Onderling tournooi van A.L.T.A. De Laatste Bus Hellas vijfde bij de „P.H." Feyenoord en Juliana winnen YxT'ïïttmawi errHeJienfeamp De Finales Goede resultaten van Butselaar en Wellerdieck ALLE SOORTEN MATRASSEN REPARATIEN IN EEN DAG H.V.C. I-A.G.O.V.V. I 2-6 Z.U.T. wandelde naar „De Pyramide" DE TREKVOGELS KAMPIOEN VAN NEDERLAND TENNIS-UITSLAGEN G.V.A.V.-Juliana 3-4 Heracles-Feyenoord 1-2 De Kring-competitie 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 8 JULI 1940 WONINGINRICHTERS LANGESTRAAT 63 TEL. 3324AMERSFOORT Borren wint het heeren-enkelspel A; bij de dames bleek mej. Hylkema de sterkste Dank zij de voortreffelijke wed strijdleiding en ondanks den regen is het onderlinge tournooi van A.L. T.A. toch nog tot een vlot einde ge komen. Zoowel in de A- als in de B-afdee- ling is zeer spannend gespeeld. In de A-afdecling speelden Borren en Verburg een zeer goede single. Na one 6et all kwam Borren op 41 en 't leek even of de beslissing snel zou komen. Toen wist Verburg echter de lijnen weer te vinden en met eenige fraaie dropshots werd 't 44. Na een spannende lange game werd 't 54 voor Borren; daarna kwamen matchpoints, maar drie wer den goed te niet gedaan. De 4e werd ech ter benut, waarmede de strijd ten einde was. De halve finale dames-dubbel A tus- schen de dames Mennega—Beeger en HylkemaCrarnerus was zeer spannend. Laatstgenoemde double won in drie sets. In de finale ondervonden mej. Hylkema en mej. Crarnerus minder tegenstand en wonnen zij met 75, 61. In de B-afdeeling wist de heer Goe- koop in de halve finale te komen, door van Marwijck Kooy en Pels Rijcken te verslaan. In de halve finale verloor hij na zeer spannenden strijd van Hoffman, die op zijn beurt in de finale van v. d. Blom verloor. Mej. Schuitema wist de dames single te winnen en zal wel snel naar de A-afdeeling verhuizen. In de heeren-dubbel B wisten de senio res MennegaWouters van Pels Rijcken en v. d. Held te winnen met 46, 62, 6—4. Bravo! In de dames-double wonnen mej. Gar- relsmej. Goossens vlot van de oudere garde. Mej. Goossens en v. d. Blom bleven in de mixed-double B na veel strijd in de meerderheid tegen de combinatie mej. Schuitema en Nieuwendijk. De gedetailleerde uitslagen zijn: Heeren enkel A: StreefkerkLangelaar 63, 36, 63. LudertKaaskooper 36, 63, 4. BorrenStreefkerk 62, 36, 6i. .VerburgLudert. 62, 61. finale: BorrenVerburg 46, 6i, 64. Dames enkel A: halve finales mej. Hylkemamej. Kaas kooper 6—3, 62. mej. S. Beegermej. Crarnerus 26, 6—4, 6—1. finale: mej. Hijlkemamej. Beeger 61, 7—5. Heeren dubbel A halve finales: De Jongh en VerburgBorren en Haf kamp 8—6, 75. Langelaan en Ziedses des PlantesSe- venhuysen en Streefkerk 61, 63. finale: De Jongh en Verburg—Lange laanZiedses des Plantes 63, 61. Dames double A halve finales: dames Hvlkema en Crarnerusmevr. Mennega en Mej. Beeger 46, 64, 6-2. dames Sevenhuysen en Berghuis mej. Hendriks en mej. Cambier van Nooten 3—6, 6—1, 9—7. finale: mej. Crarnerus en mej. Hylkema dames Sevenhuysen en Berghuis 7—5, 6-1. Gemengd double O halve finales: mej. Crarnerus en Verburgmej. Cambier v. Nooten en Borren 61, 62. Mej. Hendriks en