De beurs zal Maandag worden geopend De Laatste Bus AMLRSTGDRT UIT MOOI PREDIKBEURTEN Olieverfschilderijen Amersfoort Kunsthandel Veenendaal HOF 7 Hij las zijn eigen doodsbericht! R.K. GODSDIENST OEFENINGEN NIET-OFF1CIEELE MARKT TOEGESTAAN MARKTBERICHTEN Cecil Freeman Cregg 3e ELAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 13 JULI 1940 DE KOEKOEK LJ ET valt op, dat er dit Jaar in onzen omtrek veel koekoeken voorkomen. Men kan althans geen wandel- of fiets tocht maken of men hoort den opwekken- den men van den koekoek. Het geluid is simpel en eenvoudig maar er is bijna geen vogel die mei een paar klanken zoo'n ef fect weet te bereiken als deze vogel. Eigenlijk is zijn roep oe-oezoodat er geen medeklinkers in voorkomen. Do*r evenwel het eerste geluid door het man- net Ie sterker wordt uit gesloot en lijkt hetj alsof men koe hoort. De blije roep klinkt op de Vlasakker- en Lcusdensche heide, in Nimmerdor. Look horst en Birkhoven bij het Hazewater en zelfs op onzen Berg. Overal waar de linie- dijk door het landschap kronkelt wordt het gebied beheerscht door den krachti- gen roep van den koekoek hetzij bij de Eem hetzij bii den Licndertschen- en Hci- ligcnb erger weg- Maar na 20 Juli zal men hem niet meer hoor en. Aardig is om het geluid eens na te boot sen. Meestal komt dan heer koekoek op dit geluid af en hij zet zich dan neer in de nabijheid van de plek waar de roep van daan komt terwijl liij hartstochtelijk koe koek roept, zelfs is hii soms zoo geagi teerd dat hij een drievoudiroep laat hoor en. klinkend als ..koekoekoek." Dit komt. omdat man-koekoek geen an der mannetje in het eenmaal door hem in genomen gebied duitHardnekkig verde digt hij zijn groote territorium tegen me de dingers van zün soort. Zelfs indien hit voor een sterker mannetje moet wiiken dan bliift de verdrongene in de nabijheid en deze komt biina iederen dag met den in dringer vechten Bii de achtervolging van elkaar loten dê mannetjes dan vaak den drievoudigen roep hooren. In de nabijheid van het wijfje maakt het mannetje dikwijls een lachend geluid, ge- liikcnd op ..kwakwakwa" en „haghaghag- hag"! Het wijfie laat dan een eigenaar dig bobbelendgeluid hooren, een uit snel op elkander volgende lettergrepen be- staanden roep ongeveer: „boe-boc-boe." In tegenstelling met het mannetje, schijnt het wijfie zich niet aan een be paald gebied te houden. Zii moet door ver- senillende gebieden van verscheidene man netjes zwerven en zii schünt met ieder van deze in goede verstandhouding te le ven. In haar amonreuzc neigingen moet zii dan ook niet kieskeurig zijn. Hoewel de koekoek een boomvogel is. komt hij ook voor in streken met weinig boomen. In onze polders is hij dan ook niet zeldzaam. Dit is ook niet te verwon deren. want de langstaartige koekoek ver toeft het liefst in streken, waar veel kleine insectenetende vogels voorkomen, die als pleegouders voor de jongen moeten fun- gecren. En dit zün er niet weinig. In Europa maakt vrouw koekoek een 50- tal verschillende soorten vogels tot haar kindermeisjes. Het meest zijn dit kwik staarten piepers, paapjes, roodstaarten, leeuweriken, karekieten, riet zangers en hcggenmuschjcs. Ook zaadetende vogels als kneutjes, vinken en gorzen worden niet gespaard, hoewel het koekoeksjong bü deze vogels vaak Ie gronde gaat leder koekoekswijfje heeft haar voor liefde voor het nest van een bepaalde soort vogel. De een houdt zich hoofdzakelijk bii nesten van karekieten. terwijl een ander aan dat van piepers de voorkeur geeft Men spreekt daarom wel van karekieten- cnlof piepers koekoeken. Het is begrüpeliik. dat deze kleine vogels het land aan den koekoek hebben, zoodat zii dezen achtervolgen, wanneer hij in de buurt komt. Dit wetende lokt het manne tje deze kleine zangers vaak met opzet van hun nest weg. zoodat het wijfje zon der tegenstand haar ei in het nest kan de- poneeren. Dit doet ze of met haar bek óf gewoon als andere vogelsMeestal een dag of twee vroeger dan de jongen van de andere vo gels komt het koekoeksjong