I GEVAARLIJKE IN OORLOGST m. Herstel en wederopbouw in ons gewest FINANCIEELE henden, anderen dan het Rijk. Wat te doen met goud en juweelen? Vaccinatie is een belangrijk bestrijdings middel van epidemieën NOG EENS: OPROEP TOT DE BAARNSCHE INGEZETENEN VISA VOOR REIZEN UIT HET BEZETTE GEBIED De vergadering van „Nationaal Front" Het aandeel van de provincie in dit werk CT^ï| TT]\ in hoeverre er aanleiding zal be- Het imkersbedrijf VOORZICHTIG MET NIET ONTPLOFTE BOMMEN 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 5 JULI 1940 TYPHUS w van nature een besmette lijke ziekte en wel van zeer ernsti- gen aard. Zij wordt veroorzaakt door een bacterie, die zich gemakkelijk in het laboratorium laat kweeken en dien tengevolge in baar eigenschappen gopd bekend is. Men houdt het er voor dat de rnensch alleen door tussctvenkomst van eet- en drinkwaren besmet wordt. Uit het spijsverteringskanaal worden de typhusbacillen in het bloed opgenomen, en twee a drie weken nadat de besmet ting beeft plaats gehad, treden de eerste alcremeene ziekteverschijnselen op. Men schijnt er op terug te zijn ge komen te denken dat elke tvphuslijder een aan deze zipkte verbondene eigen aardige smetstof van zich geeft, die hoogst gevaarlijk geacht werd voor de den zieke omgevende personen en dan het ergst voor ben, in wier lichaam reeds een of andere voorbeschiklheid zou bestaan, waarbij dan niet zelden groote angst, gemoedsaandoening en ook meer dan gewoon medegevoel zou komen. Men meende ook slechte wo ningtoestanden, armoede en bedorven atmospheer als aanleiding te moeten be schouwen. riet is een gelukkig te constateeren feit lat. hoe ernstig de ziekte ook is. in den latcren tijd velen, na een langdurig ziekbed wel-is-waar. herstellen. Bij de meeste herstelde tvphuslijders zijn de typhusbacillen uit het lichaam vprdwe nen, doch bij een zeker aantal, ongeveer 4 overleven de bacillen het herstel, om na enkele weken, sorns jias na maanden voor goed te verdwijnen. Ile- )aa< zijn er ook. die nog jaren en jaren typhusbacillen bij zich blijven dragen en voor hnn omgeving onwetend een groot gevaar opleveren. Als men be denkt dat er menschen zijn. die typhus in zoo lichten graad hebben, dat zij zich niet bepaald ziek gevoelen en aan hun werk blijven, menschen die dus niet weten gevaarlijk te zijn voor hun om geving. dan is het duidelijk dat dez.cn veel kwaad kunnen stichten Dit zijn de zoo gevreesde l>a ei II en dragers, waarvan een ieder wel gehoord heeft Het springt wel oogenhlikkelijk in 't po.- waarom het dikwijls zoo moeilijk is. de bron der infectie» aan tp tasten In tij den van oorlog is *t bijkans ondoenlijk rle menschen tegen hun ha ril lend ragen de medemenschen"in bescherming te ne men. Ook in den wereldoorlog is zulks ten duidelijkste gebleken. rp OEN de oorlog zich ook binnen onze landpalen voortplantte, duurde het niet lang of van overheidswege werd de waarschuwende stem vernomen: „Laat u inenten tegen typhus!" Aan deze roepstem hebben intusschcn ettelijke duizenden, ook binnen onze muren, gevolg gegeven. En nog steeds is de gelegenheid tot koste- looze vaccinatie opengesteld. Er zullen er intusschen ook heel wat zijn. die naar hun huisarts zijn gestapt om deze behandeling te ondergaan. We pasten hierboven het woord vac cinatie toe, en men is geneigd daarbii alleen aan het inenten van den mensch tegen pokken, met koepokstof, te den ken. Aanvankelijk was deze beperking dan ook aan dit woord verbonden, doch het was Pasteur, die aan het begrip vaccinatie uitbreiding gaf, door elke in enting met levende microben vaccinatie noemen. Later werd ook de inenting met gedoode microben en zelfs met mi croben-producten aldus genoemd. Vaccinatie, het ideale middel in den strijd tegen verschillende infecties, iö ook bij