In hooger beroep tegen berucht inbreker vier jaar geëischt De zorg voor de gewonden onzer weermacht Kranige chauffeur, die zich vrijwillig in gevecht begaf, stond terecht Terugkeer Nederlandsche Voor meer dan f 30.000 stond gereed! Twee jaar tegen Landgoederen vluchtelingen uit Frankrijk DE VRIEND VAN PIET DE J. VOOR HET GERECHTSHOF ZWARE STRAFFEN VOOR BERUCHTE INBREKERS inbreker geëischt Het totaal aantal gewonde militairen bedraagt ongeveer 900 ter beschikking EEN AUTOBAND EN FLESSCHEN OLIE MEEGENOMEN ONMIDDELLIJK VRIJHEID IN AAN HUN REVACUATIE WORDT MET KRACHT GEWERKT Deze week komen de eerste Bredanaars terug 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 10IULI 1940 BINNENLAND AMSTERDAM. 9 Juli. Voor de groote villa van mevr. de weduwe L. Schwartz hield op den avond van den 14en Januari een groote. kost bare auto stil. Een weinig opval lende gebeurtenis in deze buurt en geen der voorbiigangers schonk dan ook veel aandacht aan den goed- gekleeden man. die met een zwaai het portier ac hier zich sloot, de stoep van de villa opliep, de sleutel in het slot stak en naar binnen ging. De recherche echter was reeds lang op haar hoede, de man. die zoo juist naar binnen was gegaan, was de beruchte inbreker Piet de J., die pas kort geleden uit de gevan genis was ontslagen. Toen hij een uurtje later de woning weer wilde verlaten, werd hij gegrenen en naar het politiebureau ivergebracht. De inbreker zou een goede slag heb ben geslagen, indien de politie minder actief was geweest. De man had de villa grondig doorzocht, hij was blijkbaar precies op de hoogte geweest en in twee koffers had hij voor meer dan f 30.000 kostbaarheden en sieraden gepakt. De handige inbreker had beschikt over een prachtig nagemaakte huis sleutel. Dit wees er op. dat Piet relaties had. die over den huissleutel beschik ten. Voorts bleek, dat de huishoudster dien avond met een kennis van den in breker naar de bioscoop was geweest Zij werd eveneens ingerekend en een paar dagen later volgde de arrestatie van den vriend van Piet. den fabrikant C. M. M. en de vrouw met wie hij sa menleefde. De huishoudster ontkende van de in braak ook maar iets af te weten; wel gaf zij toe. dat zij vroeger een broche van mevrouw had gestolen en aan M. gegeven. Zoowel M. als zijn vriendin hiplden vol, dat zij onschuldig waren. De rechtbank veroordeelde den inbre ker Piet de J. tot drie iaar gevangenis- straf. de koopman-fabrikant M.. die het plan zou hebben gemaakt, hoorde zich tot vier jaar gevangenisstraf veroordee- len, diens vrouw kreeg pen lichte geld boete en de huishoudster werd tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. De rot van de huishoudster Van deze vonnissen kwam alleen de fabrikant M. in hooger beroep en vandaag diende de strafzaak tegen hem voor het gerechtshof. Als eerste getuige hoorde het. gerechtshof de huishoudster, die in deze strafzaak zoon belangrijke rol speelt. Zij vertelde, dat zij in September van het vorig jaar door een huwelijksadver tentie in aanraking met verd. was ge komen. Hij deed haar huwelijksvoor stellen en getuige vertrouwde hem zoo volkomen, dat zij hem binnen enkele maanden zes k zeven duizend gulden „ter leen" gaf. Nooit zag zij een cent terug. Maar de huwelijkscandidaat was nog verre van voldaan, hij wist. dat ge tuige in dienst was bij een rijke dame. Onder dreigementen wist hij haar over te halen, hem een kostbare broche en een gouden vulpenhouder te geven. De broche had getuige van haar me vrouw gestolen; de vulpen had zij in de woning „gevonden" en toen verd. het goud in haar handtaschje zag glinste ren, had hij haar geprest ook dit kost bare sieraad aan hem te geven. Nadat de vrouw in het kort het relaas van haar avonturen met verd. had ge daan. kreeg verdachte gelegenheid om het zijne in het midden te brengen. Hij ontkende, dat hij haar geprest had, sieraden weg te nemen. Wel gaf hij toe. dat hij geld van getuige had geleend voor zijn „instituut voor physische the rapie". Alles zou terecht gekomen zijn. riep verd uit, wanneer