Joh. Bottinga Seizoen-Opruiming FILMS voor deze week: STADSNIEUWS Politie-varia „St. Christoffel" r LANGESTRAAT 28 uit mooi Amersfoort EXAMENS Oud-Amersfoort (344) Veldwachter vond I BEKENDMAKING pamf letten en patronen Uitreiking van I.V.U.-diploma's BURGELIJKE STAND Bally en andere schoenen van le klas merken Medische Hulp 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 20 JULI 1940 Nabij de boerderij De Geer te Hoog land is eon Engelsche ballon gedaald, waaraan een pakket met propaganda- pamflelten, gesteld in de Fransche taal, bevestigd was. Zij vormden een onder deel van de Britsche wijze van oorlo? voeren. De gemeente-veldwachter heeft den zwaar beschadigden hallon in han den van den burgemeester van Hoog land, den heer Grippeling, gesteld. Deze liet een en ander overbrengen naar de Ortskommandantur te dezer stede. Voorts werd door den zelfden veld wachter op „Schothorst" een voorraad van 3800 patronen gevonden, die even eens aan den Ort6kommandant van Amersfoort is uitgeleverd. In tegenwoordigheid van \ele belang stellenden had gisteravond in de Schoo: van W'usbegeerte de uitreiking der I.Y.O.-diploma's plaats aan de leerlin gen van de I.V.O. afdeeling der Hallas Athene School. Na een muzikale inleiding door den heer Charles Ilavelaar en mei. Renske Nieweg hield de heer Bolt een toespraak, waarin hij zeide, dat luj het gevoel had dien avond „sa dernière classe" te geven aan de vertrekkende leerlingen. Hii zou graag een samenvatting geven van wat de school beoogde en wat de leerlingen in de laatste jaren hadden meegemaakt en geleerd. Jhi herinnerde eraan, dat ook in de 1. V. O. afdeeling, evenals in de lagere school, hel systeem erop bere kend is de leerlingen te brengen tot „doen", tot „zelf doen", omdat ons den ken geordend wordt door alles wat wii doen. mits wij het goed doen. De school streeft er naar de leerlingen zoo zelf standig mogelijk te maken, zoodat deze den leermeester kunnen ontberen. Van zelf komen zij dan tot scheppenden ar beid, het hoogste waartoe de mensch kan komen. Daarnaast moeten wii allen leeren sa menwerken, zeide de spreker. Dat is een onmisbare eigenschap in de samenle ving. De school geeft de gelegenheid om samenwerking te leeren; dan alleen is het mogelijk, dat er op school een goede geest gekweekt wordt. De uitgebreidere vorm van zelfregee- ring, die onlangs op school was inge voerd moest daartoe ook het zijne bij dragen. Spreker hoopte, dat in de komende ja ren al deze factoren de leerlingen steeds meer zouden leeren hoe zij een goed functionneerend onderdeel zullen worden van do groote samenleving, die hen wacht. Daarna reikte hij aan acht leerlingen het diploma uit en wel aan: Hanna De Beer, Paulien Berdenis van Berlekom, Cor de Gans, Emilie Havelaar, Piet Kor- teweg, Alexander Mispelblom Beyer, Jo hanna Nijzink, en Carolien Dc Roo de la Faille. Eén dezer leerlingen werd apothekers assistente, één werd medisch analystc, drie gingen naar het Baarnsche Lyceum, waarvan twee naar de derde en één naar de vierde klasse, één ging naar de vierde klas van een meisjes H.B.S. in Rotterdam, één ging in de journalistiek en de laatste wilde graveur worden en ging naar de Academie van Beeldende Kunsten. Mr. Rogaar, voorzitter der Schoolver- eeniging, feliciteerde daarop de leerlin gen. Hij wees op de belangrijkheid van het diploma en op de verplichtingen, welke het meebracht. Hij hoopte, dat de jongelui als goede Nederlanders later de gemeenschap zouden dienen. Daarop bedankte één der leerlingen voor alles wat zij aan de school hadden gehad. Hij overhandigde daarhii voor de schoolbibliotheek de nieuwe uitgave van de Camera Obscura met teekeningen van Jo Spier. Ten slotte zong Mevrouw Havelaar Lampe eenige liederen, begeleid door Renske Nieweg