weg van de omsingeling naar de isoleering is bezaaid met de uitrus tingsstukken der misdadige onbe kwaamheid, der lichtvaardige zelfover schatting en de lijken der volkeren en landen, die gestorven zijn aan de En gelsche hulp. Hot woord van den Führer van 9 November 1939 tegenover de Brit ten, die de gren6 van Engeland hadden verplaatst naar Rijn en Weichsel: „Mijne 'heeren, ziet toe, dat gij terug komt naar de Theems, anders zullen wij U een handje hel pen", is vervuld. Engeland staat, vijftien maanden nadat het was uit getrokken om Duitschland te iso- leeren, vereenzaamd aan de Theems. DE DUITSCHE SEENKOLEN- LEVERANTIES AAN ITALIË ROME, 5 Juli (D.N.B.). Het mini sterie van verkeer deelt mede, dat, in weerwil van de eischen, die de oorlogs toestand aan dc spoorwegen stelt, de stecnkolentransportcn uit Duitschland niet de gewone regelmaat voortduren en in de maand Juni een recordomvang hebben bereikt met een cijfer van meer dan een niillioen ton. Tn dezelfde perio de zijn de levensmiddelentransporten naar Duitschland uitgebreid. REVAL, 5 Juli. (D.N.B.). De opper bevelhebber van het leger, generaal-ma- iaar Jonscn, heeft over de radio mede gedeeld, dat bij het Estlandsche leger de functie van politiek leider is ingesteld. Deze heef tot taak, de militairen waar heidsgetrouw in te lichten en voor poli tieke voorlichting te zorgen. De president van Estland heeft op voorstel van den minister-president, den minister van justitie Boris Sepp van zijn ambt ontheven. De minister van landbouw Jorgacaer is met de waarne ming van het departement van justitie belast. In verband met de binnenlandsche po litieke gebeurtenissen der laatste dagen in Estland wordt in het programma van de Estlandsche radio een reeks nieu we uitzendingen opgenomen. Voortaan zullen iedcrcn Donderdagavond leden der regeering voor de radio spreken om de bevolking over de werkzaamheden en de plannen der regeering in te lichten. Voorts worden in het programma uit zendingen over Sovjet-Rusland opgeno men. Op drie avonden in de week zullen uitzendingen plaats vinden van het cen traal vakvereenigingsverhond, waarin ideologische en organisatorische vraag stukken behandeld zullen worden. De uit Moskou teruggekeerde Litau- sche minister van buitenlandsche zaken Kreve Mickevicius, heeft volgens „Tiesa" verklaard, dat zijn bezoek slechts een eenvoudig beleefdheidsbezoek was. Bij deze gelegenheid is ook het vraagstuk van een uitbreiding der economische be trekkingen tusschen Li tanen en de Sov jet-Unie besproken De Sovjet-regeering heeft veel begrip getoond voor de be langen van Litauen. De Litausche regeering heeft, n«aar het Litausche Telegraaf Agentschap meldt, besloten het in 1927 gesloten concordaat op te zeggen. Het Vaticaan ié.- hiervan reeds in kennis gesteld. Krachtens een bepaling van het Litau sche ministerie van binnenlandsche za ken worden, behalve een nieuw aantal districtshoofden ook de meeste tegen woordige politiechefs van hun functies- ontheven. BUENOS AIRES, 5 Juli (D.N.B) Hoe meer de conferentie der Ame- rikaansche ministers van buiten landsche zaken in Havanna nadert, hoe sceptischer de Argentijnsche persstemmen tegenover het ont werp van de Yereenigde Staten worden. Zoo roept de Noticias Graficas Was hington op om open kaart te spelen over zijn ware voornemens. De plannen van Noord-Amerika kornen in wezen op het volgende neer: een economisch kar tel, waarin de Yereenigde Stalen een financieele hegemonie zouden uitoefe nen van niet te controleeren draagwijd te. Voor de etatcn, die zouden weigeren toe te treden tot het kartel, zouden daaruit vérstrekkende politieke moei lijkheden voortvloeien. De ontworpen coördinatie der de fensie te water en te land zou het zwaartepunt leggen in handen van den sterkston staat van Amerika. Het ge volg daarvan zou zijn, dat strategische eischen zouden worden gesteld betref fende steunpunten voor vloot en lucht- wapen. Daarmede zou het plan verwe zenlijkt worden, dat op de conferentie in Lima verleden jaar mislukte. Ten slotte zou een uniforme oriënteering op Washington de geestelijke en economi sche suprematie der Yereenigde Staten beteekenen. Argentinië, zoo zet het blad uit een, mag zich echter niet door aca demische opvattingen laten verlei den tot het aanvaarden van derge lijke voorstellen. Men moet beden ken, dat de markt van Argentinië gelegen is in Europa en ook in de toekomst daar zal liggen. De voor naamste afnemer van vleesch en graan blijft de Oude Wereld, met een bevolking van rond 350 mil lioen. Het voorgestelde kartel zou boven dien den vreeselijkstèn economischen etrijd ontketenen tusschen de beide continenten, waarbij Argentinië de zwaarste schatting zou moeten betalen aan