JAPANSCH LEGER wenscht meer politieke activiteit DE BRITSCHE VLOOT KREEG ZWARE SCHADE 4000 SPLENDID ISOLATION is voor Engeland thans een onaangename werkelijkheid Geweldige branden in Britsche basis Haifa Regeering-Pétain wellicht spoedig naar Parijs De gevolgen der beslissingen in Europa De conferentie te München Vestinggordel van Antwerpen verdwijnt Engelsche pers heeft critiek Vijf uur overzee gevlogen Herstel van het treinverkeer Luchtaanvallen op Gibraltar Reconstructie van kabinet-Yonai bleek niet mogelijk Het partijcongres der democraten te Chicago Wat wil Roosevelt? Tijdens den slag in de Middellandsche Zee Italiaansche luchtaanvallen op de petroleum-installaties hadden zeer groote resultaten Bullitt Woensdag avond bij Roosevelt AMERIKAANSCHE VLOOTBEWEGING EXEMPLAREN Duitsche tegenspraak van Britsche berichten In bepaalde Parijsche kringen worden deloyale uitingen waargenomen Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 17 JULI 1940 TOKIO, 16 Juli. (D.N.B.). Het plotseling aftreden van het ka binet-Yonai heef' in Tokio algemeene verrassing gewekt, ofschoon sinds langen tijd een reconstructie der Japansche regeering werd ver wacht. Men vermoedde, dat Yonai tenminste zou probcercn het hui dige kabinet met nieuwe functionarissen voor de portefeuilles van bui- tenlandsche zaken en oorlog voorloopig bijeen zou houden. Een dien overeenkomstig verzoek aan den minister van oorlog, Hata, om zijn opvolger aan te wijzen, werd echter onder verwijzing naar het ge meenschappelijke besluit der vooraanstaande generaals van de hand gewezen, daar het leger niet in staat was een nieuwen minister voor de portefeuille van oorlog aan te wijzen, waarop het geheele kabinet tot aftreden was gedwongen. T 70LGENS een Domei-bericht heeft de minister van oorlog zijn aftreden uitdrukkelijk ver klaard met 't feit, dat de regeering Yonai zich passief gedragen heeft tegenover een nieuwen politieken structuur. Wil Japan echter de ge stadig toenemende moeilijkheden overwinnen, dan is een binnen- landsch-politieke hervorming nood zakelijk. Wanneer Japan in het al gemeen dc voorgenomen nieuwe ordening in Oost-Azië ten uitvoer leggen wil, dan moet het vastbe sloten de consequenties trekken uit de reeds duidelijk zichtbare be slissingen van den Europeeschen oorlog. Admiraal Yonai De voornamste taken van het nieuwe kabinet zijn volgens de legerkringen de volgende: (1.) Een inzet zonder eenige terug houdendheid voor de door het volk en de partijen geëischte en door de weer macht ondersteunde eenheidsbeweging als voorwaarde voor de autoritaire staats leiding; (2.) Een volkomen bewapening door gebruik te maken van een door den gtaat gecontroleerd economisch leven; (3.) Een duidelijke buitenlandsche politieke doelstelling ter beëindiging van het conflict met China als voorwaarde voor de politieke cn economische re or ga. nisatie van Oost-Azic. Prins Konoye is Dinsdag in verband met den politieken toestand uit ziin zo- merverbliif naar Tokio teruggekeerd. De keizer heeft den lord grootzegelbe waarder, markies Koisii Kido. ontboden naar Hajama, waar de keizer verblijf houdt, om te vernemen, wie naar Kido's meening de geschikte persoon voor den post van minister-president zou zijn. Ki do vroeg een termijn voor dc beantwoor ding van deze vraag en keerde daarop naar Tokio terug. Domei meldt verder, dat Kido met bet oog op het gewicht ,van zijn opdracht heeft besloten morgen een aantal voormalige premiers, onder Wie Konoye. Hiranoema en Okada. uit te noodigen en hun meening te vragen. GEDENKSTEEN VOOR DE „BLUECHER" OSLO. 16 Juli (D.N.B.). Op het eiland Askenholmen bij Oscarsborg in de Oslofjord heeft de Duitsche marine een gedenksteen onthuld ter nagedach tenis aan den in deze omgeving gezon ken kruiser „Blueeher". Het