Kruissinkmevrrouw Vleucels Schutter en dr. Vleugels Schut ter 2—, 6—3, 6—4. finale: mej. Crarnerus en Verburgmej. Hendriks en Kruisink 6—3,75. Heeren enkel halve finales: v. d. BlomNieuwendijk 63, 63. HoffmannGoekoop 62, 46, 63. finale: v. d. Blom—Hoffmann 62, 62. Dames enkel B halve finales: mej. Schuitemamej. Berghuis 61, 36, 61. mei. Garrelsmevr. Breedveld 6—4, 8—6. mej. Schuitemamej. Garrels 63, 64 Heeren dubbel B. halve finales: Mennega en WoutersVolkers en Nieuwendijk 62, 62. Pels Riicken en v. d. HeldMantel en v. d. Blom 4—6, 10—8, 6—2. finale: Mennega en WoutersPels Rij- chen en v. d. Ileld 46, 62. 64. Dames-dubbel B: halve finales: Mej. Huygen en Garrelsmevr. Breed veld en mevr. Ziedses des Plantes 86, 7—5. Mevr. Hartong en mevr. de Katmej. A. Hinse en Marwijck Kooij 6—4, 46, 6—3. Finale: Mej. Huygen en mej. Garrelsmevr. de Kat en mevr. Hartong 63, 62. Gemengd dubbel B. halve finales: Mej. Goossens en v. d. Blommevr. Breedveld en Mennega 108, 64. Mej. Schuitema en Nieuwendijkmej. L. Sevenhuysen en v. Marwijck Kooij 6—3, 6—4. Finale: Mej. Goossen en v. d. Blom—mej. Schui tema en Nieuwedijk 63, 36, 75. VOETBAL H.V.C. speelde gistermiddag op het Sportterrein Birkho\en een vriend- schappelijken wedstrijd tegpn den Apel- doornschen eersten klasser AGOVV. De ze ploeg was voor de H.V.C.crs geen on bekende. In de Oostelijke tweede klasse hebben onze stadgenooten vele malen tegen deze vereeniging met wisselend succes gespeeld. Toen H.V.C. fn de Wes telijke afdeeling overgeplaatst werd, bleef het contact met de Apeldoorneche vereeniging, die inmiddels kans had ge zien om de eerste klasse te bereiken, bestaan. Verscheidene malen hebben de clubs elkaar in vriendschappelijke wedstrij den ontmoet. Zoo ook gisteren. De A.G.O.V.V.-ers toonden dat zij eerste klassers waren. Zij wonnen met 62. WANDELSPORT Junioren en oudere leden van Z.U.T., 60 in totaal, verzamelden zich Zaterdag middag op het Julianaplein, waar zij in drie groepen vertrokken voor een onder gingen wandelmarsch naar de Pyramide van Austerlitz. Hier werd den deelne mers een verversching aangeboden, waarna men den terugtocht in opge wekte stemming aanvaardde. Na afloop werd door den voorzitter, den heer J. \V. van Eist, aan allen als herinnering een massief Aerzilverde draagspeld aange boden. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN AMERSFOORT Morgenavond wordt op het sportter rein „Birkhoven" de wedstrijd A.P.W.C. H.V.C. gespeeld. ATHLETIEK HAARLEM. 7 Juli. De Haae- sche athletiekclub „De Trekvogels" is er vanmiddag in geslaafd voor een jaar beslag te leggen op den Prins Hendrikbeker, en behaalde daarmede bovendien het clubkam pioenschap van Nederland. Ondanks de dreigende regenwolken in de morgenuren, was het weer gun stig (e noemen, hoewel er veel wind stond, waarvan de hardloopers op lan gen afstand hinder hadden. „Haarlem" beschikt nog steeds niet over een sin- telbaan, zoodat'de wedstrijden on een grasmat gestreden werden. Hiervan heeft de Leidenaar Nota in het bijzon der kunnen profiteeren, want hij be haalde bij de honderd meter hardloo- pen een fraai resultaat. Hij werd eerste en