GLASTRA 1 Naar Onderwijs vernieuwing STADSNIEUWS OVERTREDINGEN VAN DE VESTIGINGSWET Politie-varia EXAMENS Üqsunda Kolenhandelaar te Baarn zeer gedupeerd Politiecorps wordt uitgebreid Naar de bosschen Knokpartijtje v_ Burgerlijke Stand Morgen versche zee- riviervisch, bij en Aardappelen gestolen KNAAP GED CCD OP onbewaakten overweg MONUMENT VOOR GESNEUVELDEN UIT TEGELEN Over Boeken, Menschen en Stroomingen De brochure van den heer Bolt, directeur der Pallas Athene-school DE DIAGNOSE VAN DEN HEER BOLT door Dr. P.H.RITTERJr, Nu ons leger heeft opgehouden te hestaan >e 81.AD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAI) DONDERDAG 18 JULI 1940 KANTONGERECHT VOOR den waarnemend kanton rechter, mr. dr. M. Tydeman, had zich hedenmorgen een brand- stoffenhandelaar uit Baarn te ver antwoorden, die door dc vestigings wet wel zeer gedupeerd is in zijn branche. De man had indertijd in Laren een kolenhandel. Later kreeg hij de kans om in Baarn een derge lijke zaak over te nemen. Hij deed dat, maar men vertelde hem er niet bij, dat hij daarvoor ook een vergunning krachtens de vesti gingswet noodig had. Een proces-verhaal en een veroordee- ing tot 4 maakten hem destijds daar- ip attent. Hij wendde toen verschillen- c! pogingen aan om een vergunning krijgen. Op zijn verzoeken kwam >en antwoord. De Baarnschc politie kreeg echter annit Den Haag bericht, dat aan ver achte een dergelijke vergunning gé- ei gerd was. Het gevolg was, dat verdachte wel lorging met zijn kolenhandel, maar ich eenigen tijd geleden wederom ge- erbaliseerd zag. Hedenmorgen werd hem te verstaan cgeven, dal hij ermee op moest hou- De man verklaarde, dat het zijn enige broodwinning was en dat hij iet begreep, waarom hij geen vergun ing kreeg. Liquidatie zou heteekenen, dat hij klanten, die dagelijks orn kolen roegen, niet meer zou mogen helpen. Het O.M., waargenomen door mr. Ibarda gaf toe, dat verdachte gedu- eerd was. Wel was er veel considera- met hem gebruikt, zoodat hij ge urende den spertijd de zaak clandes- mocht voortzetten. Dit moest nu liter afgeloopcn zijn. Men kon niet lorgaan met verbaliseeren, anders du de heele voorraad kolen in beslag icnomen worden. Het ®.M. nam aan, dat de Baarnsche ililic wel zoo clement zou zijn om srdachte toe te staan, de loopendo aken af te doen. Het O.M. wilde rekening houden met len benarden toestand waarin ver lachte verkeerde en slechts 20 subs. 0 dagen eischen. De kantonrechter raadde aan. zoo poedig mogelijk de zaak te liquidee- n hoe hard dit ook voor verdachte oest zijn of te zorgen, alsnog een ergunning te krijgen. De uitspraak werd f 15.subs. 5 'da len hechtenis. Zekere van T. tc Baarn stond evcn- ens terecht voor vermoedelijke over reding van de vestigingswet. ITij is ielf aannemer en voert hoofdzakelijk mderhandsch werk \an huizen uit. Hij ïst niet, dat hij nog een vergunning toodig had. want hij beoefende, dat eik al sedert 1034 en ook eerder, arvan kon hij rekeningen als bcwij- n overleggen. Bij een groot werk, liet hij dit uit- leren door patroons. Was het werk naar klein, dan voerde hij het in eigen heer met een knecht uit. Zelf ver- :orgde hij het timmerwerk in de hui- en. Hij was geverbaliseerd op initia tief van schilderspatroons, toen hij, dus de verbalisant, schilderwerk ioor een knecht liet doen in uurloon. Na bet verhoor, adviseerde het O.M. ze zaak li dagen