de Noord-Amerikaansche plutocra tie. De houding van Argentinië, zoo be sluit de Noticias Graficas. mag daar om alleen bepaald worden door stand punten van eigen economische noodza kelijkheden en harmonische interna tionale politiek zonder eenigerlei ver denking of voorbehoud jegens andere naties. BERLIJN, 5 Juli (D.N.B.). De gisteren door Winston Churchill in het Lagerhuis uitgesproken rede over den aanslag op de Fransche vloot wordt door de Duitsche pers gekarakteriseerd als een hoon voor het door Engeland verraden Frankrijk. De Berliner Boersenzeitung schrijft: Perfide, laf en ruw zoo heeft Chur chill met zijn uitlatingen over de mis daad van Oran zichzelf en geheel Enge land gekarakteriseerd. De walging snoert den keel af, wanneer mw dan nog bo vendien uit den mond van Churchill ver neemt, dat hij de beoordeeling van zijn actie met vertrouwen wil overlaten aan „het parlement, de natie, de Yereenig de Staten, de wereld en de historie". De wereld en de historie hebben hun oordeel reeds gereed ten aanzien van Churchill en al degenen, die hem daar in het Londensche Lagerhuis als ver tegenwoordigers van het Engelsche volk „levendigen bijval" deden gewer den. Dc dag is niet ver meer, waarop deze heeren ten levendigste zullen be treuren, dat zij zich zoo ondubbelzinnig hebben geïdentificeerd met hun regee ring en den heer Churchill hebben ver oorloofd zich om vijf minuten voor twaalf nogmaals te vertoonen in zijn bedriegelitke ovcrwinnaarspose. Wij we ten zeer nauwkeurig, aldus de Berliner Boersenzeitung, dat al ziin doen thans ingegeven wordt door grooten angst. Het Hamburger Frcmdcnblatt weer legt de bewering van Churchill, dat het grootste deel van de Fransche vloot is onderworpen aan de Britsche controle, en constateert, dat dc volgende eenhe den nog steeds de vlag van Frankrijk doen wapperen: een nieuw slagschip, zeven zware kruisers, tien lichte krui sers. dertig kleine kruisers, vier cn twintig torpedoboot jagers, een vlieg tuigmoederschip en ruim zeventig duik- booteii. Het nut. dat voor de Kngekchen ontstaan is uit de misdaad van den pre mier, lijkt dus uiterst twijfelachtig. Daartegenover heeft de persoonlijke diclatuur van een enkel onverantwoor delijk man den naam van Groot-Brit tannië voor altijd met schande overla den. De geheele actie kan slechts ver klaard worden door het karakter van een man. wiens volkomen beginselloos heid en moreele onbetrouwbaarheid bii de eigen partijvrienden spreekwoorde lijke begrippen vormen. Het is bet nood lot van Engeland, dat het de toekomst van zijn wereldrijk in handen gelegd heeft van dezen avonturier, nu het er op aankwam den wrereldpolitieken vrede met de leidende macht van Europa te vestigen. De oorlogspartij behield het terrein in Londen en deze kleine, maar eerzuchti ge groep werd in het centrum geplaatst \an alle beslissingen. Yolgens alle poli tieke en militaire omstandigheden heeft zij reeds thans het spel verloren. Haar geestelijke leider echter, Winston Chur chill, heeft reeds meer dan eens in ziin loopbaan bewezen, dat hij nooit of te nimmer dc consequenties trekt uit zijn fouten. Thans heeft hij zijn gevaarlijk en verontwaardigingwekkend spel op den spits gedreven. Na de bloedige daad van Oran is een climax niet meer mogelijk. Er kan dus alleen uit geconcludeerd worden, dat hij door een daad van afschrikwekkende gemeenheid de zinnelooze voortzetting wilde demonstreeren van een oorlog, dien hij en zijns gelijken niet denken af te breken, omdat zij hem ontketend hebben en daarom vreezen moeten voor het verdoemend vonnis van de geschie denis cn het eigen volk. STOCKHOLM, 5 Juli. (D.N.B.) Oim- trent de Lagerhuiszitting van gisteren meldt Svenska Dagbladet, dat nadat Churchill had gesproken over de over winning op dc Fransche vloot en met tranen in de oogen ^as gaan zitten, een overwinningsgehuil losbrak, zooa's men dat volgens de woorden van neu trale correspondenten sedert tientallen jaren in het Lagerhuis niet meer had beleefd. Het geheele Lagerhuis, zoo meldt het blad uit Londen, stond op. riep hoera en klapte in de handen. Het tumult duurde minutenlang, ofschoon dergelijke betoogingen in het Britsche parlement zijn verbo den. Honderden riepen, snikten en wenkten met hun zakdoeken Deze emotie, zoo melden de Zweedsche correspondenten, is vertroebeld door het feit, dat de eerste groote zee slag van den oorlog juist uitge vochten werd tegen de vloot van den tot dusver intiemsten bondge noot van Engeland. HET POSTVERKEER IN BELGIE VERBETERT BRUSSEL. 5 Juli (D.N.B.). Naar het bestuur der Belgische posterijen me dedeelt, is het postverkeer in de meeste dcelen van België thans weer hersteld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2