Het botergebruik moet worden ge wij zigd LAATSTE BERICHTEN Melkinrichting,, DE HOOP" AMERSFOORTSCH DAGBLAD Het Ziekenhuis „De Lichtenberg" De Opbouwdienst met zijn taak begonnen Speciale kaart op komst Gothieke Oud Engelse Woonkamers r n Waarom distributie van boter en vet? De helft van het margarineverbruik moet worden „overgeschakeld" op botergebruik ZUIDSINGEL 45 AMERSFOORT - TEL. 5584 UITREIKING BOTER- EN VETKAARTEN Kunst - Toonee! - Muziek - Sport DAGORDER VAN MAJOOR J. M. BREUNESE STADSNIEUWS v Afscheid C. Everaars Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG IS JULI 1940 Aan de hand van het inkomen wordt vastgesteld of men boter of margarine krijgt Vragenlijsten worden rondgezonden 's-GRAVENHAGE, 15 Juli. Over de distributie van boter en \et is vandaag een toelichting ge geven op de dagelijksche perscon ferentie in de persafdeeling van het rijkscommissariaat door dr. ir. Schoenbeck. landbouwdeskundige van het rijkscommissariaat, dr. ir. P N. Boekel, regeeringscommissa- ris voor de zuivel en de heer S. de Hoo, de dagelijksche leider van het centrale distributiekantoor. De heer Boekel deelde mede dat de rantsoeneering is ingevoerd op tweeër lei grond. In do eerste plaats dient met nadruk te worden vastgesteld, dat er op dit moment geenszins sprake is van een nijpend tekort. Wijs beleid eischt echter met het oog op de toe komst, dat de vetverbruikers tot spaar zaamheid worden gebracht. Met in gang van heden is dan ook de rant- soeneering van boter en vet in wer king gesteld. Een tweede reden om de rantsoeneering in te voeren is gelegen in de overproductie van boter. Neder land is een sterk zuivel produceerend land. dat sinds jaren moeiliikheden heeft bij het aan de markt brengen van zijn botero\erschot In de laatste crisisjaren had men den onprettigen toestand, dat de botcroverschotten in Engeland fegnn afbraakpnjzen moes ten worden verkocht. Nu ook deze markt thans verdwenen is zal de zui vel positie op andere basis moeten wor den gesteld, hetgeen misschien niet al te zeer te betreuren is. De export van boter naar het vasteland van Europa ondervindt groote moeilijkheden. Weliswaar is Duitschland als afnemer geble ven ja zelfs dit land neemt iets meer af dan vroeger doch dit neemt niet weg dat ons land met groote hoeveelheden boter zal blijven zitten. Het is daarom on vermijdelijk dat wordt overge gaan tot maatregelen, welke wijzi ging brengen in het verbruik van vetten hier te lande. De marga rine-eters zullen voor het grootste deel op boter moeten overgaan. Dit kan alleen bereikt worden door de invoering van een rant soeneering. In de naaste toekomst zal naar ruwe raming ongeveer de helft van het margarineverbruik moeten worden overgeschakeld op boterverbruik Dit 7.al in dezen vorm geschieden: de consumenten van oen lagere inko menklasse zullen distributiekaarten krijgen, waarop zij margarine kunnen koopen, de consumenten van een hoo- gere inkomenklasse zullen op hun kaarten alleen boter kunnen krijgen. Bovendien zal oen toeslagr geling worden ingevoerd waardoor do hou ders van margarinekaarten een re ductie van 40 cent per kilogram zul len kunnen verkrijgt-n op de boter, welke zij op hun bons koopen. Op die manier zal een groot deel van het botoroverschot kunnen wor den weggewerkt. Doch er resteert dan nog een geheel to der boter-productie, welke in koelhuizen zal worden opge slagen. De hoeveelheid welke aldus zal worden geconserveerd, is te ra men op 10.000 000 kilogram. Wellicht vindt daarmede nog niet het gehecle overschot onderdak de eventueele rest zal in den vorm van uitgesmolten bo- torvet in distributie worden gebracht. De