opschrift luidt: „Voor Fuehrer en Vaderland, Bluecher, 9 April 1910". DE VOLKENBOND NAAR PRINCETON? NEW YORK. 16 Juli. (D.NB.) Dc Universiteit van Princeton in New Jersev heeft volgens de „New York Times" op 12 Juli tot den Volkenbond de formecle uitnoodiging gericht voor den duur van den oorlog ziin bureelen naar Princeton over te brengen. Het blad schrijft, dat de uitnoodiging klaarblijkelijk met voor- kennis van de regeering der Vereenigde Staten is gedaan. Volgens een mededec- linc van de universiteit is nog geen ant woord van den Volkenbond ontvangen. CHICAGO, 16 Juli (D.N.B.). Op den eersten dag van het democratische par tijcongres hebben, zooals gebruikelijk is, de secretaris-generaal der partij en de voorloopige congres-voorzitter rede voeringen gehouden. Beide sprekers noemden Roosevelt niet met name. Ve le gedelegeerden hebben daaruit opge maakt, dat Roosevelt (och nov van een c^ndidatuur heeft afgezien en daarom den wensch te kennen heeft gegeven niet genoemd te worden. Anderen zijn van meening, dat men hier te doen heeft met een nieuwe étappe in Roosevelt's plan de ampagne volgens hetwelk hij zich niet door politici van beroep, maar pas bij het partijcongres door de massa der gedelegeerden naar voren wil laten brengen. In ieder geval staat vast, dat tot dusverre slechts 850 van de 1094 gedelegeer den zich verbonden hebben voor Roosevelt's vandidatuur te stem men. De minister van P.T.T., Farley hield een soort afscheidsrede, die werd uitge legd als een aankondiging, dat hij bij een derde candidatuur van Roosevelt als secretaris-generaal en leider van de verkiezingscampagne zou aftreden. De voorzitter, Bankhead, oogstte een groo- tcn en spon tanen bijval, toen hij plech tig verklaarde, dat de partij het zenden van torepen naar Europa niet zal toe laten, doch zich zal beperken tot de ver dediging van het Westelijk halfrond. De eerste dag bood overigens geen dui delijk beeld yan de ontwikkeling van bet congres. BOEDAPEST, 16 Juli (D.X.B.). De minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, heeft voor de parlements commissies voor de buitenlandsche po litiek gesproken over de door hem en minister-president Teleki gemaakte reis naar München. De minister van buiten landsche zaken beperkte zich hierbij tot het weergeven van do algemeene richt lijnen der Ilongaarsclie buitenlandsche politiek, die in overeenstemming met de politiek der as-mogendheden wordt gevoerd. Over den inhoud der bespre kingen in München liet Csaky zich niet uit. In zijn rede voor de parlementscom missies voor de buitenlandsche politiek heeft Csaky in de eerste plaats gespro ken over de voorbereidingen voor de reis naar München, die, naar hij zeide. maanden ver teruggaan. Met bijzonde ren nadruk betoogde hij, dat het drin gend noodig is, dat vrede en rust i Zuid-Oost-Europa gehandhaafd blijven, Voorwaarde daarbij is, dat binnen af- zienbaren tijd de grondslag voor een rechtvaardige regeling van goede buur schap tusschen de staten van Zuid-Oost- Europa tot stand komt. Dit is niet slechts in het belang van Hongarije, maar in het belang van alle volken, welke dit gebied bewonen Hongarije wenscht slechts door een verstandige overeenkomst betrouwbare vrienden en geen loerende vijanden tot buren te hebben. In dit verband sprak de minister over de dankbaarheid van het Hongaarsche volk jegens de twee mogendheden van de as RomeBerlijn. Hij waarschuwde het publiek voor de vlugschriftenpropaganda, die den laat- sten tijd weer in grootere mate door vreemde elementen gevoerd wordt en die duidelijk ten doel heeft om de Duitsch-Hongaarsche betrekkingen te benadeelen. ANTWERPEN, 16 Juli. (D.N.B.) De werkzaamheden voor de slechting van den ouden vestinggordel van Antwer pen, waarmee eenigen tijd geleden een aanvang is