aan te houden, neinde andere getuigen te kunnen toren, om de mogelijkheid na te taan, alsnog eroordeelend op te (re ien. De kantonrechter sloot zich bij dit tdvies aan. Een Utrechtenaar, die motor wilde leeren rijden, zonder dat hem gezegd as, dat hij daarvoor bepaalde wegen moest uitkiezen, tengevolge waarvan mj op den drukken Soestdijkcrstraat- g terecht kwam, werd veroordeeld ft 1.subs. 1 dag. Vervolgens werden kleine verkeers overtredingen berecht, als het rijden tonder licht of achterlicht. Eisch en mtspraak waren hier gelijkluidend n.l. 0.50 subs. 1 dag. Een Amersfoorter, die geen teeken t richtingverandering had gegeven, nadat men het daarmede in zijn vroe- re woonplaats, Yeenendaal. niet zoo Damv nam, werd veroordeeld tot f 2 E"bs. 2 dagen. De verontschuldiging as niet gelukkig gekozen! Hierna werd de zaak behandeld tegen dan autobestuurder L., die door onoplet- endheid een aanrijding had veroor zaakt, waardoor de heer G„ gasfitter uit raa|n, zoo ernslig werd gewond, dat hij pt linker onderbeen nu moet missen, zijn krukken steunend, luisterde naar den ambtenaar van 'bet O.M., frnr Alharda, die in zijn requisitoir be oogde, dat hij langen tijd geaarzeld had, of deze zaak wol aanhangig ge maakt mocht worden, he autobestuurder bet ongeluk °nd plaats in een gevaarlijke bocht 'fln den Verlengde Dalweg had last an liet zeer 9lechte uitzicht ter plaat se Hij verkeerde dan ook in de onmo gelijkheid om verkeer van rechts te kunnen zien naderen. Maar hij had het kunnen hooren. want de heer G. gaf volgens alle getuigenverklaringen wel degelijk signalen. De schuld van verdachte L. moge niet zoo groot, zelfs gering zijn. maar de gevolgen waren zeer tragisch! Mr. Al barda eindigde met een boete te eischen van f 10.— of een hechtenis van 5 dagen, Naar wij van zeer betrouwbare zijde vernomen hebben, mag met stelligheid worden aangenomen, dat ook het Amersfoortsche politiecorps binnen afzienbaren tijd zal worden uitgebreid. In welke male dit zal geschieden, is echter nog een open vraag. Alle voorspellingen en bewe ringen dienaangaande moeten als geruchten beschouwd worden. Excursies van de Ned. Heide Maatschappij Op Zaterdag 20 Juli zal door de Utrechtsche afdeeling van de Neder- landsche Heide-Maatschappij een excur sie worden gehouden, welke zal leiden naar dc bosschen onder Oud Leusden, naar herbehosschingen in werkverschaf fing, terwijl levens het ouderwetsche kolenbranden in oogenschouw zal wor den genomen. De leiding zal berusten bij jhr. W. II. de Beaufort en den hout vester Ir. A. F Kühn. Donderdag 25 Juli zal een tweede ex cursie worden gehouden, en wel naar den botanischen tuin in het Cantons- park te Baarn. Iemand, die nog drie dagen met de justitie te vereffenen had, is aangehou den en in het genot van 72 uur gratis logies gesteld. Een hakker, die zijn brood bereidde volgens een samenstelling, welke niet toegpstaan is, werd geverbaliseerd. Het- zelhle lot onderging een visscher zonder vergunning, een overtreder van de Ar beidswet en enkelen, die zondigden te gen de regels van 't verkeer. Op den Oude Soesterweg reed iemand over een steen, waardoor hij kwam te vallen en aan het gelaat enkele lichte verwondingen opliep. Van de Chr Nat. School Joannes van Bieststraat 2, slaagden de volgende leerlingen uit de zesde klasse voor het toelatingsexamen der R.H.B.S. Arie Sijens, Roel