en den heer Havelaar. waarna men nog geruimen tijd gezellig bijeen bleef. Bepalingen van de Woningwet B. en W. maken bekend, dat bij be schikking van den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenland- sche Zaken, d.d. 13 Juli j.l., het navol gende is bepaald: 1: Het is in alle gemeenten ver boden zonder toestemming van B. en W. een woning geheel of ten deele te onttrekken, of onttrokken te houden aan de bestemming, die zij .had op of na den dag, waarop deze verordening in werking trad. Zonder diezelfde toe stemming is het eveneens verboden een woning af te breken of te gebruiken voor een ander doel. 2. Ten aanzien van het in artikel 1 gestelde verbod zijn de bepalingen van de Woningwet, voor zoover zij met „onttrekking van woonruimte aan haar bestemming" verband houden, van overppnkomstige toepassing. 3. Deze beschikking treedt in wer king op den dag van haar afkondiging. TYPHUS VACCINATIE Donderdag 25 Juli zal weer gele genheid gegeven worden tot inspui ting tegen tvphus. Aanmeldingen tussehen 78 uur n.m. op Westsingel 45. RISICO VAN HET BEROEP Gistermiddag was in de Ambachts school een electricien hij behoorde niet tot een der leerlingen bezig met werkzaamheden aan een stroomkabel. Door een verkeerde greep kwam de man in contact met de spanning van 220 volt, waardoor hij epn hevigen schok kreeg. Hij sloeg tegen den grond en bleef bewusteloos liggen. Hoewel men aanvankelijk reden meende te heb ben. voor ernstigp gevolgen te vreezeri, toonde het medisch onderzoek aan. dat er van ernstig leisel geen sprake is. I N de Wapenroem had gisteravond een -1- ledenveigadering plaats van de Afd. Amersfoort van de Ned. R.K. Vereeni- ging van Handelsreizigers „St. Christof fel" onder leiding van den heer H. Stef- fen, die met bijzondere vreugde de leden welkom heette na zoo langen tijd niet bijeen te zijn geweest. Er is in dien tijd heel wat gebeurd. Gevolgtrekkingen ma ken is niet wcnschelijk, aldus spreker. Men moet vooruit zien en hopen op de toekomst. Het leven gaat door, ondanks veranderingen. In dezen tijd mogen we dankbaar zijn aan de oprichters van St. Christoffel, immers, zij hebben gestreden om mistoestanden uit de wereld te hel pen. Gelukkig zijn er aldus spreker on der de leden geen slachtoffers gevallen tengevolge van den oorlog. Wel zijn er slachtoffers die gedupeerd zijn in hun werkkring. Wij hebben ech ter het plaatselijk fonds. Spreker deed een beroep op allen om dit fonds te blij ven gedenken. Door den voorzitter werd namens be stuur en leden aan den secretaris den heer H. v. d. Heuvel ter gelegenheid van zijn a.s. huwelijk een schemerlamp aangeboden, waarvoor deze mede na mens zijn a.s. vrouw, dankte. De heer G. C. Burgers bracht daarna een uitgebreid verslag uit van de te Utrecht gehouden algemecne jaarverga dering. Na een geanimeerde rondvraag volgde sluiting. Vanmorgen is een persoon naar Gro ningen op transport gesteld, verdacht van een aldaar gepleegde verduistering. Het is een zekere L. T. S. en het ten laste gelegde betreft verduistering van een horloge. Verder is er iemand naar Utrecht vervoerd. Hij werd aangehouden, daar hij in kennelijken staat door onze stad ronddoolde. Toen men 's mans zonde register raadpleegde, kwam aan het licht, dat hij nog vijf dagen te vereffe nen had, wegens een kwantum borrels, bij een vorige gelegenheid in al te groo te mate achterover gewipt. Een visscher vischte op visschen in de vischrijke Barneveldsche beek zon der vischacte en nu is zijn vischtuig ge vangen door de politie, die vischt met een groote vischacte op visschers zon der vischacte. GEBOREN: Alphonsus Maria Clemens Gerardus. z. van Hendrikus Bernardus van Koningsbrugge en Cornelia Drieenhuizen; Bertus, z. van Barend Klok en Catharina Evardina van