Wapenleveranties aan Tsjang Kai Tsjek §nqsi$ondm LAATSTE BERICHTEN De Gulden Sporen-slag herdacht Luchtaanvallen op Britsche vloot-formatie Japansch gezant naar Batavia Drie besluiten van Pétain Heden weer een onderhoud Arita - Craigie Gothieke Oud Engelse Woonkamers Groote onrust in Gibraltar Pond, dollar en Fransche franc Rede van ir. Mussert SAMENKOMST VAN DE N.S.B. IN DEN HAAG Ernstig auto-ongeluk te Oegstgeest VROEG ROOIEN VAN DE AARDAPPELEN Het Italiaansche legerbericht Tokio acht het verloop der Britsch - Japansche besprekingen „onbevredigend en teleurstellend" ROOHT MET III BOSCH OF HEI! ZUIDSINGEL 45 Vluchtelingen-problemen 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 12 JULI 1940 (Buiten verantwoordelijkheid der redactie WONINGBOUW Door omstandigheden kreeg ik eerst heden Uw blad van 4 dezer in handen en lees daarin onder het. hoofd Stads nieuws, dat er volgens Uwverklaring weinig goedkoope woningen tc huur zijn, omdat de prijs der bouwmaterialen in de voor ooriogsche crisisjaren sterk gestegen was U schrijft verder: „Dit maakte de kos ten zoo hoog, d/if de bouwondernemers er voor terugdeinsden om hei type ar beiderswoning ter hand te nemen". Laat ik hij deze bewering eens even blijven stilstaan. Vooreerst is de prijs van de bouwmaterialen in de voor-oor- logschc jaren, en vooral vóór het ver laten der goudstandaarcL, lager geweest dan ooit tevoren, dat is dan ook nooit de reden geweest, dat er geen particu liere bouwers gevonden konden wordién, die arbeiders-woningen wilden bouwen. Neen, laat ik het anders stellen. Er zijn geen of niet voldoende kleinere wo ningen gebouwd, omdat cr geen grond beschikbaar was, of omdat de Gemeen te geen medewerking wilde vcrleenen om gronden beschikbaar te stellen. Kijk maar eens naar het Soosterkwar tier. Het laatste 'gedeelte van den be schikbaren bouwgrond (tegen Kweekerij van Drie) werd door particuliere en voreeniginggbouwers volgebouwd. Lo gisch was dus, dat d,e Gemeente andere terreinen aanwees voor dezen bouw of medewerking verleende lot het bouwen van kleine woningen op particulier ter rein. Wat hebben wij echter gezien? De woningbouw op de Kruiskamp (Zeeheldenkwartier) kon eerst na veel moeilijkheden (omslag, e.d.) tot stand komen, maar dc voorwaarden om daar verder te bouwen werden door de Ge meente zoodanig verhoogd, dat, hoe wel er gegadigden waren, geen overeen stemming tusschen de Gemeente en hen kon worden bereikt. Verschillende gegadigden hebben plannen ingedfend om bet z.g. Punten burg-terrein, tusschen Puntenburger laan en Soesterweg, te behouwen. De Gemeente beeft steeds haar medewer king aan deze plannen geweigerd, de ecne maal oqidat het geheele uitbrei dingsplan van het Socsterkwartier in bewerking was, do andere maal omdat men niet met vorige gegadigden in con flict wilde komen. Het resultaat, was wederom: Geen bouw van goedkoope woningen. liet plan "Randenbroek kwam, door tegenwerking der Gemeente, nog steed* niet tot stand. Hoewel de ontwerper van dat plan zooveel mogelijk gepoogd heeft den wensch der gemeente te hp- nadèren, vond zijn plan geen genade in de oogèn van hen, die met dezen tak van dienst op het Gemeentehuis belast zijn. Nog fraaier verging het den heer Mehrcngs, die tenslotte toestemming tot bouwen verkreeg van den Raad voor zijn bouwterrein in het Lcusderkvvar- tier, welke goedkeuring door den bur gemeester zonder resultaat bij de Kroon werd betwist. Ook hier weer oponthoud, tijd en geldverspilling door tegenwer king van den kant der Gemeente. Neem tenslotte nog bet plan 't Stort. Ook daar blijft de Gemeente constant weigerachtig om dc exploitanten den bouw van kleinere woningen toe te staan, hoewel zij daar herhaaldelijk om gevraagd hebben. Ik hoop U met deze voorbeelden dui