Engeland verwerpt de Japansche eischen De ineenstorting van de democratische ideologie Engeland wilde zich van de Fransche vloot meester maken Radiobericht vervalscht De verkiezingen in Letland MYRA. HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET Generaal Nisjio Inzake den steun aan Tsjang Kai Tsjek Boring naar olie in Engeland KINDERHOEKS Fransch verweer n.a.v. de Engelsche voorstelling van zaken bezoekt de Fransche concessie te Sjanghai Nieuwe grondwet in Frankrijk Brandend Iersch probleem Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 9 JULI 1940 TuKlü 8 Juli iDomei). Het Britsche antwoord op de Japansche eischen met heirekking tot het ver voer van materiaal en goederen door Burma en Hongkong, als steun aan Tsjane Kai-Tsjek is een volle dige verwprpine van dp Iapansche eischen. De woordvoerder van het dpparfpmpnf van huifpnlandsche za ken heeft ranovond mepgedpeld. dat de Britsche ambassadeur sir Robert Craigie on instructie van ziin regee ring. om halfdrie hedenmiddag een bezoek hepft eebrarhf aan den mi nister van huitenbindsche zoken Arifa. Bij het onderhoud, dat door den mi nister is verleend in zijn dienstwoning, hepft de ambassadeur in antwoord op de Japansche nota van 21 Juni over de noodzokeliikhpid hef vervoer van mate riaal en goederen door Burma en Hong kong naar Tsjang Kai Tsjek te staken, pvnncrprlpeld dat wat betreft het trans port van wanens. de regeering van Hongkong dit tot dusver streng heeft verboden. De Britsche regeering i6 doarom van meen ine. dat wat dit be- trpft. zij aan de wenschen der Japan sche regpering kan tegemoet komen. Waf betreft hpt transport van wa pens door Burma, deelde de Brit sche amhassdeur mede, dat het moeilijk is dit te verbieden, daar het hier voor een deel producten uit Indie en Burma betreft, terwijl voorts de regentijd eind Juni begint en het transport van goederen door dat gebied hiieevolg tot September, wat omvang helreft nog niet bet tiende deel zal bereiken van den normalen omvang. De minister van buitenlandsche zaken heeft uitdrukking gegeven aan de dieoe teleurstelling der Japansche regeering over het Britsche antwoord en met na druk de zienswijze en de opvatting van de Japansche regeering uiteen gezet. Hij heeft voorts den Britschen ambassadeur meegedeeld dat de Jananschp regeering niei andprs kan doen dan Pr bii de Brit sche regeering op aandringen, de kwes tie nogmaals te onderzoeken. De Brit sche ambassadeur hpefl geantwoord, dat hij onmiddellijk aan zijn regeering zou overbrengen, wat de minister van buitenlandsche zaken hem had meege deeld. De Engelschen in China bedreigd Het onlangs opgerichte „Chinee- sche corps ter vernietiging der En- gelfchen" heeft pamfletten ver spreid. waarin er mee gedreigd wordt, dat de F.ngelsche troepen met eeweld uit China verdreven zullen worden. „Gij, Britsche soldaten, zoo staat in de pamfletten, uw imperialistisch masker is bekend, uw brutaliteit is in de gehee- le wereld bekend. De door Duitschland en Italië gevoerde bestraffingsveldtocht is de wil van den hemel. In China is er geen plaats meer voor Engclsche troe pen Indien eij niet onmiddellijk ver trekt en geen gevolg geeft aan deze waarschuwing, zullen wij geweld ge bruiken en u vernietigen". TOKIO. 3 Juli (Domei). Nieuwe concrete bewijzen, dat Fransch Indo- China nog steeds munitie levert aan de regeering van Tn'eng Kai Triek. zijn ge vonden. toen Tanansche militaire vlieg tuigen een bezoek brachten aan Kioehoe (op 10 K M. benoorden T.oenctsiau), een belangrijk punt aan den nieuwen le- vprantipwpo- van het Tsjang Kai Tsiek- regime. welke loopt van Kauhang in Fransch Tnrlo-China naar Kweivang. de hoofdstad van de provincie Kweitsjau. Toen de vliegtuigen ovpr de sta.d vlogen, zagen de .Tanarxche piloten een groot aantal munitiedepóts en ruim duizend stalen trommels henevens ruim 50 vrachtauto's on ongeveer 50 meter van de grens win Franrch