Een pensionhouder uit Scheveningen tot 5 jaar tuchthuisstraf veroordeeld Oprichting van een nieuw molestrisico ZITTING VAN DEN DUITSCHEN KRIJGSRAAD WEGENS BEGUNSTIGING VAN DEN VIJAND Een getuige aangehouden Luchtbeschermings dienst te Amsterdam gereorganiseerd VACANTIE VOOR DE JEUGD VAN ROTTERDAM Ook met vacantie in eigen land Centraal Beheer stelt voor: Draagvlak van verzekerd kapitaal 200 millioen 3000 gesneuvelden bij de Ned. weermacht 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 11 JULI l 's-GRAVENHAGE. 10 Juli. Zoo als reeds kort gemeld, heeft de Duitsche Krijgsraad heden de zaak tegen een pensionhouder uit Sche veningen behandeld, die in de laat ste dagen van Mei pogingen had aangewend om Nederlandsche mili tairen te vinden, die bereid zouden zijn tot vertrek naar Engeland om in het Britsche leger dienst te ne men. De hier bedoelde pensionhouder was de 36-jarige J. C. V., die werd aange klaagd op grond van art. 91 sub b. van het Duitsche strafwetboek, dat als volgt luidt: „Wie in het binnenland of als Duitscher in het buitenland poogt tijdens een oorlog tegen het Rijk of met betrekking tot een dreigenden oorlog aan de vijandelijke macht bijstand te verleenen of aan de krijgsmacht van het Riik of van 's Rijks bondgenoot een nadeel toe te brengen, wordt met den dood of met levenslange tuchthuisstraf gestraft- Indien de daad slechts een onbelangrijk nadeel voor het Rijk en zijn bondgenoo- ten en slechts een onbelangrijk voordeel voor de vijandelijke macht heeft opgele verd en zij ook geen meer ernstige gevol gen zou kunnen veroorzakendan kan met tuchthuisstraf, doch niet minder dan twee jaar. worden volstaan". Volgens art. 161 van de Duitsche mili taire strafwet geldt art. 91 van het strafwetboek thans ook voor niet-Duit- schers in het door Duitschland bezette gebied. De Duitsche justitie had als ver dediger van den verdachte aangewezen mr. Francois Pauwels uit Amsterdam. Als getuigen werden gehoord de 51- jarige J. B. Ton. een gepensionneerde. die in deze oorlogsdagen als reserve adjudant-onderofficier in het Neder landsche leger diende, en de 49-jarige fourier C. van der Maden. Als tolk fungeerde een officier voor speciale diensten bij het Duitsche leger. Op de vraag van den president of hij wel eerder dan eind Mei met Neder landsche militairen in verbinding was getreden, antwoordde verdachte, dat hij meermalen koffie pn thee had geschon ken aan onderofficieren en soldaten, die bij de mitrailleurnesten langs het strand in zijn omgeving te Schevenin gen hun plicht vervulden in de dagen, welke aan den lOen Mei waren vooraf gegaan. Bericht van de Engelsche radio Verdachte vernam, naar hij verder verlde, dat volgens de Engelsche radio het Nederlandsche vorstenhuis op 28 of 29 Mei zou hebben aanbevolen, dat Ne derlandsche militairen zich zouden aan melden voor dienstneming, om met de Engelsche en de Fransche weermacht tegen Duitschland te vechten. Den dag tevoren zouden drie man (een kelner, een portier en een chauffeur) bij ver dachte zijn gekomen met de mededee- ling dat zij 3-15 van hem moesten heb ben. Indien hij niet betaalde, zouden zij hem willen vermoorden. Een hunner zou den verdachte toen reeds bij de keel hebben gegrepen en to:n heeft verdach te de politie gewaarschuwd. Op 30 Mei was verdachte 's morgens op het bureau van adjudant Ton ge weest, die toen echter niet aanwezig was. Verdachte liet daarop een briefje achter, waarbij adjudant Ton werd ver zocht bij hem te komen. Inderdaad kwam eenige uren daarna Ton bij hem en daarop werd gesproken over den op roep van Nederlandsche militairen voor Engeland. Getuige