Het bijenbataljon treedt aan! Voor de jongeren in het kruideniersbedrijf Bloemen bij het graf van Rembrandt Het nijvere diertje doet heusch zijn werk welmits de imker ook voor hem gewerktheeft Vraagstukken in de imkers wereld EEN WAARBORG- SPA ARFUNDS GESTICHT EN Een ernstig auto-ongeluk onder Nieuw-Beyerland Zeventig millioen K.G, tomaten komen aan de markt Radio-Programma's NIEUWSBERICHTEN: EXAMENS Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 17 JULI 194a In de bijenkast Is het een drukte van belang, maar voordat de raten met honing gevuld zijn zal men toch nog eeni gen tijd moeten wachten i J"p R is reeds veel geschreven over het wonderlijke bijen volkje en dit valt gemakkelijk te verklaren, want wellicht is er geen andere groep in de insectenwereld aan te wijzen die zooveel stof tot onderzoek van interessante le vensgewoonten geeft. Reeds bij de oude Egyptenaren stond het diertje met zijn bijna menschelijk verstandy hoog aange schreven en het valt niet te ver wonderen, dat het reeds vele jaren voor Christus daar beschouwd werd als een symbool van geboor te, vruchtbaarheid en dood. De bij heeft deze goede positie weten ie handhaven en heusch niet alleen om dat de menschheid haar biologische merkwaardigheden zoo interessant vond. Neen, de diepere oorzaak ligt in het feit**dat enkele sociale soorten, van de omstreeks twaalfduizend bekende (Va riëteiten, honing verzamelen om els- voorraad voor het volk te dienen en de mensch van die eigenschap gretig ge bruik maakte om zich deze „zoetigheid" zelf toe te eigenen. Daarmede zijn wij aangeland in het kamp van den imker en het is van zijn interessant, bedrijf, waarvan wij de le zers in enkele korte schetsen ietö meer willen vertellen, mede onder invloed van het feit, dat de belangstelling voor de bijenhouderij in Nederland, die aan vankelijk weinig te beteekenen had, de laatste jaren zeer is toegenomen. Wanneer de bijen de heide op gaan VTOG slechts enkele weken en het •^groote bijen bataljon gaat weer aantreden voor den jaarlijkschen slag tegen de Erica-bloesem. Maar het lijkt, wel of de moeilijkheden van dezen strijd de beide partijen al heel weinig beroeren en het slechts de imker i6, die als geïnteresseerd en belangstellend toeschouwer, de resultaten van dezen kamp gade slaat. En inderdaad, wanneer de „heide plag" eenmaal geleverd wordt, valt er. voor den imker behalve de normale controle weinig anders te doen dan toekijken, afwachten en nog eens toe kijken. Hij heeft van den winter voor de bijen gewerkt behoorde het althans te doen en zé startklaar gemaakt en nu zullen de bijen voor hem gaan wer ken. Dan ontstaan er twee mogelijkheden, waarvan een al dan niet gunstig resul taat zal afhangen. De eerste betreft de Erica. De heide zal bloeien zooals ze dat elk jaar doet en door haar onvergete lijke pracht tallooze natuurvrienden tot haar. lokken, maar het is de vraag of ze ook zal „honingen" en dan hoe? Voor den imker is dit van het allergrootste belang, maar voor het bijenvolk zelf niet minder, want voor een belangrijk deel hangt daarvan in den heide-tijd het welslagen van de gansche onderneming af. De heidevelden op de Veluwje deden zich in dit opzicht als zeer wispelturig kennen. Men fluistert dat met het verdwij nen van de schapen van de Veluwe ook dit gebied voor den imker verloren ging, maar het blijft bij Huister en, want weten schappelijk is er geen enkel verband aan te toonen. Hoe het ook zij. de groote bijen houders zenden hun volken des zomers daarom liever naar de heidestreken in Drente en Brabant, waar ze een vrij groote zekerheid hebben, dat