Het Fransche parlement voor de laatste maal bijeen J aarverslag Puem geeft bevredigende cijfers Volksstemming over de nieuwe grondwet Nieuwe successen van het Duitsche luchtwapen Engeland nam Zweedsche torpedojagers in beslag Reorganisatie van Kabinet- Petain Kooken of vuuK MYRA. HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOEï Onaangename reis Tariefsverlaging werkte stimuleerend HITLER ONTVING TELEKl EN CSAKY Zwaar beveiligd Britsch convooi aange vallen en groote schade toegebracht FAILLISSEMENTEN Bruto winstsaldo van ruim f 2.300.000.-, dat is f 127.000 meer dan vorig jaar Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 11 JULI 1940 GENÈVE, 10 Juli. (D.N.B.). De Fransche nationale vergadering heeft hedenavond, naar uit Vichy wordt gemeld, met 569 tegen 80 stemmen het volmaehtenontwerp aangenomen, dat de regeering machtiging geeft tot uitwerking van een nieuwe grondwet. Daarmede heeft het laatste parlement van de derde republiek ook zijn eigen afdanking onderteekend Een groot aantal der parlementsleden heeft zich reeds reisvaardig gemaakt. Wellicht vloeien uit de voorstellen van senator Reibel en afgevaardigde Tixier-Vignancourt nog eenige discussies voort, Bei den hebben in hun voorstellen de regeering uitgenoodigd om zonder verwijl de opsporing ter hand te nemen en de bestraffing van de genen. die verantwoordelijk zijn voor het ontstaan, de leiding en de voortzetting van den oorlog. Overigens is thans echter het woord aan de regeering. Zij zal de nieuwe grondwet opstellen volgens, de beginselen, die in de gisteren aan het parlement voorgelegde moti- veerig zijn samengevat. In Vichy zullen alleen de in aanmerking komende parlementaire commissies de regeering ter raadpleging ter beschikking staan en aldus dc achterhoede vormen van het scheidende parlement. De tweede en laatste parlements- dag in Vichy begon hedenmorgen om halftien met de gemeenschap pelijke voorbereidende zitting van Senatoren en Kamerleden. De zit ting was geheim. Ook het protocol over de vergadering zal niet ge publiceerd worden Het mag later pas na uitdrukkelijk besluit van de nationale vergadering open baar bekend worden. De zitting werd door den vice- voorzitter van den senaat. Valadier. geleid. Laval legde een verklaring af, waarin hij uiteenzette, dat hij het initiatief tot het voorstel heeft genomen, de nieuwe grondwet door het volk te laten ratificeeren. Deze passage zal in het reeds gemelde resolutie-ontwerp van de regeering. waarover de nationale vergadering een oordeel moet uitspreken, wor den ingelascht. De wijze, waarop de ratificatie door het volk zal ge schieden, zal door de nieuwe grond wet bepaald .worden. Laval las een brief voor van Pétain. waarin deze verzoekt, hem in de zittin gen van het parlement en de nationale vergadering te vertegenwoordigen, om dat het hem moeilijk valt zelf daaraan deel te nemen. Opsporing verantwoor delijke politici Het agentschap Stefani meldt uit Vichy: De jonge rechtsche afgevaardigde Tixier Vignancourt heeft gisteren in de Frane-che kamer voorgesteld de voor de catastrophe verantwoordelijke politici op te sporen en te bestraffen. Herriot heeft dit voorstel fpr zijde willen leggen onder het voorwendsel, dat het onver- eenigbaar was met een clausule in het reglement van orde. Daarop verweet Tixier Vignancourt hem onder storm- achligen bijval van hPt Huis. dat hij zich tot medeplichtige maakte van den genen die met misdadige lichtzinnig heid geèischt hadden dat de oorlog zou worden voortgezet tot