gemaakt, vinden ongestoord voortgang. Een oppervlakte van 180 hec tare komt hierdoor vrii en zal worden gebruikt voor het aanleggen van een grooten. modernen weg rondom de stad. De kosten hiervan worden geschat op 165 millioen franken. Door deze werk zaamheden zullen 6000 arbeiders gedu rende drie jaar aan het werk zijn. Het herstel van het Brusselsche tele foonnet, dat door de Engelschen op zin nelooze wijze is vernield, maakt goede vorderingen. De werkzaamheden, die hiertoe zijn verricht door de Duitsche Rijkspost, zijn thans reeds zoover gevor derd. dat een versterkte telefoondienst in bedrijf kon worden genomen, waarini de overheidsdiensten, dc ziekenhuizen cn de verkeersondernemingen ziin aange sloten. Het opruimingswerk op de Belgische waterwegen is thans zoover gevorderd, dat'de beide voornaamste bassins van de haven van Brussel voor kleine schepen weer toegankelijk zijn. MADRID, 16 Juli (D.N.B.). Naar aanleiding van Churchill's radio rede constateert het blad ABC, dat de blokkade tegen Engeland van uur tot uur doeltreffender wordt en dat de „splendid isolation" thans voor Engeland tot een onaangename werkelijkheid is geworden. De Duit sche luchtaanvallen hebben drie ge volgen: in de eerste plaats de be lemmering van de voorziening van overzee door het verstrooien van alle convooien, in de tweede plaats de voortdurende bedreiging van het mi litaire weerstandsvermogen door do vernietiging van industriecentra, ha venwerken enz. cn ten slotte het murw maken der burgerbevolking. Deze drie dingen verklaren het gebrek aan ernst in de rede van Churchill en de paniekstemming onder het volk, dat werkloos moet toezien, hoe zijn heer schappij over de wereldzeeën verdwijnt, zonder dat de „home fleet" daaraan ook maar iets kan veranderen. Het ergste voor Engeland is echter, dat elk initia tief zonder uitzondering in Duitsche handen is Critiek in de pers Nva Dagligt Allehanda meldt uit Londen, dat volgens het in het Lager huis ingediende opnieuw uitgebreide volmachtenontwerp, de regeering de be voegdheid krijgt speciale gerechtshoven in te stellen, niet -alleen in het geval van een vijandelijken inval in Enge land, doch ook dan, wanneer de mili taire toestand dit eischt. De News Chro nicle levert kritiek op dit nieuwe ont werp. dat de regeering het recht geeft het geheele land onder oorlogsrecht te plaatsen en alle grondwettelijke rechten terzijde te stellen. Het volk heeft een waarborg noodig voor de mogelijkheid, dat de regeering tegen de belangen van de natie handelt De Goeteborgs Handels-och Sjoefarts Tidning meldt uit Londen, adt de -nieuwe ver ordening tegen personen, die door mededeelingen of beweringen onrust zouden kunnen verwekken, door de En gelsche rechtsgeleerden zeer gecriti- seerd wordt. De News Chronicle publi ceert de uitlating van een vooraan staand jurist, die de verordening als absurd veroordeelt Iedere onschuldige, aldus zegt hij, kan door deze verorde ning voor den rechter gebracht worden. Volgens Nva Daglifet Allehanda eischt de geheele. Engelsche pers, dat de re geering alle aluminimumvoorraden in beslag zal nomen, resp. bij de indus- trieelen zal opkoopen. Lord Beaverbrook beeft hierop geantwoord, dat hij eerst het resultaat van de vrijwillige inzame ling van aluminium wil afwachten. De evacuatie van kinderen De lord-groolzegelbewaarder, Attlee, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de regeering haar plan voor het over brengen der kinderen naar overzeesche landen- had uitgesteld, tot de toestand ter zee het mogelijk zou maken, dat men voldoende escorteschepen ter be schikking zou hebben. Er is echter een grondige wijziging in getreden door de verliezen aan scheeps- ruimte en het wegvallen van een groot deel der Fransche vloot. In de bestaan de omstandigheden