De lichamelijke opvoeding bij het onderwijs Wiener Messe De voedselvoorziening van onzen veestapel Het gebruik van hagel-geweren MYRA, HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET -! Het proces om de baby Bommen op Almelo ER ZAL HARD WORDEN GEWERKT OM DEN BESTAANDEN ACHTERSTAND IN TE HALEN UITEENZETTING VAN Jhr. DE RANITZ Kist aan Engelsch valscherm in Amsterdam neergekomen NATIONALE COLLECTE KINDERHOcKJE Q Inkrimping van den Nederlandschen veestapel schijnt onvermijdelijk De voorraden kracht voeder betrekkelijk gering 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 12 JULI 1940 AMSTERDAM72 Juli In verband met het streven om te komen tot een ol- gcheele verbetering van de lichamelijke opvoeding bij het onderwijs had een redac teur van het ANP een onderhoud met jhr. mr. C. I. A. de Ranitzreferendaris op hei departement van sociale zaken, afdceling volksgezondheid en secretaris van het riikscollege voor de lichamelijke opvoeding. Op de vraag, welke plannen er thans bestaan bii het rijkscollege om te komen tot een verbetering van de lichamelijke opvoeding in het algemeen, en in het bij zonder bji het onderwijs wees jhr. de Ranitz allereerst op de taak van de licha melijke opvoeding in dezen tijd en gaf daarbij als volgt zijn meening weer. ZONDER twijfel zal thans meer dan vroeger de gedachte bij ons volk in gang moeten vinden, dat de lichamelij ke opvoeding een onontbeerlijk deel is van de opvoeding tier jpugd onontbeer lijk in dien zin. dat do natie in haai strijd om het bestaan en om eer krach- tigen opbouw beschikt zoowel ovpr haar maximum van phym-ke a!-= over haar maximum van morecle en intplieo'iu'ple kracht. De zorg voor de phvsieke opvoe ding der jeugd behoort daarom geheel parallel te gaan met de zory voor de geestelijke en verstandelijke ontwikke- iine Het idpaal van den mpusch moet blijven een harmonische ontwikkeling van den geest en van het lichaam, een evenwichtige groei en kracht van bei de. zwakheid van den een vermindert hef doelmatig gebruik van het ander, phvsieke zwakheid belemmert meestal de ontplooiing van den geest. Lichamelijke opvoeding kan eerst goed tot haar recht komen, indien de algemeene gezondheidstoestand des volks gopd is Het is fen onzent pen zeer gelukkige omstandigheid dat de volks gezondheid dank zij de gestadige samen werking tusschpn de overheid en de particuliere organisaties tn de laatste decenniën ppn z.eer hoog peil heeft hp- reikt. Men kan genist zeggen dat Ne derland in dit opzicht in de wereld aan de spits staat. De hvgiënisrhe toestand is in ons vaderland wij mogen dit mei trots en met gerustheid vermelden voorbeeldig hetgeen mede aa,n onzen volksaard te danken is. De publiekp waardeering van de lichamelijke opvoeding is ten onzent evenwel bij de eisehen des tijds ten ach- tpr gebleven Tk constateer dit feit thans zonder op de oorzaken in te gaan. in drn laatsten tijd. vóór dpn oorlog, was daarin «tellig een kentering te bespeu ren. wplke o.a tot uiting kwam voor en na de public»ti van het befaamde rap port van het riik«-rollpgp voor de licha melijke opvoeding „de school en de lichamelijke opvoeding" in hel najaar van 1938. waarin de leemten op het ge bied dier opvoeding werden geopen baard en wegen tot verbetering werden aangegeven. School en vrije jeugd- vorming A AN die leetiiten zijn naar mijn meening twee instituten in het bijzonder debet: ten eerste de school en in de tweede plaats de z.g. vrije jeufidvorming, d w. z de vorming in onze jeugdorganisaties. Het ge- noemd rapport handelt niet over de lichamelijke opvoeding in die orga nisaties. In mijn kwaliteit van secre taris van den centralen jeugdraad mag ik constateeren, dat in de jeugdorganisaties enkele gunsti ge uitzonderingen niet te na gespro ken b.'v. de padvinderij gedurende vele jaren de physicke vorming ver onachtzaamd is. doch dat eveneens in den laatsten tijd hierin verbete ring is ingetreden. Onze jeugdorganisatie^ hebben voor haar jongeren