uit het ei- Het is dus niet alleen grootcr. maar ook ouder, bovendien groeit het snel. zoodat de veel krachtiger jonge koekoek gemak- keluk met rug- en vleugelstompen de lon gen en eieren van de pleegouders over den rand van het nest kan werken. Vermoedelük deponeert het wijfie in een seizoen wel 20 eieren in verschillende nes ten. Slechts om de twee dagen of nog in een grooter tijdsruimte legt zij een ei. Zü kan dus onmogclük zelf al deze eieren uit broeden en haar longen verzorgen, daar zü anders hiermee bü het aanbreken van den winter nog bezig zou zün. Dit verklaart waarschijnlijk het wonder- Wke en geheimzinnige gedrag van den koekoek. Cuculus canorus zit gaarne op een hek op dikke boomtakken en op telegraafdra den. Bü het zitten houdt hü vaak zün lei- blauwen wit gezoomden en gepunten staart omhoog gericht terwijl hü zün spitse vleugels wat laat afhangen. Hierbij kan men zien. dat de witte buik van den overigens bluuwachtigen nsch- grauwen vogel donkere, dwarse banden heeft, de mondhoeken van den gelen bek oranje-rood zün en de vuurroode oogen omringd zün met gele randen. Ontegenzeggelijk lükt de koekoek veel op ren sperwer, hoewel hii meer fladderend vliegt dan deze. Maar dat de nuttige koe koek die veel schadclüke rupsen en insec ten verslindt, 's winters zou veranderen in een sperwer, gelooft niemand meer. want 's winters vertoeft onze koekoek in Afrika VIRIDIS ZONDAG 14 JULI Collectie OMTREK St. Joriskerk 10 uur v-m. ds. Dönszelmann. Jeugddienst. 6 uur n.m. ds. v. d. Berg! Nieuwe Kerk 10 uur v.m. ds. A. Meyers, Utrecht. 6 uur nm. ds. Dönszelmann. Emmakerk 10 uur v.m. ds. Gerritsen. 6 uur n.m. ds. Blok. Kapel „Zon en Schild" 10 uur v.m. ds. Nauta. Gasthuiskerk 10 uur v.m. de heer v d. Heide. Wykgebouw Laurens Costerplein 10 uur v m. Kinderkerk. Gebouw „Het Sluisje" 10 uur v.m. Kinderkerk. Evang. Luth. Kerk 10.30 v.m. ds. de Jongh. Vryz. Hervormden Luthersche Kerk Geen dienst. Remonstr. Gemeente 10 30 uur v-m. dr. R. Miedema (Doopbedie- ning). Doopsgezinde Gemeente 10.30 uur v.m. ds. W. F. Golterman. Geref. Kerk (Zuidsingel) 10 uur v.m. cand. J. v. Buuren. 5.30 uur n-m. ds. L. J. C. Kreyt, Baarn. Geref- Kerk (L. Vrouwestraat) 10 uur ds. B. Holwerda. 5.30 uur n.m. cand. J. v. Buuren. Westerkerk 10 uur v.m. ds. L. J. C. Kreyt, Baarn. 5.30 uur ds. B. Holwerda. Gebouw „Bethel" (Eemstraat) 10 uur kinderkerk. Vrye Evangelische Gemeente. Gebouw „Eben Haëzer" (Muurhuizen 139a) Geen dienst. Bevestiging lidmaten te Zeist. Elke Dinsdagavond 8 uur Bidstond o.l.v. ds. J. Enter Jr. Zeist. Geref. Kerk in Hersteld Verband 10 uur v.m. en 5'/t uur n.m. ds. Herngreen. Chr. Geref. Gemeente 10 uur v.m en 5.30 n-m. ds. J. Drenth. Vrye Geref Gemeente (Muurhuizen 53) 9.30 uur v.m. en 5-30 uur n.m. Godsdienst, oefening. Geref. Gemeente (Stoovestraat 11) 10 uur v.m- en 5.30 uur n.m- Godsdienst, oefening. 18 Juli 7 uur: ds. A. Stuivenberg. lerseke'. Oud Katholieke Kerk 't Zand 13 10 uur v.m. H. Dienst. 6.30 uur n.m. Vesper. Vrije Katholieke Gemeente Geen dienst. Leger des Heils (Havik 25) 10 uur Heiligingsdienst, 7 uur n.m. open. luchtsamenkomst by de Kei n.m. 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Christian Science Society Arnhemscheweg 7 10 uur Hollandsche dienst 11.15 English service. Onderwerp: Sacrament (Heilig Avondmaal). Nicasiusstraat 4 Evangelisatie.samenkomst 5-30 uur. Amersfoortsche Bergkapel Theosofische Loge ds. H. H- Dorgelo, Kaarden. Deutscher Gottesdienst Gasthuiskerk Westsingel 47 Geen dienst. Jeziel Stoovestraat 14 Donderdag 8 uur n-m. en Zondag 6 uur n m Evangelisatiezending N. Vetter. Het groote avontuur van Hendrikus Klomp ZEIST. In eenige Utrechtsche pro vinciale en Zeister plaatselijke bladen stond enkele dagen geleden, onder de rubriek .Burgerlijke Stand" vermeld, dat Christiaan Hendrikus Klomp, melkslij- tcr. oud 24 iaar. gehuwd met Pietertje Johanna Blikslager, wonende Kroostweg 38 A te Zeist, op 14 Mei i.l. was overle den. Niets was echter minder waar dan dat. daar bovengenoemde C. H. Klomp, die onlangs uit den militairen dienst is te ruggekeerd, met vrouw en kinderen in goeden welstand aan bovenstaand adres woonachtig is. Wie schetst dan ook 's mans verba zing, toen hij zijn eigen dood in de bla den vermeld zag staan. Dit was voor hem aanleiding zich den volgenden morgen ten raadhuize te Zeist te gaan melden, ten einde aldaar, op het bureau van den ambtenaar van den Bur gerlijken Stand, te verklaren, dat hij niet overleden was. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat bovengenoemde vermelding in de bladen volkomen conform de door het gemeente bestuur verstrekte gegevens was. daar Klomp inderdaad als overleden in de re gisters stond ingeschreven. Bovendien bleek echter, dat deze inschrijving had plaats gevonden naar aanleiding van een uittreksel eener overlijdensakte, toe gezonden door het gemeentebestuur van Rotterdam, vermeldende, dat C. II. Klomp voornoemd, aldaar op 14 Mei j.l. zou zijn overleden. Hierop was. ambts halve. inschrijving van dit overlijden ge volgd in de registers der gemeente Zeist, zoodat hij, ambtshalve gesproken, wel overleden was! Aanleiding tot deze foutieve inschrij ving schijnt geweest to zijn. dat het iden. titeitsplaatje van den militair Klomp, die te Rotterdam is gedetacheerd ge weest, in het ongereede is geraakt en te Rotterdam werd gevonden, hetgeen ten slotte tot aangifte van overlijden geleid heeft. Correspodentie tusschen de gemeente besturen van Zeist en Rotterdam heeft ten gevolge gehad, dat de fout inmiddels is hersteld en C. H. Klomp thans ook officieel weer leeft, aldus meldt Het Va derland. FRUITVEILING BUNNIK BUNNIK, 11 Juli. Meikersen rijp 14—20, volgers 14—26, wijnkersen 14— 28, roode bessen 613, kruisbessen 4 9, zwarte bessen 1525, frambozen le soort 18—26, idem 2e soort 10—15 ct. Kipeieren, wit, f 3.804.40, idem bruin 4.304.50. financieel overzicht De wijze waarop de handel zal worden geregeld De voornaamste inhoud van de Beursvoorschriften Financieele resultaten van enkele industrieele on dernemingen en cultuurmaatschappijen. THANS zün de verschillende hinderpalen uit den weg geruimd en de fondsenmarkt zal Maandag a.s. voor den handel worden open gesteld. Zooals wü reeds in ons vorig overzicht hebben doen uitkomen zal de officicele noteering niet in alle fondsen Iegelijk worden opengesteld doch er zullen gelcidelük fondsen worden aangewezen, waarvoor men de koersvorming van dien aard acht dat legen een opneming in de dagelüksche noteering geen bezwaar bestaat- De zaak is als volgt geregeld: Voor den eersten bcursdag zün slechts vier staatsfondsen aangewezen voor de dagelüksche noteering Wü laten hieronder opgave van deze fondsen volgen, waarbü tevens de laatste koersen vóór 10 Mei zün vermeld, benevens onderpands- en execu- tiekoersen- Laatste koers Onderp. en voor 10 Mei exec ut lek 3 Nederland 1930 S9 88l't 4 idem 1940 I met bei.) 9393 X 4 idem 1940 II (zonder bel.) 88l3li« 88% 4 1940 II met bel.) 93% 93% Uit deze opgave blükt. dat niet alleen de onderpands- en executiekoersen geheel aan elkaar gelijk zün. doch dat ook deze koersen niet veel afwijken van de laatste notcering van vóór 10 Mei Voor verreweg de meeste fondsen, die in de officicele prijscourant voorkomen zün de onderpands- en executiekoersen geheel gelük aan de laatste noteering. Vryz. Ohr. Jeugddienst Doopsgez. Kerk Geen dienst. HOOGLAND 10 uur v.m. ds. Blaauwendraad, Baarn. LEUSDEN 10 uur v.m. ds. Hofstede. (Wyzigingen voorbehouden) Parochie v. d. H. Franciscus Xaverius 't Zand 31 H H. Missen om 6.30, 8.00, 9-15 en 10.45 uur gozongen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie O.L. Vrouwe Hemelvaart Langegracht 36 H-H. Missen om 6 en 7 uur, 8.30 cn 10 30 uur gezongen Hoogmis, 5 uur Lof. Parochie v. d. H. Hcnricus P. Borstraat 41 H. H. Missen om 7 uur, 8 cn 9 uur gezongen Hoogmis, 11 uur H. Mis, 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Ansfridus Jacob Catslaan 28 H H. Missen om 7 en 8.30 uur. Hoogmis te 10-30 uur, 6 uur Lof. M AAST deze fondsen, die