de Erica zal ho ningen." Toch kon men ook hier weinig van zeggen, want twee jaar geleden bijvoor beeld, deed de heide op de Veluwe het uitmuntend, terwijl de Drentsche hei be paald slecht „honingde". Hierdoor heeft men kennis gemaakt met een van de grootste mysteries in de bijenhouderij. Want waarom de heide het eene jaar slecht of in het geheel niet, een ander jaar wel of zelfs uitstekend honingt is een open vraag, waarop de wetenschap nog geen bevredigend antwoord gegeven heeft. Het werk van de bij en van den imker DE tweede mogelijkheid komt neer op de hoofden van de bijenvolken zelf. Hoe zullen zij werken dit jaar?, vraagt de bijenhouder zich wel eens af, maar een ras-imker zal zich zoo'n vraag nimmer etellen, omdat hij weet, dat dit voor een zeer groot deel van hemzelf afhangt. De bij doet heusch haar werk wel, mits... de imker ook voor haar werkt en begrijpelijkerwijs niet op do manier, waarbij van het standpunt uit gegaan wordt om in den kortst «mogelij- ken tijd een zoo dik mogelijke porte- monnaie te hebben! Wanneer men vraagt: Waar be paalt dit „werk" van den imker zich toe?, dan krijgt men vaak een antwoord, dat ertoe dient den onin gewijde te vertellen van de vele moeilijkheden in het imkersbedrijf en uiteraard neerkomt op... „het winnen van den honing". Maar in werkelijkheid kom*, or in de bijen houderij veel meer kijken dan het honing winnen alleen. En toch is het hier, als bij zoovele dingen: hoe meer. opofferingen men zich aamankelijk weet te getroosten, des te grooter zal later de winst zijn... en dit beseffen veel imkers nog niet ten volle. De bijeenhoudenj spitst zich nog te veel toe op het directe voordeel (hoewel door juiste voorlichting reeds veel ten goede is gekeerd), zonder al te zeer rekening te houden met andere factoren, zooals de juiste voeding en overwintering van bijenvolken, het verfoeilijke zwermen, de taak van den imker ten opzichte van de fruitteelt enz., die voor de imkers toch zeer van belang zijn. Maar heeft de imker zijn positie ten opzichte van al deze vraagstukken goed weten te kiezen en dat kan hem niet zoo moeilijk meer zijn wanneer door vereenigingen en van overheidswege richtlijnen worden aangegeven dan zal de komende zomer hem geen teleur stellingen brengen, alhoewel men daar bij de medewerking van Moeder. Na tuur niet kan missen. Het bijenbataljon treedt aan. Zijn de volken krachtig genoeg om den strijd te doorstaan; imkers hebt gij voor uw volken gezorgd als een vader voor zijn kinderen; hebt gij voor uw bijen gewerkt Zoo ja, het lijdt geen twijfel of de bijen zullen ook voor U werken en onverwachte tegenslagen daar gelaten met goed resultaat! AMSTERDAM. 17 Juli. De Ne- derlandsche Kruideniersbond. de Fe deratieve Bond van Winkeliers orga nisaties in het Koloniale Warenvak „Febowiko" en de Nederlandsche R.K. Kruideniersbond hebben in sa menwerking met de Nederlandsche Mirldenstandsbank N.V. een natio naal waarborg- en spaarfonds voor jongeren in het Kruideniersbedrijf gesticht. Elke kruideniersbediende, die van plan is later een eigen be drijf te stichten, zal in de gelegen heid worden gesteld, tot het spaar fonds toe te treden. Tevens krijgs hij een staat van dienstboekje, waarin zijn patroon aanteekening houdt van zijn gedrag en orderingen. Indien do jongeman na verloop van jaren meent een eigen bedrijf te kunnen slichten of o\er te nemen, clan wendt hij zich tot het waarborg- en spaarfonds met het verzoek om een crediet. De raad van beheer van dit fonds stuurt deze aanvrage door naar den raad van advies, welke de antecedenten van den adspirant kruidenier