Nederlandsche kinderen naar deOostmark BELANGWEKKENDE BIJZONDERHEDEN Maastunnelbouw te Rotterdam vordert gestadig Wonderlijk is het leven van onze kleine architecten Heeft iemand? Het bijenbataljon treedt aan THEORIEVAN DE BUENSTREEK De eerste trein vandaag van Den Haag vertrokken Gasolie voor landbouw- tractoren Zes honderd ernstig gewonden Groningen bracht f 60.000 op STAND VAN DE WERKZAAMHEDEN Radio-Programma's NIEU W SBFRICH TEN: 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 20 JULI 1949 Gelukkig is de imkerdie het bijenleven dagelijks kan aanschouwen en bestudeeren IV EITELIJK valt er voor den imker hoe groot zijn zorg voor de beestjes ook moge zijn weinig te regelen in het bijenleven. Want zooals alles in de natuur regelt zij ook hier zich zelf geheel en onder de menschelijke bescher ming kan hoogstens méér profijt van de bijenvolken getrokken worden. In de voorgaande artikelen, waarin wij het bijenbataljon hebben laten aan treden, heeft men kunnen lezen van de moeilijkheden en het werk van den im ker on van enkele vraagstukken, die de bijenteelt ten nauwste raken, maar wij willen deze serie die tusschen haak jes nooit volledig kan zijn, omdat over de bijenhouderij boeken vol te schrijven zijn niet besluiten, dan na den lezer een kijkje gegund te hebben in het wonderlijke bijenleven zelf. Ook dat kan nuttig zijn, want wat weet de oningewijde meer van de bij, dan dat zii een angel heeft en daarme de kan 6teken? En dit is dan ook pre cies het eenige wat de mensch tegen het bijenvolkje heeft. Maar zelfs is die bijenangel nog bijzondere vermelding waard, daar ze met niet minder dan twee-en-twin tig krachtige bijenspiertjes in bewe ging wordt gezet. En wanneer het de bij eindelijk belieft te steken hetgeen ze alleen maar doet wan neer ze in het nauw gebracht wordt dan is dat zelfs zoo erg nog niet, daar optimistische naturen beweren, dat het bijengif een uitstekend midi- del tegen de rheumatiek is! Ondanks alles vindt men het toch niet prettig door een bij gestoken te worden en zoo is men er natuurlijk in Amerika toe gekomen in de labo ratoria te streven naar het nooit ver toonde op deze wereld: de angellooze bij. Men will dit bereiken door de bijen koninginnen met radium te bestralen, waardoor op een angelloos nageslacht gehoopt wordt. Maar de stekende bij heeft zich nog niet. laten verdringen en het ziet er niet naar uit dat ze dit spoe dig zal doen, al willen de Amerikaan- sche deskundigen ons doen geloo, ven, dat de angellooze bij nog dit jaar haar intrede zal doen. Het leven van een bijenvolk TEZE wonderlijke dingen maken de bij daardoor nog wonderlijker dan ze al is. Voorloopig vraagt het merkwaardige bijenleven zelf echter de aandacht, daar hierin toch zooveel merkwaardigheden te bespeuren zijn. dat zij den liefhebber met het grootste ontzag naar dit „leven" doen opzien en de bijenteelt telkens voor nieuwe vraagstukken plaatst, waarvoor eerst een oplossing moet worden gevonden. In die vraagstukken zullen wij ons momenteel niet verder verdiepen en ons bepalen tot de bekende, maar daar om niet minder belangwekkende, din gen in het bijenleven. Bij het bezien van een bijenstaat komt men aldra tot de conclusie, dat de koningin daarin de belangrijkste plaats bekleedt. Zij im mers legt alle eieren en van haar hangt dus het voortbestaan van het, volk af. Geen wonder dat de belangstelling van den imker in de eerste