officieel geno- L teerd zullen worden, zal een niet-offi- cieele markt zyn toegestaan voor alle ove rige fondsen van de prijscourant, behalve de buitenlandsche, waarin de handel krachtens dc deviezanverordening ook tusschen inge zetenen verboden is. zonder dat het Hoofd van het Departement van Financiën daar voor toestemming heeft gegeven. Voor al deze fondsen zullen wel transacties kunnen worden afgesloten, doch de koersen, waar tegen deze affaires zullen worden gedaan, zullen niet gepubliceerd mogen worden. De tot standkoming van de affaires heeft op deze wyze plaats, dat de hoekman de orders tot uiterlijk 2.15 uur in den namiddag op geeft aan de daarvoor aangewezen instan tie, met vermelding van het aantal stuks, dat moet worden ge- of verkocht en van den naam van de tegenpartij ter beurze (de na men van de eigenlijke opdrachtgevers, dus van de cliënten van commissionnairs en ban ken behoeven dus niet te worden opgegeven) De hi-rboven bedoelde instantie bepaalt te gen welken koers de verschillende orders in elkander zullen kunnen worden gesloten en legt deze opgave in haar geheel voor aan de Commissie \an Noteering, dio uiteindelijk den koers vaststelt. Deze methode zal voor elk fonds gedurende drie dagen, die niet op een volgend behoeven te zijn, worden toe gepast, daarna zal de handel vry worden, d.w.z. de hoekman zal alsdan de noteering. zooals vroeger kunnen bepalen aan de hand van do binnenkomende orders, maar toch zal ook na verloop van die drie dagen de Commissie van de noteering controle op de koersen blijven uitoefenen cn in geval deze veel afwyken van de onderpandskoersen zul len de affaires kunnen worden geliquideerd. Dit z g_ vry worden van den handel, na dat een fonds gedurende drie dagen zal zijn verhandeld, beteekent echter niet, dat het dan in de dagelyksche noteering zal worden opgenomen. Daarvoor moet het speciaal worden aangewezen door het Hoofd van het Ministerie van Financiën. Men heeft echter wel goede verwachting, dat indien de koers ontwikkeling op de niet-officiecle markt (waarvan zooals gezegd d- koersen niet ge publiceerd zullen worden) bevredigend is, na betrekkelijk korten tyd een groot aantal fondsen tot de dagelyksche noteering zul len worden toegelaten. I-J IERBOVEN hebben wy in het kort weer 11 gegeven op welke wyze de handel tei beurze zal worden geregeld. Than3 zullen NATIONAAL HULPCOMITé 1940 DE BILT. In de afgeloopen week werd alsnog ontvangen een bedrag van f 421,—, zoodat het totaal van de inza meling in onze gemeente thans bedraagt f 5657,63. Het Grebbe-comité verzocht dank te brengen aan alle goede gevers en ook aan hen, die voor de inzameling hebben gewerkt. Verdere bijdragen kun nen worden overgeschreven op postre kening 162260 van de Nederlandsche Handel-Maatschappij te Biltho\en met vermelding: Nationaal Hulpcomité 1940. wy aan de hand van de beursvoorschriften nagaan hoe men zich voorstelt tot een af wikkeling van de oude beursposities te gera ken. Naar men weet zyn deze sinds 10 Mei geblokkeerd, d.w.z. prolongatieleeningen en voorschotten in rekeningcourant tegen on derpand van effecten kunnen niet worden opgevraagd. Ook na heropening van de beurs zal opvraging van deze geldleeningcn door den geldgever niet kunnen geschieden vóór het tijdstip, dat daarvoor door het Hoofd van het Departement van Financiën zal wor den bepaald. Schijnbaar duurt dus het blok- keeren van deze leenineen nog voort. Er is echter wel een belangrijk verschil Voortaan zal n 1. nauwlettend worden toegezien, dat steeds een surplus van 20 pet. aanwezig is. D.w.z. de waarde van het onderpand zal steeds 20 pet. grooter moeten zyn dan d> geldleening. De waarde van het onderpand zal worden berekend naar de onderpandskoer sen, die kortelings zijn gepubliceerd en die zooals gezegd nagenoeg gelyk zyn aan de koersen van 9 Mei of daarvoor. Zoodra ech ter een fonds in de dagelyksche noteering is opgenomen, zal de waarde van het onder pand worden berekend naar den beurskoers Is deze. lager dan den