De Laatste Bus Dr. Borms is in Bommen vielen op Sliedrecht Aanvulling op Distributie goeden welstand Zaterdag te den Haag? NEGEN DOODEN Verbod van dragen van militaire uniformen Oproep Kinderactie N ederland-Oostmark Engelsche vliegers begraven ONDERZOEK NAAR WERKLOOSHEID onder inteilectueelen K.M.A. organiseert cursussen het spoorboekje in Engeland Cecil Freeman Cregg 2e BLAD PAG 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WSDAG 9 JULI 1940 Hij keert uit Fransche gevangen schap naar Vlaanderen terug 's-GRAVENHAGE. 8 Juli. - Wij vernemen uit goeden bron dat de Vlaamsche strijder dr. August Borms in goeden welstand te Parijs is aangekomen en op weg is naar Vlaanderen. Dr. Borms was op 10 Mei door de Belgische autoriteiten eevangen ge nomen en aan de Franschen uitge leverd. Op 10 Juni hebben politieke gevangenen, die uit Fransche ge vangenisschap te-Parijs waren te ruggekeerd. dr. Borms ontmoet in ihet concentratiekamp St. Cyprien bij Perpignan. Hij was slecht behan deld. de Franschen hadden hem mishandeld, waarhij zijn bril was vernield. Zijn gezondheidstoestand was naar omstandigheden redelijk wel. Dr. August Borms. de leider van het activisme, was indertijd zooals rnen weet, ter dood veroordeeld. Moewei hij geen gratie wilde vragen, heeft de Bel gische koning uit eigen beweging dit vonnis toen in levenslangen dwangar- DR. BORMS beid veranderd. Hij draagt nog steeds zijn celnummer 313 van de Leuvensche gevangenis op een gouen plaatje hij zioh. In 10*28 werd hij met 92.000 stem men tot Belgisch parlementslid geko zen, een sfemnrencijfer, dat uniek is in de Belgische geschiedenis. Het parlement helette echter zijn zit tingneming op grond van het feit. dat hij wegens activisme ter dood veroor deeld was geweest, maar de Vlaamsche beweging was inmiddels toch zoo sterk geworden, dat hij na tien jaren in Bel gische gevangenissen te hebben doorge bracht in Januari 1920 werd losgelaten. Hii was toen het middelpunt van een geweldige manifestatie te Antwerpen met meer dan 22 000 deelnemers. Kort daarna werd het Borms-fonds opgericht, dat hem een woning bezorgde, en een levensbestaan, waarna hij zich uitslui tend aan den Vlaamschen strijd wijdde. Dezen strijd leidde hij met geweldige geestdrift en stijgend succes inzonder heid voor de eenheid van zijn volk. In Mei j.l. werd hij crevangen genomen en weggevoerd naar Frankrijk. Van zijn gevangenschap in St. Cy; prien bij Perpignan berichtten wij reeds. De Duitsche journalisten met w ie hij daar gevangen zat, zonden liet eerste bericht, dat dr. Borms nog leefde. Thans SLIEDRECHT, S Juli. - Van middag even na twee uur hebben Engelsche vliegtuigen een aantal bommen geworpen op Sliedrecht. De vliegtuigen vlogen op groote hoogte en waren in de zware on weerswolken af en toe zichtbaar Door de bommen werd een aantal huizen geheel of gedeeltelijk ver nield. Zeven personen zijn om het leven gekomen, verscheidene an deren werden meer of minder ernstig gewond. Ook doktoren van buiten Sliedrecht hebben ge neeskundige hulp verleend. Te nepen uur 's avonds was het aan tal dooden tenpevolpe van het bombar dement geslepen tot nepen. Van de gewonden bevindt zich nop een aantal in levensgevaar. Alle perso nen. die om het leven zijn gekomen onder welke een echtpaar, vrouwen en kinderen, bevonden zich buitenshuis, niettegenstaande de sirenes voor