plaats uitgaat, naar dit beestje, waarvan de voor hem zoo noodzakelijke uitbreiding van het bijenvolk afhangt. Want hoe meer bijen, hoe meer ho ning er in de raten zal vloeien en daar is het den beroeps-imker tenslotte om te doen. Van de hofjonkers, de z.g. dar ren trekt hij zich niet veel aan. Behoeft bij ook niet te doen. want wanneer de ze lomp gebouwde diertjes de jonge ko ningin in het voorjaar vergezellen op haar eerste (parings-) vlucht, dan kun nen de meeste den terugweg niet vin- (nr. En ook wanneer nog eenige in do korf weten door te dringen, zorgen de werkbijen wel, dat ze er niet levend meer uitkomen. Ze hebben dan ook ver der weinig nut, daar ze liever lui dan moe zijn en bovendien .niet eens ste ken kunnen. Met deze darren heeft de imker dus niet veel te maken en zijn grootste zorg in h$rt voorjaar is dan ook trachtan te voorkomen, dat de bijen gaan zwemen. Daartoe zal hij het aantal koninginne cellen (d.ie gemakkelijk aan haar vreemdsoortigen bouw te herkennen zijn) sterk rcduceercn, om daardoor herhaalde opstand in de bijenwereld te voorkomen. Hierdoor bereikt bij dus, dat bij een of desnoods twee nieuwe volken kweekt en het oorspronkelijke volk niet te veel in zijn gelederen ge dund wordt. Wanneer de bijen gaan zwermen |~~\E zwermdrift van de bij is wel een van de interessantste din gen in ihet bijenleven. Zij wordt ver oorzaakt, wanneer er een jonge ko ningin „opstaat", die baar komst aankondigt door een duidelijk hoor baar getoeter. De oude koningin en een groot aantal trouwe bijen gera ken dan in paniek-stemming en de korf zal in imkerstaai „zwart" aan- loopen. Reeds komen de eerste bijen naar buiten en weldra zal het zijn alsof de vluchtelingen uit haar oude woonplaats „gespolen" worden. Dicht in de nabij heid zal de koningin zich dan aan een tak of iels dergelijks vastzetten, terwijl de gevluchte schare zich om haar ver zamelt. Dit is d.e gelegenheid voor den imker den „zwermtros" in een z.g. „kapje" op te vangen. Doet hij dit niet, dan gaat het volk voor hem verloren, daar het zich spoedig daarna van de eerste standplaats verwijderen zal om er nooit meer terug te keeren. Wanneer' men denkt, dat de bijen den honing op haar gemakje verzame len, dan beeft men het mis. Gedurende den draagtijd zet dc bij achter dit alles last van verstopping, slechte spijsvertering, overmatige vetvorming of de schadelijke gevolgen er van: aambeien, onzuiver bloed en vale onreine huid, dan zuivere men bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's StofwisseÜngzout De betrouwbare en aangename werking hiervan is een weldaad voor het geheele organisme. Flacon f 1.05. Dubbele flacon f 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. een geweldige 'haast. Door de natuur is zij dan ook bedeeld met vliezige voor- en achtervleugels, die zich snel kunnen wentelen door sterke vliegspieren. Daar door wordt de bij in staat gesteld 100 vleugelslagen per séconde te maken en zoodoende in vlug tempo uit een vol doend aantal bloemen de honing bijeen te garen. Zooveel honing zelfs, dat er nog voldoende voor den imker overschiet gemiddeld 25 pond per korf in een jaar! Ook de manier waarop deze kleine ar- chitcktenhaar raten bouwen, wekt een grootc bewondering, leder vakje krjigt zijn bestemming, waarbij de middelste cellen als regel worden bestemd voor den ho ningvoorraad. waarop zij in den winter moeten teren. De bijen