tvphus van de grootste beteeko- pis. Zij dateert reeds van 1896, toen E. A. Wright doode tvphusbacillen in het menschelijk bloed bracht, daartoe aangemoedigd door Richard P f e i f- f e r, die aantoonde dat niet alleen leven de, maar ook doode bacillen, in bet bloed gebracht, leiden tot immuniteit voor typhus. Beiden en vooral ook W. K o 11 c danken wij de prophvlactisch- therapeutiscbe behandeling, die lhan6 algemeen erkend wordt. Bij een door voornoemden W right uitgevoerde vac cinatie van 100.000 militairen, bleek het ziektecijfcr onder niet-gevaccineerden zevenmaal grooter dan onder gevacci- neerden. De sterfte was bij niet-gcvac- cinperden achtmaal grooter. Reeds in 1SS7 waren pogingen aange wend dieren kunstmatig te immunisee- ren door Beu m er en P e i p e r, die wel de eersten waren, die systematische onderzoekingen in deze richting deden, aanvankelijk met levende typhus-bacil- ]en bij muizen, in het jaar daarop ee- volgd door geslaagde pogingen met ge doode typhusbacillen, ook bij cavia's" en konijnen, door Chan te mes se en W i d a l. Niettegenstaande het gunstige resul taat dezer dierproeven, ging men nog piet direct over tot de aanwending der vaccinatie bij den mensch en wel voor namelijk hierom niet, omdat de wijze, waarop men deze dieren infecteerde, niet beantwoordde aan de wijze van in fectie bij den mensch. Eerst toen Pfeiffer de vorming van bijzondere, beschermende stoffen had ontdekt, die de ziektekiemen oplossen, dus een 6pc- cifipke, bacteriedoodende werking ui In oefenen, en nadat hij en zijn medewer kers zoowel in bet serum van van tv phus herstellende personen, als in dat van kunstmatig tegen tvphus geïmmu niseerde dieren specifieke antilichamen als hierboven bedoeld hadden aange toond, kon men tot inentingen bij don mensch overgaan. Wanneer er gesproken wordt van tv phus, moet men wel bedenken dat dit eigenluk ccn verzamelnaam is voor: buiktyphus. veelvuldig aangeduid door febris twphoidea en vlektyphus, ook wel hongertypluis genoemd. Beide ziekten hebben ook in den Kaat sten oorlog een groote rol gespeeld. Trouwens, in do geschiedenis van haast eiken oorlog vindt men gewag gemaakt van de verwoestingen, die typhus aan richtte, zoowel onder de strijdende le gers, als onder de bevolking der stre ken, die door de legers werden bezocht. Louis Pasteur in zijn laboratorium Hoe gelukkig zijn wij daarom door het middel, dat de bacteriologische we tenschap ons aan de hand heeft gedaan, door namelijk de menschen, die aan het gevaar worden bloot gesteld, minder vatbaar te maken \oor de besmetting. Want wie eenmaal tvphus heeft gehad, krijgt deze ziekte niet, of hoogst zelden voor de tweede maal. En dit wordt toch met de vaccinatie vérondersteld, mits men de gedoode typhusbacillen niet langs den gewonen infectieweg van tv phus, namelijk het spijsverteringska naal, laat inwerken, maar haar onder de huid brengt. Dank zij de ervaring, opgedaan met de pokken en de hondsdolheid, waar voor men met het grootste succes reeds jaren inentingen verrichtte, kon men er toe overgaan voorbehoedend op te treden tegen de zoo gevreesde typhus. Wèl waren er, evenals bij de koepok inenting, naast de vele voorstanders, ook velen, die er niet^ van wilden we ten en konden de bewijzen van het nut der behandeling alleen langs statisti- 's-GRAVENHAGE, 5 Juli. Bij vele juweliers in het geheele land komen dagelijks telefonische en mondelinge aanvragen binnen waaruit blijkt, dat de z.g. „Deviezen-verordening" niet of niet voldoende begrepen wordt. Het is daar om gewenscht de bepalingen hier nog eens duidelijk te herhalen: Iedereen, hetzij particulier, handelaar of bestuur van een vennootschap is ver plicht zijn voorraad goud, zilver en pla tina of metalen, die tot. de platina-proep behooren, aan