Indo China, ter wijl verscheidene duizenden Chineesche soldaten en koelies goederen naar de opslagplaatsen droegen. Ock ontdekten de Japansche piloten vele stalen trom mels on een weg dicht bii de grens van Fransch Tndo-Chna. welk feit aantoont, dot Franech Indo-China Tsjang Kai Tsjek hpeft bijgestaan door de levering van gasoline. Fransche ambassadeur bij Tani De plaatsvervangende minister van buitenlandsche zaken Tani. heeft van daag een onderhoud gehad met den Franschen ambassadeur. Arsene Henrv. over de bedrijvigheid der Janansche in specteurs in Fransch Indo-China. BRITSCHE TORPEDOJAGER GETORPEDEERD LONDEN. 8 Juli. (D.NB). De admiraliteit deelt vanavond mede. dat de torpedojager Whirlwind door een torpedo getroffen en verloren gegaan is. De overlevenden werden door een ander oorlogssohip gered. Het schip had een waterverplaat sing van 1.100 ton en een snelheid van 34 knoopen. BERLIJN. 8 Juli. (D.N B.). - De Duitsche pers verwijt Churchill een tweede ..A then ia "geval op touw te hebben gezet. Niettemin is het grootsch geënsceneerde nieuwe ge val wel hpel snel op niets uiteeloo- pen zonder de hpoogde uitwerking in Amerika te hebben. Zondag lief Reuter hef volgende, uit New Vork gedateerde hpriebt versprei den Men heeft te New York een radio bericht ontvangen van den Amerikaan sclien fomedniagpr .Barrv" dat als volet luidt- .Wij zinken langzaam op 100 miil van de Spnansche kust na te zijn getorpedeerd door een Duitsche duikboot Water in het ruim Wij kun nen het nog 3 uur uithouden." Korten tiid later volgde een nader be richt uit Nwp York waarin werd ge zegd hot telegram, waarin melding werd gemaakt van dpn aanslag op den torpedojager .Barry" is door het radio- slation Mackay gepubliceerd. Nader wordf meegedeeld, dat de torpedojager op weg was naar Bilbao om den gezant van de Vereenigde Staten in Polen. Biddle af te halen. Het Amerikaansche radiostation, dat inderdaad een (door de Engelschen vervalscht) radiobericht over de ..Barry" 'had opgevangen, meldde echter korten tijd later, dat „eenige twijfel was ontstaan over de herkomst van het signaal". En weer cenigen tijd later deelde de Amerikaan sche admiraliteit mede: ..De torpedoja ger ..Barrv" bevindt zioh in hef geheel niet in nood. maar ligt rustig in de ha ven voor anker". De door bevoegde Amerikaansche zijde reeds gedementeerde torpedeering van den Amerikaanschpn torpedojager ..Barry" wordt ook door de door het Spaansche persagentschap „Efe" vast gestelde feiten tot een ..Engelseh sprook je" teruggebracht Het genoemde agent schap meldt, dat de Amerikaansche tor pedojager Maandagochtend nog in de haven van Bilbao voor anker lag en de leden der bemanning in de straten der stad wandelde. RIGA, 8 Juli (D.N.B.) De nieu we kieswet bepaalt, volgens het com munistische blad Cina. in afwijking van de vroegere verkiez.ingsregels in Letland, dat onveranderliike lijsten worden voorgelegd. Er mogen dus geen candidaten geschrapt of toege voegd worden. Aan het hoofd van de candidatenliisl voor het nieuw te kiezen parlement staat in den kieskring Riga. naar de bladen melden, de nieuwe minister van Binnen landsche Zaken Lacis. Als tweede volgt de secretaris van de Centrale Commissie der Communistische partij in Letland. Spure. als derde een naaister. Winhold geheeten. als vierde de minister voor Openbare Aangelegenheden. Blau. als zevende een dokter. Joffa geheeten, als achtste de nieuwe Lctlandsche ministei van Oorlog, generaal Dambitis. Op de lijst van den kieskring Lijfland, slaat als eerste de huidige minister-president prof. Kirchensteins. als tweede een secre taris der Communistische partij. Kelnbe- rain. als vijfde een onbekende landar- beidster. als zesde een onbekende vis scher. als achtste de minister voor de Volkswelvaart. Lacis. en als negende de opperbevelhebber van het leger, gene raai Klavins. In den kieskring Koerland staat als eerste op de