lucht alarm waarschuwden MET INGANG VAN 16 JULI 's-GRAVENHAGE, 8 Juli. De weermachtsbevelhebber in Neder land, de generaal der luchtmacht Christiansen, heeft "net volgende be paald: Aan alle officieren, onder-officie ren en manschappen, beroepsmili tairen en niet beroeps-militairen der Nederlandsche weermacht, die uit den militairen dienst zijn ont slagen, op pensioen, non-activiteit of wachtgeld zijn gesteld of met groot verlof zijn vertrokken en die niet in de hier beneden (onder a en b) opgenoemde diensten werkzaam zijn, is van 16 Juli 1940 af het dra gen van de militaire uniform ver boden. Voor zoover de militaire uniformen en uitrustingstukken geen privé eigendom zijn, zal over de inneming daarvan nog een bevel worden gegeven. Wie van de bovengenoemde officie ren, onder-officieren en manschappen na 15 Juli 1940 nog in militaire uni form wordt aangetroffen, maakt zich stra f baar Na 15 Juli 1940 zijn tot het dragen an de militaire uniform slechts gerech tigd: a) officieren, onderofficieren en manschappen, die tot de mobilisatie organen van de Nederlandsche weer macht, resp. tot de afzonderlijke onder deden behooren. Bovendien is het offi cieren. die als rechters in militaire ge rechten fungeeren, geoorloofd voor den duur der zittingen uniform te dragen; b) officieren, onderofficieren en manschappen van den opbouwdienst. Hun uniform moet het onderschcidings- teeken van den opbouwdienst dragen; c) slechts de onder a) en b) vallen de officieren zijn na 15 Juli 1940 nog gerechtigd het zijdgeweer te dragen. is het bericht reeds definitief ontvan gen, dat hij vrij is en van Parijs naar zijn huis te Merxem bij Brussel terug gekeerd is. Pogingen worden gedaan om dezen grooten vrijheidsstrijdder aanwezig te doen zijn tezamen met Florimond Gram mens op de Guldonsporen herdenking te Den Haag op Zaterdag 13 dezer. De eerste treinen kunnen op 15 Juli vertrekken 's-GRAVENHAGE. 8 Juli. Het Ne rlerlandsch Centraal Bureau voor de Kinderactie Nederland—Oostmark heeft den volgenden oproep versprid: „Nederlanders. De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied. Rijksmi nister Seyss-Iuquart heeft in ziin te Rotterdam gehouden rede uitdruk king gegeven van zijn bijzondere voldoening over het feit. dat hij thans de gelegenheid had tot het in het leven roepen van een actie voor kinderen van behoeftige Nederland sche gezinnen, en zhn dank te kun nen toonen voor de in de na-oorlogs- iaren van Nederlandsche zijde ge voerde hulpactie voor Oostenrijksch kinderen. Indertijd waren duizenden Oostenriik- sche kinderen voor ontspanning in Ne derland. Thans heeft de Rijkscommissa ris toegezegd dat 6000 kinderen naar de mooie gouw Opperdonau (Salzkammer- gut) kunnen gaan. Met de voorbereidingen voor deze reis is liet Nederlandsch-Duitsch comité ge reed. De eerste vacantietreinen voor deze ontspanning behoevende kinderen kun nen vertrekken op 15 Juli a.s. De duur van het verblijf is gerekend tot October, zoodat een absolute ontspanning gewaar borgd is. In Oostenrijk staan de kinderen onder toezicht van Nederlanders. Bovendien staan alle kinderen onder geneeskun dige controle. Zn worden ondergebracht in vrijgemaakte hotels, vacantieoorden en bij gegoede families, en wel uitslui tend in de mooiste gedeelten van Opper- Oostenrijk. Op verren afstand van den oorlog en zijn gevolgen kunnen en zul len