onderpandskoers en heeft zulks tengevolge, dat de waarde van het onderpand van een geldleening zoodanig is gedaald, dat niet meer de volle 20 pet. aanwezig zyn, dan is de geldnemer ver plicht binnen zeven dagen na aanmaning het tekort aan te zuiveren. Daalt de waarde la ter opnieuw, dan moet het suppleercn plaats vinden uiterlijk drie dagen na aanmaning. Het zal echter ook mogelyk zyn om oude posities werkelyk te blokkeeren, dus zon der dat behoeft te worden gesuppleerd, in dien de waarde van het onderpand daalt In dat geval zal men echter by den aanvang moeten zorgen voor een surplus van 30 pet. In dat geval zal de leening, ook al dalen de koersen, niet eerder opvraagbaar zyn dan óón jaar na heropening van dc beurs Indien op dat tydstip de helft van de geldleening vrijwillig is afgelost, dan zal de termün van niet-opvraging voor het restant met 6 maan den kunnen worden verlengd. Coupons en dividendbewijzen zullen voor de posities met 20 pet. surplus door den geldnemer kunnen worden opgevraagd, waarbij deze echter in acht heeft te nemen, dat door de betaling van het dividend, de waarde van het onder pand niet beneden de daarvoor gestelde li miet daalt. Is dat wel het geval, dan moet hy suppleercn. Voor de geblokkeerde geld- leeningen met een surplus van 30 pet. kun nen wel de coupons worden opgevraagd, maar de dividendbewijzen slechts met de verplichting van de wyze van den geldnemer, dat deze de tegenwaarde aan den geldgever afgeeft. Opgemerkt kan nog worden, dat de rente voor de oude leeningen sedert 10 Mei 5 pet. bedraagt. Hierin kan door het Hoofd van het Departement van Financiën in de toe komst wel verandering worden gebracht en in dat geval zal op den vervaldag der lee ningen (waarop de automatische verlenging plaats vindt) voor den nieuwen termijn ook dc nieuwe rentekoers in rekening worden gebracht. Deze koers geldt overigens alleen voor prolongatieleeningen. terwijl voor de leeningen in rekening-courant ten hoogste de prolongatiekoers plus 2 pet. kan worden berekend, tenzij tivoren een hoogere rente was bedongen Vermoedelijk zal echter In dezen prolongatiekoers voor oude leeningen voorloopig wel geen verandering worden ge bracht, ook al mocht de prolongatiekoers voor lecningen, die na heropening der beurs worden afgesloten en die dagelijks ter beur ze zal worden vastgesteld, belangrijk lager notceren. Men moet n.l. een prikkel hebben om geldnemers te bewegen hun posities zoo spoedig mogelyk te liquideeren. Een derge lijke prikkel bestaat ook hierin, dat geldge vers het recht hebben om vermindering van de leening te verlangen, indien een bepaald fonds, dat in de dagelyksche noteering is opgenomen het niveau van den o derpands- koers heeft bereikt, en wel tot het bedrag van de waarde van dit fonds De geldge- ve zal echter hebben toe te zien, dat op deze wyze het gehalte van het onderpand niet te sterk terugloopt, daar immers is te verwachten, dat in de eersto plaats die fondsen het niveau van de onderpands koersen zullen bereiken, die van een goed gehalte zyn. THANS nog enkele opmerkingen voor Amerikaansche fondsen. Op grond van de deviezenverordening is het tusschen ingeze tenen verboden om handel te dryven in bui tenlandsche fondsen. Op grond daarvan zou dus ook de handel in Amerikaansche waar den zyn uitgesloten. In beurskringen hoopt men echter, dat ten aanzien van certifica ten van Amerikaansche aandeelen een uit zondering zal worden gemaakt, omdat deze certificaten hier zijn opgemaakt, dus feite lijk als binnenlandsche fondsen zyn te be schouwen. Weliswaar staan zy uit tegen een depot van Amerikaansche. dus buiten landsche aandeelen, doch deze bevinden zich bii de administratiekantoren c.i zelfs afge zien van het verbod om deze origineele shares te verhandelen, zou zulks al onmo gelijk zijn, doordat de arbitrage geheel is stopgezet. De handel in certificaten kan dus nooit eenige wijziging brengen in het Nederlandsche bezit aan Amerikaansche shares. Op dien grond hoopt men. dat de Duitsche autoriteiten