Ernstig woord tot het Nederlandsche volk Distributie van margarine, spijsvetten, spijsoliën en boter „Een vereend Nederland van den Dollard tot Duinkerken" Erkenning van vroegere fouten Distributie van grutterswaren Het derde rijk der Dietsche volkseenheid „Aanpakken" - hartekreet van een jongen Nederlander: mr. J. Linthorst Homan Een voorloopige regeling tot en met 28 Juli EEN HALF POND PER WEEK BESCHIKBAAR MET INGANG VAN MAANDAG 22 JULI Herdenking van den Guldensporenslag door de stichting Noord-Nederland-Vlaanderen Ongevallenschade ook ten gevolge van oorlogshandelingen Tentoonstelling van tuinarchitectuur Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 15 JULI 1940 A ANPAKKEN'' is de titel van een brochure, die vandaag bij Tjeenk Willink en Zoon te Haarlem is verschenen als „een hartekreet van een jongen Nederlander". Deze jonge Nederlander is de Commissag§ der Koningin in de provincie Groningen, Mr. J Linthorst Homan, wiens bedoeling het is, een openhartig en bovenal duidelijk woord te richten tot het Nederlandsche volk in dezen tijd. Hij constateert, dat er op het oogenblik. twee groote stroo- mingen in ons volk aanwezig zijn: een van hen die meenen, dat in tijden als deze de staatsburger dient af te wachten de dingen welke zullen komen, en een van de velen in ons volk die wel degelijk activi teit ontwikkelen. In deze laatste strooming zijn dan weer verschil lende groepen te onderscheiden. Daar zijn zij, die langs de oude en voor hen vertrouwde lijnen van hun vroegere werkzaamheid voor de openbare zaak willen voortwerken alsof hierin niets veranderd ware, en alsof de aan ons volk toegebrachte schok deze lijnen niet of nau welijks omboo" of scheurde. Tegenover hen staan zij, die den oorlog en de bezetting van ons land zien als aanleiding om in de samenleving op uiterst korten ter mijn de denkbeelden en plannen te realiseeren welke zij reeds tevoren met min of meer g-oote heftigheid hebben gepropageerd en welke van het bestaande niet veel intact willen laten. fR is echter, zoo zegt de schrijver, nop een derde groep onder de niet- stilzittenden. Dat zijn zij. die de groote gebeurtenissen, welke zij zeer betreuren, meenen te moeten aangrijpen om in open werkelijkheidszin de fouten van het oude uit te hannen en de goede kanten van de nieuwe plannen ernstig te bezien en. bij accoordbevinding. in te voeren. Tot deze groep die dus wel wil aanpakken, doch daarbij niet voetstoots het oude wil handhaven en versterken, noch voetstoots het nieuwe overnemen, behoort de schrijver zelf. en over dat standpunt geeft hij in zijn brochure zijn gedachten in enkele groote lijnen, als een bijdrage voor de vernieuwing van ons volksleven in Nederlandschen zin. Hij constateert dan. dat van verschil lende kanten plannen los komen voor een sterkere eenheid in het volk. waar bij evenwel ook op te merken valt. dat ieder daarbij slechts de door 'hem voor gedragen eenheid als de juiste en ware oplossing ziet. Aan dit laatste wil hij niet meedoen. Wij moeten, meent hij. uitgaan van elkanders goede trouw, en trachten een sfeer te scheppen, in welke vruchtbaar werk mogelijk is. waarbij de vraag, of en door wie vroeger die sfeer bedorven is geweest, door praktisch jverk kan worden achterhaald. Ons Nederlanderschap moet ook daarom voor ons allen den onder- lingen afstand overbruggen omdat wij ons Nederlanderschap goed en gaaf dat wil zeggen: verjongd en verbeterd aan de volgende gene ratie zullen moeten overgeven. Ons Nederlanderschap is hetgeen ons samenbindt althans behoorde en behoort samen te binden. Ts het zwak, dan is onze gezamenlijke, ge meenschappelijke band ook zwak. Is of wordt het sterk, dan kunnen wij een sterk volk zijn De schrijver nu acht ons Nederlander schap, zooals het zich in de laatste tij den had ontwikkeld, slap. Het gemeen schappelijke in ons volksleven, het aan ons