deze vrouw mij niet valsch had beschuldigd i.Zoo werd er gedacht, dat ik de huissleutel van de villa van mevr. S. uit het taschje van deze huishoudster heb gehaald. Maar dat is gelogen! En evenmin hph ik haar geprest om siera den van haar mevrouw te stelen." Verdachte wond zich meer en meer op, zoodat de president hem moest waarschuwen daar anders de zaak zon der hem zou worden behandeld. Zeer bezwarend waren de verklarin gen. die de inbreker P. de J. aflegde Verd. zou volgens hem het plan hebben gemaakt. Het requisitoir Na de pauze was het woord aan den procureur-generaal mr. J Versteeg, die in een uitvoerig requisitoir verd.'s rol schetste. Het staat naar spr.'s meening vast. dat deze verdachte den sleutel uit het taschje van de huishoudster heeft gehaald om een duplicaat te laten maken door den inbreker Piet de J- die den volgenden dag de inbraak zou plegen. Verd. i3 in alle opzichten auctor intellectualis van het misdrijf geweest. Zeer terecht is verdachte door de rechtbank schuldig verklaard. Verd. heeft zich aan twee bijzondere zware misdrijven schuldig gemaakt. Zijn leven is één reeks van ernstige misdrijven; niet minder dan acht veroordeelingen omen op zijn strafregister voor. Volkomen kon mr. Versteeg zich met de strafmaat vereenigen, of schoon hij zich nog een oogenblik heeft afgevraagd, of niet een nog zwaardere straf geboden was. Spr. eischte bevestiging van het vonnis: verdachte's veroordeeling tot vier jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. W. G. M. van Everdingen, hield een uitvoerig betoog, waarin hij de bewijsvoering van den procureur-generaal bestreed. Verd. heeft, nooit de bedoeling gehad om de huishoudster te benadeelen. Hij teekende zelfs een schuldbekentenis en zeer zeker zou hij het geld hebben terugbetaald. Verd.'- houding, gaf pl. toe, was niet fraai. Pl. was van oor deel, dat zeer zeker niet vaststond dat verd iets met de inbraak te makpn had. Hij is slachtoffer geworden van den beruchten inbreker Piet de J. Pl. concludeerde tot vrijspraak. Arrest 23 Juli Brutale inbraak te Laren voor de Rechtbank AMSTERDAM. 9 Juli. Op Zon dag 5 Mei is een brutale inbraak gepleegd in de villa van den heer Blaauw aan de Derkinderenlaan te Laren. Toen het echtpaar B. in den na middag thuis kwam van een wan deling. zagen zij. dat een ruit van de keukendeur was ingedrukt en de voordeur open stond. Uit het in der haast ingestelde onderzoek bleek uit een kast in de slaapkamer voor ruim f 15.000 aan sieraden, waaron der een paarlen collier van f 12.000 te zijn verdwenen. Uit een porte feuille vermiste de heer B. 13 bank biljetten van 10 gulden. Reeds den volgenden dag "had de po litie een spoor in handen. Een Laren- sche pensionhouder kwam vertellen, dat een berucht recidivist, zekere de J. uit Hilversum, dien dag aan zijn deur was geweest en een glas water had gevraagd. Uit een onderzoek bleek, dat de J. dien Zondag met een vriend O., ook geen onbekende van de justitie, te Laren was geweest. O. was Zondagavond met een taxi naar Den Haag gereden en hij bleek den chauffeur te hebben betaald met een bankbiljet van 10 gulden, welk bil jet het nummer droeg van een der ge- stolene. Vandaag stond dit tweetal voor de rechtbank terecht. Eerst had zich de 25-jarige O. te verantwoorden. Hij legde een volledige bekentenis af. De officier van justitie, mr. Bosoh. eischte ander half iaar gevangenisstraf tegen hem. De verdediger mr. P. van Krevelen bepleit te clementie. De tweede verdachte Daarna stond de 27-jarige de J. terecht. In tegenstelling met zijn me deverdachte. hield hij vol. dat hij onschuldig was. Zijn vriend O., als getuige verhoord, verklaarde, dat zij verschillende huizen te Blaricum hadden bezocht om te zien, of er ook een villa was, waarvan de bewoners afwezig waren. Tenslotte waren zij bij de familie B. terecht gekomen, waar zij samen had den ingebroken De officier van justitie eischte een gevangenisstraf van 2 jaar en 2 maanden. De verdediger mr. B. J- Stokvis achtte het bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak, subs, drong