houden elkaar door het groote aantal warm en mocht het in strenge winters dan nog te koud worden, dan beginnen ze met haar vleugeltjes te klapperen om zoodoende een grootere warmte te verkrijgen. De imker hoort een „wild geraas" in de korven en weet dat de beestjes het dan zwaar te verantwoorden hebben. De imker, die ook werkelijk van zijn volken houdt, kan men een gelukkig man noemen, niet alleen omdat de biicn hem aan den honing helpen, maar vooral om dat hij in staat is dit wonderlijke leven da gelijks te aanschouwen en te bestudeeren. 's-GRAVENHAGE, 20 Juli. In de gisteren gehouden persconferentie beeft Oberregierungsrat dr. Fell nor, die de organisatie van het verblijf van Neder landsche kinderen in de Ostmark heeft georganiseerd, omtrent deze or ganisatie nog één en ander medege deeld. Met de oorbereidingen is men thans gereed gekomen en daarbij is op de aangenaamste wijze samengewerkt met de Nederlandsche instanties. Het aantal aanmeldingen heeft de 6000 overschreden. De kinderen zullen wor den vervoerd met 6 7 speciale trei nen, waarvan de eerste vandaag om 11 uur van het Staatssporstation in Den Haag vertrekt. Het betreft hier hoofdzakelijk kinderen uit den Haag en omge\ing. Dit vertrek zal op een voudige wijze plaats hebben. De twee de trein, die Zondag as. van het sta tion D. P. te Rotterdam vertrekt, zal uitsluitend kinderen vervoeren uit die stad. Aan dit vertrek zal een officieel karakter gegeven -worden, doordat te genwoordig zullen zijn Rijkscommissa ris. Rijksminister Seyss Inquart en de rijksstadhouder van den Oberdonau Eigrubcr. Met iederen trein gaan om streeks S00 kinderen mede. De derde extra trein gaat 25 Juli van Utrecht. Dr. Fellner zette voorts uiteen, dat aan de verzorging der kinderen niets ontbreken zal. Met iederen trein gaan mode 30 Nederlandsche verzorgers. 2 Nederlandsche artsen en 2 Nederland sche verpleegsters. Dit personeel wordt op de plaats van aankomst nog uitge breid. Met de treinen rijdt ook nog een speciale ziekenwagon mede, die hopelijk niet noodig zal zijn. Op ver schillende tusschcnstations worden warme maaltijden gebruikt. Den dag na het vertrek, omstreeks 12 uur, komt men dan aan te Gmunden am Traum- see, in Oberdonau. hoofdplaats van het Salzkammergut. Een feestelijke ontvangst zal daar plaats hebben en met autobussen worden de jongens en/' 's-GRAVENHAGE, 20 Juli. Er blijkt eenig misverstand te bestaan omtrent de wijze, waarop gasolie voor landbouw- tractoren kan worden verkregen. In dit verband wordt ons van bevoegde zijde het volgende medegedeeld. De distributie van dit product voor landbouwdoeleinden blijft, evenals in de periode 1 October 1939—10 Mei 1940, centraal geschieden door het rijksbu reau voor aardolieproducten, sectie ii, Zeestraat 100104, 's-Gravenhage, tele foon 116311. Momenteel mag de olieleverancier zonder vergunning 30 leveren van de boeveelheid, welke de verbruikers hebben ontvangen in de overeenkomsti ge kalendermaand van de basisperiode 1 Aug. 193831 Juli 1939. Voorloopig kunnen voor den landbouw extra hoe veelheden beschikbaar worden gesteld, waardoor de landbouwbedrijven nor maal kunnen blijven werken, zij het, clat de grootst mogelijke zuinigheid, b.v door combineeren van werk, door ge bruik te maken van electrische of stoom kracht enz., betracht moet worden. Men moet zich voor inlichtingen, extra toe wijzingen enz., tot bovenvermeld bureau wenden en niet. tot de provinciale voed- sel-commissariseen of plaatsoJijke dic-tri- butiediensten. Voor de eerste aanvraag moet een stamformulier d. o. 5 (groen) worden ingevuld en ingeleverd bij bet rijksbu reau voor aardolieproducten. Deze for mulieren zijn bij de olieleveranciers ver krijgbaar. ---- 't Indien een verbruiker na 1 October de meisjes naar afzonderlijke tpH";r.cr; I039 re(?