Maarschalk Pétain „chef van den Franschen Staat" De Laatste Bus Regeeringsgezag in den vollen omvang in zijn handen ZWARE VERLIEZEN DER Britsche scheepvaart Nieuwe Italiaansche lucht aanvallen op Britsche vloot Toespraak voor de radio Drie millioen ton scheepsruimte gezonken Geruchten over nieuwe crisis in Roemenië Situatie gelijkt op die der voor Engeland zwaarste periode van den Wereld oorlog 1914-1918 Ook gedurende Donderdag werden Britsche oorlogs schepen met bommen bestookt en getroffen EEN DAGORDER VAN MUSSOLINI BOMAANSLAGEN IN DE VER. STATEN Het Europeesch bezit in Amerika Aanvallen op Deensche visschersvaartuigen Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 12 JULI 1940 BERN, 11 Juli. (D.N.B.). Van Fransche zijde wordt officieel uit Vichy gemeld dat maarschalk Pétain op grond van de nieuwe grondwet drie consitutioneele acten heeft onderteekend. die reeds morgenochtend in het Journal officieel zullen worden afgekondigd en volgens welke Pétain persoonlijk de bevoegdheden overneemt, waarmede tot dusver de president der republiek en de minister president waren bekleed Hij draagt den titel van „Chef van den Franschen staat" Hij oefent het regeeringsgezag in vollen omvang uit, terzijde gestaan door ministers en staatssecretarissen die jegens hem verantwoordelijk zijn Hij oefent de wetgevende macht uit tot de vorming van de nieuwe vertegenwoordigende lichamen en bij ernstige buitenlandsche spanning en binnenlandsche crises ook na de vorming hiervan De Senaat en het Huis van Afgevaardigden blijven bestaan tot de in de nieuwe grondwet voorziene lichamen gevormd zijn, doch zij kunnen nog slechts bijeenkomen na door den staatschef te zijn bijeengeroepen. Maarschalk Pétain heeft heden avond een rede gehouden voor de Fransche radio. Hij stelde in de eerste plaats vast, dat de nationale vergadering hem uitgebreide volmachten heeft verleend. Dit besluit zal de regee ring in staat stellen, het leven des lands op geheel nieuwe leest te schoeien. De regeering ziet zich geplaatst voor de grootste moei lijkheden, die Frankrijk ooit ge kend heeft. Het gaat er om. het verkeer in het land te herstellen en de Franschen terug te brengen tot hun haardsteden en hun ar beid. Vervolgens besprak Pétain de houding van Engeland en zeide. dat de aanval der Britsche vloot op de half ontwapen de Fransche schepen door niets te recht vaardigen is. Frankrijk heeft niet het plan gehad, zijn vloot aan Duitschland uit te leveren. Frankrijk is gisteren door Engeland verlaten, vandaag zelfs aangevallen. Hierop gaf Pétain een uiteenzetting van de nieuwe politieke structuur van Frankrijk. Van nu af aan zal het be stuur des lands over twaalf ministers verdeeld zijn. Zij worden terzijde ge staan door secretarissen-generaal. Aan het hoofd van de Fransche provincies zullen gouverneurs staan. Het rader werk van het bestuur wordt vereenvou digd. De ambtenaren zullen in hun werkzaamheden niet meer door regle menten belemmerd worden. Zij zullen op deze wijze sneller kunnen handelen. In aansluiting daarop deed Pétain de mededeeling, dat de Fransche regeering voorne mens is, haar zetel naar het bezette gebied te verplaatsen. De Fransche regeering heeft bij de Duitsche re geering geïnformeerd, of het moge lijk is. Versailles vrij te geven. Vervolgens ging Pétain over tot de binnenlandsche problemen. Voor de ontspoorde Fransche maatschappij zoo zeide hij o.a.. was het eeld maar al te- vaak middel om tot de heerschappij te geraken. In het nieuw te bouwen Frank rijk zal het geld slechts het loon voor arbeid zijn