Ton, hierna binnengelaten, vertelde dat V. hem had gevraagd eens bij hem te komen. Dat was op 27 of 28 Mei. Het verhaal van den Eneelschen zénder omtrent dienstneming bij de En gelsche en Fransche legers werd toen door V. ter sprake gebracht. V. vertelde hem toen. dat hij op de Amerikaansche legatie had vernomen, dat men wel een schip ter beschikking kon stellen, in dien er voldoende deelnemers waren. Hij vroeg of getuige geen menschen wist. die zich daarvoor wilden aanmel den. Getuige had toen gezegd, dat hij wel eens wilde informeeren. Hij heeft daar op met fourier van der Maden erover gesproken en het verzoek van verdach te overgebracht. President- „Wat was uw meening daaromtrent"? Getuige ..Aan nkelijk achtte ik het wel mogelijk, maar later kwam ik tot dé conclusie, dat het een fantastisch plan was. President: „Wat zeide van der Maden?" Getuige: „Dat wij ons er verder niet mee zouden bemoeien. Daa-on heb ik V geantwoor 1 dat er geen liefhebber* té vinden waren." President- ..Wat zei V. toen?" Getuige: ..Niets. We hebben er verder niet mee over esproken." Presiopnt: „Was V. zenuwachtig?" Getuige: „Altijd." President: ..Heef* V. njets verteld van menschen. die hem bedreigd zou den hebben?" Getuige- ..Neen. ik kan me dat al thans niet herinneren". Getuige van der Maden Getuige van der Maden verteld© daarna, dat de administrateur van de compagnie, Ton, hem op een och tend in het laatst van de Meimaand vroeg of hij menschen hij de com pagnie wist. die bereid zouden zijn per schip naar Engeland te gaan om tegen Duitschland vechten. Getuige gaf voor. dat hij deze aan gelegenheid wel bij eenige militai ren, wier gezindheid hij voldoende kende, ter sprake zou brengen. Hij vroeg tevens bij wie de menschen zich konden aanmelden en kreeg toen den naam en het adres van den pensionhouder V. te hooren. Getuigt gevoelde, dat daarmee ©en misgreep tegei-over den overwinnaar zou worden gedaan en dat deze gevaar lijk voor de Nederlandsche soldaten zou zijn. Hij heeft toen het heele geval bij de militaire politie aangebracht Bovendien heeft, hij de Nederlandsche soldaten gewaarschuwd, op een derge lijke aanvraag niet in te gaan. President- „Hebt u den indruk, dat Ton t© goeder trouw het verzoek had overgebracht?" Getuige van der Maden: „Ik ken hem als een zper eoed kameraad, die zeker geen steekpenningen zou aannemen." Het requisitoir Het woord was hierna aan den aan klager. Deze gaf een opsomming van de getuigenverklaringen en van de mede- deelingen van den verdachte. Spreker achtte de tenlastelegging voldoende be wezen en wenschte bij de strafmaat re kening te houden met het vrij gunstig verleden van den verdachte die slechts eenmaal door een rechtbank werd gestraft voor een niet-ernstig ver grijp doch wiens optreden in de on derhavige zaak wordt verzwaard door de omstandieheid, dat hij met anderen over dienstneming in het Engelsche leger heeft gesproken, in een tijd toen Nederland door Duitschland was bezet, welke dienstneming zou hebben betee- kend, dat een strijd tegen Duitschland zou worden aangegaan. Op zulk een feit staat de doodstraf. Wij kunnen ons aldus de officier niet indenken, dat Nederlandsche soldaten, die door de grootheid van den Fuehrer vrij mogen loopen waar zij wil len, ervoor te vinden zouden zijn, den strijd tegen het Duitsche leger weder op te nemen. In ieder geval moeten even tueel© pogingen daartoe met ijzeren kracht worden tegengegaan. Dit kan slechts door onherroepelijke bestraffing van daaraan schuldigen geschieden. Spreker wilde, nu geen ernstig nadeel voor de Duitsche weermacht is ontstaan en geen enkele