allen en ieder onzer „eigene" van ons volk was, zegt hij, te gering van kracht en van omvang om sterk te kun nen zijn En hij is er diep in zijn hart van overtuigd, dat ons volk inwendig, voor zich zelf. het hoogste profijt kan hebben van een goede openhartige be kentenis van vroegere fouten, mits ge paard aan een daardoor gesterkten wil tot opbouw. Want hij heeft kunnen con- stateeren. vooral in do dagen na 10 Mei, een slapte bij velen, bij wie hij die niet had verwacht, wat hem een helaas die pen kijk gaf in de losheid van de ve zels van onze volkssaamhoorigheid. Maar zegt hij, de fouten uit ons volk van vóór den oorlog zijn nog veel groo- tcr geweest. Zij openhaarden zich door de onsamenhangendheid van het volk als ge heet, en door een grooten afstand tus- schen volk en overheid, waar geen af stand had hehooren te zijn. En vooral dit laatste moet men niet onderschatten. Een kille sfeer heerschte menigmaal tusschen burger en overheid. Stellig mogen wij niet zeggen dat overal een groote afstand be stond. doch wel gebiedt de eerlijkheid te erkennen, dat menig waardigheidsheklec- der „den" afstand al te angstvallig be waarde. T> ELANGRIJKER nog. zegt. Mr. Lint- horst Iloman. waren de gevaren, welke zoo sterk bevorderd zijn door de groote scheiding, ja zelfs tegenstelling, tusschen-de volksgroepen zooals zij naar godsdienstige of politieke liinen uiteen vielen. Zoo stelde de praktijk, vele hoo- ge beginselen pn best bedoelde theorie 1en spijt ons dikwijls voor de keuze de kleinere gemeenschappen in stand te houden en het groote te verwaai loozen of het eroote te zien wat toch natio nale plicht was en ons den wrevel van groepen op den hals te halen. Waar wij het dan t°t samengaan van ..anders denkenden" konden brengen, was het slechts zelden zeer vruchtbaar: helaas was hel meestal ietwat aarzelend of zóó in 7:iin doelstelling beperkt, dat de volkseenheid er nauwelijks door werd bevorderd Tk beken zonder een oogenblik van aarzeling, dat ik het als ons .dier eer sten plicht zie. nu de oude en aan ons allen welbekende fouten te ver beteren om ook daardoor ertoe mede te werken, dat reeds nu, reeds tijdens de bezetting, ons volk zijn eigen on- dcrlingen samenhang, zijn Nederlan derschap sterk en levend kan maken. De vrijheid daartoe is ons in uitzicht gesteld, wij hebben den plicht haar ter wille van het eigen volk en ter wille van onze plaats in Europa te gebruiken, snel en zonder verdere vertraging. Nu staan wij na een korten maar dapper gevoerden oorlog nog tegen over dezelfde vraagstukken als vroeger, en tevens tegenover ontel bare nieuwe vraagstukken. Wat wij in vredestijd in jaren hadden kun nen veranderen het tempo was niet op onze hand zal nu werke lijk op zéér korten termijn moeten geschieden. Zal Nederland vrij mogen zijn, dan is een inwendig gezond en sterk Nederland een groot belang voor het eigen volk en voor ieder ander, vooral ook voor onze bu ren. F) E schrijver betoogt dan voorts, dat slechts bij het volgen van een be zielend ideaal ons volk weer op krach ten kan komen. Bezielend is het niet, het oude met zijn fouten weer te hel pen herrijzen: weinigen onder de jon geren zouden daarvoor zich willen in stellen. Bezielend kan slechts zijn 'het geen Nederland ook vroeger in moei lijke uren deed: de moeilijkheden aan pakken en uit den nood een deugd ma ken door krachtig verbeteringen aan te brengen. Het oude is voorbij, misschien niet in ieder opzicht, doch wel zóó dat herstel gelijk het vroeger was door ons volk terecht niet meer zal worden ge duld. Ook is het onjuist, in Nederland algehcelen nieuwbouw te willen tot stand brengen. Ten eerste omdat bij het oude veel goeds en bruik baars is. ten tweede, omdat het niet zeker is. dat een elders passend systeem ook hier. in ons volk en in ons land zou passen, en ten slotte omdat de geleidelijkheid in de thans bij ons