den definitieven ondergang van Frankrijk. Bovendien protesteerde Tixier Vignancourt tegen de aanwezig heid van Reynaud en van den multimillonnair Dreyfuss als twee der grootste oorlogsopruiers. De woorden van Tixier Vignancourt deden een zoodanig tumult ont staan, dat de voorzitter zich ge dwongen zag de zitting op te hef fen. Uit Vichy wordt gemeld, dat politieke kringen aldaar voor het einde van deze week een reorganisatie van het kabinet- Pétain verwachten De vice-premier Laval heeft een on derhoud gehad met den voorzitter der kamer. Harriot, betreffende de parle mentsleden. die begin Juni met het s.s. Massillia uit Bordeaux waren gevlucht en zich thans in Marokko zouden bevin den. Zooals men zich herinneren zal. bevinden zich onder deze parlements leden ook Daladièr en Mandel MADRID, 10 Juli (D.N R - De cor respondenten der bladen ABC en Ya in Vichy geven uitdrukking aan hun ver wondering over het feit. 'lat ondankt- de goede herloplingen van de Fransche af gevaardigden de ongelukkige partijgeest ook in de nationale vergadering voort leeft. De derde republiek heeft welis waar opgehouden te bestaan, maar haar methodes zijn niet veel veranderd. Zoo draagt men hPt onderzoek in de kwestie der politieke verant woordelijkheden op aan een spe ciale. parlementaire commissie. Nie mand zal gploof slaan aan het ha rakiri der Fransche republiek, zoo lang de parlementsleden, die schul dig zijn aan Frankriiks catastrophe, nog verder kunnen beslissen over wel en wee van het I-and. Nooit kan een nationale revolutie uitgevoerd worden door degenen die nog voor een maand den staat, die zij than6 willen begraven, met volle overtui ging verheerlijkten. De avances van Herriot. Leon Blum. Paul Boncour. van de socialistische, radicaalsocia- listische. democratische coalitie etc. zijn te mooi om waar te zijn De correspondent van de Ya verge lijkt de Fransche parlementsleden met reizigers, die hun trein op een tusschen- station hebben gemist. ROME. 10 Juli (D.N.B.). Het blad Tevere keert zich tegen de pogingen om medelijden tegenover Frankrijk te laten gelden, de Franschen als slacht offers eener goedgcloovigheid tegenover Engeland voor te stellen en het perfide Albion als de eenige schuldige te brand merken. De ware toedracht is werkelijk anders, zegt het blad. Frankrijk heeft zich met Engeland verbonden om daar mede de hegemonie en de heerschappij in Europa te deelen. De entente cordiale tusschen de beide mogendheden was op deze gemeenschappelijke voorwaarde gegrondvest. Frankrijk wist, dat ziin leger niet tegen zijn taak was opgewas sen, maar het rekende op de Poolsche divisies en op andere coalities. De zaak is echter scheef geeaan. Frankrijk heeft den oorlog voorbereid en gewild, even als Engeland hem heeft voorbereid en gewild. De verantwoording van den een en van den ander is volkomen gelijk. MüNCHEN. 10 Juli. (D.N.B.) De Fuhrer heeft hedenochtend in aanwezigheid van den Rijksminis ter van buitenlandsche zaken, von Rihbentrop. en den sedert Zondag op uitnoodiging van de Rijksregee- ring in Duitschlanri verfoevenden (taliaanschen minister van buiten landsche zakpn. Graaf Ciano. in den Führerhau op het Koninklijke Plein, don op uitnoodiging van de Riiksregeering in Miinrhen aange komen Hongaarsrhen minister pre sident graaf Teleki en den Hongaar- schen minister van buitenlandsche zaken, graaf Csakv ontvangen. De bespreking werd in den geest der tradilioneole vriendschappelijke be trekkingen tusschen de drie s'Hen gevoerd. Na de receptie bij den