delijk fe hebben gemaakt, dal het dus niet de prijs der bouwmaterialen ge weest is. die de particuliere bouwers er van weerhouden heeft kleine woningen te houwen, maar dat de tegenwoordige impasse eenvoudig te wijten is aan een verkeerd gevoerde Gemeentelijke bouvv- politick in 'het verleden. Wanneer de Gemeente met den particulieren hou wer wil samenwerken, kan ook deze kant van het woningvraagstuk in Amersfoort spoedig tot oplossing ge bracht worden. Ik dank U voor de verleende plaats ruimte. Hoogachtend, B. SPEEKMAN NASCHRIFT De eigenbouwer heeft inderdaad practisch weinig arbeiderswoningen ge bouwd, maar men mag de schuld daar van toch zeker niet uitsluitend in de schoenen der gemeente schuiven, omdat zij niet bereid zou zijn of niet bereid geweest is, met den particulieren bou wer samen te werken. Veeleer traden andere factoren op don voorgrond: zoo lang het grootere type woning nog gre tig aftrek vond, wijdde men aan deze projecten meer aandacht, d.iar de za kelijke perspectieven daarbij gunstiger werden geacht. Het spreekt inmiddels vanzelf en in zooverre zijn wij ihct met den inzen der volkomen eens dat het woning vraagstuk in onze stad dient te worden opgelost en wel in dien zin, dat in de behoefte aan arbeidswoningen zoo spoe dig mogelijk wordt voorzien. Desnoods moet deze oplossing dan maar tot stand komen ondanks een bepaalde, in gelde lijke» zin minder gunstige zijde. Wc moeten er tenslotte op wijzen, dat de verschillende voorbeelden door den heer Speekman genoemd, niet alle be trekking hadden op den bouw van ar beiderswoningen, waarom het hier toch gaat. Wat dc inzender het „plan Ran denbroek" noemt, betrof een plan tot het bouwen van grootere middenstands woningen. 't Stort mag men niet als dc aangewezen plaats voor den bouw van arbeiderswoningen zien, daar dan het karakter van dezen grond zich zou wij zigen in een richting, die niet strookt met een gezonde woningbouw-politiek. Red. A D. OPERENCST NATIONAT.E COLLECTE TE ASSEN ASSEN. 12 Juli De nationale in- znmcüiv-" voor do door den oorlog ge troffen .Nederlanders heeft in dc Drent- sche hoofdstad ruim 7C00 gulden opge bracht. 's-GRAVENIIAGE. 12 Juli. Voor de vijfde maal hield gisteravond de natio- naal-socialistische beweging haar jaar- lijksche herdenking van den gulclenspo- renslag. als betuiging van de stamver wantschap met het Nederlandsche volks deel in Vlaanderen. De groote zaal met de rotonde en de gaanderijen van den Dierentuin was tot. in alie hoeken gevuld en honderden moesten bij den ingang worden teleur gesteld. Tijdens de vergadering inspec teerde de leider ir. A. A. Mussert buiten de Jeugdstorm en sprak daarna dc jeugd met een warm woord den moed der toe komst in Hij wenschle de jeugd van harte geluk dat zfj nieuw Nederland zou mogen houwen en in deze groote toe komst den ophouw van het nieuwe leven zou mogen zien groeien en daarin zou mogen dienen en helpen. De districtsleider, Baron van Haersol- le. opende in de met vlaggendoek en emblemen versierde zalen de samen komst met de opmerking, dat ditmaal voor het eerst de N.S B.-leden in een openharc herdenkingsvergaderine in de zwarte uniform aanwezig waren Spre ker hield zich overtuigd, dat ook thans, evenals bij den Guldensporenslag, het recht zal zegevieren. De heer H. Ch. Nije. die hierna het woord verkreeg, sprak allereerst in ver band met het bericht van overlijden van den leider van het Verdinaso. Joris van Scveren. die in Frankrijk werd ver moord. Wij onderscheiden vijanden en tegenstanders. Onze vijanden zijn dege nen. die thans met ons goud in Londen zitten, doch zij hebben ons den grond en den arbeid moeten achterlaten. Moge. aldus de heer Nije. rle Duitscho blokka de zoo kras werken, dat zii zullen pogen hot goud op te vreten(Luide