Gehavende Britsche oorlogs schepen in Gibraltar Diplomatieke bedrijvigheid in Zuid-Oost-Europa Zeer zware verliezen der Britsche scheepvaart De Duitsche hulp aan vluchtelingen De neutraliteit van Ierland Roemenië breekt met verleden Resultaat van oorlogsmarine en luchtwapen Britten eischen uitlevering van Mittelhauser's staf chef gevlucht DE LOTGEVALLEN VAN DR. BORMS De Italiaansche pers wantrouwt Frankrijk Op 8 Juli was een totaal tonrage van 3.283.000 ton vernietigd Fransche vliegtuigen Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 13 JULI 1940 Bh•,f*>.V» De salonwagen, waarin het wapenstilstandsverdrag in h«t Bosch van Compiègne werd onderteekend, is naar Berlijn overgebracht Het historisch voertuig onderweg op het station te Hamm Vluchtelingen en bevolking in de Britsche vlootbasis verzetten zich tegen de evacueerings-maatregelen T~T j j men. De militairen moesten ingrijpen en /iWPl*TT,ftP ll Tf*Tl 'lct Paleis afzetten. De menigte joelde en C/A LC11 stiet verachtelijke kreten uit. Een clele- 1 Ik /T 11 catie burgers verscheen bij de autoritei- (flOfll* Vl^lT*OKkO <en en verklaarde, dat de bevolking van -i.TJ.ClrJ. V/JVJV\J Gibraltar er genoeg van had de onrnoge- lijke levensomstandigheden, die haar door Engeland opgelegd waren, te ver dragen. Wanneer Groot Brittannië niet de noodige middelen ter beschikking heeft om de bevolking een eenigszins normaal leven te verzekeren en de ver dediging der zeevesting te voeren, moest het zich uit Gibraltar terugtrekken. En geland moest er zich van bewust zijn. dat de gezinnen van Gibraltar na hun zwerftochten door Marokko en hun ge dwongen vervoer uit het protectoraat niet in het minst voornemens was op nieuw uit Gibraltar te vertrekken en naar een Britsche kolonie te reizen. De „Hood" en Ark Royaf in droogdok te Gibraltar Kaar uit Gibraltar gemeld wordt, zijn het Engelsche slagschip ..Hood" en het vliegtuigmocderschip „Ark Boyal" als gevolg van de zware treffers, die zij in het zeegevecht ten Zuiden van de Balca- ren hebben opgeloopen. in het droogdok te Gibraltar opgenomen. Ook de overi ge eenheden, die aan het gevecht heb ben deelgenomen, vertoonen deels spo ren van zware treffers, zoodat de gc- vechtswaarde der thans in Gibraltar liggende eenheden sterk verminderd is. TANGER, 13 Juli. (Stefani). Bevestigd wordt, dat de Engelsche oorlogsschepen „Repulse", „Re venge", „Hood" en het vliegtuig moederschip „Ark Royal*' in Gi braltar zijn teruggekeerd. De „Hood" en de ,Ark Royal" zijn bij de Balearen door Italiaansche bommen ernstig beschadigd. Tij dens het binnenvaren zijn de ka den door de politie ontruimd. De dooden en gewonden werden tij dens den nacht aan land gebracht. Het getal der slachtoffers wordt geheim gehouden. Volgens berichten uit Gibraltar zijn de Engelsehen bezig, de bij den slag in de Middellandsche Zee beschadigde Brit sche oorlogsschepen het beschermde deel van de haven van Gibraltar binnen te sleepen. Hieronder bevinden zich het slagschip „Hood" en het vliegtuigmoe derschip „Ark Royal", die beide door vol treffers van het zwaarste kaliber zwaar beschadigd zijn. In de haven was een ontzaglijke menschenmenigte samenge stroomd, die door militairen en politie op een afstand moest worden gehouden Het officieele orgaan van Gibraltar heeft een bepaling gepubliceerd, volgens welke alle vluchtelingen slechts vier dagen in Gibraltar mo gen blijven en. zich daarna aan de bevelen van de