de Nederlandsche Bank aan te bieden op een formulier, dat bij de Bank verkrijgbaar is. Het metaal zelf wordt dus niet opge zonden. alleen de omschrijving. De be doeling is, een overzicht te verkrijgen van de aanwezige grondstoffen, waar onder ook munten gerangschikt worden Voor zoover het fabrikanten betreft, val len ook de z.g. half-fabrikaten hieron der. Dit is echter een vorm, die de par ticulieren niet kennen. Het opgeven van sieraden, tafel zilver, gebruiksvoorwerpen van edel-metaal of horloges is dus niet de bedoeling. Evenmin de munten, die tot sieraden verwerkt zijn. Het spreekt dus vanzelf, dat de aan schaffing van deze voorwerpen aan geen enkele beperking gebon den is. Zelfs de stamkaart is er niet voor noodig. Ook de sieraden, die met diamant of andere stee- nen bezet zijn, vallen geheel buiten de verordening en kunnen dus vrij verhandeld worden. LUCHTGEVECHT BOVEN ROZEN BURG ROZENBURG. (Z.H.), 5 Juli. Gister ochtend zijn tijdens een luchtgevecht tusschen Duitsche en Engelsche vlieg tuigen boven het eiland Rozenburg drie koeien gedood. Een negentienjarig meis je, dat zich op het veld bevond, werd ernstig gewond. Zij is in het ziekenhuis opgenomen. OMTREK BAARN. De burgemeester heeft gisteren de volgende oproep tot de be volking van Baarn gericht: Een deel van de bevolking in sommi ge streken \an ons land heeft blijk ge geven niet voldoende inzicht te hebben in de tegenwoordige bijzondere omstan digheden en verhoudingen. Ik acht het daarom mijn plicht om in ieders belang nog eens bij herhaling een klemmend beroep op mijne Baarnsche medeburgers te doen, om toch bii voortduring eene bij de bestaande omstandigheden passende houding aan te nemen. Laat toch een ieder zich de noodige zelfbeheersching opleggen en zich zoo gedragen als het algemeen be lang vereischt. Een ieder onthoude zich van elk w oord gebaar of handeling, die. aan wie dan ook, aanstoot zou kunnen geven, of tot orde verstoring zou kunnen leiden. Be waart steeds kalmte en rust, prikkelt of hindert niemand, maar blijf onder alle omstandigheden waardig. Kweekt geen verkeerde stemming door het verspreiden of gelooven van geruchten en lasterpraat. Ik doe hiervoor niet alleen een be roep op een ieder persoonlijk, maar ook op ouders en opvoeders, onderwijzend personeel en op allen, die in vereeni- gingen of anderszins leiding en invloed ten goede kunnen doen gelden in wijde re n kring. Ik roep aller medewerking in om te voorkomen dat zich in ons dorp ooit be treurenswaardige incidenten zouden voordoen. De gevolgen daarvan zouden zeer ernstig kunnen zijn. DE NAALD VAN WATERLOO BAARN. De werkzaamheden aan den Naald van Waterloo worden deze week beëindigd, niet ^mdat de restaura tie dan voltooid zal zijn, doch wegens ge brek aan het benoodigde materiaal. En kele groote hardsteenen platen, welke noodig zijn en vroegtijdig vóór den oor log werden besteld in het buitenland, zijn nog niet, geleverd. Deze platen zijn in het binnenland niet voorradig en moeten uit Belgie worden aangevoerd. Voorloopig krijgen de pensiongasten dus een onafgewerkten naald te aan schouwen. Caricatuur op de inenting schen weg worden aangetoond de groote oorlog heeft een voortreffelijke gelegenheid geboden het nut der typhus- vaccinatie op groote schaal te toetsen aan de praktijk. En het nut valt niet te loochenen! LAK tweede besmettelijke ziekte, die L-^onder den verzamelnaam typhut» thuis hoort, is de vlektyphus, of honger- tvphus. Deze bijnaam drukt het wezen dezer gevreesde en uiterst besmettelijke ziekte voldoende uit: waar armoede en gebrek heerschen en slechte hygiëni sche toestanden bestaan, zoekt zij haar slachtoffers, en hier is de besmettelijk heid zoo groot, omdat zij door de klee ding van den eenen mcn"*h op den an der wordt