voortreffelijken arbeid verricht op de onderscheidene gebieden van geestelijke, maatschappelijke en cultureeie ontwikkeling. De lichamelijke ontwikkeling, welke men toch werkelijk niet geheel aan de sportorganisaties kan overlaten (immers sport is slechtf een onderdeel van lichamelijke opvoe ding), werd over het algemeen verge ten. Zonder twijfel zullen de jeugdor ganisaties. indien zij haar plaats in de algemeene ontwikkeling der jeugd naast gezin, school en kerk in dezen tijd wil len behouden, aan de lichamelijke op voeding een belangrijker plaats op het programma barer werkzaamheden moe ten inruimen. Voor de lichamelijke opvoeding is de lagere school een onontbeerlijk hulp middel.; immers hier alleen kan rlc ge- heele jeugd dit noodzakelijk deel der opvoeding op systematische, deskundige wijze deelachtig worden. Bovendien too- ncn algemeene ervaring en speciale on derzoekingen aan, dat het schoolleven de phvsieke ontwikkeling van het indi vidu aanmerkelijk belemmert. De school moet hierin corrigperend optreden. De heer De Ranitz wees vervol gens op de historische ontwikkeling van de lichamelijke opvoeding bij het onderwijs aan de hand van de wettelijke bepalingen, welke tot stand kwamen, doch welke niet de gewenschfe uitwerking hadden. Ge lukkig had reeds vóór den oorlog de regeering besloten hieraan een einde te maken en de lichamelijke opvoeding met ingang van 1 Januari 1941 verplichtend te stellen voor alle scholen. Thans wordt hieraan dan ook hard gewerkt. Op de lagere scholen met een nor male bezetting kan men volstaan met leerkrachten, die de akte S bezitten en dus de bevoegdheid hebben gymnas tieklessen te geven, al zal bet geven van onderwijs door vakleerkrachten steeds een betere oplossing blijken te zijn. In de lichtlijnen, welke het rijks- colltge heeft opgesteld, staat oa dat iedere school de beschikking moet heb ben over een behoorlijke speelplaats betegeld en zoo mogelijk overdekt De uitgaven voor dit onderwijs ko men geheel voor rekening van de ge meente. Voor wat betreft de frequentie en de lengte der lesuren, is het rijks- college van oordeel, dat afgezien moot worden van liet z.g. pauze-turnen (de- lichamelijke opvoeding in de vrije kwartieren). Wil men doelmatigheid betrachten, dan wordt het aantal les uren ais volgt gedacht' voor de leer lingen van rJe derde tot en met de ze vende klas twee lesuren van 45 minu ten, voor de leerlingen van de twee eerste klassen drie lesuren van 30 mi nuten. Dpze lesuren dienen volledig ge geven te worden. Men mag hiervoot dus geen tiid aftrekker, om zich te ver- kleeden of zich naar een of ander les lokaal of snortferrein te begeven, waar de les gegeven wordt. Thans ook op nijver heidsscholen p EN dringende wensch is boven dien de doorvoering van de li chamelijke opvoeding op de nijver heidsscholen. Op het oogenblik wordt een proef genomen op een nijverheidsschool te Den Haag in overleg met het rijkscoilegc en de volledige instemming van het mi nis! erie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Deze proef is geno men op initiatief van den heer J. Wils, voorzitter van den bond van vereenigingen tot het geven van nijverheidsonderwijs. Het gaat bij deze proefneming niet uitsluitend om het belang der leerlingen, doch evenzeer om een landsbelang, dal immers stellig gediend is met een goede lichamelijke vorming onzer toekomstige industrie-arbeiders (sters). Ten aanzien van het middelbaar en gymnasiaal onderwijs wees de beer de Ranitz op voorstellen, welke van bet rijkscollege zijn uitgegaan om het leer plan gewijzigd te krijgen, waardoor af gestapt zal worden van een sterk ver ouderd 6ysteem. Deze plannen zullen thans, nu de situatie daarvoor veel gun stiger is, opnieuw worden ingediend. Het betreft hier o.-a. 1 De reorganisatie van de verschil lende akten op het gebied van L.O. 2. De lichamelijke opvoeding aan de kweekscholen en de universiteiten. 