Fransche grondwet zal worden gewijzigd Geheime stukken van den Franschen Generalen staf MYRA. HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET Onthullingen van Bonnet Neutraliteit is voor Ierland Zesde witboek verschijnt De Balkan en Turkije als opmarschgebied van Engeland en Frankrijk De „Ile de France" in Britsche handen KINDERHOEKJE Kamer, te Vichy bijeen, neemt ontwerp resolutie met 395 tegen 3 stemmen aan de beste garantie Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 10 JULI 1940 BERLIJN", 9 Juli. (D.N.B. j Hef ministerie van buitenlandsche za ken doet uit het zesde witboek, dat binnenkort zal verschijnen, een vierde publicatie het licht zien van politieke geheime stpkken van den Franschen generalen staf. Deze publicatie heeft betrekkme op den Balkan en Turkije als op marschgebied van Engeland en Frankrijk. Document nummer 21 is een bericht van Weygand aan minister-president Da' lier van 9 December 1939. waarin hij aandringt op een snelle actie. In dit bericht wordt o.a gezegd: ..Een inter ventie der Geallieerden moet vanuit twee gezichtspunten worden beschouwd, n.l. militair en politiek 1 Frankrijk en Engeland hAbben Griekenland en Roemenië hun garan tie gegeven. Zij hebben met Turkije een verdrag van bijstand en een mili taire overeenkomst gesloten, een Duit- sche aanval op den Balkan zou hen dwingen tot ingrijpen. 2. Duitschland kan zich waarschijn lijk zeer snel genoodzaakt zien op den Balkan hot initiatief te nemen en wel wegens de noodzakelijkheid van daar olie en andere grondstoffen -te betrek ken, die het mist. alsook om een mili tair succes Ie bevechten. 3. Duitschland en de westelijke mo gendheden staan tegenover elkaar p een slagveld van beperkten omvang, dat. van beide zijden dicht bezet is met goede troepen. Dit Westelijk front oiedt, indien het niet door een andere onder neming wordt vergroot, weinig uitzicht op een beslissende actie. En toch is voor het bereiken van het oorlogsdoel der Geallieeruen een volledige onbetwistbare mili taire overwinning noodig. In oen tegen woordigen toestand Kan slechts de Balkan als oorlogsfooneel de beste kansen bieden, heizij door afmatting, die voor den tegenstan der het openen van een nieuw front zou beteekenen. hetzij door een suc cesvollen omsingelingsaanval op zijn vitale punten. 4. Het kan zijn. dat een ingrijpen vin dp Westelijke mogendheden op d»n Balkan binnenkort onvermijdel'jk blijkt. Anderszijds kan zulk een 'ngr.j- pen een factor van be teekenis zijn voor het succes, wanneer het te rechter tijd en op krachtige wijze voorbereid, wo dt ondernomen. Wij kunnen dus. doordat wij de verdediging van onze bondge- nooten op den Balkan verzekeren en Duitschland den weg naar de Middcl- landsche Zcp en naar de Zwarte Zee versperren, voor onze strategie tegelij kertijd nieuwe perspectieven opern n 5. In verhand met den belangrijk -n tijdsduur, die noodic is voor de voor bereiding en het ten uitvoer leggen v »n een militaire interventie der Geallieer den op don Balkan, heeft een interven tie verschillende aspecten, al naar ge lang dit een preventieve maatregel is, of het. een tegenzet vormt tegen een 0i :er van den tegenstan der. In het laatste geval is het on vermijdelijk. dal de interventie achter af komt. Wij loopen het gevaar dai men ons voor is, dat wij niet in staat zijn onze verplichtingen tegenover Roe menië cn Griekenland na te komen en dat wij Duitschland aan de Zwarte -en aan de Egeische Zee zien opduiken Beginnen wij daarentegen met de in terventie. dan