overgedragen. Hierdoor wor den zoo veelvuldig ook geneeskundigen en verpiegenclen er door aangetast. Het is nog niet lang geleden dat men zich tegen dit gevaar niet wist te ver dedigen. Intusschen. aan Fransche on derzoekers is het gelukt vast te stellen, dat de ziekte kan worden overgebracht door de kleerluis. Was 't aanvankelijk niet wel doenlijk de groote der schuldvraag aan dezen pa rasiet te berekenen, aan de hand van de beschikbare gegevens te dezen op zichte van den wereldoorlog is zij ko men vast te tdaan In Oost-Europa was de vlektyphus allerminst een zeldzame bezoeking en toen nu de legere uit deze streken aan den krijg gingen deelne men en deze landen zelf het toonceJ van den strijd werden, stak spoedig de ziekte het hoofd op en., ie kleerlui6 bleek weldra de overbrenger. De zoo te recht gevreesde vlektyphus werd lot een ziekte, waarvan dc bestrijdingowijze ze kerder kwam vast te staan Ian van wel ke ziekte ook. Immers de van zijn onra- sieten bevrijde vlektyphuslijder is voor zijn omgeving niet gevaarlijk meer. Uit de geschiedenis \an de vlekty phus loeren wij dat deze ziekte reeds in 1512 onder de tegen de Turken in Hongarije vechtende rij «.stroppen voor kwam. 7. ij hoersrlv. gedurende den dertigjarigen pii den zevenjarigen oor log en heeft vooral haar gioote uitbrei ding in hel begin de,- lflo eeuw ie dan ken aan de Nap "i'p.onriSiHiC oorlogen. In Bohernen kwa men in ïSOG onge veer 24.000 sterfgevallen aan deze zicK- te voor. Na Ostrowo '26 Juli 1 .S12) be droeg hel g-'ta! dpr lij Vrs aan vlekty phus in het Fransche leger S0.000. Van NIJMEGEN, 5 Juli. De vergadering van Nationaal Front te Nijmegen werd gehouden in de groote zaal van „De Vereeniging", waar zich een duizendtal toehoorders, voornameliik Niimegenaren, o.w. talrijke jonge intcllectueelen. had den verzameld. Ir. H. van de Wetering opende de vergadering met een kort woord van welkom tot de aanwezigen, waarna hij den spreker, den heer Arnold Meijer, het woord gaf. wiens rede reeds gepubliceerd werd. De rede werd dik wijls door spontaan applaus onderbro ken, vooral toen rle heer Arnold Meiier deed uitkomen, dat Nederland zijn onaf hankelijkheid kon bewaren, wanneer het naar buiten zijn eenheid verdedigt en zuiver nationaal is. Ir. van de Wetering sloot de bijeenkomst met een kort dank woord. Hii wees er op. dat de belangstel ling eigenlijk veel grooter had moeten ziin, omdat meer kaarten waren ver kocht dan personen in de zaal aanwezig waren. Tenslotte zeide spreker te hopen, dat van Nijmegen de victorie voor pph breeder nationaal front zal uitgaan. Do avond werd besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. ROTTERDAMSCHE KINDEREN IN DRENTE AANGEKOMEN ASSEN, 5 Juli. De Commissaris der Koningin in de piovincie Drente deelt mede. dat de Rolterdamsche kin deren, die gisterochtend onder de zor gen van het Korps Vrouwelijke Vrijwil ligers uit Amsterdam naar Drenfp zijn \ertrokken. daar in goeden weistan I zijn aangekomen Zij zijn reeds in de pleeggezinnen ondergebracht. de .10000 Fransche krijgsge\angenpn te Wilna waren in December 1812 25 000 man aan deze ziekte, waaronder ook buiktyphus voorkwam, overleden. Ver der zien wij i-en s'erk ontreden gedu rende den Krirhoorlog 18511S5G). In den oorlog van 1870—1871 woedde zij voornamelijk onder de inwoner;, van Metz. H. W. DANNER. Alleen worden deze afgegeven in zeer bijzondere gevallen 's-GRAVENHAGE, 5 Juli. Naar gebleken is, bestaat* in breede krin gen nog onduidelijkheid over de be palingen, welke voor het reizen uit het bezette Nederlandsche gebied en voor de terugreis gelden. Volgens de verordening van den Rijkscommissaris van 6 Juni 1940 is het verlaten van en het binnenkomen in het bezette Nederlandsche gebied verboden. In bijzondere gevallen kunnen uitzonderingen