De Laatste Bus OOK CONCENTRATIE IN DE ARCHITECTENWERELD -DIJN NACHTELIJK DRAMA IN TILBURGSCHE WONING AmERSFOORTSCHE R.K. SPAARBANK B,N.A. wordt centrale organisatie waarin andere organisaties worden opgenomen Eerste schrede MYRA. HET EI.F.IE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET op weg naar vaksaneering )e behandeling der Duitscbers in indië Mijnhanltje KINDEREN UIT DE GETROFFEN GEBIEDEN Theater-agent werd in zijn slaapkamer door militair opgewacht en zwaar mishandeld 6'* jaar geëisclit RENTEVERGOEDING 23/ PREDIKBEURTEN R.K. GODSDIENST OEFENINGEN 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 20 JULI 1940 BINNENLAND KINDERHOtKJt o AMSTERDAM, 19 Juli. Reeds jaren lang werd en wordt in ons land uitgezien naar een deugdelijke regeling voor het voeren van den titel van architect" of „bouwmees ter" en naar een algemeene rege ling van de uitoefening van het architecten beroep. Door de maatregelen, welke tot nu toe op bouwkundig gebied van kracht zijn, kon de cultureele en economische, taak van het bouwen wel zeer slecht volbracht worden. Toch is het juist het werk van de „architecten" of „bouwmeesters" dat voor langen tijd bepaalt het karakter van onze dorpen en steden en dat aan het nageslacht duidelijk kan maken op welke innerlijke cultureele waarden een zeker tijdperk kan bogen. Toen het zich in 1939 liet aanzien, dat een regeling althans voor het voeren van den titel van „architect" of „bouw meester" in het zicht kwam, hebben ecnige vertegenwoordigers van de ver schillende organisaties onderhandelin gen aangeknoopt om tot een centrale Neclerlandsche architecten-organisatie (e komen. Eind April 1940 werden deze pogingen met succes bekroond en leid den zij tot een onderhandelingsbasis, waarover tusschen de besturen der ver schillende organisaties overeenstem ming werd verkregen. Na de gebeurtenissen van Mei zijn de onderhandelingen voortgezet. Deze on derhandelingen. gevoerd onder leiding an prof. ir. H. T. Zwiers, hebben ge leid tot volledige overeenstemming. In verband met de belangrijke fondsen en bezittingen van de maatschappij tot bevordering der bouwkunst Bond van Nederland- sche architecten (B.N:A.) is beslo ten deze vereeniging radicaal om te vormen tot dc nieuwe centrale or ganisatie, waarin dan de leden van de andere organisaties zullen kun nen toetreden. Het N'ederlandsche Instituut van Ar chitecten (N.I.V.A.) en de N'ederland sche Bond van Bouwmeestèrgilden en zijn leden de bouwmeestersgilden, zul len zich zelf daarbij opheffen en het saldo van hun middelen inbrengen in hot ondersteuningsfonds van den B.N.A. De ontworpen uitgewerkte voorstel len houden volledig rekening met het tot stand komen van een architectenwet of -besluit, berustende op het beginsel van selectie naar bekwaamheid, en be vatten verder de mogelijkheid voor die genen, aan wie krachtens wet of wette lijk besluit de titel architect of bouw meester niet zal worden toegekend, als „erkend bouwkundige" in aparte af- deelingen van de vereeniging te wor den opgenomen. Het spreekt van zelf, dat de be reikte resultaten moeten worden gezien als een eerste stap in de richting van een verdere yak sa neering. Verdere samenwerking van de nieuwe organisatie met de orga nisaties van anderen, werkzaam in of in verband met het bouwvak, zal zoo spoedig mogelijk moeten vol gen. De onderhandelingscommissie is zich daarvan ten volle bewust. Wat ten slotte de inrichting van de nieuwe vereeniging betreft deze berust volgens de uitgewerkte voorstellen op een duidelijk evenwicht van centrale algemeene leiding en regionale verte genwoordigingen door districtscommis sarissen,, welke tezamen met een vasten kern van het dagelijksch bestuur een hoofdbestuur vormen. 