Het vertrouwen in de spaarbanken bleef ONZE STAD IN DEN TIJD DER VACANTIES Üxjsmda KING-ATLAS? Tijdens oorlogsdagen nog inlagen Muziek voor de Verpleegden Een vergelijking met andere jaren toont veel verschillen MEN WACHT TOT HET LAATSTE MOMENT De tijdsduur is korter dan vroeger Onrustige zenuwen Bij waarschuwen blijft 't niet! Ongewenscht bezoek aan kleedlokalen Langs Neerlands Mooie Wegen Eindexamen Handelsschool CRICKETSPEL IN OORLOGSTIJD! 2e BLAI PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 10 JULI 1940 Liquiditeitsprobleem heeft gelukkig geen moeilijk heden opgeleverd DE Nederlandsche spaarbanken zijn de oorlogsdagen en de onzekere periode daarna met succes te boven gekomen. Het vertrouwen in de spaar banken is dan ook nergens geschokt, zoo stelde de heer G. H. Kolff, de secretaris van den Nederlandschen Spaarbankbond, met wicn „De Tele graaf" een onderhoud had, met groote voldoening vast. Natuurlijk hebben de spannende da gen de spaarbanken voor groote pro blemen geplaatst. Zooals bij iedereen het geval was, bestond er bij de spaar ders een drang om het bezit aan li quide middelen te vergrooten. Men wist niet, wat te wachten stond. Het was toch mogelijk zoo redeneerde men terecht in de oorlogsdagen dat men huis en hof zou moeten verlaten en dan diende men toch over contan ten te beschikken. Vanzelfsprekend hebben de spaar banken maatregelen genomen tegen buitengewone opvragingen. De Neder landsche Spaarbankbond had reeds ge- ruimen tijd voor het uitbreken van den oorlogstoestand advies gegeven om in geval van een inval van vreemde troe pen niet. moer dan 25 per weck per boekje uit te betalen. Dit was echter slechts een norm. Voor beslist noodza kelijke betalingen (huur. pacht, loonon, e.d.) zou men de inleggers wel dienen te helpen. Het principe was om een on gebreideld opvragen te voorkomen. Dit advies had dezelfde strekking als het op 10 Mei afgekondigde moratorium, hetwelk grootere uitbetalingen dan 3% van het tegoed met een maximum van 50 per week verbood (op "21 Mei ver hoogd tot 6/o of maximaal f 100 en op 11 Juni geheel opgeheven). Door een dergehjken maatregel kon een met het algemeen belang strijdig oppotten van geld worden voorkomen, werden de spaarbanken gesteund in haar pogen voldoende liquide middelen in kas te houden en werd een zekere categorie spaarders tegen zichzelf be schermd. Want, hoe begrijpelijk het ook was, dat men wat geld in huis wilde hebben, ten einde aan onvoorziene om standigheden het hoofd te kunnen bie den, het was onverstandig om in eens zijn geheele tegoed, dat men jarenlang aan de veilige hoede van de spaarbank had toevertrouwd, in huis te willen halen. Kous, linnenkast en kachel zijn nimmer als een veilige bergplaats voor geld te beschouwen en zeker allerminst in oorlogstijd. De opvragingen bedroegen in de pe riode 10—26 Mei voor de bij den Neder- landschen Spaarbankbond aangesloten banken f 6.5 millioen. Hieruit blijkt, dat de overgroote meerderheid van de houders der afgegeven 1.200.000 spaar bankboekjes nog lang niet gebruik ge maakt heeft van het gead\iseerde maxi mum van 25 per week en per boekje. De drang tot opvragen van spaar gelden was naar gelang de plaatsen van vestiging der spaarbanken verschillend. Over het algemeen was deze drang in de groote steden sterker dan op het platteland, in de geteisterde streken grooter 'dan elders. Kaspositie Het heeft hier en daar dan ook wel eens gespannen wat betreft de kaspo sitie, vooral tijdens de oorlogsdagen. Er waren banken, die meer contanten «Vjn gewoonlijk in kas hadden, doch