Fruit en Groente aan de groote klok Men offere Oqmda CONCERT IN DE St. JORIS Sfeervolle uitvoering Voor hef Nationaal Hulpcomité: Voor slachtoffers LITERAIRE UITGAVEN G. G. Veertendaal SPANNING OP DE TRIBUNE I Burgerlijke Stand EXAMENS I van den oorlog Collecte op Zaterdag THEE GESTOLEN Geld ontvreemd PRIJSOPDRIJVING Voetballer breekt een been Avond Vierdaagsche Overtreding amateurs bepalingen Doodelijk ongeluk te Barneveld Nijverheidsonderwijs DOOR ZANDAUTO AANGEREDEN Toela ti ngsexam en gymnasium 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 5 JULI 1940 J~)RIEMAAL in de week verschijnt er in ons blad de uitslag van de Amersfoortsche kruit- en Groenteveiling. Een kort bericht met enkele prijsnoteeringen, waaruit niemand zou kunnen bevroeden, onder welke omstandigheden en in welk een spannende sfeer zij het licht zien. Als men zich plotseling van outsider tot insider gepromoveerd ziet, krijgt men meer respect voor het koopmanschap van onzen groenteboer. Dan be kijken wij hem anders, dan den man, die 's ochtends aanbelt, vriendelijk goeden morgen zegt, de groente en het fruit af wiegt en zijn paard of zijn hond aanmaant om door te loopen in de richting van andere klanten. Want tusschen de 'gewassen op den naakten grond en de inventaris van een groentekar, ligt een moeilijke overgangsweg, welke een lijdensweg kan zijn, wanneer men niet over het noodige koopmanschap beschikt. Wil men daarvan een indruk krijgen, dan moet men eens een veiling meemaken. Niet ieder een is daar welkom, integendeel, de toegang wordt er aan nict-kweekers en niet-koop- liedcn ontzegd onder het stilzwijgende motto, dat een mensch (lees: de klant) met wijzer gemaakt moet worden, dan hij is. Voor het vriendelijk verzoek om tcrwille van onze lezers ons tot een veilingvoorstelling toe te laten, bleek dc directeur, de heer D. j. dc Jager, echter te vinden te zijn. VOOR DEN WEDEROPBOUW. Het aanvoeren van de materialen voor die plaatsen, welke van het oorlogsgeweld te lijden hadden, toont de intensieve kracht, waarmede aan het herstel van Nederland wordt gearbeid. Schepen vol steenen worden gelost. DE NIEUWST VERSCHENEN STEEDS VOORHANDEN GOEKKANOEL LANGESTRAAT 33. TEL. 3232. Een groenteboer moet een snel en handig koop man zijn Veiling met tempo TT ET veilinggebouw ligt aan de Nijverheidsstraat. Buiten is een parkeerterrein voor groentekarren, binnen is de stapelplaats van de door de kweekers aangevoerde groente- en fruitsoorten. Wie in d.e- ze hal binnentreedt, wordt door twee dingen getroffen. Eerstens door den aantokkel ijken voorraad kersen, bessen, tomaten, wortels, spinazie, boontjes etc. etc. en tweedens door de aanwezigheid van een tribune. Op die tribune zal het straks span nen. Voordat de strijd een aanvang neemt, wordt daar tusschen de ban ken een partijtje kaart gespeeld om den tijd te dooden. Anderen zijn in afwachting van de papieren staten, waarop door de administratie van de Veilingvereeniging in lange rijen de verschillende soorten van de te veilen groente- en fruitsoorten ge typt zijn. Links op het papier staat de naam van den kweeker, dan volgt het vei lingnummer, de soort groente of fruit, vervolgens-de Inval it ei t en tenslotte de kwantiteit. De kwaliteit kent drie graden: A. is goed, B. is minder goed en C. is nog minder goed. Soms staat er nog een bij zonderheid hij als b.v. „enkel stekje," of „holpit" (bij