Pétain keerde zich daarop tegen het internationale kapitalisme en socialisme, die hand in hand waren ge gaan om Frankrijk uit te buiten. Hii gaf MAARSCHALK PéTAIN de verzekering, dat de arbeid en het gezin van nu af aan beschermd zouden worden. Het Fransche gezin blijft de drager van de Fransche traditie en het heeft dit goed door de generaties heen gehandhaafd. Tot slot wekte Pétain de Franschen op, vertrouwen in hem te hebben. De Fransche radio deelde in aansluiting op de uitzending van de rede mede, dat als eerste grond element van de grondwet bepaald zal worden, dat Pétain „chef der natie" is. Tot de inwerkingtreding van de nieuwe grondwet oefent hij de wetgevende macht uit. De te genwoordige Kamers blijven tot de constitueering van de nieuwe wetgevende vergadering bestaan, doch zij zullen slechts door Pétain bijeengeroepen worden. NEW YORK, 12 Juli (D.N.B.). De New York Post bespreekt de groote Engelsche scheepsverliezen, zooals vermeld in het jongste Duitsche legerbericht, en merkt op, dat de tegenwoordige verliezen bij de Engelsche vloot reeds overeenkomen met de gemiddelde verliezen in de voor Engeland zwaarste periode van den Wereldoorlog 19141918, begin 1917, toen de Britsche eilanden nog slechts voor drie weken levensmiddelen bezaten. In dit verband herinnert het blad aan het feit, dat de Engelschen het evacuatieplan voor kinderen naar de Ver. Staten en Canada wegens de schaarschte aan scheepsruimte zoo goed als opgegeven hebben. ton gestegen is, wordt heden door de Duitsche bladen in grooten op maak weergegeven. BERLIJN, 12 Juli. (D.N.B.) Het in het Duitsche legerbericht van gisteren vermelde feit, dat de Duitsche duikbootcn de laatste zes weken 609.000 ton vijandelijke koopvaardijscheepsruimte tot zin ken brachten en dat daarmede het gemiddelde cijfer van scheeps ruimte welke door duikbooten tot zinken is gebracht tot ruim 100.000 De Engelschen gaan bemerken, schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung, welke voordeel en voor den zeeoorlog Duitschland zich door de bezetting der nieuwe kusten in het Noorden cn in liet Westen, van Narvik tot aan de Pyre neeën verschaft heeft. De laatste samen vattende publicatie over het tot zinken brengen van scheepsruimte verscheen op 6 Mei. Zij deelde mede, dat van bet be gin van den oorlog tot 30 April 2.300.000 ton vijandelijke en voor den vijand nut tige neutrale koopvaardijscheepsruimte tot zinken was gebracht. Wanneer thans alleen het duikbootwapen voor de laat ste zes weken daar 609.000 ton bij kan melden, dan zal het totale cijfer thans stellig de grens van drie millioen bereikt of reeds overschreden hebben. Steeds nijpender wordt het tekort aan ERGENS IN ITALIË, 12 Juli (Stefa- 111). Na den slag in de Ionische Zee op 9 dezer, aldus meldt de vlootcorres- pondent van Stefani, hebben Italiaan sche vliegtuigen wederom talrijke ver kenningsvluchten gemaakt in verschil lende sectoren van de Middellandsche Zee teneinde de Britsche ylootstrijd- krachten, die zich in Zuidelijke, Zuid- Oostelijke en Zuid-Westelijke richting hadden teruggetrokken, te verkennen. De vijandelijke eskaders veranderden verscheidene malen van koers, teneinde de Italiaansche verkenningsvliegtuigen op een dwaalspoor te brengen. Donderdag wisten de Italiaansche bommenwerpers echter den geheelen dag de Engelsche schepen, die eerst koers zetten naar Egypte en daarna naar Kreta, te bereiken en te volgen. Niettegenstaande het hevige vuren van het afweergeschut, zijn talrijke vijan delijke bodems door bommen van groot kaliber getroffen en