liet Osendarp en Osta achter zich Nota had een fraaie start en hij maakte hiervan een dankbaar gebruik. Zijn tijd 10.8 seconde was prachtig te noemen. Van het uit veertien nummers he staande programma waren acht loop nummers en het talrijk opgekomen pu bliek heeft van spannende nummers kunnen genieten. Een verrassing voor het publiek was, dat Adje Paulen deelnam in de ploeg van „Haarlem" bij de vier maal vier honderd meter estafette. De oud-record houder bleek nog van goede kracht voor zijn club te znn en liep in een goede still zijn ronde. Trekvogels was de sterkste en won met groot verschil. Butselaar \an „Hellas" heeft goe de prestaties geleverd voor zijn doen en een deel van de punten nam hij voor zijn rekening. De uitslagen luiden: 1500 m. hardloopen: 1 Sj. Bouman (A.A.C.) 4 min. 16.1 sec. 2. F. J. de Bruyn (Trekvogels) 4 min. 17.1 sec. 3. J. Koopman (Haarlem) 4 min. 20.5 sec. 4 X 100 meter estafette: Eerste serie. 1. A.A.C- 45 sec. 2. Haarlem 45.1 sec. Tweede serie: 1. Trekv. 43.5 sec. 2. A.V/23 44 sec. 3. Vlug en Lenig 44.6 sec. 4. Hellas (gedisa. 47.6 sec.) 400 m. hardloopen, eerste serie: 1. H. Baumgarten (Trekv.) 53.6 sec. 2. De Roode (Haarlem) 54.3 sec. 4. Pe tri (Hellas) 57.2 sec. Tweede serie: 1 Nauta (Trekv.) 53.5 sec. 2. Bakels (A.A.C.) 54.3 sec. Derde serie: 1. M. Barentz (Hellas) 53 sec. 2. Noordhoek (V. en L.) 54 sec. 3. Peere boom (A.A.C.) 54.1 sec. Finale 4 X 100 m. estafette: 1. Trekvogels 44.1 sec. 2. A.V.'23 44.4 sec. 3. A.A.C. 44.4 sec. 4. Haarlem 45.2 sec. 5. V. en L. 6. P. P. Finale 400 meter hardloopen: 1. H. Baumgarten (Trekv.)- 51.3 sec. 2. Noordhoek (V. en L.) 52.7 sec. 3. Nota (Trekvogels) 52,9 sec. 4. Barentz (Hel las) 53.7 sec. 5. Bakels (A.A.C.) 2 pnt 6. De Roode (Haarlem) 1 pnt. 110 m. horden beslissing: 1. Hagedoorn (Trekv.) 15.9 sec. 2. Ne- lissen (V. en L.) 16 sec. 3. Butselaar (Hellas) 16.1 sec, 4. Kaan (Haarlem) 16.2 sec. 5. Van Leeuwen (A.A.C.) 16.4 sec. 6. Wellerdieck (Hellas) 18.3 sec. 100 meter hardloopen finale: 1. Nota (Holland) 10.8 sec. 2. Osendarp (Tre^ogels) 10.9 sec. 3. Osta (Trekvo gels) 11 sec. 4. Schaap (Haarlem) 11 sec. 5. Boersma (A.A.C.) 6. Streep (V. en L.). Trambestuurders in Berlijn roepen thans door een microfoon de haltes af, ten gerieve van de passagiers 800 meter hardloopen: 1. Bouman (A.A.C.) 2 min. 4.6 sec. 2. De Roode (Haarlem) 2 min. 6.2 sec. 3. Van Gogh (Haarlem) 2 min. 7.2 sec. Discuswerpen: 1. De Bruin (V. en L.) 42,52 M.; 2. Wellerdieck (Hellas) 39.35 M.; 3. Kluft (Haarlem) 37,22 M.; 4. G r o o t e w a 1 (Hellas) 35.35 M. Verspringen: 1. Wellerdieck (Hellas) 6.8S.5 M.; 2. Roest (Trekv.) 6.73 M.; 3. Butselaar (Hellas) 6.73 M. (Hellas 10 pnt!) Polstokhoogspringen: 1. Verkes (Haar lem) 3,75; 2. Mosics (Trekv.) 3,60; 3. Butselaar (Hellas) 3.50. 5000 Meter hardloopen: 1. W. Bak ker (A.A.C.) 16 min. 32.6 sec.; 2. Koop man (Haarlem) 16 min. 36,3 sec.; 3. Paap (Haarlem) 16 min. 46,3 sec. Kogelstooten: 1. A. de Bruyn (V. en L.) 14 M. 45; 2. Houtzager (V. en L.) 13 M. 71^; 6. K. v.. d. Hoeven (Hel las) 11 M. Speerwerpen; 1. Pley (Holland) 61 M.; 2. Steen (V. en L.) 54 M.; 3. Wol- vetang (A.A.C.) 48 M. 36; 4. Koeman (Hellas) 46 M. 52; 5. Wol t hers (Hel las) 46 M. 29. 