(l6 een extra toewijzing van het gebracht. Tn ieder afgebakend gebied zat een Nederlandsch comité aanwe zig zijn. Naar dr. Fellner voorfs mededeelde, is den ouders de snelst mogelijke post verbinding met bun kinderen verze kerd doordat voor deze corresponden tie een speciale koeriersdienst wordt ingesteld. Voor Nederlandsche journalisten zal een reis naar de Ostmark worden ge organiseerd opdat zij zich ervan zullen kunnen overtuigen, hoe de kinderen daar zijn ondergebracht. Deze journa- listenreis zal eerst over een maand plaats hebben. Dr. Fellner heeft ook nog dank ge bracht aan de Nederlandsche pers voor de groote medewerking, welke zij ver leend heeft bij deze kinderuitzending, een dankbetuiging, waarbij de heer Janke, Presse-dezernent, zich gaarne aansloot. ijksbureau voor aardolieproducten heeft ontvangen, kunnen zij een extra hoe veelheid aanvragen door de achterzijde van het „bericht van beschikbaarstel ling" (enkelvoudig groen formulier) in te vullen en dit formulier bij het rijki bureau in te zenden. HET PROEFSTATION DELFT DER BATAAFSCHE PETROLEUM MIJ DELFT, 20 Juli. De werkzaamhe den van bet proefstation Delft der Bataafsche Petroleum Maatschappij zijn onlangs tijdelijk stopgezet wegens ge brek aan brandstof voor experimenten Van hef personeel zijn enkelen belast met de afwikkeling der loopende zaken in Delft, een gedeelte is op wachtgeld gesteld en de overigen zijn overge plaatst. naar het hoofdkantoor der Maatschappij in Den Haag. Het werk van Rotterdam's G.G.D. in de Mei-dagen Naar thans bekend is, zijn ruim 700 personen bij de ramp om het leven gekomen. Bet totaal aantal zal de 800 vermoede lijk niet overschrijden ROTTERDAM, 20 Juli. De direc teur van den gemeentelijken genees kundigen dienst te Rotterdam, dr. J. A. Feisser, heeft in een persconfe rentie een aantal interessante bijzon derheden medegedeeld over het werk van zijn dienst op de dagen van 10 tot 14 Mei. Hoewel de gebeurtenissen van 14 Mei uiteraard de grootste be langstelling eischen, heeft toch de gemeentelijke geneeskundige dienst ook in de eerste dagen van den oor log veel werk verzet. Dikwijls zijn gewonde militairen, zoo wel Nederlandsche als Duitsche, onder gevaarlijke omstandigheden door de auto's van den dienst naar de ziekenhui zen vervoerd. In den namiddag van den lien Mei wverd evenwel de dienst voor een taak gesteld, welke alles overtrof. Een stadsdeel, waar ongeveer 90.000 men. schen woonden, was door een bombarde ment getroffen en binnen enkele uren tot een vuurzee geworden. Hier moesten de gewonden zoo snel mogelijk worden ver bonden en de zwaar gekwetsten naar de ziekenhuizen worden overgebracht. Deze taak werd bemoeilijkt door bet uitvallen van de telefoon, zoodat de verbinding tus schen de verschillende posten moest wor den onderhouden door ordonnansen, waarbij de vrouwelijke vrijwillige hulp goede diensten heeft bewezen. Boven dien lagen in bet getroffen stadsdeel vier ziekenhuizen en waren vele straten door puin en vlammen niet te gebruiken. Hier bij