de nei ging tot opvragen was hier en daar groot en niet overal was men op het onverwachte gebeuren voorbereid. Op sommige plaatsen, geheel van het ver keer afgesloten, kon men den kasvoor- raad nirt aanvullen en moest men er toe overgaan de limiet voor uitbetaling terug te brengen tot. f 10. Tn zeer enkele gevallen werd de spaarbank zelfs een of twee dagen gesloten. Andere spaar banken haddon te worstelen met gebrek aan klein geld. Doch dit duurde slechts kort. De liquiditeit werd bovendien ver zwakt door het feit. dat de inlagen een sterke daling toonden. Want de spaar ders probeerden hun contante middelen niet alleen op te voeren door het terug halen van geld, doch versterkten 'deze anderzijds door het inleggen sterk te reduceeren. Bewijs van verfrouwen Desondanks werd er steeds ingelegd, al was het op sommige dagen 'dan ook heel weinig. Toch beliepen de inlagen in de dagen 1026 Mei nog 2.5 mil lioen of ca. een derde van het normale. Was deze teruggang eenerzljds voor de liquiditeitspositie zeer ongunstig, an derzijds valt het feit, dat men bleef doorgaan met inleggen, te beschouwen als een bewijs, dat het vertrouwen in de spaarbanken niet geschokt is. De heer Kolff toonde zich zeer verheugd over het op deze wijze tot uiting ko mende vertrouwen in de spaarbanken. Tn verschillende plaatsen is het ge beurd, 'dat tijdens het binnentrekken van buitenlandsche troepen en gedu rende oorlogshandelingen in de omge ving liet inleggen nog plaats \ond. Dat het evenwicht tusschen inlagen en uitbetalingen verbroken is, toonen onderstaande cijfers, welke de omzet ten van de bij den Nederlandschen Spaarbankhond aangesloten spaarban ken weergeven: Inleg Uitbetaling (In millioen) Maandgemiddelde 1939 14,7 19,4 1940 Januari 15,5 18,0 Februari 15,0 13,0 Maart 13,0 17.0 April 12,0 18,0 Mei 8,5 18,0 115 Juni 3,3 9,0 In liet eerste kwartaal van 1940 werd, zooals in 1939 onder invloed van poli tieke spanning en mobilisatie reeds het geval was, al meer opgevraagd dan in gelegd. doch de uitbetalingen overtrof fen de inlagen slechts met. 4,5 millioen gulden. In de daarop volgende 2 Va maand (1 April—15 Juni) werd 23,8 millioen ingelegd, daarentegen 45 millioen uitbetaald. De spaarbanken zaten mecrendeels reeds voor de kritieke dagen ruim in haar contanten. Dit bleek zooals te begrijpenniet in alle gevallen vol doende. Een aantal banken hebben door beleening van effecten teruggegrepen op De Nederlandsche Bank, waarna men over ruim voldoende middelen beschikte om aan alle eventualiteiten het hoofd te bieden. Afgezien van de oorlogsdagen, toen de verbindingen op sommige plaatsen ge heel verbroken waren, heeft het liquidi teitsprobleem voor de spaarbanken ge lukkig geen moeilijkheden opgeleverd. Jeugdsparen OOK bij bet jeugdsparen dat door den Nederlandschen Spaarbank bond onder het motto „Jong geleerd, oud gedaan" zooveel mogelijk wordt be vorderd heeft van de recente schok kende gebeurtenissen te lijden gehad. Ook in deze afdeeling liepen de inlagen terug en namen de opvragingen, vooral in Mei, toe. Doch geleidelijk aan valt hier weer een verbetering, te conétatee- ren. Evenals bij de volwassenen het ge val is, blijkt bij de icugd, dat de epaar- vitaliteit wel een stootje kan velen. Men vertrouwt dan ook na deze inzinking de afdeeling jeugdsparen tot verderen bloei te kunnen brengen en het jonge volk op te voeden in een geest van spaarzaamheid. Wij twijfelen er niet aan, zoo besloot de hoer Kolff, of het spaarderspubliek zal spoedig inzien de dwaasheid van het renteloos in huis bewaren van geld