op dit verbod worden toegestaan. Als zulke bijzondere ge vallen worden beschouwd: 1- Reizen voor dringende zakelijke besprekingen voor het geval het doel van de reis niet op andere wijze kan worden bereikt; 2. Reizen om terug te keeren naar de woonplaats of vaste verblijfplaats. De goedkeuring voor dergelijke rei zen, welke in den vorm van een vi6um gegeven wordt, moet worden aange vraagd door personen, die hun woon plaats of vaste verblijfplaats hebben in: 1. De provincie Noord-Holland, Zuid- Holland (voor zoover gelegen ten Noor den van de spoorlijn Katwijk—Leiden— Alphen—Woerden). Utrecht, Gelder land, Overijssel, Drenthe, Groningen en Friesland of in de ressorten van de kantongerechten 's-IIertogenhnsch en Boxmeer in de provincie Noord Bra bant: Bij de Ein. und Ausreisestelle Am sterdam, Driekoningenstraat 4; 2. De provinciën Zeeland, Zuid Hol land (voorzoover gelegen ten zuiden van de spoorlijn AlphenBeidenKat wijk) en Noord-Brabant (uitgezonderd de ressorten van de kantongerechten 's-Hertogenbosch en Boxmeer), bij de Ein- und Ausreisestelle Rotterdam, Westplein 12; 3. De provincie Limburg: hij de Ein- und Ausreisestelle Maastricht. Stations straat 9; 4. Den Haag, Scheveningen, Loosdui nen, Voorburg, Rijswijk en Wassenaar: Bij de Ein- und Ausreisestelle Den Ilaag, Juliana van Stolberglaan 45. Aangezien de behandeling der aan vragen eenigen tijd vordert, kan niet op een onmiddellijke verleening der visa gerekend worden. Het is doelloos zich met aanvragen voor bovenbedoelde visa lot de Duitsche militaire autoriteiten te wenden. BEJAARDE MAN AANGEREDEN ROTTERDAM, 5 Juli. Donderdag avonds omstreeks halfzes is op den Coolsingel de 65-jarige J. van Scliaick rJoor een motorwagen van lijn neeen aangereden, doordat hij onvoorzichtig den weg overstak. De bejaarde man w erd legen de straat geslingerd en ern slig gewond. Met een schedplbasisfrae tuur is hij in het ziekenhuis aan den Bergweg ter verpleging opgenomen. -r Omtrent de vraag, of en, zoo ja, staan om de door de Provincie te dragen kosten geheel of gedeeltelijk op anderen te verhalen, hebben wij ons standpunt nog niet bepaald. Wij zijn voornemens de Staten dienaan gaande in een volgende zitting na der in te lichten en zoo noodig met voorstellen omtrent de vcrdeeling van die kosten te komen. Wij stellen voor ons voor de bestrij ding van de bovenbedoelde uitgaven een crediet te verleencn, groot ten hoogste 170.000.—. Gedeputeerde Staten doen den Staten van de provincie L'trecht eenige mededeelingen omtrent het werk \an herstel en wederopbouw in dit gewest, in het bijzonder ook voorzoover de provincie daarbij fi nancieel en organisatorisch is be trokken. In de eerste plaats werd opgericht het Grebbecomité, dat zich ten doel stelt goederen en gelden bijeen te bren gen ter leniging van den onmiddellijken nood in de getroffen deelen van de pro vincie, zulks in het bijzonder te F«he- nen en omgeving. Dit comité heeft zich op uitnoodiging van den Commissaris der Koningin gevormd onder voorzitter schap wan Jhr. Mr. M. L. van Holthe tot Echten, oud-burgemeester der ge meenten Rhenen en Zeist, en zette zich aanstonds aan den1 arbeid om kleecle- ren, huisraad, heddegoed, enz. bijeen tc brengen en te verdeelen. De opbrengst der onlangs in het kader der nationale inzameling in deze provincie gehouden collecte werd aan het Grebbecomité af gedragen. Ged. Staten hebben aanlei ding gevonden aan het comité bij den aanvang zijner werkzaamheden een be drag van 1000.uit de provinciale kas te doen toekomen. In de tweede plaats bleek het nood zakelijk aan de gemeentebesturen, die daartoe zelf niet voldoende waren in gericht, hulp te verleencn voor de tech nische en stedebouwkundige beoordee ling der in te dienen bouwplannen en voor het zoeken naar