komt nog. dat op 12 Mei reeds een zie kenhuis wegens de gevaarlijke ligging werd ontruimd en dat op 15 Mei ook het St. Franciscus Gasthuis wegens brandge vaar moest worden ontruimd. Het aantal beschikbare bedden was bierdoor van 3000 teruggebracht op 1500. Vele zieken zijn overgebracht naar bet R.K. zieken huis te 's-Gravenhage. Op het oogenblik beschikt Rotterdam over meer dan 1000 leege ziekenhuisbedden, doordat talrijke gewonden weer zijn ontslagen en door dat de beschikking is verkregen over ba rakken en hospitaalschepen. Drie uur na het einde van het bombar dement waren alle zwaar gekwetsten ge holpen. De snelle hulp is o.m. toe të schrijven aan het feit, dat men beschikte over 35 auto's, waarmede tegelijk 140 tot 150 gewonden konden worden vervoerd. Deze wagens stonden verspreid in de stad en hadden opdracht niet op bericht te wachten, doch voortdurend rond te rij den langs bepaalde wegen om gewonden op te nemen. Naar thans bekend is, zijn ruim 700 personen bij de ramp om het le ven gekomen en dr. Feisser gelooft niet, dat dit aantal de 800 zal over schrijden. In verhouding met het aantal ernstig gewonden, dat onge veer 600 bedraagt, is het aantal doo- GRONINGEN, 20 Juli. De nationale collecte 1940 ten b3te van de slachtoffers in de geteister de gebieden heeft op 6 Juli in de stad Groningen ruim zestigdui zend gulden opgebracht. den hoog, doch het is toch zeer ge ring als men denkt aan de fantasti sche verhalen, welke de ronde heb- ben gedaan. Het aantal gewonden, dat geheel of gedeeltelijk invalide zal blijven, bedraagt niet meer dan 60. Merkwaardig is ook, dat het aantal „shock-patiënten" zoo gering is ge weest. Uil de ziekenhuizen is slechts een tiental gemeld. Ook het aantal paniek- en schrikacties is buitenge woon gering gebleken. Doordat in den zomer van het vorig jaar de meest vitale deelen van den Ge neeskundigen- en Gezondheidsdienst wa ren overgebracht naar de buitenwijken der stad, zijn de centrale melding, de centrale administratie en de administra tie van keuringen de controle van het gemeentepersoneel, benevens die van de besmet-lelijke ziekten en de quarantaine, gespaard gebleven. Het Achterklooster complex, waarin de administratie en de bescheiden betrekking hebbend op de ge neeskundige verzorging berustten en waar ook het psychotechnisch laborato rium met een kostbaar instrumentarium was ondergebracht, is in vlammen opge gaan. Hierbij is ook de bibliotheek ver loren gegaan. Ook is de polikliniek voor huid- en geslachtsziekten aan de Nieu we Ha\cn met. een schat van wetenschap pelijke en sociale gegevens vernietigd, alsook dc gemeente-apotheek. Uit alle deelen van het land, tot zelfs uit Groningen werd hulp geboden en wel zoo overvloedig, dat het niet mogelijk was van alles gebruik te maken. In den nacht volgend op bet bombardement kwamen reeds drie lange treinen met ambulance-auto's, geneesheeren, verple gend personeel en verbandmiddelen uit verschillende sleden aan. Dr. Feisser kon hun evenwel meedeelen, dat het groote reddingswerk reeds was voltooid en dat zij naar hun haardsteden terug konden keeren. Tenslotte gaf dr. Feisser nog een over zicht van den huidigen gezondheidstoe stand te Rotterdam. Deze is sedert jaren niet zoo goed geweest. Belangwekkend is een vergelijking tusschen de aantallen besmettelijke ziekten in het tijdvak van 10 Mei tot 18 Juli van dit jaar en dezelfde periode van het vorig