beschadigd. Vier Britsche jachtvliegtuigen, die van het vliegtuigmoederschip, dat van een der eskaders deel uitmaakte, waren opge stegen, zijn door Italiaansche toestellen tijdens luchtgevechten neergeschoten. Mussolini heeft als opperbevel hebber van de Italiaansche strijd krachten een dagorder tot de vloot gericht, waarin hij zegt, dat de vloot- strijdkrachten van het Fascistische Italië op 9 Juli de eerste ontmoeting met de Britsche vloot in de Middel landsche Zee glansrijk hebben door staan. „De zelfbewuste moed, dien gij tegen over in de meerderheid zijnde vijan delijke strijdkrachten aan den dag hebt gelegd, heeft den vijand met de treffers der salvo's uwer kanonnen bewezen, dat men niet ongestraft de kusten van Italië nadert. Het Italiaansche volk, zoo besluit de dagorder, is trotsch op de resultaten van dezen eersten slag." De chef van den generalen staf van het luchtwapen, generaal Pricolo, heeft een dagorder uitgegeven, waarin wordt gezegd: „De Sste en de 9de Juli zijn door de prachtige prestaties van ons luchtwapen ipekenmerkt. In het verloop van dezen oorlog zullen deze prestaties gedenkwaardig blijven, omdat zij voor het eerst voor ons een klassiek voor beeld vormen van een massaal optre den door eenheden van de luchtmacht tegen eenheden van de zeemacht en omdat daarbij resultaten zijn behaald, die in elk opzicht van beslissende be- teekenis waren. Twee sterke vijande lijke vlooteskaders voeren naar het Britsche scheepsruimte. Daarbij moet nog bedacht worden, dat de Britsche ha vens aan het Kanaal en aan de Oostkust incl. de havenwerken van Londen voor de verzorging van Engeland reeds in groote male volkomen zijn uitgescha keld. Bij de successen van de oorlogsma rine komen nog die van het luchtwapen. welke eveneens met het bezit van de nieuwe kusten buitengewoon zijn toege nomen. Het Britsche ministerie van binnen landsche zaken geeft een verordening uit, welke de eigenaars van huizen dwingt tot maatregelen, waardoor „vijan* delijke aanvallen" moeten worden opge houden. Bovendien is door een wet het ministerie van binnenlandsche zaken he- voegd geworden om „onder bepaalde om standigheden personen uit gevangenis sen of verbeteringshuizen vrij te laten". Ten slotte kan het ministerie van arbeid een speciaal gerechtshof voor industriee- le vergrijpen aanstellen, teneinde aldus de vertragingen in het oorlogsbedrijf te vermijden. schiereiland met vpor ons buitengewoon gevaarlijke voornemens. Het luchtwapen heeft deze vloot voortdurend in het oog gehouden, haar geen oogenblik rust gelaten en haar onophoudelijk op doeltreffende wijze met bommen bestookt. Driehonderd vlieg tuigen hebben vanuit hun vaak ver- verwijderde basis in de Egeische zee, in Libye, in Apulië, Albanië, Sicilië en Sardinië, de vijandelijke eskaders, on danks de lievige luchtafweer herhaal delijk met hommen van het aller zwaarste kaliber aangevallen en getrof fen, de formaties uiteen gedreven en deze gedwongen voortdurend van koers te veranderen. Onze escadrilles bommenwerpers hebben in nauwe samenwerking met onze roemrijke marine de voornemens van de vijandelijke eskaders verijdeld. Deze hebben daarop onze wateren moe ten verlaten, zonder ook maar een van hun doeleinden te hebben bereikt. Uit betrouwbare neutrale bron en uit foto grafische documenten is bevestiging ge kregen van de zware beschadigingen, die ons luchtwapen op de Engelsche schepen heeft veroorzaakt. De houding van deze ploten is voorbeeldig geweest, evenals de organisatie en de uitvoering van de manoeuvre. Dit alles wordt ook duidelijk