de gewcnschtc oplossing voor de vraagstukken, welke zich daarbij voordoen. Tot dit doel wer den onder leiding van den Inspecteur der Volksgezondheid (Volkshuisves ting), Ir. P. K. van Meurs, een drietal bouwbureaux te Amersfoort, Wouden berg en Rhenen ingericht. Aangezien deze bureaux diensten bewijzen aan de gemeentebesturen, dienen de kosten ten laste van de gemeenten te komen. In tusschen hebben Gert. Staten gemeend een bedrag van f 1000.uit de provin ciale kas beschikbaar te moeten stellen, opdat de bureaux aanstonds een aan vang konden maken met hun arbeid. In de derde plaats heeft de Commis saris der Koningin een Stichting in het leven geroepen, welke onder leiding van het lid van ons College, Mr. H. W. rle Vink, tot taak heeft credieten te verleencn aan hen, die op deze wijze willen trachten hun door oorlogsmolest of militaire maatregelen, getroffen be drijven weer op gang te brengen of hun daardoor beschadigde of vernietigde woningen of bedrijfsgebouwen weder op te bouwen, een en andgr veelal in afwachting van de schadevergoeding, waarop zij op grond van de wettelijke bepalingen jegens het Rijk aanspraak hebben, c.q. van de tegemoetkoming, welke zij wellicht van het Rijk terzake van de aangerichte schade zullen ont vangen. De hier bedoelde credieten wor den verstrekt uit gelden, welke daar toe uit 's Rijks kas beschikbaar wor den gesteld. Uiteraard is de Stichting daarbij gehouden aan de Regelen, wel ke door het Departement van Finan ciën aan deze beschikbaarstelling ziin verhonden. Het kwam ons voor, dat er aanleiding was om het Stichtingskapi taal, groot f 1000.uit de provinciale kas terug te geven. In afwachting van een nadere regeling omtrent de eigen kosten der Stichting, waaromtrent niet het Departement nog overleg gaande is, is het evengenoemde bedrag van f 1000.aangewend voor rle betaling van die kosten. Intusschen is het als gevolg van rle huidig eomstandigherlon wel noodig de in deze provincie werk zame borgstellingsfondsen, ann welke de Stichting de waarborging van kleine credieten zal overlaten, daarbij van provinciewege geldelijke hulp in het vooruitzicht te stellen. Hiertoe zal een afzonderlijk voorstel worden gedaan. Een krediet van f 170.000 Gedep. Staten schrijven voorts: Bij artikel 1 van de wet van 4 April 1940. „tot vaststelling van bepalingen ter be perking van gevaren, voortvloeiende uit beschadiging van waterstaatswer ken, gelegen in een of meer der pro vinciën Zuid-Holland, Noord-Hol lanu en Utrecht, in verband met de tegen woordige buitengewone omstandighe den", is voorgeschreven, dat Gedepu teerde Staten de maatregelen nemen, welke zij ter beperking van bedoelde gevaren noodig oordeelen. Ter voldoening aan dit voorschrift heeft ons College besloten tot het ne men van verschillende maatregelen. Deze maatregelen omvatten o.m. de aanschaffing van vervoerbare hulp toestellen voor bemaling, van verbin dingsduikers en voorts voorzieningen ter voorkoming en tot herstel van dijk breuken en tot verdeeling van boezems De kosten van bedoelde aanschaf fingen en voorzieningen, welke ten deele reeds zijn verricht en waar mede ook onder de huidige omstan digheden behoort te worden voort gegaan, worden, voorzooveel de pro vincie Utrecht betreft, geraamd op 170.000.