Eenheid in de sport ZOO NOODIG INGRIJPEN VAN OVERHEIDS-INSTANTIES Jubileummarschen Leusderkwartier SPORT EN SPEL TT ET streven, dat allerwege bestaat om te komen tot een nationale sportorganisatie, bracht een redacteur van het A.N.P. opnieuw in contact met jhr. mr C. J. A. de Ranitz, den secretaris-generaal van de Nationale Stichting ter Bevordering van de Lichamelijke Opvoeding, welke stichting verleden jaar door het Rijkscollege voor Lichamelijke Opvoeding in het leven werd geroepen. Reeds langen tijd bestond een ernstig streven zoo deelde de heer de Ranitz mede niet alleen bij de officieele instanties, doch ook bij de sporthonden om tot een inniger onderlinge samenwerking te komen, waardoor men het nationale sportbclang beter zou kunnen dienen. Op de vraag, hoe het rijkscollcge ertoe gekomen is, om het initiatief te nemen tot de vér gaande besprekingen, welke thans plaatsvinden o a. ter concentratie der verschillende voetbalbonden, gymnastiekbonden en andere organisaties op sportgehied, deelde de heer de Ranitz mede, dat het een en ander een gevolg was, van de buitengewone gunstige gelegenheid, welke zich thans voordoet om tot de gewenschtc verbetering te L-nmnn komen. De eerste stoot werd gegeven door den secretaris-generaal op het departe ment \an sociale zaken, prof. dr. G. A. van Poelje, die zich met het Rijkscol lege van Lichamelijke Opvoeding ver stond, daarbij als zijn uitdrukkelijk verlangen te kennen gevend, dat er spoedig meer eenheid zou worden ver kregen en een betere samenwerking tusschen de onderlinge sportbonden, waardoor het landelijke sportbelang be ter dan voorheen zou kunnen worden gediend. Het rijkscollege droeg deze taak over aan clc reeds bestaande Na tionale Stichting ter Bevordering van de Lichamelijke Opvoeding, die zich op haar beurt in verbinding stelde met de verschillende sporthonden. Hier kwam men tot de gelukkige conclusie, dat reerls bij allen de hartgrondige wensch naar een dusdanige samenwerking, con centratie en al wat daarmede samen hangt, aanwpzig was, waardoor deze bonden het initiatief konden overnemen en terstond toj epn daadwerkelijke uit werking konden overgaan. Als de v.. ij ons niet he driegen, is de oplossing van dit inderdaad zeer moeilijke probleem al heel spoedig te verwachten. Wij kunnen dan ook met meer vertrou wen dan ooit eerder in de geschie denis van ons nationale sportleven de toekomst onder de oogen zien, daar aangenomen kan worden, dat de komende fusie of hoe men het dan ook noemen wil, aan vele reeds lang bestaande ongewenschte toe standen voor goed een einde zal maken. De prettigste noot in dit alles is on getwijfeld de wijze, waarop deze ver nieuwing, zooals men het ook zou kun nen noemen, thans plaats vindt. De uitvoering berust immers in handen van de sportbonden zelf, zii hebben het initiatief voor zoover niet reeds zelf genomen, dankbaar en geïnteresseerd overgenomen, zoodat van overheidswege Yoorioopig geen bepaalde stappen te verwachten zijn. Dit sluit evenwel niet uit, dat als mocht blijken, dat de bonden niet berekend zijn voor de uitvoering der gewenechte hernieuwing of an dere factoren er toe leiden, dat een redelijke en gewenschte oplossing van dit thans dringende vraagstuk dreigt te mislukken, dat de over heidsinstanties zich dan verplicht zullen achten dusdanige ingrijpen de maatregelen te treffen, welke zij noodzakelijk achten om het voor oogen gestelde doel te bereiken. Het rijkscollege vertrouwt evenwel, dat de bondshesturen zelf een volkomen gezond inzicht hebben in deze nationa le aangelegenheid en in bepaalde ge vallen ongetwijfeld bereid zullen zijn, zoo noodig, de eventueel noodzakelijke offers van specifieke eigen belangetjes te brengen. De overheid zal bewijzen dat het haar ernst is met de lichamelijke opvoeding van ons volk Daardoor zal zij meer be reid zijn d/in ooit te voren om de sport beoefening zoo krachtig mogelijk te steunen Op de vraag of het in de bedoeling ligt van de stichting, de sport in het alge meen ook op te nemen als onderdeel van de lichamelijke opvoeding bij "het onderwijs, deelde de heer de Ranitz mede, dat het rijkscollege zich hierover in dit opzicht nog niet had uitgespro ken. De kwestie, die u hier aanroert, aldus vervolgde hij is zelfs voor het college geheel nieuw. Persoonlijk zie ik met U zeer zeker de waarde in van een goed onderricht van de voor naamste takken van sport, zooals voet hal. korfbal, handbal, hockey en tal van andere. Studentenleven moet veranderen TENSLOTTE bracht de redacteur het gesprek op de noodzakelijkheid van een goede lichamelijke opvoed,ing der studenten. Hiervoor verwees de heer de Ranitz naar het standpunt van het rijkscollege reeds eerder vastgelegd waarbij men o.a. het volgende heeft meenen te moe ten opmerken. De oude waarheid in «ie Euro- peesche universiteiten bijna verlo ren gegaan dat de mensch een eenheid is, dat hooge geestescultuur gezonde en karaktervolle persoon lijkheden eischt, dat lichamelijke opvoeding, opvoeding van den geest door het lichaam beteekent, moet de grondslag