's GRAVENHAGE, 19 Juli. Terwijl le instanties van de Duitsche weer macht en van het Duitsche burgerlijke >estuur zich van het oogenblik der Ne- lerlandsche capitulatie af moeite heb- »en gegeven, cle betrekkingen tusschen iet Duitsche Rijk en de Nederlanden in reedzame banen te leiden en het her- el van de normale verhoudingen te espoedigen, heeft de regeering in ,Ne- Icrlandsch-Indië niet opgehouden zich >P bijzonder Duitsch-vijandige wijze te red ragen en zonder rekening te houden net de verhoudingen in het moederland naatregelen in stand gehouden, welke loor het Duitsche Rijk niet langer voor gezien en geduld kunnen worden. Nadat tot op heden in Nederlandsch- Indië meer clan 2000 Duitscbers waaronder vrouwen en kinderen, geïnterneerd gehouden en op cle smadelijkste wijze behandeld wer den, heeft men zich thans van Duit sche zijde genoodzaakt gezien, tegen maatregelen niet langer uil te stel len. Dientengevolge is heden een aantal Nederlandsche onderdanen, die voor het grootste deel tot het koloniaal bestuur in betrekking staan, in hechtenis genomen. Het zal van het inzicht van de beslis- ende krachten in Nederlandsch-Indië fhangen, hoelang deze toestand gehand haafd moet blijven. De aanneming van 'ostzendingen voor de N'ederlandsche :oloniën is tot nader order gestaakt. vlucht direct voor De echte zijn niet rond, maar hartvormig. GRONINGEN, 18 Juli. Na een lange reis, welke hedenmorgen om halfacht begon, arriveerde vanmid dag om vier uur bij stralend zomer weer, met drie groote autobussen de tweede groep, bestaande uit SI kin deren, uit de getroffen gebieden aan het gedempte Zuiderdiep bij het eethuis „Weeva". De leiding berustte bij vier leden van het evacuatie-bureau in Rotterdam. Ter begroeting waren o.a. aanwezig cle wet houder van Groningen, dc heer H. Mowendijk en de heer H. Roelfsema, se cretaris van de Groninger gemeenschap. Verscheidene kinderen uit Rotterdam, die hier reeds op 27 Juni waren aange komen waren ter verwelkoming aanwe zig. De kinderen hebben den leeftijd van vier tot zestien jaar. Nadat hun een warme maaltijd was verstrekt, allen een bad hadden geno men en een kaart naar de ouders had den verzonden, werden zij aan hun pleegouders toevertrouwd. Ook thans is een en ander geschied in overleg met de commissie voor de bur gerbevolking te Den Haag. 219. Eindelijk komen de twee bij een park. Ze loopen cr nog niet lang of ze worden aangehouden door een gróót en politie-agent. Peter en Myra denken meteen aan den koffer, die ze wegpakten en schrikken hevig. Stel Ie voor. dat ze mee naar het bureau genomen worden. 220. Zoo vlug zij kunnen draaien ze den verbaasden agent den rug toe en zijn verdwenen eer hij het weet. Het tweetal komt onder een hooge brugboog terecht waar het blijft zitten. Peter begint steeds meer en meer naar ziin ouders terug te verlangen en genoeg te krijgen van die Zwartvoe- ters. die telkens hun reis naar liet Zuiden in de war stu ren. Houdt maar moed Peter," zegt Myra troostend. 