—. Ingevolge rle artikelen 5 en 6 der wet zullen deze kosten, na aftrek van de haten, welke uit de genomen maatrege len voortvloeien, voor 50 door het Rijk worden gedragen. Aan deze rege ling lag de gedachte ten grondslag, dat bii de te nemen maatregelen het alge meen belang, bepaaldelijk dat van dc landsverdediging, in sterke mate was betrokken. De overige 50 van de kosten eveneens na aftrek van rle haten komen ten laste van rle Provincie. Zij kunnen met de rente tegen 's jaars onder goedkeuring van de Kroon, wor- Gunstige vooruitzichten BARNEVELD. Hoewel het. na den buitengewoon strengen winter, scheen, dat het met de honingwin- ning dit jaar maar zeer povertjes zou zijn, zoo blijkt meer en meer dat, als er geen bijzondere dingen gebeuren, het juist een buitengewoon goed iho- ningjaar belooft te worden. Toen in het vroege voorjaar de imkers hun korven en kasten inspecteerden, kwamen bijna allen tot rle ontstellende ontdekking dat meer dan de helft van hun bijenvolken hun tol aan den stren gen winter hadden moeten betalen. Gold dit voor de volken, die in korven huis den, nog erger bleek het met de bijen gesteld te zijn die kasten bewoonden. Van deskundige zijde vernamen wij dat rle nog levende bijen slechts ongeveer 10 van haar oorspronkelijke sterkte uitmaakten. Ook hier echter is de natuur zelve als reddende engel opgetreden, want nimmer te voren hebben de imkers een dergelij- ken aanwas van hun bijenvolken meege maakt als dit voorjaar, met het gevolg dat reeds nu aangenomen kan worden dat het geleden verlies aan getalsterkte al weer volkomen is ingehaald. Was bovengenoemde ontwikkeling voor de honingwinning reeds gunstig, ook het prachtige voorjaarsweer werkte er toe mee om den honingvoorraad in alle soor ten bloesem welhaast onuitputtelijk te doen zijn. Zoo overvloedig was de honingwinning der bijen in de Meimaand, dat vele kor ven toen reeds gestreken vol waren en van het ruwe was ontdaan moesten wor den. Voor de eigenlijke honingwinning voor den verkoop heeft, de bijenhouder nog zijn hoop gevestigd op den bloei der heide De stand van het heidegewas Is, voor zoover nu al te bezien is. ook zeer veel belovend. Slechts één ding vreest de im ker, namelijk te groote droogte in de eerstkomende 6 weken. Af en toe een re. genbui op de heide komt den bloei zeer ten goede. Het zal velen misschien vreemd in de ooren klinken, maar de gerouti neerde bijenhouder ziet „een heide brand", mits niet in het volle sei zoen, altijd met vreugde woeden, want als er b.v. in den laten zomer, na den bloei een groot stuk heide ver brandt, dan kan hij er verzekerd van zijn dat het jong ontsproten heide veld hem het volgende jaar een zeer rijken bloei, dus honing, zal bren gen. Ook van de prijzen van de honing en van het was mag verwacht worden, dat deze dit jaar zeer bevredigend zullen zijn, wjant door den oorlogstoestand onder vindt de invoer van het Japansche pro. duet sterke belemmering. BAARN. Bij verschillende bom bardementen op Nederlandsch grondgebied, welke in de laatste we ken hebben plaats gevonden, bleek, dat het meerendeol der niet geëxplo deerde bommen een tijdontsteking heeft, welke soms na enkele uren, in andere gevallen eerst na enkele da gen de bom tot explosie brengt. Al leen reeds het aanraken van bepaal de deelen van de bom kan onmiddel lijke explosie ten gevolge hebben. Tpncinde ongelukken te voorkomen heeft de burgemeester dezer gemeente de volgende paragraaf aan de „Algemeene gedragsregel voor de bevolking toege voegd: Het is verboden niet gesprongen bom men, stukken van projectielen en ont- sfekingsbuizen aan te raken. Ieder is ver plicht de politie onverwijld kennis te ge. ven van het aantreffen van dergelijke voorwerpen. Het terrein waar onontplofte bommen worden aangetroffen, zal onmiddellijk worden afgezet en met de belendende ge bouwen ontruimd worden. Voor het demonteeren der bommen zal de tusschenkomst worden ingeroepen van specialisten, die dit werk op deskun dige wijze kunnen verrichten. PERSONALIA BAARN. Onze plaatsgenoot de heer M. Koopal, slaagde gisteren ie Hilver sum voor het eindexamen 11 BS. A. Voor het doctoraal examen Hechten slaagde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, de heer G. A. Renting.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6