3. Reorganisatie van de middelbare akte lichamelijke opvoeding. Zooals u ziet aldus eindigde jhr. de Ranitz is er op het gebied van de iichanilijke opvoeding alom activiteit en waakzaamheid. F.r zal overal nog hord gewerkt en samengewerkt moeten wor den, voordat de achterstand op het ge bied van de lichamelijke opvoeding is ingehaald en een ctevige grondslag is gelegd voor een systematische verster king van den physieken weerstand on zer bevolking. Voor de opsporing een be looning van 5000. uitgeloofd De procureur-generaal bij het gerechts- bof te Amsterdam en de hoofdcommissa ris van politic aldaar hebben op verzoek van den bevelhebber der Duitsche weer macht in Nederland een bekendmaking in de stad doen aanplakken van den vol genden inhoud: „Medeburgers! Op den 9en Juli 1940 is in de vroege morgenuren in Amsterdam in het plantsoen tegenover het perceel Wielingenstraat 26 een F.ngelsch val scherm mei een ijzeren kist, groot 40X 20X20 cm, omiaaggekomen De wacht van dén luchtbeschermingsdienst heeft vol gens voorschriften het voorval aan zijn blokhoofd gemeld doch heeft nagelalen. de kist in de eerste plaats in veiligheid le brengen. Deze is verdwenen. Deze kist met inhoud moet onmiddel lijk opgespoord worden. Helpt allen mede! Wij allen hebben er het grootste belang bij, dat de Engelsche luchtaanvallen op ons land eindelijk ophouden. Deze wor den alleen daardoor mogelijk gemaakt, omdat Engeland handlangers in ons land heeft. Maakt dezen menschen, die ons allen de zwaarste schade berokkenen en in wier bezit de onderhavige kist gekomen zal zijn, hot werk onmogelijk. Voor de terugbezorging van de kist met inhoud wordt een belooning van 5000 uitgeloofd." ftwpjes UTR. STRAAT 14 TEL. 529 S Nieuwe aanvragen in; ienen 's-GRAVENHAGE, 12 Juli. De secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij brengt ter kennis van belangheb benden, dat: 1. Tot zun departement gerichte aan vragen van een verzoek om formulieren loi het aanvragen van vergunningen tot het met behulp van geweren, t.vv. die, waarmee slechts met hagel wordt ge schoten (z.g. hagelgeweren) dooden of \crjagen van niet beschermde vogels in den zin der ogelwet 1936 zijn vervallen. 2. Zij. die vergunningen wcnschen aan te vragen (of deze reeds lui zijn de partement hebben aangevraagd) tot het met behulp van geweren, t.w. die, waar mede slechts met hagel wordt geschoten (z.g. hagelgeweren) dooden of verjagen van niet beschermde vogels in den zin der Vogelwet 1936, zich tot en met 3D Sep. lember 1940 zullen moeten richten tot dc hoofden van de plaatselijke politie. 3. De aanvragen om vergunningen ex artikel 60 der Jachtwet 1923, waarbij liet gebruik van een geweer is geoor loofd, welke zijn ingediend vóór 1 Juli 1940. zijn vervallen. Dergelijke aanvra gen-zullen opnieuw op de gebruikelijke wijze bij liet hoofd van dc plaatselijke politie zijn in te dienen. Ook Nederland vertegen woordigd 's-GRAVENHAGE, 12 Juli. Op de Wiener Herbstmesse, die dit jaar van 1 tot 8 September zal worden ge houden, zal ook Nederland zijn ver tegenwoordigd. De economische voor lichtingsdienst heeft zich bereid ver klaard een algemeene stand in te richten. Zooals in vroeger jaren staat dc'ze Messe in de eerste plaats in liet teeken van een aanzienluke internationale deel neming. Het internationale karakter van de Messe wordt door de officiccle deel neming van Bulgarije, Griekenland, Hongarije, Italië, Nederland. Roemenië, Slowakije en Yougoslavië aangetoond. Ook deelneming van andere landen is te verwachten. Voor de buitenlandsche deelnemingen zal een eigen representa tieve „hal der naties" worden inge ruimd. De Wiener Messe wil vooral de kunst nijverheid vertegenwoordigen. De tech nische Messe is op den export naar het Znid-Oosten en op de behoeften van Zuid-Oost-Europa ingesteld. Voor Nederland wordt in deze Messe een goede' gelegenheid geboden den export naar liet Zuid-Oosten aanzienlijk uit te breiden en nieuwe handelsbetrek kingen aan te knoopen. DIXTELOORD, 12 Juli. De naüonale colleele 1910 heeft in Dintcloord f7516.