's-GRAVENHAGE, 19 Juli In den laten avond van Zondag 19 No vember 1939 heeft zich in do wo ning van clen theaterdirecteur H. van der Waarden te Tilburg een drama afgespeeld, dat thans, acht maanden later, zijn openbare af wikkeling voor den krijgsraad heeft gevonden. Dc 26-jarige J. K., dienstplichtig sol daat-ziekenverpleger, toenmaals te Baambrugge gelegerd, had zich dien avond naar Tilburg begeven met het voornemen den theaterdirecteur van het leven te berooven. Gewapend met een zware ijzeren staaf wachtte hij hem in het donker op in diens slaapvertrek. Nadat Van der Waarden de kamer was binnengekomen en aldaar het licht had ontstoken, gaf K. hom met dc staaf een slag op het hoofd. De aangevallene stortte neer en toen van der W. weer overeind kwam sprong K. op hem toe en sloeg hij hem met een Engelschen sleutel meermalen krachtig op het hoofd, waardoor van der W. zeer zwaar werd gewond. De toegebrachte slagen waren echter niet doodelijk. K. was pri mair poging tot doodslag met voorbe dachten rade ten laste gelegd. Subsidiair was zware mishandeling ten laste gelegd, waardoor Van der Waarden een schedelbreuk, hersen schudding en verschillende diepe won den aan zijn hoofd had bekomen. T.usschenpersoon Beklaagde, die sedert het voorval in voorarrest vertoeft, erkende wel, dat hij zijn tegenstander had ge slagen. doch verklaarde niet de be doeling te hebben gehad hem tc dooden. Volgens zijn mcdedecling trad hij alleen als lusschenpcrsoon op om bij Van der Waarden aan te dringen op een echtscheiding van diens jonge derde vrouw, die de bemiddeling van den militair zou hebben ingeroepen. De vechtpartij zou naar zijn zeggen niet zijn ontstaan, indien hij niet den indruk had gekregen, dat van der W. hem met een revolver wilde bcdrei- gen. De theaterdirecteur, als voornaamste getuige gehoord, zeide, dien nacht nau welijks de slaapkamer tc zijn binnenge treden, toen hij een slag op zijn hoofd ontving. Hij zag nog kans het licht te ontsteken, maar dit werd onmiddellijk daarna met behulp van een tweedon schakelaar in de kamer weer door iemand in blauwachtig colbertcostuum uitgedraaid. Intusschen had getuige ook zijn vrouw achter in de kamer ge zien, doch toen was hij neergevallen. Hij zag echter kans weer op te staan en zijn tegenstander het ijzer, waarmee dc slag moest zijn toegebracht, to ont futselen. Toen kreeg hij nieuwe slagen. Hij wist zich nog loopende naar het op een 250 a 300 meter van zijn woning gelegen politiebureau le begeven, waar hij het bewustzijn verloor. Vier dagen is hij bewusteloos gebleven. De gcluige die zelf de 50 is gepas seerd laat dan verder een verhaal volgen over de vcrcering, die hij voor zijn 25-jarige echtgenoote koesterde, doch die zij met ontrouw beantwoordde, hetgeen hern duidelijk zou zijn gewor den nil een telefoongesprek, dat zijn vrouw met een derde had Een comediant De tweede vrouw van getuige, de voorgangster derhalve van de 25-jarige, was intusschen over het gedrag van haar vroegeren echlgenoot heel slecht te spreken en zij noemde hem een come diant in alle opzichten, van wien zij in de 12 jaren van haar huwelijk veel leed en teleurstelling had ondervonden. Naar haar indruk behoorde niet de haar ove rigens onbekende K.. doch haar ge scheiden echtgenoot dc schuld van het drama te belijden. Requisitoir De auditeur-militair achtte het niet aannemelijk, dat beklaagde bij nacht ten huize van Van der W. zou zijn ge komen om over echtscheiding te spre ken en daarvoor het slaapvertrek zou hebben uitgekozen. ITet zware stuk ijzer, dat beklaagde dien naclit bij zich had, kwam den auditeur-militair al evenmin geschikt voor als eventueel middel tot zelfver