met de daaraan verbonden gevaren, en her vatten de goede gewoonte om het toe te vertrouwen aan de spaarbanken, die ge durende veel langer dan een eeuw reeds de trouwe bewaarders van het spaar geld zijn geweest. (Bovenstaand artikel is- overgenomen uit „De Telegraaf" van Zaterdag 6 Juli 1940). Door Staf 5e R.I. "pv E verpleegden in het Militair Hos- pitaal aan den Hoogeweg heb ben gisteren eenige prettige uren be leefd. Dien middag namelijk heeft het muziekkorps, behoorende tot de staf van het 5c R. I., een aantal nummers gespeeld. Rondom het hospitaal klonken vroolij- ke klanken en zij brachten een sfeer van vreugde en verpoozing in dc zalen. Het is door degenen, voor wie de muziek be stemd was, in hooge mate gewaardeerd! Dit werd wel bewezen door het applaus en de vele andere blijken van instem ming. Onder leiding van kapelmeester H. J. A. Bokhove bracht de stafmuziek elf num mers ten gehoore. TELEFOONAANSLUITINGEN De volgende adressen werden telefo. nisch aangesloten: 1085 Dr. J. H. Ronhaar, leeraar M.O., P. J. Troelstralaan 7. 1105 .T. Duykers, Borgesiuslaan 9. 4636 J. A. M. Stregéls. Chef N.V. Vroom en Dreesman, Zwaanstraat 36. 4738 L. J. Moggcnstorm, D. Fockema- laan 82. ,9:Kinderhuis „Kinabu", Amersf.str. weg 119, Soesterberg. Over een door de Duitschc pioniers geslagen hulpbrug in Frankrijk, trekken Duitsche troepenIn het water gestor te brokstukken van de vroegere beton nen brug, dienden als fundamenten. ONZE stad met haar fraaie omgeving van bosch en hei haar rustige open buitenwijken en niet te vergeten haar prachtig- oude binnenstad was en is bij uit stek geschikt om vacantiegangers tot zich te trekken. Amersfoort genoot er alom in den lande be kendheid door en deze nam jaar op jaar toe. Op het oogenblik ech ter is daar heel wat minder van te merken dan voorheen. Toeris tisch gezien maakt zij op het oogenblik een komkommertijd door. Hei ligt ook wel in den aard der zaak. Deze toestand was gerui- men tijd geleden reeds te voorzien Velen immers zijn dit jaar de mee ning toegedaan, dat het „wel zoo rustig" is, kalm thuis te blijven, waar men de zaken van alle dag voortdurend en dan liefst met een minimum van opwinding aan zich voorbij kan laten gaan. Dus biedt het vacantleverkesr in onze siad op liet oogenblik geen iiijsler opwindende aspecten. „Het is stilletjes", zeggen de insiders, en zij hebben gelijk. Maar wellicht zal straks de drukte toch nog grooter blijken dan men op dit oogenblik geneigd is aan te nemen, zij het ook, dat de cijfers van vorige jaren lang niet bereikt zullen worden. Want wie in dezen tijd met vacantie wil gaan, neemt liefst zoo weinig mogelijk risico... bij wacht tot het laatste moment met het bespreken \an een tijdelijke woning. Men is voorzichtig VROEGER waren er pensions, 'die in de maanden Maart en April al zoo goed als volgeboekt waren voor het geheele seizoen. Voorzichtige lieden, die graag in Augustus hun traditioneele Mjjnhardt's Zenuw tabletten maken U spoedig eer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. Tijdens den strijd in Frankrijk verover Onze foto toont Duitsche den de Duitsche troepen ook Belfort, soldaten op de vesting \acantie-tehuis wilden betrekken, wa ren er bij voorkeur zoo spoedig moge lijk bij. om maar zeker van hun zaak te kunnen zijn. Doch diezelfde voorzich tigheid verleidt hen er toe, thans zoo lang mogelijk te wachten: de rollen zijn precies omgedraaid! Volgens deze theorie zal dus het deel der tijdelijke stadgenooten, dat toch zijn zomersche dagen van vrijheid hier wil doorbrengen, zich nu zoo langza