evacueeringsautori- teiten moeten onderwerpen. De vluchtelingen zullen dan naar plaat sen van het Engelsche koloniale rijk worden gebracht. Deze bepaling heeft onder de betrokkenen tot nieuwe heftige protestbetoogingen geleid. De stedelijke afgevaardigde van de Labour partij van Gibraltar. Baldoring zou op zeer opgewonden wijze en met ge balde vuist vanaf het balcon van het raadhuis van Gibraltar de protesteeren de menigte hebben toegesproken. De po litie van Gibraltar moest in verschillen de gevallen bij relletjes tusschonbeide komen. Slechte behandeling in F ransch-Marokko De geëvacueerde personen doen alle gelijke verhalen over de slechte behandeling, die zij in Fransch- Marokko hebben ondergaan. In de winkels werd hun iederen aankoop van goederen geweigerd. Ilct weg voeren uit de Fransche zóne volgde binnen een dag. terwijl het evacuee- ren van deze zelfde twaalfduizend menschen uit Gibraltar verscheidene weken heeft geduurd. Dq vluchtelingen werden samenge bracht in een transport van acht sche Pen. Vele der teruggekeerde vluchtelin gen proheeren op Spaansch gebied te ko. men. Als gevolg van pasmoeilijkheden is dit echter zeer moeilijk. De Fransche consul van Gibraltar heeft de vesting verlaten en is naar Fransch-Marokko vertrokken. Tezamen met hem heeft ook mevrouw Rothschild met dochters en dienstpersoneel Gibraltar verlaten. Het agentschap Stefani geeft nog bii zonderheden over de botsingen tusschen de uit Casablanca terneeekeerde vluch telingen, resp. de bevolking van Gibral tar aan den eenen kant en de Engelsche Politie aan den anderen. Volgens dit ncrenfsrhnn moesten de po lifiemnnnen v- -"i vn"v pir»i"te d e bei Gouveroet o i..iide bestor TAL VAN ARRESTATIES IN LITAUEN KAUNAS, 13 Juli (D.N.B.). In den afgeloopen nacht zijn in Kaunas en in de provincie talrijke preventieve arresta ties van politieke persoonlijkheden ver richt. Onder de gearresteerden bevindt zich ook een aantal voormalige minis ters, hooge ambtenaren, officieren, redacteuren, auteurs en partijleiders van alle richtingen. MAANDAG BEGINT DE DEMOCRA TISCHE PARTIJDAG IN CHICAGO WASHINGTON, 13 Juli (D.N.B.) Te Chicago begint Maandag de democrati sche partijdag, waar rond 1100 gedele geerden verwacht worden. De aanwij zing van den democratischen candidaat voor het presidentschap is tegen Don derdag te verwachten. STOCKHOLM, 13 Juli. (D.N.B.) „Goeteborgs Handels- och Sjoefartstid- ning" meldt uit Londen, dat de chef van den staf van generaal Mittelhauser uit Syrië naar Palestina is gevlucht. Het betreft hier een Fransch kolonel, die na het sluiten van den wapenstil stand opdracht had gekregen, een plan uit te werken voor het zenden van Fransche manschapppn en Fransch materiaal naar Palestina. De uitwerking van dit plan werd ecliter verhinderd door het besluit van Mittelhauser, het bevel van de Fransche regeering op te volgen en den oorlog voort te zetten. De stafchef van generaal Mittelhauser is daarop in een fort te Damascus gevan gen gezet. Hij ontsnapte echter en ging met eenige Fransche soldaten naar Pa lestina. BRUSSEL, 13 Juli (D.N.B.) - De be kende Vlaamsche leider dr. Borms, die weer in zijn woonplaats is teruggekeerd, deelt in „Volk en Staat" mede, dat de Franschen hem met vele lotgenooten van Brussel in een dichtgespijkerden veewagen, zonder verzorging en onder de ergste hygiënische omstandigheden, langs allerlei omwegen naar een kamp nabij Orlóans hebben gesleept. Hij werd