Ploeg en Greetje Luiting. Voor het J. v. Oldenbarneveldt Gym nasium slaagden Henk van dér Neut en Theo Rijper. Voor de Middelbare Handelsschool: Mijne Schrijver en Wallie Reitsma. Te Utrecht slaagde voor het volledig examen hoofdakte onze stadgenoot de heer Th. J. C. Thannhauser; Voor het B-gedeelte onze stadgenoot de heer G. J. M. Peters. Tc Utrecht slaagde voor het aanv. examen B. van het examen Mulo afdee ling III A, onze stadgenoot de heer J. v. d. Spek. JUBILEUM VAN MEJ. M. KORTES Vaar in ons blad van gisteren ge sproken wordt over het jubileum van mej. M. Koster, leze men mej. M. Kortes. Gisteravond hebben enkele vechtlus- tigen o|i de Kamp elkaar's krachten ge meten. Waarom de ruzie nu precies ont staan is. is slechts aan ingewijden be kend. Wij weten alleen, dat eenigen tijd later een zekere N. op 't politiebureau een hoofdwond heeft luien behandelen. Wrokgevoelens waren er niet meer in het spel, bovendien scheen de klap nog al te zijn meegevallen, althans: dc heer N. wilde geen proces-verbaal laten op maken! Gevonden voorwerpen Een klein bruin hondje, autoped, Zecuwsche broche, diverse sleutels, por- temonnaie m. inti., vulpendop, tompouce broche (zilveren muntjes), blauwe re genjas, broekveer, loodblauwe gummi regenjas, kindei portcmonnaie m. inh., fluitje, rijvvielbelastingnicrk, contact sleutel, Uameshand.schocn, bruine dames mantel, huissleutel, distributiebonboek je, medaille van N.B. V. L.O liecrcnnj- wiel, actctasch, belastingmerk 1939/1040. armband, lederen koopmansbeurs, para- pluie, grijs dekzeil, zwart konijn, blau we overall, ceintuur, 1 K.G. gewicht, wit kinderschöentje, bouvier, damesarm band ni. kettinkje, jongensrijwiel, hee- renwinterjas en een rozenkrans. Inlichtingen zijn te bekomen aan hot hoofdbureau van poiltic, alleen op werk dagen van 's morgens 912 uur en 's middags van 2—4 uur. Telefonische inlichtingen worden niet verstrekt. FRUIT- EN GROENTEN VEILING AMERSFOORT, 17 Juli. Druiven 32—39: Tomaten 510; Perziken 24 110; Kruisbessen 010; Zwartebessen 17i/2__l,S; Kroosjes 96—110; Roodebessen 512; Morellen 1415; Frambozen 26 33; Early Vic 11li; Stamboonen 12 27; Snijboonen 1925; Pronkers 9; Tuin- boonen 57; Andijvie 1033; Sla 12 28; Seldery 6—10; Bieten 1230; Worte len 48; Peterselie 5—12; Postelein 3— 5; Rabarber 3151; Komkommers 35 57; Doperwten 719; Uien 68; Bloem kool 613; Aardappelen -1051; Peulen 1525; Spinazie 1013. GEBOREN: Emma. d. van Haitze Wiersma en Willenuintje Brundcl. GEHUWD: Anton Hcinrich Hubert Smits cn Hendrika Johanna Elizabeth Pijpers; Reinder Onvlce en Maria Fredcrika Hollan der; Auke van Schoten en Gerritjc Verhoef. Utrechtschestraat 40 Telefoon 4092 GRAND THéaTRE. Van Vrijdag 12 t.m Donderdag IS Juli. vertooning van dc folm „Percy neemt vacantie". Voorstellingen: Zondag 1-15. 4UU 6.15 en 8 30 uur doorloopend ATidere dagen 8 uur- Zaterdags 6 en 8.15 uur. Zater dag en Woensdagmiddag 2.30 matinóe CITY THEATER. Van Dinsdag 16 t.m. Donderdag 18 Juli vertooning van de film „De vrouw, die gii begeert". Voorstellingen: 's avonds vanaf 8 uur n.rn.. 