heeft de geheele Britsche vloot in de eerste plaats de taak de nationale veiligheid te waar borgen. Daarvoor moeten, aldus Attlee. alle andere overwegingen wijken. In een interview, door den Mexicaan- sche staatspresident Cardenas aan de pers gegeven en waarin hoofdzakelijk vraagstukken van hinnenlandsch-poli- tieken aard ter sprake kwamen, heeft hij o a. verklaard, dat bij de Mexicaan- sche regeering tot dusver nog geen of ficieel verzoek is ingekomen om Engel sche cn Fransche kinderen uit de oor logsgebieden op te nemen. Mexico is echter bereid zulke kinderen te ont vangen. ROME, 16 Juli, (D.N.B.) - In een speciaal bericht van het Itali- aansche leger worden de volgende bijzonderheden medegedeeld over het verloop van de Italiaansche oorlogsoperaties in de Middelland sche Zee, voornamelijk in de afge- loopen week. Van bijzondere beteekenis zijn de ge gevens over de bedrijvigheid, die door het Italiaansche luchtwapen in het Wes telijke en Oostelijke gebied van de Mid dellandsche Zee is ontwikkeld, teneinde de terugtocht van de Engelsche eskaders naar Gibraltar cn Alexandrië te belem meren. Volgens deze gegevens werd de vijand niet minder dan veertig maal aangevallen, waarbij de vijandelijke es kaders door vijftig bommen, waaronder \an het zwaarste kaliher, werden getrof fen cn zichtbare schade opliepen. Tien vijandelijke jachtvliegtuigen werden neergeschoten. Uit ooggetuigeberichten. fotografische documenten, de langzaamheid, waarme de de viiandeliike schepen zich op den terugtocht bewogen, en het zwijgen van de vijandelijke luchtdoelartillerie, blijk met zekerheid, dat deze schade aanzien lijk is. Een torpedojager en een vracht schip ziin. naar vaststaat, tot zinken gr bracht. Twee slagschepen, vier kruisers twee vliegtuigmoederschepen en twee torpedojagers zijn zwaar getroffen twaalf vliegtuigen ziin neergeschoten. Van dc vliegtuigen aan boord van de vliegtuig moederschepen zijn er ongeveer tien ver nield of beschadigd. Het staat onomstooleliik vast. dat het slagschip „Hood" door drie bom men is getroffen en wel de centrale plaats van de vuurleiding voor het zwaarste geschut en in de meetka- mer. Het vliegtuigmoederschip „Ark Royal" is door een bom getroffen, waardoor liét aan den rechterboeg uitstekende gedeelte van zijn vlieg- tuigbaan werd vernield en zeven vliegtuigen werden vernietigd. Het vliegtuigmoederschip „Eagle" ver toont aan den boeg een groote scheur in den scheepswand. Uit het bericht met dc bijzonderheden van den zeeslag blijkt, dat het vuur van de Italiaansche slagschepen „Cesare" en „Cayoer" on een afstand van 260U mctc werd geopend en snel op het doel werd gericht, zoodat verschillende treffers konden worden waargenomen. Een van de vijandelijke schepen helde sterk voor over en staakte het vuren. Ook het vuren van den vijand was goed gericht, want een 38.1 centimeter granaat heeft een Italiaansch slagschip midden op het dek in de buurt van een schoorsten getrof fen. Hierdoor werd het Italiaansche slag schip echter niet gehinderd, het vuren met onverminderde' snelheid voort te zet ten. daar geen vitaal deel was getroffen. ERGENS IN ITALIË, 16 Juli (Stefa- ni). Een speciale correspondent van Slefani geeft bijzonderheden over den Italiaanschen luchtaanval op Haifa, de stad in Palestina, die door de Engel schen tt een zeer belangrijke vloot- en luchtbasis gemaakt is en het grootste petroleumcentrum van de Middelland sche Zee is. De abnval werd onderno men door tien vliegtuigen, opgestegen van de bases in de Aegaeischc zee. Zij werden, zoodra zij door de Engelschen opgemerkt waren, hevig beschoten door al het afweergeschut langs de kust en op de heuvels, welke de stad beheer- schen. Niettemin begonnen de vliegtuigen het bombardement en weldra hadden zij alle gestelde doelen, de