hij op clementie aan. Vonnis 23 Juli. BEROEPEN TER ZAKE VAN GESCHIL LEN VAN BESTUUR 's-GRAVENHAGE, 9 Juli. Beroepen ter zake van geschillen van bestuur of andere, welke ingevolge par. 1 der ver ordening no. 23/1940 van den rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de bevoegdheden van de secretarissen-generaal van de Neder landsche departementen van algemeen bestuur worden beslist door den secre taris-generaal van het departement, waaronder de materie ressorteert, dienen bij dien secretaris-generaal aanhangig te worden gemaakt. GEEN PARTICULIERE AUTO'S VOOR VERMAAK! V-GRAVEXHAGE. 9 Juli. Het blijkt, dat particuliere personenauto's veel voor vermaak en in het algemeen niet- zakelijke doeleinden worden gebezigd Dit kap niet worden toegest-aan, zoo lang motorbrandstof niet volledig voor zakelijke doeleinden beschikbaar is en tal van bedrijven daarvan nadeel onder vinden. Ongewenscht bezoek aan cafe taria te Hilversum AMSTERDAM, 9 Juli. Voor de Rechtbank had zich de' 35-jaris:® Z. te verantwoorden terzake van een hem tenlaste gelegde inbraak te Hilversum in den nacht van 20 op 21 Augustus 1938 in Hecks' café- taria gepleegd en wegens de daar bij gepleegde diefstal van een geld kistje met 900.—. Eerst in Februari 1.1. was lioht in deze zaak gekomen, doordat gesprekken, die in het mi litair hospitaal te Den Haag waren gevoerd, ter kennis van de militaire politie waren gebracht Z. had toen een bekentenis afgelegd, doch deze herriep hij thans voor de Recht bank. Hij beweerde, een bekentenis onder dwang te hebben afgelegd. De majoor der militaire politie jhr. van Suchtelen verklaarde als getuige, dat Z. destijds vrijwillig een bekentenis had afgelegd, nadat hij hem had aange spoord om schoon schip te maken. Verd. had hem zelfs de bekentenis schriftelijk bevestigd en er een teekening van de situatie der cafetaria bijgevoegd. Uit ge tuigenverklaringen bleek, dat Z. op aan wijzing van een vroegeren piccolo en met een medeplichtige de inbraak moet hebben gepleegd. De subsi officier van justitie mr. Bosch vond de bekentis. bij de mili taire politie afgelegd voldoende. Me de op grond der getuigenverklarin gen achtte hij het wettig en overtui gend bewijs geleverd. Eisch: 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr.' J. Sprenger adhtte het verklaarbaar, dat verd. bij de mili taire politie een teekening had overge legd. toen hij eenmaal tot bekennen besloten had, om welke reden dan ook. Volgens pl. kan op de herroepen beken tenis geen veroordeeling volgen. Verdacht van mede plichtigheid Verdacht van medeplichtigheid stond de 28-jarige K. terecht. Hij zou op den uitkijk hebben gestaan, doch hij ver klaarde thans, dat hem indertijd wel een voorstel was gedaan om mee te doen aan de inbraak. Hij was er echter niet op ingegaan, wel had hij het voorstel overgebracht aan Z. De officier van justitie mr. Bosch eischte vrijspraak. De verdediger mr. H. Keune sloot In een onderhoud, dat Het Vader land met gen.-majoor N. A. A. v. d. Roemer mocht hebben, zeide de in specteur van den geneeskundigen dienst dér Landmacht: In het begin had men den in druk, dat het aantal oorlogsge wonden veel grooter was, dan het later inderdaad bleek te zijn, dank zij het feit. dat de gebeurtenissen hier te lande spoedig tot het einde voerden. Het zullen er ongeveer 900 zijn. gewonden wel te ver staan, waarvan het overgroote deel uiteindelijk reeds een algeheel herstel bereikt heeft of nog kan bereiken. Het aantal van hen, die een arm of been missen of door ander letsel tot deze groep moeten worden gerekend, is gelukkig zeer gering: het zullen er niet meer dan een vijftig, zestig zijn. voorzoover wij thans kunnen overzien: want er komen nog een vijfhonderd sol daten uit Frankrijk en het spreekt vanzelf, dat wij op het oogenblik niet kunnen nagaan, hoeveel er daaronder zijn, die medische hulp behoeven, en in welke mate. Maar het staat al wel vast dat een in richting in den trant van Hohenlychen hier niet noodit? is: een dergelijke opzet zou alleen gemotiveerd zijn, wanneer er niet tientallen, maar honderden patiën ten waren en dat is gelukkig geens zins het geval. De opzet kan veel be scheidener zijn, hetgeen natuurliik geenszins uitsluit, dat de behandeling door bekwame deskundigen moet ge schieden. Maar daarover behoeft nie- zich hierbij aan, daarbij de aandacht vestigende op het feit, dat de alibi's van anderen, die in deze zaak waren gehoord en die verdacht werden van medeplichtigheid niet klopten. Pl. drong aan op de onmiddellijke invrijheidstelling van verd.. welk verzoek de rechtbank inwilligde. Vonnis 23 Juli. 