bewezen door het feit, dat bij een actie, die met grenzenlooze offer vaardigheid is uitgevoerd, slechts drie van onze eigen vliegtuigen zijn verlo ren gegaan. ROME, 12 Juli (D.N.B.) —'Het Roe- meensche gezantschap te Rome spreekt de geruchten tegen, welke in het buiten land verspreid zijn over een politieke crisis in Roemenië. De Roemeensche re geering, aldus het Dementi, vertegen woordigt de nationale stroomingen. Zij steunt op den koning en de natie en blijft op haar commandopost, waarbij zij zich van den ernst van den toestand bewust en vastbesloten is, het werk van een totalitairen nationalen wederopbouw voort te zetten. Het Roemeensche agentschap Rador constateert tegenover anders luidende berichten, dat slechts één lid van het nieuwe kabinet, n.l. prof. Horia Sima, weer uit zijn functie is getreden. In zijn plaats is, naar Rador verder meldt. Ra- du Boudishtanu benoemd, die dezelfde nationalistische denkbeelden aanhangt. De regeering zet haar werk in volledige overeenstemming voort. De twee dagen geleden gearresteerde generaal Antonescu, wien een gedwon gen verblijfplaats was aangewezen, is op vrije voeten gesteld nadat een hooge militaire autoriteit zich borg «voor hem had gesteld. VROEGERE LITTAUSCHE PREMIER IN RIGA GEARRESTEERD KAUNAS. 12 Juli. (D.N.B.) De vroeger© Littausche minister-president. Merkys, is op weg naar het buitenland in Riga gearresteerd en naar Kaunas teruggebracht. Zijn arrestatie geschied de op het oogenblik. dat hij in het vliegtuig naar Stockholm wilde stap pen. HANDELSOVEREENKOMST TUSSCHEN ZWEDEN EN DUITSCHLAND STOCKHOLM, 12 Juli (Reuter) Tus- schen Zweden en Duitschland is een handelsovereenkomst gesloten, welke in het goederenverkeer tusschen beide landen voorziet. NEW YORK. 12 Juli (D.N.B.) - In het New Yorkache hoofdcommissariaat van politie is in aanwezigheid van 6T5 rechercheurs een conferentie gehouden, waarin de opzienbarende mededeeling werd gedaan, dat te Philadelphia ten tijde van den rcpublikeinsChen partij dag verscheidene hommen waren gevon den. Hoofdcommissaris Valentine, die vreest, dat de bomaanslagen nog slechts een begin vormden, verklaarde, dat do politie vastbesloten is, de daders op te sporen. De aanslagen waren o.a. ook op Duitsche ondernemingen gemunt ge weest RIO DE JANEIRO. 12 Juli (D.N.B.) De Braziliaansche pers meldt uit Washington, dat de Braziliaansche mi nister van buitenlandsche zaken daar het denkbeeld heeft geopperd van in stelling van mandaten en protectoraten over de Europeesche bezittingen in Ame rika. In de Gazeta de Noticias noemt do Braziliaansche politicus Miranda Moura dergelijke voorstellen on vereen igbaar met de Monroeleer. De eenige oplossing die in overeenstemming is met dc Mon roeleer. is een inschakeling van do Europeesche bezittingen in Amerika in tie Amerikaansche staten. KOPENHAGEN. 12 Juli (D.N.B.) Uit de havensteden aan de Deenscho Westkust komen dagelijks berichten binnen over aanvallen van Engelsche vliegtuigen op vreedzame Deensche vis schersvaartuigen op de Noordzee. Ter wijl reeds zulk een geval uit Esbjerg werd gemeld, komt thans een dergelijk bericht uit Lemvig binnen. Een daar thuis behoorende kotter is met duideüi- ko teekenen van beschieting door een machinegeweer in de haven terugge keerd. De bemanning meldde, dat do kotter, toen zij ongeveer zeventig mijl uit de kust aan het visschen was. door een Britsch vliegtuig hevig werd be schoten. Van den reeds gemelden aan val op een kotter uit Thvhoroen heeft de Engelsche radio, naar hier met ver bazing geconstateerd wordt, een Engel schen aanval op een Duitsch patrouille vaartuig voor de Deensohe kust ge maakt. POOLSCHE SOLDATEN KEEREN UIT ROEMENIë TERUG BERLIJN, 12 Juli (D.N.B.). - Volgens een overeenkomst tusschen de Duitsche en de Roemeensche regeering kunnen de Poolsche soldaten, die naar Roeme nië waren gevlucht, naar hun vadei- land terugkeeren. Eenige transporten vluchtelingen zijn reeds uit Roemenie vertrokken. De laatstcn vertrekken in den loop van deze maand uit Roeme nie. RUSSISCH VOLKSCOMMISSARIS AFGEZET MOSKOU. 