4X400 M. estafette: Trekvogels 1, 3 min. 28,8 sec.; 2. A.A.C. 3 min. 32 sec.; 3. V. en L. 3 min. 42,7 sec.; 4. Hellas 3 min. 43,7 sec.; 5. Haarlem; 6. A.V. '23. Hoogspringen: 1. Geursen (Trekv.) 1,85 M.; 2. earlier (A.V. '23) 1,80 M.; 3. Jansz (V. en L.) 1,75 M. De totaaluitslag luidt: 1. Trekvogels 70 punten. 2. Haarlem 57 punten. 3. V. en L. 48 punten. A.A.C. 42 punten. Hellas 39 punten. 6. A.V. '23 15 punten. 7. Holland 14 punten. P.P. 9 punten. 4. 8. De tennis-uitslagen van gisteren lui den: Hoofdklasse: RhijnauwenHet Spieghel 37 Anglo dutch ILo -midas II afg. Overgangsklasse: Gron. Bond IRhijnauwen II afg. Ready I—Volley I afg. Tweede Klasse A, N.W.: Biltboven IIHilversum II 26 D.D.V. IV—Soest I afg. Tweede klasse B. N.W.: Hilversum IVTwentsche Bank I afg. Stadivo ISpiegel III afg. Derde klasse B, NVV.: K.N.S.M.—Gooi 2—6 Het Gooi IIIMaccabi II afg. Hilverheide IVDash II afg. Redcover IVDe Koenen II 26 WANDELCLUBS HEBBEN SUCCES De wandelgroep van het R.O.G. „Volharding", welke Zaterdag deelnam aan de All Ready-marschen „Majoor J. J. Vermeulen tochten", behaalde in de categorie Semi militairen den eersten prijs bestaande uit den Majoor J. J. Vermeulen-wisselbeker. De wandelgroep „Ons Belang" won in de categorie Bur gers eeneens een eersten prijs. Nederlandsche kampioenschappen GRONINGEN, 7 Juli. De verre reis van Spekholzerheide naar Gro ningen, die Juliana geheel per autocar had gemaakt, is beloond geworden met een kleine maar voor de Zuiderlingen uiterst waardevol le 34 overwinnig, welke echter ge durende den geheelen wedstrijd aan een zijden draad heeft gehan gen, want als wij het aantal goede kansen, dat zoowel door G.V.A.V. als door Juliana werd verprutst te gen elkaar opwegen, dan hebben de Groningers ongetwijfeld de beste winstkansen gehad. Gaf het spelbeeld globaal gezien de beste kansen aan G.V.A.V., den goeden kenner bleek toch, dat de spelopvatting van Juliana iets beter was. De spanning die er tot 20 minuten van het einde bleef en er zelfs in de laat6te vijf minuten weer inkwam, als mede de vele aantrekkelijke periodes in dezen wredstrijd deed het 4000 koppige publiek geheel meeleven. Vooral in de eerste helft stond het geheel op zeer behoorlijk peil. Juliana nam aanvan kelijk gesteund door de wind, het ini tiatief. Toch had de thuisclub ihet eerste succes. Eenige goede G.V.A.V.-aanval- len leverden een hoekschop op, welke door Pais goed werd genomen. Willy Hazeveld ving het leder op en passeer de op handige wijze met een goed schot Poetgens, waarmede G.V.A.V. een 10 voorsprong verkreeg. Juliana opende het spel veelal over rechts en het was uit een voorzet, van Vondenhoff, dat linksbuiten Raayma- kers 10 minuten later den gelijkmaker kon scoren. (11). De gasten speelden iets gemakkelij ker en namen een voorsprong toen Haan bij een ihard schot van Vroomen te laat reageerde (12). In de tweede helft zorgde Hazeveld al spoedie voor den gelijkmaker toen hij een vrije trap via de paal achter Poet gens plaatste (22). G.V.A.V. bleef lan gen tijd sterker, maar op eenigszins