er hun goedkeuring aan zullen hechten, dat deze fondsen, zij het voorloopig op 'de niet-oficieele markt zullen kunnen worden verhandeld, zulks te meer onidat thans verschillende wissel koersen door de Nederlandsche Bank wor den vastgesteld, waaronder ook de dollar, zoodat het aan de hand daarvan mogelyk is de Amsterdamsche pariteit van de Ameri kaansche shares te berekenen In ieder ge val zal de toelating van certificaten van Amerikaansche shares tot den nict-offi- cieelen handel op den eersten beursdag toch wel mogelyk ziin. daar het zeer onzeker is of er vóór dien tijd toestemming van de be trokken autoriteiten zal afkomen. VERDER was er op financieel gebied de. ze week betrekkelijk weinig nieuws. Er zyn nog cenige jaarverslagen gepubliceerd van industrieele ondernemingen en Indische cultuurmaatschappijen. Zoo wyzen de Ver. Glasfabrieken een aanzienlijk hooger winst, saldo aan cn wel van 129-447 tegen vorig jaar 86.038, waaruit een dividend van 5% tegen 3% zal kunnen worden uitgekeerd- Het jaarverslag laat zich niet uit over de omstandigheden, waaronder thans moet wor den gewerkt. Van de Engelsdhe Unilever wordt gemeld, dat de nettowinst over 1939 6-74 vorig jaar 6.32 millioen heeft bedragen en dat een di. vidend op de gewone aandeelen wordt uitge. keerd en onveranderd 10%. Oorspronkelijk heeft het in de bedoeling gelegen om 12% dividend uit te kceren, doch in verband met de beperking van de dividenduitkeering In Engeland, waarby 10% als hoogste uitkee. ring werd genoemd, heeft men zich tot dit percentage moeten beperken Een uitkeering van 10% komt voor de Nederlandsche maat. schappy uit op 6H maar zooals men weet is aangekondigd, dat de algemeene vergade. ring cenige maanden is uitgesteld, zoodat eerst t.z.t. een besluit over de dividenduit keering zal worden genomen. De Lyempf boekte over 1939 een winst van 316.002 tegen vorig jaar 330.917, waaruit na ruime afschrijvingen 4U tegen vorig jaar 6% wordt betaald. De British Bemberg heeft het plan tot hervatting van de rentebetaling op de 6% obligaties in verband met den oorlogstoestand prijsgegeven. Dc Ned. Indische Cultuur Mij. zag het ver. liessnldo van het vorige jaar flat nog f 50.546 bedroeg, dalen tot 7 831. De Salatri Plantations deelt, mede, dat de teleurstellen, de koffieoogst en de lagere prijzen oorzaak waren dat de winst is gedaald van 141.614 tot 92.617 Er wordt een dividend van 3% uitgekeerd tegen vorig jaar 5%. Het divi dend van de Tjeweng Le3tari bedraaet 4%, waarvan reeds 4% ad interim was betaald- AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL. PRIJZEN AMSTERDAM. 13 Juli. De Amsterdam sche aardappelprijzen waren heden onveran derd. Aanvoer 333.000 kg. MARKTBERICHT IJMUIDEN IJMUIDEN, 13 Juli. Blei 12, snoekbaars 5441, baars 1716 per kg., bot 5.905-05 per 10 kg- RAAP. EN LIJNOLIE AMSTERDAM, 12 Juli. Raapolie voor den kleinhandel per 100 kg. 34 per h. I. f 31 50. Lu'nolic: voor den groothandel per 100 kg. 25.12^. Voor den kleinhandel per 100 kg. 28-75, per h. 1. f 27.25. MARKT GELDERMALSEN GELDERMALSEN. 12 Juli. Drachtige varkens 5085, overloopers 2740, biggen 1422, kippen 0.400.45, oude hanen 0.50 0.65, per stuk. Boter 1.80 per kg. Eieren 3.50 per 100 stuks. feuilleton door ui Met een ruk schrok hij wakker, ter wijl hij zich onbehaaglijk stijf en koud voelde. Zijn instructies, dat hij niet ge stoord mocht worden, waren letterlijk opgevolgd. Hij stond op, wandelde naar de schakelaar naast de deur in den te genover hem liggenden muur, ontweek bij instinct een stoel, welke in zijn weg stond, en draaide het licht aan. Even werd hij verblind door het pl°U selinge licht en verrast knipperde hij met zijn oogen Haastig haalde hij daarop zijn beroemde horloge te voor schijn, terwijl hij ongeloovig op de wij zerplaat staarde. „Groote Pontius Pilatus!" Kwart voor tienen! Hij had geslapen ja, Joost mag weten hoe lang. Verw ard schudde hij het hoofd, probeerend zijn gedachten te verzamelen. Hij keek op zijn bureau. Niemand had tenminste de bankbiljetten