Neder landsche soldaat voor het plan ge vonden werd, het eischen van de doodstraf achterwege laten en zich beperken tot het tweede lid van art. 916, door het eischen van een tucht huisstraf van acht jaren. Het bewijs ontoereikend? Mr. Francois Pauw els, vervol gens aan het woord komend, stelde de vraag of het bewijs toereikend is voor een zoodanige strafoplegging als de of ficier heeft geëischt. De rechter zal met de grootst rpogelijke voorzichtigheid Bij zijn aankomst in Berlijn inspecteer de de Italiaansche minister van Buiten- landsche Zaken, graaf Ciano de eere-c ompagnie welke voor het station stond opge steld. hebben te onderzoeken of inderdaad voldoende bewijsmateriaal is aange- voewfc Bovendien meende pleiter te moeten twijfelen aan de volkomen be trouwbaarheid der getuigenverklarin gen. Getuige van der Maden heeft zelf nooit met verdachte gesproken en ten aanzien van laatstgenoemde moet de Krijgsraad dus afgaan op de verklarin gen van getuige Ton, die voor zichzelf de zaak zoo gunstig mogelijk tracht voor te stellen. Er zijn hier feitelijk twee lezingen en in zul'- een geval van twijfel schrijft het ongeschreven recht voor, dat men ten gunste van den ver dachte beslist. Aangenomen mag wor den, dat V. alleen bedoelde eenig geld t© verdienen, doch zijn plan was fantas tisch en derhalve geenszins serieus. Pleiter vroeg zich a" of we hier niet veeleer met een geval van opsnijding te doen hebben. Indien het gesprek tus- schen Ton en verdachte over het zen den van een schir» naar Engeland als ernstig was bedoeld, dan war© het de plicht van Ton geweest, het direct aan te geven. Rekening moet ook worden gehouden met de bewogenheid waarin men hier kort na de bezetting leefde, en met de groote nervositeit van dezen verdachte. Pleiter drong tenslotte aan op vrijspraak, subsidiair een licht© be straffing van dezen reeds sedert 1 Juni in preventieve hechtenis ge houden verdachte, die bekend staat als een fatsoenlijk mensch en die bovendien eenigszins invalide is. De officier, repliceerend. hand haafde den eisch. Nadat verdachte het laatste w-oord had gehad en gezegd een gebroken en berouwvol man te zijn, die gaarne .wil arbeiden, begaf d© Krijgsraad zich in raadkamer. 5 jaar tuchthuisstraf Na ongeveer drie kwartier werd de zitting heropend. De president deelde hierna mede, dat de Krijgsraad den verdachte tot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeelde. De president gaf een uitvoerig© motiveering van deze uitspraak. Aan het getuigenis van Ton heeft de Krijgsraad niet getwijfeld, doch wel heeft Ton zich hierdoor zelf mede schuldig gemaakt, zoodat de aanhouding van dezen getuig© werd bevolen. De Krijgsraad was overigens van oor deel, dat een feit, 14 dagen na de bezet ting gepleegd op de wijze als hier is ge schied, zoodanig behoort te worden be straft, dat er een afschrikwekkende werking van uitgaat. Het oordeel van den Krijgsraad wordt van kracht na goedkeuring door den militairen bevelhebber hier te lande. Thans staan 530 man dag en nacht ter beschikking AMSTERDAM, 10 Juli. De Ge meentelijke Vrijwillig© Luchtbe schermingsdienst in de hoofdstad heeft in de afeeloopen weken een volledige reorganisatie ondergaan. Met name is reeds het een en ander gepubliceerd over de nieuwe orga nisatie van de luchtbeschermings- brandweer. Deze is thans volledig gereed gekomen. Naast de tien be staande kazernes van de gemeente lijke brandweer zijn than6 elf ka zerne*. ingericht voor de nieuwe luchtbeschermingsbrandweer, welke uit 530 man bestaat, die een uniform dragen en een beroepscorps zijn ge worden. In deze kazernes zijn drie tot