perziken), schimmeltje of beschadigd. Voor al die kwalificaties moet men natuurlijk een goeden neus of smaak hebben Vandaar de aanwezigheid van den keurmeester, den heer W. de Goe de, wiens beoordeeling ervaren en alge meen vertrouwd is. Met deze lijst gaan de kooplieden langs den voorraad groenten. Waar ze interes se voor hebben, houden ze stil, keuren critisch en maken een aanteekening op het papier. De één zet een kruisje, de ander zet het bedrag, dat hij er voor ge ven wil. Dat laatste doen ze meestal bui ten het gezicht van medegegadigden De inspectietocht duurt nooit zoo lang, want meestal weet de koopman wel van tevoren, wat hij den volgenden dag verknopen wil en waaraan hij te kort heeft. Is hij daarmede klaar, dan wacht hij op het „groote" oogenblik. dat inzicht en snel handelen van hem eischt wil hij zich geen strop om den hals halen. Aan de roulette PLOTSELING klinkt er een schel. Het taxecren houdt op, de kaarten worden opgeborgen, een ieder begeeft zich naar de tribune. Elke koopman heeft zijn vaste plaats, welke genummerd is en correspon deert met een getal, dat voor dc tribune op een groote schijf geschreven staat. Eigen lijk doet het geheel denken aan een roulette. Alleen worden er geen fiches opgeworpen, maar geld in cijfers en is de bclooning geen geld, maar groente! Op elke tribune plaats is een knopje aangebracht. Drukt men zoo'n knopje in, dan gaat er een lichtje op het cijferbord aan bij het vaste nummer van den koopman. Dat is allemaal heel een\oudig, wan neer men alleen is, maar tijdens de \ei- ling zit de tribune vol met concurren ten, die ook een oogje in liet zeil hou den en met den vinger aan den knop zitten, ieder deel van een seconde ge reed, om in te drukken en zich meester te maken van hetgeen er geveild wordt. Wanneer er een mooi koopje is en daar gaan natuurlijk aller adspiraties naar uit kan het gebeuren, dat er wel een zestal knopjes in een fractie van een seconde tegelijk ingedrukt wor den. Dé winnaar van de race verschijnt dan in het licht op het bord en wordt meteen door den heer De Jager geno teerd. Alles gaat bliksemsnel in zijn werk. Een afschrift van deze notitie wordt later aan den kweeker gestuurd, die de groente of fruit ter veiling in zond. Degeen, die het tempo aangeeft is de heer De Jager. Hij laat zijn koo- pers niet niet rust. Van halfvier, liet begin der veiling, tot het einde, soms wel zeven uur is hij één en al ac tie. Ook verstaat hij de kunst 0111 met zijn mannen 0111 te gaan en wreet hij precies, wie bij de nummers hooren. Met stentorstem leest hij op: „Num mer 50, Roodebes'-en. 10 maal vier" «'ii tegelijkertijd draait hij aan een wieltje Dan beschrijft een wijzer op het bord een boog langs de duurtecijfers, totdat de punt in de buurt knnii *an liet be- drag, dat '11 koopman \oor de partij wil geven. Ilii drukt stiel in. Gaat „zijn lichtje" aan, dan heeft hij de hessen, maar vaak drukt hij er ook naast of liever: te laat! In het algemeen is het zoo, dat, wanneer er maar één klikje gehoord wordt, de koop wat duur is. lie anderen achten 'het dan te duur en wachten lie\er af, tot. de wijzer een minder bedrag aanwijst. Heeft de koopman zijn partijtje wat aan den duren kant, dan hoort men wel eens een onderdrukt gelach of klinkt er een plagende stem: „Zeg Jan, lus je nog rooie bessen?" De heer De Jager laat zijn mannen dan maar praten, snel noteert hij