onderzoekt waar bij hij in het gedragboekje en goede leiddraad heeft. De jongeman, die een crediet heeft gekregen voegt daarbij zijn gespaarde geld en kan de zaak dus overnemen of openen. De geldmiddelen der stichting bestaan uit het stamkapitaal, namelijk het to taal van de bedragen bij oprichting der stichting bestemd haar zelfstandige ver mogen te vormen en tp verhoogen met tien procent van alle verdere inkom sten, zulks echter met uitsluiting van de bijdragen ontvangen van jongeren, het werkkapitaal, gevormd uit bijdra gen van begunstigers en buitengewone begunstigers, bijdragen van jongeren bijdragen bestaande uit de ontvangsten omslag over den omzet van erkende in- koopvcreenigingen, borgstellingen van begunstigers en/of buitengewone begun stigers ten behoeve van de stichting, gekweekte renten en andere inkomsten na aftrek van uitgaven. Dat ook het rijk zich voor dit initia tief van de kruideniersbonden interes seert blijkt hieruit, dat dr. W. L. Groe- neveld Meijer, chef van de afdeeling middenstand van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart gis termiddag in de groote vergaderzaal van de Kamer van Koophandel en Fa brieken den raad van beheer en van de commissie van advies en propaganda van hot nationaal waarborg- en spaar fonds voor de jongeren in het kruide niersbedrijf heeft willen installeeren. Het wilde spr. voorkomen, dat met de oprichtting van deze stichting niet slechts een daad gesteld wordt in het belang \an hen, die een toekomst in het kruideniersbedrijf zullen zooken, cloch, dat daarmede tevens een actie wordt in geluid, welke voor den geheelcn mid denstand van belang moet worden ge acht en die ook de volle aandacht ver dient van allen, die hij eenigerlei tak van handel en nijverheid zijn betrokken. Het valt toe te juichen dat thans uit de klingen van den middenstand zelf, de Nederlandsche Middenstandsbank hieronder begrepen, voorstellen zijn ge daan en plannen ten uitvoer worden ge legd, welke bij juiste toepassing kun nen voorzien in een leemte in de ves tigingswet in de practijk gebleken, wel ke leemte, 'zonder bedoeld eigen initia tief. niet zoo gemakkelijk zou kunnen worden aangevuld. Het credietvraag- stuk n.l. bleef tot dusverre bij' menige, overigens toelaatbare vestiging een pro bleem waarvan de oplossing voor den adspirant-middenstander niet of al thans zeer moeilijk te vinden was, te meer daar hiervoor door hem geen an dere bron kon worden aangeboord. Het goede voorbeeld, dat de kruideniers ten deze hebben gege ven, moge voor andere takken aan leiding zijn, dit werk ter hand te nemen, omdat het den weg baant voor de jongeren en een steun kan zijn voor de ouderen wanneer hun tijd van heengaan uit het zakelijke leven is gekomen. Dat de Neder landsche Middenstandsbank ook in deze toont, haar taak van instel ling voor den middenstand te heb ben begrepen en hiernaar handelt, mag hier niet onvermeld blijven. Dr. Groenveld Meyer sprak tenslotte woorden van lof voor den heer Rhee, die met zooveel ijver en bekwaamheid deze zaak heeft voorbereid en tot een gelukkige oplossing heeft gebracht. De heer G. Rhee, directeur van het kantoor Heerengracht der Nederland sche Middenstandsbank antwoordde hierna dr. W. L. Groenveld Meijer. Toen u sprak over een voorziening in een leemte van de vestigingswet, aldus de heer Rhee, hebben wij allen, die hier bij de wording van het spaar- en waar borgfonds voor jongeren in het kruide niersbedrijf zijn betrokken, uit uw woor den begrepen, dat u dit beperkte fonrl6 voor één vakgroep met één slag hebt willen plaatsen qp een veel hooger plan, dat