Dijk; Matthjjs, z. van Hendrik Louis Timmermans en Jacoba van der Zwaan; Geertruida. dochter van Frank Jo hannes Wetstejjn en Geertruida van de "Water. OVERLEDEN: Al'u'da Maria'van 't Riet, oud 78 jaar, weduwe van Johannes van de Goojjer; Johanna Maria Sanders, oud 70 jaar, ongehuwd; Wouterina de Pater, oud 54 jaar, echtgenoote van W. Lubbers; Peter Lambertus Johannes Hendriks, oud 5 dagen; Geurt Frederik Hufman, oud 5 maanden. "N .J Qrand-Théatre „De groote leugen en „De groote toovenaar vart Oz EEN heel gevoelig werk, deze film! Iets voor liefhebbers van romantiek. Zij speelt aanvankelijk in 't Verre Oosten, en gezegd dient te worden, dat. de opnamen in Vera Hosters hotel u mag het ook een bar noemen over uitstekende filmkwaliteiten beschikken. Maar laat ons daar niet over spreken, laat ons spreken over datgene, wat. ons steeds op een romantische wijze poogt te ontroeren. En dat is de mooie inhoud van deze film. In 't Verre Oosten dan ligt Vera Hos ters hotel. Na vele jaren komt de ont dekkingsreiziger Thomas Clausen er te rug. Vol verlangen heeft Anja, het knappe meisje, naar hem uitgezien. Uit een vroegere verhouding met hem heeft zij een kind, van welks heslaan Thomas niets afweet. Zij wil hein het groote ge heim vertellen. Maar och arme: Tho mas blijkt tijdens z'n afwezigheid ge trouwd te zijn en z'n jonge vrouw brengt hij mee, om met haar een ge vaarlijke expeditie te volvoeren. Hevig teleurgesteld trekt de jonge vrouw, wier naam is: Anja, zich terug. Maandenlang wordt taal noch teeken van het echtpaar Clausen vernomen. Eindelijk vindt men de vrouw van den ontdekkingsreiziger terug. Zij wordt naar het hospitaaltje van Anja's oude ren vriend gebracht en sterft daar. In Anja duikt dan een plan op: ten behoeve van haar zoontje, zal zij zich uitgeven voor de geredde vrouw van Thomas en bij diens ouders gaan inwo nen. Het bedrog kan niet uitkomen denkt zij, want ook Thomas moet reeds lang dood zijn Het bedrog komt wèl uit! En de klei ne Anja vaart er wel bij, want plotse ling blijkt haar Thomas nog in leven te zijn. Hu komt terug, en als Anja dan zegt: „Ik zal wel weggaan Thomas... gelóóf mij, het was enkel voor ons kind," klinkt het antwoord (ontroe rend) van Thomas: „Neen Anja... neen... je zult nu juist altijd bij mij blijven En dan valt het doek. '"PIJDEXS de middagvoorstellingen (niet op Zondag en Woensdag) brengt Grand Théatre deze week een zeer bijzondere film: „De groote toove naar van Oz", naar het gelijknamige sprookje, dat in Amerika bijkans natio naal bezit is geworden. Het mooie van „The wizard of Oz" is, dal. het de kinderfantasie prikkelt, rnaar don geest van den volwassen mensch boeit, ja: wijzer en rijker maakt. Het verhaal van een in armoede levend meisie Doortje en haar hondje Toto. die in hun boerderijtje op de top van een cycloon 'voortwiegen en belan den in het land van Oz, waar de Kleine Smakkers wonen en clc groote onbeken de toovenaar regeert over vier heksen, Volgende week City-Theater Hilde Krahl met het kind (Ekkehard Stibbe), terwille waarvan zü den groo- ten leugen op zich neemt. (Grand Thcatre) genoemd naar de windstreken van het kompas. Twee heksen zijn boos, twee heksen zijn goed. Aan het begrip „goede heks" heeft L. Frank Baum zijn bijzondere aandacht, gewijd. De Groote Toovenaar, die in het centrum van het Land van Oz in de Stad van Smaragd woont, blijkt tenslotte hoclemaal geen toove naar, maar slechts een goochelaar, en niet eens zoo'n goede. Doortje's droom kasteel valt in elkaar, maar het heeft zijn zin gehad door het wonderlijke reisgezelschap, dat zij op haar langen tocht vol avonturen over den Gelen Steenen Weg naar de Stad van Sma ragd ontmoet heeft, en waarin de figuren van de boerenknechts uit haar werke lijk leven als symbolische