De Laatste Bus CHURCHILL OVER DEN SLAG BIJ ORAN Duitsch commentaar op den slag voor Oran Reorganisatie provinciale en periodieke pers in corporatief verband Engeland en Ierland Brandstoffen- voorziening Het verlies aan menschenlevens onder de Franschen aan boord der schepen en in de haven van Oran is groot geweest Schepen beschadigd en tot zinken gebracht Nieuw Roemeensch kabinet Zeer scherpe eritiek op den Engelschen minister-president De Fransche radio Collecte te Rotterdam niet morgen doch op 16 Juli MOEILIJKHEDEN van ontslagen arbeiders Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 5 JULI 1940 LONDEN. 4 Juli (D.N.B - In zijn heden voor het Lagerhui* afgelegde verklaring motiveerde Churchill den overval van de En gelschen op de in Oran liggende Fransche oorlogsschepen en het Lapen van Fransche oorlogsbo dems met er op te wijzen, dat En geland den Franschen heeft aanse boden, hen van hun verdragsver plichtingen te ontslaan, indien de Franschen hun vloot voor het slui ten van den wapenstilstand naar Britsche havens gebracht zouden hebben Dit is niet gebeurd Hij deed opmerken dat Engeland van de regeerins in Bordeaux met volledige kennis van de eevoleen een slag heeft ontvangen die doodelijk had kunnen zijn. Churchill verweet daarop de Fran sche reeeering pen .kwaadwillige be handeling" van Fnceland Duitsche vliegers, zno ging Churchill voort, be vonden zich als krijgsgevangenen in Frankriik Fnceland heeft van Bevnaud de hplnffp gekregen dat deze vliegers naar F.ngeland ernst uurd zouden wor den. Toen echter Bevnaud was afgetre den. zïin <1p7p vlipgprs aan Dnitsehland uitgeleverd Op heslissiru? van het Brit- s^hp kabinet over dp actie tegen de Fransrhp vloot is epnefemmie genomen Gi<;fprochtend heeft F.ngeland het grootste gedeelte van dp Fransche vloot onder ziin controle gesteld of de Fran sche eenheden ongeroenen. zich te schik ken naar de Fngelschp voorwaarden heteeen mpf gehruikmakine van .,ge- pastp maatregelen van geweld" is ge schied Twpp slngschenen twee lichte kruisers, eenige duikhnotpn waarondpr dp groofp .Surrnnf" acht tornodoiagers en tweehonderd kleine miinenvpgers en dnikhootiaeprs in Portsmouth Plv- moufh en Bheerness zün denr de F.n«»el srhen na een korten termijn overgeno men. Deze operatie is mpt uitzondering van de „Surcouf" zonder bloedver gieten verloopen Bil de ..Surcouf" zijn een Britsch en een Fransch of ficier gedood. Er zijn ook gewonden gevallen. Daarna sprak Churchill over de situa tie van de Fransche marine-eenheden in de Middellandsehe Zee Hii verklaar de. dat in Alexandria een sterke Biit- sche vloot ligt. Daar bevinden zich ook ppn Fransch slagschip, vier Fransche torpedojager® en een aantal kleine sche pen. Deze zün er van in kennis gesteld dat zij van Engeland geen vergunning kunnen krlieen He haven te verlaten De Fransche slagkruisers ..Dunkeraue" en ..Strasbourg" alsmede nog andere oorlogsvaartuigen lagen in Oran. Gisteren vroeg heeft een Britsch officier aan den Franschen gene raal een document overhandigd, waarin werd verlangd dat de Fran sche vloot een van dp heide volgen de alternatieven koos- 1. Dpn strijd tegen dp Duitschers en Italianen voort te zetten. 2. Met een verminderd aantal manschappen naar een Britsche ha ven op te stoomen. heefi hand De Fransche admiraal deze voorwaarden van de gewezen De Britsche comman dant heeft daarop om 17.58 uur het vuur rennend Een slagkruiser van de „Strasbourg" klasse is heschadied en op het strand eeloopen Een slagschip van de Bre- lagne-klasse is tot zinken gebracht en een ander zwnnr beschadigd Twee Fran sche forpedoiagprs pn een v.jjeetuigmoe ferschin ziin pvenepns tot zinken ee bracht of in brand geschoten Een van de Fransche slagkruisers heeft de ha ven van Oran verlaten, is door vlieg tuigen achtervolgd