merhand moeten opmaken om zijn plan nen Ie verwerkelijken. Dit klopt ook met de gegevens, die men op het ver keersbureau aan het Stationsplein heeft ontvangen. Was het de eerste we ken na den oorlog zeer stil, thans wordt het een weinig drukker en be ginnen de aanvragen binnen te komen. Inderdaad, men heeft tot het laatste moment willen wachten. Een teeken des tijds is ook, dat de vraag zich nu, relatief beschouwd, meer richt tot gemeubileerde huis jes en kampeerterreinen, dan tot hotels en pensions, zooals vroeger gebruikelijk was. Natuurlijk is de vraag naar deze laatste categorie geenszins geheel en al verstomd, maar zij treedt minder op den voor grond Klaarblijkelijk vindt de voor liefde voor gemeubileerde vacantie- verblijven haar oorzaak in het feit, dat families en huisgezinnen nu meer dan voorheen tezamen willen blijven. Het „samen uit, samen thuis" heeft zich thans aan de eischen van het oogenblik aange past en nu zeggen de vaeantiegan- gere„samen thuisdan óók sa men uil!" Kampeeren Tegelijkertijd valt ook een betrekke lijke opleving van de kampeerbehoefte te constateeren: Ouders, die het niet raadzaam of niet mogelijk achten, dit jaar naar buiten te trekken, schijnen hun kroost er met dc tent op uit tc stu ren. Op de kampeerterreinen is de vreugde niet zoo kostbaar, loopt men zooals de speculatie wellicht luidt geen enkel risicoen bovendien kan men er zoo uiterst gemakkelijk met de fiets komen. Het nationale vervoermid del beleeft ook in de vacantie een hoog tij! Dit alles toont wel aan, dat een vergelijking met vorig jaar op ve lerlei gebieden mank gaat. Niet slechts, dat de aanvraag veelal op het laatste nippertje binnenkomt (Telefoontjes als: „ik ga over vijf dagen met vacantie, kunt U mij zoo spoedig mogelijk enkele in lichtingen zenden?", zijn thans legio op hei verkeersbureau), maar ook de tijdsduur is dit jaar veel korter dan voorheen: Minder aan vragen, doch méér spoedaanvra gen èn vacaniies van korteren duur. Dit is het beeld, waarmee wij op dit oogenblik te maken heb ben. Hef is niel zoo goed. als wij ge wend waren, maar we kunnen ons troosten: Want ten eerste had het veel erger kunnen zijn ten tweede is deze toestand slechts van tijde- lijken aard en ten derde kunnen er, daar men klaarblijkelijk wacht tot het laatste moment, nog steeds heel wat aanvragen binnenkomen. EINDEXAMEN GYMNASIUM Na voortgezet examen slaagden voor het diploma A: Mej. M. M. F. Fischer, en C. N. Stoelrnann Levsner, (Soest). De examens zijn geëindigd. Van tie 21 candidaten slaagden er 20. Weggebruikers moeten de ver- keers- en verduisteringsvoor schriften naleven OP verzoek van den Commissaris van Politie alhier brengen wij het vol gende onder de aandacht: Dc weggebruikers worden er op gewe zen, dat zij de verkcersvoorschriften stipt hebjien na tc leven. Het rijden van meer dan twee wielrijders naast elkaar, is verboden. Steeds moet dc uiterste rechterzijde van den weg gehouden worden. Bij ver andering van richting moet t ij d i g een teeken worden gegeven in dc richting, waarin zal worden gereden. Militair verkeer heeft voorrang. Na gehouden overleg met don Duit- schcn Commandant zullen de verkcers voorschriften door dc politie streng wor den nageleefd. Men zij dus gewaarschuwd, opdat het niet noodig is gewaarschuwd te worden door de politic, die terwille van dc weg gebruikers gedurende deze dagen rond rijdt met den luidspreker en verkeers- zondaren op hecterdaad bot rapt. Nogmaals zij er op gewezen, dat de wielrijders de laatstelijk voorgeschreven maatregelen voor verduistering van