n.l. dat van den jongeren za kenman in het algemeen. En daarmede hebt tevens de verantwoordelijkheid op onze schouders verzwaard in dien zin, dat u ons hebt bevorderd tot pio niers op een pad, dat misschien in de naaste toekomst nog eens zal leiden tot den sluitsteen van de vestigings wet, n.l. het vestigingscrediet. Tenslotte was het den heer Rhee een behoefte zijn erkentelijkheid te betui gen tegenover dr. Kónig, voorzitter van het Edeka-verband in Berlijn voor zijn welwillende hulp bii de voorstudies over de door hem gecreéerde Sparge- sellschaft. De heer Kuiper, voorzitter van den Nederlandschen Slagershond, felici teerde de kruideniersbonden met de totstandkoming van het waarborg- en spaarfonds voor de jongeren. Wat hier tot stand is gekomen, aldus de heer Kuiper, sluimert reeds gcruimen tijd in den slagershond. Het voorbeeld der kruideniers zal in andere branches stimuleerend werken. Vingerafdrukken werden inbreker noodlottig AMSTERDAM, 17 Juli. In Januari van het vorige jaar werden in4" de hoofdstad erschillende brandkasten op vakkundige wijze geopend zonder dat de politie aanvankelijk in staat was de daders te ontdekken. Op 21 Januari gebeurde dit ook in de Gale ries Modernes en daar vond de re cherche een vingerafdruk, welke later veel waarde bleek te hebben. In Maart 1940 werd. in de Leidschestraat 'n.l. een man gearresteerd, die aan de deur van een modemagazijn met een sleutel stond te morrelen. Zijn vingerafdruk ken kwampn overee.n met die, welke 'op de brandkast bij de Galeries Moder nes waren gevonden. De man, een Ita- liaansche koopman, werd met vier landgenooten gearresteerd. Bij de behandeling voor de recht bank ontkende de man hardnekkig van plan te zijn geweest in te nreken in de Leidschestraat en iets te rnaken te hebben gehad met de inbraak in de Galeries Modernes. De vier andere ver dachten waren wegens gebrek aan be wijs van medeplichtigheid weer vrijge laten. De Officier van Justitie, mr. L. de Blécourt, achtte verdachte wel degelijk schuldig en eischte wegens beide hem ten laste gelegde faiten een gevange nisstraf voor den tijd van vier jaar. De rechtbank, vonnis wijzende, ver oordeelde hem tot twee jaar met af trek. NIEUW BEYERLAND, 17 Juli. Onder Nieuw Bteyerland is gistermid dag om halfvijf een vrij ernstig auto ongeval gebeurd, dat vier slachtoffers heeft geeischt, Vier Rotterdamsche bootwerkers, de 59-jarige G. J. Piers, de 52-jarige A. D. H. Baay, de 24-jarige J. A. Klei en J. Kerkhof, zijn met een auto van den dijk gereden, met het ge volg, dat twee hunner ernstige kwet suren opliepen en naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht; de twee overige mannen liepen verwondingen van lichteren aard op. Toen na het gebeurde hulp toeschoot, bleek, dat Piers gewond was aan beide boenen. Baay kwetsuren aan de borst en Klei bloedende verwondingen aan een zijner handen had opgeloopen. Kerkhof was er ernstiger aan toe, hij had een schedelbasisfractuur en ver wondingen aan het linkerbovenbeen. Alle vier zijn met auto's van den G.G. en G.D. naar het Havenziekenhuis te Rotterdam vervoerd, waar een nader geneeskundig onderzoek volgde Piers en Klei konden naar huis terugkeeren, doch Baay en Kerkhof, van wie de toe stand zeer ernstig is, zijn ter verple ging in het Havenziekenhuis opgeno men. Herstellingsoord van het Roode Kruis te Aerdenhout De Persdienst van het Nederlandsche Roode Kruis meldt: Sedert eehige weken is thans het herstellingsoord van het Nederland sche Roode Kruis op de buitenplaats Het Kareool te Aerdenhout in bedrijf en reeds zijn een groot aantal herstel lende militairen