pn door een torpedo getroffen Dit schip heeft echter tezamen met andere Franschp schepen Toulon be reikt. De .Dunkeraue" is voor vele maanden huiten gevecht'gesteld Het verlies aan menschenlevens onder de Franschen aan boord der schepen en in de haven van Oran is groof geweest, doordat de Engel schen gedwongen zijn geweest zeer scherpe maatregelen te nemen. Men heeft zware ontploffingen waar genomen. van de Britsche schepen is er geen enkel aan de geschuttorpns ge troffen. De Italiaansche vloot heeft zich heel verstanddig buiten het gevecht ge houden. Engeland zal de noodige stappen on dernemen om de heprsehappii in de Middellandsehe Zee te handhaven Eenige andere Fransche oorlogsschepen bpvin- den zich nog op zee Hef is de vaste wil van Fnceland te verhinderen dat deze in Duitsche handen vallen. Churchill laat de henordeeling van deze zuivere Fneelsche actie met ver trouwen over aan het parlement, de na- tic de Vereeniede Staten en de wereld Daarna sprak Churchill over het ge vaar van een aanval od het F.neelsche eiland. Hii verklaarde: Engeland treft alle voorbereidingen die in ziin macht liggen om aanvallen van den vijand af tc slaan, hetzij dpze aanvallen op En geland zelf of on Ter'and ziin gericht Churchill probeerde dpn toestand zoo voor te stellen n1®of Terland in onmid dellijk gevaar verkeert. Aan bpt einde van zijn verklaring richtte Churchill een appèl tot de En- celsche onderdanen in hooge functies aan de verantwoordelijke persoonlijk heden moedie te blijven en een voor beeld van standvastigheid en vastbeslo tenheid te geven Zii moeten uitlatingen von slapheid en misplaatste meenings- uitineen in hun functies controleeren en berispen. In Iersche kringen vreest men een bezetting DUBLIN. 4 Juli (D N.B.» - De berich ten over het Engelsche voornemen. Ier land onder „Britsche bescherming" te plaatsen en de lert-che havens militair te bezetten, hebben in breede kringen van het Iersche volk de grootste onge rustheid gewekt. De ongerustheid is te grooter, daar men reeds sedert eenigen tijd in kringen van ingewijden de on derhandelingen-» tusschcn de regeering van Ulster cn Londen met groeiend wantrouwen volgt en vreest, dat Belfast zou kunnen toestemmen in het binnen rukken van Britsche troepen, die dan van het Noorden uit geheel Ierland zouden kunnen bezetten In nationale Iersche kringen gelooft men, dat in Ul ster oude plannen tot hereeniging van het eiland onder leiding van Belfast en in de nauwste samenwerking met Enge land worden overwogen. Men weet im mers, met hoeveel afkeer te Belfast de Iersche Vrijstaat beschouwd wordt Men vreest, dat Londen en Belfast sa menspannen om een vrij Ierland te ver nietigen. BOEKAREST. 4 Juli. (Stcfani). He» nieuwe Roemeensche kabinet is als volgt samengesteld: Voorzitter: Gigurtu. Vice-voorzitter* Mihail. Buitenlandsche zaken: Monoilescou. Arbeid: Stan Ghitescou. Openbare werken Macovei Economische zaken en ad interim buitenlandsche zaken: I.eon. Binncnlandsche zaken: Generaal Da vid Poposcou. Verdediging, lucht wapen en marine generaal Niculescou. Minderheden: Hans Otto Roth. Volksgezondheid: Gomoiou. Propaganda. Crainic. Onderwijs: Caractslea. lustitie: Cruia. Kadaster: Noveanou. Munitie- Priboiaunou. Godsdiensten en schoone kunsten: Ho ria Sima. Minister van staat: Cuza. Het is een kabinet van anti-semietl sche nationalisten en leden van de IJzeren Garde. Prof. Georg Guza. die werd genoemd Is minister van staat zonder portefeuil le in het nieuwe kabinet, heeft gewei gerd tot de regeerincr toe te treden. JOEGOSLAVIË EN DE SOVJET-UNIE BELGRADO. 4 Juli (D.N.B.). Naar de „Novosti" meldt heeft Joego-Slavic zich verzekerd van den invoer van 150 tot 200 wagons ruwe kapok uit de Sovjet Unie. BERLIJN. 