Ftihrer heeft Rijksminister von Rihbentrop. den Hon gaarschen gasten en den Italiaanscyhen minister van buitenland.'che zaken een déjeuner aangeboden, gevolgd door een tocht naar het Chiem-mecr. In het rust huis aan het meer vertoefden de Rijks minister en zijn gasten eenige uren in gezelschap van hier ter genezing aan wezige gewonde soldaten. Om 19 uur 15 vertrokken de Hongaarsche premier en dc Hongaarsche minister van buiten landsche zaken met een specialen trein uit Salzbnrr Kort daarop vertrok ook graaf Ciano na hartelijk afscheid te hebben genomen van den Rijksminister van buitenlandsche zaken. De bevol king van Salzburg juichte de vertegen woordigers der met Duitschland be vriende staten Italië en Hongarije bij hun rit door de stad en aan het station geestdriftig toe. enjpjpwwn aanzien van BERLIJN, 10 Juli. (D.N.B.). - Het opperbevel van de weermacht deelt mede: De reeds bij het verslaan van Frankrijk bewezen Duitsche supe rioriteit in de lucht, komt thans ook tegenover Engeland duidelij ker tot uiting. Zooals bekend, is het reeds gisteren in een speciaal bericht gepubliceerde aantal van twaalf neergeschoten vliegtuigen bij Stavanger in den loop van den dag na nieuwe luchtgevechten tot 28 neergeschoten vliegtuigen ge stegen. Volgens de tot dusver ont vangen berichten werden vandaag opnieuw alle vligetuigen van een aanvallende Engelsche gevechts groep neergeschoten. De Duitsche luchtdoelartilerie dwong de zeven Britsche bommenwerpers voor het hereiken van het aanvalsdoel, nl het vliegveld van Amiens-Glissy van koers te veranderen en hun bommen zonder te mikken en voortijdig neer te werpen. Schade aan militaire objecten werd dientengevolge niet aangericht. Na het staken van het vuren van de lucht doelartillerie vielen de Duitsche jager* aan en schoten alle vijandelijke bom menwerpers op don terugtocht den een na den ander neer. De eigen luchtmacht leed geen ver liezen. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben in de straat van Dover heden- namiddag een zwaar beveiligd Britsch convooi aangevallen en door bom treffers een kruiser alsmede vier koopvaardijschepen, in totaal metende 21.000 brt.. tot zinken ge bracht. Verder kregen een kruiser en drie koopvaardijschepen, van in totaal 19 000 hit zware treffers, zoo dat zii gedeeltelijk met zware slag zij en brandend bleven liggen. De vijandelijke jagers, die het convooi beveiligden, weiden in luchtgevech ten gewikkeld, waarbij er tien wer den neergeschoten. Vier eigen vlieg tuigen keerden niet terug. Het frontbericht van het D.N.B. meldt, dat de actie van het Duitsche luchtwa pen op 9 Juli met zeer groote successen is bekroond. Boven het Kanaal is het tot hevige luchtgevechten gekomen waarbij de tegenstander sterke verliezen leed. Hierbij is opnieuw het sterke over wicht gebleken, dat de Duitsche jagers hebben. Deze jagers hebben talrijke Britsche tegenstanders neergehaald en waren daardoor in de gelegenheid dc actie van de Duitsche gevechtsvliegtui gen tegen Engeland met succes te be schermen. De tv pen jachtvliegtuigen, die het Duitsche luchtwapen heeft ontwikkeld, zijn zoowel wat de snelheid als wat dc bewapening aangaat, tegenover alle ma chines van den tegenstander verre in de meerderheid. Bii de luchtgevechten van gisteren boven het Kanaal is gebleken dat ook de scholing van de Duitsche vliegers beter en grondiger is dan die van de R.A.F. Geëindigd 28 Juni 1940. De nalatenschap van H H. Henckel te Driebergen, de Beaufort laan 3. door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst, met