De Echo-put De Laatste Bus Een nationaal comité voor economische samenwerking Ter bevordering der aanpassing Een stap verder op den weg naar normalisatie MYRA, HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOE van het bedrijfsleven Het Nederlandsche Boerenfront EEN KWALITEITSMERK VOOR FRUIT KINDERHOtKJ Nederlandsch elftal samengesteld Cecil Freeman Cregg 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 16 JULI 1940 's-GRAVENHAGE, 15 Juli. Ten einde hier te lande de thans zoo noodige samenwerking op econo misch gebied te bevorderen heeft zich, na overleg met den secreta ris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, dr. H. M. Hirschfeld, dezer dagen een nationaal comité voor economische samen werking gevormd. Hierin hebben onder voorzitterschap van dr. F. H. Fentener van Vlissingen te Utrecht zitting genomen: mr. Chr. P. van Eeghen, onder-voorzitter v. d. Kamer van Koophandel, Amsterdam. Joan Gelderman, industrieel, Oldcn- zaal; mr. W. G. F. Jongejan, voorzitter v. d. ondernemingsraad voor Ned.-In- dié, 's-Gravenhage; ir. G. A. Kessler, president-directeur v. d. Kon. Ned. Hoogovens voorzitter van het bestuur van het rijksbureau voor ijzer en staal, IJmuiden; ir. W. H. van Leeuwen, voor zitter v. d. Nijverheidsraad, Delft; mr. K. P. van der Mandele, voorzitter v. d. Kamer van Koophandel, Rotterdam; A. Minderhoud, directeur van een land bouwbedrijf, Wilhelminapolder bij Goes; W. H. de Monchy, directeur v. d. Holland-Amerika-lijn, Rotterdam; mr. B. J. M. van Spaendonck, secretaris v. de Kamer van KoophandelTilburg; mr. H. L. Woltersom, directeur der Rotterdamsche Bankvereeniging, Was- i senaar; mr. A. I. M. J. baron van Wijn bergen, voorzitter van den midden- standsraad, 's-Gravenhage, terwijl als secretaris zal optreden dr. E. D. de Meester, Javastraat 68, 's-Gravenhage. Het comité zal in samenwer king met de reeds bestaande organi saties van het bedrijfsleven trach ten: Een doeltreffenden coördinatie tusschen alle bedrijfstakken en ge ledingen van ons bedrijfsleven zooals handel, nijverheid, scheep vaart, landbouw enz. tot stand te brengen. Het contact met de autoriteiten te bevorderen en te vergemakke lijken. Aan de aanpassing, die op econo misch gebied thans noodig is, prak tische leiding te geven. Het heeft daartoe de medewerking ingeroepen van die instanties en orga nisaties, die geacht kunnen worden ons bedrijfhleven in zijn verschillende ge ledingen op economisch gebied te verte genwoordigen. Reeds aanstonds werd toezegging tot medewerking verkregen van den Nij verheidsraad, den middenstandsraad, den ondernemersraad voor Ned. Indië, het verbond van Nederlandsche werk gevers, de algemeene Kath. Werkge versvereniging, het verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland, den Christelijken Middenstandsbond, het Kon. Ned. Landbouwcomité, den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Neder land, de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel vele kamers van koophandel, en de Amsterdamsche bankiersvereeni- ging. Voorbereiden van een rijks- voedingsstand op volkschen grondslag 's-GRAVENHAGE, 15 Juli. Zater dagmiddag, 13 JuliAieeft in Hen Haag, onder leiding van aen heer Roskam, boerenleider der N.S.B., een bijeenkomst plaats gehad van verschillende land bouwers en belanghebbenden in dat vak der levensmiddelenvoorziening. De heer Roskam deelde mede, dat de agrarische dienst der N.S.B. reeds eeni- ge jaren bezig is, in samenwerking