toejui chingen). Joris van Severen. strijder voor zijn ideaal, is als slachtoffer gevallen en ver moord Onzen leider. Mussert, is het ge lukt uit de handen van zijn belagers te blijven. Wij weten, dat, indien zij hem gegrepen hadden, wij hem nooit terug zouden hebben gezien Spreker hield vervolgens een korte herdenkingsrede naar aanleiding van hetgeen op den elfden van Hooimaand in het jaar 1.102 in Vlaanderen geschied de: den Gulden-sporenslag. Toon heb ben de Vlamingen het leger van Philips den Vierde. Koning van Frankrijk, we len te verslaan. Deze slag is het symbool van dc Dietschc krachten geworden. Reeds in 810 had het land van Vlaande ren moeten ondervinden dat Engelsche hulp te laat was gekomen en toen werd hot als Fransche provincie ingelijfd. Woorden van scherpe afkeuring liet spreker hooren aan het adres dergenen, die, nu Nederland door het Duitsche le ger is bezet, op den 29en Juni stiekum zijn gaan pesten met witte anjertjes. Zoo heeft men op minderwaardige wijze stemming gemaakt tegen dc nationaal- sócialistische beweging, die jarenlang gezegd heeft waar het verraad zat cn hoe regeerders de zaken verwaarloosden Zoo heeft men den ritmeester, die gede serteerd was toen zijn diensten hier noo- dig waren, meenen te moeten eeren. Een en ander bewijst, dat dc klappen, welke ons volk heeft gehad, nog niet voldoen de waren. Zii hadden afgeranseld moe ten worden. Wij zullen nu zorgen dat het volk van Nederland weer een eerlijk fier en trouw volk zal worden. Dc groote leider Adolf Hitler is bezig een nieuw Europa te vor men. waarin het Üietsche volk de plaats zal hebben, welke het toekomt. Daartoe zal ons volk geheel achter Mussert moe- ton staan. Rede van Ir. Mussert Na de rustpooze betrad de leider der beweging, ir. A. A. Mussert, met een stemmig en 'herhaald hou zee-geroep be groet, het spreekgestoelte. Ir. Mussert schetste met enkele woorden de voorbe reiding van het Nederlandsche leger in de dagen die aan den lOcn Mei voorafgin een, de millioenen, die dit heeft gekost cn den afloop na ruim vier dagen, doch hieruit kan een Nederland groeien, schooner dan wellicht ooit tevoren. De N.S.B. is nu voor de domocratie van weleer de zondebok. Zij zouden ons I-and liever Duitsch zien dan onder lei ding van de N.S.B., want zij meenen dat in het eerstbedoelde geval hun po litieke zaak niet-verloren behoeft te zijn cn dat alles wel zoo kan blijven. Thans is er een nieuwe E.D.D. in voorbereiding, geen formidabele onder leiding van den commissaris der Ko ningin in Groningen, mr. Linthorst Ho- man. Met dergelijke tafelconferenties zal men er echter niet komen. Geheel het volk zal één moeten worden en dat kan onmogelijk zonder de N.S.B.. zooals spreker nu reeds acht jaren geleden heeft gezegd, omdat dit zijn overtuiging is. ('Luide teeker.en van alg^meene in stemming). Degenen die thans tegen de N.S.B. agecren zijn volksverraders De N.S.B. is in de laatste weck alleen al met meer dan 1000 leden toegenomen en het Na tionale Dagblad heeft cr meer dan 5000 ce«bonnoerden hij gekregen. Wanneer straks de Duitsche troepen door Londen zullen marchéeren (minu tenlange toejuiéhingen). dan zullen wij tot onze Oostelijke buren kunnen zeg gen: dat hebben jullie geleverd, wij brachten het indertijd niet verder dan tot Chatham. I Naast en mot elkander zullen wi} heb- I ben te strijden, want Noord- en Zuid Nederland vormen een volksgehee.. Dit volk van Nederland met Vlaanderen tolt li millioen zielen en dit zal met rnoed, eer en trouw de historische eenheid her winnen en dan weder tot groote dingen in staat zijn. Op dien nieuwen plicht hebben wij ons nu voor te bereiden. Liefde voor ons vaderland zal ons dén weg wijzen en nieuwe uiting van onze cultuur zullen voor het nageslacht be waard