weer. Daartoe zou beklaagde voldoende hebben gehad aan den Engelsehen sleu tel. dien hij altijd hij zich droeg uit hoofde van zijn werkzaamheid als chauffeur. Volgens het psychiatrisch rapport heeft beklaagde een heel sterken drang om trouw te zijn in dit geval aan de jonge vrouw, die hij bij den theaterdirec teur in verkeerde handen achtte en daarom zou hij verminderd toereken- haar moeten worden verklaard. Spreker kon zich evenwel bij die opvatting niet aansluiten en hij geloofde veeleer, dat de jonge vrouw in dit drama een mis dadige rol had gespeeld, waarvoor be klaagde, die het feit pleegde, zal hebben te boeten. De eisch luidde zes jaar en zes maanden gevangenisstraf met af- Irek van preventief en met ontzeg ging van de bevoegdheid om verder bij het leger te dienen. Mr. Fr. A. Kokosky uit Amsterdam trad als verdediger op en pleitte cle mentie. We hebben, aldus pleiter, te doen met een jongeman, die niemand eenig kwaad zou doen, maar zich nu opwierp als redder en ridder voor een jonge vrouw, die reeds meer dan eens gepoogd had van haar echtgenoot te scheiden, doch telkens moest ondervin den, dat deze echtgenoot, de theater directeur. haar niet wilde missen. Pleiter hoopte, dat de krijgsraad zich zou aansluiten bij het psychiatrisch rap port. Verklaring van de derde vrouw Na raadkamer besloot de Krijgsraad nog over te gaan tot het oproepen van de tegenwoordige vrouw van Van der W. Veel bracht dit verhoor echter niet moer aan het licht. De jonge vrouw ont kende evenwel pertinent, dat zij in dc slaapkamer aanwezig was geweest, waar dc worsteling was geschied. Wel was zij in haar eigen slaapkamer, doch zij heeft eerst na afloop ervaren, wat er in de andere kamer gebeurd was. Beklaagde zeide nog, dat hij op 10 Mei gesmeekt had mee te mogen doen aan de verdediging des lands, doch dat men hem niet uit de preventieve hechtenis had willen loslaten. Het ergste griefde hem nu, dat dc auditeur-militair zijn ontslag uit den militairen dienst eisch- te Op 1 Augustus zal de krijgsraad uit spraak doen in dit drama. Gelegenheid tot inleggen en terugontvangen van spaargelden Opgericht 15 Juli 1910. Telefoon 4423 Giro no. 248878 Breestraat 82 WOENSDAG van VRIJDAG ZONDAG 7 tot 8 uur 10 11 12 1 Spaarbusjes Inleggers kunnen spaarbusjes in bruikleen ontvan gen. Deze spaarbank is lid van den Nederlandschen Spaarbank- bond en staat onder controle van het Nederlandsch Spaarr bankbureau. St. Joriskerk 10 uur v.m. ds. Panncbakker. 6 uur n.m ds. v. d. Berg. Nieuwe Kerk 10 uur v.m. ds Hofstede, Leusden. 6 uur n.m. ds. Blok. Emmakerk 10 uur v.m. ds. v. d. Berg 6 uur n«m. ds. Dönszelmnnn. Kapel „Zon en Schild" 10 uur v.m. cand. H. N. van Hensbergen- Gasthuiskerk 10 uur v.m. de heer v d. Heide. Wjjkgebouw Laurens Costerplein 10 uur v.m. Kinderkerk. Gebouw „Het Sluisje" 10 uur v.m. Kinderkerk. Evang. Luth. Kerk 10-30 v.m. Gccomb. Dienst met de Vrjjz. Hervormden- Vr'u'z Hervormden Luthcrsche Kerk 10-30 uur ds. J. van Rossum. Rcmonstr. Gemeente 10.30 uur v.m. dr. R. Miedcma. Doopsgezinde Gemeente 10.30 uur v.m. ds. W. F. Golterman. Gcref. Kerk (Zuidsingel) 10" uur v.m. ds. U. Elgersma. 5-30 uur n m. ds, Holwe'rda. Gcref. Kerk (L. Vrouwostraat) 10 uur v.m. cand. J. van Buuren. 6.30 n.m. ds. U. Elgersma, Ulrum. Wcstcrkerk 10 uur v.m. ds Holwerda. 