's-GRAVENHAGE. 9 Juli. Als repel wordt in oorlogsnood bedre ven diefstal zwaarder gestraft dan wanneer het vergrijp in normale tij den is begaan. Doch er zijn uitzon deringen, die ook dezen regel beves tigen. Daarvan heeft de Haagsche rechtbank heden doen blijken, toen zij onder presidium van mr. Bom mezijn een tegen d~n 35-jarigen chauffeur J. C. F. M. ingestelde strafvervolging behandelde. Deze autobestuurder ha op den dag na de overgave van het Nederlandsche leger, dus op 16 Mei, ui1 een chaos van materialen langs den Rotterdamsche- weg te Rijswijk een autoband en eenige fjessqhen motoroli die hem niet toe behoorden, meegenomen. Dit kwam op 22 Mei aan het licht en de man werd toen in hechtenis gesteld. De betreffen de goederen waren eigendom van de Bataafsche Importmaatschappij en in derdaad had niemand hem vergunning gegeven ze weg te nemen. Doch om een feit als het onderhavige te beoordeelen, dient men alle omstandigheden te we ten en deze schenen op dat oogenblik nog onbekend. Zij kwamen echter bij de voorbehandeling dezer zaa ter ken nis van den officier van justitie en bij de openbare berechting in de zitting zaal werd een en ander in het volle licht geplaatst Deze „verdachte" bleek zich als een held in de vijf dagen van den oorlog hier te lande te hebben ge dragen, want hij had zonder eenige militaire verplichting of verbintenis en met volle uitsehakeline van zichzelf, in de hel van het gevecht bii dae en nacht transportdiensten ten behoeve van onze troepen verricht. Toen hij op den 16den Mei zag. dat anderen de olie lieten weg- loopen uit de reservoirs bij het pomp station van de B I.Mkon hij de ver leiding niet weerstaan om enkele fles- schen van deze olie *>n een zwervenden autoband mee te nemen. Vier maanden geëischt De officier van justitie, mr. Rouf- faer, die deze omstandigheden bij zijn requisitoir in beschouwing nam en tevens vertelde, dat de man een volkomen blanco-strafregister had, beperkte daarom zijn eisch tot een van vier maanden vrijheidsstraf. Daarop was het woord aan mr. Huy- gens als verdediger. Deze deed uitko men, dat hier geen sprake was van „plunderen", dat de man een eerlijke werker was, die zich geenszins bewust was iemand te hebben benadeeld, doch veeleer moet hebben gedacht: waar zoo ontzettend veel is verwoest, kan ik deze weinige goederen wel tot mij nemen. Anderen hehben op den 15en Mei op het Malieveld vrijwillig voor duizenden gul dens waarde van hun materieel bezit in de vlammen geworpen. In een rapport omtrent dezen chauffeur getuigt luit-kol. Lever- land, dat de man zich op bijzondere wijze heeft onderscheiden door met onverschokkenheid en met groot gevaar voor eigen leven en onder een voortdurenden kogelregen, ge heel vrijwillige transportdiensten te verrichten. Waar nu, aldus mr. Huygens, onze beschermers de magnifieke geste hebben gehad om ons leger vrij te laten en deze man nu sedert 22 Mei in hechtenis zit zou de rechtbank een edele daad kunnen verrichten om dezen held thans zijn vrijheid te hergeven. Daarop begaf de rechtbank zich in raadkamer. Twee minuten later her opende mr. Bommezijn de zitting en deelde mede. dat de rechtbank eeen ter men had gevonden... om de hechte nis van den man nog langer te doen voortduren, weshalve zij diens onmid dellijke invrijheidstelling gelastte. Met spanning had op de publieke doch overigens verlaten tribune, de vrouw van den chauffeur de behande ling van deze