blijven. Daarin zal geen plaats zijn voor een stadhuis als een sigaren fabriek in Den Haag. Indiè zullen wij hopen te behouden en met het stamverwante Zuid-Afrika zul len wij de banden versterken. Men zal dan zien wat onze volkseen heid vermag. Het is sprekers liefste wensch, dat alle Nederlanders tijdens een vacantie in minstens li dagen erop uit zullen trok ken om hun land te loeren kennen en daarbij hehooren Mechelen en Brugge, de Vlaamsche stranden zoo goed als de Limburgsche heuvelen, dc Geldersche bosschen en de Frieschc meren. Maakt u. zoo eindigde spreker, in uw strijd voor het nationaal-socialismc on- ovenvinhaar en bouwt met het genie van Hitler en diens medewerker Musso lini mede aan het nieuwe Europa. Twee personen om het leven gekomen OEGSTGEEST. 12 Juli. In den at- geloopen nacht is te Oegstgeest een ern stig ongeluk gebeurd, waarbij twee per sonen om het leven zijn gekomen. De politie werd vanmorgen om zeven uur door burgers gewaarschuwd, dat bij den nieuwen rijksweg, achter het z.g. Groene Kerkje, eèn personenauto in een sloot lag. waarvan de bestuurder le venloos achter het stuur zat. Bli een ter plaatse ingesteld onderzoek werd hel lijk van een tweeden persoon uit de sloot opgehaald. Het bleken te zijn de 39-jarige koopman C. C. Haalehos, wo nende te Heemstede en de 25-jarige chauffeur J. Bethlehem, eveneens af komstig uit Ileemslede Men vermoedt, dat de auto van de slachtoffers in hot sing is gekomen met een andere auto. De politiee is dezen wagen reeds op het spoor. Dc lijken en dc auto zijn in be slag genomen. 's-GRAVENIIAGE, 12 Juli. - I-Ict rijks- bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend: Daar gebleken is, dat door het optre den van virusziekten groote hoeveelhe den pootaardappelcn zijn afgekeurd en liet van zeer groot belang moet worden geacht, dat voor den oogst 1941 kan wor den beschikt over gezond nootgoed van onze binncnlandsclie consumptie, en fa- bricksaardappelrassen, is zeer vroeg rooien een absolute eisch. Daarom is in principe besloten voor de door den Ne- dcrlandschen algemcencn keuringsdienst goedgekeurde pootaardappelcn van dc late consumptie-, veevoeder- en fabrieks- rasson een garantieprijs vast te stellen, welke zoodanig zal zijn. dat ook bij zeer vroeg rooien dc verbouw loonend zal zijn. Als eisch moet daarbij gesteld wor den, dat de pootaardappelcn gerooid worden vóór een bepaalden rooidatnm, welke door den Nedcrlandschen algemee- nen keuringsdienst in overleg met het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd zal worden vastgesteld. De Nederlandsche algemeenn keu ringsdienst zal dezen datum tijdig aan do telers hekend maken. Een nadere mededeeling omtrent ga rantieprijzen zal t.z.t. volgen. WIJZIGINGEN BETREFFENDE SCHEEPVAARTVERKEER 's-GRAVF.NHAGE, 12 Juli. I)e hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directe algemeene dienst deelt mede, dat de volgende wijzi gingen te zijner kennis zijn gebracht. In verhand met te houden roeivved- strijden op den Amstel op 13 en 14 .Tuli a.s. zal de scheepvaart lang* de West zijde of zoogenaamde Utrechtsche zijde van genoemd vaarwater tusschen den Omval en de Hooge Sluis op genoemd tijdvak worden gestremd. In de Oostelijke helft van genoemd vaartge.deelte mag aan de scheepvaart voor het doorgaand verkeer geen be lemmering worden veroorzaakt. Eveneens in verband met Ie houden roei wedstrijden on den Amstel on 10 en 17 Juli a.s.. telkens des namiddags van 7 tot 9 uur. zal de scheepvaart 'ang1? rle Westzijde of zoogenaamde Utrechtsche zijde van genoemd vaar water over een lengte van 4500 M., ge rekend van ..Het Kalfje" tot het club gebouw van de roei- en zelvereenieing TV Hoon" te Amsterdam, nn genoemde tijdstinnen worden gestremd. In dc Oostelijke helft van genoemd vaartge deelte mag aan de scheenvaart voor het doorgaand verkeer geen belemering worden veroorzaakt. LIJK AANGESPOELD 's-GRAVENHAGE. 