brengen wij twee beslis sende factoren aan onzen kant. De tijd en het initiatief. Dat zijn de besliss'ti de factoren bij het besluit tot interven tie op den Balkan." Hierop volgen diepgaande uiteenzet tingen van Weygand over de diplom -- tieke en militaire voorbereiding deze actie. Dc aanteekening besluit nc-t oe woorden: „Indien Frankrijk en Groot Brittannië doorgaan in het nabij»» O - ten een politiek te voeren van onthou ding, dan zullen zij niet in staa zijn hun verplichtingen na te kompn legen over die naties, die zij een garanti° heb ben gegeven. Dan zullen zij moeten aanzien, hoe het Balkanblok. di' een macht van de 9e divisie vormt, steen voor steen uiteen valt. Zij stellen zien bloot aan de kans, de mogelijkheid te verliezen een nieuw verdedieingsfront te vormen, dat met zekerheid voo Duitschland afmattend zal v.iin en dat wellicht uitgangspunt kan zijn voir be slissende actie*. Hieruit volgt het voor dcel. dat een Geallieerde interventie op den Balkan biedt, zooals vanzelf spreekt onder de voorwaarde da» deze onderneming onverwijld en met alte noodzakelijke middelen op touw wordt gezet. Vanuit het standpunt der algemecne oorlogsleiding leidt de passiviteit uit sluitend lot schade van moreelen en matcrieelen aard, terwiil actie daaren tegen alle voordeelen biedt Telegrammen van Mas sigli aan Daladier Het 22ste document is een tele gram van den Franschen ambassa deur in Ankara. Massigli. aan Daladier. van 12 Februari 1!H0 Massigli deelt hierin mede dat de toenemende spanning, die zich n de betrekkingen tusschen 1e Soviet Unie en de Westelijke mogendhe den openbaart, in Ankara mei oe grootste oplettendheid wordt cc volgd. Het uitblijven van eerigci lei ernstige reactie van Russisi li' zijde op de huiszoekingen in ib Sovjet-Russische handek-verUgeii tegenwoordiging in Parijs, is Sa au joegloe zeer opgevallen Deze is op geliike wijze onder den indruk ge komen van den toon der anti-Rus sische uitlatingen, die persaeent schappen president Roosevelt in den mond hebben gelegd. Onder het publiek, voornamelijk in militaire krincen, spreekt men steeds meer van de Mohammedanen van den Kaukc.sus en nn Bakoe. Ik heb in mijn telegram van 26 Januari er on gewezen, dat deze opleving van Panturaansche denkbeelden in de regeeringskringen noe niet zeer veel weerklank vin» Desniettemin kunnen deze denkbeelden bii het publick terrein winnen, doordal men gelooft le zwakte van Rusland verder te constateeren. Zij kunnen des te gemakkelijker worden doorgezet, naar mate de voorvechters bet beter be grijpen. hun argumenten te kiezen al naar gelang van dengene. met wie zü dikwijls spreken zoodat zij de eene keer van ..panturanisme" en „rassenver- broeriering". de andere keer van ..petro leum" spreken. Men zou de mogelijk heid niet meer mogen uitsluiten, dat wij dezen snaar kunnen aanslaan op den dac. waarop wii hieraan belang zonden hechten. Hel 23ste document van het zesde Witboek bestaat uit een \gram van den Franschen ambassadeur in Ankara, Massigli, aan Daladier van 1 April 1940. Hierin deelt Massigli mede: Den Engelschen ambassadeur werd op 26 Maart door het. Foreign Of" verzocht zijn mcening mede te dee- len over de vermoedelijke houding van de Turksche regeering in het geval van een inter-geallieerden aanval op Bakoe. Bij afwezigheid van Sir Hugh Knatchbull Huges- sen, die met vacantie was. ant woordde de zaakgelastigde op 27 Maart met een mededceling, die zich als volgt laat samenvattten: 1. Dc houding der Turksche regeering heeft in zooverre een vordering ge maakt. als de regeering de mogelijkheid v.