liist de minister van Financiën Karslons. in don kies kring Semgallen de vroegere linksche sociaal-democraat en tegenwoordige communist Deglavs. gevolgd door den nieuwen minister van Landbouw. Wa il a gs. In Letteallen staat on de eerste plaats der lijst de nieuwe minister van Justitie. Paberzs en als tweede de nieu we chef der Letlandsche politieke poli tie. Latkowski. LONDEN, S Juli. (D.N.B.) De Churchi! regeering doet opnieuw een heele reeks boorvergunningen uitgeven voor de d'Arcy boormaatschannii. De maatschappij zegt toe onmiddellijk bo ringen 'er hand fp zullen ner nn naar Cheshire Nottinghamshire, Leicester Cheshire. Notfinghashire, Leicester enz. Bovendien heeft de onderneming oude en reeds verloopen hoorvergun- ningen laten vernieuwen. Zij wil op de oude plaatsen in Cheshire. Derhv en Stafford de boringen hervatten. De haast wordt vooral verklaard door de onmogelijkheid om Roemeensche olie te verkrijgen. Ook de Fransche democratie zal door autoritairen staatsvorm worden vervangen BERLIJN. 8 Juli. (D.N.B.). Na het afsluiten van de tweede oorlogsphase die met den totalen nederlaag van Frankrijk is geëindigd, en de laatste phase n.l. de definitieve afrekening met den vijand nummer één. Engeland, in luidt, publiceert het Hamburger Frem- denblatt een uitvoerig algemeen over zicht over den tegenwoordigen politie- ken toestand met zijn veelzijdige vraag stukken. Hierin wordt gezegd, dat het eiland Groot-Brittannic thans voor een afreke ning staat, waarvoor het slechts de vol gende debetposten mag boeken. 1. De ineenstorting van het oorlogs schuldprobleem. Het bondgenootschap tusschen Enge land en Frankrijk kon. zoolang bet stand hield, in de wereld den verkeer den indruk wekken, dat twee groote volken zich geroepen voelden, tegen stand te bieden aan een Duitschen aan val. Het wegvallen van Frankrijk van het front der Britten, heeft het iedereen duidelijk gemaakt, dat de oorlog het werk was van een boven den staat uit gaande kliek, waaraan de belangen van het Fransche volk werden opgeofferd. 2. De ineenstorting van de democra tische ideologie. Deze vormt in Europa de kenmerken de ontwikkeling van het oogenblik. Frankrijk heeft besloten de nationale vergadering bijeen te roepen, wier taak het zal zijn, de sedert 1S?1 van kracht geweest zijnde grondwet van de derde republiek huiten werking te stellen. De Fransche democratie zal door een auto. ritairen staatsvorm worden vervangen, geïnspireerd op het Duitsche en Itali- aansche voorbeeld. 3. De ineenstorting van de entente cordiale. Het is Churchill met zijn hysterische mateloosheid gelukt, het werk van de Britsche diplomatie van 36 jaar te ver nielen. Het uitbreken van openlijke vijandschap tusschen Engeland en Frankrijk is wel de moest verbazing wekkende bevestiging van den geweldi gen ommekeer, die in de Europeesche politiek is gekomen. 4. De ineenstorting van de Britsche continentale politiek. Het oude spel. de Eneelsche strijd om macht als een verdedigingsstrijd voor bedreigde staten op het vasteland teven de hegemonie aanspraken van het Bijk voor te stellen, is in al zijn gevolgen doorzien. Engeland ziet zich thans op zijn eigen eiland door een militaire in vasie. door een politieke isoleering en door een economische uithongering be dreigd. Engeland kan het Rijk niet meer overwinnen, omdat het Rijk tezamen met Italië de erkende beschermer van het geheele vasteland geworden is. Handelsoorlog tegen Engeland 8 Juli. (D.N.B). Het van het D.N.B. luidt als BERLIJN, frontbericht volgt: De hadelsoorlog tegen Engeland werd voortgezet. De groote successen, waar van het Duitsche duikbootwapen in den laatsten tijd melding kon maken, zijn geen toevallige successen en niet de re sultaten van een enkel optreden. Veeleer kan worden aangenomen, dat de Duitsche oorlogsmarine vanuit de tegenwoordig gunstige kustbases den handelsoorlog tegen Engeland met alle daarvoor