uren achtereen met emmers water on bezems aan het werk gehouden en ge dwongen tot het ledigen van zinkputten en latrines en daarenboven moest hij zich voortdurend plagerijen en mishan delingen, bajonetsteken en slagen met geweerkolven laten welgevallen. Voor al Waalsche officieren waren op den voorgrond getrede/i bij het beschimpen en plagen der Vlamingen. Na streng arrest in de militaire gevangenis van Orléans was dr. Borms met verscheide ne andere Vlamingen overgebracht naar het kamp St. Cyprien, waar reeds 1.500 Duitschers waren geïnterneerd. VERDRAG TUSSCHEN MANDSJOEK- WO EN SPANJE HSINKING, 13 Juli (Domei). In een communique der regeering van Mand- ^joekwo wordt aangekondigd, dat eer lang een verdrag van vriendschap, han del en scheepvaart zal gesloten worden tusschen Mandsjoekwo en Spanje, waarover beide landen onderhandeld hebben. Een Spaansche economische missie brengt op het oogenblik een be zoek aan Hsinking. Een half millioen behoeftigen werd in Noord-West-Frank- rijk door de nat.-soc. Volkswelvaart verzorgd RIJSSEL, 13 Juli. (D.N.B.) In het c/.ichtbevolkte departement Pas de Calais en in het departement Nord, waren, naar de speciale cor respondent van het D.N.B. schrijft, met inbegrip van de vluchtelingen, ongeveer 500.000 behoeftigen te ver zorgen. Onmiddellijk na aankomst van een groep der nationaal socia listische Volkswelvaart werden de aanwezige voorraden levensmidde len in beslag genomen Maalderijen, die hun bedrijf konden voortzetten, conserven-, worst- en margarinefa- brieken werden weer in orde ge bracht en den landbouwers en kleinhandelaren het hervatten van hun werkzaamheden mogelijk ge maakt. Kaas, suiker, rijst, peul vruchten en voornamelijk meel, werden in groote hoeveelheden opgekocht. Plet welvoorziene gebied rondom St. timer en Calais, werd voor de levering van broodgraan, aardappelen en groen te ingeschakeld. Het centraal bureau vnor de Volkswelvaart in Rijssel ver zorgde de verd^eling van deze in veilig heid gestelde levensmiddelen in de af zonderlijke gebieden waar een nood toestand heerschte. Haar eigen automo bielpark werd. hierbij door de Duitsche weermacht aange\uld. In alle grootere plaatsjes werden door de Duitsche ver pleegsters scholen of zalen in noodkam pen veranderd, waarin de vluchtelingen den nacht konden doorbrengen. Auto mobilisten kregen benzine om de reis naar het volgende karnp te kunnen voortzetten. De prestaties van de Volkswel vaart blijken uit de volgende cij fers: in de periode van 12 Juni tot en met 4 Juli werden alleen door een groep in Rijssel onder de twee honderdduizend vluchtelingen en 250.000 behoeftigen in de omgeving, twee millioen warme maaltijden, 800.000 brooden, 50.000 bussen melk, 20.000 kilogram kaas, 10.000 kilo- ram vleesch en vleeschwaren en 75.000 kilogram andere levensmid delen uitgereikt. De bevolking van beide departemen ten, waaronder zich, behalve Fran schen, vele Belgen, Polen, Tsjechen, Roemenen, Duitsche emigranten en 50.000 daar ondergebrachte Lotharin gers be\onden, stond onder irnloed van de jarenlange opruiende propa ganda wantrouwend jegenover het werk van de Duitsche welvaartsorganisaties. Dit wantrouwen verdween echter spoe dig, nadat de bevolking zich met ei~en oogen kon overtuigen van de prestaties der Duitsche hulpacties. BERLIJN, 13 Juli (D.N.B.). Elke po ging tot hervorming der betrekkingen tusschen Engeland en Ierland kan. zoo als de zaken thans staan, slechts