met vooraanstaande boeren, handelaren en fabrikanten in het levensmiddelenvak en met steun van gewezen ambtenhren van verschillende crisis-bureaux en departementen, een organisatie voor te bereiden, waardoor bewerkers van on zen bodem, de verzorgers van ons vee en de verwerkers van onze landbouw producten, de hun toekomende plaats zouden verkrijgen in een organische volksgemeenschap. Door de snelle wijziging van onze maatschappelijke structuur is het noo dig, aldus de heer Roskam, dat deze werkzaamheden, welke tot dusverre werden verricht door de landbouw-eco- nomische afdeelingen van den agra- rischen dienst der N.S.B.worden voort gezet, in een organisatie op ruime basis, waaraan alle goedwillende landbouw organisaties en organisaties in het le vensmiddelenvak kunngn samenwer ken. Deze werkzaamhedrfl zullen daar om ■worden vootgezet door het Neder landsche Boerenfront. De taak van het „Boerenfront" is het voorbereiden van een rijksvoedings- stand op volkschen grondslag, waar door de bewerkers van onzen bode*i, de verzorgers van ons vee en de ver werkers van onze landbouwproducten, de hun toekomende plaats verkrijgen in de nieuwe Nederlandsche volksgemeen schap. De heer Roskam deelde verder nog mede, dat het voor ieder, die niet zien de blind en niet hoorende doof is, dui delijk is, dat de oude maatschappij en staatsvorm, gegrond op het individua lisme en geleid door de macht van geld en goud, waardoor de landbouw-econo- mie in ons vaderland geworden was tot een werktuig der wereldeconomie, voor goed voorbij zijn en dat de nieuwe orde, die gekomen is, gegrond zal' zijn op de waarde van bodem en arbeid, waardoor de vrije boer, do zelfstandige burger en de bewuste arbeiders, de dragers zullen zijn van ons volksbestaan. Het kapitaal en. het intellect zullen dan geen leiden de doch een dienende functie verkrij gen. Tot het doelbewuste organiseeren der volkskrachten is ieder rechtgeaard vaderlander geroepen. Een vrije stand van burgers, boeren en arbeiders wordt nooit cadeau gegeven uit sympathie, maar is alleen te verwerven door- trou wen, eerlijken arbeid, aldus besloot de heer Roskam. Het Boerenfront is gevestigd: Zee straat 76, Den Haag. NAALDWIJK, 15 Juli. Op initiatief van de fruitadviescommissie van het centraal bureau van de tuinbouwveilin gen in Nederland is eenigen tijd gclo- den besloten tot het instellen van een centraal bureau-merk voor appelen en peren. De bijzondere tijdsomstandigheden hebben de uitvoering van dit besluit eenigszins vertraagd, maar thans zijn voor de verschillende provincies com missies aangewezen. Dit kwaliteitsmerk zal voor het publiek van groot belang zijn. daar de consument dan zekerheid zal hebben, dat hij ,oed, centraal ver pakt en gesorteerd fruit koopt. Ook van kweekerszijde blijkt v^>or dit c.b.-merk belangstelling te bestami, daar reeds een twintigtal veilingen heeft verklaard gaarne van dit merk gebruik te zullen maken. HET MUIDERSLOT WEER TE BEZICHTIGEN 's-GRAVENHAGE, 15 Juli. Het Muiderslot zal op 16 Juli weer voor het publiek worden opengesteld. Het slot zal voortaan niet meer kosteloos te bezichtigen zijn. DEENSCHE VISCH TE IJMUIDEN IJMUIDEN, 15 Juli. De firma J. H. Kerkhoven deelt het A.N.P. mede, dat zij morgen 5000 kg. Deensche visch zal afslaan, o.a. makreel, schol, schar en kabeljauw. Een commissie voor normalisee ring van berekeningsgrond slagen voor staalcon structies 's-GRAVENHAGE. 