zaak gevolgd. mand zich zorgen te maken. Dat is in orde. De kleine categorie der zwaarge wonden die een lichaamsdeel mis sen, wordt in het hospitaal te Utrecht behandeld. De andere, wel ke een nabehandeling noodig heeft, komt in Het Kareool, de buiten plaats welke mej. Bunge te Aerden- hout ter beschikking heeft gesteld. Tot dusver heeft u alleen over de militairen gesproken. Maar wat gebeurt er met de burgers, die slachtoffer wer den van het oorlogsgeweld? Lijkt het u niet gewenscht, dat zij bij deze zorg worden betrokken? Inderdaad, was het antwoord. Daar over loopen nu nog besprekingen, die, naar ik vertrouw, een bevredigend ein de zullen hebben. De moeilijkheid ech ter is, dat wij niet weten, om hoeveel burgers het hier gaat, waar zij zich be vinden, of zij prijs stellen op behande ling door den geneeskundigen dienst. Opgaven daaromtrent hebben wij nog niet. Doch het ligt voor de hand dat het dwaasheid zou zijn, voor de burgers een aparte verzorging te scheppen, waar wij voor een goede prothese en een doel matige hehandeling, al ons best doen. Nipmand kan echter zeggen, hoeveel burgers onze hulp behoeven, en wat hun aantal in de toekomst zal zijn. Elk bom bardement bréngt kans op nieuwe slachtoffer*. mee. Dr. Offerhaus over hulp aan gewonden In een gesprek met dr. H. K. Of ferhaus, van het Ned. Roode Kruis, werden de plannen nog nader uit eengezet. Dr. Offerhaus sprak van een aparte inrichting, van werktui gen voorzien, waar den patiënten, nadat zij hun prothese hebben ge kregen, wordt geleerd, hoe zij deze moeten gebruiken. Dergelijke in richtingen heeft Nederland niet, om dat daaraan hooge onkosten zijn verbonden. Pas na den vorigen oor log zijn zij in Duitsehland gekomen. Wat onze patiënten betreft krijgt de eerste categorie, de kleinste, due die der zwaar gewonden welke een lichaams deel missen, onder toezicht van den mil geneesk dienst de prothese. De des kundigen zijn prof. dr. P. R. Michaël, Den Haag, en dr. Gerber te Utrecht. Deze beide heeren. aldus dr. Offerhaus, hebben zich reeds jaren op dit werk toe gelegd en kennen het uitstekend. De lichamelijke en geestelijke training van de patiënten i6 iets, dat door slechts weinigen in ons land bestudeerd is. doch genoemde heeren zijn volkomen op de hoogte, zoodat men werkelijk mag verwachten, dat onder hun bekwame leiding de patiënten hun prothese goed zullen leeren eebruiken, waarna zij zich met de werktherapie vertrouwd kunnen maken. De tweede categorie omvat hen, die wel ongeveer hersteld het ziekenhuis hebben verlaten, doch niet in staat zijn hun dagelijksche bezigheden te hervat ten Zij hebben goede, krachtige voeding noodig, een verblijf in de buitenlucht. waar zij onder goede leidiw de sport kunnen beoefenen, zich bewgen in de vrije natuur, opdat zij tensotte weer volkomen paraat hun taak iA de maat schappij kunnen opvatten. D^.e perso nen komen in aanmerk ine vnA de door mej Bunge ter beschikking \gestelde buitenplaats. Deze tweede categorie omvat, eigenlijk twee groepen: de militairen die thans in de ziekenhuizen verblijven en later, naar het herstellingsoord verwezen zul len worden en de militairen, die reeds ontslagen zijn door den mil. geneesk. dienst, doch thuis bemerken dat zij hun taak niet aan kunnen. Deze zijn dus burgers geworden. Zij worden kosteloos opgenomen op bepaalde voorwaarden. Hoevelen dit zijn, zal ook pas later kun nen blijken. Over het algemeen hebben de patiënten, die in hospitalen en zie kenhuizen werden en worden verpleegd, slechts één verlangen: weer thuis te zijn. Een begrijpelijke en volkomen na tuurlijke wensch. Doch wanneer deze vervuld is- ervaren velen, dat ze wel ontslagen, doch eigenlijk niet echt her steld zijn. Het i6 van het grootste be lang, dat deze menschen niet blijven voortsukkelen, doch zich voor een na behandeling aanmelden, waardoor zij phvsiek en moreel weer volkomen vol waardig worden. Patiënten van heide categorieën kunnen dan, wanneer zij volkomen hersteld zijn, hun werkzaamheden weer hervatten. Onder de zwaarder gewonden