een uitkee- ring van nihil. Curator mr. H. B. van Rhijn te Zeist. Rechtei-Commissaris mr A D. van Regteren Altena te Utrecht 28 Juni 1910. De Commanditaire Ven nootschap Eerste Ut-echtsche Midden stands ziekfenkosten Verzekerings Maat schappij. en den Beheerend Vennoot A Clevne Gzn.. destijds gevestigd en wo nende te De Bilt aan den Utrechlsche weg no. 332. Curator mr. I H. van Maarsveen te Utrecht. Rechter-Commis- saris mr. C. Veen te Utrecht door he' verbindend worden der eenige uitdee lingsliist niet een uit keering van nihil 4 Juli 1910. H. Brink, van beroep smid. destijds wonende te Zeist, van der Heydelaan 41, thans wonende te Yelp, KINDERHOEKJE 203. Boven gekomen loopen ze om 't kasteel lieen en staan ineens voor de geopende kelderdeur. Ze kruipen er in- Lekker beschut zitten ze de bui af te wachten. Plotseling valt de deur in 't slot en meteen beginnen de laffe kabouters te schreeuwen van angst als ze merken dat ze er niet meer uit kunnen. 204. De kabouters snikken en schreeuwen van belang, zoo dat het in het huis van kabouter Harlekijn te hooren is. Harlekijn neemt zijn lantaarn en gaat met Peter naar buiten. Spoedig zien ze. dat de kelderdeur in 't slot is gevallen. Peter tilt Harlekijn op en met behulp van 't licht kijken ze door 't luikje in den kelder. STOCKHOLM. 10 Juli. (D.N.B.). De geruchten over een op treden van de Engelsche vloot tegen de vier torpedojagers, die Zweden in Italië heeft gekocht, en tegen de begeleidende schepen „Patrica" en „Castor" worden geheel bevestigd. De Engelsche marine heeft de onder Zweedsche oorlogsvlag varende schepen bij de Faroer-eilanden in beslag genomen. Verder zijn de torpedojagers, nadat zij weer waren vrijgegeven, op hun tocht naar Zweden door een Engelsch vliegtuig met bommen bestookt. Het officieele persbureau publi ceert over deze voorvallen na aan komst van de torpedojagers en de begeleidende schepen in de Zweedsche territoriale wateren het volgende officieele communi qué, waarin gezegd wordt: „De reis van de torpedojagers is bijzonder gevaarlijk en vol onaange naamheden geweest. Het ergste voorval deed zich voor bii de Faroer- eilanden. waar op 20 Juni een sterke Britsch vlootafdeling de Zweedsche iagers in beslag nam. De niet geheel voor den strijd uitgeruste iagers bo den geen tegenstand met de wapens. Nadat de Zweedsche regeering bii de Britsche regeering een scherp pro test had ingediend, werden de tor pedojagers vrijgelaten. Intusschen hadden deze schepen verschillende beschadigingen opgeloopen. waar door hun zeewaardigheid was ver minderd. De Britsche regeering ver klaarde zich bereid, de schade te vergoeden, die door maatregelen van Britsche ziide zijn ontstaan. Op 8 Juli des morgens heeft een Britsch vliegtuig voor de Noorsche kust vier bommen op de schepen geworpen die echter geen doel troffen. De Britsche regeering heeft haar spijt over het bom bardeeren tot uitdrukking gebracht en verklaard, dat dit op een misverstand berust. De Duitsche marine-autoriteiten hebben de reis op verschillende manie ren vergemakkelijkt. Zoo hebben zii oa. een vaargeul door het gebied aangewe zen. dat door miinversperringen gevaar lijk is. Deze officieele Zweedsche mededee ling heeft in de geheele Zweedsche open. bare meening geweldig opzien gebaard Nva Dagligt Allehanda publiceert een uitvoerig artikel over de reis van de Zweedsche torpedojagers van Italië naa Zweden. Hieruit blijkt, dat deze reis noe veel avontuurlijker is geweest, dan men uit het