zii genieten. Uitsluitend uit sociaal oogpunt worden de kinderen uitgezocht, d.w.z. dat die kinderen die een ontspanning het meest noodig hebben het eerst in aanmerking komen. De politieke en godsdienstige richting der ouders speelt hierbij geen rol. De gouw Opperdonau zal alles doen wat in haar vermogen ligt. te vergoeden wat Nederlanders destijds voor de Oos- tenriiksche kinderen hebben gedaan. Aanmelding De ouders moeten zoo spoedig moge luk opgave doen bii den burgemeester van hun gemeente. Er mag niemand ge geweigerd worden. Om transportredenen mogen op het oogenblik maar 6000 kin deren worden opgenomen. Men wende zich in geval van twijfel tot het Neder- landsch Centraal Bureau voor de Kin deractie NederlandOostmark, Den Haag, Binnenhof 19, telefoon 18.38.20, toestel 26." Zij waren in de omgeving van Amsterdam gevallen AMSTERDAM, 8 Juli. Terwijl de regen bij stroomen neerviel, zijn vanmiddag op de Nieuwe Oosterbe graafplaats alhier twee Engelsche vliegers, die in de omgeving van de hoofdstad gevallen zijn, met de Duitsche militaire eerbewijzen ter aarde besteld. Het was een eenvoudige, doch treffen de plechtigheid. De dienst werd geleid door den Duit- schen predikant bij de Luthersche ge meente te Amsterdam. Het vuurpeleton stond onder commando van den luite nant Messerschmidt. Nadat de plechtigheid in de groote aula met orgelspel was geopend, bad de predikant het Onze Vader. De stoet begaf zich vervolgens grafwaarts, waar de predikant, na het uitspreken van de officieele Engelsche begrafenistekst, een korte toespraak hield. Namens den Ortskommandant legde luitenant Messerschmidt twee kransen op de graven. Hij besloot de plechtigheid met de woorden: „Wir ehren unsere gefallene Feinde." Enquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek 's-GRAVENHAGE. 8 Juli. Op ver zoek van den Regeeringscommissarls voor de organisatie van den arbeid, stelt het Centraal Bureau voor de Sta tistiek een onderzoek in naar de werk loosheid onder inteilectueelen. Dit on derzoek beoogt uitsluitend een inzicht te verkrijgen in den omvang der werk loosheid onder deze groep der bevol king. De enquête heeft betrekking op per sonen met een of meer der volgende diploma's, akten of graden: onderwij zersakte, hoofdakte, acte van bekwaam heid tot het geven van nijverheidson derwijs. einddiploma middelbare land bouwschool, einddiploma middelbare nijverheidsschool (middelbare techni sche school of school kunst- en kunst nijverheidsonderwijs), einddiploma 5- jarige handelsdagschool, einddiploma zeevaart- of machinistenschool, eind diploma middelbare meisjesschool, eind diploma 5-jarige H.B.S. of extranei-exa men, einddiploma gymnasium of staats examen, middelbare akte (M.O.), diplo ma van een examen aan een Universi teit of Hoogeschool. Universitaire graad. Ook zij, die op wachtgeld zijn. als volontair of kweekeling met akte werk zaam zijn en als zoodanig niet in hun levensonderhoud kunnen voorzien, als mede geniobiliseerden. die bij demobili satie zonder werk zullen zijn, worden in het onderzoek betrokken. Allen, die hiervoor in aanmerking ko men, dienen hun naam en adres op te geven aan het Centraal Bureau voor de Staistiek (portvrij te richten aan het postkantoor te 's-Gravenhage met tus- schen haakjes Centraal bureau voor de Statistiek). Cadetten worden bekwaamd voor burgerlijk beroep Op de