haven, hel vliegveld en de groote petroleumopslag- plaatsen, bereikt. Een zeer hevige brand brak uit. Engelsche vliegtuigen, die zich op het vliegveld bevonden, stegen op om den strijd aan te binden, doch zij kon den de Italianen, die onmiddellijk na het werpen der bommen terugkeerden, niet bereiken. Op den terugweg konden de beman ningen der Italiaansche vliegtuigen de u it wreking van het bombardement rus tiger gadeslaan. Zij constateerden, dat dc brand in de petrolcum-voorraden een reusachtigen omvang had aangeno men. Het succes van den aanval is on der meer een gevolg van het feit, dat de Engelschen verrast waren. De Brit sche Admirailteit was er van overtuigd, dat Haifa niet kon worden aangevallen, omdat het op aanzienlijken afstand van de Italiaansche luchtbases ligt. De Italiaansche vligers, die ongeveer vijf uur over zee hebben gevlogen, heb ben het bewijs geleverd, dat de Middel landsche Zee voor de Italiaansche lucht macht een groot meer is geworden, waar zij vrijelijk kan opereeren en tot de verst, verwijderde vijandelijke bases kan doordringen. LISSABON, 16 Juli (D.N.B.). De Amerikaansche ambassadeur in Frankrijk, Bullitt, is Dinsdag met het Clippervliegtuig naar New York vertrokken. Voor zijn vertrek heeft hij aan het Portugeesche blad „Dia- ria de Noticias" een interview toe gestaan. waarin hij verklaarde, dat hij Maandag reeds telefonisch met Roosevelt heeft gesproken. Roose velt zal hem reeds Woensdagavond in het Witte Huis ontvangen. Op een vraag antwoordde Bullitt, dat de bezetting van Parijs door de Duitsche troepen zonder bloedvergieten was ge schied. Voor hij uit Parijs was vertrok ken, had de Duitsche delegatie hem een beleefdheidsbezoek op de ambassade ge bracht. Tenslotte sprak Bullitt het ge rucht tegen, dat hij het voornemen zou hebben de Amerikaansche ambassade bij de Fransche regeering in de toe komst naar Madrid over te brengen. Zijn reis naar de Vereenigde Staten heeft uitsluitend ten doel Roosevelt op de hoogte te stellen van den toestand in Europa, HONOLOELOE, 16 Juli (D.N.B.) Acht Amerikaansche kruisers, die bij Hawaii lagen, hebben vergezeld van tien torpedojagers Pearl Har bour met onbekende bestemming verlaten. Intusschen heeft ook een andere groep oorlogsschepen, be staande uit vier kruisers, een aantal torpedojagers, de slagschepen „Co lorado" en „Nevada", alsmede een vliegtuigmoederschip, Pearl Har bour in Zuid-Oostelijke richting naar het eiland Maui verlaten. Het Amersioortsch Dagblad Is aangesloten bij de Vereeniging voor Publiciteitswaarde (Bureau: Tournooiveld 4, 's-Gravenhage), welke op aanvraag aan adverteerders volledige, door accountants gecontroleer de, gegevens omtrent de verspreiding van *ns blad verstrekt. Dit blad heeft een dagelijk- sche oplaag van BERLIJN, 16 Juli (D.N.B.). Da Britsche radio heeft op 15 Juli beweerd, dat de Duitsche fabrieken thans 21 uur per dag gifgas vervaardigen en voegde hieraan de ironische opmerking toe, dat Duitschland zich zeker spoedig be klagen zal over het gebruik van gifgas door Engeland. liet doel, dat de Britsche radio met dit bericht nastreeft, is, naar van Duitsche zijde wordt verklaard, al te doorzichtig. Duitschland heeft den oor log totdusver strikt volgens de bepalin gen van het, volkenrecht gevoerd. Thans echter schijnen de Britten weder op nieuw, zooals reeds zoo dikwijls, een nieuwe schending van internationale overeenkomsten te willon plegen. De motieven hiertoe zijn klaarblijkelijk de zoogenaamde Duitsche voorbereidingen tot den gasoorlog, die geheel en al ver zonnen zijn. „Wij waarschuwen Enge land", zoo voegt men te Berlijn hieraan toe. Voorts meldt het D.N.B.: Uit Londen werd op li Juli gemeld, dat de aanval van dc Royal Air Force op Emden, in den nacht van 12 op 13 Juli, buitenge woon