12 Juli (D.N B\ i"ï volkscommissaris voor de metaalindus trie, Samochwalow, is van zijn ambt onlhe\en omdat zijn volkscommissa riaat in eenige takken van produclie een slechtere kwaliteit had toegelaten teneinde te kunnen pronken met de vervulling van het productieprogram wat de hoeveelheid betreft. In zijn plaats is de vicevolksconimisaris Loma- ko benoemd. ITALIAANSCHE CRITIEK OP DE ZUIDSLAVISCHE PERS MILAAN, 12 Juli (D.N.B.) - De Popo io d'Italia merkt op, dat de Joegoslavi sche pers met groote vrijmoedigheid plaats geeft aan de onzinnigheden en vervalschingen van Engelsche zijde, waarbij het blad enkele voorbeelden noemt. Dit vasthouden van de Joegosla vische bladen aan de vals be bewerin gen van dc overzijde van het Kanaal wijst op het voornemen, aldus het Ita liaansche blad, dat men ook op dit oogenblik bereid is mee te werken aan de vergeefsche Britsche manoeuvres tegen de as-mogendheden. Het is goed hiervan nota te nemen. FEUILLE1 ON door Cecil Freeman Cregg (10 „Het is tenslotte zoo heel gemakke lijk om „ongeveer een uur" te zeggen, wanneer vijftig minuten misschien •lichter hij de waarheid geweest zou fijn. In ieder goval met alle respect - kunnen jullie dokters altijd slechts gissen ik bedoel, jullie kunt hel nooit beslist zeggen je kunt nooit pertinent verklaren, dat een man pre cies elf en een halve minuut over het uur stierf of zoo iets Hij wachtte even, maar aangezien de politiedokter geen opmerking maakte, vervolgde hij: „Waar waren wij? O. ja, ik weet het al. Die arme kerel stierf tusschen zeg elf uur en elf uur vijftien. Toen de conducteur zich om elf uur de moei te gaf om eens boven te gaan kijken was hij nog gezond en wel. De man werd van achteren in zijn nek gescho ten. Wat leeren wij daaruit? Dat de moordenaar een prima schutter was Dat móet wel. met een zich bewegend doelwit En dan het was de laatste bus. Het was donker, en om een doel 'e treffen, moet men liclit hebben. Wij mo gen daarom veilig aannemen dat het schot werd afgevuurd, direct nadat de bus onder een lantaarn was doorgere den." ..Ik weet het niet..." meende dokter Pape. „Wel?" „Hoe staat het met de lantaarn op de bus, uie het ilchtingbord verlicht?" „HeeL goed. dokter, maar niet goed genoeg. Ik heb dat geprobeerd. Er is een achterlicht aan de bus. maar hoofd en schoudeis van iemand, die op het ach terste bankje zit, worden er niet door verlicht. „O juist." „Om dus samen te vatten: Volgens uw theorie werd het 6chot afgevuurd uit de eerste of tweede verdieping van een huis langs de busroute. Van elf uur tot elf uur vijftien legde de bus ongeveer een mijl af. als hij nergens een snelheid boven de 12 mijl bereikte. In die mijl af stand staan ongeveer zestig straatlan laarns. Daarvan staan er zeg dertic aan den linkerkant, waar ook de bus reed. omdat ze natuurlijk keurig zoo als het behoort links houden. Aan dien kant zat ook de man. Wij kunnen de andere lantaarns natuurlijk niet hee lemanl uitschakelen, maar willen ons eerst tot deze dertig bepalen. Wij kun nen daarom aannemen, dat de man of