Kon. Militaire Academie te Breda zullen met ingang van 15 Juli a.s. cursussen aanvangen in het kader van den opbouwdienst, die beoogen de cadetten een burgerlijk beroep te doen kiezen. Voor de Ge nie zullen deze cursussen 3 en voor de administratieve vakken 6 maan den duren. Deze cursussen ziin ook toegankelijk voor adelborsten. Het te geven onderwijs zei de cursis ten in staat 6tellen hun studie aan een universiteit voort te zetten. Cadetten van het wapen der genie zullen zich kunnen bekwamen voor het volgen van het onderwijs aan de Technische Hoo geschool. De cadetten der administratie zullen een cursus in accountancy en d.g. kunnen volgen, terwijl anderen een beroep van leeraar in lichamelijke op voeding kunnen kiezen. De cursussen, welke onder leiding staan van den gou verneur der Kon. Mil. Academie, gene- raal-majoor H. C. G. baron van Lawick. zullen worden gegeven door leeraren van de K.M.A. DE REFORMATIE VERBODEN De Duitsche autoriteiten hebben in eenige artikelen van De Reformatie (hoofdred. prof. dr. K. Schilder) aanlei ding gevonden tot het uitvaardigen van een verschijningsverbod. DAGBLAD VAN NATIONAAL FRONT 's-GRAVENHAGE, 8 Juli. Heden verscheen het eerste nummer van het „Nederlandsch Dagblad", orgaan van het Nationaal Front. Naast het weekblad „De Weg" zal dit dagblad in den vervolge de doelstellin gen en beginselen dezer beweging in grooter kring bekend maken. Het eerste nummer bevat onder meer een artikel van den leider van Natio naal Front, Arnold Meyer, getiteld „Naar de eenheid van het Nederland sche volk". Op het nieuw verschenen spoor boekje is een aanvulling gekomen, waarvan wij de voornaamste veran deringen en verbeteringen hieron der laten volgen. In tabel 11a wordt in aansluiting aan trein 3011 een nieuwe trein ingelegd vanuit Dordrecht te 8.07 uur over Lage Zwaluwe (S.37) naar Breda (aankomst 8 53). In tabel 11 b wordt trein 1224 inge legd, welke rijdt van Breda (9.08) naar Lage Zwaluwe (aankomsl 9.24). De dienstreeeling van trein 1509 wordt in tabel 15a als volgt gewijzigd- Zwolle (vertrek) 15.16 uur. Dedemsvaart. Stap horst, Meppel Koekange Hoogeveen, Beilen. Assen (aankomst 1706 uur). Vries. Zuidlaren en Groningen (aan komst 17 43 uur). Tn tabel 44a is dp dienstregeling van den trein van Zwolle naar Marienherg zoodanig gewijzigd dat voortaan trein 3669 uit Zwolle om 15 23 vertrekt en over Herfte-Veldhopk. Dalfspn en Om men te Marienburg om 16 09 uur aan komt. In tabel 3b wordt trein 16« ingelegd van Leidschendam-Vnorburg (vertrek 655 uur) over de halte Laan van Nieuw- Oost-Indié naar Den Haag (aankomst 7 01 uur). Trein 2859 wordt in tabel 36a ingelegd mte een vertrektijd uit Oldenzaal om twaalf uur precies en een aankomst te Bentheim om 12.15 Zoo ook trein 3850 van Enschede (vertrek 20.00 uur) naar Gronau (aankomst 20 11 uur) In tabel 36b is ingelegd een trein van Bentheim (vertrek 15.10 uur) naar Ol denzaal (aankomst 15.25 uur) en een trein van Gronau (vertrek 20.301 naar Enschede (aankomst 20.41 uur) Verder trein 1050 met een vertrektijd vanuit Enschede om 1503 en een aan komst te Hengelo 15.12 uur. De dienstregeling van trein 3000 in tabel 43a wordt als vol ft gewijzigd: Ver trek Stadskanaal om 17.46 uur. over ^ta dskana al-Pek el derweg. Bareveld Wildervank Veendam. Meeden Mun- terdam en Zuidbroek (aankomst 18.30 uur). Omeekeprd gaat trein 3008 in tabel 43b van Zuidbroek (vertrek 16.54 uur) over Meeden-Müntendam. Veendam. Wildervank. Bareveld. Stadskanaal-Pp- kelderweg naar Stadskanaal (aankomst 17 37 uur). De tabellen 33a en 33b worden ver- vanpen door een dienstregeling Zwolle- Kampen met vertrektijden uit Zwolle om 6.00. 