— opgebracht. Daar deze gemeente 4000 in woners telt, is dit een gemiddelde van 1.87 per hoofd en f 9.— per gezin. De actie stond onder leiding van den bur gemeestcr. MEISJE VERDRONKEN BROEK OP LANGENDIJK. 12 Juli. Gistermorgen is het 3-jarig dochtertje van den heer I). B. van de Siuiskade te Broek op Langediik in de Ringvaart ge vallen en verdronken. TECHNISCH ADVIESBUREAU VOOR HUISHOUDELIJKE ARBEID TEN PLATTELANDE OPGERICHT 's-GRAVENHAGE, 11 Juli. Bij de Stichting voor huishoudelijke voorlich ting ten plattelande bestond reeds ge- ruimen tijd het plan tot liet instellen ven een technisch adviesbureau voor huishoudelijke voorlichting ten platte lande. Op dit bureau zouden verschil lende werkzaamheden op huishoudelijk gebied bestudeerd kunnen worden om daarna op de cursussen weJke van deze stichting uilgaan de beste methoden te kunnen propageereu. Heden vond in het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de installatie van dit bestuur door den voorzitter van de Stichting voor huis houdelijke voorlichting ten plattelande. prof. dr. G A. van Poelje, plaats. In zijn rede zette dc voorzitter de werkwijze van het instituut uiteen. Het bestuur van het bureau is gelegd in handen van vertegenwoordigsters van de drie boerinnenbonden en van de twee ver eenigingen van leeraressen bij het Nij verheidsonderwijs voor meisjes en een adviseerend lid vanwege de stichting. BIJ HET BADEN IN ZEE VER DRONKEN •s-GRAVENHAGE, 11 Juli. Bij het baden in zee, ter hoogte van de Keizer straat te Scheveningen. is hpdennamid- dag de 20-jarige R. R., wonende aai] de Bakkerstraat te dezer stede, afgedreven en vermoedelijk verdronken. Het lijk is nog niet aangespoeld. DR. H. F. P. MAASLAND f Te Brussel is. 72 jaar oud, overleden de zeer bekende gvnaecoloog en chirurg dr. H. F. P. Maasland. 1 1 1u6 1 Êr-J V"\ 'fci iC' j) "V 205. Daar zien ze in 't felle lichtschijnsel twee bange kereltjes slaan. De zwartvoeters houden elkaar stevig vast. Ze begrijpen niet waar dat liclle licht vandaan komt Ineens beginnen ze weer te schreeuwen: .Help, help: we zijn door den boozen wind opgesloten!!!" 205. Als de Zwartvoeters door het luikje gekeken hadden, zouden ze bemerkt hebben, dat ze in 't zelfde kasteel schuil den. waarin ook Myra is. Maar ze zijn zoo angstig gewor den door het licht, dat ze zich niet durven verroeren. Ineens valt er met donderend geraas een oude steen uit den kasteel muur. „Het spookt hier!!" gillen de angstige kereltjes Opnieuw enkele getuigen- verhooren 's-GRAVENHAGE. 11 Juli. Krachtens de voorloopige uitspraak van den president der rechtbank mr. A. S. Rueb, in het bekende pro ces om de baby, waarvan het eigen domsrecht niet vast staat na den bominslag in huize Bethlehem op 10 Mei j.l. heeft hedenmiddag weder een getuigen- en deskundigenver hoor plaats gehad. Dr. M. G. A. Tholen, arts van de kli niek, werd het eerst gehoord. Er zijn twee kinderlijkjes gevonden Omtrent het eerstgevonden lijkje wist hij niets af. Op 30 Mei j.l. is nog een kinderlijkje gevonden. Dal werd hem getoond op de plaats waar het was gevonden. Het was van een kind van liet mannelijk ge slacht. Mevr. van der Endevan Zundert uit Naaldwijk lag op zaal 8. Haar zoontje lag bij haar. Na den ontzaglijken slag vluchtte zij met haar kind. Builen stond een zuster, die in haar schort hel kind opving. Getuige ging zelf ook door het raam naar buiten, waar zij het kind in ontvangst nam. Toen is zij via een schuilkelder naar het ziekenhuis West einde gebracht. Mevr. Steinmetz (een der partijen) lag tegenover haar. Iloe mevr. Steinmetz en haar kind zijn weg gekomen, weet getuige niet. Mevr. W. van der KooiHilgersom lag ook op zaal 8. Met haar kind is zij gevlucht. Buiten werd zij door eenige soldaten gebracht naar den schuilkel der van de „Eerste Nedcrlandsche". Haar kind is steeds bij haar gebleven. Mevr. M. E. HijdraKruining heeft na den inslag haar kind afgegeven aan een man, die buiten stond Daarna heeft men haar geholpen