5-30 uur n.m. Cand. J. v. Buuren. Gebouw „Bethel" (Ecmstraat) 10 uur kinderkerk. Vrjje Evangelische Gemeente. Gebouw „Eben Hae'zer" (Muurhuizen 139a) 10 en 5 uur: ds. Bcrkhoff, Groningen. Elke Dinsdagavond 8 uur Bidstond o.l.v. ds. J. Enter Jr. Zeist. Gcref. Kerk in Hersteld Verband 10 uur v-m. de heer J. Blonet, Thcol. cand. Amsterdam. Chr. Gercf. Gemeente 10 uur v.m. cn 5 30 n-m. ds. J. Drcnth. Vrjje Geref. Gemeente (Muurhuizen 53) 9-30 uur v.m. cn 5.30 uur n.m. Godsdienst» oefening. Geref Gemeente (Stoovestraat 11) 10 uur v.m. en 5.30 uur n.m. Godsdienst oefening. 22 Juli 7 uur: ds. v. d. Berg van Krabbendyke. Oud Katholieke Kerk 't Zand 13 10 uur v.m. H. Dienst. 6 30 uur n.m. Vesper. Vr'u'e Katholieke Gemeente 10.30 uur: H. Mis. 7 uur n.m. Uitreiking H. Communie, Lof. Leger des Heils (Havik 25) 10 uur Heiligingsdicnst, 7 uur n.m. open. luchtsamenkomst bij de Kei n.m. 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Christian Science Society Arnhemscheweg 7 10 uur Hollandsche dienst 11.15 English" service". Onderwerp: Leven. Nicasiusstraat 4 Evangelisatie-samenkomst 5-30 uur. Amersfoortsche Bergkapcl Theosofische Loge Geen opgave onvangen. Deutscher Gottesdienst Gasthuiskerk Westsingel 47 Geen dienst. Jeziël Stoovestraat 14 Donderdag 8 uur n-m. cn Zondag 6 uur n.m» Evangeiisatiezending N. Vetter. Vrüz. Ohr. Jeugddienst Doopsgez. Kerk Geen dienst. HOOGLAND 10 uur v.m. ds. Posthumus Meyjes- LEUSDEN 10 uur v.m. ds. Klomp, Woudenberg. (Wijzigingen voorbehouden) Parochie v. d. H. Franciscus Xaverius 't Zand 31 H.H. Missen om 6.30, 8.00, 9-15 cn 10.45 uuf gezongen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie O.L. Vrouwe Hemelvaart Langegracht 36 H. H. Missen om 7 uur, 8-30 en 10.30 uur gezongen Hoogmis, 4 uur Uitstelling v-h. Allerheiligste. Parochie v. d. H. Henricus P. Borstraat 41 H. H. Missen om 7 uur, 8-30 en 10 uur Hoog. mis, 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Ansfridus Jacob Catslaan 28 H.H. Missen om 7 en 8.30 uur. Hoogmis t€ 10-30 uur. 6 uur Lof. FEUILLETON oor Cecil Freeman Cregg 7) „H'm. Nu, dan wordt het hoog tijd, dat je dat eens doet. Nu, meisje, nu ga k je een blijk van vertrouwen geven, lier is een biljet van een pond. Bene- en staat een taxi. Rij er nice naar >uis, maar kom me morgen op de Yard iet wisselgeld terug brengen. Vraag naar naar Higgins ze kennen me al- emaal. Vooruit. Ik zal wel op dezen ongeling passen." Het meisjy aarzelde een oogenblik, iet zeker wat te doen, maar, den in- pecteur in de oogen blikkend en blijk- aar gerustgesteld door hetgeen ze 'aarin zag, klopte ze den jongen be kennend op zijn verwarde haar waar- 'a zij met een glimlach verdween Inspecteur Higgins wandelde naar het ebroken raam en keek neer op de 'raat. Hij zag, hoe het meisje in de a\i stapte en ondanks zijn verklaring 'at hij het meisje vertrouwde, noteer- p hij het nummer van de taxi, zoo- lat hij dat kon onderscheiden. Goldfinch trad bijna terstond daar T' het huis weer binnen en rappor- wrrle Higgins: .Wij boffen, mijnheer Dokter Pape vas juist bij een patiënt hier vlak in la buurt geroepen Ik bc'.de hem daar 'P en hij kan nu ieder oogenblik hier •ijn." Als om die woorden te bevestigen, hield op datzelfde oogenblik een luxe wagen voor het huis stil, na eerst een perfecte bocht in de straat gemaakt te hebben. Dokter Pape, de politiedokter, steeg uit en staarde met gefronste wenkbrauwen naar het schijnbaar lee- ge huis. Hij scheen op het punt te staan, weer in te stappen, toen hij Smart in het oog kreeg, cn op df gang ontmoetten zij elkaar. „Wel, Higgins. hier ben ik weer", merkte dokter Pape v rooi