4 Juli (D.N.B.). Tijdens de beraadslagingen van de Duitsche wapenstilsfandscommié-sie is vandaag het vraagstuk van de Fransche radio besproken. De Duitsche wapenstilstands commissie heeft besloten de Fransche regepring toe te staan, de Fransche ra diozenders in bet onbezette gebied weer .n gebruik te nemen. De Fransche re- geering draagt voor de uitzendingen de volle verantwoordelijkheid. Van Duit sche ziide zal geen censuur worden uit geoefend. IERSCHE HAVENS ONDER MILITAIRE BEWAKING LONDEN, 4 Juli (Reuter). De Ier sche regeering heeft bevel gegeven de havens van Dublin. Dunlaoghaire cn Cork onder militaire bewaking te stellen. Het havenpersoneel moet de bevelen dei- officieren opvolgen. BERLIJN. 4 Juni. (D.N.B.) De over val van de Engelsche vloot op de Fran sche oorlogsscneptn voor Oran w- rdl politieke kringen alhier als een van de laaghartigste daden gekenmerkt waarvan ooit in de wereldgeschiedenis is melding gemaakt. Engelands verraad aan Frankrijk, dat in de documenten over den slag in Vlaanderen welke het departement van buitenlandsche zaken vandaag heeft gepubliceerd, op werke lijk dramatische wijze wordt onthuld vindt in don zeeslag voor Oran, aldus zegt men hier, een werkelijk duivelsche bekroning. Terwijl uit de documenten blijkt, hoe in Engeland zoowel de re geering als bet leger steeds weer heb ben geweigerd om Frankrijk dat dooi hen in den oorlog was gedreven, do hulp te verleenen, waar het om ver zocht. en hoe onder de ongen van Enge land, land het Fransche leger dood bloedt. en Churchill geen ander belang had dan de redding van het Engelscho expeditiecorps, bewijst de misdaad, dom Churchill voor Oran begaan, dat Chur- hill in staat was tot de meest ongeloof lijke houding, welke zich in het poli tieke en militaire leven laat denken: de brutale vernietiging van de lastig ge worden overblijfselen van den bondge noot, die in het belang van Engeland hoeft moeten vechten. Deze daad, zoo verklaart men. stelt zelfs het verraad, dat door Engeland is begaan aan Polen, Noorwegen. Ne derland en België in de schaduw. Wa ren de beschimpingen al weerzinwek kend, waarmede Frankrijk, in ziin tra gisch uur door zijn vroegeren bondge noot is overladen, de vernietiging van Fransche schepen in Engelsche en Fransche havens en de moord op Fran sche matrozen, die 'alleen de bevelen hebben opgevolgd van hun regeering en hun officieren, staan buiten elk men- schelijk begripsvermogen. Wanneer van officieele Engelsche zij de tegelijkerfijd noe wordt beweerd, dat dit vernietigingswerk en de moord op bondgenooten. in hun eigen belang ge schiedt. dan teekent deze pcillooze hui chelarij. hoe slecht de zaak er voor staat, die door Engeland wordt verde digd en hoe verdorven de methoden zijn, die daarbij worden gebruikt. Chur chill. zoo schrijft de Deutsche Dienst. wordt niet alleen door ons, maar ook door de wereldgeschiedenis beoordeeld als de grootste schavuit, die ooit heeft geleefd. Naast hom verbleken de mis daden, die in de annalen der wereld- geschienis staan opgetcekend. De vraag moet worden gesteld, wat het Engelsche volk over deze onover troffen misdadige figuur heeft te zeg gen. Indien in het Engelsche volk wat wij willen gelooven nog eeri greinltje gevoel voor eer, fatsoen ridderlijkheid aanwezig is. dan moet deze laagheid van zijn minister-presi dent eindelijk den ai lang uitgebleven storm van verontwaardiging doen los breken. Nelson heeft de Fransche vloot in den zeeslag bij Trafalgar overwon nen. Winston Churchill laat weerlooze schepen van zijn Franschen bondgenoot in Engelsche havens in den grond bo ren. Het zou ons niet verbazen, indien het Engelsche volk zich zou bezinnen het verschrikkelijke van zijn overval zou inzien en indien het Winston Chur chill onverwijld zal opknoopen voor het standbeeld van Nelson op Trafalgars- square. binnenland De