12 Juli Het lijk van don verdronken bader R. R. uit de Bakkerstraat in Den Haag. die gister middag ter hoogte van de Keizerstraat is verdronken, is gisteravond op onge veer dezelfde plaats aangespoeld. Een bewoner van de Badhuisstraat, J. Spaans, begaf zich te water cn bracht het lijk aan land. ERGENS IN ITALIË, 12 Juli (Stefani). Legerbericht no. 32 van liet Italiaansche hoofdkwar tier luidt als volgt: De zeeslag van 8 en 9 Juli is nog niet definitief ten einde. Onze verkenningsvlieg tuigen hebben gistermorgen een vijandelijke vlootformatie ontdekt bestaande uit twee slagschepen, een vliegtuigmoederschip en eenige lichte eenheden, die kruisten in de zóne van Malta en die, als konvooi dienende voor vijf groote geladen schepen, zich bewoog in de richting van de Levant. Gewaarschuwd cLoor onze verken ningsvliegtuigen, stegen onze bombar- dementstoestelien onmiddellijk in kor ten afstand achter elkander op. Gedu rende eenige uren werd de vijandelijke formatie achtervolgd en onderworpen aan het optreden van onze eskaders, die, zonder zich te bekommeren om het zeer lievige afweergeschut van de vij andelijke schepen, daalden tot op eenige honderden meters hoogte, ten einde hun doel beter te treffen. Een 6chip is stellig tot zinken ge bracht, twee torpedojagers werden ern stig getroffen en een daarvan moest de reddingsbooten uitzetten. Het vliegtuig- moederschip, getroffen door een bom van zeer zwaar kaliher, stopte plotse ling. Aan boord was brand uitgebro ken, hetgeen men van boven af kon waarnemen, terwijl eenige schepen het vliegtuigmoederschip te hulp snelden. Vier bombardementstoestellen, die van liet vliegtuigmoederschip waren opge stegen, werden door onze bommenwer pers brandend neergehaald. Twee van onze toestellen zijn niet teruggekeerd. Tijdens het gevecht van 9 Juli heeft de artillerie van onze kruisers vijf tor pedovliegtuigen en drie bommenwer pers neergeschoten. Een daarvan, nog geladen met bommen, ontplofte en viel in het water, In Noord-Afrika was er bedrijvigheid van de luchtmacht en van onze lichte colonnes voorbij de grens \an Cyrenai- ca. Gevechtswagens en geblindeerde auto's werden vernield en buitgemaakt, barakken en voertuigen werden getrof fen en in brand geschoten te Sidi Bar- rnrii. een vijandelijk vliegtuig werd neergehaald en er werden eenige ge vangenen gemaakt. In Oost-Afrika zijn met zeer doeltref fend resultaat de vliegvelden van Bcr- bera en Burao gebombardeerd. In Kenya werd de basis van Wajir aangevallen, waar twee Engelsche jagers in een ge vecht werden neergehaald. Al onze vlieg tuigen zijn op hun bases teruggekeerd. TOKIO, 12 Juli. (D.N.B.) Tot het onderhouden van de diploma tieke betrekkingen met Neder- landsch-Indie heeft de Japansche regeering, volgens Domei, besloten om een gezant naar Batavia te zenden. De post zal bezet worden door den vroegeren Japanschen ambassadeur in Warschau, Sako, die zoo spoedig mogelijk naar Ne- derlandsch-Indië zal vertrekken. De volmachten van den nieu wen chef van den Fran- schen staat jLTAVAS meldt uit Vichy, dat de tekst -*■ van de drie Fransche wetgevende besluiten Vrijdagochtend in het „Journal Officiel" is verschenen. Het eerste be sluit luidt: „Wij Philippe Pétain, maar schalk \an Frankrijk, verklaren op grond van de wet van 10 Juli 1940 de bevoegd heden van chef van den Franschen staat op ons ie nemen. Daarom bepalen wij: artikel 2 van de wet van 25 Februari 1875 is opgeheven. Gegeven tc Vichy op 11 Juli 1ÏM0. get. Pétain. Het tweede besluit luidt: Over dt vol machten van den chef van den Franschen staat: „Wij, Philippe Pétain. maarschalk van Frankrijk, bepalen op grond van de wet van 10 Juli 1940: Artikel 1: De Chef van den Fran schen staat oefent in vollen omvang het regeeringsgezag uit. Hij benoemt en ont slaat de ministers en staatssecretarissen, die tegenover hem verantwoordelijk zijn. Hij oefent de wetgevende macht uit in den ministerraad: 1. Tot de vorming van nieuwe wetgeven de lichamen. 