weggenomen, terwijl hij sliep' Daar moch hij nog wel dankbaar voor zijn. De buskaartjes ook Opnieuw staarde hii op zijn horloge, maar dit maal alleen om in den peest een bere- keningetie te maken, hoeveel tijd hij zou noodig hebben om Glasswell Streel te bereiken. Ja! Het zou nog gemakke lijk gaan Inspecteur Higgins gieep zijn jas cn hoed en, na het geld met de buskaartjes in zijn bureau te hebben weggesloten, wierp hij nog een laatstcn blik door de kamer alvorens hij de deur achter zich sloot. Zijn vertrek uit de Yard geschiedde niet hcelemaal zonder incidenten, want zijn onverwacht verschijnen in het wachtlokaal verwekte min of meer opschudding onder een viertal agenten, dat daar aan een tafel gezeten was, terwijl zij zich bezig hielden met iets, dat verdacht veel geleek op een ver boden spelletje kaart. Zijn kort „Goe den avond" en het feit, dat hij niets scheen te merken, maakte niet alleen een einde aan het incident, maar deed hem bovendien minstens vijftig pro cent in de achting van de agenten stijgen. Een langdurige ervaring had inspec teur Higgins geleerd, dat een misdaad het be-d op de plek zelf op te lossen was. Theoretiseercn in een leunstoel op het kantoor kon natuurlijk wel hel pen. maar om werkelijke resultaten te bereiken, was het noodig op do plek van dc misdaad te zijn. Toen hij dan ook ontdekte, dat hij zoo lang geslapen had. waardoor hij min of meer was op- gefricht. besloot hij terstond zelf de route van de. bus "\an Glasswell Street naar de garage mee te maken. Wat hij daarmee precies dacht te winnen kon Higgins niet zeggen, maar het zou hem toch zeker helpen om een voor zijn ge dachten vereischte atmosfeer te. schep pen. Met andpre woorden, dat tochtje zou hem misschien aan de noodige in spiratie helpen! Of niet. natuurlijk Ongeveer tien minuten \onr halfelf arriveerde hii in Glasswell Street, waar hii terstond bii een dienstdoendon poli tieagent naar het dichtstbijzijnde spoor webstation informeerde. „Zeker, mijnheer. Horton' Station is hier om den hoek. Ongeveer tien minu ten loopen van Fcnchurchstreet'' „Dank je wel." Er was dus een spoorwegstation vlak bij! Was de vermoorde man daarmee uit het centrum van de stad gekomen? Weer een punt om te onderzoeken. Inspecteur Higgins bleef slaan wach ten bij halte nummer veertien, nabij de klok, welke op den hoek van Glusswell- sti'cet bevestigd was, en vroeg aan iede ren conducteur, die zijn tijdkaart aan de contróle-klok kwam afstempelen, of hij „de laatste bus" was of niet. Een klok in de huurt sloeg kwart voor elf. toen een bus van lijn X 87 voor het trottoir stilhield cn de con ducteur haastig uitstapte en op de con tróle-klok toekwam. „Kunt u mij ook zeggen" begon inspecteur Higgins, waarop hij den conducteur herkende als dien van do ongeluksbus van den vorigen avond. Dc herkenning bleek wederkeerig. „Hallo, meneer. Ik heb nu geen tijd. Wc zijn al vijf minuten te laat. Indien u mij wilt spreken, kunt u beter mee rijden." „Dat hen ik ook van plan. tenminslo als je dc laatste bus bent." „Dat zijn we. inspecteur." „Goed." Higgins beklom het frapi° naar liet bovendek, op den voet gevolgd door den conducteur. Bovenop bleek niemand te zitten, terwijl Higgins op merkte. dat er binnen in drie passa giers meereden. De conducteur belde af, waarop de hus direct wegreed, terwijl Inspecteur Higgins door den schok op een bank werd geworpen. Hii herstelde ziin evenwicht cn nam dan plaats op dezelfde bank. waarop het slachtoffer den vorigen avond gezeten had. Een minuut later stopte de bus opnieuw en de conducteur riep de halte af: Foxan- ounds! Foxanounds! Met een schok herinnerde Higgins zich, dat dit de plek was geweest, waar de tweede passagier weer was afgestapt, terwijl hij in de duisternis rondstaarde in dc hoop, dat de zoo vurig gevvenschte inspiratie niet zou uitblijven. De Fox and Hounds was een ordinaire herberg. Hoewel het reeds bijna een uur na sluitingstijd was, stonden er nog twee groepjes klanten in druk debat voor de deur. Een afgedankte