acht motorspuiten ondergebracht. Iedere spuit is bemand met acht brandweer- menschen en een commandant. De ka zerne 6taat onder bevel van een lid van de gemeentelijke beroepsbrandweer. Deze brandweermannen zijn volledig intern en staan dus dag nn nacht ter beschikking van het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst. Bovendien werken zij volledig samen met de ge meentelijke brandweer De leden van dit corps krijgen een opleiding en trai ning, die geheel gelijk staat met die van de leden van hpt gemeentelijk corps. Stut- en sloopingswerk Deze regeling is thans niet alleen voor de brandweer, doch ook van den stilt en sloopingsdienst Dit was aanvanke lijk een vrijwillige organisatie, welke thans een beroepsorganisatie is gewor den. Zij beschikt over vier kazernes, waarin steeds auto's met materiaal en ten minste acht deskundigen aanwezig zijn. De paraatheid van deze organisa tie is thans zoover opgevoerd, dat in het geval haar hulp ingeroepen moet wor den, zij binnen enkele minuten op iedere plaat6 in de hoofdstad aanwezig kan zijn om aldus mede te kunnen wer ken aan de redding der levens van eventueele slachtoffers van een bombar dement, die onder puinhoopen terecht zijn gekomen. De G.G.D De derde belangrijke dienst van de luchtbescherming is de Genees kundige Dienst. Deze beschikt thans over drie kazernes, welke in de na bijheid van de hoofdverbandplaat- sen zijn gelegen. In deze kazernes zijn te allen tijde menschen aanwe zig, die in het bezit zijn van een di ploma E.H.B.O. alsmede verpleeg sters en doktoren. Dit personeel van den Geneeskundigen Dienst omvat zooveel menschen. dat steeds alle ambulance-auto's bezet kunnen wor den. Deze reorganisatie heeft tot gevolg gehad, dat in de allereerst© plaats de paraatheid van den Luchtbeschermings dienst aanmerkelijk is opgevoerd, ter- wijl bovendien door deze regeling het aantal benoodigde menschen sterk is in gekrompen. Immers toen het vrijwilli gers hptrof, kon slechts een lid van den luchtbeschermingsdienst gedurende drie uren zijn taak in dezen dienst volbren gen De huidige leden ctaan, daar zij in tern ziin. gedurende 24 uur ter beschik king van den dienst. Ruim 4000 aanvragen voor uitzending naar Oostenrijk DE BURGERWACHTEN ONTBONDEN Op aanzegging van de overheid zijn de Burgerwachten thans ontbonden, waarmede dus een einde komt aan de werkzaamheden bij wachtdiensten en verschillende hulpdiensten. ROTTERDAM, 10 Juli. In het bijzijn van den wethouder van On derwijs, den heer L. de Groot, heeft het bestuur van de afdeeling Kin derevacuatie van het Centraal Eva cuatiebureau te Rotterdam, voor de pers een uiteenzetting gegeven over het probleem van „de evacuatie en de komende vacantie der Rotterdam- sdhe jeugd". In een kort woord heeft de heer de Groot er de aandacht op gevestigd, dat de gewone wijze, waarop aan menig Rot- terdamsch kind enkele dagen een pret tige vacantie geschonken werd, thans is vervallen. Het kamp van de Rotterdam* sche vacantieschool in Hoek van Hol land kan niet gebruikt worden: het Va- cantiekinderfeest. dat anders elk jaar honderden kinderen enkele dagen naar buiten stuurde, ziet zich voor een zeer beperkte vervoersgelegenheid geplaatst en bovendien kan ook het kamp te Gil zerijen niet voor het oorspronkelijke doel gebruikt worden. Er moet naar an dere middelen worden uitgezien om iets voor het kind te kunnen doen. Twee voorname middelen staan reeds voorop, en .dat zijn het aanbod dat Rijksminis ter Seyss Inquart namens den Gouwlei der van de Ostmark heeft gedaan en het aanbod van zeer velen uit den lande om kinderen uit Rotterdam voor eenigen