den kooper en vlug gaat hij over tot het volgende nummer. Rust mag er immers niet zijn! Soms gebeurt liet wel, dat een partij kersen, die lui uit de Betmve naar deze veiling heeft laten brengen, niet aan de waarde kan komen. Dan drukt hij zelf af op zijn eigen lichtje. Daarna pro beert hij het nog eens en zegt, dat de kersen meer moeten opbrengen. Niet zelden moet hij wederom zelf afdruk ken en blijft de partij staan voor een volgenden keer. Op dc tribune is het dan niet stil, maar de heer de Jager houdt voet bij stuk en laat zich niet bepraten... Zoo gaat de felle en toch vreedzame strijd urenlang voort, totdat alles ge veild is. Intusschen heeft rle keurmeester op een bord met krijt de namen van koopers geschreven en het geveilde daarbij neergezet, klaar, om na de vei ling mede te nemen. Gcbruikeluk is. dat er statiegeld betaald wordt en wel voor pootjesbakken 60 cent, groote kisten 80 cent en aardbeienbakjes 30 cent. Wat de aanvoer op onze veiling be treft, deze is vooral in dezen tijd van het jaar vrij groot. Kersen laat men brengen bij wijze van aanvulling uit de Betuwe, terwijl vooral bloemkool en andere groenten, waaraan hier soms een tekort is en in het Westland een teveel, hierheen per auto aangevoerd worden. Na afloop van-de veiling waar men het consumptietent je van eertijds wel mist wordt de gekochte waar op1 de buiten geparkeerde wagens geladen en meegenomen, om den volgenden dag aan de klanten verkocht te worden met eenige winstmarge. Dat komt den koop lieden ook wel toe. Driemaal in de week wordt zoo'n tijdroovende en vermoeiende veiling gehouden en de rest van de week wordt besteed aan het bedienen van de klanten, die vaak niet zoo ge makkelijk zijn en gauw iets te duur vinden. Maar ia. als b.v. op de vei ling een pond mooie kersen al 27 cent kost en kleine perziken per stuk vier cent opbrengen, hoe kan dan de groenteboer goedkoop zijn, wil hij niet onder inkoopswaarde verkoopen... F)E St. Joriskerk geeft wel de sfeer \ooi *-*' een uitvoering van muziek, die ons boven de tijden en boven de menschelijke grenzen brengt. Waren de uifvoerenden van gislera\ond hiervan doordrongen? Tk geloof, dat dit, concert vele menschen er,het besef van heeft gegeven. Het was niet alleen de keuze van com ponisten, de betoovering van de orgel klank. de violen en de sereene motetten- zang. Maar de uitvoerenden toonden de toewijding \an hen. die voelen dat het gaat om het „God eischt kunst van ons" van Lamartine. Het Amersfoortsch mannen'koor staat op een hoog peil. We wijzen op de uit spraak van den tekst, de dynamiek, de bas die alles draagt en als een orgel doet klinken, de zuiverheid en gelijkheid van toon, de echo-effecten (het Ecce Quomo- do rnoritur van Jac. Gallus). Palestrina's koren geven wel altijd de grootste moeilijkheden vooral door den polypythmischen bouw. In Vittoria's werk zijn deze moeilijkheden misschien nog grooter. Hét stemmen weefsel in Palestrina's motet kwam in de kerk bijzonder tot zijn recht. Men kan zonder aarzeling zeggen dat hier een gave uitvoering van ge geven werd. Het ecce Quo rnoritur werd meer in groote lijn gegeven, het gevaar van verbrokkeling door over vloedige dynamische nuances Werd vermeden. Hassler's motet „Cantate Domino" vond ook een goede ver tolking, maar de trapsgewijze dyna miek en de echo-effecten hadden hier beter uitgewerkt kunnen worden. Het crescendo aan het