15 Juli. Eeni- ge jaren geleden zijn door de hoofd commissie voor de normalisatie vast gesteld de normaalbladen N. 788 tot en met N. 795, technische grondslagen voor bouwvoorschriften. De daarin voorgeschreven toelaatbare spannin gen, belastingen, enz. hebben in hoo- ge mate hijgedragen tot meerdere uniformiteit in de gemeentelijke bouwverordeningen. De ervaring heeft echter geleerd, dat deze grondslagen op verschillende wijzen kunnen worden toegepast en dat het uit eindelijk resultaat in sterke mate afhan kelijk is van deze wijze van toepassing. Reeds om deze reden lijkt het wensche- lijk om met de normalisatie een stap verder te gaan en naast de technische grondslagen voor bouwvoorschriften, ook de grondslagen voor het berekenen van staalt- istructies te normaliseeren. Deze wenschelijkheid wordt echter te meer gevoeld, omdat juist in de laatste iaren inzichten omtrent deze berekeningen hebben veld gewon nen, welke van groote invloed op de resultaten kunnen zijn. Zoo moge worden gewezen op de toepassingen der plasticiteitsmechanica. op de z.g. cvenwichts vraagstukken in tegen stelling met de sterktevraagstukken, op de nieuwe inzichten omtrent de belasting door windstooten. enz. De toepassing van deze inzichten zal leiden tot een betere spanningsverdee- ling in de constructie en tot een groote- re economie in het materiaalverbruik. hetgeen vooral in den tegenwoordigen tijd van beteekenis moet worden geacht. Op grond van besprekingen met ver tegenwoordigers van constructiebedrij ven en van het bouwtoezicht heeft de hoofdcommissie voor de normalisatie thans ingesteld een commissie 53 voor de normalisatie van grondslagen voor de berekening van staalconstructies. Van deze commissie bekleedt ingenieur E. A. van Genderen Stort, raadgevend inge nieur te 's-Gravenhage, het voorzitter schap. De commissie werd op 11 Juli j.l. ge ïnstalleerd door den heer C. J. P. Zaal berg, voorzitter der hoofdcommissie voor de normalisatie in Nederland. In de daarop volgende vergadering vond een algemeene bespreking van het arbeidsveld plaats en werd besloten tot de instelling van een tweetal sub-com missies, welke onderscheidenlijk het plasticiteitsvraagstuk en het windvraag- stuk in behandeling zullen nemen. Het secretariaat der commissie wordt vervuld door het Centraal Normalisatie Bureau, Willem Witsenplein 6. 's-Gra- venha^. SPORT EN SPEL UTRECHTSCH ZEVENTAL AMSTERDAMSCH ZEVENTAL Naar wij vernemen zal Zondag 21 Ju li tot besluit van de nationale zwem wedstrijden te Amersfoort een steden- wedstrijd worden gespeeld tusschen de vertegenwoordigende zeventallen van Utrecht en Amsterdam. Het Utrechtsch zevental is als volgt samengesteld: Doel: Arendsen (Star); achter: van Overhagen (U.Z.C.), van Lunteren (Star), Bakker (D.K.R.); voor: A. In- dermaeur (U.Z.C.), Memelink (U.Z.C.), Dorrestein (Star). ZWEMLUST—BRANDENBURG De waterpolo wedstrijd tusschen Zwemlust-Brandenburg eindigde in een 52 zege voor Zwemlust. De stand is nu: Zwemlust 3 2 0 1 167 Brandenburg 3 2 0 1 1310 2 U.Z.C. III 2 10 17—82 A.Z. en P.C. I 2 0 0 2 3—14 0 211. Even later wippen er drie groote dikke muizen uit de muurspleet. „Wel Harlekijn, waar kunnen we le mee hel pen?" vragen zij. „Jullie moeten mijn wagentje uit mijn huis duwen." roept Harlekijn. „Vlug. vlug. er Is haast bij-'" 212. De muizen duwen samen met Harlekijn het wagentje naar buiten. Dan spant de kabouter de dieren er voor en die voelen zich als paarden voor een menschenwagen. Har lekijn begint te fluiten en tc roepen, net