hun rijwiollampen getroffen moeten hebben. Gisteravond moest de politie daarvoor weer verschillende waarschuwingen uit- dcelcn. Zestienjarig jongmensch op hecterdaad betrapt Tijdens sportwedstrijden op de terrei nen van „Birkhoven", beeft gisteravond een 16-jarig jongmensch, B., kans ge zien zich door middel \an inklimming toegang te verschaffen tot. de kleedlo kalen. Toen bij zich weer naar buiten wilde begeven, werd hij betrapt. De politie heeft aanstonds een onder zoek ingesteld en de spelers en speel stere laten opgeven hetgeen zij vermis ten. Gebleken is, dat de j'ongen zich we derrechtelijk portemonnaies en vulpen houders toegeeigend heeft. B is overgebracht, naar het politiebu reau en aldaar opgesloten. Wij ontvingen ter kennismaking een Atlas van Nederland, de z.g. King-Atlas, thans opnieuw bijgewerkt en belangrijk uitgebreid. Naast duidelijke kaarten van de 11 provinciën, waarop grondsoorten, spoor- en tramwegen, enz. zijn aangegeven, vindt men van elko provincie een ver- keerskaart, waarop de verkeerswegen, ook de allernieuwste, voorkomen. Verder is er een uitgebreide wegen kaart van het, Gooi, van dc Graafschap Zul fen, dc Vel uwe en Zuid-Limburg. Voor den Watertoerist zijn er even eens kaarten. Het Mercn-gebied van Noord- en Zuid-Friesland en van het ge heele gebied tusschen den Haag, Leiden, Gouda, Utrecht en Amsterdam. Op deze walerkaarten zijn ook de landwegen duidelijk aangegeven, zoodat men on middellijk georiënteerd is. De wetenschappelijke bewerking ge schiedde door Drs. G.- J. de Vries te Waalwijk: de uitvoering door de N.V. J. Smulders en Co., Den Haag. 't Is ver dienstelijk werk in alle opzichten. De wijze, waarop men in bet bezit van deze uitvoerige en practisehe atlas kan komen, wordt per advertentie in dit nummer bekend gemaakt. Voor het eindexamen Gemeentelijke Handelsdagschool met 4 j. c. alhier ziifi geslaagd: J. Berculo, G. Boshuizen, II. v. d. Broek, W. D. van Delft, L. Doorne kamp, H. v. d. Haar, W. H. ten Hoven. A. H. Huurman, W. Jelsma. J. Knopf. C. J. Lammers, P. H. van Lier. J. M. van Ooyen, J. Opstelten, C. A. Baabe. H. Roos, H. Smit, E. A. Valk, P W. Weijten- buig, A. J. v. Amerongen, Maria. J. Berg man, Paulina, L. van Dam, W. H. M. Doorman. P Ekel, A. van Eiik, L. van Ginkcl, E. E. Ha agens. W. W Harde man, G. H. van Heelsum, P. B. Heilij- gers. P. lltiisingh, O. II. Lambrechts, N'. A. Nieuborg, C. W. F. Paine Strieker. Ch. T Russell, L. H. Slevt, G. van Veldhui zen. Afgewezen i candidaten. Met één can- didaat wordt het examen voortgezet. De uitreiking van de diploma's heeft hedenmorgen op de gebruikelijke wijze plaats gehad. Door dr. Joh. H. Scheurer werd na mens de Kamer van Koophandel pen boek aan den besten leerling uitgereikt. A. J. van Amerongen. De lieer van Hille bood namens de commissie van Toezicht een boek aan voor de beste leerlinge, mei. M. J. Berg man. De directeur, de heer J. Peper, gaf den leerlingen raadgevingen mede voor het nieuwe leven, dc maatschappij. CHR. TAMBOERS- EN PIJPERSCORPS SPEELT VOOR DE RADIO Op Zaterdag 13 Juli zal het Christe lijk Tambours en Pijperscorps onder lei ding van den heer Joh. de Vries Pz. voor de radio spelen. Het programma wordt Voor de N.C.R.V. uitgezonden van 6.157.30 uur. GRAND THtfaTRE. Van Vrijdag 5 t m. Donderdag 11 Juli vertooning van de film „Dc Zwitscrsche Robinson." Voorstellingen: Zondag l 45. 