slot met den na druk op de laatste lettergreep was weinig stijlvol. De liederen uit de Deutsche Singmessc van Schubert werden met den juisten eenvoud ge zongen. De organist verdient niet minder lof dan de dirigent. Moe v. d. Burg Bach speelt is bekend. Van liet Final van Cé- sar Franck, een minder sterk opus van den componist, werden door het vuur, waarmede het voorgedragen werd, de leemten eenigszins overbrugd. In het werk van Guilmant kwam de registratiekunst van den speler tot uiting en tegelijk de kwaliteiten van hel orgel. Dit stuk zal voor een groot deel van het publiek het aantrekkelijkst zijn. Ik voor mij hoor liever de „cchtp orgelmuziek" van Buxtehude, Bach en tijdgenooten. De koraal voorspelen van Brahms leden door een ietwat gebrekkige registratie, die misschien te wijten is aan het oude orgel, en konden zoo niet den indruk wek ken, die zeker beoogd was. Een Sonata da Chiesa (kerksonate) van Corelli en een Concerto van Vivaldi voor 2 violen (beide) werden vertolkt door de violisten Jeanne Brussaat-en-Joh. Blok. De afwisseling der violen, die men nergens zoo mooi vindt als bij Co relli, kwam door het rustige samen spel tot zijn recht. Beide violisten weten hoe een viool in een kerk moet klinken. Was het eerste allegro van Vivaldi wat ongelijk en onzuiver (Vivaldi stelt de hoogste eischën aan violistische zuiverheid), de uitvoe ring van het Larghetto deed dit ge heel vergeten. De inzet op de G-snaar van Blok was prachtig en het samen spel als bij Corelli in stijl. Was het orgel aan het begin wat sterk, in het allegro moderato wisten de drie spe lers een prachtig geheel te vormen. De voorzitter van het organiseerende comité dankte de solisten voor hun me dewerking. Wij hopen dat dit concert spoedig door een ander gevolgd wordt, als in andere jaren, waar clan eventueeJ ook andere koren een kans gegeven wordt om in deze prachtige kerkruimte een grooter publiek van hun kunnen te laten genieten. H. R GEBOREN: Maria Hcndrika, d. van Jo hannes Wilhelmus Ising en Jansje Buys; Bertil Jacobus, z. van Gysbertus Jacobus Verhoef cn Irene Adriana Nicolasina Keu- ncke; Petrus Johannes, 7. \an Lambertus Arnoldus Joseph Maria Spierings en Wil- helmina Geertruida Christina Cornuit; Dirk, z. van Dirk Rozeboom en Gerritje van Lien- den. ONDERTROUWD: Auke van Schoten en Gerritje Verhoef: Jan Petrusnia en Jenneke Dorrcpaal; Jacobus Cornells Veenendaal en Gerritje Johanna van Thu'yl; Anton Hein- rieh Hubert Smits en Hendrika Johanna Elizabeth Pypers; Evert Jan Diekerhof en Bertha Hacevoort. GEHUWD: Goosen de Krujjff en Al'oerta Versteeg. OVERLEDEN: Gysbertje van den Berg, oud 21 jaar, ongehuwd. Te dezer stede slaagden voor de acte Handwerken de dames W. Weerden burg, Laren: L. Wolders, Ter Apel: F. Weterman, Deventer en G. Wertmüller, Oude Pekela. Het Mulo-diploma B werd behaald floor A. L. Roscan Abbing, J. G. C. van Dijk van 't Velde en J. Schellart. Mfcj. Joh. Bonkamp slaagde voor het Mülo-diploma A. MAN AANGEHOUDEN Op verzoek van den commissaris van politie alhier is Ie Apeldoorn een zekere S. aangehouden, die er van verdacht wordt een geldsbedrag van ruim f 100 gestolen te hebben. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temp rafuur van het water in Pesie's bad bedroeg hedenmorgen 70 gr. F. 21 gr, C. De secretaris der Plaatselijke Com missie van het Nat. Hulpcomité schrijft ons: Morgen, Zaterdag, is de groote dag waarop geheel het. Nederlandsche volk zal toonen mee te leven met de slacht offers, die door den oorlog alles of zoo goed als alles hebben verloren. In 050 gemeenten van one land wordt een col lecte gehouden door het Nationaal Hulp comité en ook Amersfoort zal niet ach ter blijven. Vele stadgenooten hebben reeds hun gave geofferd en het is een vreugde te rnogen zeggen, dat dit vaak op royale wijze is geschied, zoodat er reeds een vrij behoorlijk bedrag bijeen gebracht is. Er zijn er echter ook nog zeer velen, die nog niets hebben gege ven. E11 deze collecte is een echt natio naal werk, waaraan geen Nederlander zich mag onttrekken en al zullen er ve len zijn, die slechte weinig kunnen ge ven, ook dat weinige zal worden ge waardeerd. Het kan overbodig worden genoemd een collecte voor een zoo bij uitstek sympathiek doel nog nader aan te bevelen. Maar toch moet het, vooral ook omdat het befaamde gerucht zelfs deze inzameling niet met rust heeft ge laten. En al kan het onnoodig worden geacht aan deze geruchten eenige waar de toe te kennen, toch zijn er werkelijk nog menschen, die er zich door, laten be- invloeden en onder het motto „je kunt toch nooit weten" hun plicht zouden verzuimen door niet te offeren. Daarom zij nog eens nadrukkelijk vastgesteld, dat de ontvangen gelden in hun geheel zullen worden aangew-end voor hulpver leening in de getroffen gebieden van ons land. Volgens besluit van Burge meester en Wethouders van Amersfoort komt een derde der opbrengst ten hate van Amersfoort en twee derden zullen worden afgedragen aan het Nationaal Hulpcomité. Het is Ie hopen, dat dit duidelijk ge noeg tot ieder zal spreken en dat dus niemand zich zal verschuilen achter „het gerucht." De bussen, welke morgen zullen wor den aangeboden, moeten gevuld worden, 't liefst met groot geld, maar kan het niet anders, dan zal ook de kleine bij drage dankbaar worden geaccepteerd. Ten nadeele van een depothouder is een hoeveelheid thee van 20 pond ontvreemd. De politie stalt een on derzoek in. Gisteren heeft een onbekende zich op klaarlichten dag toegang verschaft tot een huis in de Anna Paulownalaan. Hij snuffelde wat rond in de keuken en verdween met medeneming van een portemonnaie, inhoudende ongeveer f 25.—. Ondanks het uitdrukkelijk verbod van prijsopdrijving moest te dezer stede, we gens een overtreding van dit artikel proces-verbaal opgemaakt worden tegen een winkelier, die hondenbrood boven den normalen prijs te koop had aange boden. Gisteravond werd op het terrein van de Amersf. Boys aan de Gasthuis laan de wedstrijd If V.C.Amsvorde ge speeld voor het kampioenschap van Amersfoort. Een kwartier voor het ein de toen de stand 70 in het voordeel van H. V. C. was, werd de wedstrijd we gens een beenbreuk van den Amsvorde speler P Mannessen gestaakt. Hij is naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" vervoerd. GRAND THéaTRE, Vari Vrydag 5 tm. Donderdag 11 Juli vertooning van de film „De Zwitsersche Robinson." Voorstellingen: Zondug 1 46 4U0 6.15 en 8.30 uur doorloopend Andere dagen 8 uur. Zaterdaes 6 en 8.15 uur. Zater dag- en Woensdagmiddnc 2 30 uur matinée CITY THEATER. Van Vrydag 5 t.m. Maandag 8 Juli vertooning van dc film „Havenkwartier". Voorstellingen: Zondag 145. 