- i een dcfensieven oorlog tegen Sovjet-Rusland onder oogen ziet. ech ter nng niet bereid is met dc Geallieer den do voorben dingen voor een offen sief te 1 spreken. 2. Turkije zou niet onderhandelen over een oorlogsplan tegen Rusland, voordat zij het met de Geallieerden eens was geworden over de mogelijkheid van n oorlog tegen Italic. 3. Turkije zal voor het einde van den zomer niet i' een oorlog tegen Rusland kunnen deelnemen en dan ook nog slechts onde. de voorwaarde, dat het van de Geallieerden uiterst vergaande hulp ontvangt. 4. H i- daarom vooruit te zien, dat Turkije een deelneming aan een op handen zijnde offensief-actie der Geal lieerden tegen Bakoe van de hand zal wijzen en zich energiek tegen een der gelijke actie te weer zal stellenindi n hierdoor Turksch souverein gebied g" bruikt zou moeten worden. liet is aan te nemen, dat Turkije zelfs bevreesd is voor de mogelijke gevolgen van een aanval, waarbij het souvereine gebied "iet gebruikt zo" worden. 5. Indien eenmaal de voorbereidingen afgeloopen zouder zijn en de plannen met betrekking tot Italië met de Geal lieerden in overeenstemming zouden zijn, zou Turkije niet zonder genoegen aan een intergeallieerden aanval op Bakoe over Daneesch souverein gebied deelnemen en zich daarom niet lang laten verzoeken. Met zou echte noodzakelijk zijn. de Turksche regeering te vragen en haar toestemming voor het begin van een aanval te verkrijgen, waarbij over Tur kije gc logen zou moeten worden. De Britsche bedoelingen stemmen in groote rnate overeen, met die ip mijn telegram nummer 661. De in naragraaf drie er- vatte meening over het tijdstip waarop Turkiie bereid zou zijn in oorlog te caan. wordt door mijn militairen at taché als te pessimistisch beschouwd. Aan den anderen kant blijf ik. in tegen stelling tot de meening van mijn colle ga's. van meening, dat het een tactische fout zou 7' uitdrukkelijk om de toe- 'emrtjing van de regeering van Ankara voor een operatie te vragen, die slechts het v'icgen over een onbeduidend ge deelte. van haar land met zich brengt. Tiet zou voldoende moeten zijn, wan neer Je Turksche regeering semi-offi- cicel hiervan in kennis wordt gesteld. Telegram van Corbin Document no. 24 van h zesde Witboek is ten telegram van den Franschen ambassadeur in Londen, Corbin, aan '-vnaud. gedateerd 31 Mei 1010. In dit telegram wordt o.a. gezegd: „Ik Mi het Britsche de partement. van buitenlandsche za ken uw laatste instructies aan Mas sigli ter kennis gebracht t.a.v. dc houding, die de Turksche regeering moet aannemen, ingeval Italië een conflict piovoceert tusschen zich zelf *n de Geallieerden. De instruc ties stemmen overeen met het standpunt, dat de Britsche regee ring zelf heeft ingenomen met het oog op een R 'iaanschcn aanval c.j de Ge ->rden tegenover Turkije. Onder deze omstandigheden houden lord Halifax en zijn medewerkers het voor het beste om vast te houden aan »le instructies, die zij reeds gegeven hebben aan sir Knatchbull-Hughessen. Deze instructies zijn echter reeds gewij- Fransche vloot in Alexandrië ontwapend Aanval op de Richelieu LONDEN. 9 Juli. (D.N.B.) —bit een verklaring van de Britsche ma rine autoriteiten over den toestand der Fransche v loot in Alexandrië blijkt, dat de Engelschen den Fran schen admiraal Godfrov eischen ge steld hebben geluk aan die van Oran. Inziende.'dat voor de Fransche sche pen in een vreemde haven, in aanwe zigheid van een superieure Britsche vloot, geenerlei mogelijkheid bestond om dc volle zee te bereiken, heeft admiraal Godfroy volgens deze verklaring de vol gende voorwaarden aangenomen. 