bestaande verhoudingen het beste recept is. De schrijver zet dan uiteen, dat bij het oude vverksysteem te veel gopfls is bereikt dan dat wij het geheel zouden mogen afzweren, wat te sterker spreekt omdat er veel is. dat historisch zoozeer met ons volk één is. dat het daaruit niet gemist kan woren, bijvoorbeeld onze vrijheden van godsdienst, levensovertui ging. kerk en geweten. Deze bizondere trekken van ons volk zijn ook de reden, waarom een elders geldend systeem niet onveranderd hier tot gelding kan komen Nederland wii thans ook zijn energie doen gelden Maar gaat het niet naar Nederlandschen aard, dan kan het slechts teleur stellingen brengen. Een goed pro gramma voor ons land moet een Nederlandsch programma zijn. Het moet in den besten zin des woords in Nederlandschen bodem zijn wortels hebben, gegroeid en niet overgeplant. Mr. Linthorst Homan pleitte voor gelijkheid, ter voorkoming van wat wij zoo dui delijk „onwennigheid" plegen te noemen. Deugdelijk werk behoeft niet langzaam werk te zijn, doch het moet gestadig werk zijn, open staand voor critiek van hen, die het werk en het complex der vraag stukken door en door kennen. De schrijver merkt ten slotte nog op, dat het zoo goed is, wanneer ook de be zettingsautoriteiten dit aanvoelen en veel langs Nederlandsche lijnen laten loopen, en hoe onjuist het is aan deze autoriteiten de adviezen en de mede werking in het landsbelang te onthou den. En hij concludeert: een historische vernieuwing. Vernieuwing, maar histo risch gefundeerd, goed Nederlandsch. Doch vernieuwing zelf. als daad en als verschijnsel, is op zichzelf niet voldoen de. Het belangrijke is de gezindheid, de geest. Deze gezindheid moet de nieuwe gezindheid zijn, waarop tienduizenden vooral onder de jongeren in ons volk. reeds jarenlang hopen en wachten: de gezindheid welke met gemeenschapszin het beste wordt aangeduid, de opgewek te opoffering van vroegere voorrechten, de neerhaling wan vooroordeclcn, de vastberaden houding tot. het tegengaan van alles wat naar klassetegcnstellin- gen zou kunnen wijzen, de open erken ning der fouten, de open erkenning der nog voorhanden en nog komende moei lijkheden. de moed voor de nieuwe taak der nieuwe generatie Want voorbij is de tijd, waarin goede dingen vooral werden beoordeeld naar hun punt van herkomst en niet allereerst en voornamelijk naar de intrinsieke bcteeke- ms. Voorhij is de tijd waarin voor sommi gen onzer gemakkelijke wegen zich sche nen te openen. Voorbij is de tijd, waarin de economie zoo strikt werd hoog gehou den, dat het sociale vraagstuk er geheel door werd overschaduwd. Dr. Homan eindigt met de opmerking: Gevelvernieuwingen voor een wankel ge- hauw zijn krachtverspilling en zelfmis leiding. Maar anderzijds zi/n onze funda menten hecht en goed; zij kunnen worden gebruikt voor een flinken en deugdclijkcn bovenbouw. Deze oude fundamenten die nen ons nieuwe gebouw te dragen. 's-GRA\ ENHAGE, 14 Juli. Het is noodzakelijk gebleken over te gaan tot de distributie van margarine, spijsvetten, spijsoliën en boter, met uitzondering van schapen- en geitenboter. Vooraf gaand aan de definitieve regeling zal van 15 tot en met 28 Juli a.s. een voorloopige distributie plaats vinden. Gedurende deze twee weken zullen de met 67 en 68 genummerde bonnen van het algemeen distributiebonboekje elk recht geven op het koopen van 250 gram boter, óf margarine of vet, naar keuze van den kooper Het koopen van spijsoliën voor consumptiedoeleindcn zal gedurende deze twee weken verboden zijn. Bovendien zal met ingang van 15 Juli af geen room, op welke wijze ook vervaardigd en voor welke doeleinden ook bestemd, mogen worden betrokken, tenzij op doktersattest, waar voor nog een nadere regeling zal volgen Personen, die in aanmerking komen voor zoogenaamde volksmargarine en volksvet. hetwelk verstrekt wordt door het departement van Sociale