7.10. 8.20. 10 15. 13.15. 16 50. 18.15. 21.15 en 22.25. Vanuit Kampen met dp volgende vertrektijden: 6.35. 7.45. 9.00. 10.50. 14 40. 17.30. 18.55 en 21.55. Van Groningen naar Nieuwe Schans is tenslotte een nieuwe dienstregeling ingesteld inplaats van de tabellen 46a en 46b En wel vanaf Groningen, over Kropswolde, Hoogezand-Sappemeer Snn- nemeer (Oost), Zuidbroek, Scheemda Winschoten, naar Nieuwe Schans. Hier van staan zeven treinen in de aanvul ling en wel van Groningen van 6.28 tot 22.05 pn van Nieuwe Schans van 7.16 tot 19.40. OUDE BEKENDE VAN DE HAAGSCHE POLITIE GEARRESTEERD 's-GRAVENHAGE, 8 Juli. De poli tie hier ter stede heeft aangehouden den 29-jarigen handelsreiziger J. v. d. V., die in Augustus van het vorige jaar een moordaanslag heeft gepleegd op het Malieveld in Den Haag op den kapel meester van het Fritz Hirsch-operette gezelschap. Bovendien bekwam toen een agent van politie, die te hulp was gesneld, een klap op het hoofd, waar door deze verwondingen opliep. J. v. d. V., die deswege tot gevangenisstraf was veroordeeld, onderging zijn 6traf in het Huis van Bewaring te Rotterdam, doch was tijdens de oorlogsdagen hieruit tij delijk ontslagen en niet teruggekeerd. De m«n heeft nog een gevangenisstraf van vier jaar te goed. DE OUDSTE NEDERLANDER OVER LEDEN Zondag is te Dordrecht overleden, de heer J. M. Lettig, Dordrechts oudste in woner en tevens de oudste Nederlander. De heer Lettig heeft den leeftijd van 103 jaar en 141 dagen mogen bereiken. BUII EN LAND LONDEN, 8 Juli. (D.N.B.) De minister voor het voedingswezen, Lord Woolton heeft bekend ge maakt, dat van af heden thee nog slechts gedistribueerd kan worden in wekelijksche rantsoenen van 56 gram per persoon. Boter en marga rine. evenals alle andere vetten zullen binnen zeer korten tijd ge rantsoeneerd wjrden. Aan hotels en restaurants is verboden tegelijker tijd visch- en vleeschgerechten aan te bieden. Bakkeriien zullen geen suiker meer krijgen. Lord Woolton verklaarde: „H oogenblik is gekomen, waarop van ierj wordt geéischt, dat hii zich beperk,e gen zal opleggen". Engeland stit- thans, zoo ging spreker voort, alleen moet zich alle inspanningen getrooste: om uit dezen strijd te voorschiin te kc men. Engeland moet vooral rekening houden met het optreden der duikboo- ten. Levensmiddelenpositie van Frankrijk GENÉVE, 8 Juli. (D.N.B.) De Fransche minister van landbouw en le vensmiddelenvoorziening heeft heden met betrekking tot de levensmiddelen- positie van Frankrijk verklaard, dat de aanwezige voorraden graan, vet en vee voldoende zijn om hongersnood te voor komen. Het is echter beslist noodzake lijk, dat men zich streng houdt aan de beperkingen, die de regeering bevolen heeft en nog bevelen zal. In verband hiermede verspreidt de Fransche radio een oproep van het ministerie van landbouw, waarin er op gewezen wordt, dat Frankrijk niet meer kan rekenen op den invoer van vetten, olie en der gelijke stoffen, in verband waarmede bevordering van de varkensteelt nood zakelijk is. ROEMEENSCHE MINISTERS BOEKAREST. 