wezens te- rugkeeren. De voornaamste zijn: de Vo gelverschrikker, do blikken Bosch- wachter en de Laffe Leeuw. Steunende op deze droomfiguren werd „De groote toovenaar van Oz" een verbluffende „chanteclair-film", waar in de beroemdste figuren van het Amc- rikaansche variété optreden rondom de zingende, dansende en acteerende Judy Garland als Doortje. In fantastische dé cors. in een kleurenmenging als zelden tevoren, met hulp van honderden dwer gen en lilliputters als de Kleine Smak kers, voltrekt zich dit filmkijk6pel. dat hoezeer het ook met levende acteurs en truc-opnamen een eigen oplossing aan het „droomspel" poogt te geven toch wellicht het. beste met Walt Dis ney's befaamde „Sneeuwwitje"-filra vergeleken ikan worden. Om de muziek, liet werkelijk span nend avontuur der fantastische wezens, en den achtergrond der figuren is het vooral ook een film voor groote men- schcn geworden, die zich gaarne aan het wonder eener illusie gewonnen ge ven! Francois (John Gabin) en Clara in „De Dag breekt aan." (City Theater) Onze stadgenoote mej. W. C. Poelma slaagde te Utrecht voor het volledige examen Hoofdaktp. Aan de Openh. School voor U.L.O. Vondellaan. slaagde te Hilversum voor het M.U.L.O.-diploma onze stadgenoot H. Noordewier. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pesie's had bedroeg hedenmorgen 66 gr. F, 19 gr. C. Uit Stads Resolutie boeken 1770 (120) OP de Vlaamse kust waren met een boot personen ge land. suspect geattaqueert te zijn van de besmettelijke ziekte en pestilentie. De boot was weer in zee gestoken om nog ander volk af te halen. De schrik sloeg ons om het hart en het verbod werd voor de ganse kust aan Noordzee. Zuiderzee en Wadden uitge vaardigd om schepen toe te la ten al was het ook bij dreiging van schipbreuk, welke niet kwa men van als bekend staande gezonde plaatsen. Deze instruc tie gewerd ook aan het Gewest Utrecht met zijn beperkte rand langs de Zuiderzee en werd ge zonden aan den maarschalk van Eemland en aan de schou ten aldaarZo nodig kon men beschikken over het garnizoen in Amersfoort gelegerd. De schrik zat er nog in voor deze plaag vol ontzetting, de Godsgave genoemd, omdat het mensdom zijn onmacht gevoel de tegenover dit verschrikke lijke. God had het opgelegd, menseliik verweer was hope loos. Telkens en telkens weer kwam in 14e, 15e en 16e eeuw deze gesel geslagen, de walgelijke ziekte, aanvangende met hui vert gen. gevolgd door hoofdpijn en braken. Rode plekken toon den zich over het ganse lichaam en zwelling der lymph- klieren onder de huid, opzwel lende tot builen met brandende Pijn, die tot openbarsting kwa men en materie lieten vloeien van ondraaglijke stank. Viel er een periode van sterk transpi reren. dan eerst mocht de hoop op behoud worden gesteld. Dc 14e eeuw was de tijd van de Zwarte Dood. de bliksempest met snel verhopen bloedbra- king; de mensen stierven als ratten. Men verdacht varkens en hon den als overbrengers; aan de rat en de rattcnvloo werd niet gedacht. Eerst vanaf 1S94 kon de bestrijding flink aangepakt worden; toen is de pestbacil ontdekt- Amersfoort heeft zijn deel ge had. Het zal niet meer dan 7000 inwoners hebben omvat. 1439 bracht 21 sterfgevallen in een enkel nonnenklooster; 1494 telde 115 slachtoffers. 