zoo lang. totdat Peter cn Myra verschijnen. Want zij zullen van dit ge vaarlijke kasteel vluchten, in dat aardige karretje. AMSTERDAM, 15 Juli. Naar wij vernemen is de samenstelling van het Nederlandsch elftal, dat deze maand een drietal wedstrijden zal spelen, res pectievelijk in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam in het reeds aangekondig de liefdadigheidstournooi als volgt: Doel: Wille (E.D.O.). Achter: Wilders (Blauw Wit.) en Van der Heide (Feijen- oord). Midden: Paauwe (Feijenoord), Kuppen (Feyenoord), De Vroet (Feyen- oord). Voor: Draeger (D.W.S.), Van Spaandonck (Nep tun us), Vente (Feyen oord), Drok (Sparta) en Bergman (BI. Wit). De wedstrijden zullen achtereenvol gens worden gespeeld op 17 Juli te 's Gravcnhage 24 Juli te Rotterdam en 31 Juli te Amsterdam. De baten van de ze wedstrijden zullen worden benut ter vorming van een fonds, waaruit de oor logsslachtoffers onder de Nederland sche voetballers, K.N.V.B.-Vereenigingen cn erkende bonden, eenigermate zullen kunnen worden geholpen. DE KRINGCOMPETITIE De uitslagen van de in de week van 8 tot en met 14 Juli gespeelde wedstrij den luiden als volgt: Dames: Afd. A.: D.K.R. 2—AZ. en P.C. 1 1—4, D.K.R. 2Brandenburg 2 3—2. Afd. B.: Watertor 1Zwemlust 2 50, D.K.R. 3 de Liesbosch 1 41; de Lies bosch 1—U.Z.C. 4 0—5 Heeren: Afd. A: V.Z.C. 2—Neptunus 1 1—2. Afd. B: Brandenburg 4—Z.Z.V. 1 1—6. Afd. C: Liesbosch 1Star 5 34; de Liesbosch 1Bilthoven 2 0—3. Afd. D: Fuut 2—U.Z.C. 5 0—1; U.Z.C. 5de Meent 1 31. Afd. E: Forel 2—W.Z.C. 3 6—0; Star 4—VV.Z.C. 2 2—1. Afd. F: Watertor 2—Star 6 6-0. Adsp. Afd.: U.Z.C.—Star A 2—1; Zwemlustde Meent 72; Star C Zwemlust 06; Star AD.K.R. 23; Star B—U.Z.C. 2—3. Het T>vo-n*amma voor de komende week van -5 tot en met 21 Juli luidt: Dames. Afd. A: A.Z. en P.C. 1—U.Z.C. 3 (17 Juli); Woestduin 1D.K.R. 2 (17 Juli). Afd. B.: A.Z.C. 4—Watertor 1 (17 Juli). Heeren. Afd. A: V.Z.C. 2—Woestduin 1 (17 Juli). Afd. B: D.K.R. 3Brandenburg 3 (IS Juli). Afd. C: Star 5—Watertor 1 (16 Juli)*,; Bilthoven 2—Star 5 (20 Juli). Afd. D: Vechtstreek 1Fuut 2 (17 Juli). Afd. E.: Star 4—W.Z.C. 3_(16 Juli). Afd. F: Star 6de Liesbosch 2 (16 Juli): Lieshosch 2Watertor 2 (18 Juli); U.Z.C. 6—Star 6 (19 Juli). Adsp. Afd.: Meent—Star B (17 Juli); ZwemlustU.Z.C. (17 Juli); Branden burgD.K.R. *(18 Juli); Woestduin— Star C (19 Jul); Star CZwemlust (20 Juli); MeentStar C (20 Juli). De fouten van mr. Lint horst Homan Het Vaderland schrijft naar aanleiding van de brochure van mr. J. Linthorst Homan, dat deze reeds vóór 10 Mei meer dan eens op nationale samenwerking heeft aangedrongen en in dien tijd het vertrouwen heeft weten te winnen van tal van Nederlanders uit zeer verschillende groepen en partijen, Mr. Linthorst Homan is vooral in de laatste weken zeer actief geweest. Thans meer dan ooit, zoo denkt hij blijkbaar, dient de nationale eenheid versterkt te worden. De tijd der confes- sioneele en partijpolitieke gespletenheid moet voorgoed worden afgesloten; wij moeten elkaar vinden, wij moeten met elkaar praten. Er is 'n groep gevormd en er is 'n brochure uitgegeven. De heer Linthorst Homan was de leider van de groep en schreef de brochure. De groep ligt nu uit elkaar en de brochure komt, na het uiteenvallen van de groep, als mosterd na den maaltijd. Zij het dan ook na een maaltijd, waarvoor men zich wel verzameld had. maar die niet eens kon plaats vinden. Van 14 Mei af loopen de oudere hee ren al heen en weer en zitten in