ijk op. ter wijl hij de laatste traptreden beklom. „De Sioux-Indianen noemden mij Wamba-Wamba, helgcen in fatsoen lijke taal betcekent: het oog, dat zich nooit sluit. Enhij brak zijn be toog plotselirg af, toen hij den jongen, die achter den inspcctpur stond, in het vizier kreeg. „Hallo-allo-allo! Ik geloof, dat wij elkaar al meer ontmoet hebben." „Dokter Pape", mompelde de jonge man „Den eersten keer al goed.'' Dc poli- liedokter wendde zich tot den verbaas den inspecteur. „Wel, Higgins, wie is or dood?" „Nog niemand, maar deze jongen wilde amok maken met een bijl. Hij heeft zijn arm geblesseerd,v „H'm. En jij blijkbaar je hoofd" ant woordde de dokter, wiens bemipsin- stinct gewekt was. „Dat is niets. Kijk eerst maar eens naar zijn arm." Eenitfen tijd later werd Tommv met een verhonden arm naar huis gezon den, onder geleide van twee agenten, die strenge instructies hadden een oogje op hem te houden en hem te „schaduwen'', wanneer hij dokter Pa- pe's bevel om een paar dagen in bed te blijven, niet mocht opvolgen. „Nu, dokter. Ik heb dien jongen niet verder ondervraagd, omdat ik meende to begrijpen, dat je me heel wat over hem kunt Vertellen, terwijl ik met mijn verhoor mogelijk de zaak zou be derven." „Ik ben /.eer gevoelig voor je vrien delijke woorden", antwoordde de dok ter met komische waardigheid „Zijn naam is Thomas Hamper cn wij heb ben elkaar bij dc schouwing van het lijk van zijn vader ontmoet". „Ah." Inspecteur Higgins zweeg en kele oogcnblikken. Dan vioeg hij: „Zelfmoord?" „Ja." „H'm. Arme jongen. Hij zegt dat hij den man kent, die zijn vader er toe dreef. Wat kwam er aan het licht?" „Daf moet je toch weten, Higgins. Je hebt het dcor een nieuweling van je laten behandelen.'' „O! Nu herinner ik het me. Hi; stak zijn hoofd in een gasoven of zoo iets, niet waar?'' „Min of meer. Hij stierf aan gasver giftiging. Verstandsverbijstering." „Ik ben er achter. Zoodra ik op de Yard terug ben, zal ik Summers' rap port nog eens nalezen. A propos, dok ter. De jongen zegt, dat hij sedert ecr- gisternaeht hier opgesloten gezeten heeft. Kun je me zeggen, of hij sedert een zes en dertig uur zonder eten of drinken geweest is?" „Kan ik ie niet zeggen, hoor Het is Rest mogelijk. Hij zag er gezond ge noeg uit. Denk niet. dat dertig of zelfs zestig uur bij een jongen met zijn ge stel veel zal uitmaken. Vroeg hij om drinken of zoo iets, toen je hem vond?" „Neen. maar ik liet wat water halen en toen dronk hij bijna 'n heele kan leeg." „H'm. Moeilijk te zeggen. Als je me gewaarschuwd had, zou ik naar ken- teekenen gezocht hebben, maardcr- lig uur!... bijna onmogelijk om het Cë zoggen. Waar was hij opgesloten?" „Op den zolder." „Waren er ook sporen?" „Ik wilde juist naar boven gaan om eens te gaan kijken." „Goed. Ik ga mee en zal je met mijn deskundig advies terzijde staan.' „Dat zal zeker helpen", antwoordde Higgins droogjes, maar met een vroo- lijke schittering in zijn oogen. Zij beklommen tezamen dc laatste trap cn toen de dokter dc versplinterde deur zag, merkte hij op: „Aha! Weer een demonstratie van brute kracht gegeven, zie ik" Hij keek de kamer rond. „Ik vraag me af waar om de jongen niet probeerde de deur in te trappen?" „Omdat die naar binnen open gaat. Hot is gemakkelijk een deur van buiten naar binnen in ie trappen „Voor jou misschien, maar voor mij „Maar om die van binnen uit open te loopenVeelbeteekenend haalde Higgins zijn massieve schouders op. „Hoe zit het met het zolderraam? Te