jaar: 10/5—18 7 '40 10/5—18/7 '39 Roodvonk 131 200 Diphterie 6 27 Typhus en paratyphus 1 2 Vooral dit typiius-cijfer is zeer verheu gend. aangezien de vrees niet. ongegrond was, dat tijdens de vlucht naar bui-ten door velen ondeugdelijk wat ér' zou zijn gedronken, waardoor het uitbreken van een typhus-epidemie niet .denkbeeldig was. UIT DE STAATSCOURANT BESTUUR DER GEMEENTE DIEPEN- HEIM •s-GRAVENHAGE, 20 Juli. Bij be sluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is de gemeente Diepenheim aan gewezen als gemeente, waar de bedie ning van secretaris en die van ontvan ger door denzelfden persoon worden bekleed. ROTTERDAM, 20 Juli. De bouw van de Maastunnel is de afgeloo- pen maand met kracht Ier hand ge nomen, zoodat de werkzaamheden weer normaal plaats vinden. Uiter aard zijn er verschillende moeilijk heden te overwinnen, die in de voor afgaande perioden niet voorkwa men, maar toch kan men conetatee- ren, dat het arbeidstempo weer hoog is opgevoerd. Van 20 tot en met 22 Juni \verd het vierde tunneletuk van de Waalhaven naar de plaats van zijn bestemming gesleept. Thans is alles nagenoeg gereed voor het transport van het vijfde, het mid delste tunnelstuk. Wanneer dit ver zonken zal zijn is men halverwege de rivier gekomen. Het aansluiten van de resteerende zinkstukken zal dan niet vanaf den Noordelijken oever worden voortgezet, doch men begint nu vanaf het Zuidelijke ven tilatiegebouw. Het sluitstuk van de tunnel komt dus midden in de rivier te liggen. Tusschen de stukken een en twee, en twee en drie, worden de betonnen tus- schenschotten weggebroken, terwijl mep bezig is stuk vier aan stuk drie te ver binden. Wat stuk één betreft, men bc- lioeft niet meer bevreesd te zijn voor kleine onderlinge bewegingen hicrtu6- schen en het ventilatiegebouw, zoodat men in de afgeloojien weken een aan vang heeft gemaakt met de verbinding. Zoodra deze verbinding voltooid is, en de wand van het ventilatiegebouw even als het afsluitende betonnen schot \an tunnelsluk nummer een zijn doorbro ken, dan zal het mogelijk zijn vanuit het ventilatiegebouw en de landtunnel d£> riviertunnel rechtstreeks te berei ken, betgeen thans nog slechts geschie den kan door de instijgkokers, welke op het eerste tunnelstuk staan en tot nu toe de eenige verbinding met het inwen dige gedeelte vormden. De bevestiging van het eerste tunnel stuk aan het ventilatiegebouw brengt haar aparte moeilijkheden mede. Bij het aaneenvoegen van gewone tunnelstuk ken laat men een duikerklok op de spleet zakken. Doordat het eerste tun nelstuk rechtstreeks in den muur van het ventilatiegebouw komt, kan deze methode niet worden gevolgd. Daarom heeft men van beton een klok gecon strueerd, waarvan het grootste gedeelte reeds in de Waalhaven op het dak van het tunnelstuk werd bevestigd en later voltooid werd. Door het ventilatiege bouw, in welks buitenmuur daarvoor een ruimte is opengelaten, komt men via een luchtsluie in het tunnelstuk. De betonnen klok zal, wanneer het werk voltooid is, niet meer kunnen worden verwijderd, doch het hoven water uit stekende gedeelte zal geen hinder voor de scheepvaart brengen. Op den rechteroever worden de ge bouwen bovengronds afgewerkt, terwijl in de autotunnel aan de betegeling de laatste hand wordt gelegd. Ook het met selen der bestrating in de tunnelbuizen en de open opritten vindt snel voort gang. Er is een begin gemaakt met het afwerken