de vrouw, die het schot loste, zich in dp kamer van een huis bevond, ongeveer ter hoogte van een van deze dertig lan taarns. En dan- het is hoogst waar schijnlijk dat hii of zij die het schot afvuurde, nu niet bepaald een kam pioen schutter van extra klasse was I-Iet zou daarom noodig zijn. dat hi.i in een huis w-as. nabij een lantaarn, vlak voor of vlak na een vaste halte waar de bus al vaart minderde, of nog niet op volle snelheid gekomen was. Ons ter rein van onderzoek wordt hierdoor al aardig beperkt." „Schitterend. Higeins Het klinkt bij na al te mooi. Ik vermoed, dat er niet meer dan een half dozijn huizen is. die aan al deze eischen beantwoorden." Hij zweeg even. en vervolgde dan: „Maar waarom ga je naar de Yard terug, als je al zoover bent?" „Dat ga ik ook niet. Ik vroeg je chauf feur mij aan het naaste politiebureau af te zetten en hier zijn wij er. Dank je wel." Inspecteur Higgins knikte den poli tiedokter viiendelijk toe en stapte, zon der verder iets te zeggen, vlug uit dc auto. „Zoo'n onhebbelijk ventje", mompel de dokter Pape moe. terwijl hij gemak kelijk in de kussens van zijn wagen achterover leunde. Vijf minuten later had inspecteur Higgins den chef van het politiebureau alle inlichtingen, welke hii bezat, ver strekt, waarna de toebereidselen voor pen intensief onderzoek van zekere hui zen langs de busroute weldra gemaakt waren. De inspecteur kreeg twee politie auto's tot zijn beschikking en met een dozijn mannetjes in burger begaf hij zich terstond naar de halte Fox and Hounds, waar zij elkander rendez-vous gegeven hadden. De route van lijn X 87 volgend, bracht Higgins zijn theorie van de straatlantaarns in practijk. zoo dat hij telkens t\ je man afzette voor ieder huis. dat aan de vereischten vol deed. n.l. dicht bij een straatlantaarn en vlak vóór of iulst achter een vaste halte van de buslijn. De mannen hadden vastomlijnde in structies. Bezat eenige inwoner van de eerste of tweede verdieping een revol ver of een geweer? Hadden zij een wa penvergunning? Ernstige zaak. een wa pen in buis te hebben zonder vergun ning. Er was gerapporteerd, dat er in den afgeloopen nacht in de buurt een schot gehoord was, en zij waren er op uitgestuurd, om dat eens te onderzoe ken. Namen en adressen van alle be woners moesten genoteerd worden cn alle overige bijzonderheden, die van nut zouden kunnen zijn. Iedere verdachte persoon moest voor een verder verhoor naar het bureau worden meegenomen. Na zijn mannetjes te hebben afgezet, keerde inspecteur Higgins naar de hal te Fox and Hounds terug, om het ver dere verloop van zaken af te wachten. Dit werd een taaie geschiedenis! Gelei delijk kwamen alle mannen op het af gesproken punt terug de een na den ander met teleurstellende berichten. Er was echter heel wat materiaal betref fende de bewoners verzameld en na met dc mannen naar het bureau te zijn te ruggekeerd, dankte hij den commissa ris voor zijn medewerking, terwijl hij instructies achterliet om ook de andere huizen Ie onderzoeken. Vervolgons keer de Higgins naar de Yard terug om alle gegevens eens nauwkeurig te gaan schiften. Voor zulk een werkje was brigadier Mercier van onschatbare waarde. Nog voor do dag ten einde was, had bij den inspecteur reeds gerapporteerd, dat, hoewel sommige der bewoners niet be paald gewenschte elementen waren, iedereen toch was, wat hii had voorge geven te zijn. Inspecteur Higgins belast te een van zijn ondergeschikten met het ondervragen van rle bewoners, wel ke door brigadier Mercier al6 „twijfel achtig" waren aangemerkt, en gaf in structies, dat