nationale inzameling ten bate van de getroffen gebieden zal in Rotterdam niet morgen worden gehouden, doch op Dinsdag 16 Juli. De omstandigheden, waaronder Rotterdam zich bevindt, hebben de voorbereidingen voor deze collecte, nl. vertraagd. Moeilijkheden, als het ontbreken van collectebussen, die door den brand zijn vernield, maak ten het noodzakelijk voor de collecje een anderen datum te kiezen, dan die welke door het landelijke comité is be paald De burgemeester, mr. P. J. Oud. on der wiens auspiciën de collecle wordt gehouden, heeft ook thans de medewer king verkregen van de Rotterdamsche collectecommissie, die de organisatie van vroegere nationale inzamelingen in handen had. 's-GRAVENHAGE, 5 Juli. - De Raad van voorlichting der Nederlandsche Pers zendt ons het volgende communi qué: Zooals reeds door dr. T. Goedevvaa gen medegedeeld is in de bijeenkomst can den Baad van Voorlichting der Nedelandsche Pers te 's-Gravenhage, heeft dezer dagen overleg plaats gevon den om te geraken tot samenwerking tiiuSchcn alle uitgevers van nieuwsbla den en tijdschriften in den lande. Deze waren tot dusverre ten deele aangeslo ten bij een der twee bestaande organi saties, n.l. de „Nederlandsche Periodie ke Pers" en de „Provinciale Pers". Een belangrijk deel der nieuwsblad- en tijd schriftenuitgevers was echter niet ge organ iseerd. Bedoeld overleg met den Raad van Voorlichting heeft tot resultaat gehad, dat door de besturen van beide organisaties is besloten mede tc werken aan de stichting van een nieuwe organisatie, de „Provinciale cn Periodieke Pers", welke in cor poratief verband de vakbelangen van alle uitgevers van nieuwsbla den en tijdschriften in den lande zal vertegenwoordigen. De leiding dezer organisatie is ge legd in handen van den algem. voorzit ter, den heer H. J. Kerkmeester te Lei den (voorzitter van het dagelijksch be stuur der „Nederlandsche Periodieke Pers"), die wordt bijgestaan door den plv. voorzitter, den heer B. Th. Roosen boom te Cuyk a.d. Maas (voorzitter der „Provinciale Pers"), terwijl als alge meen secretaris zal optreden de huidige secretarie der N.P.P., den heer mr. M J. C. Vrij, te Amsterdam. De organisatie is aldus opgebouwd, dat de uitgevers zullen zijn aangesloten bij groepen, al naar gelang van het ka rakter der door hen uitgegeven bladen en periodieken, te weten: de groep nieuwsbladen; de groep vakbladen, en de groep diverse periodieken. De leiding van elk der drie groepen zal berusten bij een groepsbestuur van 3 personen, te weten voor de groep nieuwsbladen de heeren B. Th. Roosen boom (Cuyk a.d. Maas), A M. Banda (Kollum) en A. J. M. v. d. Drift (Delft) voor de groep vakbladen de heeren J. Moorman ('s-Gravenhage), J. M. Boom (Haarlem), en J. J. Lispet (Hilversum) en tenslotte voor de groep diverse pe riodicken de heeren A. J. C. Strengholt (Amsterdam), H. J. A. Hermens (Am sterdam) en J. J. J. Bergmans (Til burg). Met het oog op het belang eener re gionale vertegenwoordiging der nieuws bladuitgevers zal in de groep nieuws bladen een geographisrhe onderverdee ling worden ingevoerd. Door deze groepsindecling en regionale vertegen woo'rdiging wordt een logische, practi sche constructie verkregen, welke het mogelijk zal maken elks belangen, in het kader van het algemeen belang eener goed cn zuiver funetionneerendc Nederlandsche pers, tot gelding te bren gen. Dit algemeen belang brengt mede, dat het ieder, die door het uitgeven van nieuwsbladen of tijdschriften deel wenscht te hebben aan de voorlichting en ontspanning van ons volk, niet lan ger mogelijk zal zijn buiten de organi satie te blijven. Aan het vegeteeren door den enkeling op het werk, dat door de organisatie der vakgenooten ten koste van opofferingen wordt tot stand ge bracht, wordt aldus radicaal en voor goed een einde