2. Na de vorming van deze lichamen in geval van groote buitenlandsche span ning of bii binnenlandsche crises op eigen gezag en op dezelfde wijze. Onder dezelfde omstandigheden kan hij beslui ten uitvaardigen over de begrootingen en de belastingen. 3. Hij vaardigt de wetten uit en ver- zekeide uitvoering daarvan. 4. Hi) benoemt de burgerlijke en mili taire ambtenaren, voor wie de wetten geen andere wijze van benoeming vast stellen. 5. Hij beschikt over de gewapende macht. 6. Hij heeft het recht van gratie en amnestie. 7. De gezanten en ambassadeurs van vreemde mogendheden zijn bij hem geaccrediteerd. Hij voert onderhande lingen en ratificeert verdragen. 8. Hij kan voor een of meer deelen des lands den staat van beleg afkon digen. 9. Hij kan slechts met toestemming van de wetgevende vergaderingen oor log verklaren. Artikel 2: Alle bepalingen van de wetten van 25 Februari 1875 en van 16 Juli 1875, die met Let bovenstaande onvereenigbaar zijn, worden opgeheven. Gegeven te Vichy op 11 Juli 1940, get. Pétain. Het derde besluit luidt: Betreffende den chef van den Franschen staat: „Wij, Philippe Pétain, maarschalk van Frankrijk, bepalen op grond van de wet van 10 Juli 1940: Artikel 1: De Senaat en de Kamer van Afgevaardigden blijven bestaan tot dat de lichamen, bedoeld in de grondwet van 10 Juli 1940 zijn gevormd. Artikel 2: De Senaat en de Kamer van Afgevaardigden worden tot nader order verdaagd. Zij kunnen voortaan slechts bijeenkomen, na daartoe door den chef van den staat te zijn opge roepen. Artikel 3: Artikel 1 van de wet van 16 Juli 1875 is opgeheven. Gegeven te Vichy, op 11 Juli 1940, get. Pétain. TOKIO, 12 Juli (Domei). De be sprekingen tusschen den Japanschen minister van buitenlandsche zaken Arita cn den Britsjjhen ambassadeur Craigie over de wapenleverantics aan Tsjang Kai Tsjek via Britsch Birma zullen vanmiddag hervat worden, deel de de woordvoerder van het Japansche departement van buitenlandsche zaken in de persconferentie mede. Er is geen nieuwe ontwikkeling in de kwestie ge komen en liet resultaat is tot dusver „onbevredigend en teleurstellend ge weest", aldus de woordvoerder, hoewel niemand het resultaat van het onder houd van vanmiddag kan voorspellen. Gevraagd naar Fransch Indo-China, zeide de Japansche woordvoerder, dat op grond van officieoio telegrammen gezegd kan worden, dat alles daar zeer vlot verloopt, cn dat de Japansche in spectie bevredigend werkt mof volle dige medewerking van de Fransche autoriteiten in Indo-China. Op de vraag van een Amerikaan schen correspondent of er eenige be weging gaande is voor een herstel dor betrekkingen tusschen Japan en de Ver Staten, merkte de woordvoerder op dat eenige Amerikaansche senatoren e.a. den wensch naar een verbetering der betrekkingen tusschen beide landen ge uit hebben, maar dat de Japansche houding volledig aan de Ver. Staten is medegedeeld sinds het handels- en scheepvaartverdrag van 1911 door de Ver. Staten in den vorigen zomer is op gezegd. „Onze kaarten zijn reeds op tafel ge legd en onze wenschcn geuit voor een herstel der betrekkingen met de Ver. Staten en voor het sluiten van een nieuw handelsverdrag. Formeele be sprekingen tusschen beide landen zijn evenwel nog niet geopend, hoewel wij hopen, dat de verhouding tusschen beide landen beter wordt, en dat de wolken verdreven worden". Overgaande op de betrekkingen tus schen Japan en de Sovjet-Linie zeide de woordvoerder: „Er zijn vele kwesties tusschen beide landen gaande. Daarom neemt de Japansche ambassadeur te Moskou ze één voor één ter regeling op". maakt men uit één boom, en... één lucifer is al voldoende om 100.000 boomen te verwoesten exposeert nieuwe ontwerpen AMERSFOORT - TEL. 5584 Fabrieken te NIJKERK. ALGECIRAS. 