in aanmerking komende wa pens consequent zal voortzetten en ver soherpen. De in Casablanca liggende Fransche oorlogsschepen zijn. volgens berichten in de Italiaansche bladen, uitgeloopen om jacht te maken op Britsche koop vaardijschepen in den Atlantischen Oceaan. Uit Tanger wordt bevestigd, dat na het bombardement op Gibraltar door Fransche vliegtuigen de aldaar gesta- tionneerde Britsche vlooteenheden zijn uitgevaren. Op het oogenblik ligt nog slechts één Engelseh oorlogsschip in de haven van Gibraltar. LUCHTAANVALLEN OP TSJOENKING ERGENS IN CHINA, 8 Juli. (Domei). Volgens het gisteren om 19 uur uit gegeven legcrhericht. hebben Japansche marinevliegtuigen 21 luchtaanvallen gedaan op Tsjocngkine. Aan de mili taire en andere belangrijke inrichtingen werd zware schade toegebracht. Alle Japansche vliegtuigen zijn vannacht om 12 uur veilig op hun bases terugge keerd. BRITSCHE LUCHTAANVALLEN OP MERS EL KEBIR GENÊVE. 8 Juli. (D.N.B.) Naar uit Frankrijk wordt gemeld, hebben Brit sche vliegers wederom aanvallen on dernomen op de Fransche marinebasis Mers el Kebir. bii Oran. De vliegtuigen waren opgestegen van een in de nabij heid lie/zend Engelseh vlieelnigmoedcr- schip Het Fransche luchtafweergeschut kwam in werking. Minstens 'wee Brit sche vliegtuigen zouden zijn neerge haald. Volgens een Havasbericht uit Algiers wordt officieel medegedeeld, dat bii den overval op de Fransche vloot te Oran Fransche jachtvliegtuigen en kustbat- terijen twr- Britsche vliegtuigen hebben neergeschoten. Het slagschip Hood werd meermalen getroffen en twee Britsche torpedojagers werden zoo zwaar beschadigd, dat zij wellicht ge zonken zijn. 199 Den volgenden dog gaat Peter's groote vriend naar liet kasteel en vraagt de bewoners te spreken De dienst bode brengt hem direct bij Peter's ouders. Hii vertelt waar voor hij komt en laat meteen 't kiekje zien De beide men- sclien roepen uit: la het is ons kind. Waar moeten wij hem nu terugvinden? 200' Niemand, zelfs de politie niet. kan Peter en 't elfje vinden. Want ze zijn bii kabouter Harlekijn. Zij hebben hem verteld van de booze Zwurtvoeters die de gevangenen van koning Wipneus zijn. Als ze 't wagen hier te komen, heb ik een mooie gevangenis voor ze zegt Harlekijn En hij Iaat Peter cn My ra een soort kelder zien,'met een deur die vanzelf in 't slot valt en van binnen niet geopend kan worden. BERN. 8 Juli. (D.N.B.). - Het officieele Fransche nieuwsbureau Havas verklaart naar aanleiding van de pogingen van Curchill en de Britsche propaganda, de aan slagen op de Fransche vloot te rechtvaardigen, het volgende: „In welingelichte kringen acht men de Engelsche voorstelling van zaken om de volgende redenen niet steekhoudend- de Fransche regeering was vastbesloten den wapenstilstand van de hand te wij zen, wanneer het vlootvraagstuk niet bevredigend geregeld, d.w.z. wanneer de Fransche vloot door Duitschland zou worden gebruikt. Het wapenstilstands- verdrag bepaalde, dat de vloot naar de havens der niet bezette gebieden zou worden gebracht om daar ontwapend te worden. Zij zou bovendien door Fran sche bemanningen worden bewaakt. De Engelschen verlangden, dat de vloot naar Engelsche havens zou worden ge bracht. De Fransche schepen, die zich hij het sluiten van den wapenstilstand daar bevonden, werden echter als vijan den behandeld en de officieren en be manningen werden van boord eehaald. Hieruit bliikt. dat men van Engelsche zijde zioh in werkelijkheid van de Fran, sche vloot meester wilde maken Had Frankrijk aan den Engelschen druk toe gegeven. dan zou het een gegeven woord geschonden en het w-apenstilstandsver- clrag op een der belangrijkste punten overtreden hebben De vloot te Oran werd ontwapend, de vuren gedoofd en een deel der bemanning was aan den wal. De munitie werd juist ontscheept. De sluitstukken waren reeds van een aantal kanonnen verwijderd. De ma rine was derhalve inderdaad