tijd in hun gezinnen op te nemen. Het bestuur heeft op de eerste plaats haar aandacht geschonken aan het royal© aanbod van den Rijksminister, daartoe werden aan 75.000 schoolkinderen formulieren verstrekt, met als resultaat dat reeds op den daarop volgenden dag 300 aanvragen binnenkwamen. De animo van de ouders, die hun kin dreen gaarne enkele maanden va cantie gunnen in de fraaie omgeving van het Salzkammergut, bleek zoo groot, dat 'het bestuur tot nu toe een dikke vier duizend aanvragen te verwerken kreeg. De heer H. S. van der Waals, gedele geerde voor de Kinderevacuatie, zette daarna uiteen, hoe den anderen Rotter- damschen kinderen, die het noodig heb ben, gelegenheid voor vacantie wordt geschonken. De vijftien vereenigingen. welke zich bezig houden met het naar huiten zenden van het zwakke kind in Rotterdam, hebben alle hun werkzaam heden voortgezet. Veel sympathieke steun Na het ongeluk, dat Rotterdam op 14 Mei heef getroffen, is er direct en spontaan uit alle deelen van het land om kinderen gevraagd. Ty pisch was het. dat ongeveer twee honderd aanvragers vroegen om kinderen, die door de gebeurtenis sen wees geworden waren en die men als eigen kind wilde aanne men. Gelukkig heeft men deze aan vragers moeten teleurstellen, want „oorl ogsweesjes" heeft Rotterdam nagenoeg niet. Het totaal der aanvragen was zoo groot, dat elk kind, dat daarvoor in aan merking zou komen, vijftien tot twintig maal zou uitgezonden kunnen worden, wilden alle aanvragers tevreden worden gesteld. Aanvankeliik voelden de ouders van de getroffen gezinnen er weinig voor hun kinderen enkele maanden of weken af te staan, doch dp bereidheid npemt nu toe. Voor elk kind. dat uitge zonden wordt, wordt nacegaan of het in een omgeving terecht komt. waar het past. of deze omgeving voor het kind zedelijk niet gevaarlijk is pn of hpt kind zelf gezond is. Een apart comité, het „comité Va cantie 1940" zorgt voorts voor de kinderen, die niet geëvacueerd be hoeven te worden, doch alleen voor vacantie naar buiten moeten. Hier- "NT A alles wat er is voorgevallen, vragen niet alleen de directies van de e ondernemingen, maar ook de leiders van kleine bedrijven en gewone culieren zich af of het geen aanbeveling verdient om hun roerende en onroer goedc-ren te verzekeren tegen molestrisico. In de meest alledaagsche gesprei aklus meldt het Vaderland neemt het woord molestrisico een belang plaats in. Hoezeer dit onderwerp de aandacht van het groote publiek heeft, tevens uit een circulaire, die dezer dagen door de coöperatieve vereeniging traal Beheer" g.a. is verspreid. In deze circulaire verklaard de vereeniging bereid het initiatief te nemen tot de oprichting van een nieuwe vereeni waarvan de leden zich tegen molestschade verzekeren. Sinds het uitbreken de vijandelijkheden op 10 Mei 1.1. is het namelijk niet meer mogelijk als lid te treden tot de bestaande vereeniging „Molest-Risico", die uitsluitend voor leden op 10 Mei 1.1. blijft doorwerken. VROEGER zei men wel. dat mo lestrisico daarom dwaas was. Wanneer heel Nederland werd plat geschoten. zoo redeneerde men. kon toch geen van de leden zijn verplich tingen nakomen en werd er dus ook niets uitgekeerd. In theorie is deze stelling ongetwijfeld juist maar de practijk wijst uit dat de situatie in werkelijkheid anders is. De verze keraar tegen molestrisico. in dit ge val bovengenoemde vereeniging. moet er natuurlijk rekening mee houden, dat de verzekerde obiecten geliikhatig over het geheele land verspreid zijn. Bij het uitbreken van vijandelijkheden is dan de kans groot, dat wanneer een deel van de obiecten van verzekerden