of gewezen militairen officieren zoowel als minderen die lijden aan de lichamelijke gevol gen van de oorlogsactie, daarin opge nomen. Zooals bekend komen voor opname in aanmerking de herstellende militai ren voorzoover zij aan de zorgen van den Militairen Geneeskundigen Dienst gedurende het tijdvak van 9 Mei tot 15 Juli 1940 waren toevertrouwd. Bovendien komen in aanmerking militairen, die na de oorlogsdagen her steld zijn ontslagen door den M. G. D. of door den corpscommandant uit den militairen dienst zijn ontslagen en die na de demobilisatie als burger in hun woonplaats zijn teruggekeerd. Intusschen heeft het Nederlandsche Roode Kruis besloten, voorzoover er nog plaats zal blijken te zijn, ook her stellende burgers (mannen) op te ne- ben, die nog lijden aan de lichamelijke gevolgen van de oorlogsactie. Ook voor hen geldt dat opname en verblijf in het herstellingsoord tot herstel van krach ten geheel kosteloos is. De aanvragen dezer burgers dienen eveneens zoo spoedig mogelijk schriftelijk te worden ingediend bij den Hoofdcommissaris voor het'Ziekenhuiswezen van het Ne derlandsche Roode Kruis, Prinsesse- gracht 27, 's-Gravenhage, onder over legging van een aanbevelingsbrief van den burgemeester van de plaats hun ner inwoning en van een medisch at test van een arts uit hun woonplaats. AMSTERDAM, 16 Juli. Vanmorgen zijn door de slichling werkgemeenschap Door arbeid welvaart" te Dordrecht bloe men gelegd bij de gedenkplaat van Rem brandt in de Westerkerk alhier. Het ïras een korte plechtigheid met een intiem ka rakter, welke o m. namens de Kultur-Aus- tausch werd bijgewoond door dr. T. AI. Hucbner, lid van den staf van den Rijks commissaris. Met initiatief was genomen door den héér' J. F. Schultink, lui van het hoofd bestuur Aan D.A.W. Deze stichting, meencndc. dat in ons land te wcinij? aandacht aan onzen groot sten schilder wordt •geschonken, besloot liet vorige iaar een bliivende krans onder de gedenkplaat te hechten, welke twee maal per jaar, op Rembrandts geboorte dag en sterfdag met levende bloemen wordt gevuld. Tevens werd een fonds ge sticht ten einde te zijner tijd een monu ment bii het graf te kunnen plaatsen. De plechtigheid in de kerk werd ge opend met orgelspel door Cor van Wa- geningen. Daarna hield de héér Schul tink een rede waarin lui o.m. zeide: De waarlijk groote persoonlnkheid reageert immer positief op tegenslagen: Hit ver heft zich boven zijn tegenspoed. Zoo deed ook Rembrandt, toen hij maatschappelijk ten onder ging. Dit mag allen Nederlan dors ten voorbeeld gesteld worden. Rembrandt, verhief zich hoog boven zijn moeilijkheden en is daardoor voor het nageslacht een eeuwige bron van positieve waarden. Uit zijn werk blijkt zijn eerbied voor den mcdcmensch. Men heeft Rembrandts werk evangelie en openbaring genoemd. Het is meer. Het is een daad. een voorbeeld. Na den heer Schultink sprak Jhr. H. vo'n Essen, namens de algemeene Ne derlandsche kunstenaarsorganisatie, die het Nederlandsche in het werk van Rembrandt naar voren bracht. De Nederlander bezit immers het 'ver mogen tot bezien, tot beheorsching en tot ordening van de stoffelijke werke lijkheid, naast het vermogen der ver beelding en het schouwen achter de werkelijkheid. Dit ook blijkt uit Rembrandts schep pingen, cn dit. is het., dat ons in hem den grooten Nederlandschen meester doet eeren. Na deze redevoeringen hechtte een der leden van de stichting, de heer E. W. Moerman, een krans onder de ge denkplaat. Van „liefdesappel" tot gewilde groente De stralende zomerzon heeft weer haar plicht gedaan en in de tiendui zenden kassen een der