Zaken, zul len dit op de gewone wijze kunnen blij ven betrekken. Zij hehooren daartoe evenwel eerst een met de te verstrekken hoeveelheid volksmargarine of volks vet overeenkomend aantal bonnen van de algemeene distributiebonboekjes in te leveren bij de instantie, welke de ge bruikelijke bonnen ter verkrijging van volksmargarine of volksvet verstrekt. De detaillisten, die gedurende het tijd vak van 15 tot en met 28 Juli a s. boter, margarine of vet verkoopen of afleve ren, dienen de hij hen ingeleverde bon nen te plakken op opplakvellcn, welke verkrijgbaar zijn hij de plaatselijke dis tributiediensten. Op een opplakvcl mo gen slechts bonnen, die alle hetzelfde nummer dragen, worden geplakt. Aankoop door detaillisten deze week nog vrij Gedurende de week van 15 tot en met 21 Juli zijn de detaillisten vrij in den aankoop van boter, marga rine en vet. Te beginnen met de tweede week, dus met ingang van Maandag 22 Juli a.s.. zullen de de taillisten echter uitsluitend hun voorraad kunnen aanvullen met toewijzingen, welke zij tegen inle vering van de door hen ingenomen bonnen bij de plaatselijke distribu tiediensten kunnen verkrijgen. Deze inlevering kan geschieden op de voor hen vastgestelde inleverings- dagen. welke zullen vallen in het tijdvak van 15 Juli tot en met 5 Augustus a.s. Iededre etaillist, wiens codenummer begint met een 1. kan eiken Maandag bonnen inleveren; iedere detaillist, wiens codenummer niet 2 begint, eiken Dinsdag, enz. De distributiediensten reiken op grond van 'het aantal ingeleverde bonnen aan de detaillisten een aantal toewijzingen uit (in coupures van 2l/2, 10, 25 en 100 kilogram) voor een overeenkomstige hoeveelheid boter, margarine en vet, in verhouding naar keuze van den aan vrager. Aan den detaillist is de verplich- 's-GRAVENHAGE, 14 Juli. - Ter herdenking van den guldensporen slag hield de stichting Noord-Neder land-Vlaanderen Zaterdag, ter gele genheid van haar halfjaarlijksche vergadering een samenkomst op het landgoed „Meer en Bosch". In de middagvergadering schetste de voorzitter, de heer K. Waternaux, de geweldige verandering in het we reldgebeuren sinds don lOden Mei j.l. Het economische leven in België, dat altijd Fransch georiënteerd was, maakt thans een hervorming door, waarbij het Vlaamsch-sprekende gedeelte een goede kans krijgt om de Dietsche waarden naar voren te brengen. De Dietsche actie moet niet meer door enkele, doch door alle Groot-Nederlan ders worden gesteund. Het veertien mil- lioen tellende volk van Groot-Nederland moet zich in eensgezindheid kunnen uit leven. Prof. dr. R. Speleers, oud-hoogleeraar aan de Vlaamsche universiteit te Gent, hield vervolgens een rede over: De Slag der Guldene Sporen en de verbrokkelde Nederlanden". Spreker betoogde, dat wij om de Vlaamsche zaak voldoende te dienen, uit het verre verleden zullen moeten put ten. De Gulden Sporenslag in 1802 heefl het Vlaamsche volk vrij gemaakt van de Fransche overheerschine. De koning van Engeland was er niet in geslaagd iets voor do Vlamingen te doen en keerde in 1208 onverrichterzake naar Eneeland terug. Vlaanderen werd als koninklijke provincie ingedeeld bii het Fransche kroondomein. Toen kwarn de Guldensporenslag, waarin de ridders van Philips den Vierde door het Vlaam sche volk met succes werden verjaard. Drie eeuwen later heeft Nederland on der Wilem van Oranje zijn vrijheids strijd ondernomen. In 1830 zijn het Vlaamsche en het Ne derlandsche volksbewustzijn helaas te zwak gebleken om weerstand te bieden aan den invloed der Walen. Wanneer een volk eensgezind is dan vermag het veel. ook al is het volk be trekkelijk klein in getal. De geestelijke wapenen kan niemand ons ontnemen. In de eenheid van Groot-Nederland ligt voor ons de waarborg voor een grooterc toekomst. De middag?