veel succes zou hebben gehad. Petroleumopslagplaatsen, fabrieken en pakhuizen zouden hevig zijn gebom bardeerd. Het zou gemakkelijk zijn ge weest om deze doelen te herkennen, daar het zicht buitengewoon goecl was. Van Duitsche zijde wordt hiertegenover vastgesteld, dat in werkelijkheid 40 hommen boven Emden zijn eergewor- pen. Daardoor zijn slechts twee woon huizen verwoest en verschillende be schadigd. Er zijn vijf burgers gedood en 16 gewond. GENEVE, 16 Juli. (D.N.B.) De „Petit Dauphinois" heeft in goed ingelichte kringen te Vichy vernomen, dat het overbrengen van de regeering-Pétain naar Parijs zoo dringend noodzakelijk is, om dat in bepaalde Parijsche kringen uitingen zijn waargenomen die wij zen op een illoygle houding tegen over Pétain en zijn kabinet. Ht is mogelijk, dat nog deze week een lid der regeering zich naar Parijs zal be geven om den toestand op te helderen. Bovendien beschouwt de regeering het noodzakelijk zich naar Parijs te bege ven, daar dringende economische vraag stukken vanuit Vichy moeilijk kunnen worden opgelost. Krachtens een verordening yan het ministerie van financiën zijn gisteren in het geheele Seine-departement de ban ken en openbare kassen weer geopend. Tegelijkertijd zijn alle beperkingen ten aanzien van liet opnemen van cre- dieten opgeheven. Ook de rentedienst alsmede de rentebetaling op schatkist papier en oorlogsleeningen begint weer te functioneeren. De prefect van het departement Sei ne heeft een verplichte telling gelast van alle jeugdige mannen en vrouwen tusschen de veertien cn twintig jaar, die op 1 Juli in het departement Seine woon aehtig waren. Het doel van deze telling is een overzicht te krijgen van het aan tal jongelieden, dat voor een beroeps opleiding in aanmerking komt en in het arbeidsproces ingeschakeld kan mor den. Men hoopt door deze maatregel het economische leven weer op gang te kun nen brengen en de werkloosheid onder de jeugd op te heffen. De Fransche staatsspoorwegen hebben in overeenstemming met de Duitsche bezet tings-autoriteiten het treinverkeer ParijsToulón eenef- zijds en Parijs—Clermont—Fer- randLvon anderzijds weer her steld. Dit treinverkeer dient in de eerste plaats voor het herstel van het postverkeer tusschen beide zo nes. Het publiek kan van dit trein verkeer geen gebruik maken. Uit Vichy wordt vernomen, dat de Fransche regeering thans een besluit heeft genomen, met betrekking tot de positie en de bevoegdheden van de nieuwe secretarissen-generaal. olgens dit besluit staan de secretarissen-gene raal aan het hoofd van het bestuur hun ner onderafdeclingen. Door decreet van de regeering worden zij benoemd en pventueel op dezelfde wijze ontslagen. Deze ambtenaren zijn slechts tegenover de ministers verantwoordelijk. Het aan tal posten van secretaris-generaal is vastgesteld op 21. LISSABON, 16 Juli (D.N.B.). Naar uit Algeciras en La Linea wordt ge meld, is het moeilijk te weten te ko men. welke schade de door onbekende vliegtuigen op Gibraltar ondernomen luchtaanvallen veroorzaakt hebben, doordat de Britsche autoriteiten strenge maatregelen hebben genomen om 1e voorkomen, dat berichten het buiten land bereiken. Het. is den havenarbei ders te Gibraltar onder bedreiging met zware straffen verboden, met de bevol king te spreken over de uitwerking der aanvallen. Onder de bevolking neemt de zenuw achtigheid toe. Er is nog niets met ze kerheid bekend van het lot der uit Ma rokko teruggekeerde geëvacueerde ge zinnen, die, na een verblijf-van vier da gen, naar een Engelsche kolonie gezon den zouden worden. Zondag hebben gra naatscherven van het Engelsche af weergeschut, die in de straten van La Linea terechtkwamen, schade veroor zaakt. Eenige menschen liepen hoofd wonden op.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2