'a Woensdags matinée om 2.30 uur. REMBRANDT-THDATER Vrijdag t.m. Maan,dag vertooning van „De Rebel" „Het Roovcrsncst". OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9., BELLAMY. BIBLIOTHEEK (kosteloos) - Appelweg 6. SFERHUIS Korte Beekstraat 4. Voor alle meisjes lederen avond geopend de* Zondags van 2 uur MUSEUM FLEHITE. Westsingel - Geopeno dagelijks van 10—12 en 14 uur, uitge zonderd Zondag 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur (Stadgenooten hebber 'b Zaterdags vr\jen toegang) GTLDEHUIS A.K.G Voorjaarstentoonstel ling. AMICITIA 25 Juli. Rede van ir. A. Mus- sert. Zaal open 7.30 uur n.m. Zenuwachtig? Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 ct. Iemand heeft op hel politiebureau aan gifte gedaan, dat te zij.nen nadeelc van een veld aan den Liendcrtscheweg on geveer een ILL. aardappelen is ont vreemd. Er wordt een onderzoek inge steld. MUSSERT SPREEKT De heer A. Mussert, leider van de N S. B in Nederland, zal Donderdag avond 25 Juli a.s. in Amicitia het woord voeren. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pesie's bad bedroeg hedenmorgen 68 gr. F. 20 gr. C. OMTREK Droevig gevolg van een gevaarlijk spel LUNTEREX, 18 Juli. Gister avond tueschen kwart voor negen en negen uur waren eenige jongens aan het fietsen bij Meu-Lunlercn. Op een gegeven oogenblik zetten zij een spurt in, wie van hen het eerst over den onbewaakten overweg al daar zou zijn. De 9-jarige Dirk Koud- ijs uit Meu-Lunteren geraakte hierbij op den overweg onder den locaaltrein, welke 20.50 uur uit Lun- teren naar Amersfoort vertrekt. De knaap was op slag dood. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN BAARN, 18 Juli. De politie heeft een man gearresteerd die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van fietsen in het Gooi. Uit het onderzoek is gebleken, dat de man te Hilversum zeven en te Baarn drie fietsen heeft weggenomen. Het onder zoek wordt voortgezet. m EGELEN is -l de eerste plaats in ons land, waar reeds een monument is opgericht ter nagedachtenis aan de jonge mannen die in den strijd hun leven gaven. In den muur zijn tegels gemetseld, waarop men de namen der ge sneuvelden uit Tegeien kan le zen, terwijl het relief, hetwelk in Tegelsche klei is aangebracht,een woest golvende zee met daarbo ven een dreigen den wolkenhe mel voorstelt. Uit de golven komt een hand omhoog, die de nationale vlag omklemd houdt. 1 T j ET bericht dat men op de middelbare scholen het aantal -* lesuren wil inkrimpen, deed ons onze schroom overwinnen, wederom een onderwerp aan ie vatten, dat ai veie stroomen inkt deed vloeien. Er is nóg een actueel feil, dat ons allen aaji- leiding moet geven, ons met dit essentieele sociale vraagstuk bezig te houden: de scherpe analyse, die de Heer Boll, de Directeur der Pallas Atheneschool, gaf in zijn onlangs versche nen brochure „Vernieuwing van Opvoeding en Onderwijs" (uitgave H. J. Paris, Amsterdam). Laat ons, alvorens wij het onze zeggen over de brochure van den Heer Bolt en over de zaak die zijn en onze aandacht heeft, den Heer Bolt volgen in zijn diagnose van ons lager- en uitge breid lager onderwijs en zijn gebreken. IJ IJ stelt vast, dat de tegenwoordige 1 school een product is van een eng in dividualisme. dat. hoofdzakelijk hehcerscht wordt door dat soort verstandelijkheid, waarmede het individu zich zoo goed mo gelijk tegen de buitenwereld verdedigt en zich het beste plekje in de zon tracht te veroveren. Men meent zijn kinderen een goede opvoeding te geven, als men ze zooveel mogelijk laat leeren cn een groot aantal diploma's laat hatenMen verliest daarbii uit het oog, zoo teekent de heer Bolt aan dat men