van het plafond in de over dekte tunnel. Het ventilatiegebouw begint, nu een groot deel der steigers is verwijderd, reeds duidelijk zijn definitieven vorm te vertooncn. Er rest nog van dezen oever op te merken, cTat in overeenstem ming met het bouwprogramma de kunstwerken, gelegen in de Zuidelijke helft van het circulatieplein op den Westzeedijk worden aangevat. Op den linker Maasoever is de land- tunnel gereed gekomen en voor het grootste gedeelte weder met grond aan gevuld. Van het ventilatiegebouw ont breekt nog slechts een klein 6tuk van den uitblaasschooreteen, terwijl het toe gangsgebouw voor de roltrappen reeds is gebetonneerd. Met de niet overdekte opritten in de Doklaan is men nog be zig. Hier volgt het betonwerk het hei werk op den voet. In de Waalhaven wordt met het vol tooien der daken van de laatste drie nog in bewerking zijnde tunnelstukken goe de voortgang gemaakt, zoodat binnen afzienbaren tijd het werk hier beëindigd zal worden. 's-GRAVENHAGE, 19 Juli. Tot adjunct-accountant hij den rijksac countantsdienst in tijdelijken dienst is benoemd T. B. Bouma. te Eindhoven. RIJKSBUREAU VOOR TABAK EN TABAKSPRODUCTEN 's-GRAVENHAGE. 20 Juli. De se cretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nij- verheid en scheepvaart maakt bekend dat tot leden van het bestuur van het rijksbureau voor tabak en tabakspro ducten zijn benoemd de heeren Her- bert Cremer (voorzitter), J. van Hobo- ken, W. Brusse, J. W. Verwey, H. van Beek en H. Kersten Sr. Gedelegeerd bestuurslid is de heer J. de Waard. ZONDAG 21 JULI JAARSVELD. 414.4 M 8 00 KRO. 8.30 VPRO .00 KRO. 5 00 NCRV. 745—10.25 KRO. 8.00 Wii berinnen den dag. S.30 Studio- dienst. 9.00 Gram.muziek. 9.30 Hoogmis. 11.00 Gram.muziek. 12.15 Economisch-sociale causerie. 12.30 Grnm.muziek. 12 45 Berichten ANP. 1.00 Letterkundige causerie. 1.15 KRO- Melodisten en solist. 2.00 Gram.muziek. 2.30 Totterdamsch Philharmonisch orkest en Re sidentie-koor (3.153.30 Cyclus „Uitingen van nationale cultuur"). 4.15 Gram.muziek. 4.30 Ziekenpraatje. 4.50 Gram.muziek. 5.00 Gewijde muziek (opn.) 5.15 Berichten ANP. 5.30 Gerefor .icerde Kerkdienst. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.20 Gewijde muziek (opn.). 7.45 Gram.muziek (8.008.15 Berich ten ANP). 8.30 Gevarieerd programma. 10.10 Wj sluiten dag. 10.1510.25 Berichten ANP. KOOTWIJK. 1875 M VARA-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten •gelsch). 7.20 Gram.muziea. (Om 8.00 Be richten ANP). 9.30 Berichten (Vlaamsch). 9.45 Orgelspel. 10.15 Gram.muziek. 10.45 Es meralda. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Berichten (Vlaamsch). 11.45 Gram.muziek. 12 00 VARA-orkest (opn.). (12.3012.45 Be richten Duitsch. 12.451.00 Berichten ANP en gram.mu7.iekJ. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Rosian-orkest (opn 3.00 Gram.mu- ziek. (3.153.30 Berichten (Engelsch). 4.00 Tuinbouwpraatje. 4.30 Esmeralda en solist. 5.00 Gram.muziek. 5.15 Berichten ANP. 5.30 B.uvour en Charme (opn.). 6.00 Gram.mu ziek. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Orgel spel. 7 00 Vragen van den dag (ANP). 7.20 De Ramblers. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. S.30 Berichten (Engelsch). 8 45 Berichten (Vlaamsch). 9.00 Gram.mu- ziek. (9.159.30 Berichten (Engelsch) 9.45 Berichten (Vlaamsch). 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15—10.25 Berichten ANP. 10.30 10.45, 11.1511.30 en 0.150.30 Berichten (~..gclsch) 1.001.15 Berichten (Vlaamsch). 