gemaakt. Door de ëtichting dezer nieuwe orga nisatie, de „Provinciale en Periodieke Pers", waarbij een ieder, die een of meer nieuwsbladen of tijdschriften uit geeft, zal dienen te zijn aangesloten, zijn waarborgen geschanen voor de ge- wenschte, doeltreffende en practische ertegenwoordiging van alle uitgevers an nieuwsbladen en tijdschriften bij den Raad \an Voorlichting der Neder landsche Pers en straks bij de Neder landsche Perskamer, terwijl ook overi gens deze organisatie gemeenschappe lijke vakbelangen der leden op krach tige wijze zal behartigen en aldus het belang der Nederlandsche volksgemeen schap zal dienen. AMSTERDAM, 5 Juli, De wettelijke bepalingen op het punt der werk beper king (ontslag, stopzetting bedrijf en ver mindering arbeidsduur) kunnen tot moeilijkheden cn misverstand aanleiding geven. De afd. Amsterdam van „Het Ne- derlandsch Arbeidsfront" heeft zich in overleg met zijn adviseur voor arbeidsge schillen, tot de autoriteiten gewend en op korten termijn een onderhoud ver zocht met den secr.-generaal van het de partement van Sociale Zaken. De naar voren gebrachte grieven zijn in hef kort als volgt te formuleeren: 1. Conform de bepalingen moet na 9 Mei 1940 gegeven ontslag terstond wor den ingetrokken, doch desniettegenstaan de handhaven vele patroons zulk een ontslag in afwachting van een vergun ning van de arbeidsinspecties voor dit ongeldige cn strafbare ontslag. Daardoor worden lalloozo arbeiders gedupeerd en verkeeren zii in ernstige finanlieele moei lijkheden, terwijl dit onnoodig en zelfs verboden is. 2. Verzoeken van patroonsom vergun, ning tot het geven van ontslag worden door de betreffende arbeidsinspecties be slist zonder dat de betrokken arbeider(s) is (zijn) gehoord. De te geven beslissing wordt daardoor, ten koste veelal van den arbeider, zéér eenzijdig beïnvloed. 3. Ten opzichte van in te stellen loon- acties bestaat geen uniformiteit en zijn aan de arbeidsinspecties met de wet strij dige richtlijnen verstrekt. Het ligt in het voornemen nog ten minste tweemaal één vijfde van het vroeger gebruikte kwantum kolen toe te wijzen Naar „Het. Vaderland" verneemt ligt het in het voornemen bijzondere om standigheden voorbehouden nog ten minste twee maal één vijfde van de hoe veelheid kolen, die men in het afgeloopen stookseizoen heeft gebruikt, toe te wij zen. Drie vijfden van de hoeveelheid van het vorige seizoen zal men dus ten min ste kunnen ontvangen. Voorts dient men er op voorbereid te zijn dat de verwarmingsinstallaties den aanstaanden winter niet van stookolie zullen worden voorzien. Bij de beschik baarstelling van anthraciet en cokes 13 echter een regeling getroffen, die het mo gelijk maakt dat ook zij, die tot nu toe met olie stookten een redelijke (hoeveel heid vaste brandstof kunnen krijg-n. Dien heeft in dit vérhand een om rok e- ningscijfor aangenomen: tegenover 1000 1 stookolie in het afgeloopen seizoen ge bruikt, komt nu te staan 1250 kg anthra ciet of 1100 kg cokes. BORDEAUX ROUGES Qi.Ga2eau8laye'29 tl. 1.30 pfi. Trohquoi LaJardj'26 J.65 p«. Qi Beydievelle '29 tl. 12.25 pfl. feuilleton door Cecil Freeman Cregg 4) „Maak plaats daar! Op zij." Niemand nam eenige notitie van hem. Daarop besloot de opgewekte am bulanceman de zaak eens ter hand te nemen. Hij scheen eenige. ervaring in dal soort zaken te hebben. Hij keek rle menigte woedend aan en bulder :lt dan met stentorstem: „Willen jullie nou wel eens als den drommel maken, dat je weg komt! Vooruit! Wat voor dit en dat denk je, dat hier aan de hand is?" De menigte begon te wijken Tien minuten later was de ambulance op weg naar het lijkenhuis. HOOFDSTUK III Waarin de coroner aan het woord is. „Wel?" Dokter Pape keek den rechercheur scherp aan en zoo geconcentreerd was zijn blik, dat de ander zich onhchaag