de uit. breiding van den oorlog beoogen. consta teert de diplomatiek medewerker van de Berliner Boerscnzeitung. Engeland's belang ligt n.l. niet in een neutraal en eensgezind Ierland maar in de strategi sche en militaire aggressie ot dit eiland. Slechts dit doel dient de van Engelsche zijde uitgestrooide belachelijke verdacht making, dat Duitschland de neutraliteit van Ierland wil schenden of door een „vijfde colonne" Ierland als oorlogsbasis tegen Engeland wil klaarmaken. Het belang van Duitschland hij de handha\ing van de Iersche neutraliteit is even groot als het belang van Engeland bij de schending van deze neutraliteit. De taal van deze nuchtere belangen is zoo duidelijk, dat het onnoo/.el zou zijn over de Engelsche veronderstellingen ook slechts eon woord verder te verliezen. Wat echter de „vijfde colonne" in Ier land betreft, zoo is het den Ieren waar schijnlijk niet ohbekend, dat do Engel sche geheime dienst deze uit de gelede ren der emigranten en verraders van de zaak der Ieren tracht te organiseeren, waarvan de Ieren in de geheele geschie denis van hun vrijheidsoorlog de sporen steeds weer ontdekt hebben. Naarmate Engeland de Duitsche vergelding meer ziet naderen, zal het de dreigementen en verlokkingen tegenover Ierland doen toe. nemen. De hardste vastberadenheid en de scherpste aandacht worden daarom van Ierland gevraagd om alle Engelsche pogingen in haar begin te smoren. MIJLAAN, 13 Juli D.N.B.). De Noord- Italiaansche pers beschouwt de gebeurte nissen in Frankrijk met sterk wantrou wen. De bladen wijzen erop, dat de in 't nabuurland geensceneerde „koude" re volutie door dezelfde partijmannen ge leid wordt, wier oude politiek zoo jam merlijk schipbreuk geleden heeft. De Regime Fascista verklaart: „De ge beurtenissen in Frankrijk zijn een nieuw bewijs voor het Fransche gebrek aan be grip tegenover de totalitaire politiek van Duitschland en Italië. Men vergeet daar heclemaal, dat deze beide staten uit een revolutie zijn ontstaan, die uit de actieve politiek alle oude mannen heeft verwij derd. en dat de Duitsche en de Italiaan sche revolutie twee werkelijke leiders. Hitler en Mussolini, gevonden heeft. Het is kinderlijk, de w ereld te willen wijsma ken, dat binnen een paar ure., uit vijan den van Italië en haters van Duitschland fascisten gemaakt kunnen worden. De Joodsche manoeuvre valt duidelijk te ontmaskeren: redding van het prestige der synagogen en der vrijmetselaarsloges on de poging tot. bedrogpleging ten na- deele van den overwinnaar". ROEMENEN IN HONGARIJE WEGENS WEGENS SPIONNAGE VEROORDEELD BOEDAPEST, 13 Juli (D.N.B.) De Hongaarschc krijgsraad heeft wegens spionnage vier Roemeensche onder danen veroordeeld tot tuchthuisstraffen van 4 tot 10 jaar, benevens uitzetting uit het land. Veertien andere beklaag den werden veroordeeld tot tuchthuis straffen tot 15 jaar. Duitschland in Parijs. Een sierlijk span, dat de verge- lijkinq met elke moderne auto glansrijk kan doorslaan BOEDAPEST. 