eikaars bureaux om te constateeren: er moet wat gedaan worden. Zij hebben echter niets gedaan. En toen hun ter oore kwam, dat men elders wilde aanpak ken, wilden zij er plotseling bij zijn: ze zijn cr bij geweest en de zaak is bedor ven. De zaken zouden wellicht veel gemak kelijker zijn, wanneer er een leider van de oude bedeeling ware opgestaan, die al het verkeerde van vroeger overboord had geworpen en, de nieuwe situatie erkennennde, op een geheel nieuw plan opnieuw wilde beginnen. Daar lag een grootsche taak. Dr. Colijn heeft er wat omheen gedraaid, maar raakte ten slot te verward in tegenstrijdigheden. De an dere heeren wilden de zaak telkens wcl- een in overweging nemen. Het was 'een schouwspel van onmacht. In dezen kring der machteloozcn nu is de jonge Iloman verleid geworden; men wilde hem blijkbaar gebruiken als een scherm waarachter men rustig zou kunnen blij ven... overwegen of, eerlijker gezegd, de kat uit den boom kijken. Linthorst homans groote fout is, dat hij zich door de smachtende stemmen uit het verleden heeft laten verleiden tot lange, maar naar thans wel blijkt volkomen onvruchtbare, ja alle kracht verlammende besprekingen en onderhandelingen. Die groote fout is echter het gevolg van een onduidelijkheid, een ondoor dachtheid in het stellen van het pro bleem. Het gaat er thans niet om aller lei idealen, die men vroeger zoo van tijd tot tijd wel eens koesterde, onder de gunst der nieuwe omstandigheden te ver wezenlijken. Het nieuwe, dat. gedaan moet worden, mag men nu niet in boe ken en hoekjes gaan zoeken, niet in de geschriften van de Oxford-beweging of in de ency-clieken van den Paus en ook niet in de partijprogramma's uit andere landen. Het is de nieuwe situatie, die ons een nieuwe politiek dictecren moet Wij hebben te kiezen: samenwer king met Duitschland of strijd er te gen, zij het dan ook een stille, wan hopige strijd. Een derde mogelijk heid is er niet. Het helpt niets, do werkelijkheid op dit gebied in ne velen te hullen. Dit tracht Linthorst Homan echter nog altijd te doen in zijn brochure; hij spreekt alleen maar over een goede verstandhou ding met den bezetter en over een eventueel e economische samenwer king met Duitschland, later, na den vrede. Niet de bezetting echter is het belangrijke, maar de oorlog, die volkomen nieuwe verhoudingen schept voor de verdere politieke cn economische ontwikkeling in Euro pa en in de wereld. Het nieuwe, het waarlijk revolutio naire voor dit land, moet bestaan het duidelijk stelling nemen tegenov de internationale problemen. Niet in de verklaring, dat wij ons e voegzaam wil len onderwerpen aan de belettend» macht, in de hoop daardoor ccnige vrij heid te krijgen ter verwezenlijking van eigen binnenlandsche idealen, marn oen krachtig „ja" tegenover de vernicu wing van het Europeesche statenstclsel, moet men het middel zien, wat bier jonge herboren krachten aan het werk zal zetten. Europa van het midden uit gere organiseerd en daardoor dan ook in een volkomen nieuwe verhouding komende tot de rest van de wereld, dat is het wat wij moeten willen, wanneer wij werkelijk naar een om keer streven op dit moment. Dat moet het uitgangspunt zijn. De sa menwerking niet met den bezetter, maar met de ordenende kracht van Duitschland. Die wil tot samenwerking moet zich dan in alles laten gelden. Naarmate hij krachtiger is zal er ook meer van hpt goede uit het verleden te redden zijn Alleen reeds door onze speciale positie in de