officieele communiaué kon op maken. De Engelschen hebben de Zweedsche oorlogsschepen formeel als een buit op gebracht, hun bemanningen van boord eehaald en de schepen onder Engelsche vlag en met Engelsche bemanning in een Sehotsche haven gebracht. Als mo tief gaven zii op. dat er gevaar bpstond dat de oorlogsschepen van Duitsche zii de zouden kunnen worden opgebracht en tegen Engeland gebruikt worden. Na dat de oorlogsschepen eindelijk weer vrijgegeven waren, moest de Zweedsche bemanning van de Faroër-eilanden weer naar Schotland worden gebracht. Hier bii ziin klaarblijkelijk nieuwe moeilijk heden ontstaan, daar gemeld wordt, dat de bemanning er toe werd gedwongen de gevaarlijke zones der Engelsche wa teren tusschen de Faroer-eilanden en Schotland heen en terug te bevaren. Verder zijn de Engelsche beman ningen der torpedojagers met de hun onbekende schepen zoo onhan dig omgegaan, dat een der torpedo jagers. terwijl hij onder Britsch commando stond, in hotsing kwam met een ander schip en zwaar werd beschadigd. Ook een der begeleiden de schepen, het tankschip „Castor" werd tijdens de vaart in den Atlan- tischen oceaan door een Fransch oorlogsschip opgebracht en in een contrölehaven gebracht. De Engel schen hebben de schepen langen tijd in Queenstown vastgehouden. Om to taal onbekende redenen moesten de Zweedsche torpedojagers daarop naar de Faroer-eilanden vertrekken. Op de ..Patricia", het tweede begelei dende schip, bevonden zich ongexeer tweehonderd Zweden, die uit Engeland geëvacueerd moesten worden. In totaal heeft de reis van de Zweedsche torpedo iagers van Italië naar Zweden als gevolg van de gedragingen der Engelschen van 18 April tot 10 Juli geduurd. Hoewel de invloed van den ge spannen internationalen toestand zich in verschillende opzichten Curator mr B. van der Mersch te Zeist. Rechter-Commissaris mr A. D van Reg teren Altena te Utrecht, door het ver bindend worden der eenige uitdeelings lijst. met een uitkeering van nihil. Uitgesproken 10 Juli 1910. 1. Gerrit \an Nek. wonen de te Zeist. Tweedp Dorpstraat no. 32b., Curator mr F D. van Batenburg, wo nende te Zeist Rechter-Commissaris Jhr. mr. D Rutgers van Rozenburg te Utrecht. 2. Cornelis Eli Willem Fokkema, wo- nonde te Amersfoort, aan de Madura- straat no 32. Curator mr. W. J B Vers- feit te Amersfoort. Rechter-Commissaris Jhr. mr. D. Rutgers van Rozenburg te Utrecht. heeft doen gevoelen zijn in het algemeen de bedrijfsresultaten zeer bevredigend geweest, aldus vangt het jaarverslag van de Puem aan. De stroomverkoop steeg van 75.148.749 kWh tot 87.735.528 kWh, d.i. met 12.586.779 kWh of wel met 16.75 tegenover een stijging van 7.11 in het vorige jaar. Tot dezen grooteren omzet hebben ongetwijfeld de in 1939 doorgevoerde tariefsverlagingen belangrijk bijgedragen. Het grootverbruik, dat over 1938 3i.fifiG.13i kWh beliep, nam in 1939 toe tot 41.298.358 kWh Deze stijging van het verbruik niet ca. 19 is in hoofd zaak toe te schrijven aan de verhooging van de stroomafneming bij de bestaan de industrieën en voorts aan het ener gieverbruik van 19 nieuwe afnemers. Het kleinverbruik nam van 34 019.02? kWh in 1938 toe tot 39.708 640 kWh in 1939, heteeen pon vermeerdering betee ken f van 16.5 De verlies- en winstrekening over UTR. STRAAT 14 TEL. 5294 1939 sluit met een bruto winstsaldo van f 2.3S0.737.69 (over 1938 was dit bedrag f 2.252.916.86). Het netto winstsaldo was per 31 December 1939 f 419.715.79. Ondanks de aanzienlijke in Maart in gevoerde tariefsverlaging, welke een jaarlijksohe inkomsten-derving betee- kent van 400.000.