verrassende wijze nam Juliana de lei ding, toen een voorzet van Vondenhoff door doelman Haan onvoldoende werd gekeerd. Raaymakers kon daarop ge makkelijk scoren (23). Een voorzet van Raaymakers werd vervolgens door Vondenhoff in een doelpunt omgezet (2_4) in de resteerende minuten nam Juliana het spel weer in handen, maar het gelukte toch nog Hazeveld de ach terstand tot 34 te verkleinen, toen hij een schot van den lat terug kaatste opving en inschoot. ALMELO, 7 Juli. Feijenoord is erin geslaagd op Heracles de vierde overwinning in sucessie in de kam pioencompetitie te behalen, een overwinning, welke volkomen ver diend was en waarin slechts zwak de meerderheid tot uitdrukking ge bracht wordt, welke de Rotterdam mers over de Oostelijke kam pioenen, die alles behalve in kam- pioensvorm speelden, hadden. Er zal waarschijnlijk bij geen der cir ca 3000 toeschouwers, die een meer spannenden dan fraaien wedstrijd bijwoonden, wel geen twijfel be staan, dat de beste ploeg gewonnen heeft. Het wa6 overigens een onaangename wedstrijd, waarin de verstandhouding tusschen de spelers veel te wrenschen over liet. De wedstrijd begon met eenige aan vallen van Heracles op (het Feijenoord- doel, die echter niet gevaarlijk waren. Reeds na 9 minuten had Feijenoord succes, toen bij een snelle aanval Zaa- nen hard inschoot en Dekkers het Ieder niet direct onder controle kon krijgen. Onmiddellijk was Linssen, die volko men vrijstond, erbii om den bal hoog in het doel te plaatsen. Steeds meer kwam Feijenoord in den aanval. De Rotterdammers demonstreerden een mooi, sluitend samenspel. Enkele mooie aanvallen werden ech ter na een half uur op het doel der gas ten ondernomen en na 35 minuten pas seerde aanvoerder Jaarsma een viertal Rotterdammens, plaatste daarna het le der goed naar den rechtsbuiten Krabs- (huis, die den gelijkmaker scoorde. (1-1). Het was alsof dit doelpunt Heracles opnieuw moed gaf. Het spelbeeld wij zigde zich geheel en het was nu Feijenoord, .dat gedurende 10 minuten een fel offensief van Heracles had t© doorstaan. Van dit korte overwicht wis ten de Almeloérs evenwel geen profijt te trekken. Toen Feijenoord daarop wederom het beste van het spel in han den had genomen, werd de tlhuisclub vrijwel geheel overepeeld. De druk op het Heraclesdoel werd tenslotte zoo groot, dat een doelpunt niet kon uit blijven. Na een half uur werd Linssen opnieuw in de gelegenheid gesteld een dcelpunt te scoren. (21). De uitslagen van de in de week van 1 tot en met 6 Juli gespeelde wedstrij den luiden als volgt: Dames: Afd. A: A.Z. en P.C. 1Woestduin 1 20 U.Z.C. 3Brandenburg 2 30 Afd. B: Zwemlust 2U.Z.C. 4 22 Liesbosch 1Watertor 1 08 Heeren: Afd. A: A.Z. en P.C. 2—V.Z.C. 2 2-0 Afd. B: Z.Z.V. 1D.K.R. 3 1—3 Afd. C: Liesbosch 1Watertor 1 1—4 Star 5Bilthoven 2 01 Afd. D: Vechtstreek 1Meent 1 22 Afd. E: Star 4Forel 2 33 W.Z.C. 2—W.Z.C. 3 1—0 Afd. F: U.Z.C. 6—De Liesbosch 2 3—0 Star 6—U.Z.C. 6 1—1 Adsp. Afd.: Star C—Star B 0—4 U.Z.C—Brandenburg 4r-l Het programma voor de komende week van 8 tot en met 13 Juli luidt als volgt: Dames: Afd. A: D.K.R. 2—A.Z. en P.C. 1 (8 Juli). Brandenburg 2A.Z. en P.C. 