zijn voor de opvoeding aan de universiteit. Ten onrechte meent men veelal, dat wetenschappelijke vorming van algemeene paedagogische maatre gelen te scheiden is. Zelfs het oude beginsel d,er vrijheid van studie, aan onze universiteiten zoo grondig gehandhaafd, is een opvoed kundig beginsel bij uitnemendheid. Het beteekent immers gelegenheid bieden, opwekken van eigen initiatief en wil, geen dwang en passief laten volgen, liet verkondigt wel vrijheid, maar geen tuchteloosheid, het geeft normen, gren zen, waardeeringen en idealen aan. Het beginsel van vorming in vrijheid zal de universiteit moeten handhaven, maar dan ook consequent. Zij zal dit alleen kunnen doen, cloor in te zien, dat echte wetenschappelijke vorming, vorming van persoonlijkheden insluit, dat daarvoor noodig is de ontwikke ling van eigenschajmen, die ook licha melijk geoefend kunnen worden en zoo wel het uitdrukkingskarakter als de dynamische qunliteiten van den gehee- len mensch beheerschen, ook van zijn geestelijke functies, van wetenscliappe lijkc houding en denkheweging. Het zou reeds belangrijk zijn, als dit beginsel officieele erkenning vond, als er b.v. aan elke universiteit een com missie wérd gevormd, die de belangen der lichamelijke opvoeding behartigde, als de regeering terreinen, zalen en eenige leeraren beschikbaar 6teldc enz. Bovenal is echter noodig, dat de docen ten meer dan tot nu toe, sympathie ge voelen voor de persoonlijkheid van den student en niet alleen voor zijn kennis op een examen. Het studentenleven zal meer dan reeds is geschied moeten veranderen. De levenswijze van den student bepaalt de rangorde van zijn waardeeringsoor- deel, deze is immers van grooten in vloed op zijn intellectueele ontwikke ling, zijn houding tegenover wetenschap en beroep. Lichamelijke oefening meerdere spanning en tempo zal ten slotte in menig maatschappelijk beroep, waartoe toch de universiteit ook opleidt., een gun stige uitwerking blijken te hebben. De bevordering van de geoefendheid van jeugd en volwassenen is een hygiënisch en een nationaal belang. De academisch gevormden kunnen ook in dezen op de publieke opinie en het daadwerkelijk gebeuren een overwegenden invloed uit oefenen, mits zij uit eigen ervaring de waarde van de lichamelijke oefening kennen. Waterpolo - programma Het waterpolo programma voor de komende week luidt: Zondag: Zwemlust—Brandenburg, Zwemlust 2—P.C.G., Zwemlust—U.Z.C. (d.), H.P.C.—U.Z.C. Maandag: D.K.RStar, D KR. 2 Brandenburg 2, Fuut—Bilthoven. Woensdag: A.Z. en P.C.U.Z.C. 3, Zwemlust 3U.Z.C. 4. Vrijdag: U.Z.C.—Zwemlust (d.), U.Z. C. 1—Biltho\en. BRANDENBURG I—U.Z.C. III 7—3 De competitiewedstrijd tusschen Bran denburg I en U. Z. C. III eindigde in een 73 overwinning voor de club uit Bilt hoven. De stand is: Brandenburg 2 2 0 0 115 4 Zwemlust 2 10 1 115 2 U. Z. C. UI 2 10 1 7—8 2 A. Z. en P. C. I 2 0 0 2 &-14 0 Prachtexemplaren draven voor de jury op den Noord-Limburgschen Paardenfokdag, welke te Horst bij Venlo is gehouden In het land van het .Zwarte Goud" klinkt het lied van den arbeid weer normaal en worden dagelijks honderden tonnen brandstof uit de ingewanden van het Zuid-Limburgsche land gedolven. Een fantastische opname van de staatsmijn Emma te Hoensbroek WANDELSPORT Hedenmiddag vond de start plaats bij den speeltuin Ampcrestraat '"PER gelegenheid van het tweede A lustrum van de speeltuinvcrceni- ging „Het Leusderkwartier" houdt de wandelsportvereeniging een één- en tweedaagschen marsch over een afstand van pl.m. 30 K.M., waaraan een jeugdmarsch verbonden is over een afstand van pl.m. 18 K.M. Hedenmiddag had de bij den speeltuin Ampèrestraat plaats. Reerls ver voor het vertrekuur kwamen dc deelnemende vereenigingen, w.o. vele Amersfoortsche clubs, zich melden bij het startbureau. Het was een bonte men geling van clubcostuums, doch geleide lijk kwam er orde in den stoet. Onder leiding van den marschleider vertrok men om het vastgestelde parcours af tc leggen. Velen stonden bij de vertrekplaats op gesteld om de wandelaars te zien ver trekken. .•En jou kan ik ook niet uitstaan." zei de bokser dreigend tot den scheids rechter(Hus og HJem) ,e vluchtelingen. - De evacuatie- ke door de autobuscolonne uit Nederland waren meegenomen, worden binnengebracht in het Philipshuis te Js' waar de verzamelplaats voor de vluchtelingen gevestiad is handen tekort voor het afleveren van haar producten, welke bij den nieuwbouw noodig zijn. Hoog opgetast liggen de balen met grondstoffen voor de verf-bereiding Hoe noodzakelijk de moderniseering van de Overtoomsche schutsluis te Amsterdam is, bewijst het groot aantal vaartuigen, dat vele malen per dag langen tijd moet wachten, voordat het geheele verkeer te water varwerkt ia Gymnastiek in de openlucht Lichaamsoefeningen in ideale omgeving be- hooren tot den dagtaak van de gewonde en zieke militairen, die thans op het buitengoed .Het Kareool" in Aerdenhout onder medisch toezicht en deskundige letdmg een uiterst waardevoWe nazorg genieten

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6