— is het bruto saldo toch nog f 127.820.83 hooger dan in het vorige jaar. Hiertegenover staat, dat de verlies- en winstrekening niet meer be last wordt met ongexeer f 245.000.— per jaar. w-aarmede de goodwill, uitbetaald aan Zeist en Amersfoort van f 2.445.000 werd afgeschreven- sinds 1938 staat deze post voor f 1 - op de balans. Omtrent bet financieele beleid der maatschappij moge het volgende wor den vermeld. De afschrijvingen volgens de normale, door de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders tot nu toe vastgestelde pcrcenlages vorderen een bedrag vnn 1 152.604.34 Door den Raad van Commissarissen wordt voorgesteld bovendien voor extra afschrijving te besteden een bedrag van f 808.417.38 waardoor het totaal der af schrijvingen bedraagt 1.961.021.72 zoo- dat een netto winst overblijft van f 419.715.97. De aanschaffingswaarde bedraagt in totaal aan het einde van het boekjaar f 32.795.247 00: het afschrijvingspercen tage over 1939 bedraagt derhalve 6 De boekwaarde on 31 December 1939 bedraagt f 10 303.610.72, zoodat op het totaal der bezittingen thans 6S is af geschreven. Uit de eleetiiciteitsstatistiek over het jaar 1037 blijkt, dat np het totaal van de aanschaffingswaarde der electriciteits- bedrijven in Nederland ad 701.600000 'ca f 375.800.000 is afgeschreven, hetgeen neerkomt op een percentage van 52.5 Zonder twijfel steekt 'het getal van ons afschrijvingspercentage n.l. 68 hierbij gunstig af. temeer wan neer ben bedenkt, dat in het alge meene. cijfer van 52.5 ook begre pen zijn de kapitaalsgoederen in de centrales aanwezig. Over deze goe deren zijn de afschrijvingen veel hooger dan over de hovengrondsche netten, kabels en meters, welke grootendeels de activa van de vennootschap uitmaken. Het reservefonds. dat in 1939 f 637 011 61 bedroeg, zal worden ver hoogd tot 776.757.58. Hef fonds voor ta riefsverlaging of tot buitengewone uit breiding van het kabelnet ondervindt «reen wijziging, evenmin als het aandee- •enkapitaal, waarover voorgesteld wordt 7 uit tc keeren. Dp met de provincie Utrecht gesloten celdleeningen werden door aflossing en conversie teruggebracht van f 6.924 020 op f 5 835.500. In den loop der jaren is door onze Maatschappij veel werk gemaakt van het aansluiten van die gebieden, welke niet rendabel waren De mogelijkheden om tot rentabiliteit te geraken, zijn veel groofer geworden door de toeneming van hef aantal electriciteits-toepassin- gen Bepaalde de toepassing van electri- citcif zich aanvankpliik vrijwel geheel tot verlichting, thans bestrijkt zij prac tise?! eesnrnken het geheele huishouden en voor een groot gedeelte ook het be- driifsleven. zooals zich dat in de klein- industrie, op de boerderij e.d nfspeelt Nu zoo langzamerhand bijna de geheele provincie geëlectrificeerd is en de consumenten zich verheugen in lage tarieven, is het voor de Maatschappij mogelijk ook wat meer voor de onrendabele streken te doen en daarmede gevolg te ge ven aan de haar hij de Rijksconces sie opgelegde plicht een zoo groot mogelijk gebied van electriciteit te voorzien. In het afeeloopen jaar zijn we derom de voorwaarden gemakkelij ker gemaakt, na dit ook reeds in het najaar van 1938 gedaan te hebben, waar door het thans mogelijk geweest is om gedurende dien tijd nog eemnetsuitbrei- ding van 27.5 km tot stand te breneen, waardoor 6S4 perceelen werden aange sloten. Dit heeft een bedrag van 90.000 gekost.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2