1 (9 Juli)* D.K.R. 2Brandenburg 2 (11 Juli). Woestduin 1A.Z. en P.C. 1 (12 Juli). Afd. B: Watertor 1Zwemlust 2 (10 Juli). D.K.R. 3Liesbosch 1 (11 Juli). Heeren: Afd. A: V.Z.C. 2Neptunus 1 (8 Juli). Woestduin 1—A.Z. en P.C. 2 (12 Juli). Afd. B: Brandenburg 4Z.Z.V. 1 (9 Juli). Afd. C: Watertor 1Bilthoven 2 (10 Juli). Liesbosch 1Star 5 (11 Juli). Afd. D: Fuut 2—U.Z.C. 5 (8 Juli). U.Z.C. 5—de Meent 1 (12 Juli). Afd. E: Forel 2—W.Z.C 3 (11 Juli). Star 4W.Z.C. 2 (9 Juli). Afd. F: Watertor 2Star 6 (8 Juli). Adsp. Afd.: U.Z.C.—Star A (10 Juli). Zwemlustde Meent (10 Juli). Star CZwemlust (13 Juli). Star A—D.K.R. (13 Juli). ITALIË SLAAT DUITSCHLAND BERLIJN. 7 Juli. In de landenont- moeting te Berlijn leden de Duitschers een gevoelige nederlaag tegen Italië. Het dubbelspel leverde eveneens een Italiaansche overwinning on. Rossi en Canapele sloegen Bucholz en Koch met 3—6. 6—3, en 6—4 en 6—2. FEUILLETON d o< Cecil Freeman Cregg 6) Met een zucht legde inspecteur Hig- gins den hoorn neer. Vannacht niet naar bed! Vijf minuten later trok hij de deur achter zich dicht, terwijl hij zijn fiets aan de hand meevoerde. Het was weer echt pech voor hem dat de kleine two- seater, welke hij juist gekocht had nu alweer in reparatie moest zijn, maar Het was een half uur na middernacht, toen hij aan de garage van de bus maat schappij arriveerde, waar hij den por tier een kaartje liet zien. „Inspecteur Higgins? Kom binnen, mijnheer. Daar... ginds in dien hoek". Die aanduiding was volkomen overbo dig, want in dien hoek bevond zich een kleine groep mannen meest bus-chauf feurs en conducteurs, terwijl de helm van een grooten politie agent boven al len uitstak- Higgins liep er vlug op af en bij zijn nadering draaiden de man nen zich om. De politieman slaakte een zucht van verlichting, dankbaar dat de verantwoording van zijn schouders werd afgenomen. „Inspecteur Higgins? Dit is een af schuwelijk geval, mijnheerl" De mannen gingen op zit om hem door te laten, maar achter hem werd de kring onmiddellijk weer gesloten. In het midden daarvan stond de agent en aan diens voeten lag het lichaam van een man van flinken lichaamsbouw, doch sober gekleed. De man was van achteren door zijn nek geschoten en de kogel was door de keel naar buiten ge komen. Het was geen aangenaam ge zicht en ondanks het feit, dat hij met den dood in allerlei vorm was ver trouwd geraakt, kon inspecteur Higgins een rilling van afschuw niet onder drukken. „Vreeselijk gezicht, inspecteur." „Ja, dat is het zeker. Dokter geweest?" „Ta, mijnbeer, en weer weggegaan." „Weggegaan?" „Ja, inspecteur. Werd bijna direct na zijn komst bier weggeroepen voor een ernstig geval." „H'm. Ik zou denken dat dit hier ern sfig genoeg was." „Dat dacht ik ook inspecteur, maar de dokter zei dat dpze man hier dood was en de andere patient nog niet." Inspectepr Higgins dacht hier even ovpr na en vroeg toen: „En wat zei hij?" De agent haalde een beduimeld noti tieboekje te voorschijn. „Niet heel veel mijnheer", mompelde hij, vlug de blaadjes omslaand. „Dood, natuurlijk, maar Ah! daar is het. Ruggegraatsstreng geraakt, dood onmid dellijk ingetreden. Ongeveer