zullen er zijn, voor wie ander werk moet worden gevonden, omdat zij door het gemis van een arm of heen e.d. hun gewonen ar beid niet meer kunnen verrichten. Hier wordt de vereeniging A.V.O. arbeid voor onvolwaardigcn inge schakeld, die uit hoofde van haar werkzaamheid reeds- vele jaren con tact heeft met allerlei werkgevers en dus geacht wordt, alle mogelijk heden op dit gebied te kennen. Dr. Offerhaus deelde tenslotte iets mee, waaruit wel zeer duide lijk blijkt, hoe men algemeen met het lot der zwaargetroffenen is be gaan. Talrijke personen die groote buitengoederen bezitten, hebben deze ter beschikking gesteld van het Roode Kruis, om herstellenden en zwaargewonden op te nemen: een mooi gebaar, dat door het be stuur van het Ned. Roode Kruis bijzonder gewaardeerd wordt: een waardeering, welke stellig door ons allen wordt gedeeld. ZOMERPOSTZEGELS 1940 De verkooptermijn van de zomerze* gels, welke aanvankelijk op 13 Juli a.s. zou sluiten, is in verband met de tijde- ometandigheden tot en met 31 October 1940 verlengd. RIJKSVERKEERSINSPECTIE 's-GRAVENHAGE. 9 Juli. - Ten be hoeve van het goederenvervoer zal te Amsterdam vanwege de rijksverkeers inspectie een inspectie Noord-Holland worden gevestigd. Met het beheer dezer inspectie wordt belast ir. J. Rreuning. ATÖG steeds verkeeren velen in X V het onzekere omtrent het lot van hen die bij het naderen der Duitsche troepennaar België en later verder naar het Zuidennaar Frankrijk zijn gevlucht. Het was al bekend geworden dat velenvoornamelijk inwoners van Noord-Brabanten wel zeer speciaal Breda en omgevingzich in Frankrijk ophielden. Doch nóch omtrent hun namennóch omtrent hun aantal of tegenwoordige ver blijfplaats had men eenige zeker heid. Zooals men weet, vertrok een commis sie naar Frankrijk om inlichtingen in ie winnen en de revacuatie der Neder landsche vluchtelingen te organiseeren Epn lid dier Duitsch-Nederlandscho vluchtelingencommissie is dezer dagen in ons land teruggekeerd en heeft eeni ge bijzonderheden medegedeeld. Zoo is thans definitief hekend. dat zich groepen Nederlandsche vluchte lingen bevinden in Nantes, La Ro- chelle, Bordeaux, Biarritz. Bavon- ne, Montauban, Tarbes, Toulouse en in de Rivièra. Voor zoover deze steden in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden liggen, ziin de vluchtelingen van hun aanstaande terugreis naar het vaderland reeds op de hoogte gebracht door Duit sche dienstbureaux of de Nederlandsche consuls. LJ ET zal echter beslist onmogelijk ziin. deze groote aantallen vluchtelingen gezamenlijk den terugreis te doen ma ken. Daarom zullen zij groepsgewijs zoo snel mogelijk naar Nederland worden gezonden. Er ziin voor hen reeds rust plaatsen in de omgeving van Parijs in gericht Voorloopig echter, zijn de spoorwegen en andere verkeerswegen in Zuid- Frankrijk druk in gebruik of niet meer in vollen omvang te gebruiken, zoodat men er rekening mee moet houden, dat de terugkeer uit de Zuidelijke gebieden zeker nog wel veertien dagen kan duren VXJ EL echter zullen bezitters van v autobussen, voor zoover zii tenminste over de noodige benzine kunnen beschikken, van deze ver voermiddelen gebruik kunnen ma ken. Nog in den loop van deze week kan een groep ouden van dagen en kinderrijke gezinnen, hoofdzakelijk uit Breda, in een tiental autobussen worden terugverwacht. De terugkeer der naar Frankrijk ge vluchte Nederlanders wordt door een bijzondere afdeeling der Deutschen Mi- litar-Verwaltung in Frankrijk voorbe reid en georganiseerd, zoodat men op een vlotten gang van zaken rekenen kan. De Vluchtelingencommissie heeft zich er van kunnen overtuigen, dat de vluch telingen in Frankrijk overal goed ziin ondergebracht en niet in bijzonderen nood verkeeren. De in Parijs vertoeven de leden der commissie hebben reeds pogingen in het werk gesteld, om met de Fransche regeering in verbinding te treden, teneinde de vluchtelingen in het niet-hezette gebied van Frankrijk, naar Nederland te kunnen doen terugkeeren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6