1. Ziin schepen te brengen in een toe stand, welke het hun niet meer moge lijk maakt de volle zee te bereiken. 'Deze toestand zou worden bereikt doordat men nog slechts zooveel brandstof aan boord liet als noodig zou ziin voor ha vendoeleinden. 2. Zijn schepen te demobiliseeren. Dit is geschied door uitlevering van zekere deelcn der bewapening, die in de be scherming werden gesteld van Fransche autoriteiten te land. 3. De bemanningen zoozeer te vermin deren. dat alleen nog het ter bewaking cn instandhouding der schepen noodige aantal matrozen aan boord is. Men is op het oogenblik bezig met de uitvoering van deze voorwaarden. Dc leden der bemanning zullen naar Syrië worden gebracht om van daar verder naar Frankrijk te worden vervoed. lie de France onder Britsche vlag SJANGHAI, 9 Juli. (D.N.B.). - Uit Singapore wordt gemeld, dat het 43430 ton groote Fransche stoomschip „Ile de France*' door de Britsche zee-autoriteiten in Singapore op 3 Juli in beslag is ge nomen, toen het op weg van de Vereenigde Staten naar Australië de haven van Singapore binnen liep. De Ile de France ligt onder Brit sche vlag in Singapore voor anker. De minister van marine Alexan der, heeft het Lagerhuis medege deeld. dat het Fransche slagschip „Richelieu" door vliegtuigen en met luchttorpedo's in de haven van Da kar is aangevallen. De Richelieu ligt met het achterstuk onder water in de haven. zigd op een belangrijk punt. De woor den „en zooals onder oogen werd gezien, de Dodckanesos bezetten" £ijn ge schrapt. De Britsche regcering heeft be sloten, iedere vermelding van de Do»v kanesos te schrappen, opdat de Turken er niet toe gebracht worden, reeds van te voren een militairen bijstand van de Geallieerden te eischen, dien deze on der dc omstandigheden van het oogen blik niet kunnen leveren. Algemeen ge sproken zijn de. medewerkers van lord Halifax evenals wij, van opvatting, dat de Turksche regeering van den aanvang van bet conflict af een ondubbelzinnige houding moet aannemen. Ofschoon den aröBassadeurs in Ankara zekere vrije beoordeeling wordt toegestaan, gelooft men hier niet, dat Turkije aan de Geal lieerden alle diensten kan yerieencn, die vastgelegd zijn in het Driemogcnd- hedenpact met ziin verplichtingen en dat Turkije onze strijdkrachten te land. ter zee en in de lucht kan ondersteunen zonder van zijn kant Italië den oorlog te verklaren. Deze onvermijdelijke con sequentie van de verplichtingen, die Turkije heeft aangpgaan. zou volgons de opvatting van het Britsche departement an buitenlandsche zaken zoo snel mo gelijk haar effect moeten hebben. Telegram van Massigli aan Reynaud Het 25e document i6 een telegram van Massigli aan Reynaud van 1 Juni 1910. „In den zin van de overwegingen, die wij hebben kunnen doen gelden, om den Balkanregeeringen aanlei ding te geven tot versteviging hun ner solidariteit met Turkije en met onszelf, wanneer Italië zich tegen over ons plaatst, acht. ik het niet slecht, wanneer met het oog op een reactie tegen den schrik, dien de Duitsche macht nog steeds inboe zemt, getoond kan worden, dat de 6edcrt drie weken woedende slag de mogelijkheden van een Duitsch of fensief in andere gebieden in groo- ten omvang heeft verminderd. Wanneer ik in staat gesteld zou wor den hier, verwijzende naar het verbruik der Duitsche reserves cn in verband daarmede op de vermindering der troe- pcncontingenlen aan de grenzen van