een uur dood en „Hoe laat onderzocht hij den man? „Ongeveer drie kwartier geleden in specteur." „Dan was deze met zijn hand naar het onbewegelijke lichaam aan zijn voe ten wijzend twee uur geleden nog in levpn?" „Eh ja, dat moet wel." „H'm. en wij verspillen hier onzen tijd Waar heb je hem gevonden?" „Boven op een bus mijnheer?" „Boven op een wat?" „Een bus, mijnheer." „Bus, hè? Hij is dus vervoerd?" „Natuurlijk is hij dat." Het was een spontane opmerking van een der om standers. Met gefronste wenkbrauwen wendde inspecteur Higgins zich tot den spreker: „En wat bedoel je daar precies mee?" „Het is allemaal goed en wel voor jul lie detectives om te zeggen, dat ze niet vervoerd mogen worden, maar we zijn toch menschen". „De man sprak moeilijk, weinig op zijn gemak, nu Higgins hem zoo scherp opnam maar toch vervolgde hij: „Na tuurlijk is ie vervoerd. Wij wisten niet, dat de arme kerel dood was en wij moes ten zoo goed mogelijk voor hem zorgen." „Juist". Persoonlijk vond Higgins de redeneering van den man volkomen lo gisch maar zoo gewend ^'as hij aan den regel hij de Yard om nooit een lijk aan te raken in de hoop mogelijke sporen te bewaren dat zijn officieele ziel ge schokt was. „En de bus?" Hij wendde zich op nieuw tot den agent. „Die daar, mijnheer." Higgins bekeek het aangeduide voer tuig aandachtig. Het was een ouderwet» sche dubbeldekker en, in tegenstelling met de meeste bussen van de maat schappij, van boven open. Het nieuwe tvpe was overdekt en bad zes wielen met ballonbanden. Deze had vier wielen met massieve bandpn. „Kom mee, agent, ik wil eerst de bus van boven eens zien. Wijs mij waar hij lag!" Deze laatste opmerking was echter volkomen overbodig, want er behoefde niet aan getwijfeld te worden, waar de ongelukkige eenmaal boven op de bus gezeten had, immers, een van de zit plaatsen was geheel bedekt met bloed. Het was de achterste zitplaats aan den linkerkant. Met een diepzinnigen frons op zijn gelaat stond Higgins de situatie op te nemen waarna hij zich tot den agent wendde: „Zat hij heelemaal achteraan, agent?" Deze knikte bevestigend. „En hij werd van achteren geraakt in zijn nek', merkte Higgins veelbeteeke- nend op. De beteekenis van deze opmerking be gon tot het langzamer werkend brein van den agent door te dringen. „Goeie help, inspecteur, daar had ik heelemaal niet aangedacht!" Inspecteur Higgins gaf geen antwoord en na eenigen tijd uitte de agent een veronderstelling: „Misschien draaide hij zich net om toen hij beschoten werd, mijnheer, of zoo ietö", eindigde hij vaag. De inspecteur knikte verstrooid, nog steeds op de bebloede bank starend. In de garage beneden klonken stemmen. „Nou dan. jongens, hebben jullie geen huis meer?" Higgins keek naar bene den en zag hoe de portier of nachtwa ker probeerde het nieuwsgierige perso_ neel uit de garage weg te krijgen. Hij leunde over de leuning en riep naar omlaag: „Ik zou graag zien, dat de chauffeur en de conducteur van deze bus even bleven wachten. Ik zal ze waarschijn lijk nog wel even willen spreken." „Dat is in orde, mijnheer. Wij waren heelemaal niet van plan weg te gaan." riep een opgewekte