bescha digd of vernield wordt, een ander deel kan worden aangesproken en dat uit het dan bijeengebrachte ka pitaal de schade kan worden ver goed. Deze veronderstelde gang van zaken is juist gebleken. De vereeniging Molest Risico heeft een bedrag van meer dan 50 millioen aan schadevergoedin gen uit te keeren en zij kan dat doen, omdat de leden in andere deelen des lands, wier bezittingen niet beschadigd zijn, nu voor hun deel opkomen. Om een inzicht te geven in de werk wijze van de oude vereeniging, die waarschijnlijk wel geheel overeen zal komen met die van de op te richten vereeniging, moeten wij even in de ge schiedenis teruggaan. In 1917 werd de vereeniging „Molest Risko" opgericht om op onderlingen grondslag een ver zekering mogeliik te maken tegen het risico van schade, door oorlogsdaden aan onroerende en roerende goederen toegebracht. Van het begin van de mobi lisatie in Augustus 1939 tot aan den lOen Mei van dit jaar is deze vereeni ging tot grooten bloei gekomen. In ruim acht maanden tijd steeg het verzekerde bedrag met rond een milliard gulden tot bijna 2200 millioen. De regeling was zoo, dat de verzekerde tot een bepaald percentage van het verzekerde bedrag aansprakelijk was. Particulieren waren gewoonlijk aansprakelijk tot een maxi mum van 2 pet. van het verzekerde be drag, bedrijven tot 3 pet. en er waren ook enkele objecten van 4 pet. Men moest er dus rekening mee houden, dat het mogelijk zou zijn, dat men ingeval van oorlogsschade aan een of meer van de leden, verplicht zou zijn maximaal dit percentage van zijn verzekerde be zittingen bii te dragen om schade deze leden te kunnen vergoeden. Zooals gezegd werd het aannero van nieuwe leden van deze veree ging stop gezet, toen Nederland den oorlog werd betrokken en risico dus aanmerkelijk steeg. Ni temin bleken talloozen bereid in de vereeniging in te koo wanneer zij in de verzekering k den deelen. De raad van toezicht deze vereeniging heeft dezen sa; van zaken echter onjuist, geoordee ook al omdat de nieuwe leden de huidige situatie al dadeliik den moeten beginnen met voor deel van de schadevergoeding de door den oorlog getroffenen op komen. Aangezien de belangstellr voor het onderwerp en de bereidu ligheid om zich tegen molestscha te verzekeren, met den dag groo worden, heeft Centraal Beheer sloten stappen te doen, opdat bij doende belangstelling een nieu onderlinge vereeniging kan wor opgericht. Deze vereeniging kan echter pas den opgericht, indien het draagvlak verzekerd kapitaal ten minste 200 lioen bedraagt. Het door de leden te zen bestuur zal volle vrijheid mo- hebben, aanvragen af te wijzen, wa deze risico's betreffen, die in dezen algemeen als buzonder ongunstig ten worden beschouwd. In dit verl noemde men de verzekering van munitiefabriek als voorbeeld. De schottenpremie zal op 20 tot 40 per duizend gulden verzekerde v worden gesteld, al naar gelang den van het object. De leden ziin bij er schade aansprakelijk tot een maxi bedrag van honderd maal het voor* bii woonhuizen tot 2 pet van de waa bij fabrieken 3 pet. Bij toelating is der een entréegeld verschuldigd. Naar men meedeelde, is de belang ling voor de nieuwe vereeniging op ten termijn geheel anders gewo Centraal Beheer wil dan ook zoo spo? mogeliik vaststellen of de belangstel voor de nieuwe vereeniging zoo groc dat het minimum totaal verzekerd drag van twee honderd millioen bereikt. In geen geval wordt begoi indien niet een behoorlijk draagvla verkregen. Toen in 1937 de thans bestaaiide vereeniging werd opgeri was in één week tijds een kapitaal 140 millioen ingeschreven. Nu zal wel minder vlug