wereld buiten Europa kunnen wij een belangrijke taak vervullen in do grootere gemeenschap, die in ieder ge val nog voor moeilijke problemen zal komen te staan. Wij willen ons zelf blijven! Goed, wij aanvaarden het woord. Ieder bezit moe echter dagelijks verworven worden ci ons zelf kunnen wij thans slechts blij ven door het probleem, dat ons gestcli wordt flink onder de oogen te zien. \V' moeten met of tegen Duitschland zijn. Uit de volle kracht van onze eigen per soonlijkheid moeten wij durven kiezen Wie de samenwerking kiest, moet niet langer alleen maar over braafheid te genover den bezetter praten. Wie de samenwerking niet wil, hij prate niet over een nieuwen tijd. Zijn tijd is die van Churchill. Want er zal in de toekomst zeer zeker nog ruimte zijn voor de eigen persoonlijkheid cn ook voor den eigen aard van ieder af zonderlijk volk. Maar in een tijd van crisis, zooals wij thans beleven, is geen plaats voor tusschenposities. Juist wie de eigen persoonlijkheid wil red den, moet in een dergelijke situatie flink partij kiezen. De rest is zwakheid Waartoe die zwakheid leidt, bewijst nu juist het jammerlijke avontuur van mr. Linthorst Homan. Maar uit het ver leden kan men leeren. En op een eer ste avontuur, dat tot mislukking heef! gevoerd, kan weieens een krachtige ec bewuste daad volgen. FEUILLETON door A 13) Higgins knikte bij zich zelf, daar hij zich dien laatsten gebruiker kon voor stellen. Zonder twijfel een zwerver Goedkoop, zij het oncomfortabel logies. Dat gaf ook een verklarine voor de olie op de scharnieren van de kelderdeur, hoewel het een raadsel bleef hoe de man daar aan was gekomen. En de stofvrije trap? Mogelijk schoongeblazen door de tocht uit het gebroken raam. In ieder geval was het huis nu, met uitzondering van hem zelf, leeg. Zoo hard mogelijk schreeuwde hij naar bo ven: „Is daar iemand?" Vervolgens stapte Hicgins naar hel raam en tuurde door de gebroken rui ten. Een ieder, die hier stond, kon de passagiers op een passeerende bus heel goed zien, vooral bp pen zoo heldere maan als nu. Het zou niet noodig zijn het raam te openen, want practisch zat er geen stukje glas meer in. Hij kon precies nog het hek voor de kelderruimte zien Ja. Daar lag zijn bolhoed, die zijn bert deed. Nuttelooze voorzorg geweest. Toen zag inspecteur Hicgins. dat een agent met afgemeten stap de straat kwam afgewandeld en glimlachend wachtte hij het verloop der dingen af. Hoe zou de man reageeren op het vinden van die open deur? Langzaam kwam de agent naderbij, en Higgings ontdekte tot zijn ontstelte nis, dat hij een verboden cigaret rookte. Doch daar het reeds half één in den nacht was, kwam dat er niet zoo heel erg op aan. Plotseling bleef de agent staan. Hij had klaarblijkelijk den hoed ontdekt. Hij deed een stap naar voren om het geval te onderzoeken en met heide han den trok hij daarop den bolhoed naar zich toe. Hij onderzocht deze nauwkeu rig, trok den binnenband er uit, als om de maat na te zien; langzaam schudde hij het hoofd, als het ware in afkeuring over het feit, dat een zoo goede hoed was weggegooid, of wegens het feit, dat hij dien niet gebruiken kon. Een oogen- blik hielrl hij het hoofddeksel in zijn uitgestrekte hand voor zich uit. waarna hij den hoed in de goot wierp. Hij her vatte zijn afgemeten tred en was bin nen enkele oopenblikken uit het gezicht verdwenen. „Wel verdraaid!" Verbaasd staarde inspecteur Higgins naar den hoek van de straat, waar om heen de agent verdwenen