hij niet gestoord mocht worden. Daarop stak hii een versche pijp op, terwijl hij, in zijn gemakkeli.iken bu reaustoel gezeten, de heele zaak nog eens ging overdenken. Hij had inder daad maar heel weinig houvast. Mer cier had gemeld, dat de vermoorde man niet in de archieven van Scotland Yard voorkwam, zoodat hij blijkbaar respec tabel of fortuinlijk geweest was (dit was weer de cynische Higgins!). Er was nog geen enkel spoor betreffen de zijn identiteit .of wacht even. D.e dingen, die in zijn zakken gevonden waren. De agent, die het eerst in de garage geroepen was, had alles nage keken, maar officieel was dit door Scot land Yard nog niet onderzocht. Inspec teur Higgins begaf zich naar den kap stok pn haalde het pakje uit zijn over jas. Voorzichtig pakte hij het uit, ter wijl hij de verschillende voorwerpen op zijn bureau uitstalde. Een pakje cigaretten van een bekend merk, een doosje met zeven lucifers er in, twee buskaartjes, het pakje bankpa pier, een halve kroon, een shilling en vijf stuivers in koper. Het pakje bankpapier. Volgens den conduclcnr stak het slachtoffer juist iets in zijn binnenzak, toen hij na het 1 ertrek van den geheimzinnigen twee den passagier naar boven klom om eens poolshoogte te nempn. En in dien zak was het pakje bankpapier gevonden! Bestond er eenig verband tusschen bei de mannen? Kon de verschrikte gelaats uitdrukking van den tweeden passagier veroorzaaki zijn door het feit, dat bij den vprmoorden man met de bankbil jetten had bezig gezien, en was hij, mis schien in geldverlegenheid, voor de ver leiding gezwicht? Deze theorie was in genieus, maar onwaarschijnlijk. Het pakje bankpapier was minstens een centimeter dik en het waren biljet ten van een oud model, die, hoewel nog steeds geldig, niet meer werden uitge geven. Mechanisch bijna begon inspec teur Higgins ze te tellen zeven-en- necentig, acht-en-negentig, negen-en- negentig, honderd! Precies honderd pond. HOOFDSTUK VII Waarin inspecteur Higgins uit bussen gaat Inspecteur Higgins trok de rechter bovenla van zijn bureau open, waaruit hij een elastiekje nam, hetwelk hij om het pakje bankbiljetten schoof. Daarna bestudeerde hij de buskaartjes. Het eene was gloednieuw en onder het volgnum mer stond met een kleinere letter ge drukt: lijn X 87. Dit was dus blijkbaar het kaartje, dat de ongelukkige den vo- rigen avond gekocht had, want het waf* afgeteekend voor het traject van Glass- wel Street naar het eindpunt. Een nieuw bewijs van zijn tocht, indien daar nog een bewijs voor noodig was. Het andere kaartje was oud en tame lijk gehavend, alsof het reeds geruimen tijd in den zak van den man had geze ten. Higgins bekeek het en was venast te zien, dat het een kaartje van dezelfde lijn, ja voor hetzelfde traject was. Wat kon daaruit worden afgeleid? Het wa.s duidelijk, dat dit kaartje vroeger ge bruikt was, zoodat men kon aannemen, dat het doel van heide reizen hetzelfde geweest was. Dan het punt, waar de man was ingestapt, Glasswell Street. Kon men daaruit afleiden dat hij daar in de buurt woonde? Waarschijnlijk, of het was het dichtstbij gelegen punt, waar hij lijn X 87 kon pakken. Lag Glasswell Street in de buurt van een spoorwegstation en zoo ja, van welke lijn? Het was de moeite waard, dat eens na te gaan. En dan nog iets Inspecteur Higgins begon te knikke bollen en even later was hij vast in slaap, hetgeen, als men in aanmerking neemt, dat hij den afgeloopen nacht in het geheel niet geslapen had, niet in het minst te verwonderen viel. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3