bezig, deze schepen onbruikbaar te maken, waardoor Engeland de garantie werd geboden, die het voorgaf te willen hebben. En toch zijn de En gelschen. met miskenning van de militaire eer tpgen een vloot in de zen toestand opgetreden: zij hebben matrozen, die zich niet konden ver dedigen, vermoord. Met dezen eer sten moord niet tevreden, wierpen de Engelschen zich nogmaals op het zieltogende slachtoffer en beschoten met machinegeweren de matrozen, die in de booten een toevlucht zoch ten. Terecht heeft een Amerikaansch blad gesproken van een moord met voorbedachten rade van Kain op Abel. De tweede aanval op de Dunkerque De Fransche admiraliteit publiceert de volgende officieele mededeeling over den tweeden aanval op de „Dunkerque". die in de marinehaven van Oran aan den grond is gpzet: Na den Britschen aanval van 3 Juli is op het schip een nieuwe hevige aan val gedaan door Britsche luchtstrijd krachten. Verscheidene bommen en torpedo's zijn op de ..Dunkerque" afge vuurd. De schade die reed*; door d.-'n eersten aanval was aangericht, is hier door nog vergroot De brug en de red dingsbooten. dip zich rondom hpt schip bpvonden werden met machinegeweer- vuur bestookt F.r zijn meer dan 200 zee lieden gedood of gewond, die het aantal slachtoffers van den aanval van Mers el Kebir en op het aviso ..Rigoult de Ge- nouillv" verhooeen Terecht vraagt men zich af. in welk verhand deze aanval op zeelieden dip rtp Britsche marine zoo- vpel diensten hebben bewezen, staat tot het voorwendsel, dat de bedoeling is te verhinderen, dat de Fransche schepen door een derden staat gebruikt worden De Franschen in Engeland LONDEN. 8 Juli. (D.N.B.). - Officieel verluidt, dat de Franschen van nu af aan in Engeland als buitenlanders wor den behandeld. De Fransche staatsbur gers zullen derhalve van vandaag af, evenals andere buitenlanders, onder worpen zijn aan beperkingen, zooals het uitgangsverbod en het verbod, zonder bijzondere vergunning motorrijwielen en auto's te gebruiken. Bovendien gel den thans ook voor hen de verordenin gen. die aan alle buitenlanders den toe- eang tot de verdedigingszönes zonder speciale vergunning der politie verbie den. SJANGHAI, 8 Juli (D.N.B.). Gene raal Nisjio, de commandant van het Japansche expeditieleger in China, heeft Zondag een bezoek gebracht aan de Fransche concessie, teneinde zich persoonlijk op de hoogte te 6tellen van den stand der afweermaatregelen te gen de anti-Japansche elementen. Hij voerde tijdens dit bezoek, dat drie uur duurde, besprekingen met den Brit schen voorzitter van den gemeenteraad der nederzetting en met vertegenwoor digers van den Franschen gemeente raad, alsmede met de politie-autoritei- ten. Sedert Januari 1938, toen generaal Matsoei zegevierend door Sjanghai mar cheerde. is dit het eerste officieele bezoek van een Japanschen opperbevelhebber aan de Fransche concessie. Het bezoek vond plaats op den derden verjaardag van het uitbreken van het Chineesch-Ja- pansche conflict, in verband waarmede te Sjanghai uitgebreide voorzorgsmaatre gelen tegen terroristische aanslagen wa ren getroffen. Tijdens het bezoek van generaal Nisjio aan de concessies zijn 16 ge wapende Japansche gendarmes door Amerikaansche mariniers gearres teerd, omdat zij, naar van Ameri kaansche zijde verluidt, zonder toe stemming in den verdedigingssector der Vereenigde Staten zouden zijn opgetreden, en zich door het binnen brengen van wapens schuldig zouden hebben gemaakt aan overtreding van de overeenkomsten tusschen de com mandanten van de buitenlandsche soldaten. De Amerikanen hebben een protest ge zonden. Volgens mededeelingen van Ja pansche zijde moeten de gendarmes ge neraal Nisjio beschermen, die in een ho tel een cocktail-party gaf. De gendarmes zouden abusievelijk de overeenkomst overtreden hebben. SJANGHAI, 8 Juli. (D.N.B.) Het incident, waarbij Amerikaan sche mariniers zestien Japansche gendarmes hebben