Zuid-Slavië en aan de Duitsch-Hongaar- sche grenzen, concrete mededeclingen te doen, zou dc Turksche regeering zich zonder twijfel van deze feiten bij zijn bondgenooten bedienen. Evenals mijn Engelsche collega, blijf ik van meening, dat de Turksche regeering haar ver plichtingen zal nakomen. Aan den an deren kant is het juist dat de disharmo nie die schijnbaar op de Haife-conferen- tie is ontstaan op grond van de actie mogelijkheden op de Dodekanesos, de Turksche regeering doet dralen in de kwestie of het raadzaam is. van dcu aanvang af een te scherpe houding aan te nemen". 201. Myra is gerustgesteld als ze den kelder gezien heeft waar haar plaaggeesten in opgesloten worden, als ze ook op dit kasteel mochten komen. Maar wie zijn er toch ge vlucht uit de gevangenis van koning Wipneus? De twee Zwartvocters natuurlijk. Kijk, daar loopen ze langs de fjord in den regen. 202. Wij moeten een schuilplaats zoeken, zeggen de booze mannetjes. Maar waar is die zoo gauw te vinden? Plotse ling staan ze onder aan een heuvel. Kijk een ruïne van een oud kasteel, daar zal wel een droog plekje voor ons zijn. roepen de kabouters blij en kruipen vlug tegen den heuvel op. want 't gaat harder regenen. BERN, 9 Juli. (D.N.B.)De zitting van de Kamer in Vichy is om 9.50 uur door Herriot in aanwezigheid van ongeveer vierhonderd afgevaardigden geopend. Onder de aanwezigen bevond zich ook Paul Reynaud, met verbonden hoofd. De voorzitter van de Kamer las het decreet voor, waarbij de Kamer voor een buitengewone zit ting wordt bijeengeroepen. Hierop werd de zitting onderbroken. De commissie voor het kiesrecht nam eenstemmig en zonder bespreking de ontwerp resolutie aan. waarbij wordt vastgesteld, dat er aanleiding tot herziening van de grondwetbepalingen bestaat. De Kamerzitting werd om 11 uur weer geopend. Rapporteur Mist ier gaf een toelichting van de ontwerp resolutie. Hij zeide, dat de debatten morgen gehouden zullen worden. Daarna werd een voorstel van Laval, morgen om negen uur een voorbereidende vergadering van Kamer en Senaat te houden, waarin hij op alle vragen en bezwa ren zal antwoorden, aangenomen. In openbare stemming werd de ontwerp resolutie met 395 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de radicale afgevaardigde Margaine (Marne), de socialistische afgevaardigde Biondi (Oise) en de socialistische afge vaardigde Roche (Haute Vienne). Herriot hield in de zitting der Kamer een rede, waarin hij, na de gevallenen herdacht te hebben, over den herbouw van het land sprak. Na de groote catastrophe, zoo zeide hij. zoekt men naar ver antwoordelijken. De schuld is van verschillenden aard. Het uur der gerechtigheid zal komen. Het hui dige uur moet echter het uur van overdenking en flinkheid zijn. Rond maarschalk Pétain, wiens figuur allen met eerbied vervult, heeft het volk zich in zijn nood geschaard. Frankrijk moet zich veranderen. Men moet de repu bliek, die men lichtzinnig gemaakt heeft, waardiger maken. Haar grondslagen echter zullen hun volle waarde houden. Het lot van dit werk hangt af van het geheele gedrag van thans. De Senaat bijeen Uit Vichy wordt nop: gemeld, dat de senaat met 225 stemmen tegen 1 stem het regeeringsvoorstel betref fende het beginsel der grondwetsher ziening heeft aangenomen. In de zitting van den Senaat heeft senator Charles Reibel een ontwerp-reso. lutie ingediend, die is voorgelegd aan de commissie voor de landsverdediging. Het ontwerp luidt: „De Senaat noodigt de regeering uit zonder ver wijl al degenen op te sporen