1557 bracht cr 600. Vier jaar tevo ren waren er 400 gestorven, waarvan 6 uit het Pesthuis. Dit wijst erop. dat daar slechts een gering gedeelte der patiënten kon opgenomen worden; het aantal bedden bedroeg er in 1649 dan ook maar 15, waarbij nog 9 kleine bedden waren ge plaatst. Toch werden er in 163537 alleen reeds 415 uit gedragen tegenover 158 her stellenden. Dat moeten vreese- liike jaren zijn geweest. Na 1668 kwamen in Amersfoort geen pestgevallen meer voor. HET PESTHUIS Het Pothcomplex heeft twee in gangen, die voorheen leidden naar ver uiteenliggende doelen. Door de ingang aan de Co- ninckstraat geraakt men voor het deel. dat spreekt van prove niershuis en regentenbeheer. De ingang in de Pothstraat leidt ons naar de St- Rocliuskapel en het oude Pcslkerkhof, waar la ter aan de achtcrziide. de noordzijde, het Pesthuis werd gebouwd. In 1S92 ging dit voor de grond om plaats te maken voor nogmaals 12 vrij- woningen, waardoor het getal klom lot 49. Dc eerste vrijwo- ningen van 1679 waren voor heen kleine afzonderlijke ver blijven voor pestpatiënten, die betalen konden. Kerkhof en kapel zijn van ouder datum dan het pesthuis. Mogelijk zijn ze uit het einde der 14e eeuw. de tiid van de Zwarte Dood. In 1507 werden beide door het Stadsbestuur overgedragen aan de Broeders van de H. Geest, later ook Pothbroeders genoemd. Het embleem der stichting de Ar men de Poth toont boven een etenspot en vliegende duif, voorstelling van de H. Geest Kerkhof en kapel in 1507 over gedragen; van pesthuis wordt nog niet gerept. Eerst in 1523 wordt daarvan melding ge- niaaktK vermoedelijk door ge noemde broeders doen bouwen Reeds aan de tegenwoordige Oude Vismarkt beheerden zij een ziekenhuis. In 1547 werd hun taak bij dc zieken in het Pesthuis opgedragen aan de Celzusters. In 1479 waren deze uit Naardcn naar Amersfoort gekomen; ze hadden zich mo gen vestigen aan ons Z'iidsin- gel, hoek Kleine Haag. Het was daar een sober leven. In 1547 verlieten ze deze plek, uitge kocht door de monniken van Marriënlioef, wier woonplaats in de Blrkt te gevaarlijk was gebleken bij de strooptochten van Maarten van Rossem. Zij bouwden het klooster, waarvan we nu nog zien het kloosterge bouw. de priorskamer en de kloostergang. De zuslcrkcns trokken naar de Poth om de slachtoffers der pestilentie te verzorgen. De be kende Celzustcr earner e heeft haar ingang dan ook aan de zijde van het oude pestkcrkhol. In 1596 besloot het Stadsbestuur dat ook dit kleine klooster had uit te sterven. In 1605 werden binnenvader en -moeder aange steld. HEUNKS De da£ breekt aan A CHTER de deur van een Parij- sche huurkamer, op de boven ste étage, klinken rauwe stemmen. Een man roept een ander het zwij gen toe. Het is een noodkreet, dan klinkt een schot. Een doodelijk ge troffen man strompelt en rolt eenige trappen af. Rechts en link6 steken verschrikte bewoners de hoofden naar elkaar toe. Men mompelt, men gist, er is een moord gebeurd. Nimmer zal iemand meer iets weten van het drama, dat zich daarboven af gespeeld heeft. Twee krachten hebben zich daar tegen elkaar uitgespeeld, geen van beide heeft de overwinning be haald. De moordenaar heeft, toen hij in een vlaag van razernij het fatale schot loste, zijn tegenstander toegeschreeuwd „Daar schiet je veel mee op" en het eenige wederwoord was „Et. toi - En jij dan? Het lijken twee woorden, die een gevoel van voldoening inhou den, want ook hij zal niet zegevieren. Moord is iets, waarvoor de Parijsclie politie geen pardon heeft. In grooten getale gaat zij over tot. den aanval op de gesloten huurkamer, waarin Fran cois zich verscholen houdt. Ilij wil nie mand meer spreken, wil met rust gela ten worden en zijn eigen lot kiezen, zijn noodlot Driemaal vervaagt het beeld van de camera. In een fabriek, waar arbeiders een geestdoodend, levensloopcnd werk verrichten, treedt een meisje met een bos bloemen binnen. Francois staat haar le woord en ontmoet haar later weer. Zij wil zich niet direct aan hem hinden en geeft gehoor aan een nachtelijke af spraak, waarbij Francois in een cabaret kennis maakt met zijn tegenstander Va lentin, een hondendresseur, een uiterst bewegelijk man, een gelukszoeker, die de kunst verstaat om vrouwen het hoofd op hol te doen maken, om ze la ter meedoogenloos van zich tc