«=amenkomst werd besloten met het gezamenlijk zingen van „De Vlaamsche Leeuw". Des avonds werd op het groote gazon achter het landgoed een openluchtbij- eenkomsf gehouden. De afdeelingsvoorzitter, de heer Schweigmann. wijdde bii den aanvang eenige woorden van hulde aan de na gedachtenis der in den tegen woord igen oorlog gevallen hondgenooten cn Vlaam sche broeders. Synthese in Europa Dr. T. Goedewaagen sprak over „De slag der Guldene Sporen en de heieenig- dei Nederlanden. Het jaar 1302 aan het eind van de kruistochten en van het ridderliike ide aal. beteekent de opkomst van de ste delijke cultuur, van de nieuwe maat schappij, der Dietsche volksgemeen schap. Juist na de gebeurtenis van Mei 1940 ligt onze kracht niet in een herinnering aan onze Gouden eeuw, maar in de her innering aan het ongedeelde eerste rijk der Nederland. Wij komen nu in Europa in een we reld van svnthese. De strijd heeft hier gewoed, doch nu gaat het om een her stel van de vereenigde Nederlanden, dat het derde rijk van de Dietsche volksge meenschap zal zijn. Het tweede rijk der Nederlanden, dat der verscheurdheid, is bezig heen te gaan om plaats te maken voor de nieu we Dietsche gemeenschap, waarin de zon zal schijnen op een groot Nederland, aldus spreker. Het Noorden en Vlaanderen „Diefschland en de daad" was het on derwerp van den laatsten spreker, Flori- mond Grammens. Vlaanderen heeft met de overwinning van den gulden-sporenslag een krachti- gen dam opgeworpen tegen de Fransche expansiezucht. In latere ecuwen heeft het Noorden dal niet altijd voldoende gewaardeerd en er is zelfs een periode geweest, waarin het Noorden alle verwantschap met de Zuide- dclijke Nederlanden poogde te ontkennen Dc korte lierceniging van 1815'30 is niet voldoende geweest om den band reeds blijvend Ie herstellen. Zij, die in den oorloq van 1914'18 in Vlaanderen ge poogd hebben de eenheid van de Neder landen terug te krijgen, werden ter dood veroordeeld of verbannen. Met eerbied is spreker vervuld voor dr. Boritis. De geschiedenis biedt ons thans echter een kans te arbeiden aan een vereengd Nederland van den Dollard tot Duinkerken. Nnord cn Zuid moeten eerst opruiming houden onder dc volksvertegenwoordigers van het vergane stelsel. Het Nederlandsche volk gaat met Gods steun een mooie toekomst tegemoet, dit volk. zoo eindigde spreker, zal nooit ver gaan. HET CONSERVEEREN IN BLIK VAN VAN VLEESCH IS VERBODEN ..'s-GRAVENHAGE. 14 Juli. Het Ver ordeningsblad bcnat een beschikking \an den secretarisgeneraal van het do partement van Landbouw en Visscherij, waarbij het van Zaterdag j.l. tot 1 Jan. 1911 verboden is, paardenvlee.sch. rund en kalfsvleescli, schapenvleesch cn var- kensvleesch in blik te conscrveeren. Verder is bet verboden deze produc ten in blik tc verhandelen, te doen ver handelen, te vervreemden, te doen ver vreemden, af te leveren of tc doen afle veren. Deze verbodsbepalingen gelden niet indien hiervan ontheffing is verleend door de Nederlandsche Veehouderiicen trale. ting opgelegd op de achterzijde van de toewijzing terstond zijn naam en volle dig adres als „kooper" in te vullen. Eerst daarna zal hij de toewijzing kunnen gebruiken voor bet bestellen van een nieuwen voorraad bii grossier of fabri kant. De detaillist is -verplicht de hoeveelheid boter, margarine en vet te bewaren op het adres, dat hij zelf op de toewijzing heeft ingevuld. De opge slagen hoeveelheden mogen dit adres slechts verlaten in geval van recht- streeksche aflevering aan den consu ment. Vervoer naar een andere opslag plaats is dus. behoudens toestemming van het centraal distributiekantoor, niet. toegestaan. De grossiers kunnen de door hen van de detaillisten ontvangen toe wijzingen bij den plaatselijken dis- tributiedienst inleveren ter verkrij ging van een „verzameltoewijzing". Met deze „verzameltoewijzing" kun nen zij op 'hun beurt boter, marga rine of vet van hun leverancier be trekken. Overeenkomstige regelingen