en te bestraffen, die verantwoordelijk zijn voor het ontstaan van den oorlog, de onvoldoendheid der middelen tot het uitvoeren der operaties en de voort zetting der vijandelijkheden, nadat zij door de legerleiders als onmoge lijk waren beschouwd". Na dc zitting van den Senaat kwamen de voorzitters der commissies voor leger, marine en luchtwapen met de voorstel lers der resolutie bijeen en besloten reeds Woensdag na de zitting van de natio nale vergadering de leden der drie com missies. benevens die van de commissie voor buitenlandsche zaken biieen te roe pen om zonder verwijl een rapporteur aan te stellen. De voorzitter van den Senaat. Jeanne- ney heeft tegenover maarschalk Pétain uiting gegeven aan de vereering van .den Senaat en de erkentelijkheid wegens het feit. dat hii ziin persoon wederom ter beschikking heeft gesteld. Frankrijk, zoo verklaarde Jeanneney verder, moet weder moreele waarden ontwikkelen en gezag scheppen. Frankrijk boet thans voor zijn fouten. Tegen dc resolutie der regeering had slechts de senator markies de Chambrun gestemd. De officieele zitting van de na tionale vergadering begint pas morgen middag om 3 uur. Uit Vichy wordt officieel gemeld: De ministerraad heeft Maandagavond onder voorzitterschap van president Lebrun vergaderd en het ontwerp voor een wijziging in de grondwet aangeno men. Dit ontwerp zal aan de nationale vergadering ter goedkeuring worden voorgelegd. De vice-president van den ministerraad. Pierre Laval, zal den raad in de nationale vergadering vertegen woordigen. De tekst van de ontwerp- motie welke aan de nationale vergade ring zal worden voorgelegd luidt als volgt: „De nationale vergadering ver leent aan de regeering der republiek onder handteekening en gezag van maarschalk Pétain. voorzitter van den ministerraad, alle volmachten tot het uitvaardigen van de nieuwe grondwet van den Franschen staat. Deze grondwet moet de rechten van den arbeid, van het gezin en van het vaderland waarborgen. Zij zal door de vergadering geratificeerd wor den." Onthullingen van Bonnet BERLIJN, 9 Juli (D.N.B.) De avond, bladen staan vandaag in het teeken van de sensationeele onthullingen, die de vroegere Fransche minister van buiten landsche zaken; Georges Bonnet, heeft gedaan tegenover Fransche afgevaardig den in Vichv, waar zij bijeengekomen waren om zich bezig te houden met de kwestie van de schuld aan den oorloc en om de schuldigen voor de Fransche nederlaag ter verantwoording te roepen. Het belang van deze onthulling van verantwoordelijk Fransche zijde komt reeds tot uitdrukking in de brecde opschriften, die o.m. luiden: „Bonnet bevestigt het Duitsche wit boek". „Bonnet bekent Frankrijk's oorlogsschuld", of „Fransche onthul lingen over den schuld aan den oor log". De Berliner Boersenzeitung schrijft in een commentaar: Bonnet heeft bekend gemaakt, dat hij op 1 September 1939 uit naam van de Fransche regeering had toegestemd in het Italiaansche voorstel tot het houden van een conferentie om het Duitsch-Poolsche conflict bij te leg gen. Op 2 September, terwiil Polen reeds met Duitschland in oorlog was. beeft hij zijn pogingen voortgezet, onvermoeid, om den vrede te herstellen. Hii stemde er in toe. dat in de volgende weken een conferentie zou worden gehouden. Bon net wees er op, dat de Poolsche en de Britsche regcering deze conferentie on- Minister-president De Valera over de positie van zijn land BERN, 9 Juli (D.N.B.). De Iersche minister-president, de Valera, ontving op 5 Juli een vertegenwoordiger van de