4.00, 6.15 en 8.30 uur doorloopcnd. Zaterdag 2.30, 6.15 cn 8.15 uur. Vrydag en Maandag 8 uur. REM BR AN'DT-THEATER Vertooning van „Gemaskerde ruiters" en „De czaar in Londen." OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9., BELLA MY-BIBLIOTHEEK (kosteloos). Appelweg 6. MUSEUM FLEHITE, Westsingcl. Geopend dagelükf van 10—12 cn 14 uur, uitge zonderd Zondag 's Zaterdags 1012 on 1.303 uur (Stadgenootcn hebben 's Zaterdags vryen toegang) STERHUIS. Korte Beekstraat 4. Voor alle meisjes lederen avond geopend des Zondags van 2 uur GILDEHUIS A.K.G Voorjaarstentoonstel ling ZWIJNTJESJAGERS Op het politiebureau is aangifte ge daan van diefstal van twee rijwielen. Een dezer stond ongesloten dus voor het wegnemen tegen een perceel in de Arnhemsche straat. KOSTELOOZE RIJWIELMERKEN Voor het aanvragen van kostelooze belast i n gm erken i- het kantoor dor Directe Belastingen enz. Prins Hen driklaan 5, vanaf Maandag 8 Juli open gesteld iederen werkdag van 912 en 2—i uur, cn Dinsdagavond 16 Juli, 23 Juli en 30 Juli, Donderdagavond 18 Juli, 25 Juli en 1 Augustus, van 7—9 uur. Trouwboekje en Steunkaart mede brengen. WANDELSPORT Het parcours van den eersten avond Voor den eersten" dag van de Avond- Vierdaagsche, welke op 17, 18. 19, 20 (21) Juli wordt gehouden, is het. volgende parcours samengesteld: Amicitia. Plantsoen West. Koppelpoort (L.), Schimmelpenninckstraat. (L.), Hooglandscheweg. Den Ham (R), Lan- genoord. Nijkerkerstraat (R.)t Hooge- weg. Kampstraat, Langestraat, Varkens- markt, Arnhemschestraat, Amicitia. Einde. Een diploma beschikbaar gesteld Door den Stichtsch Gooischen Wan delsportbond is voor de vereenigingen, welke met een groep aan de geheele „Avond Vierdaagsche" deelnemen en alle marschen volbrengen, een speciaal voor dit doel, door den Utrechtschen lithograaf Moesman ontworpen diplo ma beschikbaar gesteld. Dit diploma bevat o.a. afbeeldingen van den Utrecht schen Dom, het nieuwe stationsgebouw te Bussum en de Koppelpoort te Amers foort. Dit fraaie, in kleuren uitgevoerde di ploma, is bedoeld als groepspriis. De deelnemers ontvangen ieder daarnaast het S.G.W.B. avond-vierdaagsche kruis. VOETBAL Het D.O.S.-bestuur te Utrecht gestraft Naar wij vernemen heeft het bestuur van den K.N.V.B. thans uitspraak ge daan inzake de geconstateerde overtre ding der amateursbepalingen door het bestuur der Utrechtsche voetbal vereeni- ging D.O.S. De voorzitter van de vereeniging, de heer P. Mackaav. alsmede de penning meester. de heer H. J. Dekkers, zijn ge schorst voor den duur van twee jaar. terwijl de secretaris, de heer H. F. Schreuder is geschorst voor den duur van één jaar. OMTREK BARNEVELD, 5 Juli. Hedenmorgen ongeveer tien uur te op den Rijksweg ter hoogte van tol 9, tusschen Garderen on Voort huizen een ernstig motoronge luk gebéurd, dat aan den 23-jarigon mi litair van W. uit Tilburg het leven heeft gekost. De motorrijder, die alleen van Apeldoorn op weg was naar Raam, is floor tot nng toe onopgehelderde oorzaak tpgen oen langs den weg staanden boom gereden en werd hierbij doodelijk ge wond. Dr. Mettrop uit Voorlhuizen, wiens hulp nog werd ingeroepen, kon slechts den dood constatecren. Het stof felijk overschot- is naar het St. Eliza- beth-ziekenhuis te Amersfoort vervoerd. Algemeene vergadering van de vereeniging in de Ambachtsschool De vereeniging ter bevordering van het Nijverheidsonderwijs, in hoofdzaak voor aanstaande am bachtslieden. hield gisteravond in de Ambachtsschool haar algemeene ver gadering onder voorzitterschap van dr. Joh. H. Scheurer. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter in welgekozen bewoordingen het overlijden van het bestuurslid E. van Vollenhoven. Hij wees er op, welk een verlies de vereeniging met-zijn heengaan geleden heeft en betuigde, namens de overige bestuursleden zijn groote waar deering voor de adviezen en medewer king. welke immer van den heer Van Vollenhoven ondervonden werden. Vervolgens bracht spreker met vreug de naar voren, dat de directeur, de heer J. J. W e s s e 1 i n g. weer gehepl herstpld was. Dank werd in dit verband door den voorzitter gericht aan clen heer v. d Horst voor de loffelijke wijze, waarop hij in dien tijd het directeurschap waar nam. Na voorlezing van de notulen door den heer v. d. Horst, kwamen de rekening en verantwoording over 1939, alsmede het jaarverslag, samengesteld door den se cretarispenningmeester den heer B. W. P I o o ij. ter sprake. Het jaarverslag publiceerden wij reeds eerder in ons blad. De uitgaven waren over 1939 f 11256,67, de ontvangsten f 1988,51, Rijks- en ^ge meen tesubsid ie bedroegen resp. ƒ6487,71 en ƒ2780,45. De eindcijfers van de ver korte balans per 31 December 1939 geven aan: Ambachtsschool 260.182,SS. Avond- \ak- en Vakteekenschool 1054,16. Typo- grafencursus f 10i,6S. De begrooting 1910 werd vastgesteld op 11.800. Het verslag van de commissie tot na zien van de rekening en verantwoording behelsde de accoordx erklaring. Nadat de voorzitter in het kort gewe zen had oP de belangrijke taak. welke de Ambachtsschool vooral in dezen tijd van wederopbouw heeft, werd de vergadering met de rondvraag gesloten. KANTONGERECHT (3 P den twaalfden Maart werd op den Bunnikerweg, onder de ge meente Renswoude, de wielrijder v. K. gegrepen door een passeerende vracht auto en tegen den grond geslingerd. „Ik sloeg finaal over den kop en mijn fiets kwam onder den zandwagen terecht vertelde hij gistermiddag op het kan tongerecht tegen mr. D. J. W. Mulle! Massis. Getuige J. D. onderstreepte zijn ver haal en weet eveneens de schuld aan den chauffeur, die op den toentertijd drukken weg een flinke snelheid reed. De verdachte, v. d. W. geheeten, kon niet aanwezig zijn, daar hij tegenwoor dig naar Frankrijk en retour rijdt. „Als hij daar nu ook maar geen stukken maakt," aldus de kantonrechter. De ambtenaar van het O.M., mr. Al- barda, ging af op het arnbtseedig pro ces-verbaai en achtte de schuld van verdachte bewezen. Rekening houdend met het feit, dat v. d. W. zeer waar schijnlijk ook de onkostenrekening zal moeten betalen, eischte hij 6 of 3 da gen. De uitspraak luidde ongewijzigd. Voor het toelatingsexamen tot het gymnasium alhier siaagden: O. J. Assmann. Amersfoort: Me Wa. Dierdorp, Soest D J. P. Dekker, Ae. van den Donker. II. L. Golterman, Ge. Ja Haars, T. Horstman, Aa. Houtepen, Ja. Ca. Insinger, Ma. Fa. Jurrissen Aa. Ha. de Kat, 13. M Keulen, Pa. Knop pers, C. W. Labreê, J. W. van der Lely, G. van Mourik, H. II. van der N ut, M. E van Nieuwenhitysen, A. E. M. Rib- berink, F. S. van Riel, Th. W. A. Ru- per, Aa. Ja. van der Spek. Aa. Fa. Le van der Spek P. J. N. Stut terheim. P. J Tulen allen te Amersfoort; Je. er- meulën, Vourthuizen; Sa. Ca. IJa. Vis ser, Bijt hoven; R. J. E. Wichgers, E. Young, L. Zevenbergen, Ge. de Kat, Amersfoort. Afgewezen- 5. Toegelaten tot de 2e klasse: Jannie ten Ham.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5