lijk voelde en met de oogen knipperde. „Wat, dokter?" „Je bent ten slotte dus toch over tuigd van de identiteit van den doo de°" „Goeie help, dokter, dat heb ik hee- lemaal vergeten! Wat stom van me. Dat kwam door dien man van »le am bulance. Hij maakte me in de war met zijn vraag of ik klaar was." Sum mers scheen zijn verwarring nog steeds niet te boven. „Nu. enfin, ik ga terug naar de Yard. Is er nog iets dat ik voor je doen kan?"' Summers deed zijn best zich zooveel mogelijk te herstellen. Hij wist, dat hij tot dusverre een niet al tc schitterend figuur had geslagen. Hij dacht even ernstig na. „Ja, dokter. Indien u zoo vriendelijk wilt zijn even deze vingerafdrukken aan de archiefafdceling af te geven en wilt vragen of deze doodo ooit door onze handen is gegaan?" Er lag een wereld van trots in dat „onze". „Zeker Summers. Nog iets anders?" „Neen, dokter, tenzij u zelf natuur lijk iets hebt'voor te stellen." „Neen, de vingerafdrukken waren alles, wat ik op het hart had. Nu. dan ga ik maar'. Met een knikje verliet de politiedokter de kamer cn Summers hieef een oogenblik doodstil staan, tot dat het geluid van de verdwijnende voetstappen heclemaal was weggestor ven. Nu was hij heelemaal alleen. Wat moest er het eerste gedaan worden? Een onderhoud met juffrouw Hicks, de hospita Na het raam gesloten te hebben, verliet hij de kamer, trok de deur dicht, draaide den sleutel in het siot om en stak deze in zijn zak. Uit verschillende deuren keken oogen hem nieuwsgierig aan en op zijn toclu naar beneden voelde hij als het ware die blikken op zich branden. „Juffrouw Hicks! Juffrouw Hicks!" riep hij, toen hij het lager gelegen por taal bereikte. Er volgde geen ant woord. Opnieuw riep hij met hetzelf de resultaat pn toen wendde hij zich tot een van de toeschouwers: „Waar is de hospita?" „Weg!" „Wat bedoel je met „weg"? Sum mers was geschrokken. „Weg uit!" „Uit? Waarheen?" ,.I-Ioe kan ik dat weten?" „Nu, wat denk je dan?" De ander grinnikte „Prolrer het maar eens aan de bar van de „Drie kruisjes." Summers slaakte een zucht van ver lichting. Een oogenblik had hij ge vreesd. dat de vrouw er vandoor was, het een of andere schuldige geheim verbergend. „En waar is dat?" „Om het hoekje" antwoordde de an der lichtelijk verbaasd. Stel je voor dal iemand de dichtstbijzijnde kroeg niet wist „Merci!" Summers spoedde zich naar de aan geduide lokaliteit, betrad de gelagka irier en vond daar juffrouw Hicks om ringd door een haar bewonderende menigte en eenigszins onder den in vloed! Iedereen had het over den zelf moord van haar huurder en bier en genever vloeiden rijkelijk. De reeher cheur ging naar de waardige dam® toe en tikte haar op den schouder. Zij keek op. grinnikte schaapachtig, toen zij zag, wip haar aangeraakt had en hear armen uitstrekkend galmde zij dramatisch ..Geknipt!" Een luid gelach van haar supporters beloonde deze dwaasheid en Summers begon zich minder op zijn gemak te gevoelen. „Neen, juffrouw Hicks, u bent niet gearresteerd." Hij zweeg even om het pffect te verhoogen en voegde er dan aan toe: „nog niet.' De vrouw was terstond volkomen nuchter. „Wat bedoel je?" vroeg zij grimmig zij het nog een tikje onzeker. „Niets, maar ik wil graag, dat je naar huis gaat, opdat wij eens even rusitg kunnen praten." „Dat is best" stemde zij toe en na een wuivend afscheidsgebaar volgde zij den detective op de hielen. De overgang van de benauwde kroegatmosfeer naar de frissche bui tenlucht scheen een verraderlijke uit werking te hebben op haar voeten, want zij was gedwongen zich aan Summers' ann vast te klemmen om niet te vallen een en ander tot groot vermaak van de vele toeschouwers. In het huis gearriveerd, moesten zij nog spitsroede loopen tusschen een haag van bewoners van de beneden verdiepingen, tot zij de