uitstekend opgevoed kan zijn met een minimum aan kennis en dat men de slechtst denkbare opvoeding kan hebben ontvangen in de beste scho len. waarop een cultuurland als het onzf prat gaat: gymnasia en universiteiten. Be fout wreekt zich tegenwoordig op een droevige wijze: we zitten met een groot overcompleet aan intcllectucelen en we we ten niet wat er mede te beginnen. Daarbij komt helaas, dat onze tegen woordige onderwijsmethoden, hoe hoog men er ook in den loop der tijden van mag hebben opgegeven, zoo slecht zijn, dat van een werkelijke scholing van het verstand geen kwestie is, ja zelf» niet kan zijn. Verreweg dc meeste inrichtingen van onderwijs stellen zich eenvoudig tevreden met het domweg van buiten leercrTvan lessen en het op lossen van vraagstukken, waarvoor men, als men het maar lang genoeg doet, een zekere techniek kan ontwikke len, 'die van alle inzicht gespeend is. En zoo kan het gebeuren, dat jonge men schen middelbare scholen afloopcn, ja, vaak nog een academische» graad we ten te behalen, van wie men niet an der» kan zeggen dan dat ze dom en bekrompen zijn. Dc massa der zooge naamde intcllectueelen zijn geen eigen lijke intcllectucelen, maar slechts intel- lectualisten, die, tot ons aller nadeel alleen beschikken over eenzijdig gerich te verstandelijkheid, zoodat ze open staan voor dogmatiek, vooroordeel en sleur en al6 zoodanig niet uitsteken bo ven de domme en conservatieve massa van het volk. JE fout in ons onderwijs begint al. zoo dra hét kind de eerste klasse der la gere school binnentreedt. Tot nu heeft het zich op natuurlijke wijze ontwikkeld. Al lerlei prikkels van buiten, uit de wereld, waarin het geboren werd, kwamen tot hem en het reageerde er op: licht prikkels, geluidsgolven, gevoelsindrukken. Het knip perde met zijn oogen cn leerde afstan den schatten, hooge tonen van lage on derscheiden. Weldra kwam het in bewe ging. eerst ietwat onzeker, daarna meer cn meer behcersclit. En zoodra het kon loopen, ging een gansch heelal voor hem open. waarin, langs den weg der actie cn reactie, van alles te ontdekken viel. Maar als het eenmaal zes jaar is ge worden, houdt dit, door de goden uit gevonden leensysteem op. Een machtig wezen, •"'at alles weet en alles kan, de schooljuffrouw, maakt zich van hem meester en gedurende vijf uur per dag wordt hot goddelijke leerplan in de prul Iemand gedeponeerd en vervangen door één, dat gemeentebestuur, inspec teur. pastoor of dominee hebben goed gekeurd en dat er precies op berekend is alles terug te houden, dat juist zijn volle ontwikkelingskans moest hebben. Het is uit met de onophoudelijke be weging, waarom het kinderlichaam vraagt, uit met het honderdvoud herha len van dezelfde handeling, zoo karak teristiek voor dezen leeftijd en die hem zoo spiervost maakte. IIij moet zitlen in een bank. stil zitten- liefst en luiste ren cn precies doen wat juffrouw zegt En het mondje, dat den heelen dag te gen moeder, vader, broertjes, zusje», die ren cn dingen niet stil stond, moet nu gesloten blijven, tijden lang. De bezige handjes moeten bijwijzen in een boekje, beweeglijke voetjes moeten stilstaan on de plank van een harde bank. Hel moet lozen leeren en met getallen goochelen, hij moet regeltjes opdreunen en tafels- van vermenigvuldiging, die hem allemaal niet interesseeren. rp N dan... die ij dele en dpmme ^ouders, die zich zelf voortdurend vleien met den dood-doener: „Ja juf frouw, als Jantje maar'wou, dan zou U eens wat zien! Maar hij is zoo speelsch!" 