13 Juli (D.N.B De llongaarsche minister-president Tcleki en de minister van buitenlandsclie za ken, Csaky, hebben gisteren rapport uitgebracht aan den ministerraad over hun bezoek aan München. De commis sies voor buitenlandsche zaken van heide kamers zijn voor Dinsdag bijeen geroepen. Op de agenda staat het uit brengen van rapport over hetzelfde on derwerp. Graaf Teleki heeft ook in de club der regeeringspartij verslag uitge bracht over de bijeenkomst te Mün chen. De bijeenkomst, zoo zeide hij, is in het teeken van vertrouwen en vriendschap verloopen. Teleki spoorde aan tot rust en discipline en vroeg om naleving van het be ginsel, dat de regeering niet door SPECIALE ZITTING VAN HET ZUID-AFRIKAANSCHE PARLEMENT PRETORIA, 13 Juli (Reuter). Het Zuid-Afrikaansche parlement is voor een speciale zitting bijeengeroepen om te stemmen over een aanvullend crediet voor defensiedoelelnden. BERLIJN, 13 Juli (D.N.B.) De curve van tot zinken gebrachte vijandelijke en voor den vijand nut tige handelsscheepsruimte loopt, naar het D.N.B. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, steil omhoog. De grens van drie millioen ton is overschreden. Het totale resultaat van den handelsoorlog uitsluitend als gevolg van maatregelen der oor logsmarine. is op 8 Juli met 3.283.000 brt1 millioen ton hooger dan op 30 April. Het voornaamste aandeel van dit groote succes komt op rekening van het Duitsche duik boot wapen. Behalve rechtstreeksch militair optre den tegen de Britsche vloot hebben de Duitsche duikbooten sedert het begin van den oorlog 1920.000 brt. handels- scheepvaarttonnagc tot zinken gebracht. Deze prestatie moet des te hooger wor den aangeslagen, daar de Duitsche duikbooten eerst slechts de eigen steun punten ter beschikking stonden. Toen in April het cijfer van tot zinken ge brachte tonnage tijdelijk daalde, juich ten de Engelschen te vroeg er over, dat het Duitsche duikbootgevaar overwon nen zou zijn. Bekend zijn de operaties van de Duitsche pantserschepen, die direct bij het begin van den oorlog ten uitvopr werden gelegd. Doch ook de Duitsche lichte zeestrijd krach ten zijn behalve voor andere militaire taken vanaf het begin gebruikt voor den handelsoorlog. Duitsche torpedojagers en torpedobooten hebben tijdens koene tochten, dikwijls hij stormachtig winterweer, steeds weer den mijnendood in de wateren voor Ie Britsche kust gebracht. Soortgelijke operaties strekten zich gedeeltelijk tot aan den Zuid-Atlanti- schen oceaan uit. Talrijke koopvaardij schepen zijn in het oorlogsgebied rond om de Britsche eilanden het slachtoffer geworden van Duitsche mijnen en zelfs bij Kaapstad gingen koopvaardijschepen door mijnen verloren. Zii aan zij mot de oorlogsmarine heeft het luchtwapen in den aanvalsoorlog tegen Engeland gestreden. De eerste luchtaanval op koopvaardijschepen volgde op 17 December 1939. Sedertdien zijn de successen van maand tot maand gestegen. Evenals bii de oorlogsmarine is ook bij het gebruik van het luchtwa pen de uitbreiding van de Duitsche kuststellingen naar het Noorden en het Westen van beslissende beteekenis ge weest. Het schaarsch worden van vijandelijke of voor den vijand nuttige soheepsruim- te door de bedrijvigheid van het lucht wapen is aan de hand van het door de oorlogsmarine gepubliceerde totale re sultaat uit te rekenen. Behalve door het totale verlies van koopvaardijschepen, dat door het optreden van het luchtwa pen alleen 235 schepen bedraagt, is En geland zwaar getroffen door de bescha diging van een groot aantal andere schepen. Van foto en film zijn de beschadigin gen bekend, die de Duitsche gevechts vliegers bii hun bomaanvallen op vijan- rielnke schepen hebben aangericht. Een bom op een koopvaardijschip beteekent. dat het betreffende schip, ook wanneer het niet onmiddellijk tot zinken wordt gebracht, voor weken en maanden niet meer in aanmerking komt voor het