Times en zeide tegen hem, dat Ierland vastbesloten zijn neutraliteit zou hand haven. Tevens sprak de Valera over de vereeniging in Ierland en zeide, dat de eenige voorwaarde, die hieraan vastge knoopt wordt, is, dat de regeering te Ul ster onder het volledig Iersche parle ment, in plaats van onder het Britsche parlement, moet staan. Ierland zou aan een eventueelcn aanval tegenstand bie den. De tegenwoordige toestand is ab normaal, omdat in de zes graafschap pen van Noord-Ierland honderdduizen den dc vereeniging met Lire wcnschten. Hierujt vloeit het merkwaardige feit voort, dat een gedeelte van het Iersche eiland neutraal-, het andere oorlogvoe rend is. Ook van het standpunt dei- landsverdediging is dit gevaarlijk. D7t zou echter op basis der neutraliteit ge regeld moeten worden. De strikte neu traliteit is de beste garantie. Zou Ier land een ander land op zijn grond dul den, dan zou dit voor een ander land een uitnoodiging lot den aanval zijn. ZENUWACHTIGE STEMMING IN SJANGHAI SJANGHAI, 9 Juli. (D.N.B.). De ze nuwachtigheid in Sjanghai neemt van uur tot uur toe. Er zijn Japansche pamfletten ver deeld, waarin tegen de arrestatie van Japansche gendarmes door Amerikaan- sche mariniers wordt geprotesteerd. An dere pamfletten eischen dcii onmiddel- lijken aftocht van de Engelsche troepen uit China. Dc spanning is nog vergroot door het inbe6lagnemen door de Japan ners van een schip, dat munitie geladen had voor het Fransche garnizoen in Sjanghai, door den moord op een voor aanstaand Chineesch-Amerikaanschen ingenieur en door de arrestatie van twee groote rijsthandelaaars in de Fran sche concessie door Japansche gendar mes. ENGELSCHEN VERLATEN ROEMENIë ISTANBOEL. 9 Juli (D.N.B.). Gedu rende de laatste dagen ziin hier over zee talrijke Engelschen uit Roemenië aangekomen, die tengevolge van de ver anderingen in Roemenie het land heb ben moeten verlaten. Daar het voor de Engelschen. clie od de Balkan werkloos ziin geworden, niet mogelijk is naar Engeland terug te keeren. zullen zü voorloopig hier moeten blijven. BULGARIJE EN TURKIJE ANKARA. 9 Juli (D.N.B.). De Turk sche gezant te Sofia. Schewki Berker is hier aangekomen om verslag uit te bren gen aan zijn regeering. Tegenover de pers wees hij op de hartelijke en vriend schappelijke betrekkingen tusschen Bulgarije en Turkiie. Er bestaat geen reden om te klagen over de behandeling van de Turksche minderheid in Bulga rije. mogelijk hebben gemaakt, doordat zij eischten, dat tevoren liet reeds door Duitschland bezette gebied zo\i worden ontruimd. Daarmede wordt, zoo constateert de Boersenzeitung, volledig de in houd bevestigd van hetgeen reeds in het eerste Duitsche witboek aan de wereld is medegedeeld: de Engel schen en door haar op sleeptouw ge nomen Poolsche regeering, heb ben liet bemiddelingsvoorstel van Mussolini te niet gedaan en de aan vankelijke toestemming der Fran sche regeering door druk uit te oefe nen, weten te wijzigen in een Fransch „neen". Wanneer Bonnet thans feiten in Vichy uiteenzet, zoo schrijft de Lokal Anzeiger, en gelooft, dat hij daarmede op eenigerlei wijze zijn persoonlnke ver antwoordelijkheid kan verminderen, dan dwaalt hii op noodlottige wiize. Het ging niet alleen om de laatste drie dagen, maar ook om de geheele vooraf gevoerde Fransche politiek, minstens "sedert de eerste maanden van 1939, waarin de be kende ommekeer zich voltrok van het Fransche desinteressement aan de Oos telijke kwestie naar den Britschen koers.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2