stooten. Ook de kleine Francoise is in zijn net ten gevangen, jui6t op het oogenblik, dat Clara zich van hem losgemaakt heeft. Francois begrijpt dezen man niet, als reactie klemt hij zich vast aan het zorgelooze leven van Clara. Ilij vindt bij haar geen voldoening, wel leering, zijn gedachten blijven bij het kleine bloemenmeisje. Scherp'is het contrast tussehen deze twee mannen. Francois is een ruötig werkman, die niet van pra ten houdt, die een eerlijke verhouding met Francoise wil en haar trouwen. Va lentin loopt naar de vijftig, hij gaat prat op zijn redenaarskunst, zijn overwicht op jonge vrouwen. In de heftig bestookte huurkamer verglijdt het beeld van het verleden voor het oog van Francois. Herinnerin gen vlechten zich ineen. Hij ontmoet Valentin alleen in een café. Valentin onderschat hem niet, werpt zich op als de beschermeling van Francoise, wier vader hij zou zijn cn die Francois met rust moet laten! Maar ook die list lukt niet. Bittere woorden gaan over en weer, ragfijn worden de twee karakter; tegen elkaar uitgespeeld. De rustige eenvoud van den werkman tegen de integreerende veelzijdigheid van den verloopen artist. Francois maakt het voor goed af met Clara, hij zal de kleine Francoise gaan trouwen. Dan komt Valentin op zijn kamer, om hem bijzonderheden te vertellen. Ilij kwam om Frangois te dooden, maar hij werpt het pistool demonstratief van zich. Francois wil niets weten van het gemeene, dat deze man met Francoise begaan heeft. Maar Valentin tergt hem en krenkt hem in het heiligste van zijn leven. Deze man heeft geen eergevoel hij zegt dat zelf. Een schot snijdt dit afstootende, wreede gesprek af De politie besluit haar aanval met traangas, na het publiek met. geweld verwijderd te hebben. Francois höeft reeds zijn noodlot geaccepteerd. De dag kan aanbrekenFrancoise en Clar hebben elkaar wèl gevonden. Wat Viot, de scenarioschrijver en vooral Carné, als regisseur van deze ode aan tragiek en noodlot gemaakt hebben, behoort technisch en artistiek tot het indrukwekkendste van wat de Fransche filmkunst gemaakt heeft. Deze menschen zijn levende wezens ge worden, feilloos scherp geteekend en door John Gabin, Berrv. Arietta en Laurent op eminente wijze vertolkt. John Gabin en Berry staan voor ons als menschen, die men niet vergeel; men wordt door deze innerluk zoo be wogen karakters gegrepen en meege sleurd. Men kiest nart ij voor het goede van Francois, men wordt gefascineerd door het slechte van Valentin. Een sober menschelijk conflict, met tal van emolios en hartstochten, dat men móet gaan zien. Een film, die men alleen maar heel hoog kan waardee- ren en begrijpen. Hef voorprogramma is kort cn biedt belangwekkend allerlei. MARKTBERICHT AMERSFOORT AMERSFOORT. 19 Juli. Tomaten 6—10, roode bessen 513. Early Vic. 1014, zwar. tc bessen 717, kruisbessen 910; perzi ken 25120. drui\en 3139. Yelow 1122, frambozen 2230, morellen 12. meloenen 25 31, stamboonen 1320, sniiboonen 1828, andijvie 1013, sla 1026, wortelen 810, tuinboonen 68, peterselie 58, seldery 5 10, bieten 1629. postelein 45, doperwten 922, rabarber 3042. komkommers 3058, spitskool 7, jjroenekool 710, uien 68, aardappelen 4053, spinazie 1012, bloem kool 520, peulen 2022, pronkers 13. VAN VARENS (II) /V oude kruidboeken verwees men vaak naar liet merkwaardige verschijnsel, dat dc varens weliswaar niet bloeien en geen vrucht voortbrengen, maar tocli zicli in ruime mate voortplanten cn vermenig- digen. Men fantaseerde daarbij, dat dc zaden van het varenkruid enkel in den tijd van jlen hoogsteli zonnestand op een geheim zinnige wijze ontstonden. Men meende toen, dat die zaden alleen door ingewijden cn onder toepassing van bepaalde toovcr- sprcuken in den St. Jansnacht konden worden ingezameld. Zelfs ten tijde van