hoog zeker?" „Ja Als ik je optil, zul je zien... Wel. wat zie je?" Inspecteur Higgins tilde dokter Pape op. die zich aan den rand van liet ko zijn vastgreep. Het was niet noodig, het raam te openen, want er zat toch geen stuk ie glas meer in. „Niet veel, Hiegins. Ik kan net de huizon aan den overkant van de straat zien „Het kijkt dus uit op de straat?" was de overbodige vraag. „Ja." „Goed zoo." Higgins liet den dokter weer zak ken en na nog eens rondgekeken te heb ben daalden zij de trappen weer af. „Ilier liep ik dien uitbouw op mijn hoofd op.'" „Wie deed dat?" „Agent Goldfinch, in overmaat van ijver." Dokter Pape grinnikte, zoodat Hig gins geprikkeld vervolgde: „Ja, ik weet dat het verdraaid gees tig is, maar... goeie help!" „Wat nu weer?" „Ik ben benieuwd!" Inspecteur Higgins stapte op de deur toe en onderzocht nauwkeurig den deur knop aan den buitenkant. Hij liet zijn gedachten teruggaan. Ja. De laatste per soon, die dezen knop aan den buiten kant had aangeraakt, was de man, die Jill Crawford naar binnen gevolgd was en die zoo lang aan den voet van de volgende trap had staan wachten. In dat geval moest hij hier waardevolle vin gerafdrukken hebben achtergelaten. HOOFDSTUK XII. Waarin de jongedame terugkomt. „Vindt u het erg, hier even le wach- *en, terwijl ik de Yard opbel?" „Ga jc gang maar, Higgins, stoor je maar niet aan mij", antwoordde de dok ter, met de stem van een martelaar voor dc goede zaak. Tien -minuten later keerde Higgins terug, nadat hij de noodige maatregelen getroffen had om een fotograaf naar het huis te laten gaan en een permanente wacht in cle siraat te plaatsen. „Maar we moeten zeker wachten tot rijp wacht komt. niet Higgins?" „Neen. want ik heb een agent buiten." „Een bof, dat je er een vond, is het niet?" „Niet precieshij vond mij. Het feit, dat ik juist uit een schijnbaar on bewoond huis te voorschijn kwam, scheen aan zijn aandacht ontsnapt to zijn, maar het feit, dat ik een auto on bewaakt had laten staan, die het ver keer blokkeerde, bracht hem er toe naar mijn naam en adres te informeeren. Ik dacht, dat jc er een chauffeur op na hield, dokter?" „Dat doe ik ook, maar wanneer ik midden in den nacht eruit gebeld word, rijd ik zelf en dan pikt mijn mannetje mij vroeg in den ochtend op, zooals gis teren in de busgarage. Ik verwacht dan ook al half en half, dat hij nu op weg is naar mijn patiënt van daarstraks, maar aangezien ik daar niet gezegd heb, waar ik naar toe ging, zal hij wel naar huis terug gaan. Kan ik je ergens af zetten?" „Heel vriendelijk van je, dokter." Beide mannen daalden de trappen af, welke naar den kelder voerden. „Je hoed verloren, Higgins?" „Ja", antwoordde de inspecteur kort af. Higgins sloot de kelderdeur; dokter Pape was het stcenen trapje reeds op- geloopen en de inspecteur volgde hem, toen zijn voet tegen iets aanstiet, dat "en rinkelend geluid maakte. Hij zou er waarschijnlijk niet verder over na gedacht hebben, indien hij het voor werp, dat hij geraakt had. niet juist in het oog had gekregen. Het was een ouderwetsche deursleutel. Higgins raap te den sleutel op cn bemerkte, dat, hoewel het bovenstuk flink roestig was, het deel, dat gewoonlijk in het slot «Ueckf. er niet half zoo verweerd uitzag. Hij lien terug naar dc kelderdeur cn probeerde den sleutel. Die naste niet. Eenige oogenblikken bleef hij in diep nadenken verzonken, terwijl hij pein zend naar boven keek. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7