tusschendeur bereikten. Daar haalde de hospita een rousachtigen sleutel voor den dag cn opende de deur, waarna het paar ter stond op het vizier genomen werd door de huurders van juffrouw Hicks. „Naar hoven" beval Summers. „Naar zijn kamer.' „Kan het niet hier?" „Goed. Zooals u wilt." Zij liepen de gang af, waarop de hos pita de laatste deur opende en den agent voorging in de kamer. Zij liet zich met een teveden zucht in een wankelen leunstoel neerzinken, terwijl Summers zijn notitieboekje voorschijn haalde. „Uw naam alsjeblieft." „Martha Hicks." „Ll woont hier?" „Natuurlijk doe ik dat." De agent koek haar scherp aan „Zeker, mijn heer," voegde zij er dadelijk deemoe dig ann toe. „Hoe was de naam van uw huurder boven?" „Enry „Amper." „Oe lang eh (dat inslikken van die „h" werkte zoowaar aansteke lijk). Hoe lang woonde hij al bij u?" „Drie weken." (Zij giechelde dom daar zij net een hoek had gelezen met dezelfde titel). „Hij betaalde drie maan den vooruit, zoodat ik geen referenties noodig had." Summers lachte hatelijk. „Wat weet u van hem?" ,,'t Was niet veel bijzonders. Kwam dronken thuis vóór hij hier een week was. Ik zou hem opgezegd hebben, als Inj niet beloofd had het niet weer te zullen doen. Toen kwam hij Zondag avond opnieuw dronken thuis. Kwam in een taxi, geholpen door een kame raad en een diender ik bedoel een agent. Maandagochtend klopte ik aan zijn deur en zei, dat hij kon vertrek ken. Ik denk dat het kwam omdat ik zoo 'ardvochtig was door 'cm 'et 'uis uit te zetten, dat ie zich verdaan 'eeft. O 'emeltje. 'emeltje!" De vrouw begon krokodillentranen Ie vergieten en Summers, die haar ver klaringen ijverig genoteerd had, be sloot er een eind aan te maken. „O, dat weet ik niet, mevrouw". In ieder geval moet u mei me mee naar het lijkenhuis 0111 te zien of u uw huurder herkent." „Oh, meneer, dat hoeft toch zeker niet?" „Ben bang van wel. Spijt me. Ik zal het je wel vergoeden." De hospita draaide zichtbaar bij en Summers bedacht, dat hij de halve kroon, die hij haar geven zou, moeilijk op zijn onkostenstaatje zou kunnen zetten, maar hij besloot die dan maar als boete te beschouwen voor zich zelf, wegens het negeeren van dr. Pape's raad voordat de doode was wegge voerd. „Kom dan mee. We kunnen het best maar direct gaan, en denk er om, dat je die kamer niet aan een ander ver huurt voor dat wij ermee klaar zijn. Daar mijnheer Hamper drie maanden vooruit betaald heeft, kun je dan toch al moeilijk anders doen. Kom mee." De tocht naar het lijkenhuis werd zwijgend afgelegd en de formaliteiten waren weldra vervuld. Zonder twijfel was de overledene Henri Hamper, of om nauwkeuriger te zijn, degene, die onder dien naam de kamer bij juf frouw Hicks gehuurd had. Summers gaf de vrouw de beloofde vergoeding, alsmede de kosten voor de terugreis en waarschuwde haar, dat zij bij de gerechtelijke schouwing noodig zou zijn. Ze zou wel hooren, wanneer dat was. Daarop keerde hij terug naar Scotland Yard. Sergeant Mcrcier, die het vingeraf drukken-archief van de Yard beheerde, was zonder twijfel een vlug werker. Hii verklaarde altijd fier, dat hij iede re pewenschto informatie binnen de vijftien seconden kon verstrekken en boewei dat ongetwijfeld lichtelijk over dreven was, genoot hij toch een goede reputatie voor de snelheid, waarmee zijn afdeeling het antwoord op iedere vraag of informatie wist te verstrek ken. Hii had ook een reputatie als hu morist. welke echter niet zoo gunstig was. Integendeel, deze was bijzonder slecht, omdat zijn humor gewoonlijk antiek, altijd persoonlijk en soms vul gair was. Om hem recht te doen we dervaren dient te worden gezegd, dat hij jaren geleden werkelijk geestig ge weest was, tot hij zijn reputatie als geestig man zelf ontdekte. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3