slem. „Dank je." Opnieuw hervatte inspec teur Higgins zijn studi,e van de zit bank. Hij leunde zelfs over de bus heen naar buiten en bestudeerde het bord, waarop de bestemming stond vermeld. Het was verweerd genoeg, maar spo ren van een kogel waren er niet in te vinden. Daarna vestigde hij zijn aan dacht op het bankje er voor. Geen spoor. Vervolgen:: onderzocht hij met de grootste nauwkeurigheid het dak van de bus. Weer geen spoor van een kogel! Dat ging zijn begrip te boven. Was de man al geraakt vóór hij op de bus kwam? Dat leek de eenige oplos sing. Tenzij de kogel natuurlijk, na aan den voorkant weer uit den hals van den man te voorschijn gekomen te zijn, geen enkel onderdeel van de bus geraakt zou hebben. Dat was bijna niet moge lijk, want de man werd op het achter ste bankje gevonden, van achteren be schoten. Het schot moest daarom afge vuurd zijn van een punt, hooger dan het route-bord, en dus moest de kogel zich in het bankje ervoor of op den vloer bevinden. Toch was dit niet zoo] „Wie is het slachtoffer?" vroeg hij den agent. „Weet ik niet, inspecteur. Niets in zijn zakken om hem te identificeeren. Geld genoeg, maar verder niets." „H'm, laat me hom eens goed bekij ken." Zij daalden het ijzeren trapje a en begaven zich naar het lichaam van den doode. De waker scheen met zijn pogingen, om het overtollige personeel te loozen, succe6 gehad le hebben, want op twee na waren allen verdwenen. De doode was een gespierde flink ge bouwde man geweest, en volgens Hig gins' schatting een jaar of veertig oud Gladgeschoren en met grijzend haar, was er niets opmerkelijks aan hem te zien, dan zijn afmetingen. Higgins voelde in den binnenzak van den man naar een etiketje van een kleermaker, maar dat was er uil ver wijderd. De broekknoopen vermeldden in het geheel geen naam, zooals men van het model en de stof van het cos tuum had mogen verwachten. Uit zijn voorloopig onderzoek maakte inspecj teur Higgins op, dat de identiteit van den man moedwillig verborgen was. Hij keerde zich vervolgens tot de beide bus» menschen, die vol belangstelling had den ötaan toekijken en ondervroeg al lereerst den conducteur. „U vond hem zeker?" „Juist, mijnheer." Inspecteur Higgins haalde een groot blank ijzeren instrument te voorschijn, dat moest dienen om hem op de hoogte te houden van het verstrijken van den tijd, en raadpleegde de wijzerplaat „Waar was de bus vanavond tus schen eh tien vijf en veertig en elf vijftien?" De conducteur raadpleegde zijn dienst rooster en controle-staat, dat geheim zinnige papier, waarop conducteurs zoo nu en dan allerlei cijfers cn nummers van kaartjes krabbelen en antwoord de toen: „Ik was aan de contróle-klok bij halte nummer veertien Glasswellstreet in Horton om tien veertig, zoodat ik om vijf en veertig geweest zal zijn bij „Dat komt er niet op aan," viel Hog gins hem in de rede. „Tien-veertig ia goed genoeg. En om elf-vijftien?" „Zoowat hier, mijnheer. Dit is de laatste bus van deze route en wij moe ten hier om twintig voor twaalf terug zijn; ik moet dus zoowat bij Shore- ditch zijn geweest." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6