regeling welke voor de eerstko mende twee weken reeds is afgekon digd is dus een voorloopige. welke is af gekondigd om den overgangstijd te overbruggen. Hotels en restaurants Naast den gewonen consument is ook rekening' gehouden met het hotel en restaurantbedrijf Dit zal geheel op holer en olie worden aangewezen en zal g^en margarine meer verkrijgen Ook de banketbakkers zullen geheel met boter moeien werken Op deze wijze hoopt men rloor de moeilijke, periode van overproductie van boter heen te komen. De hoer Boekel zcide daarna nog ter verklaring van den achtergrond dezer maatrege len. dat de veehouderij in ons land een typisch seizoenbedrijf is en zijn groot ste productie heeft in de weideperiode In dit verband is vooral de opslag in de koelhuizen een maatregel van groot nut, immers daardoor wordt mogelijk dat in de winterperiode, wanneer de melk- en boterproductie sterk zal zijn afgenomen, de koelhuisvoorraden in omloop worden gebracht. Daardoor wordt een zeker evenwicth verkregen waardoor het mogelijk is de exportre- lafies, met name met Duitschland te behouden. Veevoeder De heer Boekel maakte nog eenige opmerkigen over de veevoedervoorzie ning. In verband met de moeilijkheden met den aanvoer van veevoeder zal het gebrek aan veevoeder in de winter maanden groot zijn. In zekeren zin is daarvan het gevolg niet onwelkom: de melkproductie zal dan meteen het ka rakter van overproductie verliezen. De heer Boekel ried den hoeren aan zoo veel mogelijk op eigen erf veevoeder te verbouwen, al ware het maar door het tfaker maaien en inkuilen van gras. De heer Boekel was tevens van meening dat het in het helang van de veehoude rij zou zijn, indien een gedeelte van het sterk overbevolkte weidebedrijf in ak kerbouw werd omgezet en de veestapel in verband daarmede tot kleinere pro porties teruggebracht. Hoe de distributie werkt De dagelijksche leider van het cen trale distributiekantoor de heer de Hoo heeft daarna eenige toelichtingen gege ven over de technische uitvoering van de distributie. Een nieuwigheid bij de ranteoe- neering van boter en vet is dat den consument niet meer de vrije keuze van het aangekochte artikel zal worden gelaten. Daardoor was een distributie op de nummers van het algemeen distributie boekje niet mogelijk, omdat men werke lijk ook een bepaalde klasse zou moeten kunnen dwingen boter te koopen. Wel iswaar geschiedt nu twee weken lang de distributie op het algemeen distributic boekje, maar dit is slechts een over gangstijd. Er was natuurlijk een zekere over gang noodig. omdat men onmogelijk alle consumenten te voren over de voor de deur staande maatregelen kon inlichten door het rondzenden van kaarten met vragenlijsten. Er was dan een hamsterpcriode ontstaan, die on getwijfeld tot moeilijkheden zou heb ben geleid. De twee overgangsweken zullen wor den gebruikt voor het rondzenden van boter- of vetkaarten aan de hand van vragenlijsten. Deze vragenlijsten die nen om te doen uitmaken welke kaart, die voor boter of die voor vet, de con sument krijgen zal. In deze twee weken mag geen olie worden verstrekt, wel boter, margarine of vet. Degenen echter, die over een paar weken geen margarine meer zullen kun nen krijgen, moeten thans niet denken een run op de winkels te kunnen onder nemen om margarine in te slaan. De detaillisten immers kunnen slechts nieuwe voorraden krijgen on de basis van het normale verbruik. Vragenlijsten In de komende veertien dagen zullen dus vragenlijsten worden rondgestuurd om te trachten informaties te krijgen over het inkomen van eiken consu ment. De inkomensgrens, waarboven alleen boter kan worden gekocht ligt