zooals die bij de distributie van andere goederen reeds getroffen zijn ten aanzien van zie ken. buitenlandsche schippers, personen, die in het verblijfsregister zijn inge schreven en personeel van groote in stellingen, zullen bij de distributie, van boter, margarine en spijsvetten even eens gelden Er wordt op gewezen, dat meer boter dan het rantsoen bedraagt, op medisch voorschrift slechts kan wor den verstrekt, indien een verklaring van de daartoe aangewezen controlee- rende instantie wordt overgelegd aan den plaatselijken distributiedienst Toewijzing aan instellingen De z.g. instellingen, d.z. ziekenhui zen, gevangenissen, hotel-, café- en restaurantbedrijven. broodjeswin kels en cantines, welke een uitge sproken restaurantkarakter dragen, zullen toewijzingen ontvangen. Hiertoe dienen de desbetreffende in stanties zich van 15 Juli a.s. af, te wen den tot den plaatselijken distributie- dienst. Hotel-, café-, en restaurantbe drijven, ziekenhuizen en gevangenissen, evenals de 'hierboven bedoelde broodjes winkels cn cantines, dienen hun ver bruik van 15 tot en met 31 Juli 1939, alsmede over de maand Augustus 1939 op te geven en aan de hand van de des betreffende bescheiden aan te toonen. De instellingen zijn. evenals bij de vo rige distributies, verplicht alle bonnen van de vaste bevolking en zooveel mo gelijk bonnen van de wisselende bevol king in ontvangst te nemen en bij den plaatselijken distributiedienst in te Ie veren. Instellingen zullen, met uitzon dering van ziekenhuizen en gevangenis sen, slechts in aanmerking komen voor boter De vet- en olie verwerkende indu strieën. waaronder mede gerekend broodbakkers en banketbakkers, zul len van do Nederlandsche Zuivel- centrale. afdeeling margarine, vet ten en oliën, toewijzingen ontvangen Bii de definitjeve distributieregeline, welke bliikens het bovenstaande op 29 Juli a.s. in werking treedt, zullen evenals zulks reeds bij de brooddistri butie geschiedt. zij. die zwaren en zeer zwaren lichamelijken arbeid ver richten, voor extra rantsoenen in aan merking komen. Margarine en vei voor werkloozen In verhand met het aanvangen op 15 Juli van een algeheele distri butie van boter, margarine en spijs- vet heeft de secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken aan de gemeentebesturen doen we ten, dat de distributie van goed- koope margarine en hak- en braadvet aan werkloozen op de nor male wijze kan voortgaan, zooveel mogelijk met handhaving van de be staande kwanta. Aangezien echter bij de algeheele dis tributie het verkrijgen der hierboven genoemde producten slechts kan plaats vinden door het afgeven der daarvoor bestemde bonnen, zullen ook de werk loozen en armlastigen voor het verkrij gen van goedkoope margarine en vet een gplijk aantal bonnen hehooren in te leveren teneinde te voorkomen, dat deze categorie zich grootere hoeveel heen zou kunnen aanschaffen dan de andere distributiegerechtigden. Aangezien hij de algeheele distributie d#» beschikbare hoeveelheid voorloopig 250 gram per persoon per week bedraagt zullen de werkloozen en armlastigen in aanmerking nemende de vastge stelde kwanta goedkoope margarine en vet veelal dus nog enkele bonnen van hun algemeen distributieboekje overhouden, waarvoor zij nog margari ne en/of vet tegen den normalen prij9 kunnen koopen. De verkoop is tot 21 Juli stopgezet 's-GRAVENHAGE, 14 Juli. - Op 22 Juli a.s. zal een begin wor den gemaakt met de distributie van alle soorten rijst, gebroken rijst rijstemeel, havermout, haver vlokken, grutten, gort, maizena, griesmeel, macaroni, spaghetti, vermicelli en puddingpoeders. Om te bevorderen, dat bij den aanvang van de eerste periode de winkeliers over voldoende voor raden zullen beschikken, is het noodzakelijk den verkoop en de aflevering van de genoemde goe deren aan den verbruiker stop te zetten van heden tot en met 21 Juli