8 Juli. (D.N.B. —Vol gens een officieel communiqué is de mi nister van eeredienst, Sima. afgetreden, In zijn plaats is Radu Budïsteanu be noemd. die evenals Sima uit de ijzeren garde voortkomt. Naar vernomen wordt, zouden ook minister Noveanu en staats secretaris August Bideau, van 't minis terie van financiën, besloten hebben uit het kabinet te trden. Biden behoorden eveneens tot de ijzeren garde. DE WERKZAAMHEDEN DER WAPENSTILSTANDSCOMMISSIE BERLIJN, 8 Juli. (D.N.B.) Tus- schen de Duitsche wapenstilstandscom missie en de Fransche delegatie is een overeenkomst, aangegaan, volgens welke alle strafgevangenen en tot hechtenis veroordeelden, die door de Franschen gearresteerd of veroordeeld zijn wegens een daad ten gunste van het Duitsche rijk, op vrije voeten moefpn worden ge steld en wel. onafhankelijk van hun nationaliteit, dus ook Elzassers. HAAGSCHE KUNSTSUBSIDIES B. en W. van Den Haag hebben voor stellen bij den Raad ingediend tot het verleenen van een tegemoetkoming van 1700 aan de Italiaansdhe Opera, zijnde een derde deel van de reeds gemaakte onkosten voor de opera-opvoeringen op het Binnenhof, welke dezen zomer ech ter niet kunnen doorgaan Voorts sub sidies aan het Resiclentie-Tooneel van 4000 voor het geven van zes voorstel lingen van Vonders Lucifer, en aan De Vereenigde Haagsche Spelers voor in Den Haag te geven tooneelvoorstellin- gen. NATIONAAL JONGEREN VERBOND HOUDT OP TE BESTAAN Volgens: Het Vaderland is het Natio naal Jongeren Verbond elke verdere werkzaamheid verboden. Het Verbond houdt op te bestaan. FEUILLETON door 7) Higgins staarde in gedachten naar den vloer van de garage. Deze zaak was eenig in zijn ervaring. In den regel vormde de plek. waar een lichaam ge vonden werd. een vage aanduiding waar de misdadiger op het tijdstip van de misdaad geweest was, daar niets moeilijker met succes en zonder aan dacht te trekken le verplaatsen valt d-»-» een lijk. Fn toch was het mogelijk, rral deze man tusschen Giaisswel 1st reet Horton en Shoreditch neergeschoten was. een afstand van vier mijlen slee nen en kalk, welke mogelijk wel zestig duizend zielen bevatte. Hij wendde ziel» kort tot den agent. „Bel Primrose 44523 op en vraag dr Pape of hij direct hier wil komen Noem mijn naam en zeg hem, dal de andere dokter op het oogenblik niet he srhikhaar is en dal ik caarne een offi cieel rapport zal hebben." „Tn orde inspecteur." De agent ging naar het toestel, dat aan den garage- muur hing cn inspecteur Higgins her vatte zijn gesprek mef den conducteur „Herinner je ie nog. dat hij op de bus !s gekomen?" „Zeker, meneer, dat doe ik zeker." Ha. dat klonk beter. „F.n wn* 'n r. 1 «sswcl1 streef, terwijl ik de amlj'êic klok aantikte. Het ver baasde mij. dat hl] bovenop ging zitten, terwijl er binnen toch plaats te over was." „Ah. ha. En waar ging hij heen?' „Drie penny-kaartje, meneer. Voor de heele route." „Ben je nog meer bovenop geweest „Eenmaal, meneer. Een één-penny passagier." „En was hij toen nog in orde?" „Zeker, inspecteur „Was die tweede passagier een man?" „Ja, meneer." „Waar kwam die op de bus?" „De Fox and Hounds. Horton." „En waar slapte hij af?" „Een honderd meter verder, meneer" „Wat?" Higgins schreeuwde het in zijn verrassing bijna uit. „Ja. meneer hij mompelde zoo iets van dat hij wat vergeten had. Hii zag er v\el wat... verschrikt uit." „Waar keek hij op?" „Hii hield een zakdoek voor