1.151.30 Berichten (Engelsch). MAANDAG 21 JULI JAARSVELD. 414,4 M. KRO-Uitzen- ding. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Wjj beginnen den dag. 8 15 Gram.muziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 N. Afonsky's Russisch kerkkoor opn.). 10.30 Gram.muziek 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Gram muziek. 12.15 John Kristel en z'yn Troubadours (12.451.15 Berichten ANP en gram.mu ziek). 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Rococo-octet. 3.30 G'-nm.muziek. 3.45 KRO-Melodisten en solist. 4 15 KRO-orkest. 5.00 KRO-Groot- Amusementsorkest. solisten cn De Meester zangers (opn.). (5.155.30 Berichten ANP). 6.15 John Kristel en zjin Troubodours. 7.00 Vragen van den 'dag (ANP) 7.20 Voor de jeugd. 7 35 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8 15 C am.muziek. 8.30 KRO-Symphonie-or- kest. 9.00 Gram.muziek. 9 30 R .otooneel. 10.05 Gram.muziek. 10.10 Y'ij sluiten den dag. 10.1510.25 Berichten ANP KOOTWIJK. 1875 M. NCRV-Uitzending. 7 00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gram.muziek. 8 rt"> Be richten ANP 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewijde muziek (opn 8.35 Gram.mu- 7 9.30 Berichten (VlaamschJ. 9.45 Piano- vo-rdracht en gram.muziek. 10 30 Gram. muziek. 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 Berichten (Vlaamsch). 11.45 Christelijke lie deren met pianobegeleiding en gram.muziek. j 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Berichten ANP. 1.00 C_nzonetta-sextct en gramofoon- muz 2.002 15 Berichten (Duitsch) 2 45 Gram.muziek. 3.15 Berichten (Engelsch) 3.30 Fluit, piano en gram.muziek. 4.15 Gram.mu ziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Berich ten ANP 5.30 Apollo-ensemblc. 6.15 Berich ten (Engelsch). 6.30 Orgelconcert. 7 00 Vra gen van den dag (ANP). 7.20 Berichten. 7.30 Reportage of muziek. S.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. S.30 Berich ten (Engelsch). 8.45 Berichten (Ylaamsch). 9.00 Gram.muziek. (9.159.30 Berichten (En gelsch). 9.45 Berichten (Vlaamsch). 10.00 Berichten (Duitsch). 10.1510.30 Berichten ANP en sluiting. 10.30—10.45, 11.15—11 30 en 0.150 30 Berichten (Engelsch) 1.00 I.15 Berichten (Vlaamsch). 1.151.30 Be richten (Engelsch). De uitzendtijden va,, de nieuwsberichten in het Nederlandsch. Fransch en Engelsch, op den zender Kootwijk. 1S75 M. zün ajs volgt: 8.008.15 nieuwsberichten van het /t-N.P. 0 009 15 berichten in het Fransch. II.1511.30 berichten in het Engelsch. 12.3012.45 berichten in he£ Duitsch 12.4513.00 nieuwsberichten van het A N.P 4514.00 berichten in het Fransch. 14.0014.15 berichten in het Duitsch. 15.1515 30 berichten in hei Fransch. 17.0017.15 berichten in het Duitsch. 18.1518.30 berichten in het Engelsch. 20.0020.15 berichten in het Duitsch. FfO 1520 30 berichten in het Engelsch 20.30—20.45 nieuwsberichten van het A NF. 21.1521 30 berichten in het Engelsch 22.0022.15 berichten in het Duitsch. 22.1522.30 nieuwsberichten van het A.N.P 22 3023.15 geen uitzending^ 23 1523 30 berichten in het~*Fransch l'ot nader order zullen de zenders Jaars veld en Kootwjjk om 22 30. na de nieuwsbe richten van het A N.P., sluiten, behalve dat, zooals uit bovenstaande opgave blokt, de zender Kootwijk om 23.15 terugkomt met be richten in bet Fraosch.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6