gaan. omdat een lal belanghebbenden reeds bii de vereeniging staat ingeschreven. Nit min verwacht men dat ook nu vorm van onderling hulpbetoon van slagen heeft bij wordt ook gebruik gemaakt van het aanbod van die gezinnen, die om te evacueeren kinderen hebben gevraagd. Ook deze kinderen worden onderge bracht in hetzelfde milieu als waaruit zij komen. Voor vele kinderen zal het een groot genot zijn enkele weken in rustiger streken te kunnen doorbren gen want, zoo verzekerde men ons. de invloed van de oorlogsgebeurtenissen op het kind zijn bij het onderwijs nog zeer goed te bemerken. Zooals men ziet, doet men thans te Rotterdam met den sympathieken steun van velen daarbuiten, alles wat in het vermogen ligt om in de komende vacan- tiemaanden het. Rotterdamsche kind, dat zooveel van de gebeurtenissen te lijden heeft gehad, afwisseling en nieu we gezondheid te schenken. C. GORDIJN JR. JUBILEERT AMSTERDAM, 10 Juli. De omstan digheden maakten de herdenking van het 25-jarig ambtsjubileum van den commandant der brandweer te Amster dam, den heer C. Gordijn Jr., op 1 Juni niet mogelijk. Aangezien het brandweerpersoneel er prijs op stelt zijn commandant alsnog met dit feit geluk te wenschen, is beslo ten hiertoe Zaterdag 13 Juli a.s. de ge legenheid te geven. Te halfelf v.m. zal in de remise van de hoofdwacht Nieuwe Achtergracht 34 een herdenking en aanbieding van het huldeblijk van het personeel plaats vin den, terwijl des middags in voornoemd gebouw van 3 tot 5 uur een receptie zal plaats hebben van vertegenwoordigers van de burgerij, vereenigingen en an dere belangstellenden. KINDEREN GEWOND DOOR ONTPLOFFENDE GRANAAT ROTTERDAM, 10 Juli. Woensdag middag is in de Pantserstraat een ern stig ongeluk gebeurd, waarbij twee in die straat wonende kinderen werden ge wond. Drie kinderen hadden een gra naat, welke nog niet was ontploft en in een riool put lag, gevonden. Zij waren er mee gaan spelen. Plotseling knalde het. projectiel uit elkaar, tengevolge waarvan twee van hen, de 12-jarige A. Gerritse en de 12-jarige D. Bazendijk min of meer ernstig werden gewond. De kinderen zijn naar het Zuiderzieken huis gebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. Het aantal zwaar- en licht gewonden omstreeks 7.000 's-GRAVENHAGE, 10 Juli Naar De Telegraaf van zeer got ingelichte zijde verneemt, is tha van omstreeks 3000 personen men vast te staan, dat zij in uitoefening van hun militair plicht zijn gevallen. Het aant zwaar- en lichtgewonden te zam bedraagt omstreeks 7000. Hier zullen er vermoedelijk niet met dan 150 blijvend invalide waaronder ook zijn begrepen die een arm of een been misse Van een deel der gewonden is richt ontvangen, dat zij weer geheel genezen zijn ontslagen. Er moet evenwel rekening mee gehouden worden, dat er nog eenige duizpnden vermisten zijn. De mees ten dezer vermisten zijn, naar v moed wordt, naar Frankrijk uitge weken. Ook bij deze categorie zullen dooden en gewonden te betreuren zijn. zoodat. een definitieve balans nog niet kan worden opgemaakt. Nog dagelijks komen er bij de milit3' re instanties nalatenschappen binnf van als vermist opgegeven persone waaruit dan al of niet met zekerhei kan worden vastgesteld, of zij gesne veld of gewond zijn. Eenige onzekerheid wordt ook veroorzaakt door het feit. dat een aanta Nederlandsche krijgsgevangenen willig in Duitsöhland is achtergeble om te blijven werken Niet van al militairen is volledig bericht binnen# komen of zij zich in leven en goed welstand bevinden Ook zijn er nog kele gewonde Nederlanders in Duitse* land aanwezig.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6