zijn ge- zicht gedrukt, alsof hij zwaar verkou den was. Ik heb niet zoo goed op hem gelet toen hij instapte en hii verdween zoo gehaast, dat ik nauwelijks tijd had hem op te nemen." ,,/ijn lengte, man'" „Wel meneer..." L)e ander zweeg terwijl hij zich scheen in te spannen zijn herinnering op te frisschen. „Groot? Klein? Middelmatig? Was hij even groot als ik?" „Neen. meneer, niet zoo groot als u „Zoo groot als jullie nachtwaker of hop hij zich ook noemen mag?" „Wat?" Shorty, meneer?" Hij glim lachte. „Neen, meneer, hij was stellig, grooter. flinker." Hij keek rond en zag den chauffeur staan waarop hij ver volgde: „Ik zou dpnken, dat hij zoo ongeveer van Georges lengte was" Inspecteur Higgins keek den chauf feur aan. „Eén meter zeventig," schatte hij. „Plus twee centimeter, mijnheer." antwoordde de ander. „Goed dan. Eén meter twee en zeven tig. Gekleed?" „Ik denk hoed meneer. Overjas met opgeslagen kraag. En eh ja met bruine schoenen." Higgins wendde zich tot den agent, die intusschen van de telefoon was te ruggekomen. „Alles genoteerd? Goed, bel deze bijzonderheden dan door naar de Yard. Laatst gezien bij de „Fox and Hounds" Horton, om „Ongeveer vijf voor elf, meneer," viel de conducteur bij „Mooi. Aan te houden tot het geven van inlichtingen." De agent ging andermaal naar de te lefoon. „Ik denk niet, dat die tweede passa gier er iets van af weet, meneer," zei de conducteur. „Waarom niet?" vroeg Higgins, een beetje' geprikkeld door deze tegen spraak. „Neen, meneer. Weet u, toen hij wee was, ging ik nog eens naar boven en toen was allps nog met hem daar in orde HOOFDSTUK V Waarin dr. Pape zijn meening ten beste geeft. Inspecteur Higgins staarde den man een oogenblik zwijgend aan, terwijl hij in den geest overwoog, of hij zijn in structies aan Scotland Yard betreffen de den tweeden passagier zou herroe pen of niet. Hij voelde er niet veel voor, de heele organisatie, welke hij tot zijn beschikking had, in beweging te bren gen, indien zulkö niet gerechtvaardigd was. en bovendien werden zoowel de pers als hel publiek den laalsten tijd erg lastig en hatelijk, wanneer Scot land Yard eens een abuis maakte. Hij kon zich de groote opschriften in de kranten al voorstellen, wanneer zou blijken, dat de gezochte tweede passa gier eens heelemaal onschuldig aan 't geval zou zijn Zulke overwegingen waren verre van aangenaam, want alles zou natuurlijk weer op hem neerkomen. Higgins zucht te. Alla, hij zou het er op moeten wagen, want de tweede passagier leek voorloo- pig zijn eenige houvast. Hij bleef den conducteur aanstaren en de man begon zich onder dien aanhoudenden blik wei nig op zijn gemak te voelen. „Even voor elf uur was deze man du6 nog heelemaal in orde, hè?" „Absoluut, meneer" „En waarom ging je dan nog eens bo ven kijken, of hij wel in orde was?" „Wel, meneer, ik weet het eigenlijk niet precies. Die tweede man maakte me eigenlijk een beetje in de war, als ik het zoo zeggen mag. Hij kwam op de bus en ging weer direct na het betalen van zijn kaartje er af en ik wist dat deze ar me kerel de eenige passagier daar bo venop de bus was. Ik dacht misschien, dat er iets aan de hand was of -- of zoo iets." De man zweeg, blijkbaar niet in staat, zijn gevoelens van dat oogenblik juist tp formuleeren. „Die tweede man zag er verschrikt uit, zei je?" „Ja, meneer. Hoewel ik niet weet. waarvan