400, 6.15 en 8.30 uur doorloopend Andere dagen 8 uur. Zaterdag# 6 en 8.15 uur. Zater dag- en Woensdagmiddag 2.30 uur matinée. CITY THEATER Van Dinsdag 9 t.m. Donderdag 11 Juli vertooning van do film „Een banneling keerde terug". Voorstellingen: 's avonds vanaf 8 uur. Woensdag matineó om 2 30 uur. REMBRANDT-THEATER Vcrtooning van „Gemaskerde ruiters" en „De czaar in Londen." OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9., BELLAMY-BIBLIOTHEEK (kosteloos). Appelweg 6. STERHUIS. Korte Beekstraat 4. Voor allo meisjes iedcren avond geopend des Zondags van 2 uur MUSEUM FLEHITE. Wcstsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur (Stadgenooten hebben 'a Zaterdags vrjjen toegang) GILDEHUIS A.K.G Voorjaarstentoonstel ling Hoe krijgt U de nieuwe met z'n 22 provincie- en wegen kaarten, z'n uitgebreide detailkaar ten van de Veluwe, Zuid-Limburg, het Gooi, Twente en de graafschap Zutphen en bovendien met overdui delijke waterkaarten van het Friese-, Hollandse- en Utrechtse merenge bied KING-VRIENDENIZendt 35 ct. per giro of postwissel oonTonnemo&Cie, bneek (gironummer 16115). Direct na ontvangst wordt U de nieuwe King-Atlas franco toegezonden. /N de graafschap Kent is,, naar uit Londen wordt gemeld, ecu revolutie uitgebroken tegen cricketspelers, die, ondanks den ernstigen toestand, hun spelen ook dit jaar wilden houden- Het betreft een in 16S5 opgerichte club. De leider der club beriep zich er op. dat zijn voorvader en onder admiraal Drake dienst hadden ge daan en nog een nartü cricket hadden gespeeld, vóór zij dc Spanjaarden versloegen. De tegenstanders van het houden van cricketspelen toonden zich echter hiervan niet onder den indruk en besloten het speelterrein des nachts door omspitten tc vernie len. Daaruit ontwikkelde zich een „oorlogstoestand" tusschen de bevol king en dc club, die het terrein liet bewaken door met geweren met schroot gewapende mannen. Deze kleine graafschappeliikc oorlog komt verder tot uitdrukking in scherpe ingezonden stukken in dc pers, waar in gezegd wordt, dat het misdadig is om in oorlogstijd cricket tc spelen en dat de Duilschcrs door cricket spel in geen geval ver van hel land gehouden kunnen worden. ZWEMFEEST A.Z. £.C. In het programma van het zwem feest van de A.Z. P.C., dat wij Zater dag j.l. publiceerden, is een wijziging gekomen. De 100 Meter schoolslag dames wordt veranderd in 290 Meter schoolslag dames, terwijl de nummers 200 Meter borstcrawl dames en heeren vervallen. EXAMENS Onze stadgenoot de heer I. Cohensi- us, 6laagde aan de Rijks Universiteit to Utrecht voor het doctoraal examen ge neeskunde. Te Utrecht slaagde voor het propae- deutisch examen geneeskunde onze stadgenoot, de heer A. W. Boerwinkel. HONDJE ALS STRUIKELBLOK In de Utrechtschostraat kwam gisteren een jongen met zijn fiets te vallen over een hondje. De knaap kreeg een pim- lijke linkerhand en ontvellingen. Na op 't politiebureau van den schrik te zijn bekomen, kon hij weer huiswaarts kee- ren. THEOL. HOOGESCHOOL TE KAMPEN De Part. Synode van de Geref. Ker ken in de provincie Utrecht heeft be noemd tot curator van de Theologische Hoogeschool tc Kampen, in de vacature ontstaan door het overlijden van dr. II. Kaajan, in leven predikant bij de Geref. Kerk te Utrecht, ds. R. E. v. Arkel. even eens te Utrecht. Als secundus van ds. v. Arkel werd benoemd ds. S. J. Popma alhier. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pesie's bad bedroeg hedenmorgen 70 gr. F. 21 gr. C. BURGERLIJKE STAND Geboren: Fredcrika Wilhelmina, d v. Roelof Verhaaf en Johanna Cornelia Heirman. Wulphert Gijsbertus, z. v. Johannes Janssen en Petronella Hoefsloot. Overleden: Wilhelmina Cornelia Bijl, oud 69 jaar, ongehuwd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5