voor een normaal gezin, waaronder verstaan wordt man, vrouw en drie kinderen, op 1100 gulden. Voor ieder kind minder dan drie wordt de grens 100 gulden en lager gesteld, een gezin van man, vrouw en een kind, met een inkomen von f 1201. moet dus een ho- terkaart en geen vet kaart krijgen. Daarentegen wordt de grens voor ieder kind meer met 100 gulden naar bo ven verlegd. Nu is het niet nodig, dat consumen ten. wier inkomen in ieder geval ver hoven of ver heneden de genoemde grens ligt, nauwkeurig hun inkomen opgeven. Zij kunnen op de vragenlijst eenvoudig invullen dat zij slechts in aanmerking kunnen komen voor de boterkaart resp. margarinekaart. De rantsoenen zijn vastgesteld op 250 gram per persoon per week. Kinderen die hun vierde levensjaar nog niet vol tooid hebben krijgen een rantsoen van 125 gram per week. Arbeiders die zwaren arbeid verrich ten krijgen 375 gram toegewezen en die zeer zwaren arbeid verrichten 750 gram. Zooals reeds gezegd, zullen twee soor ten kaarten w orden ingevoerd: vei kaar ten voor inkomens beneden 1100 gulden en boterkaarten voor inkomens daarbo ven. Op de votkaarton zal tevens op na der aan te kondigen wijze reductie te verkrijgen ziin voor den aankoop van boter. Deze reductie is vastgesteld op 10 rent per kilogram. De levering aan den lusschenhandel geschied! op de gewone manier. De de- laillisten gaan met de deze week onlvan gen bonnetjes naar hel distributiekan toor. krijgen dan groot ere coupures en kunnen daarmee gaan werken f lot i= van belang er op te wijzen dat ntaatseliik zal worden bekendgemaakt op welke wijze de vragenlijsten zullen wor den rondgestuurd. Een publicatie over distributieaange- exposeert nieuwe ontwerpen Fabrieken te NIJKERK. legenheden in de krant heeft altijd ten gevolge dat er vele zorgzame huismoe ders zijn, die denken te zullen worden vergeten en die zich in de haast bij de distributiekantoren gaan melden. Dit is volstrekt onnoodig, men houdt daarmee de kantoren maar op en de organisatie der distributie lijdt ervan. Wat do sla olie betreft, daarvoor zullen geen af zonderlijke bons worden aangegeven. Op de boter- of vetbon zal desgewenscht slaolie verkrijgbaar zijn. De hotels en restaurants zullen vanaf heden toewijzingen krijgen op de basis van 75 van een normaal verbruik in de gelijke periode van verleden jaar. Deze inrichtingen moeten zich tot de plaatselijke distributiediensten wenden. Er is nog voeding genoeg Tenslotte heeft Landwirtschaftsrat dr. ir. Schoenbeck een samenvattende toelichting doen volgen. Hij zcide dat alle maatregelen, welke thans zijn afgekondigd, door een kame raadschappelijke bespreking tusschen de Duitschc en Ncderlandsche instan ties zijn voorbereid. Over elk détail is diepgaand overleg gevoerd. Het voor beeld van het Duitsche Rijk is daarbij zeker niet in alle opzichten gevolgd De Nedcrlandsche winkelier kan zich gelukkig prijzen dat hij niet als zijn Duitsche collega verplicht is te reke nen met rantsoenen, uitgedrukt in tiendeclige breuken. De rantsoenen zijn hier tot ronde getallen afgerond. Men moet deze en andere distri butiemaatregelen zien in nauw verband met de installatierede van den rijkscommissaris, waarin deze gezegd heeft dat hij er voor zorg zou dragen dat het Nederlandsche volk niet tot ongunstiger levens voorwaarden vervalt dan het ge meenschappelijke lot met Duitsch land en de vernietigingswil der vijanden het noodig zouden maken. Dc rantsoenen zijn zoo gesteld dat een volwassen mensch er genoeg aan heeft. In Nederland bestaan trouwens vol doende mogelijkheden om met andere voedingsmiddelen de schade in te ha len: spreker noemde volle melk