Linnaeus tasllc men ten opzichte van liet varcnkrtiidzaad nog volkomen in het duister, evenals ten op zichte van het verband tussehen de spore- houders cn dc vrachten der varens. De geheimzinnige voortplanting der va rens licefl dan ook vanouds aanleiding ge geven tot allerlei vreemdsoortig volksge loof omtrent het wezen van liet varenzaad. Men geloofde, dat dit zoogenaamde varen- zaad pas een krachtige werking kreeg, wanneer het op een bepaalden nacht werd ingezameld. Wanneer het in den nacht, die volgt op Sint Jan. 24 Juni, tussehen II cn 12 werd ingezameld, dan was het zaad voor ver schillende doeleinden bruikbaar. Men ge bruikte het dan tegen bctoovcring, het bracht geluk bii het spel. het liet schatten vinden en liet had de kracht om den be zitter onzichtbaar tc maken Eerst in het laar ISIS werd dc bevruch ting en daarna al spoedig de gchcclc ont wikkelingsgeschiedenis der varens ont dekt. Het bleek toen, dat deze planten tweeërlei regelmatig afwisselende genera ties vormen: een weinig in het oog val lende generatie, die bcvruchtingsorganen draagt cn vruchten voortbrengt en een tweede generatie, de bladeren, die de voor de ongeslachtelijke vermeerdering dienende cellen voortbrengt. In den loop van den zomer ontwikkelen zicli aan dc onderzijde van de bladeren de sporendooshoopjes. die dan riipcn. Men vindt dan hij dc meeste varens het blad mooi versierd met groote goudgele, bruine en zwarte sporendooshoopjes. die aan weerszijden van den middennerf in 2 rijen voorkomen en veel op kleine bramen gelijken. Deze sori vertooncn zich zoo bij de wijfjes-, de mannetjes- en dc stekelvaren. Bij de adelaarsvarcn zijn ze randstandig cn versmelten zij zijdelings en bij de ko ningsvaren vormen de sporangiën een pluim. Bij sommige soorten zijn de sori bedekt met een vliesjc, hetgeen bij andere ont breekt. Welnu, deze sporendoosjes springen open en er komen dan sporen uit te voor schijn, een zeer fijn poeder, dat gemakke lijk door den wind meegevoerd cn ver spreid kan worden. Uit deze sporen ontwikkelt zich op gunstige plaatsen een plat. groen orgaan tje, de voor kiem, die door talrijke haren in den grond bevestigd wordt. Behalve die wortelharen ontstaan er op den onder kant van de voorkiem nog andere organen cn wel vrouwelijke cn mannelijke, die er uit zien als fleschvormige lichaampjes en koepelvormige, boven de omgeving uit stekende. organen. Uit de ronde organen komen zwerm- draden te voorschijn, die de eicel in het fleschvormige lichaampje kunnen bevruch ten. Die zwermdraden bereiken de eicel door middel van het vocht van dauw en regen, dat zich op de voorkiem bevindt en het kleurloos slijm, dat uit het fleschje vloeit. Na verloop van tijd ontslaat er uit de cel, die met de zwermccl samengesmolten is, een iong varenplantje. In het begin hangt dit nog samen met de voorkiem, maar weldra, als deze afgestorven is, wordt het zelfstandig. Dc kiembuis en de voorkiem zijn uiterst tcere organen, voor wie uitdrogen doode- lifk is. Vandaar, dat zij zich alleen ont wikkelen op vochtige plaatsen. Ziedaar, de geheimzinnige ontwikkeling van dc varen, waarvan geen zaden zijn te vinden, althans, indien men de sporen dooshoopjes onder het blad hiervoor niet aanziet VIRIDIS Zondag hebben dienst de volgende ge- néesheeren: Dr. Plomp, Bcgentessclaan 15, Tel. 5591. Mevr. Schreuder, Paul us Buyslaan 5, telef. 3137. IIulp wordt alleen verstrekt voor ziektegevallen, die medische hulp drin gend noodig hebben. Zondag hebben dienst de apotheek Cramer, Utr. weg 93, telef. 349S en Soes- ter Apotheek, Soestenveg 94, telef. 5474. Zondag hebben dienst de vroedvrou wen; Mcj. Perk, H. van Yiandenstraat 2, telef. 50S6. Mej. Ycmhout, Soesterweg 232, telef. 3374.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5