a.s. De toewijzingen voor de detaillisten en instellingen, zooals hotels en restau rants, zullen zooveel mogelijk in den loop van deze week worden uitgereikt. Er zullen vier soorten toewijzingen wor den verstrekt en wel één voor de groep van rijst, gebroken rijst en rijst meel. één voor de groep van havermout, ha vervlokken. grutten en gort, één voor de groep van maizena, griesmeel en pud dingpoeders en écn voor de groep van macaroni, spaghetti en vermicelli. Een toewijzing kan gebruikt worden voor één of meer artikelen, welke hehooren tot de op de toewijzing vermelde groep, naar keuze van den detaillist. De industrieën, welke één der genoem de artikelen verwerken, zullen voor het koopen van deze artikelen vóór 22 Juli a.s. een vergunning kunnen aanvragen bij de Nederlandsche Meelcentrale te 's-Gravenhage. Ten aanzien van de hoofdlijnen der eigenlijke distributie ..an voors hands het volgende worden medege deeld. Voor de eerste distributiepe riode zullen vier bonnen van het al gemeen distributiebonboel je wor den aangewezen. Gedurende het tijd vak van 22 Juli tot en met 11 Aug. geeft één bon hiervan recht op het koopen van 250 gram rijst of gebro ken rijst of rijstemeel en één bon op het koopen van 250 gram gort of ha vermout of havervlokken of grutten. Voorts zal gedurende het tijdvak van 22 Juli tot en met 8 September a.s. één bon recht geven op het koo pen van 100 gram maizena of gries meel of puddingpoeder en één bon op het koopen van 100 gram maca roni of spaghetti of vermicelli. Toeslag voor zeer jonge kinderen Het ligt in de bedoeling voor zeer jon ge kinderen een toeslag op het normale rantsoen van bepaalde artikelen te ge ven. Een regeling hieromtrent is in oorbereiding en zal t.z.t. Worden be kend gemaakt. Het heeft geen zin zich voordien om inlichtingen ter zake tot het centraal distributiekantoor of de plaatselijke distributiediensten to wen den. De detaillisten zullen evenals dit bij distributieregelingen van andere ar tikelen is bepaald de bonnen dienen te plakken op opplakvellcn en deze in te leveren hij de distributiediensten. Op basis van de ingeleverde bonnen zullen dan toewijzingen worden verstrekt, wel ke kunnen worden doorgegeven aan de grossiers. De fabrikanten zullen toewij- zineen ontvangen van de Nederlandsche Meelcentrale, de instellingen, zooals ho tels en restaurants, van het centraal distributiekantoor. 's-GRAVENHAGE, 11 Juli. Vanwe ge den Rijkscommissaris voor de bezet te Nederlandsche gebieden en het de partement voor Sociale Zaken wordt medegedeeld, dat voor tengevolge van vijandelijke handelingen zich voordoen de ongevallen gedurende den arbeids tijd en op den weg naar en van de plaats waar de arbeid wordt verricht, een verzekeringsregeling bestaat. Volgens den tegenwoordigen rechts toestand worden zulke ongevallen, over eenkomstig de bepalingen van de onge vallenverzekeringswet behandeld Geheel gelijk aan de tot dusver be staande verzekering voor ongevallen ge durende den arbeidstijd en op den weg van en naar bet werk, is deze verzeke ring thans ook van toepassing op die ongevallen, wrelke een gevolg zijn van vijandelijke handelingen. Vt'GHT.' 14 Juli - De burgemeester van Vnght, mr. II J. M. Loeft, heeft Zaterdagmiddae de tentoonstelling van den Bond van Nederlandsche tuinarchi tecten, Nederlandsche Vereenigine voor Tuin- t en Landschapskunst, geopend Onder de talrrke aanwezigen waren de wnd voorzitter der Vereenigine. de heer van Koolwijk uit Breda, de burgemees ters van 's-Hertogenbosch en St. Mi chielsgestel. de voorzitter der Kamer \an Koophandel te Den Bosch en ver schillende leeraren op gebied van kunst. De tentoonstelling bestaat"* uit foto's van verschillende tuinen en landschap oen uit verschillende deelen van het land. aangelegd door bekende tuin- en landschapsarchitecten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2