1 Ze vleien zich mei dio hoop, vaak ja renlang. lot Jantje, nu met heel wat privaatlessen, huilpartijen en vergiftig de avonden en vacanties, met zijn veer tiende jaar naar de burgerschool ging, daar mislukte, op een U.L.O.-school te recht kwam, waar hij zelfs het diploma niet kon behalen om tenslotte in de tech niek 1e belanden of te eindigen al» be diende in een winkel of op een kantoor. Welk een lijdensweg, waarin het karak ter deuk op deuk kreeg. Want niets is grooter belemmering voor innerliike en technische ontwikkeling, voor welk mcnsch ook, dan een gevoel van min derwaardigheid, dat ieder uur weer ver sterkt wordt, omdat het slachtoffer van uur lot uur op onze scholen met ande ren wordt vergeleken. Zij lezen, zij schrijven, ieder stuk ge maakt werk wordt met dat van ande ren vergeleken cn gehonoreerd met cij fers van één tot lien. Dit is wel één der allergrootste fouten, die aan ons leer- svsteem kleven. Deze fout. beleekent niet minder dan het voortdurend neer halen van den levensmoed, den onder nemingsgeest, den drang naar oorspron kelijkheid. De beschouwingen van den heer Bolt bevatten hier cn daar een klein beetje overdrijving, maar op de meeste plaatsen de duidelijke werkelijkheid. Er is ontzag- lijk veel juists in wat hij schrijft. En wij willen een tweede artikel wijden aan zijn betoogMaar voor wij daarmee bezig zün. zouden wü als slotwoord van dit artikel dit willen vaststellen: Men moge, wanneer de gevaren der intcllec- tualistische opvoeding eenmaal ter zijde zijn gesteld, niet vervallen in het andere uiterste, dat men nu weer aan een een zijdig lichamelijke opvoeding dc voorkeur gaat geven. BINNENLAND Dankbetuiging van den inspec teur van den geneeskundigen dienst der landmacht 's-GRAVENHAGE, 18 Juli Dc in specteur van den geneeskundigen dienst der landmacht schrijft: Nu op 15 Juli 1940 ingevolge de gege ven bevelen het Nedftriandsche' leger, heeft opgehouden te be6tran, is het rnij als inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht een behoefte, al len, die onder mijn bevelen hebben ge diend, hetzij rechtstreeks, hetzij in ver wijderd'verhand, alsook alle geneeshee- ren van burgerziekeninrichtingen en do burgergenecshceren, die hulp hebben verleend aan zieke of gewonde militai ren, mijn groote erkentelijkheid te be tuigen voor hetgeen zij voor het leger, alsook voor mij persoonlijk hebben ver richt. Ik gedenk met groote dankbaarheid de zeer groote welwillendheid, zelfs in vele gevaljen de vriendschappelijke houding, waarmede de mecsle genees- heeren mij zijn tegemoet getreden. Met grooten weemoed zullen wjj t«teeds onze tijdens den oorlog gevallen kameraden blijven gedenken. AANGIFTE VAN VOOR DE DUITSCHE WEERMACHT BEREDEN MOTOR RIJTUIGEN 's-GRAVENHAGE, 18 Juli. Dc Duit- sche weermacht maakt bekend, dat alle motorrijtuigen, welke voor de weer macht worden hereden en zich nog be vinden in garages en reparatie werk plaatsen, ten spoedigste door de hou ders der genoemde garages en werk plaatsen moeien worden opgegeven bij liet Xachkommando Krnut, Mauritskade 53, Den Haag. tel. 117780. Bij niet vol doen aan dezen oproep zal een straf rechtelijke vervolging wor.den ingesteld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5