beroemdste pro ducten van den fijnen tuinbouw doen rijpen: binnc-n weinige maanden zullen zeventig millioen kg. tomaten de vci- lingklokken passeeren en >fcun aveg naar de tafel der verbruikers vinden. Zeventig millioen, waarvan zestig mil lioen alleen in Zuidholland: het is in derdaad een indrukwekkende produc tie. En dan te denken, dat nog geen vijftig jaar geleden de tomaat in ons land vrijwel onbekend was. Er waren in de negentiger jaren en kele Westlandsche kweekers, die toma ten teelden, maar dat deze gegeten kon den worden, daaraan dacht eigenlijk niemand, hoewel men in Zuid-Europa ook toen reeds den voortreffelijken smaak van den tomaat kende cn waar deerde. De tomaat was in die dagen niet meer dan een siervrucht, die men pon- tamoer noemde (Fr. pomme d'amour liefdesappel), een liefhebberij van de zen of genen tuinder, die de zachtroode kleur van de vrucht tusschen het groen van de bladeren bewonderde. Eerst in 1891 werden enkele proeven genomen met het telen van tomaten in kassen, doch de belangstelling was aanvankelijk niet groot en pas tegen de eeuwswis&eling begon de tomaat als groente wat meer opgang te maken. Na den wereldoorlog begon dit product echter een fantastische vlucht te ne men; vooral het buitenland kocht onze tomaten gaarne en van 20 millioen kg. in 1920 steeg de export tot zegge mil lioen kg. in 1931. Daar is sindsdien een beduidende daling in gekomen, vooral toen Engeland in de laatste jaren krachtige maatregelen tegen den in voer van Nederlandsche tomaten uit vaardigde. Maar belangrijk, zeer belangrijk zelfs, is de tomaat gebleven en ook dit jaar draait het geheele veilingswezen in Zuid-Hollana gedurende de maanden Juli en Augustus om dit product. Men onderscheidt de zgn. stooktornaton. die uit de gestookte- en de koude tomaten, die uit de niet-geslookte warenhuizen komen. De eersten zijn natuurlijk vroe ger aan de markt; zij komen al volop in Juni en de prijzen zijn dan ook wat hooger. In de laatste jaren schijnen echter de kosten van het stoken cr niet meer uit te komen en men ziet dan ook steeds minder stooktomaten aan de markt komen. Voor dag en dauw al komen de tuin ders en hun knechts de platte schuiten hoog geladen met kleine, rechthoekige tomatenkistMi door de vaarten. Lij de kassen wordt de schuit geleidelijk vol geladen en dan gaat het naar de vei ling, waar reeds om negen uur de ver koop aanvangt. Een Westlandsche vei ling in het hoogseizoen biedt een eeni- gen aanblik die een bezoek meer dan rechtvaardigt. Overigens wordt de tomaat onrijp ge plukt en verhandeld: van de mooie roode kleur is dan nog niet veel :e zien, doch het tijdstip van oogsten wordt zoo precies uitgezocht, dat het product al na weinige oagen bij den handelaar op kleur komt en aan het publiek kan worden aangeboden. Hoewel thans de export naar Enge- JAARSVELD. 414-4 M. NCRV.Uitzen. ding 8.00 Berichten ANP; 8 10 Schriftlezing, meditatie: 8 25 Gewijde muziek (grpl.); 8.35 Gram.muziek; 0.30 Cello, piano en gram mu ziek; 10.15 Gram.muziek: 10.30 Morgendienst 11.00 Gram.muziek; 12.00 Beridhten; 12.15 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek; 12.45 Beridhten ANP; 1-00 Orgelspel; 1.45 Gooilanders en gram.muziek; 3.15 Gram.mu ziek; 3.45 Christ, liederen iigr.pl.); 4 00 B\j. bcllczing; 4-45 Gram.muziek; 5-00 Handen arbeid voor de jeugd; 5 30 Marcando.ensem. bic en grammuziek; 6.30 VPRO: Cyclus La zen in de Biibcl"; 6.45 Orgelconcert (ca. 7.00 Berichten): 7.30 Reportage; 8.00 Berich ten ANP; 8.15 NCRV.orkest en „Bel Canto"; 8-30 „Wandoltoerisme", causerie; 8.50 Ver volg concert en gram.muziek; 10.1510.30 Berichten ANP en sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. - VARA-Uitzending. 