scheepvaartverkeer van en naar Enge land. liet aantal binnenkomende schepen, dat noodig hersteld moet worden, is zoo groot, dat de Engelsche dokken, die toch al tot het uiterste in beslag zijn geno men. in het geheel niet in staat zijn der gelijke zware beschadigingen te herstel len. In zeer veel gevallen zal het in het geheel niet mogelijk zijn een koopvaar dijschip. dat met veel moeite een wille keurige Engelsche haven heeft bereikt, weer bruikbaar te maken. AMERIKAANSCHE ZAAKGELAS TIGDE IN BERMJN TERUGGEKEERD BERLIJN, 13 Juli (D.N.BDe zaakgelastigde der Vereenigde Sta ten in Berlijn. Kirk, is hier terug gekeerd en heeft zich belast met de leiding der ambassade. nieuwsgierige vragen verstooid mag worden. Thans, zoo zeide hij, staan wij niet meer alleen, thans zijn wij deze zelftucht niet slechts aan ons zelf schuldig, doch ook aan onze groot© vrienden, die hun ver trouwen in ons stellen. Roemenie s uittreden uit den Volkenbond De Roemeensche minister van buiten landsche zaken Manoilescu heeft den vet tegenwoordiger te Boekarest \an het D.N.B. ontvangen en hem een ver klaring gegeven van de politiek der Roemeensche regeering na het verla ten van den Volkenbond. De minister verklaarde: „Onze bewijzen, dat wij werke lijk de nieuwe politieke lijn volgm, zullen uitsluitend uit daden be staan. Het verlaten van den Vol kenbond is een der eerste schreden op dezen weg. Andere stappen zul len volgen, want wij zullen breken met het verleden. Wij wenschen na drukkelijk onze politieke betrekkin gen met het Groot-Duitscho Rijk te verstevigen en tusschen het Duit sche en het Roemeensche volk be trekkingen eener vriendschapp. lij- ke samenwerking aan te knoopen, die onvergankelijk zullen zijn." De Sovjet-Unie en de Balkan De president der Sovjet-Unie, Kali nin, heeft den Zuid-Slavischen gezant, Gabnlowitsj, ontvangen. Hiermede zijn de diplomatieke betrekkingen tus schen de Sovjet-Unie en Zuid-Slavic aangeknoopt. Prinsregent Paul van Zuid-Sisvié heeft gistermiddag in zijn zomerresi dentie. het slot Brdo bij Krainburg in Slovenië, den eersten gezant der Sov jet-Unie. Plotnikow, ontvangen, die zijn geloofsbrieven overhandigde. Hier bij was ook minister-president Tswctko- vvitsj tegenwoordig. Minister-president Tswetkowitsj is des avonds met een speciaal vliegtuig uit de zomerresidentie Veldes (Bied) te Belgrado teruggekeerd, waar hij ter stond een langdurig onderhoud met «Ion plaatsvervangenden premier dr. Mats- jek had. De nieuwe Bulgaarsche gezant in Sovjet-Rusland, Ivan Stamenoff, is per vliegtuig uit Sofia naar Mos kou vertrokken. In diplomatieko Bulgaarsche kringen neemt men aan, dat zijn benoeming tot gezant in Rusland onder de gegeven om- stadigheden van groot belang is. ROME, 13 Juli (D.N.B.) De Popoio di Roma meldt via Athene, dat de commandant van de Britsche strijd krachten dio op Syrisch gebied in gar nizoen liggen, van den opperbevelheb ber van het Fransche Levantleeer heeft gccischt, de 500 Fransche vliegtuigen in Syrië naar Palestina over te bren gen of ze te vernietigen. Zou de Fran sche opperbevelhebber dezen eisch niet inwilligen ,dan zouden de Britsche luchtstrijdkrachten in denzelfden geest handelen als de Britsche vloot tegen de Fransche scheepseenhedcn voor Oran. Generaal Mittelhauser heeft bet. Brit sche ultimatum verworpen en alle noo dige verdedigingsmaatregelen tegen den dreigenden aanval genomen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3