gearresteerd, neemt ernstige vormen aan Van Japansche zijde is vastgesteld, dat de Japansche gendarmes door de Amerikaansche soldaten met geweer kolven en vuistslagen aan hoofd en lichaam zoodanig zijn mishandeld, dat zij zich onder medische behandeling moesten stellen. De Japansche autoriteiten hebben bij de Amerikaansche autoriteiten scherp seprotesteerd en eischen voorbe ouden. Naar de woordvoerder van de Japan sche militairen \erklaarde, acht het Japansche leger zich ernstig in zijn eer aangetast. Dit is des te er^er, omdat de Japan sche gendarmes zich na hun arrestatie hebben gelegitimeerd. Desniettemin zijn zij vijf uur lang gevangen gehouden, zonder dat de Japansche militaire auto riteiten hiervan in kennis werden ge steld. Er worden twee Kamers gevormd GENÊVE, S Juli. (D.N.B.) De Fransche kamers zullen Dinsdag in Vichy afzonderlijk beraadslagen, waarbij zij een beslissing moeten nemen over de voorstellen tot sa mengaan in de nationale vergade ring. Indien het aantal leden van beide kamers, dat noodig is voor het nemen van besluiten, niet aan wezig zou zijn, dan is reeds in een wettelijke oplossing voorzien, waar door een verhindering van de ver gadering van het parlement niet kan voorkomen. De bijeenkomst van de nationale ver gadering is bepaald op Woensdag. De regeering zal na een overzicht van den toestand, dat door Laval gegeven zal worden, een wetsontwerp indienen, dat bestaat in een trnuwbetuiging aan Pétain. De zitting zal waarschijnlijk van zeer korten duur zijn. Hierbü zal aan Pétain en zijn regeering volmach ten worden verstrekt voor het uitwer ken van een grondwet, gebaseerd op he respecteeren van de rechten van den arbeid, van het gezin en van het vader land. Er zal een commissie worden in gesteld, die wordt belast met het uit* werken van de artikelen van de grond wet. De nieuwe grondwet zal voor zien in de vorming van twee Ka mers, n.l. een Eerste Kamer, die de belangen der vakgroepen, der intellectueelen en van den handel zal vertegenwoordigen en het ge raamte van den staat zal vormen, en een Tweede Kamer, die door de vertegenwoordiging van de corporaties, de standen en het ge zin de benoodigde waarborgen zal geven. Lord Craigavon: Noord-Ierland moet zich concentreeren op eigen verdediging LONDEN. 8 Juli. (D.N.B.). Lord Craigavon heeft na zijn terugkeer naar Belfast over de kansen van een „afhandeling" der Iersche kwestie verklaard, dat Noord-Ierland zich moet concentreeren op zijn eigen verdediging. In verband met het bezoek van Lori Craigavon bij Churchill schrijft de Daily Mail. dat de uitzichten op een accoord tusschen Noord-Ierland en Eir® op het oogenblik gering schijnen. Het blad wijst er op, dat de politiek in Ier land voortdurend hoogst onbevredigend blijft. Lord Craigavon is na de conferen tie teruggekeerd naar Ulster. Het 13 voor Engeland onmogelijk den rol van een passieven toeschouwer te spelen, daar een eventueele Duitsche aanval op Eire uitsluitend ten doel zal hebb«n den hoofdaanval op Engeland voor bereiden. Daarom is het voor EnC.e'a?H. olicht de Britsche troepen in Noor Ierland belangrijk te versterken en op elke mogelijkheid te zijn voorbereid. Nya Dagligt Allehanda meldt uit Lon den. dat in Engeland het probleem Ierland steeds bi andender wordt M® gelooft, dat ook de Valera naar Londei^ zal komen. Van Iersche zijde wordt ge' eischt, dat een. sterk inlandsch Iers^ leger zal worden gevormd zonder gerlei Engelsche inmenging, doch m® inbegrip van de leien, die in Engelsen troependeelen dienst doen Ter verbloe ming van hef feit. dat Engelsche troe pen Ierland bezetten, heeft men, volgen genoemd blad, een plan opgesteld om „Katholieke troepen" in Noord Ierlan te stationneeren en wel „met het oog op de openbare meening in de Ver. Staten Noord-Ierland zou in ieder geval vas besloten zijn om niet neutraal ts W*1

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2