11.1511.30 n.m. Berichten. 7-00 Berichten (Duitsch); 7.13 Berichten (Engclsch); 7.30 Gram.muziek (Óm 8-00 Be richten ANP; 9.309.45 Berichten Vlaamsdh) 10.00 Orgelspel; 10 40 Gram.muziek; 11.15 Berichten (Engclsch); 11.30 Berichten (Vlaamsch); 11.45 Fatasia; 12.00 Esmeral da; 12-30 Berichten (Duitsch); 12-45 Be richten ANP; 1.00 VARA.orkest (2.00—2.15 BerichtenDuitsch; 2-152.30 Grammuziek; 3.15 Berichten (Engeladh); 3.S0 Gram-mu- zick; 3.45 Voor da vrouw; 4.15 Gram.muziek; 4.20 Keukenpraatje; 4.50 Gram.muziek (5 00 5.15 BerichtenDuitsch); 6.15 Berichten (Engclsch); 6.30 Esmeralda en solisten (7.00 7.20 Reportage); 8-00 Berichten (Duitsch); 8-15 Berichten ANP; 8.30 Berichten (En gclsch); 8.45 Berichten (Vlaamsch); 9.00 VARA-orkest (9.159.30 BeridhtenEn- gelsch); 9 45 Berichten (Vlaamsch); 10.00 Berichten (Duitsch): 10.1510-30 Berichten ANP; 11.1511.30 Berichten (Engclsch). De uitzendtijden va., de nieuwsberichten In het Nederlandsch, Fransch en Engelsch, op den zonder Kootwjjk. 1875 M., z'üd als volgt: 8.008.15 nieuwsberichten van het A-N.P. 9.00— 9.15 berichten in het Fransch. 11.1511.80 berichten in het Engelsch. 12.3012.45 berichten |n het Duitsch. 12.4513.00 nieuwsberichten van het A.N.P. 13.4514.00 berichten in het Fransch. 14.0014.15 berichten in het Duit3ch. 15.1515.80 berichten in het Fransch. 47.0017.15 berichten in het Duitsch. 18.1518.80 berichten in het Engelsch. 20.0020.16 berichten in het Duitsch. 20.1520.80 berichten in het Engelsch 20.3020.45 meuwsborichten van het A.NJ*, 21.1521.80 berichten in het Engelsch. 22.0022.15 berichten in het Duitsch. 22.1522.30 nieuwsberichten van het AN.P. 22.3023.15 geen uitzending. 23.1523.80 berichten in het Fransch. Tot nader order zullon de zenders Jaars veld en Kootwijk om 22.80, na de nieuwsbe richten van het A N.P., sluiten, behalve dat, zooals uit bovenstaande opgave blijkt, do zender Kootwijk om 23.15 terugkomt met be richten in het Fransch Overgangsexamens Baarnsch Lyceum Bevorderd werden van klasse I naar II: Abdoelj Azis, J. Ch. Blase, J. G. Boj, D. W. Broekmcycr, N. Delfos, J. C. Diekman, Catharina Donker, H. H. Faber. H. C. Ch. N. van der Feer Lader, Marianne Fijn van Draat. H. van Gogb. Alüda M. Haanschotcn. N. Cornelia Haanschoten, Eliza-1 beth Th. Helling, A. AV. Hooyer, Tsjetska Hoven. I B. Janssen, S. A. W. Landsberg, Geertrui van] Lidth de Jeude, W. van Lutterveld. J. B. Meyer, j F. W. R. Nuboer, Erna J. van Oppen, Hannyl Poamn, Hendriks Postema. Walda J. Prins. Fre-J derick A. van Schaick, A. Schuljff. Agnes M. Sillem. G. A. Sluyt-erman, H. J. Sprong, Eleonora] M. Venemn, Elko de Vries. Maud Welvaars. J. E. J. W'ieske. J. Zijlstra (voorw.). Afgewezen 4 leerlingen. C. A. Alters. A. J. van Andel. F. Bakker. R. W. Bnlfoort. Johanna A. ter Beek. Catharina D. I Berg tvaklccrl.)H. C. P. Bloembergen. Lucia; H. van Bors<um Waalkes, Bclia A. M. Bos. Griet-, je Boswijk. A. Johanna van den Burg, Geertrui-i da D. J. Cramer, J. T van Dorp, Stephanie L.' M. van Duren, C. G. F. Everaar6, A. Fanoy, J.j C. B'. Forbes, P. J. van Gogh. A. H. F. Graadtl van Roggen, W. F. HeehuUsen. Marietta L. van Hoist Fcllekaan. H. J. van Hooegnhuyzo, H. van de rHorst, Karla Jans. H. Jcssurun. Agatho C. Kaars Sypesleyn. B. B. Kijlstnj. G. K. Koch, Guurtje Kummersteiner, A. Arcndine van Lccu- won. Eliee C. Maler, A. H. J. Martens, Ada J. Muilwijk, J. M. de Muinck Keizer, B. Nou wen. H. van Ommen. Anna G. van Ommering, P. J. Pulle, W. A. van Rccde. A. J. Th. van Rhijn, Th. G.