door het raam naai buiten. Zelf is zij naar het ziekenhuis aan den Zuid wal gebracht. Haar kind heeft zij daar later weer in ontvangst genomen. Wat mevr. Steinmetz betreft, kan zij zich'alleen herinneren, dat zij voor het raam heeft gestaan. Zij had haar kind tuen bij zich. Tenslotte hoorde de president nog mevr. Vink—Kortekaas. Toen zij na den slag naar het raam liep, hoorde zij' roe pen: „Eerst de kinderen". Zij liep toen terug naar dc wieg, greep haar kind en gaf het af aan een zuster, 's Middags heeft zij zelf het kind afgehaald in het ziekenhuis Westeinde. Mevr. Steinmetz :ag op zaal 8 schuin tgenover haar. Na den slag stond mevr. S, voor een der ramen. Zij gilde vreet-clijk en riep: „Mijn kind. mijn kind." Zij had toen een baby in den arm. De president verklaarde het getuigen verhoor gesloten. ALMELO, 11 Juli. Vandaag was de stad Almelo bef slachtoffer van het luk raak worpen van En gelsche bommen op ons land. Drie Engelsche vliegtuigen hebben hier een viertal bommen geworpen. Er werden vier menschen ^edood, n.l. een echtpaar, dat een wandeling deed en twee kinderen. Er zijn ver scheidene gewonden. De huizen in de omgevinc werden ernstig bescha digd. Militaire objecten zijn er niet in de buurt. DE VERLIEZEN VAN ONZE WEERMACHT De Tel. meldde, zooals men weef, dat de totale verliezen van onze weermacht zouden hebben bedragen: 3000 gesneu velden en 7000 gewonden. De inspecteur van den geneeskundi gen dienst der landmacht, generaal- majoor N. A. A, van de Roemer, bij wien Het "aderiand naar de juistheid van dit bericht informeerde, zei dat deze cijfers niet van een officieele in stanfie afkomstig zijn. Dat van de ge sneuvelden noemde de generaal echter ongeveer juist, dat van de gewonden zeer sterk overdreven. Thans zijn het er nog 8 900. Natuurlijk niet meege rekend het aantal, dat zich eventueel bevindt onder de soldaten, die nog in het buitenland vertoeven. Omtrent hen ontbreken de gegevens tot dusver. 's GRAVENHAGE, 12 Juli. - De gewijzigde omstandigheden hebben in ons land tal van vraag stukken doen opkomenwelke van zeer grooten invloed kunnen zijn op de positie, waarin de bevol king van Nederland in velerlei opzicht zal komen te verkeeren Een van de vraagstukkenwelke hierbij op den voorgrond staat, is de positie welke ons land inneeml fen aanzien van de veevoeder voorziening. Deze zal immers di rect van invloed zijn op de samen stelling van den Nederlandschen veestapel, welke weer ten nauwste verband houdt met de levensmid delenvoorziening van ons volk. In verband hiermede heeft het A.NP zich gpwenrl tof terzake deskundigen teneinde een indruk te krijgen van den huidigen topsland op dit gebied en hoe deze zich waarschiinliik in den komen den tijd zal ontwikkelen. Dreigend tekort aan krachtvoeder Hiprbij bleek", dat reeds lang voor bef uitbreken van den oorlog een onderzoek was ingesteld naar de positie, waarin Nederland zou komen te verkeeren ten aanzien van de voorziening met veevoe der. wannepr de invoer geheel of ge deeltelijk zou vprvallen Dif onderzoek wees uit. dat in deze omstandigheden een groot te kort zou ontstaan aan krachtvoer voor hef vee Onder krachtvoer moet hierbij hoofdzakelijk worden ver staan: voedprgranen voederkoeken (bijproducten van de oliebereiding), voedingsmiddelen van dierlijken oorsprong (diermeel, vischmeel en bloedmeel). In verband hiermede werden topn spe. eiale maatregelen getroffen om. indien de grenzen eventueel voor den invoer min of meer zouden zijn afgesloten, de beschikking te hebben over een voor raad van deze producten, zoodat de vee- slapel onder deze omstandigheden zoo weinig mogelijk zou behoeven te wor- lcn beperkt. In hrt afgelooppn seizoen men rekent hierbij met seizoenen d.w.z. van oogst tof oogst, dus ongevppi van September tot Sppfpmber is di 1 nok over het alcpmpen zeer eopd gelukt Dit is mede voor een aanzienlijk deel te tanken aan hef door het Rijksbureau voor Voedselvoorziening tot uitvoering gehraehtp