12 Juli. (D.N.B.) Uit Gibraltar wordt gemeld, dat daar gistermorgen acht Engelsche koop vaardijschepen uit Casablanca zijn aangekomen met Engelsche vluchte lingen, onder wie zich 25000 vrou wen en kinderen bevinden. De En gelsche autoriteiten hebben ontsche ping der vluchtelingen verboden. In verband hiermede ontstond groote onrust onder de achtergebleven bevol king van Gibraltar. De winkels werden gesloten en een demonstratieoptocht zou worden georganiseerd. Gezien deze hou ding der bevolking hebben, de autoritei* ten van Gibraltar de ontscheping der vluchtelingen en een verblijf bij hun verwanten toegestaan voor drie dagen, tot zij naar verluidt naar Canada verder vervoerd zullen wrorden. Gistermiddag kwam het in de straten van Gibraltar tot protestbetoogingen, aangezien dc bevolking weigert naar Ca nada te gaan. In Gibraltar zijn gisteren de Engelsche vlooteenheden weer binnengeloopen, die drie dagen geleden het vlootsteunpunt hadden verlaten. Het betreft twee slag schepen. twee kruisers en vier torpedo- bootiagers. Van boord der Engelsche oorlogsschepen werden talrijke dooden en gewonden aan land gebracht. De ha ven werd tijdens de ontscheping herme tisch gesloten door politie en marine- strijdkrachten, zoodat niemand de kaden kon naderen. Er verluidt, dat verschei dene schepen zware beschadigingen ver tonnen. De torpedobootjagers ziin korten tiid later weer in de richting van de Middellandsche Zee uitgevaren. Dc Donderdag uit Marokko in Gibral tar aangekomen Engelsche vluchtelin gen hebben aldaar de Engelsche autori teiten voor een moeilijke kwestie ge plaatst. Nadat Donderdag reeds protest betoogingen door de bevolking van Gi braltar waren gehouden, op grond waar van de vluchtelingen toen pas aan land werden gelaten, weigeren zij thans weer aan boord te gaan. De betoogingen had den zulk een omvang aangenomen, dat zij slechts met de grootste moeite door de politie konden worden bedwongen. Het verschijnen van vreemde verken ningsvliegers cn hef luchtalarm heeft, de politie daarbij geholpen. De vluchtelin gen beklagen zich er scherp over. dat zij aan boord van het schip, waarop zij naar Gibraltar gekomen ziin, niet als menschen maar als vrachtgoed behan del^ zijn. In de middaguren van Don derdag verschenen opnieuw vreemde bommenwerpers boven Gibraltar. On danks het lievige luchtdoelgeschut wier pen de vreemde vliegers bommen uit. Over den luchtaanval is verder nog niets bekend. NEW YORK. 12 Juli (D.N.B.) De plaatsvervangende Engelsche minister van financien. Sir Frederick Philips, bevindt zich. naar de New York Times uit Washington meldt, op uitnoodiging van den Amerikaanschen minister van financiën Morgenthau, op weg naar de Yereenigde Staten, om daar gemeen schappelijke „technische en andere kwesties" der ministeries van finan ciën van beide landen te bespreken. De New York Herald Tribune neemt aan, dat de conferentie in Washington in de eerste plaats het vraagstuk van een verderen steun aan het Engelsche pond door de Yereenigde Staten zal be treffen, alsmede de wijziging van het Engelsch-Amerikaanscb-Fransche va- luta-accoord, nu de Fiansche franc tot een anti-Encelsch valuta^js geworden. In verband daarmede zal stellig ook ge sproken worden over het lot van het naar de Yereenigde Staten overgebrach te goud van de Fransche bank. welks eventueele terugbrenging naar Frank rijk een schrikwekkende gedachte is.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6