was. terwijl hij iets in zijn baard ^mompelde. Nu er in de straat heneden'geen teeken van leven meer te bespeuren was. kreeg het huis iets onbehaaglijks en verlatens. Maar nu hij toch hipr was, besloot hij alles eens nauwkeurig te onderzoeken. En dat kon hij even goed op zijn gemak doen. Hij zou het goede voorbeeld van den agent volgen. Hij haalde zijn pijp te voorschijn en begon die zorgvuldig te stoppen. Drommels, hij had al heel wat zonderlinge situaties meegemaakt. Me chanisch knipte hij zijn lantaarn uit, w-elke hij in zijn zak stak. Met uitzon dering van den oorlog, waar ledereen in hetzelfde schuitje gevaren had, wa ren er heel wat gelegenheden geweest, waarbij zijn leven op het spel had ge staan. Sommige menschen hadden toch maar een gek beroep. Toch was een beetje opwinding in het leven wel aar dig, mits het niet te erg werd. zijn eer ste ernstigp ervaring was kort na zijn indiensttreding bij fle politie geweest, vlak vóór den oorlog Toch was het {wonderlijk welk 'n zelfvertrouwen 't dra gen van 'n nnifoirn iemand gaf. Het was of je voelde, dat het heele korps achter je stond. Dat gevoel van veiligheid bleef bestaan, hoewel in iets minderen vorm wanneer men het uniform uittrok en epn „stille." werd. Het publiek had wel iswaar meer respect voor den man in uniform, maar doordat de agenten In burger meest getweeën werkten, werd dit nadeel weer ruimschoots- vergoed Er is altijd eer. zekere voldoening In een werkie, dat men alleen nnknapt, maar geef mii maar een mannetje erbij, dacht inspecteur Higgins. Hij stak een lucifer aan en stak zijn pijp op. Eén klok in de buurt sloeg fwee uur en andere, klokken namen dit over Opmerkelijk bnp ver dergeHike geluidpn in de nachtelijke stilte doorklinken. Dan weer geheel en el absolute stilte Een zachte bons. vijf vlugge stappen op den vloer in de kamer boven hem en dan weer slilfp Op dat moment, voelde Higgms tot zijn eigen ergernis zijn haren letterlijk te berge rijzen! HOOFDSTUK IX. Waarin een stuk hout goed te pas komt. Sedert het hooren van die voetstappen had inspecteur Higgins onwillekeurig zijn adem ingehouden en nu liet hij dien langzaam tusschen zijn vooruitge stoken lippen ontsnappen. Er was dus toch een bewoner! Op zijn teenen sloop hij naar de deur van de kamer, welke hij zachtjeö dicht deed tot deze bijna geheel gesloten was. Toen wachtte hij. Wie er ook boven was, hij kon er op rekenen, dat er bij zijn henedenkomst een aardige verraseing op hem w-achtte. Het wachten werd vervelend, maar toch voelde Higgins er niets voor om naar boven te gaan, want in zulke ge vallen is- het voordeel altijd voor denge- ne die boven is, en een levende agent is nog altijd te prefereëren boven een dooden of een bewusteloozen inspecteur. Toen er na ongeveer vijf minuten nog niets gebeurde, begon inspecteur Hig gins een vaag vermoeden te krijgen, dat de onbekende boven van zijn aanwezig heid op de hoogte moest zijn. Toen drong het tot hem door, dat een ieder, die in het huis was, hem wel gehoord moest hebben, tenzij deze na hem was binnen gekomen. En als de man na hem was binnen gekomen, waarom was hij dan niet gewaarschuwd door de open staande kelderdeur? Er klopte hier iets niet. Maar wan neer het een spelletje van wachten moest worden, was Higgins bereid het tegen iedereen op te nemen, want hij had een onuilputtelijk geduld, indien het in zijn kraam te pas kwam. In ge wone, dagelijksche omstandigheden, was hij zeker niet minder ongeduldig