-van Rijnberk. H P. Rltzcma, L. L, P. H. Romelingh, E. H. M. Romer, H. de Roos, Mar- ga F. A. Saormann. M&rgarethn G. van dcr Schaar, A. van Schaik. C. M. L. Schnlekamp, Jola Schouten. E. S, Sluis. W. Chr. Verbeek. R. van Vloten, S. de Vrics, J. Zalniunn. Afgewezen 6 leerlingen. Van klasse III gymn. naar IV gymn.M. Abas, M. P. Bloemsma, P. E. Chr. Blom. Lidia E. Bo- terenbrood. J. Elisabeth Bouwman, Marie A. Garschagen, Rozemarjntje van der Horst, S. Joustra. G. Kievit, F, W. Knoppers. Nine G. Koopmans, W. K. Kues, Annemsrio van Lcnnep, F. Martin, Anna C. Paréc, C. H. Th. A. Sand- berg, Arnolda M. Swaan. Afgewezen 3 leerlingen. Van klasse IV gymn. naar V gymn.: H. Broek meyer, J. Bruidegom. D. Egglnk, Beatrice F. S. S. van der Feer Lndfcr. J. R. E. Helling. Alide E. de Jonge, Albertlne Ch. M. Jongmans, Allda W. C.i Kues. E. O. Langelaar. A. D. Mljs, G. H. de1 Muinck Keizer, J. L. Werner. Afgewezen 2 leer lingen. Van klasse V gymn. naar VI gymn afd. A C. Julia van Andel, J. E. H. van Brakel (v.w.).l C. Brouwer. Bertha van den Burg, Marie B. M.1 Goudrlaan. Wr. P. de Haas, A. J. Hondclink, F.I F. J. Hooft Graafland. P. W. van Romburgh.: Elisabeth Tegelberg. Nora Valk, Elisabeth A. van. Wilsumafd. B: Boukje Boswijk, H. A. Fadde-, gon, A. M. van Leeuwen. F. Th. Pluym. M. Rn-j ben. Clementine B'. M. ROmer. M. Th. Tegelberg. D. H. Wlcherlink, C. L. Wisse. Afgewezen geen i leerlingen. Van klasse 3-H.B.S. naar 4-H.B.S.: H. W. Asch van Wyck (v.w.l, Baudlna L. van Beyma thoe Kingma, J. Boeker. M. Daniels, H. C. Deys.j J. Ph. Diofenbach. G. J. Dorleyn. J. J. Fanoy. I J. P. van Griethuysen. R. ten Harkei. H. Hcit-1 mann, C. Hubers, H. H. Huyskamp, Marie Jaco-: metti, Th. Jacometti, W. H. Jtskoot. E. de Jonge/ J. Knoppers. Catharina E. F. Korsten, E. J. Korthals Altej, Th. F. M. Kramer. J. Labadic, Mndxy van Lennep. C. A. Lobry de Bruijn, P. Lugt, P. Malthijaen. Leu G. Mcsu, H. E. Muil wijk. Frertcrika H. A. van Ommerlng, J. S. Pojtema, A. G. Reppcl, B. W. van Rijnberk, Ma ria L. A. Romer, G. Smildc, Johanna Tabcrnal, R. E. Tegelberg. J. II. Tilanus, W. F. W. Tip. J. C. D. Ukkerman. Maria J. Zalmann, J. H. Zijlstra. Afgewezen 9 leerlingen. Van klasse 4-H.B.S. A naar S-H.B.S. A: D. Bartelsman, Yolande S. C. van den Berg. A. J. E. Blaauwrndraad, W. J. Bos (vaklecrl.), W. P.j H. Bot. E. Bruyn. J. L. Cluyeenaer. Wiskja A.' van Heemstra. P. J. Kortland. G. M. Kruiylnk.' G. Kruir.c.. J. G. Lulofs, Woltcra G- Moe«raan. M.l L. A. Montcssori, Hendrina A. J. Nooteboom. G. E. Post, H. L. M. Fostcma. B. J. Rahusen, I. H.Ritzema. C. Ruitenberg, Anna M. J. H. van Veen. N. Vink. L. M. van Voorene. N. P. Wijn bergen, J. J. Woltcra. Afgewezen 1 leerling. Van klasse 4-H.B.S. B naar 5-H.B.S. B: R. B'akhuis. T. Beverloo, F. Bronsing, A, J. Burgc-I mcestre, P. H. van Doesburg, Gerardina Donker, A. J. He6huljscn, J. J. van Holst Pellekaan. H. Hupkes, J. Hupkes, J. Isings. G. W. Maas Gees-, tcranus, J. M. de Muinck Keizer, A. C. Plooij, H. O. Prins. F. J. J. Röell. Vera Roest, E. Sillem (v.w.i, S. Straatsma. W. C. Maria van der Valk! Bouman, H. J. Verhcijcn, W. A. de Voogd van' der Straetcn. P. de Vos. J. H. Weasel (v.w.). H. J. Wilmink. W. J. Wilmink. H. P. D. Zwecdljk.' Afgewezen 11 leerlingen. land, die vorig jaar nog 14.000.000 kg. bedroeg, is uitgevallen, twijfelt men er in tuinhomvkringen niet aan, of de overheid zal een weg weten te vinden, dat de geheele enorme productie van deze gezonde en vitaminenrijke vrucht ten bate van de voedselvoorziening op het Europeesche vasteland zal worden aangewend.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3