paardendrinkbak herinnerde aan het feit, dat liet al een heel oude gelegenheid was. De bus ging weer verder. Een paar seconden later kwam de conducteur naar boven. Hier stapte de man uit, meneer." „Dank je." Weer een onderzoekende blik een stomme smeekbede om in spiratie. maar er gebeurde niets, be halve dan. dat de inspecteur bii zich zelf opmerkte, dat het een dwaze plek was om uit een bus te stappen, tenzij men daar in de straat zelf woonde, want sinds de Fox and Hounds was er geen zijstraat meer geweest, terwijl pr van daar af ook nog geen zichtbaar was. Voor alle zekerheid vroeg hij er den conducteur naar. „Neen. meneer, niet voor Andover- street. En dat is ongeveer een kwart mijl voorbij de Fo\ and Hounds." „Zoo. zeg nu niets meer totdat vve aan de garage komen. Ik wil de h nzen langs de route eens bestudeeren want tusschen dit punt en de garage werd de arme kerel doodgeschoten." Inspecteur Higgins staarde gespannen naar de eerste verdiepingen van de huizen, welke hij passeerde, bijzondere aandacht schenkend aan die, welke in de buurt van een lantaarn lagen, en hii ontdekte dat de meeste kamers noc met gas verlicht waren, en dat op uit uur nog maar weinig bewoners naer bed waren., Hij had er veel voor over gehad om te weten uit welke kamer dat fatale schot was afgevuurd, want dat moest de eerste stap zijn om tot de ontdekking van den moordenaar te komen. Er kwam even een opening in de wolkenmassa aan den donkeren avond hemel en daardoor werd plotseling een volle maan zichtbaar, die een zacht licht door de straat wierp. Inspecteur Higgins leunde achterover op zijn bank je. terwijl hij zachtjes vloekte. Zijn prachtige theorie van de huizen, die in de nabijheid van een lantaarn la gen, lag hierdoor plotseling in gruzele menten. want de maan was helder ge noeg om het bovendek van de bus te verlichten, en in plaats van een half doz.ijn huizen v\as daardoor plotseling ieder huis langs de route verdacht ge worden. Waarom heb ik daar niet eer der aan gedacht, mopperde hij bij zich zelf. Hij riep den conducteur, die haas tig naar boven kwam. „Was het gisteren volle maan?" vroeg hij direct. „Zeker, meneer. Volle maan, het was een mooie heldere avond." Higgins staarde verwijtend naar de maan, terwijl de conducteur aarzelend op het bovenste treedje bleef staan. Na eenige oogenblikken zag dc inspecteur hem „Hallo, ben je er nog?" vroeg hij ge heel overbodig. De man ging een paar treden naar beneden, maar kwam dan terug. Higgine zag dadelijk, dat hij iets op het hart scheen te hebben, maar aarzel de hoe het te zeggen. „Wat is er, ouwe jongen?" vroeg hij bemoedigend. „Wel, meneer, het zit zoo. Vanmor gen in bed schoot me plotseling iets te binnen, wat misschien niets met dit ge val te maken heeft, maar ik dacht ziet u „Vooruit man, vertel op." „Het is werkelijk niet veel bijzonders meneer, maar..." „Dat is goed. Het kan echter nuttig zijn. Vooruit ermee", drong Higgins aan. „Wel, het zit zoo, meneer „Dat heb je daarnet ook al gezegd." „Die man, die gisteren gedood werd, meneer, had een roos» in zijn knoopsgat, toen hij op de bus kwam, meneer." „Goeie help, man, is dat alles.'" „Neen, meneer, wat mij te binnen schoot was dit: toen wij den armen ke rel naar beneden droegen, was de roos verdwenen." „Ah!" Inspecteur Higgins dacht eeni ge oogenbliken na. Wat had die ande re conducteur over die bloem gezegd: Indien hij er geen op had, toen hij op de bus stapte, stak hij er onderweg een in zijn knoopsgat. Ja, dat waren de woorden van den man. Er zat iete ge heimzinnigs aan die bloemgeschiedenis Niet in het feit, dat de man gewoon was een bloem te dragen, maar wel, dat. hij rfie bloem soms tijdens den rit opstak, en soms ook weer tijdens den rit ver wijderde. Plotseling riep hij: „Begrepen." „Wat, meneer", informeerde de con ducteur met open mond. „Niets", antwoordde Higgins veelzeg gend. Zonder twijfel diende de bloem ale herkenningsteeken. Maar waarvan?... En voor vvien? (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8