dan zijn doorsnee medemensch. Hij liep bijvoorbeeld liever, dan op een bus te moeten wachten, zelfs wanneer hij er zeker van kon zijn, dat de bus hem weldra zou inhalen. Een late trein prik kelde hem ook uitermate, evenals een aarzelende getuige. In de kleinere din gen des levens was geduld niet zijn grootste deugd, maar in zaken waar het op aan kwam, was Job een heet hoofd in vergelijking met onzen inspec teur. Hij had jaren en jaren geloerd op een zekeren misdadiger, hoog in rang, tot deze zich eindelijk een6 bloot gaf, en die man smachtte nu in Dartmoor. Bij een andere gelegenheid waren in specteur Higgins en een wanhopig mis dadiger tezamen opgesloten geworden in een donkere kamer. Zij konden el kaar onmogelijk zien en toch \vi6ten zij van elkanders aanwezigheid. Alleen op geluid konden zij afgaan en het draai de uit op eindeloos wachten tot een van heiden door het maken van eenig ge rucht zich eindelijk zou verraden. De zenuwen van den misdadiger hadden het 't eerst begeven, en hij had zijn man gekregen. Bij een andere gelegen heid „Ha, eindelijk beweging!" Inspecteur Higgins legde zijn oor te gen de kier van de deur, terwijl hij zich gereed maakte voor den aanval, zoodra de indringer zou verschijnen en terwijl hij met één hand den knop vastgreep, bereidde hij zich er op voor de deur op het kritieke moment wijd open te gooien. Hij luisterde met ingehouden adem. Er viel niet aan te twijfelen, dat er zich iemand door het huis bewoog. Sluipende voetstappen. „Lieve help!" mompelde de inspec teur, toen zijn ooren het naderende ge luid heter konden waarnemen. De voetstappen kwamen de trap op! „Verdraaid, ze zijn met hun tweeën!" mompelde hij weer. Dit werd ernstig. Hij zag er niet in het minst tegen op den strijd aan te bin den tegen twee booswichten, maar hij was niet al te optimistisch gestemd om trent den uitslag. De voetstappen kwa men nader de mem stond nu voor de deur een geritsel langs den muur. toonde aan, dat hij tastend zijn weg zocht. Inspecteur Higgins greep den deur knop nog vaster beet, op alles voorbe reid. De voetstappen hielden op en hij hoorde het hijgen van een man op het portaal. Toen voelde hij hoe de deur knop zachtjes werd omgedraaid. Hij gal terstond mee, gereed voor den sprong De druk op den deurknop hield piot seling op, er volgde 'n plotseling adem inhouden van den man buiten, waarna de knop langzaam weer in den norma len stand werd teruggedraaid. Wat nu? Beteekende dat plotseling* adem inhouden, dat de man besefte, dat het daar binnen in de kamer ndet er; pluis was voor hem? Een korte pauze dan zich verwijde rende voetstappen over de gang naar den voet van de trap, welke naar ho ven voerde. Inspecteur Higgins was verbaasd. Nu de crisis was uitgesteld, trad er een zekere reactie bij hem im Zijn spieren ontspanden zich en hij den deurknop los. „Wat heeft die in vredesnaam io den zin?" foeterde Higgins, die een paar minuten geleden nog zoo fier was weest op zijn geduld. Waarom had do man van zijn klaarblijkelijke voorn? men om de kamer te betreden, afgezien en was hij naar de trap gegaan waar hij voorzoover Higgins kon nagaan, noc steeds stond te wachten? Hij stond voor raadselen. Maar wachtte de man wel steeds onderaan de trap? Was het niet mogelijk, dat hij zich vereenigd had mpt de voetstappen boven en da' zij nu samen ge ruisc bloos naar bene den kwamen geslopen om gezamenlijk met hem af te rekenen? (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6