hij geschrokken moet zijn." De conducteur zweeg en vervolgde dan: „Wanneer deze man geweest was, zoo als hii nu is, had ik het me natuurlijk kunnen indenken." „Ik ook, maar volgens je verklaring was hij toen nog in leven. Ben je daar zeker van?" „Absoluut, meneer. Hij stak iet6 In den binnenzak van zijn jas." „Aha!" Higgins wendde zich tot den agent. „En wat heb je in dien binnenzak gevonden, agent?" „Een pakje bankbiljetten, inspecteur Hier is het. Allemaal bankbiljetten van één pond." Inspecteur Higgins nam het bundeltje van den agent over. Hij onderzocht twee of drie biljetten zorgvuldig. Ze leken echt genoeg. Hij 6tak 't geld in zijn bin nenzak. „Ik zal die in bewaring nemen, agent" Opnieuw hervatte hij zijn ondervraging van den conducteur. „Wa6 er nog iemand anders boven op de bus tusschen het tijdstip dat deze man binnenkwam en je hem dood vond?" „Neen, mijnheer „En wanneer ontdekte je, dat hij dood was?" „Niet voor wij hier de garage binnen reden, meneer. Toen bemerkte George hier, dat er een passagier was, die nog niet van de bus was afgegaan. Wij eh dachten, dat hij misschien onbe kwaam was of zoo iets." Dat „of zoo iets" scheen maar al te waar te zijn. „Ik klom naar boven en was juist op het punt hem op den schouder te klop pen, toen ik het bloed op zijn jas zag. Het was vreeselijk. Ik riep George naar boven en samen droegen wij hem naar omlaag. Een van de businspecteurs haalde een dokter en wij riepen den agent binnen, die hier in de wijk dienst had." „Zoo. Nu, enfin, ik zou graag hebben dat jij en eh George hier mij eens precies wilden aanwijzen, hoe de man zat. toen jullie hem vond." „Zeker, mijnheer." Ze begaven zich naar de bus, maar de inspecteur hield bpn tegen. „Niet op die bus, jongens. Die is eh te vuil. Wijë het me maar op een van de andere bussen." Beide mannen begaven zich naar een wagen van hetzelfde model als die, waarop de doode gevonden was, en ge volgd door den inspecteur bestegen zij het trapje van het platform. „Zoo was hij, mijnheer." De conduc teur voegde de daad bij het woord en ging op het achterste bankje links op het bovendek zitten. Hij leunde tegen den zijkant van de bus en liet zijn handen slap in zijn schoot liggen. Zijn beenen staken onder de bank tegen over de zijne, terwijl zijn kin voorover op zijn borst hing. „Zoo goed, George?" De chauffeur bekeek hem aandach tig, deed dan een pas achteruit om een heter gezicht op de voorstelling te krij gen en, zijn hoofd van rechts naar links buigend, scheen hij het perspec tief te bestudeeren. Hii kwam daarop naar voren en, nadat hij de pet \an den conducteur wat verder over zijn oogen getrokken had, ging hij opnieuw achteruit, waarop hij andermaal naar voren trad om nog een detail te ver beteren. De conducteur grinnikte schaapachtig „Zoo was het, meneer, voorzoover ik het me kan herinneren." Inspecteur Higgins knikte een be dankje en staarde fronsend voor zich uit. Afgezien van de twee onbelangrijk ke veranderingen, welke de chauffeur had aangebracht, schenen heide men- schen het eens o\er de juiste positie van den doode, op het moment dat hij gevonden werd. En toch, als zii celijk hadden, waar was dan de kogel? Zeker niet in de bus, tenzij hij hem over het hoöïd gezien moest hebben, wat hij, in alle bescheidenheid, voor onmogelijk hield. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6