disfrihutip-syslpem. waarbij voor de onderscheiden diereroepen vol- "1^ daarfop opgestelde normen kracht voeder in den vorm van mengvoeder werd toegekend. Import onmogelijk Onder de huidige omstandigheden is het echter noadzakclük er rekening mede te houden, dat in den komenden tijd de in voer van krachtvoer uit het bu'tenlnn/i zeer waarschiinb'tk niet mogelijk zal ziin Men staat voor de situatie dat de hnidivt- ^'OorrpPerj prrirlifvMflfr po" slechts be- trekkofiik verin" zün. terwfif een aanvoer door de afgesloten grenzen niet mogelijk is Wij zullen den komenden tijd bijna geheel zijn aangewezen op de voort brengselen van eigen bodem voor voe ding van onzpn veestapel. Hoe staat het daar nu mede? In de eersle plaats kan rekening wor den eehonden met de nog aanwezige hoewel uiteraard zeer eeslonkpn. voor raden, terwijl in de tweede plaats een raming kan worden gemaakt ten aan zien van de opbrengst van de oog9t in September a.9 Met dezen totalen voor raad moet onze veestape! dus tot Sep tember 1941 worden gevoed, daar zooals gezegd, de mogelijkheid tot verderen invoer, althans van eenigszins belang rijken omvang, gering is. Opgemerkt kan hierbij nog worden dat o.a vocr- mais. dat epn der grootste ingevoerde voedermiddelen was. hoofdzakelijk werd geïmporteerd uit Amerika. Inkrimping van den vee stapel Onder deze omstandigheden ligt het dus voor de hand dat een in- kiimping van den Nederlandschen veestapel noodzakelijk is geworden. Bij de heoordeelinc van de mate van deze noodzakelijkheid moet re kening worden gehouden met de volgende feiten: ten eers'e de voor ziening met broodgraan van de be volking moet veilig gesteld worden, ten tweede: voor paarden moet vol doende krachtvoer ter beschikking worden gesteld, zulks met het oog op het groote belang dat hiermede gemoeid is fen opzichte van de bo- demproducfie, daar paarden nood zakelijk zijn voor de bewerking van den bodem, temeer nu de machinale fractie Is beperkt door toewijzing van brandstof daarvoor, en ook het belang van de paarden ton opzichte van het vervoer. Aangezien hierbij meer dan ooit de volle capaciteit van het paard wordt gevraagd ver- eischi de voedervoorziening van deze groep ook speciale aandacht Verminderde voeder- toewijzing Het overblijvende kan dus worden besteed voor voeder ten behoeve van onzen veestapel, n.l het rundvee, var kens en pluimvee. Wat zullen nu de gevolgen zijn van deze verminderde voe dertoewijzingen? Bij de beschouwing van deze kwestie springt in het oog. dat de rundveestapel hiervan niet zooveel zal hebben te lijden als dit het geval zal zijn met andere rubrieken. Het rantsoen voor het rund vee hestaat immers voor een overwe gend deel uit producten van eigen bo dem. Ook in den winter is dit het ge val, daar het mogelijk is door hooi. kuil- voer en vopdprbiefen. dus alles produc- len van eigen bodem, grootendeels te voorzien in de voederbchnpffen van deze groen Dat hieraan de volle aandacht wordt hesleed hehopfi wel niet speciaal te worden gezegd. Daar echler ook het rundvep in normale omstandigheden gedeeltelijk met krachtvoer werd ge voerd hetgeen nu natuurlijk ook min der het geval zal zijn. zal de melkpro ductie wel ipfs verminderen, doch dit behoeft geen enkelen nadeeligen invloed te hehhon on de voedselvoorziening van ons volk. daar dp melksiroom in de laatste jaren zeer groot was. Inkrimping van varkens en pluimvee Anders staat het met de varkens en het pluimeve Hier zal een in krimping op den duur onvermijde lijk zijn daar deze groepen in hooge mate voor hun voeding zijn aange wezen °P voedergranen Hoever deze inkrimping zal mopfen gaan kan momenteel nog niet met zekerheid worden eezeed doch onrustbarend is ook od dit gebied de toestand niet. Als resultaat kan dus worden gezegd, dat. hoewel ook op dit gebied zorgen bestaan, er geen reden is voor oneerust- heid met het oog on de voedselvoorzie ning van het Nederlandsche volk in den komenden tijd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7