en kaas, die zeer waardevolle bestanddeelcn voor de voeding bevatten. Het Ncderlandsche volk is er met deze distributie heusch niet zoo kwaad aan toe. Dat de rantsoenen veel krapper zullen worden is ook niet to vreezen, aangezien de distributie niet voortvloeit uit oogen- blikkelijken nood. doch is ingegeven door wijze voorzichtigheid met het oog op de tijden die komen. Het is inderdaad niet fraai dat men zijn toevlucht heeft moeten nemen tot een splitsing van het volk in inkomensklassen, doch er stond geen andere weg open. Spr. noemde het illustratief voor den noodtoestand van het Nederlandsche volk dat vier millioen menschen vallen beneden de inkomensgrens, waarvoor de vetkaarten zullen worden uitgereikt. De helft ongeveer van de bevolking zal tot de houders van de vetkaarten gaan be- hooren. Het verkoopverbod van room Het verkoopverbod van room is daar uit te verklaren, dat het ongewenscht is geacht dat de meer vermogenden zich schadeloos zouden stellen met slagroom en dergelijke. Dit zon ten eerste de dis tributiemaatregelen dwarsböomon en in de tweede plaats zou de kleine man niet begrijpen, waarom den meervermogende op deze wijze een uitweg wordt gelaten. De verkoop van room is daarom stopge zet. De regeling voor de hotels is niet al leen in het belang de reizigers getrof fen, doch vooral ten behoeve van deze inrichtingen zelf. De autoriteiten heb ben zoo lang mogelijk het bonnenstel sel willen vermijden, liet is nu de plicht van de hotels en restaurants om spaar zaam te zijn en in dezen hun taak ten opzichte van de gemeenschap te ver staan. De heer Schoenbeck bracht lof aan den Nederlandschen winkelier, die tot nu toe als uitvoerder der distributiere gelingen voorbeeldig heeft gewerkt. Hij verdient dat dit 111 het openbaar gezegd wordt. Spreker hoopte, fiat het publiek den winkeliers onredelijke verwijten zou sparen, évenals lui verwachtte, dat lezen op hun beurt de huisvrouwen over de details der distributieregeling zouden voorlichten. PROVINCIALE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. SLACHTVERBOD VOOR VARKENS. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogs- lijd maakt bekend, dat met ingang van Maandag, 22 Juli 1940 het slachtverbod voor varkens zal worden uitgebreid over de provincies Friesland, Drenthe, Overijssel en bot grootsto gedeelte van Gelderland, terwijl in de provincie Noord-Holland de gemeente Urk onder het slachtverbod zal komen te vallen. Het slachtverbod zal dan gelden voor het volgende gebied: Ie provincne Noord-Holland, uitgezonderd do gemeenten: Texel, Vlieland en Terschelling; do provincie Zuid-Holland, met uitzondering van de ge meenten: Abbenbrock, Beijerland (Nieuw), Beijerland (Oud), Beijerland (Zuid), den Bommel, Brielle, Dirksland, Geer vliet, Goedereede, Goudswaard, Heenvliet, Heinenoord, Hekelingen, Hcllevoetsluis, Helvoet (Nieuw), Herkingen, Klaaswaal, Melissant, Middelharnis, Mijnsheerenland, Nieuwenhoorn, Numansdorp, Ooltgensplaat, Oostvoornc, Ouddorp, Oudenhoorn, Piershil, Rockanje, Rozenburg, Som- melsdijk, Spijkenisse, Stad aan 't Haringvliet. Stellendam, Tonge (Nieuwe), Tonge (Oude), Viorpolders, Westmaas. Zuidland en Zwarte waal; de provincie Utrecht; de provincie Gelderland, met uitzondering van de gemeen ten: Drutcn. Appeltern, Ewijk, Horssen, Dreumcl, Heere- waarden, Wamel, ITedcl, Driel, Ammcrzoden, Kerkwijk, Brakel, Gameren, Haaftcn, Hurwpnen, Nedorhemert, Poe- doroijen, Rossum, Zuilichem en Zaltbommel; do provincie Overijssel; de provincie Drenthe, met uitzondering van de gemeen ten: Eclde, Peize en Roden; do provincie Friesland, met uitzondering van de gemeen ten: Ameland en Schiermonnikoog. In dit gebied zal door dc Nederlandsche Veehouderij centrale ontheffing van het verbod worden verleend voor de slachting van varkens, welke door deze Centrale be schikbaar worden gesteld aan de daartoe aangewezen cen trale slachtplaatsen, welke behoudens de reeds in de pu blicatie van 5 Juli j.l. genoemde gevestigd zijn in dé vol gende gemeenten: Akkrum, Bolsward, Buitenpost, Dokkum, Drachten, Gorredijk, Harlingen, Leeuwarden, Sneek. Wol- vega. Assen, Meppel, Iloogeveen, Dieverbrug, Emmen, Coe- vorden. Gieten. Almelo, Hengelo (O.) Enschedé. Oldenzaal, Goor, Holten, Deventer, Wijhe, Zwolle, Hardcnberg. Kam pen, Steenwijk, Wageningen, Renkum. Arnhem. Ede. Rhe- den, Zutphen, Apeldoorn. Harderwijk, Elburg, Borculo, Nij megen, Epe, Groenlo, Winterswijk, Aal ten, Dinxperlo, Doetinchem, Zevenaar, Lobith, Ticl. Culemborg, Geldermal- sen. In deze gemeenten zijn wederom de openbare abattoirs of do gemeentelijke noodslachtplaatscn en in enkele geval len particuliere slachterijen aangewezen. De voor iedere centrale slachtplaats aangewezen com missie uit de slagers en/of grossiers moet een opgave van do varkens, noodig in de week van 2227 Juli a.s.,op Maandag, 15 Juli vóór 12 uur bij den directeur van het abattoir c.q. het hoofd van den Vleeschkeuringsdicnst hebben ingediend. PROVINCIALE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. De Provinciale Voedsel Commissaris voor Utrecht maakt bekend, dat door de gemeente Utrecht een regeling is ge troffen om de schillen centraal op te halen. De verdeeling van deze schillen zal door de Prov. Voedselcommissaris ge schieden. Met ingang van 1 Augustus zal deze regoling in werking treden. Veehouders in de Gemeente Utrecht, Jutfaas, Ouden rijn, Vleuten, Achttienhoven, Westbroek, Maartensdijk, dc Bilt, Bunnik on Houten, die voor een toewijzing in aan merking wenschen te komen moeten vóór 20 Juli a.s. een aanvrage hiervoor richten tot de Provinciale Voedselcom missaris, Stationsstraat 79 Utrecht. Dc schillen moeten worden afgehaald te Utrecht vanaf de centrale verzamel plaats. Do prijs is voorloopig vastgesteld op f 1.10 per 100 kg Bij de toewijzing zal in de eerste plaats rekening worden ge houden met die veehouders, dio reeds gewend waren schil len te gebruiken. De Provinciale Voedselcommissaris \oor Utrecht, A. J. DE GOEY. EV. MEIJSTERWEG 45 Tel. 3167 Nu van overheidswege de Roomver- koop is stopgezet, bedanken wfj langs dezen! weg al onze afnemers voor het genoten vertrouwen! en hopen te zijner tijd de leveranties hiervan te kunnen hervatten. N.V. ROBINSON S C H O E N F A B R I E K - N IJ M EG E N is sedert 12 Juli door de Duitsche autori teiten in beslag genomen. Na overleg met het bestuurvan het St.Elisabeths Gasthuis zullen dus voortaan patiënten alleen daar kunnen worden opgenomen. Behandeling van patiënten kan, evenals voorheen, ook daar door de aan de Lichtenberg verbon den doktoren blijven geschieden. DE DIRECTIE De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat vanaf heden een aanvang wordt gemaakt met de uitreiking van aanvraagformulieren voor boter- of vet kaarten. Deze aanvraag-formulieren worden zooveel moge lijk huis aan huis bezorgd, terwijl op het formulier is aan- geteekend op welken dag en uur de boter- of vetkaarten ten kantore van den Distributiedienst kunnen worden afgehaald. Op het aanvraag-fomulier wordt invulling gevraagd van het zuiver inkomen (derhalve zonder vermin dering van een bedrag voor kinderaftrek) aangezien van dit zuiver inkomen en van het aantal gezinsleden afhankelijk is of men in het bezit zal worden gesteld van vetkaarten, dan wel van boterkaarten. Amersfoort 15 Juli 1940. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. VOOR heeft het gespecialiseerde vaste medewerkers 's-GRAVENHAGE, 15 Juli. Heden zijn de gedemobiliseerden, die niet naar hun burgerwerkkring konden terugkeercn, opgenomen in den opbouwdienst. In verband daarmee heeft de commandant, de majoor J. M. Breunese, een dagorder uitgevaardigd, welke heden morgen bij alle onderdeden is voorgelezen cn waarvan de tekst luidt als volgt: MANNEN. Met ingang van heden zijt xü opgeno men in den opbouwdienst. Wij. die tevoren deel uitmaakten van onze weermacht, gaan thans samen aan den arbeid in den opbouwdienst- Onze gemeenschappelijke arbeid zal in de eerste plaats gericht moeten zijn op onze saamhoorigheid en gemeenschapszin. Het rijkste bezit van den mensch, dat toch dc arbeid is. zullen wij aanwenden om ons doel te bereiken, nl. u een plaats te doen innemen 'n een krachtig saani- hoorig cn nationaalgezind Nederland. Arbeid vcreischt ccn gezonde frissche geest. Arbeid vcreischt een krachtig lichaam. Arbeid Vercischt levensvreugde. Deze nu gaan wij samen opbouwen Met moed cn vertrouwen, maar vooral ook met geestdrift moeten wij aan den slag. Veel. zeer veel zal van ons allen wor den geëischt. Als ware Nederlanders wilt gij toch al len zonder uitzondering uw schouders on der onze gemeenschappelijke taak zetten tot heil van ons geliefd vaderland. Doet uw plicht, ik reken op u allen- Pak aan. Dc commandant van den opbouwdienst. BREUNESE UITREIKING VAN BOTER EN VETKAARTEN BI ijk ené- een advertentie in dit blad wordt niet ingang van heden een begin gemaakt met de uitreiking van aan vraagformulieren voor boter- of vet- kaartcn. EXAMENS Te Utrecht slaagde voor bet arts examen onze stadgenoot e rnej. M. J. van IJsselstein. CITY THEATER Van Dinsdag lm. Donderdagavond wordt in het City Theater een nieuw programma gedraaid met de film „De vrouw, die hij begeert Cary Grant en Kav Francis spelen daarin de hoofd rollen. KAASMARKT AMERSFOORT, 15 Juli. - Aangevoerd werden 9 wagens, bevattende 2250 k.g. Prijs f 32.tot 3-1.50 per 50 k.g. Handel matig. Zaterdagmorgen, aan 't eind van den cursus, heeft in de Chr. Nat. U.L.O. het afscheid plaats gehad van den heer C. Everaars, die het. U.L.O. met pensioen gaat. verlaten. Het was 't uitdrukkelijk verzoek van den heer Everaars, dat dit afscheid zou plaats vinden in inticmcn kring, zonder eenig officieel karakter te dragen. Het personeel en de leerlingen waren hiertoe saamgekomen in de gymnastiek zaal. Het Hoofd, dc heer Pilon, richtte waar- deerende woorden tot den heer Everaars. Spr bracht het vele werk in herinnering, dat in de 32 jaren, die de heer Everaars onder de Amersfoortsche jeugd heeft mo gen werken, door hem verricht is, Namens dc leerlingen en de oudei's werd den heer Everaars daarvoor dank gebracht. Tevens bracht spr. de gevoelens van erkentelijkheid van het bestuur der school over. Ook werd de dankbaarheid gememo reerd uit den kring der collega's voor de vriendschappelijke en harteiijke samen werking van den titularis ondervonden. De leerlingen zongen hierna hun schei denden leeraar dc zegenbede uit Psalm 121 toe. Met een hartelijk en ernstig woord, waarmee hij z n ruim 40 jarige loopbaan bij het onderwijs besloot, sprak de lieer Everaars z'n collega's en de leerlingen toe. SPORT EN SPEL STEDENCOMPETITIE De stedenwedstrijd Utrecht Haarlem, welke Zaterdagavond te Utrecht ge speeld is, eindigde in een 3—3 gelijk spel. De eindstand is Amsterdam 0411 1713 9 Haarlem 6 2 2 2 13—ril 6 Den Haag 6 2 13 16—13 5 Utrecht 6 12 3 li—23 3

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3